Tryb wzywania osób nie będących wykonawcami narodowych planów gospodarczych do przekazywania nieruchomości niezbędnych dla realizacji tychże planów.

ZARZĄDZENIE
PRZEWODNICZĄCEGO PAŃSTWOWEJ KOMISJI PLANOWANIA GOSPODARCZEGO
z dnia 17 listopada 1949 r.
w sprawie trybu wzywania osób nie będących wykonawcami narodowych planów gospodarczych do przekazywania nieruchomości niezbędnych dla realizacji tychże planów.

Na podstawie art. 7 ust. 3 dekretu z dnia 26 kwietnia 1949 r. o nabywaniu i przekazywaniu nieruchomości niezbędnych dla realizacji narodowych planów gospodarczych (Dz. U. R. P. Nr 27, poz. 197 i Nr 55, poz. 438), zarządza się, co następuje:
§  1.
Wykonawcy narodowych planów gospodarczych, którzy uzyskali zezwolenie na nabycie nieruchomości, przewidziane w art. 5 powołanego na wstępie dekretu, obowiązani są wezwać właściciela nieruchomości określonej w tym zezwoleniu, aby w terminie 15-dniowym od daty doręczenia wezwania zawarł umowę wymienioną w wezwaniu, zgodnie z § 2.
§  2.
1.
Wezwanie powinno zawierać wyrażenie gotowości wykonawcy narodowych planów gospodarczych zawarcia umowy o kupno za cenę, która zostanie określona przez wykonawcę narodowych planów gospodarczych zgodnie z zasadami art. 28 dekretu z dnia 26 kwietnia 1949 r., a zatwierdzona przez władzę naczelną wykonawcy narodowych planów gospodarczych, na warunkach ustalonych przez tę władzę.
2.
W przypadku, gdy zezwolenie na nabycie obejmuje nieruchomość stanowiącą gospodarstwo rolne lub ogrodnicze, warsztat rzemieślniczy, bądź jedyną działkę właściciela z domem jednorodzinnym lub dwurodzinnym, bądź też przeznaczoną pod budowę takiego domu, wezwanie powinno zawierać wyrażenie gotowości wykonawcy narodowych planów gospodarczych zawarcia umowy o kupno za cenę, która zostanie określona przez wykonawcę narodowych planów gospodarczych zgodnie z zasadami art. 28 powołanego we wstępie dekretu, zatwierdzoną przez władzę naczelną wykonawcy narodowych planów gospodarczych i na warunkach ustalonych przez tę władzę, a ponadto zawierać wyrażenie gotowości zawarcia umowy o przejęcie tej nieruchomości w zamian za nieruchomość zamienną.
§  3.
Osobę właściciela nieruchomości ustala się na podstawie świadectwa z księgi wieczystej lub zbioru dokumentów, a w braku tych danych na podstawie zaświadczenia zarządu gminnego (miejskiego) miejsca położenia nieruchomości; miejsce zamieszkania właściciela lub jego ustawowego przedstawiciela, o ile nie jest znane wzywającemu, ustala się na podstawie zaświadczenia tegoż zarządu gminnego (miejskiego).
§  4.
1.
Wezwanie wysyła się pocztą, przesyłką poleconą, za zwrotnym poświadczeniem odbioru pod adresem właściciela nieruchomości lub jego ustawowego przedstawiciela, ustalonym zgodnie z przepisem § 3.
2.
W przypadku, gdy zarząd gminny (miejski) miejsca położenia nieruchomości stwierdzi, że miejsce zamieszkania przedstawiciela nie jest wiadome, wezwanie wysyła się do ostatniego miejsca zamieszkania uwidocznionego w księdze wieczystej lub w zbiorze dokumentów i ogłasza się przez wywieszenie wezwania na tablicy ogłoszeń zarządu gminnego (miejskiego) miejsca położenia nieruchomości.
