Powołanie Komisji do wytypowania budynków nadających się na magazyny zbożowe.

ZARZĄDZENIE
MINISTRA HANDLU WEWNĘTRZNEGO
z dnia 31 maja 1949 r.
wydane w porozumieniu z Przewodniczącym Państwowej Komisji Planowania Gospodarczego i Ministrem Administracji Publicznej w sprawie powołania Komisji do wytypowania budynków nadających się na magazyny zbożowe.

W wykonaniu uchwały Komitetu Ekonomicznego Rady Ministrów z dnia 6 maja 1949 r. w sprawie przekazania Polskim Zakładom Zbożowym w zarząd i użytkowanie magazynów zbożowych i na podstawie art. art. 2, 5 i 6 dekretu z dnia 27 czerwca 1946 r. o reglamentowanym zaopatrywaniu ludności w przedmioty powszedniego użytku (Dz. U. R. P. Nr 35, poz. 217), zarządzam co następuje:
§  1.
Powołuję dla każdego województwa Komisję do spraw związanych z wytypowaniem budynków niewykorzystanych dotychczas a nadających się na magazyny zbożowe, zwaną w dalszym ciągu "Komisją".
§  2.
W skład Komisji wchodzą:
a)
wojewoda lub wyznaczony przez niego wicewojewoda jako przewodniczący,
b)
naczelnik Wydziału Handlu Urzędu Wojewódzkiego,
c)
naczelnik Wydziału Przemysłu Urzędu Wojewódzkiego,
d)
naczelnik Wydziału Budownictwa Urzędu Wojewódzkiego,
e)
przedstawiciel Wojewódzkiej Rady Narodowej,
f)
przedstawiciel Polskich Zakładów Zbożowych.
§  3.
Zadaniem Komisji jest:
a)
ustalenie spisu magazynów zbożowych, stanowiących własność Skarbu Państwa lub związków samorządu terytorialnego, a znajdujących się dotychczas w zarządzie lub użytkowaniu poszczególnych działów administracji państwowej lub samorządu terytorialnego,
b)
wytypowanie i ustalenie spisu niewykorzystanych budynków, stanowiących własność Skarbu Państwa lub związków samorządu terytorialnego nadających się na magazyny zbożowe w obecnym stanie lub po dokonaniu niewielkich napraw i niezbędnych przeróbek,
c)
wytypowanie i ustalenie spisu nieużytkowanych magazynów oraz niewykorzystanych budynków, nadających się na magazyny, których właścicielami lub posiadaczami praw do budynku są osoby fizyczne lub prawne prawa prywatnego.
§  4.
Nie ulegają wciągnięciu do spisów określonych w § 3:
a)
magazyny zbożowe w portach morskich,
b)
magazyny wojskowe,
c)
magazyny kolejowe, z wyjątkiem elewatorów zbożowych,
d)
budynki znajdujące się na terenie Państwowych Gospodarstw Rolnych, jeśli są faktycznie użytkowane i niezbędne dla potrzeb tych gospodarstw.
§  5.
1.
Posiedzenia Komisji zwołuje Przewodniczący w miarę potrzeby.
2.
Uchwały Komisji zapadają większością głosów; w razie równości głosów decyduje głos przewodniczącego.
§  6.
1.
Z przebiegu posiedzenia Komisji sporządza się protokół, który podpisuje Przewodniczący i Sekretarz.
2.
Protokół powinien odtwarzać przebieg posiedzenia i zawierać uzasadnione zdanie mniejszości.
3.
Sekretarza do spraw związanych z pracami Komisji wyznacza wojewoda spośród pracowników Urzędu Wojewódzkiego.
§  7.
1.
W posiedzeniach Komisji na zaproszenie Przewodniczącego biorą udział z głosem doradczym przedstawiciele władz i urzędów, w których zarządzie lub użytkowaniu znajdują się budynki typowane na magazyny zbożowe (§ 3 lit. b).
2.
Przedstawiciele władz i urzędów maga zgłaszać i popierać na posiedzeniu Komisji wnioski o wyłączenie budynków ze spisu i pozostawienie ich w zarządzie dotychczasowego użytkownika. Wnioski te winny być wciągnięte do protokółu.
3.
Przedstawiciele władz i urzędów obowiązani są na żądanie Komisji do udzielania dokładnych wiadomości o stanie budynku, który jest typowany na magazyn zbożowy.
4.
Komisja w razie istotnej potrzeby może zasięgnąć opinii rzeczoznawców spoza swego grona co do możności przystosowania budynku na magazyn zbożowy.
§  8.
Ilość wytypowanych budynków na magazyny zbożowe winna zapewnić w poszczególnych województwach - niezależnie od istniejących już pomieszczeń, następującą pojemność magazynową:

