Regulowanie płatności z tytułu usług, związanych z obrotem morskim.

ZARZĄDZENIE NR 62
KOMISJI DEWIZOWA
z dnia 9 listopada 1950 r.
W sprawie regulowania płatności z tytułu usług, związanych z obrotem morskim.

Na podstawie art. 3 dekretu Prezydenta Rzeczypospolitej z dnia 26 kwietnia 1936 r. w sprawie obrotu pieniężnego z zagranicą oraz obrotu zagranicznymi i krajowymi środkami płatniczymi (Dz. U. R. P. z 1938 r. Nr 86, poz. 584 i z 1939 r. Nr 87, poz. 549) Komisja Dewizowa zarządza, co następuje:
§  1.
Zezwala się aż do odwołania niżej wymienionym przedsiębiorstwom na dokonywanie przewidzianych w niniejszym zarządzeniu czynności w zakresie obrotu pieniężnego z zagranicą oraz obrotu zagranicznymi i krajowymi środkami płatniczymi:

A.

Zarządowi Portu Gdańsk - Gdynia P. P. W. - Gdańsk-Wrzeszcz;

B.

Zarządowi Portu Szczecin - P. P. W. Szczecin;

C.

Centrali Zbytu Węgla - P. P. W. Ekspedycja Morska Gdańsk - Wrzeszcz, Centrala w Katowicach;

D.

armatorom:

"GAL" Gdynia - Ameryka Linie Żeglugowe S. A.,

Polsko-Brytyjskiemu Towarzystwu Okrętowemu S. A.,

Żegludze Polskiej S. A.;

E.

agentom okrętowym:

Angielska Spółka Akcyjna "The Cunard Steam Ship Company Ltd". Warszawa;

F.

maklerom:

Maklerska Spółdzielnia Pracy "AGMOR", Gdynia,

Bałtycka Agencja Morska "BALTICA", Gdynia,

Gdyńska Agencja Morska "GAMA", Gdynia,

Polskie Towarzystwo Żeglugowe "NAVIGATOR", Gdynia,

Maklerzy Okrętowi Rummel & Burton, Gdynia,

Polska Zjednoczona Korporacja Bałtycka sp. z o. o., Gdynia,

American Scantic Line w Polsce, Gdynia;

G.

firmom ekspedycyjnym:

C.

Hartwig S. A., Międzynarodowi Ekspedytorzy, Zarząd w Warszawie;

Dyrekcja Morska w Gdyni;

"Spedrapid", Spedycyjna Spółka z o. o., Szczecin - Gdynia;

Przedsiębiorstwo Robót Przeładunkowych dla Małych Portów, Słupsk;

H.

firmom shiphandlerskim:

Zaopatrywanie Statków "Baltona" P. P. W. Gdynia;

I.

firmom kontrolnym:

"Polcargo", Rzeczoznawstwo i Kontrola Ładunków P. P. W. Centrala w Gdyni,

"Supervise", Polskie Towarzystwo Kontroli, spółka z o. o. Gdynia.

§  2.
Wymienione przedsiębiorstwa mogą korzystać z uprawnień wynikających z niniejszego zarządzenia tak długo i w takim zakresie, w jakim dopuszczone są do właściwej ich działalności na podstawie obowiązujących je przepisów.
§  3.
Przyjęcie przypadających wyżej wymienionym przedsiębiorstwom od cudzoziemców należności wynikających z tytułu świadczonych usług, związanych z obrotem morskim, nastąpić może tylko:
a)
w zagranicznych środkach płatniczych,
b)
w złotych z zagranicznego rachunku wolnego, prowadzonego na zasadzie § 15 rozporządzenia Ministra Skarbu z dnia 24 lipca 1936 r. (Dz. U. R. P. z 1936 r. Nr 57, poz. 419 i z 1939 r. Nr 7, poz. 40),
c)
przez rozliczenie na zasadach § 4 oraz § 6 i § 7 według aktualnych instrukcji, wydawanych przez właściwe władze dewizowe.
§  4.
Zezwala się na dokonywanie na prowadzonych w książkach przedsiębiorstw rachunkach zagranicznych zleceniodawców i korespondentów rozliczeń należności wzajemnych z tytułu morskich obrotów usługowych, o ile należności te płatne są na ten sam kraj, z wyłączeniem kompensaty należności wolnodewizowych z zobowiązaniami clearingowymi oraz na wysyłanie za granicę odnośnych not kredytowych i debetowych.
§  5.
Zezwala się na zwrotne przekazywanie za granicę przez Narodowy Bank Polski i banki dewizowe niewykorzystanej części zaliczek armatorskich pochodzących z zagranicy pod warunkiem przedłożenia bankowi udokumentowanego rozliczenia.
§  6.
Zezwala się na inkasowanie w kraju w złotych należności wynikających bezpośrednio z umowy frachtowej przypadających zagranicznym zleceniodawcom od krajowych osób fizycznych i prawnych.
§  7.
Zezwala się na dokonywanie, w granicach kwot zainkasowanych dla poszczególnych zleceniodawców i korespondentów zagranicznych na podstawie § 6, wypłat w kraju na pokrycie zobowiązań tych zleceniodawców i korespondentów wobec krajowych osób fizycznych i prawnych z tytułu usług związanych z obrotem morskim.
§  8.
Przekazanie za granicę należności z tytułu morskich obrotów usługowych, może mieć miejsce jedynie za zgodą właściwych władz dewizowych i po potrąceniu zobowiązań odnośnego zleceniodawcy wobec krajowych osób fizycznych i prawnych.
§  9.
Zezwala się na dokonywanie w uzasadnionych przypadkach wykładów z polecenia i na rachunek zagranicznych zleceniodawców z tytułu płatności wynikłych z bieżących interesów, związanych ściśle z obrotem portowym i transportem morskim. Wyłożone kwoty, które nie zostaną przekazane względnie rozliczone zgodnie z paragrafami poprzednimi, winny być przedstawione do zapłaty właściwemu dłużnikowi w drodze inkasa bankowego.
§  10.
Zezwala się na stawianie do dyspozycji kapitanów statków obcych waluty krajowej do wydatkowania w kraju z tym, że udzielona zaliczka kapitańska zostanie rozliczona w rachunku maklerskim zgodnie z § 3.
§  11.
Wszelkie przeliczenia walut obcych tak w rozliczeniach z cudzoziemcami jak i osobami zamieszkałymi w kraju winny być dokonywane wyłącznie według kursów Narodowego Banku Polskiego, obowiązujących w dniu dokonywania danej płatności lub rozliczenia.
§  12.
Dokonywanie płatności i rozliczeń nie objętych niniejszym zarządzeniem wymaga każdorazowego zezwolenia Komisji Dewizowej.
§  13.
Kontrolę wykonania niniejszego zarządzenia powierza się oddziałom Narodowego Banku Polskiego w miastach portowych według ich właściwości miejscowej.
§  14.
Uchyla się uchwałę generalną Nr 18/111 Komisji Dewizowej z dnia 2 kwietnia 1948 r. oraz instrukcję Komisji Dewizowej, w sprawie sposobu prowadzenia rachunków "Złote Morskie".

