Utworzenie przedsiębiorstw państwowych pod nazwą: "Górnośląskie Zakłady Maszyn Elektrycznych", "Zakłady Wytwórcze Silników Elektrycznych", "Zakłady Wytwórcze Maszyn Elektrycznych "Świdnica", "Zakłady Wytwórcze Sprzętu Teletechnicznego", "Zakłady Wytwórcze Aparatury Teletechnicznej", "Zakłady Wytwórcze Głośników", "Bialskie Zakłady Elektrotechniczne", "Łódzkie Zakłady Wytwórcze Aparatury Elektrycznej", "Zakłady Wytwórcze Transformatorów", "Poznańskie Zakłady Elektrotechniczne" i " Zakłady Wytwórcze Osprzętu Sieciowego".

ZARZĄDZENIE
MINISTRA PRZEMYSŁU CIĘŻKIEGO
z dnia 31 grudnia 1949 r.
w sprawie utworzenia przedsiębiorstw państwowych pod nazwą: "Górnośląskie Zakłady Maszyn Elektrycznych", "Zakłady Wytwórcze Silników Elektrycznych", Zakłady Wytwórcze Maszyn Elektrycznych "Świdnica", "Zakłady Wytwórcze Sprzętu Teletechnicznego", "Zakłady Wytwórcze Aparatury Teletechnicznej", "Zakłady Wytwórcze Głośników", "Bialskie Zakłady Elektrotechniczne", "Łódzkie Zakłady Wytwórcze Aparatury Elektrycznej", "Zakłady Wytwórcze Transformatorów", "Poznańskie Zakłady Elektrotechniczne" i "Zakłady Wytwórcze Osprzętu Sieciowego".

Na podstawie art. 1 dekretu z dnia 3 stycznia 1947 r. o tworzeniu przedsiębiorstw państwowych (Dz. U. R. P. Nr 8, poz. 42) zarządza się w porozumieniu z Przewodniczącym Państwowej Komisji Planowania Gospodarczego i Ministrem Skarbu, co następuje:
§  1.
Tworzy się przedsiębiorstwa państwowe, zwane dalej "przedsiębiorstwami", prowadzone w ramach narodowych planów gospodarczych według zasad rozrachunku gospodarczego pod nazwą:
1)
"Górnośląskie Zakłady Maszyn Elektrycznych - przedsiębiorstwo państwowe wyodrębnione" z siedzibą w Gliwicach.

Przedmiotem działalności przedsiębiorstwa jest produkcja maszyn elektrycznych.

2)
"Zakłady Wytwórcze Silników Elektrycznych - przedsiębiorstwo państwowe wyodrębnione" z siedzibą w Bielsku.

Przedmiotem działalności przedsiębiorstwa jest produkcja silników elektrycznych.

3)
Zakłady Wytwórcze Maszyn Elektrycznych "Świdnica" - przedsiębiorstwo państwowe wyodrębnione" z siedzibą w Świdnicy.

Przedmiotem działalności przedsiębiorstwa jest produkcja maszyn elektrycznych.

4)
"Zakłady Wytwórcze Sprzętu Teletechnicznego - przedsiębiorstwo państwowe wyodrębnione" z siedzibą w Bydgoszczy.

Przedmiotem działalności przedsiębiorstwa jest produkcja sprzętu teletechnicznego.

5)
"Zakłady Wytwórcze Aparatury Teletechnicznej - przedsiębiorstwo państwowe wyodrębnione" z siedzibą w Radomiu.

Przedmiotem działalności przedsiębiorstwa jest produkcja aparatury teletechnicznej.

6)
"Zakłady Wytwórcze Głośników - przedsiębiorstwo państwowe wyodrębnione" z siedzibą we Wrześni.

Przedmiotem działalności przedsiębiorstwa jest produkcja głośników.

7)
"Bialskie Zakłady Elektrotechniczne - przedsiębiorstwo państwowe wyodrębnione" z siedzibą w Białej Krakowskiej.

