Rozporządzenie wykonawcze 2024/878 ustanawiające jednolite zasady dotyczące rozmiaru małych bezpośrednich opakowań jednostkowych weterynaryjnych produktów leczniczych, o których mowa w art. 12 rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2019/6

ROZPORZĄDZENIE WYKONAWCZE KOMISJI (UE) 2024/878
z dnia 21 marca 2024 r.
ustanawiające jednolite zasady dotyczące rozmiaru małych bezpośrednich opakowań jednostkowych weterynaryjnych produktów leczniczych, o których mowa w art. 12 rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2019/6
(Tekst mający znaczenie dla EOG)

KOMISJA EUROPEJSKA,

uwzględniając Traktat o funkcjonowaniu Unii Europejskiej,

uwzględniając rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2019/6 z dnia 11 grudnia 2018 r. w sprawie weterynaryjnych produktów leczniczych i uchylające dyrektywę 2001/82/WE 1 , w szczególności jego art. 17 ust. 3,

a także mając na uwadze, co następuje:

(1) W art. 12 ust. 1 rozporządzenia (UE) 2019/6 określono informacje, które należy umieszczać na etykietach małych bezpośrednich opakowań jednostkowych weterynaryjnych produktów leczniczych. Informacje te ogranicza się, by umożliwić przedstawienie wszystkich istotnych informacji na etykiecie w czytelny sposób.

(2) Zgodnie z art. 17 ust. 3 rozporządzenia (UE) 2019/6 należy przyjąć jednolite przepisy dotyczące rozmiaru małych bezpośrednich opakowań jednostkowych. Te jednolite przepisy powinny pomóc: zmniejszyć obciążenia administracyjne posiadaczy pozwoleń na dopuszczenie do obrotu, poprawić funkcjonowanie rynku wewnętrznego i zwiększyć dostępność weterynaryjnych produktów leczniczych w Unii.

(3) Zgodnie z istniejącymi wytycznymi grupy roboczej ds. przeglądu jakości dokumentów Europejskiej Agencji Leków każdą formę opakowania, które ma bezpośredni kontakt z weterynaryjnym produktem leczniczym i nominalną objętość do 50 ml włącznie, należy uznawać za małe bezpośrednie opakowanie jednostkowe.

(4) Zgodnie z art. 7 ust. 2 rozporządzenia (UE) 2019/6 weterynaryjne produkty lecznicze mogą być etykietowane w kilku językach. Niektóre jednostki opakowania o pojemności nominalnej przekraczającej 50 ml mogą być nadal zbyt małe lub mieć kształt lub układ uniemożliwiający umieszczenie w czytelnej formie wszystkich informacji umieszczanych na etykietach określonych w art. 10 ust. 1 rozporządzenia (UE) 2019/6 w kilku językach narodowych. W takich przypadkach należy przewidzieć odstępstwo od progu 50 ml. Aby zapewnić prawidłowe informowanie użytkownika o właściwościach produktu, odstępstwo to powinno mieć zastosowanie wyłącznie do weterynaryjnych produktów leczniczych wydawanych na receptę weterynaryjną.

(5) Weterynaryjne produkty lecznicze dopuszczone do obrotu przed datą rozpoczęcia stosowania niniejszego rozporządzenia lub będące w dniu rozpoczęcia stosowania niniejszego rozporządzenia przedmiotem rozpatrywanego wniosku o pozwolenie na dopuszczenie do obrotu mogą nie spełniać wymogów niniejszego rozporządzenia. W związku z tym, aby zapewnić stałą dostępność tych produktów, należy przewidzieć okres przejściowy, podczas którego należy zezwolić na wprowadzanie ich do obrotu, nawet jeżeli informacje zawarte na etykietach ich opakowań bezpośrednich nie są zgodne z niniejszym rozporządzeniem.

(6) Wnioskodawcy zamierzający złożyć wniosek o pozwolenie na dopuszczenie do obrotu lub o zmianę będą potrzebowali wystarczająco dużo czasu na dostosowanie swoich wniosków, aby były zgodne z przepisami niniejszego rozporządzenia. W związku z tym data rozpoczęcia stosowania niniejszego rozporządzenia powinna przypadać 30 dni po jego wejściu w życie.

(7) Środki przewidziane w niniejszym rozporządzeniu są zgodne z opinią Stałego Komitetu ds. Weterynaryjnych Produktów Leczniczych,

PRZYJMUJE NINIEJSZE ROZPORZĄDZENIE:

Artykuł  1
1. 
Następujące rodzaje opakowań bezpośrednich uznaje się za małe bezpośrednie opakowania jednostkowe w rozumieniu art. 12 rozporządzenia (UE) 2019/6:
a)
blistry lub paski;
b)
ampułki i małe pojemniki jednodawkowe inne niż ampułki;
c)
pojemniki lub jakiekolwiek inne formy opakowania, które mają bezpośredni kontakt z weterynaryjnym produktem leczniczym i nominalną objętość do 50 ml włącznie.
2. 
Na zasadzie odstępstwa od ust. 1 lit. c) właściwe organy państw członkowskich lub, w stosownych przypadkach, Komisja mogą uznać wielojęzyczne bezpośrednie opakowania jednostkowe o pojemności nominalnej nieprzekraczającej 100 ml za małe bezpośrednie opakowania jednostkowe, jeżeli spełnione są następujące warunki:
a)
jednostka opakowania bezpośredniego jest zbyt mała lub ma kształt lub układ uniemożliwiający umieszczenie w czytelny sposób informacji, o których mowa w art. 10 ust. 1 rozporządzenia (UE) 2019/6, oraz
b)
weterynaryjny produkt leczniczy jest sklasyfikowany jako wydawany na receptę weterynaryjną zgodnie z art. 34 rozporządzenia (UE) 2019/6.
Artykuł  2

