Tymczasowy statut Urzędu do Spraw Wyznań.

UCHWAŁA
RADY MINISTRÓW
z dnia 27 maja 1950 r.
w sprawie tymczasowego statutu Urzędu do Spraw Wyznań.

§  1.
Na podstawie art. 4 ust. 4 ustawy z dnia 19 kwietnia 1950 r. o zmianie organizacji naczelnych władz państwowych w zakresie gospodarki komunalnej i administracji publicznej (Dz. U. R. P. Nr 19, poz. 156) nadany zostaje Urzędowi do Spraw Wyznań tymczasowy statut organizacyjny w brzmieniu, ustalonym w załączniku do niniejszej uchwały.
§  2.
Wykonanie uchwały porucza się Prezesowi Rady Ministrów.
§  3.
Uchwała wchodzi w życie z dniem ogłoszenia w Monitorze Polskim.

ZAŁĄCZNIK 

TYMCZASOWY STATUT ORGANIZACYJNY

Urzędu do Spraw Wyznań
§ 1.
1.
Na czele Urzędu do Spraw Wyznań stoi dyrektor, do którego należy kierowanie całokształtem spraw urzędu i który odpowiada za ogólną jego działalność.
2.
Dyrektora zastępuje wicedyrektor.
3.
Dyrektora i wicedyrektora powołuje i odwołuje Prezes Rady Ministrów.
§  2.
1.
Urząd do Spraw Wyznań dzieli się na:
1)
Wydział Ogólny,
2)
Wydział Wyznania Rzymsko-Katolickiego,
3)
Wydział Wyznań nie-Rzymsko-Katolickich,
4)
Samodzielny Referat Nadzoru Stowarzyszeń Wyznaniowych,
5)
Samodzielny Referat Nadzoru Funduszu Kościelnego.
2.
Na czele wydziałów stoją naczelnicy wydziałów, a na czele samodzielnych referatów kierownicy samodzielnych referatów.
3.
Wydziały dzielą się na referaty, których ilość i zakres działania określi regulamin, wydany przez dyrektora, zatwierdzony przez Prezesa Rady Ministrów.
§  3.
1.
Do zakresu działania Wydziału Ogólnego należą: sprawy sekretariatu dyrektora, sprawy planowania działalności urzędu, sprawy sprawozdawczości, sprawy statystyki wyznaniowej, sprawy ogólno-organizacyjne, koordynowanie spraw wyznaniowych z działalnością innych resortów, sprawy prawne i projektów legislacyjnych, regulujących stosunek Państwa do poszczególnych wyznań i uznawania statutów wewnętrznych, sprawy budżetowe, finansowe i gospodarcze urzędu, sprawy ewidencji obiektów wyznaniowych, sprawy nie objęte zakresem działania innych komórek organizacyjnych urzędu.
2.
W skład wydziału wchodzi Kancelaria Urzędu do Spraw Wyznań.
§  4.
1.
Do zakresu działania Wydziału Wyznania Rzymsko-Katolickiego należą w zakresie tego wyznania sprawy: nadzoru nad prawidłowym wykonaniem przepisów odnoszących się do związków religijnych, nadzoru nad realizacją wolności wyznaniowej, nadzoru nad szkolnictwem wyznaniowym oraz sprawy subsydiów i dotacyj na zaspokojenie potrzeb wyznaniowych.
2.
W szczególności należą tu sprawy zabezpieczenia praw i obowiązków duchowieństwa i personelu pomocniczego, sprawy związane z ustrojem i działalnością wyznania, jego instytucji i zakładów, sprawy osobowe, sprawy opiniowania podań i zgłoszeń ogniw organizacyjnych, wyznaniowych i wystąpień indywidualnych do innych władz i urzędów państwowych, sprawy opiniowania zgromadzeń i zbiórek związanych z wykonywaniem kultu religijnego, sprawy związane z nadzorem nad działalnością wyższego szkolnictwa wyznaniowego, seminariów duchownych i zakonnych, małych seminariów duchownych i zakonnych, szkół pomocniczych pracowników kultu religijnego, sprawy związane z ustrojem i działalnością szkolnictwa wyznaniowego, sprawy programów i planów nauczania w szkołach wyznaniowych, sprawy wniosków o rozdział subsydiów i dotacji rządowych na zaspokojenie istotnych potrzeb wyznania.
§  5.
Do zakresu działania Wydziału Wyznań nie-Rzymsko-Katolickich należą sprawy, o których mowa w § 4, w odniesieniu do innych wyznań poza wyznaniem rzymsko-katolickim oraz sprawy związane ze zgłaszaniem i rejestracją związków religijnych nieuznanych.
§  6.
Do zakresu działania Samodzielnego Referatu Nadzoru Stowarzyszeń Wyznaniowych należą sprawy związane z rejestracją, ewidencją, ustrojem, sprawami osobowymi i nadzorem działalności stowarzyszeń wyznaniowych, zakonów, kongregacji zakonnych i fundacji wyznaniowych, sprawy opiniowania wniosków ich o zapomogi i dotacje z funduszów państwowych i innych.
§  7.
Do zakresu działania Samodzielnego Referatu Nadzoru Funduszu Kościelnego należy nadzór nad tym funduszem w myśl art. 10 ustawy z dnia 20 marca 1950 r. o przejęciu przez Państwo dóbr martwej ręki, poręczeniu proboszczom posiadania gospodarstw rolnych i utworzeniu Funduszu Kościelnego (Dz. U. R. P. Nr 9, poz. 87).
§  8.
W Wydziale Ogólnym ustanowieni będą inspektorzy nadzoru, do zadania których należy inspekcja administracji wyznaniowej, zakładów i instytucji wyznaniowych oraz obiektów wchodzących w skład funduszu kościelnego w ramach potrzeb wydziałów i samodzielnych referatów urzędu.
§  9.
Budżet Urzędu do Spraw Wyznań wchodzi w ramy budżetu Prezydium Rady Ministrów.
§  10.
Sposób pracy urzędu określi regulamin, o którym mowa w § 2 ust. 3.

