Dyscyplina pracy studentów szkół wyższych.

ZARZĄDZENIE
MINISTRÓW: SZKÓŁ WYŻSZYCH I NAUKI, ZDROWIA, OŚWIATY ORAZ KULTURY I SZTUKI
z dnia 21 września 1950 r.
o dyscyplinie pracy studentów szkół wyższych.

Na podstawie art. 7, 16 i 88 dekretu z dnia 28 października 1947 r. o organizacji nauki i szkolnictwa wyższego (Dz. U. R. P. Nr 66, poz. 415) oraz art. 5 ustawy z dnia 28 czerwca 1950 r. o organizacji wyższego szkolnictwa artystycznego (Dz. U. R. P. Nr 29, poz. 269) zarządza się, co następuje:
§  1.
Na wydziałach (oddziałach, studiach specjalnych) i latach studiów szkół wyższych zawodowych i szkół wyższych akademickich, w których obowiązuje nowa organizacja i plan studiów, oraz na akademiach medycznych studenci obowiązani są do przestrzegania dyscypliny pracy przez:
a)
uczęszczanie na wykłady, ćwiczenia i zajęcia praktyczne, objęte planem studiów;
b)
zgłaszanie się w przewidzianych terminach na egzaminy i kolokwia, oraz oddawanie prac przejściowych w terminach, przewidzianych planem studiów.
§  2.
Studenci pracujący mogą uzyskać od dziekana stałe lub okresowe zwolnienie z tych wykładów, na które nie uzyskali oni zwolnienia z pracy na podstawie pisma okólnego Prezesa Rady Ministrów z dnia 31 maja 1950 r. w sprawie wykonania postanowień ustawy o socjalistycznej dyscyplinie pracy (Monitor Polski Nr A-66, poz. 776). Dziekan może w uzasadnionych przypadkach zwolnić okresowo od obowiązku uczęszczania na wykłady również innych studentów.
§  3.
Stałe zwolnienie z ćwiczeń, seminariów i zajęć praktycznych jest niedopuszczalne.
§  4.
Student obowiązany jest w ciągu trzech dni usprawiedliwić nieobecność lub uchybienie wyznaczonego terminu. W przypadku przeszkody w terminowym złożeniu usprawiedliwienia student obowiązany jest złożyć je w ciągu trzech dni od ustania przeszkody.
§  5.
Decyzja w sprawie usprawiedliwienia nieobecności lub uchybienia wyznaczonego terminu należy do dziekana. Dziekan podejmuje decyzję po wysłuchaniu studenta i po zasięgnięciu opinii starosty grupy.
§  6.
Nieusprawiedliwione spóźnienie lub nieobecność na zajęciach, wymienionych w § 1, lub uchybienie terminu, wyznaczonego w myśl § 2, podlega karom.
§  7.
Stosuje się następujące kary:
a)
za nieusprawiedliwione opuszczenie zajęć w ciągu jednego dnia w danym semestrze - upomnienie;
b)
za nieusprawiedliwione opuszczenie drugiego dnia zajęć lub dwu dni kolejno w danym semestrze - upomnienie z zamieszczeniem na tablicy ogłoszeń;
c)
za nieusprawiedliwione opuszczenie trzeciego dnia zajęć, lub trzech dni kolejno w danym semestrze - upomnienie z odnotowaniem w aktach personalnych i zamieszczeniem na tablicy ogłoszeń, oraz dla stypendystów - wstrzymanie stypendium na okres jednego miesiąca.
§  8.
Trzykrotne nieusprawiedliwione spóźnienie traktowane jest jako jednorazowa nieusprawiedliwiona nieobecność.

Nieusprawiedliwione opuszczenie połowy zajęć, przewidzianych w danym dniu planem studiów, uważane jest jako opuszczenie całego dnia zajęć.

Nieusprawiedliwione opuszczenie poszczególnych godzin zajęć w rozmiarze nie przekraczającym połowy zajęć danego dnia jest nieusprawiedliwionym spóźnieniem.

