Wewnętrzna organizacja i tryb postępowania odwoławczych komisji lokalowych.

ZARZĄDZENIE
MINISTRA GOSPODARKI KOMUNALNEJ
z dnia 12 września 1950 r.
o wewnętrznej organizacji i trybie postępowania odwoławczych komisji lokalowych.

Na podstawie art. 23 ust. 3 dekretu z dnia 21 grudnia 1945 r. o publicznej gospodarce lokalami (Dz. U. R. P. z 1950 r. Nr 36, poz. 343) zarządza się, co następuje:
§  1. 1
W skład odwoławczej komisji lokalowej przy prezydium rady narodowej wchodzą: przewodniczący, zastępcy przewodniczącego i inni członkowie powołani przez prezydium rady narodowej. Przynajmniej połowa członków komisji powinna być powołana z listy kandydatów przedstawionej przez właściwe wojewódzkie rady związków zawodowych oraz co najmniej jeden członek komisji powinien być przedstawicielem wydziału (referatu) przemysłu prezydium właściwej rady narodowej.
§  2.
Liczbę zastępców przewodniczącego i członków komisji ustala prezydium rady narodowej.
§  3.
Komisje rozpoznają sprawy w kompletach trzyosobowych pod przewodnictwem przewodniczącego komisji lub jego zastępcy. Komplety powołuje przewodniczący komisji. W skład kompletu powinien wchodzić przynajmniej jeden członek powołany z listy kandydatów przedstawionej przez radę związków zawodowych. Protokólanta wyznacza kierownik wydziału gospodarki komunalnej i mieszkaniowej.
§  4. 2
Za udział w posiedzeniach komisji członkowie jej otrzymują wynagrodzenie w wysokości i na zasadach określonych w pkt IV ust. 2, 4, 5 i 9 uchwały nr 36 Rady Ministrów z dnia 24 stycznia 1951 r. w sprawie trybu powoływania komisji resortowych i wynagradzania za udział w posiedzeniach (Monitor Polski z 1951 r. Nr A.-9, poz. 134 i z 1953 r. Nr A-4, poz. 42). Protokolantowi może być przyznany przez prezydium rady narodowej ryczałt miesięczny w wysokości nie przekraczającej 19 zł od protokołu z posiedzenia, tj. w wysokości przysługującej członkom komisji za udział w posiedzeniu.
§  5.
W razie uczestniczenia w ciągu jednego dnia w posiedzeniach kilku kompletów należy się wynagrodzenie w wysokości przypadającej za udział w posiedzeniu jednego tylko kompletu.
§  6.
Komisje rozpoznają sprawy z odwołań od decyzji władz kwaterunkowych na rozprawie ustnej.
§  7.
O terminie rozprawy należy zawiadomić pisemnie osobę, która wniosła odwołanie i osobę, na korzyść której decyzja zapadła, oraz przełożone władze tych osób, jeżeli w sprawie przydziału lokalu składały one wniosek.

Zawiadomienie powinno nastąpić w takim czasie, by zawiadomione osoby (władze) miały możność wzięcia udziału w rozprawie.

§  8.
Na rozprawie referuje sprawę przewodniczący względnie wyznaczony przez niego członek kompletu albo wyznaczony na żądanie przewodniczącego pracownik oddziału (referatu) gospodarki mieszkaniowej prezydium rady narodowej.
§  9.
W naradach i głosowaniu komisji mogą brać udział wyłącznie członkowie kompletu. Przebieg narad i głosowania jest tajny.
§  10.
Orzeczenia komisji zapadają większością głosów.
§  11.
Przewodniczący komisji może przed odbyciem rozprawy zarządzić wstrzymanie wykonania decyzji władzy kwaterunkowej orzekającej natychmiastową wykonalność decyzji, od której wniesiono odwołanie, jeżeli wykonanie decyzji mogłoby spowodować dla strony niepowetowaną szkodę.
§  12.
Do postępowania komisji mają poza tym zastosowanie przepisy o postępowaniu administracyjnym.
§  13.
Posiedzenia komisji odbywają się w jej siedzibie, w wyjątkowych przypadkach na zarządzenie przewodniczącego poza tą siedzibą, jeżeli to znacznie ułatwi przeprowadzenie większej ilości spraw.
§  14.
Biurowość komisji prowadzą oddziały (referaty) gospodarki mieszkaniowej prezydiów rad narodowych.
§  16.
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

MINISTER GOSPODARKI KOMUNALNEJ K. Mijal

1 § 1 zmieniony przez § 1 zarządzenia z dnia 4 października 1954 r. (M.P.54.101.1274) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 28 października 1954 r.
2 § 4 zmieniony przez § 1 zarządzenia z dnia 6 maja 1953 r. (M.P.53.A-44.525) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 20 stycznia 1953 r.

