a także mając na uwadze, co następuje:1. PROCEDURA
1.1. Poprzednie dochodzenia i obowiązujące środki
(1) Rozporządzeniem wykonawczym (UE) 2018/186 2 Komisja Europejska nałożyła cła antydumpingowe na przywóz niektórych stali odpornych na korozję pochodzących z Chińskiej Republiki Ludowej ("pierwotne środki"). Dochodzenie, które doprowadziło do wprowadzenia pierwotnych środków, zwane jest dalej "pierwotnym dochodzeniem".
(2) Rozporządzeniem wykonawczym Komisji (UE) 2020/1156 3 , ostatnio zmienionym rozporządzeniem wykonawczym Komisji (UE) 2020/1994 4 rozszerzono cła antydumpingowe na przywóz nieznacznie zmodyfikowanych niektórych stali odpornych na korozję wysyłanych z Chińskiej Republiki Ludowej ("Chiny", "ChRL" lub "państwo, którego dotyczy postępowanie"). Rozszerzenie to nie ma zastosowania do przywozu niektórych stali odpornych na korozję produkowanych przez chińskich producentów eksportujących Beijing Shougang Cold Rolling Co., Ltd i Shougang Jingtang United Iron and Steel Co., Ltd.
(3) Obecnie obowiązujące stawki cła antydumpingowego wynoszą od 17,2 % do 27,9 % w przypadku przywozu od objętych próbą producentów eksportujących, 26,1 % w przypadku przywozu od nieobjętych próbą przedsiębiorstw współpracujących oraz 27,9 % w przypadku przywozu od wszystkich pozostałych przedsiębiorstw w ChRL.
1.2. Wniosek o dokonanie przeglądu wygaśnięcia
(4) W następstwie opublikowania zawiadomienia o zbliżającym się wygaśnięciu środków 5 Komisja Europejska ("Komisja") otrzymała wniosek o dokonanie przeglądu na podstawie art. 11 ust. 2 rozporządzenia podstawowego.
(5) Wniosek o dokonanie przeglądu został złożony 8 listopada 2022 r. przez Europejskie Stowarzyszenie Hutnictwa Stali Eurofer ("wnioskodawca") w imieniu przemysłu Unii prowadzącego produkcję niektórych stali odpornych na korozję w rozumieniu art. 5 ust. 4 rozporządzenia podstawowego. Wniosek o przeprowadzenie przeglądu oparto na uzasadnieniu, że w związku z wygaśnięciem środków istnieje prawdopodobieństwo ponownego wystąpienia dumpingu i ponownego wystąpienia szkody dla przemysłu Unii.
1.3. Wszczęcie przeglądu wygaśnięcia
(6) Po konsultacji z komitetem ustanowionym w art. 15 ust. 1 rozporządzenia podstawowego i ustaleniu, że istnieją wystarczające dowody do wszczęcia przeglądu wygaśnięcia, 8 lutego 2023 r. Komisja wszczęła przegląd wygaśnięcia dotyczący przywozu do Unii niektórych stali odpornych na korozję pochodzących z ChRL na podstawie art. 11 ust. 2 rozporządzenia podstawowego. Komisja opublikowała zawiadomienie o wszczęciu przeglądu w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej 6 ("zawiadomienie o wszczęciu").
1.4. Okres objęty dochodzeniem przeglądowym i okres badany
(7) Dochodzenie w sprawie kontynuacji lub ponownego wystąpienia dumpingu objęło okres od 1 stycznia 2022 r. do 31 grudnia 2022 r. ("okres objęty dochodzeniem przeglądowym" lub "ODP"). Badanie tendencji mających znaczenie dla oceny prawdopodobieństwa kontynuacji lub ponownego wystąpienia szkody objęło okres od 1 stycznia 2019 r. do końca okresu objętego dochodzeniem przeglądowym ("okres badany").