3.
W przypadku, gdy nieruchomość stanowi mienie opuszczone w rozumieniu art. 1 dekretu z dnia 8 marca 1945 r. o mieniu opuszczonym i poniemieckim (Dz. U. R. P. Nr 13, poz. 81, z 1947 r. Nr 19, poz. 77, Nr 66, poz. 402, Nr 72, poz. 495 i z 1948 r. Nr 57, poz. 454) wezwań nie wysyła się.
4.
Jeżeli nieruchomość stanowi własność kilku osób, to każdej z nich wysyła się jednobrzmiące wezwanie.
5. 1
W przypadku, gdy przez tego samego wykonawcę narodowych planów gospodarczych ma być nabyty szereg nieruchomości, należących do różnych właścicieli, może być dokonane za zezwoleniem Przewodniczącego Państwowej Komisji Planowania Gospodarczego wezwanie zbiorowe wszystkich właścicieli tych nieruchomości przez wywieszenie tego wezwania na tablicy ogłoszeń zarządu gminnego (miejskiego) miejsca położenia nieruchomości.
§  5.
1.
Wezwanie winno zawierać:
a)
oznaczenie wzywającego wykonawcy planu (§ 1) z podaniem jego siedziby i adresu,
b)
wskazanie wzywanego właściciela nieruchomości,
c)
powołanie się na zezwolenie Przewodniczącego Państwowej Komisji Planowania Gospodarczego na nabycie nieruchomości,
d)
określenie nieruchomości lub jej części z oznaczeniem co najmniej w przybliżeniu jej powierzchni i granic,
e)
wyrażenie gotowości zawarcia umowy zgodnie z § 2,
f)
wezwanie właściciela nieruchomości do zawarcia umowy (§ 1) w terminie 15 dni od daty doręczenia wezwania.
2.
W wezwaniu winny być w miarę możności, określone szczegóły dotyczące warunków umowy.
3.
Wzory wezwań podane są w załączniku do zarządzenia.
§  6. 2
O ile w ciągu 15 dni od daty doręczenia wezwania, a w przypadkach określonych w § 4 ust. 2 i 5 od daty ogłoszenia na tablicy ogłoszeń zarządu gminnego (miejskiego) miejsca położenia nieruchomości, z jakichkolwiek przyczyn nie zostanie zawarta umowa zgodnie z § 2, albo umowa przedwstępna w przedmiocie sprzedaży lub zamiany nieruchomości, może nastąpić wszczęcie postępowania wywłaszczeniowego.
§  7.
Dowodem wykonania czynności przewidzianych w art. 7 powołanego we wstępie dekretu są:
1) 3
potwierdzenie doręczenia wezwań (§ 4 ust. 1) lub zaświadczenie zarządu gminnego (miejskiego) o dokonaniu ogłoszenia (§ 4 ust. 2 i 5) a w przypadku określonym w § 4 ust. 3 zaświadczenie Rejonowego Urzędu Likwidacyjnego, że nieruchomość stanowi mienie opuszczone,
2)
pisemne stwierdzenie wykonawcy narodowych planów gospodarczych, że umowa nie została zawarta (§ 6).
§  8.
Z dniem wejścia w życie zarządzenia traci moc obowiązującą zarządzenie Przewodniczącego Państwowej Komisji Planowania Gospodarczego z dnia 25 maja 1949 r. w sprawie trybu wzywania osób nie bodących wykonawcami narodowych planów gospodarczych do przekazywania nieruchomości niezbędnych dla realizacji tychże planów (Monitor Polski Nr A-66, poz. 867).
§  9.
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia w Monitorze Polskim.

