Szczegółowy tryb postępowania przy udzielaniu zamówień w trybie bezprzetargowym osobom innym, niż wymienione w § 8 ust. 1 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 19 lutego 1949 r. w sprawie dostaw, robót i usług na rzecz Skarbu Państwa, samorządu oraz niektórych kategorii osób prawnych.

ZARZĄDZENIE
MINISTRA ROLNICTWA I REFORM ROLNYCH
z dnia 28 sierpnia 1950 r.
w sprawie szczegółowego trybu postępowania przy udzielaniu zamówień w trybie bezprzetargowym osobom innym, niż wymienione w § 8 ust. 1 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 19 lutego 1949 r. w sprawie dostaw, robót i usług na rzecz Skarbu Państwa, samorządu oraz niektórych kategorii osób prawnych.

Na podstawie § 52 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 19 lutego 1949 r. w sprawie dostaw, robót i usług na rzecz Skarbu Państwa, samorządu oraz niektórych kategorii osób prawnych (Dz. U. R. P. Nr 12, poz. 73 i Nr 58, poz. 448) zarządza się, co następuje:
§  1.
1.
Paragrafy, powołane w niniejszym zarządzeniu z dodaniem wyrazu: "rozporządzenia", oznaczają paragrafy rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 19 lutego 1949 r. (Dz. U. R. P. Nr 12, poz. 73 i Nr 58, poz. 448), paragrafy zaś bez bliższego określenia i bez dodania wyrazu "rozporządzenia" - oznaczają paragrafy niniejszego zarządzenia.
2.
Przez użyty w zarządzeniu wyraz: "zaproszenie" należy rozumieć zaproszenie do złożenia oferty.
§  2.
W przypadku udzielania osobom innym, niż wymienione w § 8 rozporządzenia, zamówień w trybie bezprzetargowym na roboty wodno-melioracyjne oraz roboty, dostawy i usługi związane z melioracją, należy stosować przepisy §§ 48-51 rozporządzenia oraz przepisy niniejszego zarządzenia.
§  3.
1.
Zaproszenia zamawiający powinien wysłać do osób, które mogą podjąć się wykonania zamówienia i dają rękojmię należytego jego wykonania.
2.
Zaproszenie winno być wysłane co najmniej do dwóch osób.
§  4.
W zaproszeniu przedmiot i warunki wykonania zamówienia powinny być określone w ten sposób, by nie budziły wątpliwości i nie utrudniały złożenia oferty.
§  5.
1.
W zaproszeniu należy wskazać przedmiot, żądany termin, miejsce oraz warunki wykonania zamówienia, termin złożenia oferty, okres, przez który oferta ma wiązać (termin ten nie powinien być krótszy, niż 10 dni), a w razie gdy zachodzi konieczność natychmiastowego wykonania zamówienia - termin przybycia oferenta w celu bezpośredniego porozumienia się.
2.
W zaproszeniu ponadto należy zamieścić wzmiankę, że oferta powinna odpowiadać wymogom § 51 rozporządzenia oraz, że do oferty powinien być dołączony dowód wpłacenia wadium w wysokości 5% sumy kosztorysu ofertowego.
§  6.
Zaproszenie wysyła się listem poleconym, lub też doręcza się bezpośrednio za pokwitowaniem.
§  7.
Po rozpatrzeniu złożonych ofert zamawiający porozumiewa się z wybranym według swego uznania oferentem (lub. oferentami), celem ostatecznego ustalenia cen i sprecyzowania warunków wykonania oferty. W przypadku istotnej zmiany cen lub warunków, należy zamieścić o tym wzmiankę na ofercie i zaopatrzyć ją podpisem stron.
§  8.
Podstawę udzielenia zamówienia stanowi kosztorys urzędowy, ogólne warunki PN-BI oraz szczegółowe warunki techniczne podpisane przez oferenta.
§  9.
Decyzja zamawiającego o wybraniu oferenta, którego oferta nie jest najniższa - powinna być należycie umotywowana na piśmie.
§  10.
Zamawiający zawiera z wybranym oferentem pisemną umowę. Umowa powinna odpowiadać warunkom określonym w § 54 rozporządzenia. Umowę sporządzić należy w dwóch jednobrzmiących egzemplarzach, pozostających na prawach oryginału, po jednym dla każdej ze stron.
§  11.
Przy podpisaniu umowy przyjmujący zamówienie powinien złożyć zabezpieczenie jej wykonania. Wysokość wadiów i zabezpieczenia wykonania umów reguluje zarządzenie Ministra Rolnictwa i Reform Rolnych z dnia 18 kwietnia 1950 r. (Monitor Polski Nr A-101, poz. 1278).
§  12.
1.
W przypadku, gdy zamówienie służyć ma do zaspokojenia doraźnej potrzeby zamawiającego i nie przekracza kwoty 100.000 zł - może być ono udzielone bez uprzedniego zebrania ofert, w drodze bezpośredniego porozumienia (ustnego lub na piśmie) potwierdzonego rachunkiem (§ 53 rozporządzenia).
2.
Podstawę do udzielenia tego rodzaju zamówienia stanowi protokólarnie stwierdzona i uzasadniona konkretna potrzeba.
§  13.
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