1.5. Zainteresowane strony
(8) W zawiadomieniu o wszczęciu Komisja wezwała zainteresowane strony do skontaktowania się z nią w celu wzięcia udziału w dochodzeniu. Ponadto Komisja wyraźnie poinformowała wnioskodawcę, innych znanych producentów unijnych, znanych producentów w ChRL, władze ChRL, znanych importerów i użytkowników, a także stowarzyszenia, o których wiadomo, że są zainteresowane, o wszczęciu przeglądu wygaśnięcia i zaprosiła te podmioty do udziału.
(9) Zainteresowane strony miały możliwość przedstawienia uwag na temat wszczęcia przeglądu wygaśnięcia oraz złożenia wniosku o posiedzenie wyjaśniające przed Komisją lub rzecznikiem praw stron w postępowaniach w sprawie handlu. Żadna z zainteresowanych stron nie złożyła wniosku o posiedzenie wyjaśniające.
1.6. Kontrola wyrywkowa
(10) W zawiadomieniu o wszczęciu postępowania Komisja oznajmiła, że może dokonać kontroli wyrywkowej zainteresowanych stron zgodnie z art. 17 rozporządzenia podstawowego.
1.7. Kontrola wyrywkowa producentów unijnych
(11) W zawiadomieniu o wszczęciu Komisja ogłosiła, że wstępnie wybrała próbę producentów unijnych. Komisja dokonała doboru próby na podstawie wielkości produkcji i sprzedaży w Unii zgłoszonych przez producentów unijnych w kontekście analizy stałej oceny poprzedzającej wszczęcie dochodzenia, mając również na uwadze ich położenie geograficzne. Ta wstępna próba składała się z trzech producentów unijnych z siedzibą w trzech różnych państwach członkowskich. Próba odpowiadała niemal 32 % całkowitej szacunkowej wielkości produkcji produktu podobnego na terenie Unii i ponad 37 % całkowitej szacunkowej wielkości sprzedaży produktu podobnego na wolnym rynku w Unii 7 . Zgodnie z art. 17 ust. 2 rozporządzenia podstawowego Komisja zwróciła się do zainteresowanych stron o przedstawienie uwag na temat wstępnego doboru próby. Żadna ze stron nie przedstawiła żadnych uwag w wyznaczonym terminie.
(12) W uwadze do pliku z 3 kwietnia 2023 r. Komisja poinformowała zainteresowane strony o swojej decyzji o niezmienianiu składu ostatecznej próby producentów unijnych, mimo że wstępne badanie odpowiedzi na pytania zawarte w kwestionariuszu udzielonych przez trzech producentów unijnych objętych próbą sugerowało, że ostateczna próba odpowiadała raczej około 29 % całkowitej szacunkowej wielkości produkcji produktu podobnego na terenie Unii i 26 % całkowitej szacunkowej wielkości sprzedaży produktu podobnego w Unii. Komisja zwróciła się do zainteresowanych stron o przedstawienie uwag na temat aktualizacji. Żadna ze stron nie przedstawiła żadnych uwag w wyznaczonym terminie.
(13) Weryfikacja na terenie przedsiębiorstwa ArcelorMittal Bremen GmbH wykazała, że na poziomie grupy ArcelorMittal błędnie rozumiano produkt objęty przeglądem. W przypadku ArcelorMittal Bremen GmbH błędne informacje spowodowały, że rzeczywiste ilości wyprodukowane i sprzedane były niższe niż ilości podane w odpowiedzi na pytania zawarte w kwestionariuszu, w takim stopniu, że podmiot ten nie kwalifikował się już do objęcia próbą. Komisja postanowiła zastąpić przedsiębiorstwo objęte postępowaniem innym producentem z tej samej grupy. Ustanowiona w ten sposób ostateczna próba składała się z trzech producentów unijnych znajdujących się w trzech różnych państwach członkowskich, którzy finalnie reprezentowali 29 % całkowitej wielkości produkcji produktu podobnego na terenie Unii i 33 % całkowitej wielkości sprzedaży produktu podobnego na wolnym rynku w Unii. Komisja zwróciła się do zainteresowanych stron o przedstawienie uwag na temat doboru ostatecznej próby. Żadna ze stron nie przedstawiła żadnych uwag w wyznaczonym terminie.