ZAŁĄCZNIK  Nr 1

WZÓR I

(wezwanie właściciela nieruchomości do zawarcia umowy określonej w § 2 ust. 1).

Polecony

Ob. ..........

poczta ..........

miejscowość ..........

ulica .......... Nr ...

..........

(wymienić wykonawcę)

..........

(wymienić siedzibę wykonawcy z podaniem ulicy i Nr domu)

opierając się na zezwoleniu Przewodniczącego Państwowej Komisji Planowania Gospodarczego z dnia .......... Nr .........., wydanym na podstawie art. 5 dekretu z dnia 26 kwietnia 1949 r. o nabywaniu i przekazywaniu nieruchomości niezbędnych dla realizacji narodowych planów gospodarczych (Dz. U. R. P. Nr 27, poz. 187 i Nr 55, poz. 438), zawiadamia Obywatela, jako właściciela (współwłaściciela) nieruchomości, położonej w ..........

..........

(określić nieruchomość możliwie dokładnie) ..........

..........

..........

że nieruchomość powyższa (część powyższej nieruchomości - określić tę część w sposób, jak wyżej) o powierzchni .......... niezbędna jest dla realizacji narodowych planów gospodarczych.

Zgodnie z § 2 ust. 1 zarządzenia Przewodniczącego Państwowej Komisji Planowania Gospodarczego z dnia 17 listopada 1949 r. w sprawie trybu wzywania osób, nie będących wykonawcami narodowych planów gospodarczych, do przekazywania nieruchomości, niezbędnych dla realizacji tychże planów (Monitor Polski Nr A-89, poz. 1084)

..........

(wymienić wykonawcę)

wyraża gotowość zawarcia umowy kupna za cenę, która zostanie określona na podstawie art. 28 dekretu z dnia 26 kwietnia 1949 r. (Dz. U. R. P. Nr 27, poz. 197 i Nr 55, poz. 438) i zatwierdzona przez ..........

(wymienić władzę naczelną wykonawcy)

Zgodnie z art. 7 ust. 4 powołanego wyżej dekretu z dnia 26 kwietnia 1949 r. wzywa się Obywatela, by w terminie 15-dniowym od daty doręczenia niniejszego wezwania zawarł umowę wyżej wspomnianą.

Jeżeli z jakichkolwiek przyczyn umowa wyżej określona lub winowa przedwstępna nie zostanie w powyższym terminie zawarta, nastąpi wywłaszczenie nieruchomości zgodnie z przepisami dekretu z dnia 26 kwietnia 1949 r. (Dz. U. R. P. Nr 27, poz. 197 i Nr 55, poz. 438).

Podpisy

WZÓR II

(wezwanie właściciela nieruchomości do zawarcia umowy określonej w § 2 ust. 2).

Polecony

Ob. ..........

poczta ..........

miejscowość ..........

ulica .......... Nr ...

..........

(wymienić wykonawcę)

..........

(wymienić siedzibę wykonawcy z podaniem ulicy i Nr domu)

opierając się na zezwoleniu Przewodniczącego Państwowej Komisji Planowania Gospodarczego z dnia .......... Nr .........., wydanym na podstawie art. 5 dekretu z dnia 26 kwietnia 1949 r. o nabywaniu i przekazywaniu nieruchomości niezbędnych dla realizacji narodowych planów gospodarczych (Dz. U. R. P. Nr 27, poz. 197 i Nr 55, poz. 438), zawiadamia Obywatela, jako właściciela (współwłaściciela) nieruchomości, położonej w ..........

..........

..........

..........

że nieruchomość powyższa (część powyższej nieruchomości - określić tę część w sposób, jak wyżej) o powierzchni .......... niezbędna jest dla realizacji narodowych planów gospodarczych.

Zgodnie z § 2 ust. 2 zarządzenia Przewodniczącego Państwowej Komisji Planowania Gospodarczego z dnia 17 listopada 1949 r. w sprawie trybu wzywania osób nie będących wykonawcami narodowych planów gospodarczych, do przekazywania nieruchomości, niezbędnych dla realizacji tychże planów (Monitor Polski Nr A-89, poz. 1084)

..........

(wymienić wykonawcę)

wyraża gotowość: 1) zawarcia umowy kupna za cenę, która zostanie określona na podstawie art. 28 dekretu z dnia 26 kwietnia 1949 r. (Dz. U. R. P. Nr 27, poz. 197 i Nr 55, poz. 438) i zatwierdzona przez ..........

..........

(wymienić władzę naczelną wykonawcy)

i na warunkach, ustalonych przez ..........

..........

(wymienić władzę naczelną wykonawcy)

bądź też 2) na życzenie właściciela - umowy o przejęciu powyższej nieruchomości (części powyższej nieruchomości) w zamian za nieruchomość zamienną (i w miarę możności podać szczegóły, dotyczące tej nieruchomości zamiennej) ..........

..........

