Wprowadzenie planowania kasowego we władzach i urzędach administracji państwowej oraz w instytucjach i zakładach państwowych.

ZARZĄDZENIE
MINISTRA FINANSÓW
z dnia 28 marca 1950 r.
w sprawie wprowadzenia planowania kasowego we władzach i urzędach administracji państwowej oraz w instytucjach i zakładach państwowych.

Na podstawie § 11 ust. 3 uchwały Rady Ministrów z dnia 20 lipca 1949 r. w sprawie planowania kasowego (Monitor Polski Nr A-51, poz. 710) zarządza się, co następuje:
Zgodnie z uchwałą Rady Ministrów z dnia 20 lipca 1949 r. (Monitor Polski Nr A-51, poz. 710) władze i urzędy administracji państwowej oraz instytucje i zakłady państwowe, których gospodarka finansowa jest w całości objęta budżetem państwowym, podlegają obowiązkowi planowania kasowego w ramach instrukcji, wydanej przez Narodowy Bank Polski "Plan Kasowy", zatwierdzonej przez Ministra Finansów i Przewodniczącego Państwowej Komisji Planowania Gospodarczego zarządzeniem z dnia 17 lutego 1950 r. oraz wydanych przez Narodowy Bank Polski uzupełnień i wyjaśnień do tej instrukcji.

Wymienione jednostki biorą udział w planowaniu kasowym w charakterze uczestników planowania kasowego, tj. opracowują wniosek kasowy, składają go do właściwego banku oraz sporządzają sprawozdania z wykonania planu, jeżeli posiadają w Narodowym Banku Polskim lub w innym banku (P.K.O.) rachunki, na których jest obrót gotówkowy i nie są zwolnione od obowiązku planowania. Natomiast jednostki, nie posiadające takich rachunków w banku, stosują się do wytycznych otrzymywanych od jednostek, przez które są zasilane w gotówkę bezpośrednio bądź w drodze czeku kasowego na bank.

W tym stanie rzeczy np. obroty gotówkowe władz i urzędów państwowych, obsługiwanych czasowo przez Ministerstwo Finansów (Centralna Księgowość), przez Izby Skarbowe i Urzędy Skarbowe podlegają planowaniu kasowemu przez skarbowe organa kasowe.

Władze i urzędy administracji państwowej występują w charakterze uczestnika planowania kasowego, jeżeli posiadają rachunki w banku, otwarte im za zgodą Ministerstwa Finansów.

Obroty Urzędów Celnych, nie posiadających rachunków w banku, podlegają planowaniu przez Dyrekcje Ceł.

Uczestnicy planowania kasowego otrzymają instrukcje Narodowego Banku Polskiego wraz z niezbędnymi formularzami od właściwych banków bezpośrednio po wydrukowaniu zatwierdzonego tekstu.

Przepisy instrukcji Narodowego Banku Polskiego będą wprowadzone w życie w 2 etapach, mianowicie:

a)
od 1 kwietnia 1950 r. obowiązywać będą jedynie czynności związane ze sprawozdawczością (dekadową i miesięczną);
b)
o terminie drugiego etapu, który obejmie również planowanie kasowe (sporządzanie wniosków kasowych), skarbowe organa kasowe zostaną powiadomione oddzielnym zarządzeniem.

We wszelkich sprawach, związanych z wykonywaniem obowiązków, wynikających z uchwały Rady Ministrów i instrukcji Narodowego Banku Polskiego, uczestnicy planowania kasowego powinni się zwracać bezpośrednio do właściwych banków (oddziałów), w których posiadają swe rachunki.

Izby Skarbowe i Dyrekcje Ceł włączą do zadań inspekcyjnych obowiązek czuwania i nadzorowania nad czynnościami planowania kasowego w podległych organach kasowych.

Spostrzeżenia i uwagi, poczynione i zebrane w wyniku praktycznego stosowania przepisów instrukcji Narodowego Banku Polskiego, Izby Skarbowe zgłoszą Ministerstwu Finansów do dnia 1 października 1950 r.

