Nadanie Funduszowi Zasiłków Rodzinnych statutu.

ZARZĄDZENIE
MINISTRA PRACY I OPIEKI SPOŁECZNEJ
z dnia 11 sierpnia 1948 r.
o nadaniu Funduszowi Zasiłków Rodzinnych statutu.

Zarządzenie niniejsze wchodzi w życie z dniem ogłoszenia, z mocą obowiązującą od dnia 1.I.1948 r.

ZAŁĄCZNIK 

Statut Funduszu Zasiłków Rodzinnych.

§ 1.
1.
Fundusz Zasiłków Rodzinnych, utworzony na podstawie dekretu z dnia 28 października 1947 r. o ubezpieczeniu rodzinnym (Dz. U. R. P. Nr 66, poz. 414), jest osobą prawną prawa publicznego.
2.
Za zobowiązania, powstałe przy wykonywaniu ubezpieczenia rodzinnego, Fundusz Zasiłków Rodzinnych odpowiada swoim majątkiem.
§  2.
1.
Administrację Funduszu Zasiłków Rodzinnych wykonywa Zakład Ubezpieczeń Społecznych oraz ubezpieczalnie społeczne.
2.
W sprawach, nieunormowanych niniejszym statutem, do Funduszu Zasiłków Rodzinnych stosuje się odpowiednie przepisy statutu Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.
§  3.
1.
Do zadań Zakładu Ubezpieczeń Społecznych w zakresie ubezpieczenia rodzinnego należy wykonywanie wszelkich czynności, poza czynnościami wykonywanymi przez ubezpieczalnie społeczne (§4 statutu), oraz normowanie, koordynowanie, kontrolowanie i usprawnianie działalności ubezpieczalni społecznych.
2.
W szczególności do zadań Zakładu Ubezpieczeń Społecznych należy:
a)
zarząd Funduszem Zasiłków Rodzinnych,
b)
sporządzanie planów finansowych, budżetów i zamknięć rachunkowych,
c)
wypłata zasiłków rodzinnych osobom uprawnionym do rent z ubezpieczenia od wypadków i chorób zawodowych oraz do rent (zaopatrzeń) z ubezpieczenia emerytalnego robotników i pracowników umysłowych,
d)
wymiar, pobór i kontrola składek opłacanych centralnie,
e)
rozliczenia z pracodawcami z tytułu wypłaty zasiłków rodzinnych pracownikom, za których składki są opłacane centralnie,
f)
rozliczenia z ubezpieczalniami społecznymi z tytułu składek, świadczeń i kosztów administracyjnych,
g)
rozliczenia z instytucjami (funduszami), wypłacającymi zasiłki rodzinne osobom pobierającym zaopatrzenia lub renty,
h)
kontrola wypłat zasiłków rodzinnych dokonywanych przez instytucje wymienione w § 6,
i)
przedstawianie w trybie § 34 i 61 statutu Zakładu Ubezpieczeń Społecznych wniosków Ministrowi Pracy i Opieki Społecznej w sprawie wysokości ryczałtu dla instytucyj ubezpieczeń społecznych za wykonywanie czynności w zakresie ubezpieczenia rodzinnego.
3.
Ponadto do zadań Zakładu Ubezpieczeń Społecznych należą czynności wymienione w § 6 ust. 3.
§  4.
1.
Do zadań ubezpieczalni społecznych w zakresie ubezpieczenia rodzinnego należy, z zastrzeżeniem przepisów § 3:
a)
wymiar, pobór i kontrola składek i odsetek za zwłokę,
b)
ustalanie prawa do świadczeń,
c)
wypłata zasiłków rodzinnych osobom uprawnionym do nich z tytułu zatrudnienia lub pobierania zasiłków z ubezpieczenia na wypadek choroby i macierzyństwa, oraz kontrola uprawnień tych osób,
d)
przyznawanie i udzielanie wyprawek niemowlęcych,
e)
rozliczenia z pracodawcami, którym powierzono wypłatę zasiłków rodzinnych na podstawie art. 9 dekretu z dnia 28 października 1947 r. o ubezpieczeniu rodzinnym oraz kontrola ich czynności.
2.
Przy wykonywaniu zadań, określonych w ust. 1, ubezpieczalnie społeczne stosują odpowiednio przepisy swoich statutów.
§  5.
1.
Wypłata zasiłków rodzinnych osobom uprawnionym do zaopatrzeń emerytalnych i sierocych z funduszów państwowych, samorządowych lub instytucyj publiczno-prawnych należy do instytucyj wypłacających te zaopatrzenia.
2.
Ponadto instytucje, wymienione w ust. 1, mogą spełniać czynności, określone w § 6 ust. 4.
§  6.
1.
