Decyzja wykonawcza 2024/831 w sprawie upoważnienia Szwecji do stosowania obniżonej stawki podatku akcyzowego od energii elektrycznej zużywanej przez gospodarstwa domowe oraz przedsiębiorstwa w sektorze usług w niektórych rejonach w północnej Szwecji

DECYZJA WYKONAWCZA RADY (UE) 2024/831
z dnia 4 marca 2024 r.
w sprawie upoważnienia Szwecji do stosowania obniżonej stawki podatku akcyzowego od energii elektrycznej zużywanej przez gospodarstwa domowe oraz przedsiębiorstwa w sektorze usług w niektórych rejonach w północnej Szwecji

RADA UNII EUROPEJSKIEJ,

uwzględniając Traktat o funkcjonowaniu Unii Europejskiej,

uwzględniając dyrektywę Rady 2003/96/WE z dnia 27 października 2003 r. w sprawie restrukturyzacji wspólnotowych przepisów ramowych dotyczących opodatkowania produktów energetycznych i energii elektrycznej 1 , w szczególności jej art. 19 ust. 1,

uwzględniając wniosek Komisji Europejskiej,

a także mając na uwadze, co następuje:

(1) Decyzją wykonawczą Rady (UE) 2017/2409 2  upoważniono Szwecję do stosowania do dnia 31 grudnia 2023 r. obniżonej stawki podatku akcyzowego od energii elektrycznej zużywanej przez gospodarstwa domowe i przedsiębiorstwa w sektorze usług w niektórych rejonach w północnej Szwecji, zgodnie z art. 19 dyrektywy 2003/96/WE.

(2) Pismem z dnia 11 kwietnia 2023 r. Szwecja zwróciła się o upoważnienie do stosowania przez dodatkowy okres czterech lat, tj. od dnia 1 stycznia 2024 r. do dnia 31 grudnia 2027 r. obniżonej stawki podatku akcyzowego od energii elektrycznej zużywanej przez tych samych beneficjentów. Obniżka ograniczona jest do 96 SEK za MWh. W piśmie z dnia 10 października 2023 r. Szwecja przekazała dodatkowe informacje i wyjaśnienia.

(3) Na terenach, których dotyczy wniosek, koszty ogrzewania są przeciętnie wyższe niż w pozostałej części kraju ze względu na dłuższy okres grzewczy. Obniżenie kosztów energii elektrycznej ponoszonych przez gospodarstwa domowe i przedsiębiorstwa działające w sektorze usług na tych terenach zmniejsza zatem różnicę pomiędzy poziomem łącznych kosztów ogrzewania ponoszonych przez odbiorców na północy Szwecji a poziomem tych kosztów ponoszonych przez odbiorców w pozostałych częściach kraju. W związku z tym środek przyczynia się do realizacji celów polityki regionalnej oraz polityki spójności. Obniżka podatku nie powinna przekroczyć tego, co jest konieczne, aby zrekompensować dodatkowe koszty ogrzewania ponoszone przez gospodarstwa domowe i przedsiębiorstwa działające w sektorze usług w niektórych rejonach północnej Szwecji.

(4) Obniżone stawki podatku powinny być wyższe od stawek minimalnych określonych w art. 10 dyrektywy 2003/96/WE.

(5) Ze względu na oddalenie terenów, których dotyczy środek, oraz na fakt, że obniżka podatku jest ograniczona do gospodarstw domowych i przedsiębiorstw z sektora usług i nie przekracza dodatkowych kosztów ogrzewania na północy Szwecji, nie przewiduje się, by środek ten doprowadził do poważnych zakłóceń konkurencji ani do zmian w wymianie handlowej między państwami członkowskimi.

(6) W związku z tym środek jest dopuszczalny ze względu na prawidłowe funkcjonowanie rynku wewnętrznego i konieczność zapewnienia uczciwej konkurencji. Jest on również zgodny z polityką Unii w dziedzinie zdrowia, środowiska, energii i transportu.