§  9.
Kary, wymienione w § 7, nakłada dziekan po wysłuchaniu wyjaśnień studenta i opinii starosty grupy. Od kar nałożonych przez dziekana nie ma odwołania.
§  10.
Nieusprawiedliwiona nieobecność w ciągu kolejnych czterech dni zajęć lub więcej, względnie opuszczenie bez usprawiedliwienia czwartego dnia zajęć lub więcej w danym semestrze jest złośliwym i uporczywym powtarzaniem naruszenia dyscypliny pracy studenta i podlega kolejno następującym karom:
a)
naganie, ponadto dla stypendystów wstrzymanie stypendium na okres dwóch miesięcy;
b)
naganie z zagrożeniem skreślenia z uczelni, ponadto dla stypendystów wstrzymanie stypendium na okres czterech miesięcy;
c)
usunięcie z uczelni.
§  11.
Kary, wymienione w § 10, nakładane są przez komisję złożoną z dziekana, oraz dwóch przedstawicieli danego wydziału spośród profesorów względnie pomocniczych sił naukowych, powołanych przez rektora uczelni.

Komisja rozpatruje sprawy po wysłuchaniu wyjaśnień studenta i zasięgnięciu opinii przedstawiciela Komitetu Uczelnianego Z. S. P. Sprawy, związane z naruszeniem dyscypliny pracy studentów, rozpatrywane są w terminie tygodniowym.

§  12.
Niezależnie od powyższych kar, nieusprawiedliwione opuszczenie 3 ćwiczeń, seminariów lub zajęć praktycznych, powoduje skreślenie studenta z listy uczestników tych zajęć.
§  13.
Studenci - stypendyści niezależnie od wyżej wymienionych kar podlegają sankcjom, przewidzianym w regulaminie stypendialnym.
§  14.
Nadzór nad wykonaniem niniejszego zarządzenia porucza się rektorom.
§  15.
Zarządzenie niniejsze wchodzi w życie z dniem 1 października 1950 r.

Zmiany w prawie

Do poprawki nie tylko emerytury czerwcowe, ale i wcześniejsze

Problem osób, które w latach 2009-2019 przeszły na emeryturę w czerwcu, przez co - na skutek niekorzystnych zasad waloryzacji - ich świadczenia były nawet o kilkaset złotych niższe od tych, jakie otrzymywały te, które przeszły na emeryturę w kwietniu lub w maju, w końcu zostanie rozwiązany. Emerytura lub renta rodzinna ma - na ich wniosek złożony do ZUS - podlegać ponownemu ustaleniu wysokości. Zdaniem prawników to dobra regulacja, ale równie ważna i paląca jest sprawa wcześniejszych emerytur. Obie powinny zostać załatwione.

Grażyna J. Leśniak 06.11.2024
Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Nowy urlop dla rodziców wcześniaków coraz bliżej - rząd przyjął projekt ustawy

Rada Ministrów przyjęła we wtorek przygotowany w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej projekt ustawy wprowadzający nowe uprawnienie – uzupełniający urlop macierzyński dla rodziców wcześniaków i rodziców dzieci urodzonych w terminie, ale wymagających dłuższej hospitalizacji po urodzeniu. Wymiar uzupełniającego urlopu macierzyńskiego będzie wynosił odpowiednio do 8 albo do 15 tygodni.

Grażyna J. Leśniak 29.10.2024
Na zwolnieniu w jednej pracy, w drugiej - w pełni sił i... płacy

Przebywanie na zwolnieniu lekarskim w jednej pracy nie wykluczy już możliwości wykonywania pracy i pobierania za nią wynagrodzenia w innej firmie czy firmach. Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej przygotowało właśnie projekt ustawy, który ma wprowadzić też m.in. definicję pracy zarobkowej - nie będzie nią podpisanie w czasie choroby firmowych dokumentów i nie spowoduje to utraty świadczeń. Zwolnienie lekarskie będzie mogło przewidywać miejsce pobytu w innym państwie. To rewolucyjne zmiany. Zdaniem prawników, te propozycje mają sens, nawet jeśli znajdą się tacy, którzy będą chcieli nadużywać nowych przepisów.

Beata Dązbłaż 29.10.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do połowy przyszłego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz trzeci czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa medycznego. Ostatnio termin wyznaczono na koniec tego roku, teraz ma to być czerwiec 2025 r.

Beata Dązbłaż 23.09.2024
Darowizny dla ofiar powodzi z zerową stawką VAT

Można już stosować zerową stawkę VAT na darowizny dla ofiar powodzi - rozporządzenie w tej sprawie obowiązuje od 18 września, ale z możliwością stosowania go do darowizn towarów i nieodpłatnych usług przekazanych począwszy od 12 września do 31 grudnia 2024 r. Stawka 0 proc. będzie stosowana do darowizn wszelkiego rodzaju towarów lub usług niezbędnych do wsparcia poszkodowanych.

Monika Sewastianowicz 18.09.2024