Rozporządzenie wykonawcze 2024/875 ustanawiające wykaz skrótów i piktogramów wspólnych dla całej Unii, które będą stosowane na opakowaniach weterynaryjnych produktów leczniczych do celów art. 10 ust. 2 i art. 11 ust. 3 rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2019/6

ROZPORZĄDZENIE WYKONAWCZE KOMISJI (UE) 2024/875
z dnia 21 marca 2024 r.
ustanawiające wykaz skrótów i piktogramów wspólnych dla całej Unii, które będą stosowane na opakowaniach weterynaryjnych produktów leczniczych do celów art. 10 ust. 2 i art. 11 ust. 3 rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2019/6
(Tekst mający znaczenie dla EOG)

KOMISJA EUROPEJSKA,

uwzględniając Traktat o funkcjonowaniu Unii Europejskiej,

uwzględniając rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2019/6 z dnia 11 grudnia 2018 r. w sprawie weterynaryjnych produktów leczniczych i uchylające dyrektywę 2001/82/WE 1 , w szczególności jego art. 17 ust. 2,

a także mając na uwadze, co następuje:

(1) W art. 10 i 11 rozporządzenia (UE) 2019/6 określono informacje, które należy umieszczać na etykiecie opakowania bezpośredniego lub na opakowaniu zewnętrznym weterynaryjnych produktów leczniczych. W art. 10 ust. 2 i art. 11 ust. 3 tego rozporządzenia nałożono wymóg, aby informacje te były czytelne i zrozumiałe lub były przedstawiane za pomocą skrótów lub piktogramów wspólnych dla całej Unii. Zgodnie z art. 17 ust. 2 tego rozporządzenia należy przyjąć wykaz skrótów i piktogramów wspólnych dla całej Unii.

(2) Opakowania weterynaryjnych produktów leczniczych są często niewielkie, w związku z czym miejsce na etykiecie jest ograniczone. Stosowanie skrótów i piktogramów przyczyni się do umieszczania na etykiecie wszystkich istotnych informacji w zrozumiałej i czytelnej formie. Stosowanie wspólnych skrótów i piktogramów powinno ograniczyć tekst na etykietach weterynaryjnych produktów leczniczych i ułatwić stosowanie opakowań wielojęzycznych.

(3) Jednolite przepisy dotyczące skrótów i piktogramów wspólnych dla całej Unii do stosowania na etykietach opakowań bezpośrednich i zewnętrznych weterynaryjnych produktów leczniczych powinny zmniejszyć obciążenie administracyjne i poprawić zarówno funkcjonowanie rynku wewnętrznego, jak i dostępność weterynaryjnych produktów leczniczych w Unii.

(4) Aby zapewnić jednolite rozumienie skrótów, należy zharmonizować ich format i czcionkę dla całej Unii.

(5) Proste i zrozumiałe piktogramy powinny ułatwić zrozumienie etykiet. Aby uniknąć ewentualnych nieporozumień, znaczenie każdego piktogramu zastosowanego na etykiecie weterynaryjnego produktu leczniczego należy wyjaśnić w pełnym tekście ulotki dołączonej do danego weterynaryjnego produktu leczniczego.

(6) Należy unikać mnożenia piktogramów niosących te same informacje, aby nie wprowadzać w błąd właścicieli zwierząt, posiadaczy zwierząt, lekarzy weterynarii i sprzedawców detalicznych. W związku z tym, by zastąpić odpowiedni tekst określony w załącznikach, nie należy stosować żadnych innych piktogramów niż zawarte w załącznikach do niniejszego rozporządzenia. Należy ponadto zharmonizować kolor piktogramów stosowanych na etykiecie.

(7) Piktogramy powinny być łatwo odróżnialne i czytelne dla właścicieli zwierząt, posiadaczy zwierząt, lekarzy weterynarii i sprzedawców detalicznych. W związku z tym należy ustanowić wspólne zasady umieszczania piktogramów na etykiecie weterynaryjnego produktu leczniczego.

(8) Weterynaryjne produkty lecznicze dopuszczone do obrotu przed datą rozpoczęcia stosowania niniejszego rozporządzenia lub będące w dniu rozpoczęcia stosowania niniejszego rozporządzenia przedmiotem rozpatrywanego wniosku o pozwolenie na dopuszczenie do obrotu mogą zawierać skróty lub piktogramy, które nie spełniają wymogów niniejszego rozporządzenia. W związku z tym, aby zapewnić stałą dostępność tych produktów, należy przewidzieć okres przejściowy, podczas którego należy zezwolić na wprowadzanie ich do obrotu, nawet jeżeli piktogramy i skróty stosowane na ich etykietach nie są zgodne z niniejszym rozporządzeniem.

