Przejmowanie przez państwową służbę archiwalną archiwów i akt poniemieckich na Ziemiach Odzyskanych i obszarze b. w. m. Gdańska.

UCHWAŁA
RADY MINISTRÓW
z dnia 10 kwietnia 1947 r.
o przejmowaniu przez państwową służbę archiwalną archiwów i akt poniemieckich na Ziemiach Odzyskanych i obszarze b. w. m. Gdańska.

Rada Ministrów uchwala:
§  1.
Wszelkie archiwa i akta b. niemieckich władz, urzędów państwowych, samorządowych, przedsiębiorstw państwowych i wszelkich instytucyj prawno-publicznych, jako też związków religijnych, zrzeszeń politycznych, gospodarczych, naukowych, społecznych itp. przechodzą pod zarząd i opiekę państwowej służby archiwalnej.
§  2.
(1) Właściwym władzom i urzędom państwowym i samorządowym, przedsiębiorstwom państwowym i instytucjom prawno-publicznym służy prawo wskazania tych części akt, które jako niezbędne do prawidłowego sprawowania administracji pozostać powinny w ich dyspozycji. Akta te pozostawione będą na czas potrzebny do dyspozycji tych władz i urzędów, po czym przekazane być winny właściwym archiwom państwowym - zgodnie z uchwałą Rady Ministrów z dnia 21 grudnia 1931 r. o przechowywaniu akt w urzędach administracji publicznej (Mon. Pol. Nr 2 z dn. 4 stycznia 1932 r. poz. 3).

(2) Akta zawierające materiał, który ze względu na bezpieczeństwo, czy obronę Państwa winien pozostać w dyspozycji władz bezpieczeństwa publicznego lub obrony narodowej, będą bezzwłocznie przekazane do dyspozycji właściwych władz bezpieczeństwa publicznego lub obrony narodowej.

(3) Akta sądowe, hipoteczne, akta stanu cywilnego oraz akta instytucyj ubezpieczeń społecznych nie podpadają pod działanie niniejszej uchwały.

§  3.
Przejęcia wszelkich archiwaliów i akt, z wyjątkiem tych, o których mowa w § 2 dokona istniejący przy Ministrze Oświaty Wydział Archiwów Państwowych przez urzędników służby archiwalnej lub przez inne organa służby państwowej, upoważnione do tego przez Ministra Oświaty.
§  4.
Celem zorientowania Wydziału Archiwów Państwowych w kategoriach, ilości, proweniencji, stanie zachowania i miejscu przechowywania omawianych akt - władze, urzędy, przedsiębiorstwa, instytucje itp., pod których opieką one obecnie się znajdują, obowiązane są zawiadomić o tym w drodze służbowej Wydział Archiwów Państwowych (Ministerstwo Oświaty).
§  5.
W wypadku stwierdzenia braku zabezpieczenia akt lub zabezpieczenia niedostatecznego władza właściwa winna niezwłocznie dokonać zabezpieczenia, zawiadamiając o tym Wydział Archiwów Państwowych.
§  6.
Organom służby archiwalnej, przejmującym i gromadzącym wymienione akta i archiwalia, władze, urzędy, przedsiębiorstwa, instytucje itp. winny udzielać wszelkiej pomocy w wykonywaniu ich czynności służbowych.
§  7.
Żadnych akt i archiwaliów nie wolno niszczyć, ani przerabiać na masę papierową bez zgody Wydziału Archiwów Państwowych.
§  8.
Wykonanie uchwały niniejszej porucza się Ministrowi Oświaty i wszystkim innym Ministrom we właściwym im zakresie działania.
§  9.
Uchwała niniejsza wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

Zmiany w prawie

Nawet pół miliona kary dla importerów - ustawa o KAS podpisana

Kancelaria Prezydenta poinformowała w piątek, że Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o Krajowej Administracji Skarbowej oraz niektórych innych ustaw. Wprowadza ona unijne regulacje dotyczące importu tzw. minerałów konfliktowych. Dotyczy też kontroli przewozu środków pieniężnych przez granicę UE. Rozpiętość kar za naruszenie przepisów wyniesie od 1 tys. do 500 tys. złotych.

Krzysztof Koślicki 07.06.2024
KSeF od 1 lutego 2026 r. - ustawa z podpisem prezydenta

Obligatoryjny Krajowy System e-Faktur wejdzie w życie 1 lutego 2026 roku. Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę. Ministerstwo Finansów zapowiedziało wcześniej, że będzie też drugi projekt, dotyczący uproszczeń oraz etapowego wejścia w życie KSeF - 1 lutego 2026 r. obowiązek obejmie przedsiębiorców, u których wartość sprzedaży przekroczy 200 mln zł, a od 1 kwietnia 2026 r. - wszystkich przedsiębiorców.

Monika Pogroszewska 07.06.2024
Senat poparł zmianę obowiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów

W ślad za rekomendacją Komisji Rodziny, Polityki Senioralnej i Społecznej Senat przyjął w środę bez poprawek zmiany w Kodeksie pracy, których celem jest nowelizacja art. 222 dostosowująca polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 05.06.2024
Ratownik medyczny nauczy się na kursie, jak robić USG i stwierdzać zgon

Weszło w życie rozporządzenie w sprawie kursów kwalifikacyjnych dla ratowników medycznych. To konsekwencja przyznania tej grupie zawodowej nowych uprawnień: stwierdzania zgonu, do którego doszło podczas akcji medycznej, wykonania badania USG według protokołów ratunkowych oraz kwalifikacji do szczepienia i wykonania szczepienia przeciw COVID-19. Nowe przepisy określają jak będzie wyglądać egzamin i wzór zaświadczenia potwierdzającego odbycie kursu kwalifikacyjnego.

Agnieszka Matłacz 05.06.2024
MSZ tworzy dodatkowe obwody głosowania za granicą

We Francji, Irlandii, Stanach Zjednoczonych oraz Wielkiej Brytanii utworzono pięć dodatkowych obwodów głosowania w czerwcowych wyborach do Parlamentu Europejskiego. Jednocześnie zniesiono obwód w Iraku - wynika to z nowego rozporządzenia ministra spraw zagranicznych. Po zmianach łączna liczba obwodów poza granicami Polski wynosi 299.

Krzysztof Koślicki 28.05.2024
Rząd nie dołoży gminom pieniędzy na obsługę wygaszanego dodatku osłonowego

Na obsługę dodatku osłonowego samorządy dostają 2 proc. łącznej kwoty dotacji wypłaconej gminie. Rząd nie zwiększy wsparcia uzasadniając, że koszt został odpowiednio skalkulowany – wyjaśnia Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Ponadto dodatek osłonowy jest wygaszany i gminy kończą realizację tego zdania.

Robert Horbaczewski 23.05.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

M.P.1947.69.466

Rodzaj: Uchwała
Tytuł: Przejmowanie przez państwową służbę archiwalną archiwów i akt poniemieckich na Ziemiach Odzyskanych i obszarze b. w. m. Gdańska.
Data aktu: 10/04/1947
Data ogłoszenia: 17/05/1947
Data wejścia w życie: 17/05/1947