Nadanie Funduszowi Zasiłków Rodzinnych statutu.

ZARZĄDZENIE
MINISTRA PRACY I OPIEKI SPOŁECZNEJ
z dnia 11 sierpnia 1948 r.
o nadaniu Funduszowi Zasiłków Rodzinnych statutu.

Zarządzenie niniejsze wchodzi w życie z dniem ogłoszenia, z mocą obowiązującą od dnia 1.I.1948 r.

ZAŁĄCZNIK 

Statut Funduszu Zasiłków Rodzinnych.

§ 1.
1.
Fundusz Zasiłków Rodzinnych, utworzony na podstawie dekretu z dnia 28 października 1947 r. o ubezpieczeniu rodzinnym (Dz. U. R. P. Nr 66, poz. 414), jest osobą prawną prawa publicznego.
2.
Za zobowiązania, powstałe przy wykonywaniu ubezpieczenia rodzinnego, Fundusz Zasiłków Rodzinnych odpowiada swoim majątkiem.
§  2.
1.
Administrację Funduszu Zasiłków Rodzinnych wykonywa Zakład Ubezpieczeń Społecznych oraz ubezpieczalnie społeczne.
2.
W sprawach, nieunormowanych niniejszym statutem, do Funduszu Zasiłków Rodzinnych stosuje się odpowiednie przepisy statutu Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.
§  3.
1.
Do zadań Zakładu Ubezpieczeń Społecznych w zakresie ubezpieczenia rodzinnego należy wykonywanie wszelkich czynności, poza czynnościami wykonywanymi przez ubezpieczalnie społeczne (§4 statutu), oraz normowanie, koordynowanie, kontrolowanie i usprawnianie działalności ubezpieczalni społecznych.
2.
W szczególności do zadań Zakładu Ubezpieczeń Społecznych należy:
a)
zarząd Funduszem Zasiłków Rodzinnych,
b)
sporządzanie planów finansowych, budżetów i zamknięć rachunkowych,
c)
wypłata zasiłków rodzinnych osobom uprawnionym do rent z ubezpieczenia od wypadków i chorób zawodowych oraz do rent (zaopatrzeń) z ubezpieczenia emerytalnego robotników i pracowników umysłowych,
d)
wymiar, pobór i kontrola składek opłacanych centralnie,
e)
rozliczenia z pracodawcami z tytułu wypłaty zasiłków rodzinnych pracownikom, za których składki są opłacane centralnie,
f)
rozliczenia z ubezpieczalniami społecznymi z tytułu składek, świadczeń i kosztów administracyjnych,
g)
rozliczenia z instytucjami (funduszami), wypłacającymi zasiłki rodzinne osobom pobierającym zaopatrzenia lub renty,
h)
kontrola wypłat zasiłków rodzinnych dokonywanych przez instytucje wymienione w § 6,
i)
przedstawianie w trybie § 34 i 61 statutu Zakładu Ubezpieczeń Społecznych wniosków Ministrowi Pracy i Opieki Społecznej w sprawie wysokości ryczałtu dla instytucyj ubezpieczeń społecznych za wykonywanie czynności w zakresie ubezpieczenia rodzinnego.
3.
Ponadto do zadań Zakładu Ubezpieczeń Społecznych należą czynności wymienione w § 6 ust. 3.
§  4.
1.
Do zadań ubezpieczalni społecznych w zakresie ubezpieczenia rodzinnego należy, z zastrzeżeniem przepisów § 3:
a)
wymiar, pobór i kontrola składek i odsetek za zwłokę,
b)
ustalanie prawa do świadczeń,
c)
wypłata zasiłków rodzinnych osobom uprawnionym do nich z tytułu zatrudnienia lub pobierania zasiłków z ubezpieczenia na wypadek choroby i macierzyństwa, oraz kontrola uprawnień tych osób,
d)
przyznawanie i udzielanie wyprawek niemowlęcych,
e)
rozliczenia z pracodawcami, którym powierzono wypłatę zasiłków rodzinnych na podstawie art. 9 dekretu z dnia 28 października 1947 r. o ubezpieczeniu rodzinnym oraz kontrola ich czynności.
2.
Przy wykonywaniu zadań, określonych w ust. 1, ubezpieczalnie społeczne stosują odpowiednio przepisy swoich statutów.
§  5.
1.
Wypłata zasiłków rodzinnych osobom uprawnionym do zaopatrzeń emerytalnych i sierocych z funduszów państwowych, samorządowych lub instytucyj publiczno-prawnych należy do instytucyj wypłacających te zaopatrzenia.
2.
Ponadto instytucje, wymienione w ust. 1, mogą spełniać czynności, określone w § 6 ust. 4.
§  6.
1.
Czynności, określone w § 4 ust. 1 lit. b), c) i d) w stosunku do osób zwolnionych od obowiązku ubezpieczenia na wypadek choroby i macierzyństwa w ubezpieczalni społecznej (art. 6 b i 297 ustawy o ubezpieczeniu społecznym), spełniają instytucje udzielające we własnym zakresie tym osobom świadczeń na wypadek choroby i macierzyństwa.
2.
Na wniosek instytucyj, wymienionych w ust. 1, Zakład Ubezpieczeń Społecznych może za zgodą Ministra Pracy i Opieki Społecznej powierzyć im wykonywanie czynności, określonych w § 4 ust. 1 lit. b), c) i d), w stosunku do osób podlegających obowiązkowi ubezpieczenia na wypadek choroby i macierzyństwa w ubezpieczalni społecznej.
3.
Czynności, określone w § 4 ust. 1 lit. b), w stosunku do osób uprawnionych do świadczeń rodzinnych z tytułu pobierania renty lub zaopatrzenia z ubezpieczenia emerytalnego lub od wypadków i chorób zawodowych spełnia Zakład Ubezpieczeń Społecznych, a w stosunku do osób uprawnionych do świadczeń rodzinnych z tytułu pobierania pensji z ubezpieczenia dodatkowego - Spółka Bracka.
4.
Na wniosek instytucyj, wymienionych w § 5, Zakład Ubezpieczeń Społecznych może za zgodą Ministra Pracy i Opieki Społecznej powierzyć im spełnianie czynności, określonych w § 4 ust. 1 lit. b) w stosunku do osób uprawnionych do świadczeń rodzinnych z tytułu pobierania zaopatrzenia z danej instytucji.
5.
Instytucje, spełniające zastępcze czynności ubezpieczalni społecznej w zakresie ubezpieczenia rodzinnego (ust. 1-4), mają prawa i obowiązki ubezpieczalni społecznej, a decyzje ich w tym zakresie uważa się za decyzje ubezpieczalni społecznej.
6.
Odwołania pracowników od decyzyj w sprawie świadczeń rodzinnych, wydanych przez instytucje, wymienione w ust. 1 i 2, rozpatruje komisja rozjemcza tej ubezpieczalni społecznej, w okręgu której mieszka osoba wnosząca odwołanie. W sprawach tych odwołań stosuje się odpowiednio tryb postępowania, określony w rozporządzeniu Ministra Pracy i Opieki Społecznej z dnia 19 marca 1947 r. o postępowaniu komisji rozjemczych ubezpieczalni społecznych (Dz. U. R. P. Nr. 34, poz. 161).
7.
Odwołania osób, pobierających zaopatrzenia lub renty, od decyzji w sprawie świadczeń rodzinnych, wydanych przez instytucje, wymienione w ust. 3 i 4, rozstrzygane są w trybie określonym w prawie o sądach ubezpieczeń społecznych.
§  7.
Dochody Funduszu Zasiłków Rodzinnych stanowią:
a)
składki opłacane przez pracodawców,
b)
wpłaty instytucyj wypłacających zaopatrzenia emerytalne i sieroce, albo okresowe świadczenia pieniężne z tytułu ubezpieczeń społecznych,
c)
wpływy z oprocentowania kapitałów, odsetek za zwłokę, darów, zapisów, ofiar i grzywien,
d)
inne dochody z posiadanego majątku.
§  8.
1.
Z Funduszu Zasiłków rodzinnych pokrywa się:
a)
wydatki na zasiłki rodzinne,
b)
koszty wyprawek niemowlęcych,
c)
wszelkie inne koszty, związane z wykonywaniem ubezpieczenia rodzinnego.
2.
Fundusz Zasiłków Rodzinnych korzysta z gwarancji Skarbu Państwa przy zaciąganiu pożyczek, koniecznych dla zapewnienia bieżącej wypłaty świadczeń.
§  9.
1.
Nadzór nad czynnościami w zakresie ubezpieczenia rodzinnego instytucyj, wymienionych w §§ 3 i 4, sprawuje Minister Pracy i Opieki Społecznej, a nad czynnościami instytucyj, wymienionych w §§ 5 i 6 ust. 1, 2, 4 Minister Pracy i Opieki Społecznej w porozumieniu z właściwymi Ministrami.
2.
Plan finansowy oraz budżet Funduszu Zasiłków Rodzinnych zatwierdza Minister Pracy i Opieki Społecznej w porozumieniu z Ministrem Skarbu.
3.
Bezpośredni nadzór Zakładu Ubezpieczeń Społecznych nad ubezpieczalniami społecznymi obejmuje również ich działalność w zakresie ubezpieczenia rodzinnego.
§  10.
Statut niniejszy obowiązuje od dnia 1 stycznia 1948 roku.