Zmiany w prawie

Ustawa o rencie wdowiej niekonstytucyjna?

O zawetowanie ustawy o tzw. wdowich emeryturach jako aktu dyskryminującego część obywateli zwróciła się do prezydenta Andrzeja Dudy jedna z emerytek. W jej przekonaniu uchwalona 26 lipca 2024 r. ustawa narusza art. 32 Konstytucji, ponieważ wprowadza zasady dyskryminujące dużą część seniorów. Czy prezydent zdążył się z nią zapoznać – nie wiadomo. Bo petycja wpłynęła do Kancelarii Prezydenta 6 sierpnia, a już 9 sierpnia ustawa została podpisana.

Grażyna J. Leśniak 31.08.2024
Nalewki już bez barwników, soków i dodatkowych aromatów

We wtorek, 20 sierpnia, zaczęły obowiązywać przepisy rozporządzenia ministra rolnictwa dotyczące znakowania napojów alkoholowych. Z uwagi na tradycyjne praktyki produkcyjne stosowane przy wyrobie "nalewek", nowe zasady wykluczają możliwość ich barwienia, aromatyzowania czy też dodawania do nich soków owocowych.

Krzysztof Koślicki 20.08.2024
Nowe wzory wniosków o wydanie interpretacji podatkowych

Nowe wzory dotyczą zarówno wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej, interpretacji ogólnej przepisów prawa podatkowego, jak i wniosku wspólnego o wydanie w indywidualnej sprawie interpretacji przepisów prawa podatkowego. Oparto je na wzorach dotychczas obowiązujących z 2022 roku. Wprowadzono do nich jednak zmiany porządkujące i aktualizujące.

Agnieszka Matłacz 08.08.2024
Nowe wymagania dotyczące laboratoriów diagnostycznych

W Dzienniku Ustaw opublikowano rozporządzenie w sprawie medycznych laboratoriów diagnostycznych. W dokumencie określono szczegółowe warunki, jakim powinny odpowiadać pod względem infrastruktury. Uszczegółowiono także kwalifikacje personelu i kierownika laboratorium. Nowe zalecenia obowiązują od 7 sierpnia. Przewidziano jednak czas przejściowy na ich wprowadzenie.

Monika Stelmach 07.08.2024
Jest regulamin działania Zespołu do spraw Świadczeń z Funduszu Kompensacyjnego

Minister zdrowia wydał kolejne przepisy dotyczące Funduszu Kompensacyjnego Zdarzeń Medycznych. Określił regulamin Zespołu do spraw Świadczeń z tego funduszu, działającego przy Rzeczniku Praw Pacjenta, do zadań którego należy sporządzanie opinii o wystąpieniu zdarzenia medycznego i jego skutkach. Określono też wynagrodzenie członków tego zespołu.

Agnieszka Matłacz 07.08.2024
ZUS przesłucha bliskich i sąsiadów, by ustalić, jak żyli małżonkowie?

Nie wiadomo, dlaczego ustawodawca uzależnił prawo do renty wdowiej od pozostawania we wspólności małżeńskiej do dnia śmierci małżonka. W efekcie rozwiedziona małżonka lub wdowa, która do dnia śmierci męża nie pozostawała z nim we wspólności małżeńskiej, nie otrzyma nie tylko renty rodzinnej, ale i renty wdowiej. Zdaniem prawników ustawa nadaje się do zmiany - i to pilnej.

Grażyna J. Leśniak 06.08.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

M.P.1950.A-33.381

Rodzaj: Zarządzenie
Tytuł: Wprowadzenie planowania kasowego we władzach i urzędach administracji państwowej oraz w instytucjach i zakładach państwowych.
Data aktu: 28/03/1950
Data ogłoszenia: 31/03/1950
Data wejścia w życie: 31/03/1950