a także mając na uwadze, co następuje:(1) Porozumienie z Marrakeszu ustanawiające Światową Organizację Handlu ("Porozumienie WTO") zostało zawarte przez Unię decyzją Rady 94/800/WE 1 i weszło w życie dnia 1 stycznia 1995 r.
(2) Na podstawie art. IV:1 i IX:1 Porozumienia WTO konferencja ministerialna Światowej Organizacji Handlu ("WTO") ma przyjmować decyzje na zasadzie konsensusu.
(3) 13. Konferencja ministerialna WTO (KM13), która odbędzie się w dniach 26 lutego - 1 marca 2024 r. może przyjąć
decyzje dotyczące handlu elektronicznego, specjalnego i zróżnicowanego traktowania oraz stopniowego wycofywania krajów ze statusu krajów najsłabiej rozwiniętych.
(4) Należy ustalić stanowisko, jakie ma być zajęte w imieniu Unii na forum KM13, w zakresie, w jakim przyjęte decyzje mogą mieć skutki prawne.
(5) Rozwinęły się negocjacje w sprawie postanowień dotyczących specjalnego i zróżnicowanego traktowania (SDT), w tym, w kontekście dyskusji nad niektórymi wnioskami G-90 (tj. grupy państw Afryki, Karaibów i Pacyfiku) w sprawie środków sanitarnych i fitosanitarnych oraz barier technicznych w handlu, a także wniosków dotyczących przestrzeni politycznej przedstawionych przez grupę Afryki w takich dziedzinach jak subsydia, środki inwestycyjne związane z handlem oraz transfer technologii w ramach handlowych aspektów praw własności intelektualnej, w szczególności w postaci uściślenia obowiązujących postanowień krajom najsłabiej rozwiniętym (LDC) i niektórym krajom rozwijającym się. Biorąc pod uwagę znaczenie tej kwestii, Unia powinna wspierać osiągnięcie uzgodnionych rezultatów.
(6) Trwają negocjacje dotyczące wniosków grupy krajów najsłabiej rozwiniętych, w sprawie następujących środków wsparcia służących złagodzeniu sytuacji przejściowej członków WTO opuszczających kategorię krajów najsłabiej rozwiniętych:
a) przedłużenie o odpowiedni okres obowiązywania postanowień SDT w szeregu określonych porozumień i decyzji WTO;
b) wyłączenie tych porozumień i decyzji na odpowiedni okres z działań w ramach mechanizmu rozstrzygania sporów WTO oraz
c) zapewnienie na odpowiedni okres dalszej dostępności wszystkich programów i mechanizmów pomocy technicznej i budowania zdolności zapewnianych w ramach systemu WTO wyłącznie krajom najsłabiej rozwiniętym. W związku z wnioskiem dotyczącym decyzji ministerialnej w tej sprawie Unia powinna poprzeć uzgodniony rezultat.
(7) Negocjacje w sprawie programu prac w zakresie handlu elektronicznego i przedłużenia moratorium na cła na transmisje elektroniczne mogą doprowadzić do utrzymania obecnej praktyki polegającej na nienakładaniu ceł na transmisje elektroniczne do 14. konferencji ministerialnej WTO lub do dnia 31 marca 2026 r., w zależności od tego, co nastąpi wcześniej. Moratorium i program prac wygasną w tym dniu. Unia powinna poprzeć uzgodniony rezultat,
PRZYJMUJE NINIEJSZĄ DECYZJĘ: