Wzór umowy generalnej o dostawę towarów.

ZARZĄDZENIE
PRZEWODNICZĄCEGO PAŃSTWOWEJ KOMISJI PLANOWANIA GOSPODARCZEGO
z dnia 26 czerwca 1950 r.
w sprawie wzoru umowy generalnej o dostawę towarów.

Na podstawie art. 36 pkt 2 ustawy z dnia 19 kwietnia 1950 r. o umowach planowych w gospodarce socjalistycznej (Dz. U. R. P. Nr 21, poz. 180) ustalam wzór umowy generalnej o dostawę towarów o treści jak w załączniku.

ZAŁĄCZNIK  1

UMOWA GENERALNA

zawarta dnia ................................... r. w ................................. pomiędzy .................................., działającym w porozumieniu z Centralą Handlową (Zbytu) ........................................, zwanym w dalszym ciągu "Dostawcą", którego reprezentują ...................... a ......................... zwanym w dalszym ciągu "Odbiorcą", którego reprezentują .....................................................................
§ 1.
Strony ustalają, że w wykonaniu planu gospodarczego na rok .......... jednostki podległe Dostawcy albo przez niego nadzorowane (zwane w dalszym ciągu "sprzedawcami") sprzedadzą jednostkom podległym lub nadzorowanym przez Odbiorcę (zwanym w dalszym ciągu "nabywcami") łączną ilość towaru:
poz. oznaczenie towaru oznaczenie jakości towaru (wg obowiązujących norm, standartów lub wzorów) opakowanie m szt. kg inne oznaczenie miary
1 2 3 4 5 6 7 8
razem

Uwaga 1.: Jeżeli przedmiotem dostawy są towary o różnych oznaczeniach, dane zawarte w poz. 1-8 mogą być ujęte w formie załącznika, co należy uwidocznić w treści zdania pierwszego.

Uwaga 2.: W rubryce "opakowanie" podać bądź fabryczne, bądź transportowe, bądź szczegółowo je określić, jeżeli dla towaru przewidziane jest specjalne opakowanie.

§  2.
Z podanych w § 1 ilości sprzedawcy dostarczą wymienionym w rubryce 3 nabywcom po cenach obowiązujących w dniu dostawy następujące ilości towarów:
poz. oznaczenie sprzedawcy oznaczenie nabywcy któremu dostarcza sprzedawca z rubr. 2 oznaczenie towaru oznaczenie jakości towaru (wg obow. norm standartów lub wzorów) opakowanie m szt. kg inne oznaczenie miary okres dostawy
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11
razem

Uwaga 1.: W paragrafie tym należy dokładnie oznaczyć rozdział towarów, wymienionych w § 1, od strony sprzedawców i podać, jacy sprzedawcy dostarczą je, w jakich ilościach i którym nabywcom.

Paragraf ten powinien być tak sformułowany, by ilości dostarczane przez wszystkich sprzedawców dawały ilości podane w § 1.

Uwaga 2.: Vide uwagi do § 1.

§  3.
Dostawca i Odbiorca zobowiązują się dołożyć starań, aby na podstawie niniejszej umowy generalnej i w jej ramach zostały zawarte i wykonane umowy szczegółowe.

Do obowiązków stron w zakresie, wymienionym w ust. 1 w szczególności należy:

1. przesłanie - stosownie do okoliczności - bądź odpisu niniejszej umowy bądź wyciągu z niej - przez Dostawcę sprzedawcom do dnia .......... a przez Odbiorcę nabywcom do dnia ..........;

2. pouczenie sprzedawców przez Dostawcę o obowiązku przesłania projektów umów szczegółowych nabywcom, wymienionym w odpowiedniej pozycji rozdziału produkcji podanego w § 2;

3. pouczenie nabywców przez Odbiorcę o obowiązku podpisania umów ze sprzedawcami, wymienionymi w odpowiedniej pozycji w § 2, oraz o prawie zgłoszenia zastrzeżeń w formie protokółu rozbieżności;

