Wykonanie ustawy z dnia 7 marca 1950 r. o planowym zatrudnianiu absolwentów średnich szkół zawodowych oraz szkół wyższych.

ZARZĄDZENIE
PRZEWODNICZĄCEGO PAŃSTWOWEJ KOMISJI PLANOWANIA GOSPODARCZEGO
z dnia 4 kwietnia 1950 r.
w sprawie wykonania ustawy z dnia 7 marca 1950 r. o planowym zatrudnianiu absolwentów średnich szkół zawodowych oraz szkół wyższych.

Na podstawie art. 20 ustawy z dnia 7 marca 1950 r. o planowym zatrudnianiu absolwentów średnich szkół zawodowych oraz szkół wyższych (Dz. U. R. P. Nr 10, poz. 106) zarządza się, co następuje:
§  1.
Artykuły powołane w niniejszym zarządzeniu bez bliższego określenia oznaczają artykuły ustawy z dnia 7 marca 1950 r. o planowym zatrudnianiu absolwentów średnich szkół zawodowych oraz szkół wyższych (Dz. U. R. P. Nr 10, poz. 106), paragrafy powołane bez bliższego określenia - paragrafy niniejszego zarządzenia.
§  2.
Właściwi ministrowie w zakresie wyższych szkół im podległych przedstawią corocznie do dnia 1 marca (a w 1950 r. do dnia 15 kwietnia) Radzie Ministrów opracowany w porozumieniu z Państwową Komisją Planowania Gospodarczego projekt wykazu szkół wyższych (wydziałów, specjalności), których absolwenci podlegają przepisom ustawy z dnia 7 marca 1950 r. o planowym zatrudnianiu absolwentów średnich szkół zawodowych oraz szkół wyższych.
§  3.
Właściwi ministrowie w zakresie szkół im podległych oraz Prezes Centralnego Urzędu Szkolenia Zawodowego uzgodnią corocznie do dnia 1 marca (a w 1950 r. do dnia 15 kwietnia) z Państwową Komisją Planowania Gospodarczego wykaz średnich szkół zawodowych, których absolwenci w danym roku podlegają przepisom ustawy o planowym zatrudnianiu absolwentów średnich szkół zawodowych oraz szkół wyższych i ogłoszą je w Monitorze Polskim w myśl art. 3 ust. 2 w drodze zarządzenia.
§  4.
Właściwi ministrowie oraz Prezes Centralnego Urzędu Szkolenia Zawodowego przedstawią do dnia 1 marca (a w 1950 r. do dnia 15 kwietnia) Państwowej Komisji Planowania Gospodarczego plan ilościowy absolwentów szkół, wymienionych w § 2 i 3 wg załączonego wzoru (załącznik Nr 1).
§  5.
Państwowa Komisja Planowania Gospodarczego na podstawie wniosków zainteresowanych ministrów (art. 4) oraz wykazów, określonych w § 4, sporządzi corocznie do dnia 1 kwietnia (a w 1950 r. do dnia 20 kwietnia) dla każdego z zainteresowanych ministerstw ilościowy plan zatrudnienia absolwentów poszczególnych szkół.
§  6.
Właściwi ministrowie na podstawie planu, sporządzonego przez Państwową Komisję Planowania Gospodarczego, sporządzą do dnia 25 kwietnia szczegółowy ilościowy plan zatrudnienia absolwentów w poszczególnych zakładach pracy według załączonego wzoru (załącznik Nr 2) dla każdej szkoły oddzielnie i jeden egzemplarz takiego planu prześlą Przewodniczącemu Komisji Przydziału Pracy dla Absolwentów przy danej szkole.
§  7.
1.
Właściwi ministrowie i Prezes Centralnego Urzędu Szkolenia Zawodowego powołują corocznie w terminie do dnia 1 kwietnia (a w 1950 r. do dnia 1 maja) przy szkołach im podległych Komisję Przydziału Pracy dla Absolwentów.
2.
W skład Komisji wchodzą:
1)
przewodniczący - delegat ministra, któremu szkoła podlega lub delegat Centralnego Urzędu Szkolenia Zawodowego,
2)
członkowie:
a)
delegat ministra, któremu podlegają zakłady pracy, mające zatrudnić absolwenta,
b)
delegat zespołu profesorskiego szkoły wyższej lub Rady Pedagogicznej średniej szkoły zawodowej,
c)
delegat istniejącej w szkole wyższej organizacji Z.A.M.P. lub istniejącego w średniej szkole zawodowej Koła Szkolnego Z.M.P.
3)