(9) Wnioskodawcy zamierzający złożyć wniosek o pozwolenie na dopuszczenie do obrotu lub o zmianę będą potrzebowali wystarczająco dużo czasu na dostosowanie swoich wniosków, aby były zgodne z przepisami niniejszego rozporządzenia. W związku z tym data rozpoczęcia stosowania niniejszego rozporządzenia powinna przypadać 30 dni po jego wejściu w życie.

(10) Środki przewidziane w niniejszym rozporządzeniu są zgodne z opinią Stałego Komitetu ds. Weterynaryjnych Produktów Leczniczych,

PRZYJMUJE NINIEJSZE ROZPORZĄDZENIE:

Artykuł  1

Skróty i piktogramy określone w załącznikach do niniejszego rozporządzenia mogą być stosowane do zastąpienia pisemnych informacji wymaganych na etykiecie opakowania bezpośredniego i na opakowaniu zewnętrznym weterynaryjnych produktów leczniczych, o których mowa w art. 10 ust. 1 i art. 11 ust. 1 rozporządzenia (UE) 2019/6. Do zastąpienia tych pisemnych informacji nie stosuje się żadnych innych skrótów ani piktogramów niż wymienione w załącznikach do niniejszego rozporządzenia.

Artykuł  2
1. 
Skróty i piktogramy określone w załącznikach do niniejszego rozporządzenia stosuje się wyłącznie do zastąpienia odpowiadającego im tekstu określonego w załącznikach. Nie wykorzystuje się ich do zastępowania jakichkolwiek innych informacji dotyczących weterynaryjnego produktu leczniczego.
2. 
Skróty i piktogramy zastosowanego na etykiecie weterynaryjnego produktu leczniczego należy wyjaśnić w pełnym tekście ulotki danego weterynaryjnego produktu leczniczego.
3. 
Skróty stosuje się w formacie określonym w załączniku I.
4. 
Piktogramy:
a)
są proporcjonalne do całkowitej wielkości etykiety opakowania bezpośredniego lub opakowania zewnętrznego weterynaryjnych produktów leczniczych;
b)
są przedstawiane w wystarczająco czytelnym formacie;
c)
mają postać czarnego symbolu i brak żadnych dodatkowych aspektów wizualnych, takich jak cieniowanie;
d)
wyraźnie kontrastują z kolorem i sposobem prezentacji etykiety opakowania bezpośredniego lub opakowania zewnętrznego;
e)
nie wpływają negatywnie na czytelność pozostałych informacji na etykiecie opakowania bezpośredniego lub zewnętrznego ze względu na swą lokalizację.
Artykuł  3

Weterynaryjne produkty lecznicze dopuszczone do obrotu przed dniem 11 maja 2024 r. lub będące w dniu 11 maja 2024 r. przedmiotem rozpatrywanego wniosku o pozwolenie na dopuszczenie do obrotu, po uzyskaniu zezwolenia mogą być wprowadzane do obrotu do dnia 11 kwietnia 2029 r. nawet jeżeli piktogramy i skróty stosowane na ich etykietach nie są zgodne z niniejszym rozporządzeniem.

Artykuł  4

Niniejsze rozporządzenie wchodzi w życie dwudziestego dnia po jego opublikowaniu w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej.

Niniejsze rozporządzenie stosuje się od dnia 11 maja 2024 r.

Niniejsze rozporządzenie wiąże w całości i jest bezpośrednio stosowane we wszystkich państwach członkowskich.

Sporządzono w Brukseli dnia 21 marca 2024 r.

ZAŁĄCZNIKI

ZAŁĄCZNIK  I

SKRÓTY

W przypadku stosowania skrótów zgodnie z art. 1 niniejszego rozporządzenia, stosuje się następujące skróty w celu zastąpienia następujących dróg podawania na etykiecie opakowania bezpośredniego lub na opakowaniu zewnętrznym weterynaryjnych produktów leczniczych:
Droga podania Skrót
domięśniowa i.m.
dożylna i.v.
podskórna s.c.

