Zasady wzajemnego przekazywania maszyn, urządzeń technicznych, środków transportowych i innych przedmiotów majątku trwałego przez urzędy, instytucje i przedsiębiorstwa państwowe.

UCHWAŁA
KOMITETU EKONOMICZNY RADY MINISTRÓW
z dnia 27 maja 1949 r.
w sprawie zasad wzajemnego przekazywania maszyn, urządzeń technicznych, środków transportowych i innych przedmiotów majątku trwałego przez urzędy, instytucje i przedsiębiorstwa państwowe. *

§  1. 
Przekazywanie maszyn, urządzeń technicznych, środków transportowych i innych przedmiotów majątku trwałego przez urzędy, instytucje i przedsiębiorstwa państwowe innym urzędom, instytucjom i przedsiębiorstwom państwowym następuje nieodpłatnie na podstawie decyzji władzy nadrzędnej strony przekazującej. Zasada ta nie ma zastosowania do przedsiębiorstw wytwarzających maszyny i urządzenia techniczne oraz przedsiębiorstw handlowych powołanych do ich dystrybucji.
§  2. 
Przekazywanie odbywa się na podstawie protokółu zdawczo-odbiorczego, który winien być podpisany przez upoważnionych przedstawicieli stron: przekazującej i przejmującej. Jeżeli obrót przekazywanym przedmiotem majątku trwałego należy do zakresu działalności Centralnego Biura Obrotu Maszynami, przekazanie winno być dokonane stronie przejmującej za pośrednictwem Centralnego Biura Obrotu Maszynami.
§  3. 
1. 
W przypadku, gdy przekazywany przedmiot majątku trwałego ujęty jest wartościowo w inwentarzu strony przekazującej, wówczas do protokółu zdawczo-odbiorczego należy wnieść tę wartość bilansową oraz wskazać równocześnie stan dotychczasowych odpisów na umorzenie.
2. 
Jeżeli przekazywane przedmioty majątku trwałego nie są ujęte wartościowo w inwentarzu jednostki przekazującej, lub są ujęte w cenach przedwojennych, wówczas strona przejmująca wprowadza do swego inwentarza przejęte przedmioty wycenione na poziomie bieżącej ceny nabycia lub kosztów wytworzenia. Jednocześnie celem obliczenia rzeczywistej wartości użytkowej należy ustalić procentowo w stosunku do wartości pierwotnej stopień zużycia przejętych przedmiotów.
3. 
Sprostowania wartości należy dokonać metodą pośrednią przez wykazanie w inwentarzu sum wyrażających to sprostowanie w stanie biernym jako "odpisy na skutek zużycia".
4. 
Protokół zdawczo-odbiorczy stanowi podstawę zapisów w inwentarzu stron przekazującej i przejmującej.
§  4. 
Prowizja przypadająca na rzecz Centralnego Biura Obrotu Maszynami w przypadku przekazania przedmiotów majątku trwałego za pośrednictwem tego Biura w zakresie zleconej mu działalności, jak również koszty związane z transportem oraz instalacją maszyn i urządzeń otrzymanych w trybie niniejszej uchwały obciążają stronę przejmującą.
§  5. 
Celem wykonania uchwały Przewodniczący Państwowej Komisji Planowania Gospodarczego wyda w porozumieniu z Ministrem Skarbu szczegółową instrukcję.
§  6. 
Komitet Ekonomiczny Rady Ministrów postanawia zwrócić się do Rady Państwa o rozciągnięcie powyższych zasad na przekazywanie przedmiotów majątku trwałego pomiędzy urzędami, instytucjami i przedsiębiorstwami samorządowymi oraz pomiędzy nimi a urzędami, instytucjami i przedsiębiorstwami państwowymi.
* Z dniem 11 października 1949 r. Rada Państwa postanawia rozciągnąć uchwalone przez Komitet Ekonomiczny Rady Ministrów w dniu 27 maja 1949 r. zasady wzajemnego przekazywania maszyn, urządzeń technicznych, środków transportowych i innych przedmiotów majątku trwałego przez urzędy, instytucje i przedsiębiorstwa państwowe na przekazywanie przedmiotów majątku trwałego pomiędzy urzędami, instytucjami i przedsiębiorstwami samorządowymi oraz pomiędzy nimi a urzędami, instytucjami i przedsiębiorstwami państwowymi. Wykonanie niniejszej uchwały nastąpi w trybie, jaki ustali instrukcja, wydana przez Przewodniczącego Państwowej Komisji Planowania Gospodarczego w porozumieniu z Kancelarią Rady Państwa, zgodnie z uchwałą Rady Państwa z dnia 7 września 1949 r. w sprawie przekazywania przedmiotów majątku trwałego pomiędzy urzędami, instytucjami i przedsiębiorstwami samorządowymi oraz pomiędzy nimi a urzędami, instytucjami i przedsiębiorstwami państwowymi (M.P.49.A-72.919).