Zgodnie z art. 7 ust. 4 powołanego wyżej dekretu z dnia 26 kwietnia 1949 r. wzywa się Obywatela, by w terminie 15-dniowym od daty doręczenia niniejszego wezwania zawarł umowę wyżej wspomnianą.

Jeżeli z jakichkolwiek przyczyn umowa wyżej określona lub umowa przedwstępna nie zostanie w powyższym terminie zawarta, nastąpi wywłaszczenie nieruchomości zgodnie z przepisami dekretu z dnia 26 kwietnia 1949 r. (Dz. U. R. P. Nr 27, poz. 197 i Nr 55, poz. 438).

Podpisy

1 § 4 ust. 5 dodany przez § 1 pkt 1 zarządzenia z dnia 11 kwietnia 1950 r. (M.P.50.A-53.609) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 12 maja 1950 r.
2 § 6 zmieniony przez § 1 pkt 2 zarządzenia z dnia 11 kwietnia 1950 r. (M.P.50.A-53.609) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 12 maja 1950 r.
3 § 7 pkt 1 zmieniony przez § 1 pkt 3 zarządzenia z dnia 11 kwietnia 1950 r. (M.P.50.A-53.609) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 12 maja 1950 r.

Zmiany w prawie

Do poprawki nie tylko emerytury czerwcowe, ale i wcześniejsze

Problem osób, które w latach 2009-2019 przeszły na emeryturę w czerwcu, przez co - na skutek niekorzystnych zasad waloryzacji - ich świadczenia były nawet o kilkaset złotych niższe od tych, jakie otrzymywały te, które przeszły na emeryturę w kwietniu lub w maju, w końcu zostanie rozwiązany. Emerytura lub renta rodzinna ma - na ich wniosek złożony do ZUS - podlegać ponownemu ustaleniu wysokości. Zdaniem prawników to dobra regulacja, ale równie ważna i paląca jest sprawa wcześniejszych emerytur. Obie powinny zostać załatwione.

Grażyna J. Leśniak 06.11.2024
Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Nowy urlop dla rodziców wcześniaków coraz bliżej - rząd przyjął projekt ustawy

Rada Ministrów przyjęła we wtorek przygotowany w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej projekt ustawy wprowadzający nowe uprawnienie – uzupełniający urlop macierzyński dla rodziców wcześniaków i rodziców dzieci urodzonych w terminie, ale wymagających dłuższej hospitalizacji po urodzeniu. Wymiar uzupełniającego urlopu macierzyńskiego będzie wynosił odpowiednio do 8 albo do 15 tygodni.

Grażyna J. Leśniak 29.10.2024
Na zwolnieniu w jednej pracy, w drugiej - w pełni sił i... płacy

Przebywanie na zwolnieniu lekarskim w jednej pracy nie wykluczy już możliwości wykonywania pracy i pobierania za nią wynagrodzenia w innej firmie czy firmach. Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej przygotowało właśnie projekt ustawy, który ma wprowadzić też m.in. definicję pracy zarobkowej - nie będzie nią podpisanie w czasie choroby firmowych dokumentów i nie spowoduje to utraty świadczeń. Zwolnienie lekarskie będzie mogło przewidywać miejsce pobytu w innym państwie. To rewolucyjne zmiany. Zdaniem prawników, te propozycje mają sens, nawet jeśli znajdą się tacy, którzy będą chcieli nadużywać nowych przepisów.

Beata Dązbłaż 29.10.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do połowy przyszłego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz trzeci czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa medycznego. Ostatnio termin wyznaczono na koniec tego roku, teraz ma to być czerwiec 2025 r.

Beata Dązbłaż 23.09.2024
Darowizny dla ofiar powodzi z zerową stawką VAT

Można już stosować zerową stawkę VAT na darowizny dla ofiar powodzi - rozporządzenie w tej sprawie obowiązuje od 18 września, ale z możliwością stosowania go do darowizn towarów i nieodpłatnych usług przekazanych począwszy od 12 września do 31 grudnia 2024 r. Stawka 0 proc. będzie stosowana do darowizn wszelkiego rodzaju towarów lub usług niezbędnych do wsparcia poszkodowanych.

Monika Sewastianowicz 18.09.2024