Ponadto w skład Komisji Przydziału Pracy dla Absolwentów przy szkołach wyższych wchodzi przedstawiciel czynnika społecznego, a w skład tych Komisji przy średnich szkołach zawodowych - przedstawiciel Komitetu Rodzicielskiego lub szkolnego Komitetu Opiekuńczego.
3.
Właściwi ministrowie oraz Prezes Centralnego Urzędu Szkolenia Zawodowego mogą powołać do składu Komisji również inne osoby według swego uznania.
§  8.
Komisja Przydziału Pracy pracuje na podstawie instrukcji, wydanej przez powołującego ją ministra lub Prezesa Centralnego Urzędu Szkolenia Zawodowego.
§  9.
Minister powołujący Komisję Przydziału Pracy dla Absolwentów lub Prezes Centralnego Urzędu Szkolenia Zawodowego może przekazać jej w całości lub części uprawnienia, o których mowa w art. 5 ust. 2 i art. 9 ust. 3.
§  10.
Komisja Przydziału Pracy dla Absolwentów w zakresie przekazanych jej uprawnień wydaje nakazy, przewidziane w art. 5 ust. 1 oraz udziela odroczeń lub zwolnień wykonania obowiązku określonego w art. 1 ust. 1 w przypadkach, przewidzianych w art. 9 według załączonych wzorów (załączniki Nr 3, 4 i 5).
§  11.
1.
Niezdolność absolwenta do pracy stwierdza się na podstawie zaświadczenia lekarza powiatowego. Zaświadczenie powinno wskazywać przewidywany okres niezdolności do pracy.
2.
W przypadku, przewidzianym w ust. 1, Komisja Przydziału Pracy dla Absolwentów wydaje nakaz z oznaczeniem terminu stawienia się do pracy przed upływem 7 dni po ustaniu niezdolności do pracy.
§  12.
1.
W pozostałych przypadkach, określonych w art. 9, Komisja wydaje decyzję o odroczeniu wykonania obowiązku, określonego w art. 1 ust. 1. W decyzji należy wskazać podstawę i czasokres, na jaki odroczenia udzielono.
2.
Odpis decyzji doręcza się absolwentowi, a w przypadkach, gdy odroczenia udzielono na podstawie art. 9 ust. 1 pkt 1) i ust. 2 odpowiednio również jednostce wojskowej, w której absolwent ma odbywać służbę wojskową lub władzy szkoły, do której absolwent ma przejść na dalsze studia.
§  13.
W odpisie decyzji, który doręcza się absolwentowi, należy zamieścić pouczenie, że absolwent przed upływem 2 tygodni od wygaśnięcia podstawy do odroczenia obowiązany jest zawiadomić o tym piśmiennie lub ustnie Dyrekcję Okręgową Szkolenia Zawodowego, właściwą ze względu na miejsce urzędowania Komisji, która udzieliła odroczenia.
§  14.
Za okoliczności powodujące wygaśnięcie podstawy odroczenia uważa się w szczególności:
1)
upływ czasokresu, na jaki odroczenia udzielono,
2)
przerwanie dalszych studiów,
3)
przeniesienie się do szkoły nieobjętej wykazami, przewidzianymi w art. 3 ust. 1,
4)
odroczenie obowiązku służby wojskowej.
§  15.
W przypadku, gdy odroczenia udzielono z powodu przyjęcia absolwenta do szkoły wyższej, władze tej szkoły obowiązane są zawiadomić właściwą Dyrekcję Okręgową Szkolenia Zawodowego o wygaśnięciu podstawy odroczenia. Obowiązek ten nie dotyczy przypadku, gdy absolwent ukończy studia w szkole wyższej.
§  16.
Zakład pracy, do którego skierowany został absolwent, obowiązany jest zwrócić mu koszty podróży z miejsca dotychczasowego zamieszkania do miejscowości, w której zakład pracy się znajduje.
§  17.
Po przystąpieniu do pracy absolwentowi służy prawo do zaliczki na poczet uposażenia w wysokości 100% przysługującego wynagrodzenia miesięcznego. Zaliczkę tę potrąca się absolwentowi z uposażenia w 12 ratach miesięcznych.
§  18.
Zarządzenie niniejsze wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.
ZAŁĄCZNIKI

ZAŁĄCZNIK  Nr 1

PLAN ILOŚCIOWY

..................................................