Zmiany w prawie

Ustawa o rencie wdowiej niekonstytucyjna?

O zawetowanie ustawy o tzw. wdowich emeryturach jako aktu dyskryminującego część obywateli zwróciła się do prezydenta Andrzeja Dudy jedna z emerytek. W jej przekonaniu uchwalona 26 lipca 2024 r. ustawa narusza art. 32 Konstytucji, ponieważ wprowadza zasady dyskryminujące dużą część seniorów. Czy prezydent zdążył się z nią zapoznać – nie wiadomo. Bo petycja wpłynęła do Kancelarii Prezydenta 6 sierpnia, a już 9 sierpnia ustawa została podpisana.

Grażyna J. Leśniak 31.08.2024
Nalewki już bez barwników, soków i dodatkowych aromatów

We wtorek, 20 sierpnia, zaczęły obowiązywać przepisy rozporządzenia ministra rolnictwa dotyczące znakowania napojów alkoholowych. Z uwagi na tradycyjne praktyki produkcyjne stosowane przy wyrobie "nalewek", nowe zasady wykluczają możliwość ich barwienia, aromatyzowania czy też dodawania do nich soków owocowych.

Krzysztof Koślicki 20.08.2024
Nowe wzory wniosków o wydanie interpretacji podatkowych

Nowe wzory dotyczą zarówno wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej, interpretacji ogólnej przepisów prawa podatkowego, jak i wniosku wspólnego o wydanie w indywidualnej sprawie interpretacji przepisów prawa podatkowego. Oparto je na wzorach dotychczas obowiązujących z 2022 roku. Wprowadzono do nich jednak zmiany porządkujące i aktualizujące.

Agnieszka Matłacz 08.08.2024
Nowe wymagania dotyczące laboratoriów diagnostycznych

W Dzienniku Ustaw opublikowano rozporządzenie w sprawie medycznych laboratoriów diagnostycznych. W dokumencie określono szczegółowe warunki, jakim powinny odpowiadać pod względem infrastruktury. Uszczegółowiono także kwalifikacje personelu i kierownika laboratorium. Nowe zalecenia obowiązują od 7 sierpnia. Przewidziano jednak czas przejściowy na ich wprowadzenie.

Monika Stelmach 07.08.2024
Jest regulamin działania Zespołu do spraw Świadczeń z Funduszu Kompensacyjnego

Minister zdrowia wydał kolejne przepisy dotyczące Funduszu Kompensacyjnego Zdarzeń Medycznych. Określił regulamin Zespołu do spraw Świadczeń z tego funduszu, działającego przy Rzeczniku Praw Pacjenta, do zadań którego należy sporządzanie opinii o wystąpieniu zdarzenia medycznego i jego skutkach. Określono też wynagrodzenie członków tego zespołu.

Agnieszka Matłacz 07.08.2024
ZUS przesłucha bliskich i sąsiadów, by ustalić, jak żyli małżonkowie?

Nie wiadomo, dlaczego ustawodawca uzależnił prawo do renty wdowiej od pozostawania we wspólności małżeńskiej do dnia śmierci małżonka. W efekcie rozwiedziona małżonka lub wdowa, która do dnia śmierci męża nie pozostawała z nim we wspólności małżeńskiej, nie otrzyma nie tylko renty rodzinnej, ale i renty wdowiej. Zdaniem prawników ustawa nadaje się do zmiany - i to pilnej.

Grażyna J. Leśniak 06.08.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

M.P.1950.A-100.1260

Rodzaj: Zarządzenie
Tytuł: Wewnętrzna organizacja i tryb postępowania odwoławczych komisji lokalowych.
Data aktu: 12/09/1950
Data ogłoszenia: 22/09/1950
Data wejścia w życie: 22/09/1950