4. pouczenie sprzedawców przez Dostawcę o obowiązku bezzwłocznego przesłania do Dostawcy otrzymanych od nabywców protokółów rozbieżności, jeżeli tych protokółów nie akceptują, przy czym Dostawca zobowiązany jest podjąć natychmiast za pośrednictwem Odbiorcy próbę uzgodnienia, a w razie niemożności uzgodnienia zlecić sprzedawcy wszczęcie sporu przedumownego w państwowej komisji arbitrażowej;

5. podjęcie ponadto przez Dostawcę w stosunku do sprzedawców, a przez Odbiorcę - w stosunku do nabywców wszelkich środków, przysługujących im jako jednostkom zwierzchnim, które by doprowadziły do zawarcia umów szczegółowych;

6. zapewnienie przez Dostawcę sprzedawcom, a przez Odbiorcę nabywcom - w zakresie zarządzeń i norm ustalonych przez właściwe władze nadzorcze - warunków organizacyjnych i produkcyjnych (np. zawarcie umów generalnych na dostawę podstawowych surowców, zapewnienie środków obrotowych itp.), umożliwiających całkowite wywiązanie się z zobowiązań wynikających z umów szczegółowych.

§  4.
Jeżeli przedsiębiorstwo podległe jednej ze stron albo przez nią nadzorowane wystąpi o zezwolenie na uzupełnienie, zmianę, rozwiązanie lub odstąpienie od umowy szczegółowej, zawartej na podstawie niniejszej umowy generalnej - strona, do której wniosek taki zgłoszono, uznając żądanie za uzasadnione, wystąpić winna o wyrażenie zgody do drugiej strony, która jest zobowiązana w ciągu 7 dni albo oświadczyć, że wniosek akceptuje i wydać odpowiednie zarządzenia podległym lub nadzorowanym przedsiębiorstwom, albo też zawiadomić w tym samym terminie drugą stronę, że wniosku nie akceptuje i z jakich powodów.
§  5.
Gdyby się okazało, że zobowiązania zaciągnięte w umowach szczegółowych przez niektórych sprzedawców, wymienionych w § 2, nie zostaną wykonane w terminie, ustalonym w umowie szczegółowej, Dostawca zobowiązuje się podjąć niezwłocznie niezbędne czynności, aby zapewnić realizację dostawy przez innych sprzedawców na tych samych warunkach.
§  6.
Dostawca zobowiązuje się do zapłacenia Odbiorcy kary umownej w wysokości:
a)
.......... % wartości dostawy, gdyby na skutek niewykonania obowiązków, wynikających dla Dostawcy z § 3, nie doszło we właściwym czasie do zawarcia umowy szczegółowej. Podstawą obliczenia procentu wartości jest wartość dostawy, która miała być objęta umową szczegółową;
b)
.......... % wartości niewykonanej lub nienależycie wykonanej dostawy, gdyby niewykonanie lub nienależyte wykonanie umowy szczegółowej przez określonego sprzedawcę spowodowane zostało niewykonaniem przez Dostawcę jego obowiązków jako jednostki zwierzchniej lub obowiązków wynikających z zarządzeń i norm ustalonych przez właściwe władze, jak np. niezapewnienie wbrew obowiązkowi temu sprzedawcy dostawy surowca, części zamiennych maszyn, środków transportowych itp.;
c)
.......... % wartości niewykonanej dostawy, gdyby Dostawca wbrew obowiązkowi, wynikającemu z § 5, nie podjął niezbędnych czynności, aby zapewnić realizację dostawy przez innych sprzedawców, mimo że miał albo powinien był mieć wiadomości o przewidywanym niewykonaniu dostawy przez sprzedawców, zobowiązanych na podstawie umowy szczegółowej.
§  7.
Odbiorca zobowiązuje się do zapłacenia Dostawcy kary umownej w wysokości:
a)
.......... % wartości dostawy, gdyby na skutek niewykonania obowiązków, wynikających dla Odbiorcy z § 3, nie doszło we właściwym czasie do zawarcia umowy szczegółowej. Podstawą obliczenia procentu wartości jest wartość dostawy, która miała być objęta umową szczegółową;
b)
.......... % za każdy dzień (tydzień) opóźnienia niezapłaconej należności, gdyby nabywca popadł w zwłokę z zapłatą tej należności z przyczyn zawinionych przez Odbiorcę.
§  8.
Jeżeli rzeczywista szkoda, poniesiona przez jedną ze stron na skutek niewykonania przez drugą stronę obowiązków, wynikających z umowy niniejszej lub wykonania jej z mniejszą starannością od tej, którą należy wykazać w sprawach społecznego dobra, przewyższa karę umowną, przewidzianą w §§ 6 i 7, strona może dochodzić nadwyżki na zasadach ogólnych.
§  9.
Uzupełnienie, zmiana, rozwiązanie umowy lub odstąpienie od umowy, a także objęcie umową produkcji ponadplanowej nastąpić może tylko za zgodą jednostek, którym strony bezpośrednio podlegają, lub przez które są nadzorowane.