Czynności, określone w § 4 ust. 1 lit. b), c) i d) w stosunku do osób zwolnionych od obowiązku ubezpieczenia na wypadek choroby i macierzyństwa w ubezpieczalni społecznej (art. 6 b i 297 ustawy o ubezpieczeniu społecznym), spełniają instytucje udzielające we własnym zakresie tym osobom świadczeń na wypadek choroby i macierzyństwa.
2.
Na wniosek instytucyj, wymienionych w ust. 1, Zakład Ubezpieczeń Społecznych może za zgodą Ministra Pracy i Opieki Społecznej powierzyć im wykonywanie czynności, określonych w § 4 ust. 1 lit. b), c) i d), w stosunku do osób podlegających obowiązkowi ubezpieczenia na wypadek choroby i macierzyństwa w ubezpieczalni społecznej.
3.
Czynności, określone w § 4 ust. 1 lit. b), w stosunku do osób uprawnionych do świadczeń rodzinnych z tytułu pobierania renty lub zaopatrzenia z ubezpieczenia emerytalnego lub od wypadków i chorób zawodowych spełnia Zakład Ubezpieczeń Społecznych, a w stosunku do osób uprawnionych do świadczeń rodzinnych z tytułu pobierania pensji z ubezpieczenia dodatkowego - Spółka Bracka.
4.
Na wniosek instytucyj, wymienionych w § 5, Zakład Ubezpieczeń Społecznych może za zgodą Ministra Pracy i Opieki Społecznej powierzyć im spełnianie czynności, określonych w § 4 ust. 1 lit. b) w stosunku do osób uprawnionych do świadczeń rodzinnych z tytułu pobierania zaopatrzenia z danej instytucji.
5.
Instytucje, spełniające zastępcze czynności ubezpieczalni społecznej w zakresie ubezpieczenia rodzinnego (ust. 1-4), mają prawa i obowiązki ubezpieczalni społecznej, a decyzje ich w tym zakresie uważa się za decyzje ubezpieczalni społecznej.
6.
Odwołania pracowników od decyzyj w sprawie świadczeń rodzinnych, wydanych przez instytucje, wymienione w ust. 1 i 2, rozpatruje komisja rozjemcza tej ubezpieczalni społecznej, w okręgu której mieszka osoba wnosząca odwołanie. W sprawach tych odwołań stosuje się odpowiednio tryb postępowania, określony w rozporządzeniu Ministra Pracy i Opieki Społecznej z dnia 19 marca 1947 r. o postępowaniu komisji rozjemczych ubezpieczalni społecznych (Dz. U. R. P. Nr. 34, poz. 161).
7.
Odwołania osób, pobierających zaopatrzenia lub renty, od decyzji w sprawie świadczeń rodzinnych, wydanych przez instytucje, wymienione w ust. 3 i 4, rozstrzygane są w trybie określonym w prawie o sądach ubezpieczeń społecznych.
§  7.
Dochody Funduszu Zasiłków Rodzinnych stanowią:
a)
składki opłacane przez pracodawców,
b)
wpłaty instytucyj wypłacających zaopatrzenia emerytalne i sieroce, albo okresowe świadczenia pieniężne z tytułu ubezpieczeń społecznych,
c)
wpływy z oprocentowania kapitałów, odsetek za zwłokę, darów, zapisów, ofiar i grzywien,
d)
inne dochody z posiadanego majątku.
§  8.
1.
Z Funduszu Zasiłków rodzinnych pokrywa się:
a)
wydatki na zasiłki rodzinne,
b)
koszty wyprawek niemowlęcych,
c)
wszelkie inne koszty, związane z wykonywaniem ubezpieczenia rodzinnego.
2.
Fundusz Zasiłków Rodzinnych korzysta z gwarancji Skarbu Państwa przy zaciąganiu pożyczek, koniecznych dla zapewnienia bieżącej wypłaty świadczeń.
§  9.
1.
Nadzór nad czynnościami w zakresie ubezpieczenia rodzinnego instytucyj, wymienionych w §§ 3 i 4, sprawuje Minister Pracy i Opieki Społecznej, a nad czynnościami instytucyj, wymienionych w §§ 5 i 6 ust. 1, 2, 4 Minister Pracy i Opieki Społecznej w porozumieniu z właściwymi Ministrami.
2.
Plan finansowy oraz budżet Funduszu Zasiłków Rodzinnych zatwierdza Minister Pracy i Opieki Społecznej w porozumieniu z Ministrem Skarbu.
3.
Bezpośredni nadzór Zakładu Ubezpieczeń Społecznych nad ubezpieczalniami społecznymi obejmuje również ich działalność w zakresie ubezpieczenia rodzinnego.
§  10.
Statut niniejszy obowiązuje od dnia 1 stycznia 1948 roku.

