Organizacja służby prasowo-informacyjnej w urzędach i instytucjach państwowych oraz jednostkach gospodarki uspołecznionej.

ZARZĄDZENIE
PREZESA RADY MINISTRÓW
z dnia 2 grudnia 1950 r.
w sprawie organizacji służby prasowo-informacyjnej w urzędach i instytucjach państwowych oraz jednostkach gospodarki uspołecznionej.

Na podstawie § 1 uchwały Prezydium Rządu z dnia 8 listopada 1950 r. w sprawie organizacji służby prasowo-informacyjnej w urzędach i instytucjach państwowych oraz jednostkach gospodarki uspołecznionej (Monitor Polski Nr A-123, poz. 1518) zarządza się, co następuje:
§  1.
W związku ze zniesieniem z dniem 1 grudnia 1950 r. komórek organizacyjnych do spraw prasowych (prasowo-informacyjnych, prasowo-propagandowych) w urzędach i instytucjach państwowych oraz jednostkach gospodarki uspołecznionej, w preliminarzach budżetowych lub w planach finansowych na rok 1951 tych jednostek nie mogą znajdować się pozycje, przewidziane na utrzymanie komórek prasowych.
§  2.
Ministrowie i kierownicy urzędów centralnych wydadzą niezwłocznie zarządzenia, ustalające organizację służby prasowej w podległych im resortach według zasad następujących:
1)
w ministerstwach:
a)
sprawy informacji krajowej przejmą dyrektorzy gabinetów Ministrów lub wyznaczeni przez Ministrów dyrektorzy departamentów,
b)
zakreślanie czasopism oraz sporządzanie wycinków dla potrzeb ministerstw wykonywane będzie przez sekretariaty Ministrów;
2)
w urzędach centralnych kierownicy tych urzędów wyznaczą pracowników odpowiedzialnych za sprawy informacji krajowej oraz wykonujących w razie potrzeby czynności określone w pkt. 1) lit. b);
3)
w instytucjach państwowych oraz jednostkach gospodarki uspołecznionej:
a)
sprawy informacji należeć będą do kompetencji dyrektorów (dyrektorów naczelnych) instytucji i przedsiębiorstw, którzy mogą zlecić porozumiewanie się z prasą kierownikom określonych działów (w zasadzie kierownikom działów planowania). Odpowiedzialni za udzielanie informacji będą dyrektorzy (dyrektorzy naczelni) instytucji lub przedsiębiorstw;
b)
w centralach handlowych i przedsiębiorstwach rozprowadzających artykuły masowego spożycia mogą istnieć stanowiska pracy lub komórki organizacyjne do spraw reklamowo-propagandowych, do których zakresu działania należeć będzie akcja reklamowo-propagandowa w prasie, radio i filmie w odniesieniu do artykułów przez te jednostki rozprowadzanych. Plany akcji reklamowo-propagandowej powinny być zatwierdzane przez właściwą dla przedsiębiorstwa władzę naczelną. Przy ostatecznym zatwierdzaniu przeznaczonych na tę akcję kwot, które powinny być objęte budżetami central handlowych lub planami finansowymi przedsiębiorstw rozprowadzających określone wyżej artykuły, Ministerstwo Finansów działać będzie w porozumieniu z Prezydium Rady Ministrów (Biuro Prasy i Informacji).
§  3.
1.
Z dniem 1 grudnia 1950 r. wstrzymuje się wydawanie biuletynów prasowych.
2.
Biuletyny wewnętrzne mogą być wydawane tylko w wyjątkowych, uzasadnionych przypadkach, za zezwoleniem Głównego Urzędu Kontroli Prasy, Publikacyj i Widowisk, wydanym w porozumieniu z Prezydium Rady Ministrów (Biuro Prasy i Informacji). Jeżeli biuletyny wewnętrzne mają charakter pism okólnych, powinny być rozsyłane jako pisma okólne numerowane, z pominięciem nazwy "biuletyn".
§  4.
1.
Komórki organizacyjne do spraw prasowych ulegające likwidacji na mocy powołanej we wstępie uchwały, które wydawały czasopisma, powinny przekazać funkcje wydawnicze odpowiednim państwowym przedsiębiorstwom wydawniczym.
2.
Ministrowie mogą zlecić wyznaczonym urzędnikom ministerstw sprawowanie fachowej opieki od strony programu nad przekazanymi czasopismami.
§  5.
Konferencje i wycieczki prasowe powinny być organizowane w myśl zasad, określonych w § 4 powołanej we wstępie uchwały, z tym, że wycieczki prasowe mogą być organizowane tylko w wyjątkowych, uzasadnionych przypadkach i pod warunkiem wskazania źródeł pokrycia ich kosztów.

