Dyscyplina pracy studentów szkół wyższych.

ZARZĄDZENIE
MINISTRÓW: SZKÓŁ WYŻSZYCH I NAUKI, ZDROWIA, OŚWIATY ORAZ KULTURY I SZTUKI
z dnia 21 września 1950 r.
o dyscyplinie pracy studentów szkół wyższych.

Na podstawie art. 7, 16 i 88 dekretu z dnia 28 października 1947 r. o organizacji nauki i szkolnictwa wyższego (Dz. U. R. P. Nr 66, poz. 415) oraz art. 5 ustawy z dnia 28 czerwca 1950 r. o organizacji wyższego szkolnictwa artystycznego (Dz. U. R. P. Nr 29, poz. 269) zarządza się, co następuje:
§  1.
Na wydziałach (oddziałach, studiach specjalnych) i latach studiów szkół wyższych zawodowych i szkół wyższych akademickich, w których obowiązuje nowa organizacja i plan studiów, oraz na akademiach medycznych studenci obowiązani są do przestrzegania dyscypliny pracy przez:
a)
uczęszczanie na wykłady, ćwiczenia i zajęcia praktyczne, objęte planem studiów;
b)
zgłaszanie się w przewidzianych terminach na egzaminy i kolokwia, oraz oddawanie prac przejściowych w terminach, przewidzianych planem studiów.
§  2.
Studenci pracujący mogą uzyskać od dziekana stałe lub okresowe zwolnienie z tych wykładów, na które nie uzyskali oni zwolnienia z pracy na podstawie pisma okólnego Prezesa Rady Ministrów z dnia 31 maja 1950 r. w sprawie wykonania postanowień ustawy o socjalistycznej dyscyplinie pracy (Monitor Polski Nr A-66, poz. 776). Dziekan może w uzasadnionych przypadkach zwolnić okresowo od obowiązku uczęszczania na wykłady również innych studentów.
§  3.
Stałe zwolnienie z ćwiczeń, seminariów i zajęć praktycznych jest niedopuszczalne.
§  4.
Student obowiązany jest w ciągu trzech dni usprawiedliwić nieobecność lub uchybienie wyznaczonego terminu. W przypadku przeszkody w terminowym złożeniu usprawiedliwienia student obowiązany jest złożyć je w ciągu trzech dni od ustania przeszkody.
§  5.
Decyzja w sprawie usprawiedliwienia nieobecności lub uchybienia wyznaczonego terminu należy do dziekana. Dziekan podejmuje decyzję po wysłuchaniu studenta i po zasięgnięciu opinii starosty grupy.
§  6.
Nieusprawiedliwione spóźnienie lub nieobecność na zajęciach, wymienionych w § 1, lub uchybienie terminu, wyznaczonego w myśl § 2, podlega karom.
§  7.
Stosuje się następujące kary:
a)
za nieusprawiedliwione opuszczenie zajęć w ciągu jednego dnia w danym semestrze - upomnienie;
b)
za nieusprawiedliwione opuszczenie drugiego dnia zajęć lub dwu dni kolejno w danym semestrze - upomnienie z zamieszczeniem na tablicy ogłoszeń;
c)
za nieusprawiedliwione opuszczenie trzeciego dnia zajęć, lub trzech dni kolejno w danym semestrze - upomnienie z odnotowaniem w aktach personalnych i zamieszczeniem na tablicy ogłoszeń, oraz dla stypendystów - wstrzymanie stypendium na okres jednego miesiąca.
§  8.
Trzykrotne nieusprawiedliwione spóźnienie traktowane jest jako jednorazowa nieusprawiedliwiona nieobecność.

Nieusprawiedliwione opuszczenie połowy zajęć, przewidzianych w danym dniu planem studiów, uważane jest jako opuszczenie całego dnia zajęć.

Nieusprawiedliwione opuszczenie poszczególnych godzin zajęć w rozmiarze nie przekraczającym połowy zajęć danego dnia jest nieusprawiedliwionym spóźnieniem.