Przedmiotem działalności przedsiębiorstwa jest produkcja elementów elektrotechnicznych.

8)
"Łódzkie Zakłady Wytwórcze Aparatury Elektrycznej - przedsiębiorstwo państwowe wyodrębnione" z siedzibą w Łodzi.

Przedmiotem działalności przedsiębiorstwa jest produkcja aparatury elektrycznej.

9)
"Zakłady Wytwórcze Transformatorów - przedsiębiorstwo państwowe wyodrębnione" z siedzibą w Mikołowie.

Przedmiotem działalności przedsiębiorstwa jest produkcja maszyn elektrycznych.

10)
"Poznańskie Zakłady Elektrotechniczne - przedsiębiorstwo państwowe wyodrębnione" z siedzibą w Poznaniu.

Przedmiotem działalności przedsiębiorstwa jest produkcja aparatury elektrotechnicznej.

11)
"Zakłady Wytwórcze Osprzętu Sieciowego - przedsiębiorstwo państwowe wyodrębnione" z siedzibą w Kostuchnie.

Przedmiotem działalności przedsiębiorstwa jest produkcja osprzętu sieciowego.

§  2.
Przedsiębiorstwa podlegają nadzorowi Centralnego Zarządu Przemysłu Elektrotechnicznego, którego wytyczne są dla przedsiębiorstw wiążące.
§  3.
Zwierzchni nadzór państwowy nad przedsiębiorstwami sprawuje Minister Przemysłu Ciężkiego.
§  4.
Przy każdym przedsiębiorstwie powołana będzie Rada Nadzoru Społecznego, której zakres działania, sposób powoływania i odwoływania jej członków, organizację i sposób wykonywania powierzonych czynności określi rozporządzenie Rady Ministrów, wydane na podstawie art. 10 dekretu z dnia 3 stycznia 1947 r. (Dz. U. R. P. Nr 8, poz. 42).
§  5.
Organem zarządzającym każdego przedsiębiorstwa jest Dyrekcja, powoływana i zwalniana przez Ministra Przemysłu Ciężkiego, składająca się z Dyrektora, reprezentującego Dyrekcję samodzielnie oraz z podległego Dyrektorowi jednego Wicedyrektora.
§  6.
Do ważności zobowiązań, zaciąganych przez poszczególne przedsiębiorstwa, wymagane jest współdziałanie, zgodnie z uprawnieniami, przewidzianymi w statucie:
a)
dwóch członków Dyrekcji łącznie, albo
b)
jednego członka Dyrekcji łącznie z pełnomocnikiem handlowym w granicach jego pełnomocnictwa, albo
c)
dwóch pełnomocników handlowych łącznie w granicach ich pełnomocnictw.
§  7.
Przekazaniu na rzecz poszczególnego przedsiębiorstwa ulega majątek Skarbu Państwa, oznaczony przez Ministra Przemysłu Ciężkiego.

Minister Przemysłu Ciężkiego zarządzi protokólarne przekazanie poszczególnemu przedsiębiorstwu przydzielonego majątku nieruchomego w zarząd i użytkowanie, a ruchomego na własność.

§  8.
Szczegółowe zasady organizacji i zakres działania poszczególnych przedsiębiorstw ustali statut, nadany przez Ministra Przemysłu Ciężkiego w porozumieniu z Przewodniczącym Państwowej Komisji Planowania Gospodarczego i Ministrem Skarbu, ogłoszony w Monitorze Polskim.
§  9.
Zarządzenie niniejsze wchodzi w życie z dniem ogłoszenia w Monitorze Polskim z mocą obowiązującą od dnia 1 stycznia 1950 r.

Zmiany w prawie

Ustawa o rencie wdowiej niekonstytucyjna?

O zawetowanie ustawy o tzw. wdowich emeryturach jako aktu dyskryminującego część obywateli zwróciła się do prezydenta Andrzeja Dudy jedna z emerytek. W jej przekonaniu uchwalona 26 lipca 2024 r. ustawa narusza art. 32 Konstytucji, ponieważ wprowadza zasady dyskryminujące dużą część seniorów. Czy prezydent zdążył się z nią zapoznać – nie wiadomo. Bo petycja wpłynęła do Kancelarii Prezydenta 6 sierpnia, a już 9 sierpnia ustawa została podpisana.