1.7.1. Kontrola wyrywkowa importerów
(14) Aby podjąć decyzję co do konieczności przeprowadzenia kontroli wyrywkowej i, jeżeli konieczność taka zostanie stwierdzona, aby dokonać doboru próby, Komisja zwróciła się do importerów niepowiązanych o udzielenie informacji określonych w zawiadomieniu o wszczęciu postępowania.
(15) Wymaganych informacji nie otrzymano od żadnych importerów niepowiązanych. Komisja postanowiła, że kontrola wyrywkowa nie jest konieczna. Nie otrzymano żadnych uwag dotyczących tej decyzji.
1.7.2. Kontrola wyrywkowa producentów eksportujących w ChRL
(16) Aby podjąć decyzję co do konieczności przeprowadzenia kontroli wyrywkowej i, jeżeli konieczność taka zostanie stwierdzona, aby dokonać doboru próby, Komisja wezwała wszystkich producentów eksportujących w Chińskiej Republice Ludowej do udzielenia informacji określonych w zawiadomieniu o wszczęciu przeglądu. Ponadto Komisja zwróciła się do Misji Chińskiej Republiki Ludowej o wskazanie innych producentów eksportujących, którzy ewentualnie byliby zainteresowani udziałem w dochodzeniu, lub skontaktowanie się z nimi.
(17) Żaden producent eksportujący z ChRL nie przedstawił wymaganych informacji w terminie ani nie wyraził zgody na włączenie go do próby. W związku z tym, jak wyjaśniono w motywie 29 poniżej, Komisja poinformowała władze ChRL oraz zainteresowane strony, że z uwagi na brak wystarczającej współpracy Komisja może zastosować art. 18 rozporządzenia podstawowego w odniesieniu do ustaleń dotyczących ChRL.
1.8. Odpowiedzi na pytania zawarte w kwestionariuszu
(18) Komisja przesłała rządowi Chińskiej Republiki Ludowej ("rząd ChRL") kwestionariusz dotyczący istnienia znaczących zakłóceń w ChRL w rozumieniu art. 2 ust. 6a lit. b) rozporządzenia podstawowego.
(19) Komisja wysłała kwestionariusz do wnioskodawcy i zwróciła się do producentów unijnych objętych próbą o wypełnienie kwestionariusza dostępnego online. Kwestionariusze dla producentowi unijnych, dla importerów niepowiązanych i dla chińskich producentów eksportujących udostępniono na stronie internetowej DG ds. Handlu 8 w dniu wszczęcia postępowania.
(20) Odpowiedzi na pytania zawarte w kwestionariuszu otrzymano od producentów unijnych objętych próbą oraz od wnioskodawcy.
1.9. Weryfikacja
(21) Komisja prowadziła dalsze badanie i weryfikację wszystkich informacji uważanych za niezbędne do ustalenia prawdopodobieństwa kontynuacji lub ponownego wystąpienia dumpingu i szkody oraz interesu Unii. Wizyty weryfikacyjne na podstawie art. 16 rozporządzenia podstawowego odbyły się na terenie następujących stron:
- Producenci unijni
- ArcelorMittal Bremen GmbH, Brema, Niemcy
- ArcelorMittal France S.A., siedziba: Dunkierka, Francja
- Marcegaglia Carbon Steel S.p.A, Gazoldo degli Ippoliti i Rawenna, Włochy
- Voestalpine Stahl GmbH, Linz, Austria
- Stowarzyszenie producentów unijnych:
- Eurofer, Bruksela, Belgia
1.10. Dalsze postępowanie
(22) 14 grudnia 2023 r. Komisja ujawniła istotne fakty i ustalenia, na podstawie których zamierza utrzymać obowiązujące cła antydumpingowe. Wszystkim stronom wyznaczono okres, w którym mogły zgłaszać uwagi dotyczące ujawnionych faktów i ustaleń i wnioskować o posiedzenie wyjaśniające.