(7) Zgodnie z art. 19 ust. 2 dyrektywy 2003/96/WE każde upoważnienie przyznawane na podstawie tego przepisu musi być ograniczone w czasie. Aby dać zainteresowanym gospodarstwom domowym oraz przedsiębiorstwom w sektorze usług wystarczającą pewność, upoważnienie należy przyznać na wnioskowany okres czterech lat. Upoważnienie powinno przestać być jednak stosowane od daty rozpoczęcia stosowania zmienionego powszechnego

systemu opodatkowania produktów energetycznych i energii elektrycznej, przyjętego przez Radę na podstawie art. 113 lub jakiegokolwiek innego odpowiedniego postanowienia Traktatu o funkcjonowaniu Unii Europejskiej, jeżeli takie przepisy będą miały zastosowanie w okresie stosowania wnioskowanego upoważnienia.

(8) Aby uniknąć jakichkolwiek zakłóceń dla zainteresowanych gospodarstw domowych oraz przedsiębiorstw w sektorze usług, należy zapewnić możliwość dalszego stosowania przez Szwecję, z zachowaniem ciągłości, obniżonej stawki podatku akcyzowego od energii elektrycznej zużywanej przez tych samych beneficjentów. Należy zatem udzielić przedmiotowego upoważnienia ze skutkiem od dnia 1 stycznia 2024 r., w celu zachowania ciągłości w stosunku do wcześniejszych uregulowań na mocy decyzji wykonawczej (UE) 2017/2409. Przepis przewidujący stosowanie od dnia poprzedzającego wejście w życie środka szczególnego zapewnia respektowanie uzasadnionych oczekiwań zainteresowanych gospodarstw domowych oraz przedsiębiorstw w sektorze usług, ponieważ środek szczególny nie narusza ich praw i obowiązków.

(9) Niniejsza decyzja pozostaje bez uszczerbku dla stosowania unijnych przepisów dotyczących pomocy państwa,

PRZYJMUJE NINIEJSZĄ DECYZJĘ:

Artykuł  1
1. 
Niniejszym upoważnia się Szwecję do stosowania obniżonej stawki podatku akcyzowego od energii elektrycznej zużywanej przez gospodarstwa domowe i przedsiębiorstwa w sektorze usług położone w gminach wymienionych w załączniku. Obniżka podstawowej krajowej stawki podatku akcyzowego od energii elektrycznej nie przekracza tego, co jest konieczne, aby zrekompensować dodatkowe koszty ogrzewania związane z północnym położeniem w porównaniu z pozostałą częścią terytorium Szwecji, i nie przekracza 96 SEK za MWh.
2. 
Obniżone stawki muszą być zgodne z wymogami dyrektywy 2003/96/WE, w szczególności z minimalnymi stawkami określonymi w jej art. 10.
Artykuł  2

Niniejszą decyzję stosuje się od dnia 1 stycznia 2024 r. do dnia 31 grudnia 2027 r.

Artykuł  3

Niniejsza decyzja skierowana jest do Królestwa Szwecji.

Sporządzono w Brukseli dnia 4 marca 2024 r.

ZAŁĄCZNIK

Regiony Gminy
Norrbottens län Wszystkie gminy
Västerbottens län Wszystkie gminy
Jämtlands län Wszystkie gminy
Västernorrlands län Sollefteå, Ånge, Örnsköldsvik
Gävleborgs län Ljusdal
Dalarnas län Malung-Sälen, Mora, Orsa, Älvdalen
Värmlands län Torsby
1 Dz.U. L 283 z 31.10.2003, s. 51.
2 Decyzja wykonawcza Rady (UE) 2017/2409 z dnia 18 grudnia 2017 r. upoważniająca Szwecję do stosowania obniżonej stawki podatku akcyzowego od energii elektrycznej zużywanej przez gospodarstwa domowe oraz przedsiębiorstwa w sektorze usług w niektórych rejonach w północnej Szwecji zgodnie z art. 19 dyrektywy 2003/96/WE (Dz.U. L 342 z 21.12.2017, s. 10).