1. w woj. poznańskim 40.000 t.

2. " warszawskim 15.000 "

3. " wrocławskim 50.000 "

4. " śląskim 25.000 "

5. " pomorskim 25.000 "

6. " łódzkim 15.000 "

7. " lubelskim 25.000 "

8. " szczecińskim 50.000 "

9. " krakowskim 10.000 "

10. " rzeszowskim 10.000 "

11. " gdańskim 30.000 "

12. " olsztyńskim 40.000 "

13. " kieleckim 10.000 "

14. białostockim 10.000 "

§  9.
Przy określaniu budynków należy mieć na względzie wszelkie okoliczności zapewniające przydatność typowanych budynków na magazyny zbożowe, a w szczególności:
a)
stan budynku i koszty jego adaptacji do składowania zboża,
b)
pojemność użytkową budynku dla zboża,
c)
położenie w stosunku do dróg komunikacyjnych.
§  10.
Spisy magazynów zbożowych, określonych w § 3 lit. a) oraz spisy budynków, wytypowanych na magazyny zbożowe (§ 3 lit. b) Komisja przesyła niezwłocznie po posiedzeniu do Ministra Handlu Wewnętrznego wraz z protokółem posiedzenia i wszystkimi danymi, dotyczącymi zamieszczonych w spisie budynków, w szczególności z danymi przewidzianymi w § 9.
§  11.
1.
Jednocześnie z przesłaniem do Ministerstwa Handlu Wewnętrznego spisów budynków wymienionych w § 3 pkt. b - Komisje zawiadamiają władze i instytucje użytkujące budynek o przeznaczeniu budynku na magazyn zbożowy z nadmienieniem, że w ciągu 7 dni od doręczenia zawiadomienia przysługuje zainteresowanym władzom prawo wniesienia odwołania.
2.
Wniesione odwołanie Komisja jest obowiązana przesłać w terminie trzydniowym od daty otrzymania do Ministerstwa Handlu Wewnętrznego.
3.
W sprawach budynków, co do których zgłoszono wnioski przewidziane w ust. 1, Minister Handlu Wewnętrznego przesyła akta wraz ze swą opinią do Przewodniczącego Państwowej Komisji Planowania Gospodarczego.
4.
W przypadkach, gdy wniosek dotyczy przedsiębiorstw znajdujących się w posiadaniu samorządu terytorialnego - Minister Handlu Wewnętrznego zasięga również opinii Ministra Administracji Publicznej, którą dołącza do akt przesyłanych w myśl ust. 3.
§  12.
1.
Komisje prześlą właściwym terenowo Okręgowym Oddziałom Polskich Zakładów Zbożowych wykaz budynków co do których nie wniesiono odwołania w trybie § 11.
2.
Wykaz ten stanowi podstawę do przejęcia budynku przez Polskie Zakłady Zbożowe w bezpłatne użytkowanie.
§  13.
Spisy niewykorzystanych budynków i nieużytkowanych magazynów, należących do osób fizycznych i prawnych prawa prywatnego (§ 3 - lit. c) Komisja przesyła do Ministra Handlu Wewnętrznego. Objęcie tych magazynów i budynków nastąpi zgodnie z obowiązującymi przepisami.
§  14.
Komisje winny wykonać prace wymienione w § 3 w nieprzekraczalnym terminie do dnia 20 czerwca 1949 r.
§  15.
1.
Członkowie Komisji mają prawo do wynagrodzenia za posiedzenia Komisji, odbywające się w godzinach pozaurzędowych.
2.
Koszty związane z pracami Komisji oraz wynagrodzenie członków Komisji w wysokości 1.000 zł za posiedzenie pokrywają Polskie Zakłady Zbożowe.