Zmiany w prawie

Ustawa o rencie wdowiej niekonstytucyjna?

O zawetowanie ustawy o tzw. wdowich emeryturach jako aktu dyskryminującego część obywateli zwróciła się do prezydenta Andrzeja Dudy jedna z emerytek. W jej przekonaniu uchwalona 26 lipca 2024 r. ustawa narusza art. 32 Konstytucji, ponieważ wprowadza zasady dyskryminujące dużą część seniorów. Czy prezydent zdążył się z nią zapoznać – nie wiadomo. Bo petycja wpłynęła do Kancelarii Prezydenta 6 sierpnia, a już 9 sierpnia ustawa została podpisana.

Grażyna J. Leśniak 31.08.2024
Nalewki już bez barwników, soków i dodatkowych aromatów

We wtorek, 20 sierpnia, zaczęły obowiązywać przepisy rozporządzenia ministra rolnictwa dotyczące znakowania napojów alkoholowych. Z uwagi na tradycyjne praktyki produkcyjne stosowane przy wyrobie "nalewek", nowe zasady wykluczają możliwość ich barwienia, aromatyzowania czy też dodawania do nich soków owocowych.

Krzysztof Koślicki 20.08.2024
Nowe wzory wniosków o wydanie interpretacji podatkowych

Nowe wzory dotyczą zarówno wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej, interpretacji ogólnej przepisów prawa podatkowego, jak i wniosku wspólnego o wydanie w indywidualnej sprawie interpretacji przepisów prawa podatkowego. Oparto je na wzorach dotychczas obowiązujących z 2022 roku. Wprowadzono do nich jednak zmiany porządkujące i aktualizujące.

Agnieszka Matłacz 08.08.2024
Nowe wymagania dotyczące laboratoriów diagnostycznych

W Dzienniku Ustaw opublikowano rozporządzenie w sprawie medycznych laboratoriów diagnostycznych. W dokumencie określono szczegółowe warunki, jakim powinny odpowiadać pod względem infrastruktury. Uszczegółowiono także kwalifikacje personelu i kierownika laboratorium. Nowe zalecenia obowiązują od 7 sierpnia. Przewidziano jednak czas przejściowy na ich wprowadzenie.

Monika Stelmach 07.08.2024
Jest regulamin działania Zespołu do spraw Świadczeń z Funduszu Kompensacyjnego

Minister zdrowia wydał kolejne przepisy dotyczące Funduszu Kompensacyjnego Zdarzeń Medycznych. Określił regulamin Zespołu do spraw Świadczeń z tego funduszu, działającego przy Rzeczniku Praw Pacjenta, do zadań którego należy sporządzanie opinii o wystąpieniu zdarzenia medycznego i jego skutkach. Określono też wynagrodzenie członków tego zespołu.

Agnieszka Matłacz 07.08.2024
ZUS przesłucha bliskich i sąsiadów, by ustalić, jak żyli małżonkowie?

Nie wiadomo, dlaczego ustawodawca uzależnił prawo do renty wdowiej od pozostawania we wspólności małżeńskiej do dnia śmierci małżonka. W efekcie rozwiedziona małżonka lub wdowa, która do dnia śmierci męża nie pozostawała z nim we wspólności małżeńskiej, nie otrzyma nie tylko renty rodzinnej, ale i renty wdowiej. Zdaniem prawników ustawa nadaje się do zmiany - i to pilnej.

Grażyna J. Leśniak 06.08.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

M.P.1950.A-101.1279

Rodzaj: Zarządzenie
Tytuł: Szczegółowy tryb postępowania przy udzielaniu zamówień w trybie bezprzetargowym osobom innym, niż wymienione w § 8 ust. 1 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 19 lutego 1949 r. w sprawie dostaw, robót i usług na rzecz Skarbu Państwa, samorządu oraz niektórych kategorii osób prawnych.
Data aktu: 28/08/1950
Data ogłoszenia: 25/09/1950
Data wejścia w życie: 25/09/1950