Zmiany w prawie

Przedłużenie ważności rozporządzenia o warunkach zabudowy z podpisem prezydenta

Podczas ostatniego posiedzenia Senat nie wniósł poprawek do noweli ustawy o dostępności wydłużającej o dwa lata ważność rozporządzenia w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie. Ma ono wygasnąć 20 września br. Brak rozporządzenia sparaliżowałby realizację inwestycji. W piątek prezydent podpisał ustawę.

Renata Krupa-Dąbrowska 19.07.2024
Nieczytelna preskrypcja? Farmaceuta sam zadecyduje o dawkowaniu leku

Jeśli na recepcie w ogóle nie wypisano dawkowania leku albo jest ono niemożliwe do rozczytania, farmaceuta sam będzie mógł zadecydować, jaka dawka będzie odpowiednia dla pacjenta. Będzie mógł wydać też pacjentowi maksymalnie cztery opakowania leku, a nie jak do tej pory dwa. Te zasady nie będą jednak dotyczyły leków zawierających substancje psychotropowe lub środki odurzające.

Inga Stawicka 19.07.2024
Renta wdowia będzie dużo kosztować

Współmałżonek zmarłej osoby będzie mógł pobierać równocześnie rentę rodzinną i inne świadczenie emerytalno-rentowe w wybranym przez siebie wariancie – tzw. rentę wdowią. Nie będzie już musiał, jak obecnie, decydować się na wybór tylko jednego świadczenia. Nowe przepisy miałyby wejść w życie od początku 2025 roku. Koszt wprowadzenia renty wdowiej dla państwa wyniesie tylko na początku 8-10 mld zł rocznie.

Beata Dązbłaż 18.07.2024
Nowe podstawy programowe dla kilku zawodów szkolnictwa branżowego

Od września zmienią się podstawy programowe kształcenia w zawodach: elektromechanik pojazdów samochodowych oraz technik pojazdów samochodowych, operator obrabiarek skrawających i technik weterynarii. Określona też została podstawa programowa kształcenia w nowym zawodzie technik elektromobilności.

Agnieszka Matłacz 08.07.2024
Kary za wykroczenia i przestępstwa skarbowe rosną od lipca po raz drugi w tym roku

41 mln 281 tys. 920 złotych może od lipca wynieść maksymalna kara za przestępstwo skarbowe. Najniższa grzywna za wykroczenie wynosi natomiast 430 złotych. Wzrost kar ma związek z podwyższeniem wysokości minimalnego wynagrodzenia. Od lipca 2024 roku wynosi ono 4300 złotych.

Krzysztof Koślicki 01.07.2024
Przepisy o głosowaniu korespondencyjnym bez poprawek Senatu

W środę Senat nie zgłosił poprawek do noweli kodeksu wyborczego, która umożliwia głosowanie korespondencyjne wszystkim obywatelom zarówno w kraju, jak i za granicą. 54 senatorów było za, a 30 przeciw. Ustawa trafi teraz do prezydenta. Poprzedniego dnia takie rozwiązanie rekomendowały jednomyślnie senackie komisje Praw Człowieka i Praworządności, Samorządu Terytorialnego i Administracji Państwowej oraz Komisja Ustawodawcza.

Grażyna J. Leśniak 26.06.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.UE.L.2024.831

Rodzaj: Decyzja
Tytuł: Decyzja wykonawcza 2024/831 w sprawie upoważnienia Szwecji do stosowania obniżonej stawki podatku akcyzowego od energii elektrycznej zużywanej przez gospodarstwa domowe oraz przedsiębiorstwa w sektorze usług w niektórych rejonach w północnej Szwecji
Data aktu: 04/03/2024
Data ogłoszenia: 06/03/2024