ZAŁĄCZNIK  II

PIKTOGRAMY

W przypadku stosowania piktogramów zgodnie z art. 1 niniejszego rozporządzenia piktogramy zawarte w niniejszym załączniku stosuje się w celu zastąpienia następujących danych szczegółowych na etykiecie opakowania bezpośredniego lub na opakowaniu zewnętrznym weterynaryjnych produktów leczniczych:

SEKCJA  1

Gatunki docelowe

Gatunki docelowe Piktogram
Świnie
Konie
Kaczki
Bydło
Kozy
Ryby
Owce
Psy
Kury
Króliki
Indyki
Gęsi
Koty
Lisy
Wielbłądy
Gołębie
Słonie
Świnki morskie
Węże
Papugi
Bażanty łowne
Pszczoły
Ptaki ozdobne

SEKCJA  2

Warunki przechowywania

Środki ostrożności przy przechowywaniu Piktogram
Przechowywać w lodówce
1 Dz.U. L 4 z 7.1.2019, s. 43, ELI: http://data.europa.eu/eli/reg/2019/6/oj.

Zmiany w prawie

ZUS: Renta wdowia - wnioski od stycznia 2025 r.

Od Nowego Roku będzie można składać wnioski o tzw. rentę wdowią, która dotyczy ustalenia zbiegu świadczeń z rentą rodzinną. Renta wdowia jest przeznaczona dla wdów i wdowców, którzy mają prawo do co najmniej dwóch świadczeń emerytalno-rentowych, z których jedno stanowi renta rodzinna po zmarłym małżonku. Aby móc ją pobierać, należy jednak spełnić określone warunki.

Grażyna J. Leśniak 20.11.2024
Zmiany w składce zdrowotnej od 1 stycznia 2026 r. Rząd przedstawił założenia

Przedsiębiorcy rozliczający się według zasad ogólnych i skali podatkowej oraz liniowcy będą od 1 stycznia 2026 r. płacić składkę zdrowotną w wysokości 9 proc. od 75 proc. minimalnego wynagrodzenia, jeśli będą osiągali w danym miesiącu dochód do wysokości 1,5-krotności przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czwartym kwartale roku poprzedniego, włącznie z wypłatami z zysku, ogłaszanego przez prezesa GUS. Będzie też dodatkowa składka w wysokości 4,9 proc. od nadwyżki ponad 1,5-krotność przeciętnego wynagrodzenia, a liniowcy stracą możliwość rozliczenia zapłaconych składek w podatku dochodowym.

Grażyna J. Leśniak 18.11.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności

Usprawnienie i zwiększenie efektywności systemu wdrażania Rozwoju Lokalnego Kierowanego przez Społeczność (RLKS) przewiduje ustawa z dnia 11 października 2024 r. o zmianie ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności. Jak poinformowała w czwartek Kancelaria Prezydenta, Andrzej Duda podpisał ją w środę, 13 listopada. Ustawa wejdzie w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.

Grażyna J. Leśniak 14.11.2024
Do poprawki nie tylko emerytury czerwcowe, ale i wcześniejsze

Problem osób, które w latach 2009-2019 przeszły na emeryturę w czerwcu, przez co - na skutek niekorzystnych zasad waloryzacji - ich świadczenia były nawet o kilkaset złotych niższe od tych, jakie otrzymywały te, które przeszły na emeryturę w kwietniu lub w maju, w końcu zostanie rozwiązany. Emerytura lub renta rodzinna ma - na ich wniosek złożony do ZUS - podlegać ponownemu ustaleniu wysokości. Zdaniem prawników to dobra regulacja, ale równie ważna i paląca jest sprawa wcześniejszych emerytur. Obie powinny zostać załatwione.

Grażyna J. Leśniak 06.11.2024
Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Nowy urlop dla rodziców wcześniaków coraz bliżej - rząd przyjął projekt ustawy

Rada Ministrów przyjęła we wtorek przygotowany w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej projekt ustawy wprowadzający nowe uprawnienie – uzupełniający urlop macierzyński dla rodziców wcześniaków i rodziców dzieci urodzonych w terminie, ale wymagających dłuższej hospitalizacji po urodzeniu. Wymiar uzupełniającego urlopu macierzyńskiego będzie wynosił odpowiednio do 8 albo do 15 tygodni.

Grażyna J. Leśniak 29.10.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.UE.L.2024.875

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Rozporządzenie wykonawcze 2024/875 ustanawiające wykaz skrótów i piktogramów wspólnych dla całej Unii, które będą stosowane na opakowaniach weterynaryjnych produktów leczniczych do celów art. 10 ust. 2 i art. 11 ust. 3 rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2019/6
Data aktu: 21/03/2024
Data ogłoszenia: 22/03/2024
Data wejścia w życie: 11/05/2024, 11/04/2024