Zmiany w prawie

Bez kary za brak lekarza w karetce do połowy przyszłego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz trzeci czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa medycznego. Ostatnio termin wyznaczono na koniec tego roku, teraz ma to być czerwiec 2025 r.

Beata Dązbłaż 23.09.2024
Darowizny dla ofiar powodzi z zerową stawką VAT

Można już stosować zerową stawkę VAT na darowizny dla ofiar powodzi - rozporządzenie w tej sprawie obowiązuje od 18 września, ale z możliwością stosowania go do darowizn towarów i nieodpłatnych usług przekazanych począwszy od 12 września do 31 grudnia 2024 r. Stawka 0 proc. będzie stosowana do darowizn wszelkiego rodzaju towarów lub usług niezbędnych do wsparcia poszkodowanych.

Monika Sewastianowicz 18.09.2024
Lewiatan: Za reformę płacy minimalnej będą musieli zapłacić pracodawcy

Projekt ustawy o minimalnym wynagrodzeniu jest słaby legislacyjnie. Nie tylko nie realizuje celów zawartych w unijnej dyrektywie, ale może przyczynić się do pogłębienia problemów firm i spadku zatrudnienia. Nie poprawi też jakości pracy w naszym kraju. Utrwala zwiększanie presji płacowej – uważa Konfederacja Lewiatan.

Grażyna J. Leśniak 10.09.2024
Od dziś ważna zmiana dla niektórych kierowców

Nowe przepisy, które zaczną obowiązywać od wtorku, 10 września, zakładają automatyczny zwrot prawa jazdy, bez konieczności składania wniosku. Zmiana ma zapobiegać sytuacji, w której kierowcy, nieświadomi obowiązku, byli karani za prowadzenie pojazdu, mimo formalnego odzyskania uprawnień.

Robert Horbaczewski 09.09.2024
Będą zmiany w ustawie o działaniach antyterrorystycznych oraz w ustawie o ABW oraz AW

Rząd przyjął we wtorek projekt przepisów, który dostosowuje polskie prawo do przepisów Unii Europejskiej, które dotyczą przeciwdziałania rozpowszechnianiu w Internecie treści o charakterze terrorystycznym. Wprowadzony zostanie mechanizm wydawania i weryfikowania nakazów usunięcia lub uniemożliwienia dostępu do takich treści. Za egzekwowanie nowych przepisów odpowiedzialny będzie szef Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego. Od jego decyzji będzie się można odwołać do sądu.

Grażyna J. Leśniak 03.09.2024
Ustawa o rencie wdowiej niekonstytucyjna?

O zawetowanie ustawy o tzw. wdowich emeryturach jako aktu dyskryminującego część obywateli zwróciła się do prezydenta Andrzeja Dudy jedna z emerytek. W jej przekonaniu uchwalona 26 lipca 2024 r. ustawa narusza art. 32 Konstytucji, ponieważ wprowadza zasady dyskryminujące dużą część seniorów. Czy prezydent zdążył się z nią zapoznać – nie wiadomo. Bo petycja wpłynęła do Kancelarii Prezydenta 6 sierpnia, a już 9 sierpnia ustawa została podpisana.

Grażyna J. Leśniak 31.08.2024