Zmiany w prawie

Bez kary za brak lekarza w karetce do połowy przyszłego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz trzeci czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa medycznego. Ostatnio termin wyznaczono na koniec tego roku, teraz ma to być czerwiec 2025 r.

Beata Dązbłaż 23.09.2024
Darowizny dla ofiar powodzi z zerową stawką VAT

Można już stosować zerową stawkę VAT na darowizny dla ofiar powodzi - rozporządzenie w tej sprawie obowiązuje od 18 września, ale z możliwością stosowania go do darowizn towarów i nieodpłatnych usług przekazanych począwszy od 12 września do 31 grudnia 2024 r. Stawka 0 proc. będzie stosowana do darowizn wszelkiego rodzaju towarów lub usług niezbędnych do wsparcia poszkodowanych.

Monika Sewastianowicz 18.09.2024
Lewiatan: Za reformę płacy minimalnej będą musieli zapłacić pracodawcy

Projekt ustawy o minimalnym wynagrodzeniu jest słaby legislacyjnie. Nie tylko nie realizuje celów zawartych w unijnej dyrektywie, ale może przyczynić się do pogłębienia problemów firm i spadku zatrudnienia. Nie poprawi też jakości pracy w naszym kraju. Utrwala zwiększanie presji płacowej – uważa Konfederacja Lewiatan.

Grażyna J. Leśniak 10.09.2024
Od dziś ważna zmiana dla niektórych kierowców

Nowe przepisy, które zaczną obowiązywać od wtorku, 10 września, zakładają automatyczny zwrot prawa jazdy, bez konieczności składania wniosku. Zmiana ma zapobiegać sytuacji, w której kierowcy, nieświadomi obowiązku, byli karani za prowadzenie pojazdu, mimo formalnego odzyskania uprawnień.

Robert Horbaczewski 09.09.2024
Będą zmiany w ustawie o działaniach antyterrorystycznych oraz w ustawie o ABW oraz AW

Rząd przyjął we wtorek projekt przepisów, który dostosowuje polskie prawo do przepisów Unii Europejskiej, które dotyczą przeciwdziałania rozpowszechnianiu w Internecie treści o charakterze terrorystycznym. Wprowadzony zostanie mechanizm wydawania i weryfikowania nakazów usunięcia lub uniemożliwienia dostępu do takich treści. Za egzekwowanie nowych przepisów odpowiedzialny będzie szef Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego. Od jego decyzji będzie się można odwołać do sądu.

Grażyna J. Leśniak 03.09.2024
Ustawa o rencie wdowiej niekonstytucyjna?

O zawetowanie ustawy o tzw. wdowich emeryturach jako aktu dyskryminującego część obywateli zwróciła się do prezydenta Andrzeja Dudy jedna z emerytek. W jej przekonaniu uchwalona 26 lipca 2024 r. ustawa narusza art. 32 Konstytucji, ponieważ wprowadza zasady dyskryminujące dużą część seniorów. Czy prezydent zdążył się z nią zapoznać – nie wiadomo. Bo petycja wpłynęła do Kancelarii Prezydenta 6 sierpnia, a już 9 sierpnia ustawa została podpisana.

Grażyna J. Leśniak 31.08.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

M.P.1949.A-59.800

Rodzaj: Uchwała
Tytuł: Zasady wzajemnego przekazywania maszyn, urządzeń technicznych, środków transportowych i innych przedmiotów majątku trwałego przez urzędy, instytucje i przedsiębiorstwa państwowe.
Data aktu: 27/05/1949
Data ogłoszenia: 03/09/1949
Data wejścia w życie: 27/05/1949