Jeżeli jednostki te nie wyrażą zgody w ciągu dni 14 - strona może złożyć w komisji arbitrażowej wniosek o przyznanie jej prawa uzupełnienia, zmiany, rozwiązania umowy lub odstąpienia od niej, a także objęcia umową produkcji ponadplanowej.

§  10.
Umowa niniejsza sporządzona została w 3-ch jednobrzmiących egzemplarzach i doręczona każdej ze stron.
1 Załącznik zmieniony przez obwieszczenie z dnia 16 września 1950 r. o sprostowaniu błędu (M.P.50.A-102.1289).

Zmiany w prawie

Do poprawki nie tylko emerytury czerwcowe, ale i wcześniejsze

Problem osób, które w latach 2009-2019 przeszły na emeryturę w czerwcu, przez co - na skutek niekorzystnych zasad waloryzacji - ich świadczenia były nawet o kilkaset złotych niższe od tych, jakie otrzymywały te, które przeszły na emeryturę w kwietniu lub w maju, w końcu zostanie rozwiązany. Emerytura lub renta rodzinna ma - na ich wniosek złożony do ZUS - podlegać ponownemu ustaleniu wysokości. Zdaniem prawników to dobra regulacja, ale równie ważna i paląca jest sprawa wcześniejszych emerytur. Obie powinny zostać załatwione.

Grażyna J. Leśniak 06.11.2024
Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Nowy urlop dla rodziców wcześniaków coraz bliżej - rząd przyjął projekt ustawy

Rada Ministrów przyjęła we wtorek przygotowany w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej projekt ustawy wprowadzający nowe uprawnienie – uzupełniający urlop macierzyński dla rodziców wcześniaków i rodziców dzieci urodzonych w terminie, ale wymagających dłuższej hospitalizacji po urodzeniu. Wymiar uzupełniającego urlopu macierzyńskiego będzie wynosił odpowiednio do 8 albo do 15 tygodni.

Grażyna J. Leśniak 29.10.2024
Na zwolnieniu w jednej pracy, w drugiej - w pełni sił i... płacy

Przebywanie na zwolnieniu lekarskim w jednej pracy nie wykluczy już możliwości wykonywania pracy i pobierania za nią wynagrodzenia w innej firmie czy firmach. Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej przygotowało właśnie projekt ustawy, który ma wprowadzić też m.in. definicję pracy zarobkowej - nie będzie nią podpisanie w czasie choroby firmowych dokumentów i nie spowoduje to utraty świadczeń. Zwolnienie lekarskie będzie mogło przewidywać miejsce pobytu w innym państwie. To rewolucyjne zmiany. Zdaniem prawników, te propozycje mają sens, nawet jeśli znajdą się tacy, którzy będą chcieli nadużywać nowych przepisów.

Beata Dązbłaż 29.10.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do połowy przyszłego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz trzeci czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa medycznego. Ostatnio termin wyznaczono na koniec tego roku, teraz ma to być czerwiec 2025 r.

Beata Dązbłaż 23.09.2024
Darowizny dla ofiar powodzi z zerową stawką VAT

Można już stosować zerową stawkę VAT na darowizny dla ofiar powodzi - rozporządzenie w tej sprawie obowiązuje od 18 września, ale z możliwością stosowania go do darowizn towarów i nieodpłatnych usług przekazanych począwszy od 12 września do 31 grudnia 2024 r. Stawka 0 proc. będzie stosowana do darowizn wszelkiego rodzaju towarów lub usług niezbędnych do wsparcia poszkodowanych.

Monika Sewastianowicz 18.09.2024