Szczegółowe instrukcje w sprawie likwidacji rachunków - "Złote Morskie" wyda Narodowy Bank Polski.

§  15.
Zarządzenie niniejsze wchodzi w życie z dniem ogłoszenia z mocą obowiązującą od dnia 13 listopada 1950 r.

Zmiany w prawie

Do poprawki nie tylko emerytury czerwcowe, ale i wcześniejsze

Problem osób, które w latach 2009-2019 przeszły na emeryturę w czerwcu, przez co - na skutek niekorzystnych zasad waloryzacji - ich świadczenia były nawet o kilkaset złotych niższe od tych, jakie otrzymywały te, które przeszły na emeryturę w kwietniu lub w maju, w końcu zostanie rozwiązany. Emerytura lub renta rodzinna ma - na ich wniosek złożony do ZUS - podlegać ponownemu ustaleniu wysokości. Zdaniem prawników to dobra regulacja, ale równie ważna i paląca jest sprawa wcześniejszych emerytur. Obie powinny zostać załatwione.

Grażyna J. Leśniak 06.11.2024
Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Nowy urlop dla rodziców wcześniaków coraz bliżej - rząd przyjął projekt ustawy

Rada Ministrów przyjęła we wtorek przygotowany w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej projekt ustawy wprowadzający nowe uprawnienie – uzupełniający urlop macierzyński dla rodziców wcześniaków i rodziców dzieci urodzonych w terminie, ale wymagających dłuższej hospitalizacji po urodzeniu. Wymiar uzupełniającego urlopu macierzyńskiego będzie wynosił odpowiednio do 8 albo do 15 tygodni.

Grażyna J. Leśniak 29.10.2024
Na zwolnieniu w jednej pracy, w drugiej - w pełni sił i... płacy

Przebywanie na zwolnieniu lekarskim w jednej pracy nie wykluczy już możliwości wykonywania pracy i pobierania za nią wynagrodzenia w innej firmie czy firmach. Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej przygotowało właśnie projekt ustawy, który ma wprowadzić też m.in. definicję pracy zarobkowej - nie będzie nią podpisanie w czasie choroby firmowych dokumentów i nie spowoduje to utraty świadczeń. Zwolnienie lekarskie będzie mogło przewidywać miejsce pobytu w innym państwie. To rewolucyjne zmiany. Zdaniem prawników, te propozycje mają sens, nawet jeśli znajdą się tacy, którzy będą chcieli nadużywać nowych przepisów.

Beata Dązbłaż 29.10.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do połowy przyszłego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz trzeci czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa medycznego. Ostatnio termin wyznaczono na koniec tego roku, teraz ma to być czerwiec 2025 r.

Beata Dązbłaż 23.09.2024
Darowizny dla ofiar powodzi z zerową stawką VAT

Można już stosować zerową stawkę VAT na darowizny dla ofiar powodzi - rozporządzenie w tej sprawie obowiązuje od 18 września, ale z możliwością stosowania go do darowizn towarów i nieodpłatnych usług przekazanych począwszy od 12 września do 31 grudnia 2024 r. Stawka 0 proc. będzie stosowana do darowizn wszelkiego rodzaju towarów lub usług niezbędnych do wsparcia poszkodowanych.

Monika Sewastianowicz 18.09.2024