Notka Redakcji Systemu Informacji Prawnej LEX

Niniejsza treść dostępna jest wyłącznie w wersji pierwotnej treści w formacie PDF.

..................................................

ZAŁĄCZNIK  Nr 2

Szczegółowy ilościowy plan zatrudnienia absolwentów szkół wyższych i średnich szkół zawodowych w roku ..........

..................................................

Notka Redakcji Systemu Informacji Prawnej LEX

Niniejsza treść dostępna jest wyłącznie w wersji pierwotnej treści w formacie PDF.

..................................................

ZAŁĄCZNIK  Nr 3

Ministerstwo ............................................

------------------------------------------------------

Centralny Urząd Szkolenia Zawodowego

..................................... dnia .... 195.. r.

Nakaz pracy

Na podstawie art. 5 ust. 2 ustawy z dnia 7 marca 1950 r. o planowym zatrudnianiu absolwentów średnich szkół zawodowych oraz szkół wyższych (Dz. U. R. P. Nr 10, poz. 106) skierowuję Obywatela (kę) .................................................................

.......................................................................................................................................................

(nazwisko i imię)

.......................................................................................................................................................

(zawód wyuczony)

absolwenta ....................................................................................................................................

(nazwa szkoły)

do pracy w ....................................................................................................................................

(nazwa i adres zakładu pracy)

dla zatrudnienia na stanowisku odpowiadającym kwalifikacjom absolwenta.

Termin rozpoczęcia pracy od ............................................. 19.. r.

(dzień, miesiąc)

do ..................................... 19.. r.

(dzień, miesiąc)

Stosunek pracy, oparty na nakazie, wydanym w trybie niniejszej ustawy, podlega odpowiednio przepisom o umowie o pracę z tym, że prawo pracownika do rozwiązania stosunku pracy w drodze wypowiedzenia zawiesza się na czas trwania obowiązku pracy.

Absolwentowi służy prawo do wynagrodzenia i do innych świadczeń zgodnie z obowiązującymi przepisami lub postanowieniami zbiorowych układów pracy.

(-) podpis

(Ministra, Prezesa Centralnego Urzędu Szkolenia

Zawodowego lub z upoważnienia z art. 5

ustawy Przewodniczącego Komisji Przydziału Pracy)

ZAŁĄCZNIK  Nr 4

Ministerstwo ..............................................

-------------------------------------------------------

Centralny Urząd Szkolenia Zawodowego

................................... dnia .... 195.. r.

Decyzja Nr ........

o odroczeniu skierowania do pracy.

Na podstawie art. 9 ustawy z dnia 7 marca 1950 r. o planowym zatrudnianiu absolwentów średnich szkół zawodowych oraz szkół wyższych (Dz. U. R. P. Nr 10, poz. 106) udziela się odroczenia skierowania do pracy

Obywatelowi ................................................................................................................................

(nazwisko i imię)

zawód wyuczony .........................................................................................................................

absolwentowi szkoły ...................................................................................................................

z powodu .....................................................................................................................................

na czas do ....................................................................................................................................

1)
O wygaśnięciu podstawy odroczenia Obywatel obowiązany jest w ciągu 2 tygodni zawiadomić Dyrekcję Okręgową Szkolenia Zawodowego w ...............................................

Wygaśnięcie podstawy odroczenia następuje w szczególności w razie przerwania dalszych studiów, przeniesienia się do szkoły, nieobjętej ustawą o planowym zatrudnianiu absolwentów, odroczenia obowiązku czynnej służby wojskowej.

2)
W ciągu 2 tygodni po upływie terminu odroczenia Obywatel winien zgłosić się we właściwej Dyrekcji okręgowej Szkolenia Zawodowego, celem otrzymania nakazu pracy. Nie dotyczy to osób, które uzyskały odroczenie odbycia pracy ze względu na kontynuowanie nauki w szkole objętej działaniem ustawy z dnia 7 marca 1950 r. o planowym zatrudnianiu absolwentów i szkołę tę ukończyły. Osoby te po zakończeniu studiów podlegają Komisji Przydziału Pracy działającej na terenie danej szkoły.