Zmiany w prawie

Sejm uchwalił rentę wdowią z poprawkami rządu

Współmałżonek zmarłej osoby będzie mógł pobierać równocześnie rentę rodzinną i inne świadczenie emerytalno-rentowe w wybranym przez siebie wariancie – tzw. rentę wdowią. Nie będzie już musiał, jak...

Beata Dązbłaż 26.07.2024
Przedłużenie ważności rozporządzenia o warunkach zabudowy z podpisem prezydenta

Podczas ostatniego posiedzenia Senat nie wniósł poprawek do noweli ustawy o dostępności wydłużającej o dwa lata ważność rozporządzenia w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie. Ma ono wygasnąć 20 września br. Brak rozporządzenia sparaliżowałby realizację inwestycji. W piątek prezydent podpisał ustawę.

Renata Krupa-Dąbrowska 19.07.2024
Nieczytelna preskrypcja? Farmaceuta sam zadecyduje o dawkowaniu leku

Jeśli na recepcie w ogóle nie wypisano dawkowania leku albo jest ono niemożliwe do rozczytania, farmaceuta sam będzie mógł zadecydować, jaka dawka będzie odpowiednia dla pacjenta. Będzie mógł wydać też pacjentowi maksymalnie cztery opakowania leku, a nie jak do tej pory dwa. Te zasady nie będą jednak dotyczyły leków zawierających substancje psychotropowe lub środki odurzające.

Inga Stawicka 19.07.2024
Nowe podstawy programowe dla kilku zawodów szkolnictwa branżowego

Od września zmienią się podstawy programowe kształcenia w zawodach: elektromechanik pojazdów samochodowych oraz technik pojazdów samochodowych, operator obrabiarek skrawających i technik weterynarii. Określona też została podstawa programowa kształcenia w nowym zawodzie technik elektromobilności.

Agnieszka Matłacz 08.07.2024
Kary za wykroczenia i przestępstwa skarbowe rosną od lipca po raz drugi w tym roku

41 mln 281 tys. 920 złotych może od lipca wynieść maksymalna kara za przestępstwo skarbowe. Najniższa grzywna za wykroczenie wynosi natomiast 430 złotych. Wzrost kar ma związek z podwyższeniem wysokości minimalnego wynagrodzenia. Od lipca 2024 roku wynosi ono 4300 złotych.

Krzysztof Koślicki 01.07.2024
Przepisy o głosowaniu korespondencyjnym bez poprawek Senatu

W środę Senat nie zgłosił poprawek do noweli kodeksu wyborczego, która umożliwia głosowanie korespondencyjne wszystkim obywatelom zarówno w kraju, jak i za granicą. 54 senatorów było za, a 30 przeciw. Ustawa trafi teraz do prezydenta. Poprzedniego dnia takie rozwiązanie rekomendowały jednomyślnie senackie komisje Praw Człowieka i Praworządności, Samorządu Terytorialnego i Administracji Państwowej oraz Komisja Ustawodawcza.

Grażyna J. Leśniak 26.06.2024