Weterynaryjne produkty lecznicze dopuszczone do obrotu przed dniem 11 maja 2024 r. lub będące w dniu 11 maja 2024 r. przedmiotem rozpatrywanego wniosku o pozwolenie na dopuszczenie do obrotu, po uzyskaniu zezwolenia mogą być wprowadzane do obrotu do dnia 11 kwietnia 2031 r. nawet jeżeli informacje zawarte na etykietach ich opakowań bezpośrednich nie są zgodne z niniejszym rozporządzeniem.

Artykuł  3

Niniejsze rozporządzenie wchodzi w życie dwudziestego dnia po jego opublikowaniu w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej.

Niniejsze rozporządzenie stosuje się od dnia 11 maja 2024 r.

Niniejsze rozporządzenie wiąże w całości i jest bezpośrednio stosowane we wszystkich państwach członkowskich.

Sporządzono w Brukseli dnia 21 marca 2024 r.

1 Dz.U. L 4 z 7.1.2019, s. 43, ELI: http://data.europa.eu/eli/reg/2019/6/oj.

Zmiany w prawie

Stosunek prezydenta Dudy do wolnej Wigilii "uległ zawieszeniu"

Prezydent Andrzej Duda powiedział w czwartek, że ubolewa, że w sprawie ustawy o Wigilii wolnej od pracy nie przeprowadzono wcześniej konsultacji z prawdziwego zdarzenia. Jak dodał, jego stosunek do ustawy "uległ niejakiemu zawieszeniu". Wyraził ubolewanie nad tym, że pomimo wprowadzenia wolnej Wigilii, trzy niedziele poprzedzające święto mają być dniami pracującymi. Ustawa czeka na podpis prezydenta.

kk/pap 12.12.2024
ZUS: Renta wdowia - wnioski od stycznia 2025 r.

Od Nowego Roku będzie można składać wnioski o tzw. rentę wdowią, która dotyczy ustalenia zbiegu świadczeń z rentą rodzinną. Renta wdowia jest przeznaczona dla wdów i wdowców, którzy mają prawo do co najmniej dwóch świadczeń emerytalno-rentowych, z których jedno stanowi renta rodzinna po zmarłym małżonku. Aby móc ją pobierać, należy jednak spełnić określone warunki.

Grażyna J. Leśniak 20.11.2024
Zmiany w składce zdrowotnej od 1 stycznia 2026 r. Rząd przedstawił założenia

Przedsiębiorcy rozliczający się według zasad ogólnych i skali podatkowej oraz liniowcy będą od 1 stycznia 2026 r. płacić składkę zdrowotną w wysokości 9 proc. od 75 proc. minimalnego wynagrodzenia, jeśli będą osiągali w danym miesiącu dochód do wysokości 1,5-krotności przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czwartym kwartale roku poprzedniego, włącznie z wypłatami z zysku, ogłaszanego przez prezesa GUS. Będzie też dodatkowa składka w wysokości 4,9 proc. od nadwyżki ponad 1,5-krotność przeciętnego wynagrodzenia, a liniowcy stracą możliwość rozliczenia zapłaconych składek w podatku dochodowym.

Grażyna J. Leśniak 18.11.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności

Usprawnienie i zwiększenie efektywności systemu wdrażania Rozwoju Lokalnego Kierowanego przez Społeczność (RLKS) przewiduje ustawa z dnia 11 października 2024 r. o zmianie ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności. Jak poinformowała w czwartek Kancelaria Prezydenta, Andrzej Duda podpisał ją w środę, 13 listopada. Ustawa wejdzie w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.

Grażyna J. Leśniak 14.11.2024
Do poprawki nie tylko emerytury czerwcowe, ale i wcześniejsze

Problem osób, które w latach 2009-2019 przeszły na emeryturę w czerwcu, przez co - na skutek niekorzystnych zasad waloryzacji - ich świadczenia były nawet o kilkaset złotych niższe od tych, jakie otrzymywały te, które przeszły na emeryturę w kwietniu lub w maju, w końcu zostanie rozwiązany. Emerytura lub renta rodzinna ma - na ich wniosek złożony do ZUS - podlegać ponownemu ustaleniu wysokości. Zdaniem prawników to dobra regulacja, ale równie ważna i paląca jest sprawa wcześniejszych emerytur. Obie powinny zostać załatwione.

Grażyna J. Leśniak 06.11.2024
Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.UE.L.2024.878

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Rozporządzenie wykonawcze 2024/878 ustanawiające jednolite zasady dotyczące rozmiaru małych bezpośrednich opakowań jednostkowych weterynaryjnych produktów leczniczych, o których mowa w art. 12 rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2019/6
Data aktu: 21/03/2024
Data ogłoszenia: 22/03/2024
Data wejścia w życie: 11/05/2024, 11/04/2024