§  9.
Kary, wymienione w § 7, nakłada dziekan po wysłuchaniu wyjaśnień studenta i opinii starosty grupy. Od kar nałożonych przez dziekana nie ma odwołania.
§  10.
Nieusprawiedliwiona nieobecność w ciągu kolejnych czterech dni zajęć lub więcej, względnie opuszczenie bez usprawiedliwienia czwartego dnia zajęć lub więcej w danym semestrze jest złośliwym i uporczywym powtarzaniem naruszenia dyscypliny pracy studenta i podlega kolejno następującym karom:
a)
naganie, ponadto dla stypendystów wstrzymanie stypendium na okres dwóch miesięcy;
b)
naganie z zagrożeniem skreślenia z uczelni, ponadto dla stypendystów wstrzymanie stypendium na okres czterech miesięcy;
c)
usunięcie z uczelni.
§  11.
Kary, wymienione w § 10, nakładane są przez komisję złożoną z dziekana, oraz dwóch przedstawicieli danego wydziału spośród profesorów względnie pomocniczych sił naukowych, powołanych przez rektora uczelni.

Komisja rozpatruje sprawy po wysłuchaniu wyjaśnień studenta i zasięgnięciu opinii przedstawiciela Komitetu Uczelnianego Z. S. P. Sprawy, związane z naruszeniem dyscypliny pracy studentów, rozpatrywane są w terminie tygodniowym.

§  12.
Niezależnie od powyższych kar, nieusprawiedliwione opuszczenie 3 ćwiczeń, seminariów lub zajęć praktycznych, powoduje skreślenie studenta z listy uczestników tych zajęć.
§  13.
Studenci - stypendyści niezależnie od wyżej wymienionych kar podlegają sankcjom, przewidzianym w regulaminie stypendialnym.
§  14.
Nadzór nad wykonaniem niniejszego zarządzenia porucza się rektorom.
§  15.
Zarządzenie niniejsze wchodzi w życie z dniem 1 października 1950 r.

Zmiany w prawie

MSZ tworzy dodatkowe obwody głosowania za granicą

We Francji, Irlandii, Stanach Zjednoczonych oraz Wielkiej Brytanii utworzono pięć dodatkowych obwodów głosowania w czerwcowych wyborach do Parlamentu Europejskiego. Jednocześnie zniesiono obwód w Iraku - wynika to z nowego rozporządzenia ministra spraw zagranicznych. Po zmianach łączna liczba obwodów poza granicami Polski wynosi 299.

Krzysztof Koślicki 28.05.2024
Rząd nie dołoży gminom pieniędzy na obsługę wygaszanego dodatku osłonowego

Na obsługę dodatku osłonowego samorządy dostają 2 proc. łącznej kwoty dotacji wypłaconej gminie. Rząd nie zwiększy wsparcia uzasadniając, że koszt został odpowiednio skalkulowany – wyjaśnia Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Ponadto dodatek osłonowy jest wygaszany i gminy kończą realizację tego zdania.

Robert Horbaczewski 23.05.2024
Będą dodatki dla zawodowych rodzin zastępczych i dla pracowników pomocy społecznej

Od 1 lipca 2024 roku zawodowe rodziny zastępcze oraz osoby prowadzące rodzinne domy dziecka mają dostawać dodatki do miesięcznych wynagrodzeń w wysokości 1000 zł brutto. Dodatki w tej samej wysokości będą też wypłacane - od 1 lipca 2024 r. - pracownikom pomocy społecznej. W środę, 15 maja, prezydent Andrzej Duda podpisał obie ustawy.

Grażyna J. Leśniak 16.05.2024
Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

M.P.1950.A-104.1311

Rodzaj: Zarządzenie
Tytuł: Dyscyplina pracy studentów szkół wyższych.
Data aktu: 21/09/1950
Data ogłoszenia: 30/09/1950
Data wejścia w życie: 01/10/1950