(-) podpis

(Ministra, Prezesa Centralnego Urzędu Szkolenia

Zawodowego lub z upoważnienia z art. 5 ustawy

Przewodniczącego Komisji Przydziału Pracy)

ZAŁĄCZNIK  Nr 5

Ministerstwo ..............................................

------------------------------------------------------

Centralny Urząd Szkolenia Zawodowego

............................ dnia .... 195.. r.

Decyzja Nr ...

o zwolnieniu absolwenta od wykonania obowiązku pracy.

Na podstawie art. 9 ustawy z dnia 7 marca 1950 r. o planowym zatrudnianiu absolwentów średnich szkół zawodowych oraz szkół wyższych (Dz. U. R. P. Nr 10, poz. 106) zwalnia się od wykonania obowiązku określonego w art. 1 ust. 1 powołanej ustawy.

Obywatela ....................................................................................................................................

nazwisko i imię

.......................................................................................................................................................

zawód wyuczony

absolwenta ....................................................................................................................................

nazwa szkoły

z powodu: ....................................................................................................................................

(-) podpis

(Ministra, Prezesa Centralnego Urzędu Szkolenia

Zawodowego lub z upoważnienia z art. 5

ustawy Przewodniczącego Komisji Przydziału Pracy)

Zmiany w prawie

Do poprawki nie tylko emerytury czerwcowe, ale i wcześniejsze

Problem osób, które w latach 2009-2019 przeszły na emeryturę w czerwcu, przez co - na skutek niekorzystnych zasad waloryzacji - ich świadczenia były nawet o kilkaset złotych niższe od tych, jakie otrzymywały te, które przeszły na emeryturę w kwietniu lub w maju, w końcu zostanie rozwiązany. Emerytura lub renta rodzinna ma - na ich wniosek złożony do ZUS - podlegać ponownemu ustaleniu wysokości. Zdaniem prawników to dobra regulacja, ale równie ważna i paląca jest sprawa wcześniejszych emerytur. Obie powinny zostać załatwione.

Grażyna J. Leśniak 06.11.2024
Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Nowy urlop dla rodziców wcześniaków coraz bliżej - rząd przyjął projekt ustawy

Rada Ministrów przyjęła we wtorek przygotowany w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej projekt ustawy wprowadzający nowe uprawnienie – uzupełniający urlop macierzyński dla rodziców wcześniaków i rodziców dzieci urodzonych w terminie, ale wymagających dłuższej hospitalizacji po urodzeniu. Wymiar uzupełniającego urlopu macierzyńskiego będzie wynosił odpowiednio do 8 albo do 15 tygodni.

Grażyna J. Leśniak 29.10.2024
Na zwolnieniu w jednej pracy, w drugiej - w pełni sił i... płacy

Przebywanie na zwolnieniu lekarskim w jednej pracy nie wykluczy już możliwości wykonywania pracy i pobierania za nią wynagrodzenia w innej firmie czy firmach. Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej przygotowało właśnie projekt ustawy, który ma wprowadzić też m.in. definicję pracy zarobkowej - nie będzie nią podpisanie w czasie choroby firmowych dokumentów i nie spowoduje to utraty świadczeń. Zwolnienie lekarskie będzie mogło przewidywać miejsce pobytu w innym państwie. To rewolucyjne zmiany. Zdaniem prawników, te propozycje mają sens, nawet jeśli znajdą się tacy, którzy będą chcieli nadużywać nowych przepisów.

Beata Dązbłaż 29.10.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do połowy przyszłego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz trzeci czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa medycznego. Ostatnio termin wyznaczono na koniec tego roku, teraz ma to być czerwiec 2025 r.

Beata Dązbłaż 23.09.2024
Darowizny dla ofiar powodzi z zerową stawką VAT

Można już stosować zerową stawkę VAT na darowizny dla ofiar powodzi - rozporządzenie w tej sprawie obowiązuje od 18 września, ale z możliwością stosowania go do darowizn towarów i nieodpłatnych usług przekazanych począwszy od 12 września do 31 grudnia 2024 r. Stawka 0 proc. będzie stosowana do darowizn wszelkiego rodzaju towarów lub usług niezbędnych do wsparcia poszkodowanych.

Monika Sewastianowicz 18.09.2024