Grażyna J. Leśniak 31.08.2024
Nalewki już bez barwników, soków i dodatkowych aromatów

We wtorek, 20 sierpnia, zaczęły obowiązywać przepisy rozporządzenia ministra rolnictwa dotyczące znakowania napojów alkoholowych. Z uwagi na tradycyjne praktyki produkcyjne stosowane przy wyrobie "nalewek", nowe zasady wykluczają możliwość ich barwienia, aromatyzowania czy też dodawania do nich soków owocowych.

Krzysztof Koślicki 20.08.2024
Nowe wzory wniosków o wydanie interpretacji podatkowych

Nowe wzory dotyczą zarówno wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej, interpretacji ogólnej przepisów prawa podatkowego, jak i wniosku wspólnego o wydanie w indywidualnej sprawie interpretacji przepisów prawa podatkowego. Oparto je na wzorach dotychczas obowiązujących z 2022 roku. Wprowadzono do nich jednak zmiany porządkujące i aktualizujące.

Agnieszka Matłacz 08.08.2024
Nowe wymagania dotyczące laboratoriów diagnostycznych

W Dzienniku Ustaw opublikowano rozporządzenie w sprawie medycznych laboratoriów diagnostycznych. W dokumencie określono szczegółowe warunki, jakim powinny odpowiadać pod względem infrastruktury. Uszczegółowiono także kwalifikacje personelu i kierownika laboratorium. Nowe zalecenia obowiązują od 7 sierpnia. Przewidziano jednak czas przejściowy na ich wprowadzenie.

Monika Stelmach 07.08.2024
Jest regulamin działania Zespołu do spraw Świadczeń z Funduszu Kompensacyjnego

Minister zdrowia wydał kolejne przepisy dotyczące Funduszu Kompensacyjnego Zdarzeń Medycznych. Określił regulamin Zespołu do spraw Świadczeń z tego funduszu, działającego przy Rzeczniku Praw Pacjenta, do zadań którego należy sporządzanie opinii o wystąpieniu zdarzenia medycznego i jego skutkach. Określono też wynagrodzenie członków tego zespołu.

Agnieszka Matłacz 07.08.2024
ZUS przesłucha bliskich i sąsiadów, by ustalić, jak żyli małżonkowie?

Nie wiadomo, dlaczego ustawodawca uzależnił prawo do renty wdowiej od pozostawania we wspólności małżeńskiej do dnia śmierci małżonka. W efekcie rozwiedziona małżonka lub wdowa, która do dnia śmierci męża nie pozostawała z nim we wspólności małżeńskiej, nie otrzyma nie tylko renty rodzinnej, ale i renty wdowiej. Zdaniem prawników ustawa nadaje się do zmiany - i to pilnej.

Grażyna J. Leśniak 06.08.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

M.P.1950.A-25.277

Rodzaj: Zarządzenie
Tytuł: Utworzenie przedsiębiorstw państwowych pod nazwą: "Górnośląskie Zakłady Maszyn Elektrycznych", "Zakłady Wytwórcze Silników Elektrycznych", "Zakłady Wytwórcze Maszyn Elektrycznych "Świdnica", "Zakłady Wytwórcze Sprzętu Teletechnicznego", "Zakłady Wytwórcze Aparatury Teletechnicznej", "Zakłady Wytwórcze Głośników", "Bialskie Zakłady Elektrotechniczne", "Łódzkie Zakłady Wytwórcze Aparatury Elektrycznej", "Zakłady Wytwórcze Transformatorów", "Poznańskie Zakłady Elektrotechniczne" i " Zakłady Wytwórcze Osprzętu Sieciowego".
Data aktu: 31/12/1949
Data ogłoszenia: 08/03/1950