Zmiany w prawie

MSZ tworzy dodatkowe obwody głosowania za granicą

We Francji, Irlandii, Stanach Zjednoczonych oraz Wielkiej Brytanii utworzono pięć dodatkowych obwodów głosowania w czerwcowych wyborach do Parlamentu Europejskiego. Jednocześnie zniesiono obwód w Iraku - wynika to z nowego rozporządzenia ministra spraw zagranicznych. Po zmianach łączna liczba obwodów poza granicami Polski wynosi 299.

Krzysztof Koślicki 28.05.2024
Rząd nie dołoży gminom pieniędzy na obsługę wygaszanego dodatku osłonowego

Na obsługę dodatku osłonowego samorządy dostają 2 proc. łącznej kwoty dotacji wypłaconej gminie. Rząd nie zwiększy wsparcia uzasadniając, że koszt został odpowiednio skalkulowany – wyjaśnia Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Ponadto dodatek osłonowy jest wygaszany i gminy kończą realizację tego zdania.

Robert Horbaczewski 23.05.2024
Będą dodatki dla zawodowych rodzin zastępczych i dla pracowników pomocy społecznej

Od 1 lipca 2024 roku zawodowe rodziny zastępcze oraz osoby prowadzące rodzinne domy dziecka mają dostawać dodatki do miesięcznych wynagrodzeń w wysokości 1000 zł brutto. Dodatki w tej samej wysokości będą też wypłacane - od 1 lipca 2024 r. - pracownikom pomocy społecznej. W środę, 15 maja, prezydent Andrzej Duda podpisał obie ustawy.

Grażyna J. Leśniak 16.05.2024
Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

M.P.1948.A-67.520

Rodzaj: Zarządzenie
Tytuł: Nadanie Funduszowi Zasiłków Rodzinnych statutu.
Data aktu: 11/08/1948
Data ogłoszenia: 20/08/1948
Data wejścia w życie: 20/08/1948, 01/01/1948