Zmiany w prawie

Nawet pół miliona kary dla importerów - ustawa o KAS podpisana

Kancelaria Prezydenta poinformowała w piątek, że Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o Krajowej Administracji Skarbowej oraz niektórych innych ustaw. Wprowadza ona unijne regulacje dotyczące importu tzw. minerałów konfliktowych. Dotyczy też kontroli przewozu środków pieniężnych przez granicę UE. Rozpiętość kar za naruszenie przepisów wyniesie od 1 tys. do 500 tys. złotych.

Krzysztof Koślicki 07.06.2024
KSeF od 1 lutego 2026 r. - ustawa z podpisem prezydenta

Obligatoryjny Krajowy System e-Faktur wejdzie w życie 1 lutego 2026 roku. Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę. Ministerstwo Finansów zapowiedziało wcześniej, że będzie też drugi projekt, dotyczący uproszczeń oraz etapowego wejścia w życie KSeF - 1 lutego 2026 r. obowiązek obejmie przedsiębiorców, u których wartość sprzedaży przekroczy 200 mln zł, a od 1 kwietnia 2026 r. - wszystkich przedsiębiorców.

Monika Pogroszewska 07.06.2024
Senat poparł zmianę obowiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów

W ślad za rekomendacją Komisji Rodziny, Polityki Senioralnej i Społecznej Senat przyjął w środę bez poprawek zmiany w Kodeksie pracy, których celem jest nowelizacja art. 222 dostosowująca polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 05.06.2024
Ratownik medyczny nauczy się na kursie, jak robić USG i stwierdzać zgon

Weszło w życie rozporządzenie w sprawie kursów kwalifikacyjnych dla ratowników medycznych. To konsekwencja przyznania tej grupie zawodowej nowych uprawnień: stwierdzania zgonu, do którego doszło podczas akcji medycznej, wykonania badania USG według protokołów ratunkowych oraz kwalifikacji do szczepienia i wykonania szczepienia przeciw COVID-19. Nowe przepisy określają jak będzie wyglądać egzamin i wzór zaświadczenia potwierdzającego odbycie kursu kwalifikacyjnego.

Agnieszka Matłacz 05.06.2024
MSZ tworzy dodatkowe obwody głosowania za granicą

We Francji, Irlandii, Stanach Zjednoczonych oraz Wielkiej Brytanii utworzono pięć dodatkowych obwodów głosowania w czerwcowych wyborach do Parlamentu Europejskiego. Jednocześnie zniesiono obwód w Iraku - wynika to z nowego rozporządzenia ministra spraw zagranicznych. Po zmianach łączna liczba obwodów poza granicami Polski wynosi 299.

Krzysztof Koślicki 28.05.2024
Rząd nie dołoży gminom pieniędzy na obsługę wygaszanego dodatku osłonowego

Na obsługę dodatku osłonowego samorządy dostają 2 proc. łącznej kwoty dotacji wypłaconej gminie. Rząd nie zwiększy wsparcia uzasadniając, że koszt został odpowiednio skalkulowany – wyjaśnia Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Ponadto dodatek osłonowy jest wygaszany i gminy kończą realizację tego zdania.

Robert Horbaczewski 23.05.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

M.P.1950.A-128.1584

Rodzaj: Zarządzenie
Tytuł: Organizacja służby prasowo-informacyjnej w urzędach i instytucjach państwowych oraz jednostkach gospodarki uspołecznionej.
Data aktu: 02/12/1950
Data ogłoszenia: 04/12/1950
Data wejścia w życie: 04/12/1950