a także mając na uwadze, co następuje:(1) Rozporządzenie (UE) nr 576/2013 określa m.in. wymogi dotyczące zdrowia zwierząt, stosowane do przemieszczania o charakterze niehandlowym zwierząt domowych do państwa członkowskiego z terytorium bądź państwa trzeciego, oraz przepisy dotyczące kontroli zgodności takich przemieszczeń o charakterze niehandlowym. Rozporządzenie (UE) nr 576/2013 zostało uchylone rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/429 2 , ale stosuje się je nadal - jako środek przejściowy - do dnia 21 kwietnia 2026 r. w odniesieniu do przemieszczania o charakterze niehandlowym zwierząt domowych, zamiast części VI rozporządzenia (UE) 2016/429.
(2) Rozporządzeniem (UE) nr 576/2013 ustanowiono obowiązkowe szczepienie przeciwko wściekliźnie dla niektórych zwierząt domowych, a mianowicie psów, kotów i fretek domowych, które są przedmiotem przemieszczania o charakterze niehandlowym do państwa członkowskiego z terytoriów lub państw trzecich. Rozporządzenie to stanowi mianowicie, że nie przemieszcza się do państwa członkowskiego psów, kotów i fretek domowych, chyba że otrzymały one szczepienie przeciwko wściekliźnie oraz zostały poddane badaniu poziomu przeciwciał przeciwko wściekliźnie metodą miareczkowania, które spełniają wymogi określone w tym rozporządzeniu. Rozporządzenie (UE) nr 576/2013 przewiduje ponadto, że Komisja ma przyjąć wykaz terytoriów lub państw trzecich, z których przemieszczane do państwa członkowskiego w celach niehandlowych psy, koty lub fretki domowe nie muszą być poddane badaniu poziomu przeciwciał przeciwko wściekliźnie metodą miareczkowania. Dokładny wykaz zamieszczono w załączniku II do rozporządzenia wykonawczego Komisji (UE) nr 577/2013 3 .
(3) Co więcej, jeśli badanie poziomu przeciwciał przeciwko wściekliźnie jest obowiązkowe, to musi ono spełniać wymogi dotyczące ważności określone w załączniku IV do rozporządzenia (UE) nr 576/2013. W załączniku tym określono wymogi dotyczące ważności w przypadku badania poziomu przeciwciał przeciwko wściekliźnie metodą miareczkowania oraz ustanowiono przepis mówiący, że do celów przemieszczania o charakterze niehandlowym zwierząt domowych z państw trzecich lub terytoriów badanie poziomu przeciwciał przeciwko wściekliźnie metodą miareczkowania musi zostać przeprowadzone w laboratorium zatwierdzonym zgodnie z art. 3 decyzji Rady 2000/258/WE 4 . Ta decyzja została jednak uchylona rozporządzeniem (UE) 2016/429. Należy zatem ustalić, które laboratorium ma przeprowadzać badanie poziomu przeciwciał przeciwko wściekliźnie metodą miareczkowania wymagane w przypadku przemieszczania o charakterze niehandlowym psów, kotów i fretek domowych.
(4) W rozporządzeniu delegowanym Komisji (UE) 2020/692 5 ustanowiono uzupełniające przepisy dotyczące zdrowia zwierząt w zakresie wprowadzania do Unii przesyłek niektórych gatunków i kategorii zwierząt. Ma ono zatem zastosowanie do przemieszczania tych gatunków i kategorii zwierząt w celach handlowych. Z art. 3 tego rozporządzenia delegowanego wynika, że wprowadzanie do Unii przesyłek psów, kotów i fretek domowych jest dozwolone wyłącznie wówczas, gdy państwo trzecie lub terytorium pochodzenia przesyłki bądź ich strefa lub kompartment zostały umieszczone w wykazie w załączniku VIII do rozporządzenia wykonawczego Komisji (UE) 2021/404 6 . Art. 9 rozporządzenia delegowanego (UE) 2020/692 przewiduje, że wprowadzanie do Unii przesyłek psów, kotów i fretek domowych jest dozwolone wyłącznie wówczas, gdy wymagane tym rozporządzeniem delegowanym badania laboratoryjne przeprowadzono w laboratorium urzędowym wyznaczonym zgodnie z art. 37 rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2017/625 7 . Art. 76 rozporządzenia delegowanego (UE) 2020/692 wymaga ważnego badania poziomu przeciwciał przeciwko wściekliźnie w odniesieniu do przesyłek psów, kotów i fretek domowych, wprowadzanych do Unii z państw trzecich lub terytoriów, chyba że są one wymienione w załączniku II do rozporządzenia wykonawczego (UE) nr 577/2013. W związku z powyższym w rozporządzeniu delegowanym (UE) 2020/692 określono już laboratoria, które mogą przeprowadzać badanie poziomu przeciwciał przeciwko wściekliźnie metodą miareczkowania wymagane do celów wprowadzania do Unii psów, kotów i fretek domowych.
(5) W imię zachowania spójności przepisów Unii wymagania, do których musi stosować się laboratorium, w którym ma być przeprowadzane badanie poziomu przeciwciał przeciwko wściekliźnie metodą miareczkowania w odniesieniu do zwierząt będących przedmiotem przemieszczania o charakterze niehandlowym do państwa członkowskiego z państwa trzeciego lub terytorium, muszą być spójne z wymogami przewidzianymi w rozporządzeniu delegowanym (UE) 2020/692 w odniesieniu do laboratoriów, w których można przeprowadzać badanie poziomu przeciwciał przeciwko wściekliźnie metodą miareczkowania, o których to laboratoriach mowa w art. 37 rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2017/625.
(6) W art. 37 ust. 4 i ust. 5 rozporządzenia (UE) 2017/625 ustanowiono wymogi kwalifikowalności dotyczące laboratorium, które ma zostać wyznaczone jako laboratorium urzędowe w państwie członkowskim lub państwie trzecim będącym stroną Porozumienia o Europejskim Obszarze Gospodarczym. Wspomniane wymogi kwalifikowalności muszą być spełnione również przez laboratoria wyznaczone w państwie trzecim w celu zapewnienia takiej samej efektywności badań poziomu przeciwciał przeciwko wściekliźnie metodą miareczkowania w odniesieniu do przemieszczania o charakterze niehandlowym zwierząt domowych pochodzących z państw trzecich.
(7) Należy zatem zmienić rozporządzenie (UE) nr 576/2013 w odniesieniu do laboratoriów, które mogą przeprowadzać ważne badania poziomu przeciwciał przeciwko wściekliźnie metodą miareczkowania do celów przemieszczania o charakterze niehandlowym psów, kotów i fretek domowych do państwa członkowskiego,
PRZYJMUJE NINIEJSZE ROZPORZĄDZENIE:
Niniejsze rozporządzenie wiąże w całości i jest bezpośrednio stosowane we wszystkich państwach członkowskich.Sporządzono w Brukseli dnia 21 listopada 2023 r.