Zmiany w prawie

ZUS: Renta wdowia - wnioski od stycznia 2025 r.

Od Nowego Roku będzie można składać wnioski o tzw. rentę wdowią, która dotyczy ustalenia zbiegu świadczeń z rentą rodzinną. Renta wdowia jest przeznaczona dla wdów i wdowców, którzy mają prawo do co najmniej dwóch świadczeń emerytalno-rentowych, z których jedno stanowi renta rodzinna po zmarłym małżonku. Aby móc ją pobierać, należy jednak spełnić określone warunki.

Grażyna J. Leśniak 20.11.2024
Zmiany w składce zdrowotnej od 1 stycznia 2026 r. Rząd przedstawił założenia

Przedsiębiorcy rozliczający się według zasad ogólnych i skali podatkowej oraz liniowcy będą od 1 stycznia 2026 r. płacić składkę zdrowotną w wysokości 9 proc. od 75 proc. minimalnego wynagrodzenia, jeśli będą osiągali w danym miesiącu dochód do wysokości 1,5-krotności przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czwartym kwartale roku poprzedniego, włącznie z wypłatami z zysku, ogłaszanego przez prezesa GUS. Będzie też dodatkowa składka w wysokości 4,9 proc. od nadwyżki ponad 1,5-krotność przeciętnego wynagrodzenia, a liniowcy stracą możliwość rozliczenia zapłaconych składek w podatku dochodowym.

Grażyna J. Leśniak 18.11.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności

Usprawnienie i zwiększenie efektywności systemu wdrażania Rozwoju Lokalnego Kierowanego przez Społeczność (RLKS) przewiduje ustawa z dnia 11 października 2024 r. o zmianie ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności. Jak poinformowała w czwartek Kancelaria Prezydenta, Andrzej Duda podpisał ją w środę, 13 listopada. Ustawa wejdzie w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.

Grażyna J. Leśniak 14.11.2024
Do poprawki nie tylko emerytury czerwcowe, ale i wcześniejsze

Problem osób, które w latach 2009-2019 przeszły na emeryturę w czerwcu, przez co - na skutek niekorzystnych zasad waloryzacji - ich świadczenia były nawet o kilkaset złotych niższe od tych, jakie otrzymywały te, które przeszły na emeryturę w kwietniu lub w maju, w końcu zostanie rozwiązany. Emerytura lub renta rodzinna ma - na ich wniosek złożony do ZUS - podlegać ponownemu ustaleniu wysokości. Zdaniem prawników to dobra regulacja, ale równie ważna i paląca jest sprawa wcześniejszych emerytur. Obie powinny zostać załatwione.

Grażyna J. Leśniak 06.11.2024
Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Nowy urlop dla rodziców wcześniaków coraz bliżej - rząd przyjął projekt ustawy

Rada Ministrów przyjęła we wtorek przygotowany w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej projekt ustawy wprowadzający nowe uprawnienie – uzupełniający urlop macierzyński dla rodziców wcześniaków i rodziców dzieci urodzonych w terminie, ale wymagających dłuższej hospitalizacji po urodzeniu. Wymiar uzupełniającego urlopu macierzyńskiego będzie wynosił odpowiednio do 8 albo do 15 tygodni.

Grażyna J. Leśniak 29.10.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

M.P.1949.A-36.518

Rodzaj: Zarządzenie
Tytuł: Powołanie Komisji do wytypowania budynków nadających się na magazyny zbożowe.
Data aktu: 31/05/1949
Data ogłoszenia: 17/06/1949
Data wejścia w życie: 17/06/1949