(23) Wnioskodawca z zadowoleniem przyjął ustalenia i wnioski ujawnione przez Komisję. Żadna inna z zainteresowanych stron nie przedstawiła uwag.
2. PRODUKT OBJĘTY PRZEGLĄDEM, PRODUKT OBJĘTY POSTĘPOWANIEM I PRODUKT PODOBNY
2.1. Produkt objęty przeglądem
(24) Produkt objęty przeglądem jest taki sam jak w pierwotnym dochodzeniu i są to wyroby walcowane płaskie z żelaza, stali stopowej lub stali niestopowej; uspokojone aluminium; powleczone lub pokryte ogniowo cynkiem lub aluminium, ale nie powleczone ani nie pokryte innym metalem; pasywowane chemicznie; zawierające: 0,015 % lub więcej, ale nie więcej niż 0,170 % masy węgla, 0,015 % lub więcej, ale nie więcej niż 0,100 % masy aluminium, nie więcej niż 0,045 % masy niobu, nie więcej niż 0,010 % masy tytanu i nie więcej niż 0,010 % masy wanadu; w zwojach, arkuszach ciętych na wymiar i taśmach.
(25) Wyłączone są następujące produkty:
- ze stali nierdzewnej, ze stali krzemowej elektrotechnicznej i ze stali szybkotnącej,
- nieobrobione więcej niż walcowane na gorąco lub walcowane na zimno.
(26) Produkt objęty przeglądem jest obecnie objęty kodami CN ex 7210 41 00, ex 7210 49 00, ex 7210 61 00, ex 7210 69 00, ex 7212 30 00, ex 7212 50 61, ex 7212 50 69, ex 7225 92 00, ex 7225 99 00, ex 7226 99 30 oraz ex 7226 99 70 (kody TARIC 7210 41 00 20, 7210 49 00 20, 7210 61 00 20, 7210 69 00 20, 7212 30 00 20, 7212 50 61 20, 7212 50 69 20, 7225 92 00 20, 7225 99 00 22, 7225 99 00 92, 7226 99 30 10, 7226 99 70 94).
2.2. Produkt objęty postępowaniem
(27) Produktem objętym niniejszym dochodzeniem jest produkt objęty przeglądem pochodzący z Chińskiej Republiki Ludowej.
2.3. Produkt podobny
(28) W toku pierwotnego dochodzenia wykazano, a w przedmiotowym przeglądzie wygaśnięcia potwierdzono, że takie same podstawowe właściwości fizyczne, chemiczne i techniczne, a także te same podstawowe zastosowania mają następujące produkty:
- produkt objęty postępowaniem w przypadku wywozu do Unii;
- produkt objęty postępowaniem wytwarzany i sprzedawany na rynku krajowym ChRL;
- produkt objęty postępowaniem wytwarzany i sprzedawany przez producentów eksportujących do pozostałych państw świata oraz produkt objęty przeglądem wytwarzany i sprzedawany w Unii przez przemysł Unii.
(29) Produkty te uznaje się zatem za produkty podobne w rozumieniu art. 1 ust. 4 rozporządzenia podstawowego.
3. PRAWDOPODOBIEŃSTWO KONTYNUACJI LUB PONOWNEGO WYSTĄPIENIA DUMPINGU
3.1. Uwagi wstępne
(30) W okresie objętym dochodzeniem przeglądowym przywóz niektórych stali odpornych na korozję ("CRS") z ChRL praktycznie zniknął z rynku unijnego. Według Eurostatu przywóz CRS z ChRL wyniósł 953 tony w okresie objętym dochodzeniem przeglądowym w porównaniu z 1 857 490 tonami w okresie objętym pierwotnym dochodzeniem. W 2021 r. nastąpił wzrost przywozu, ale można go przypisać zawirowaniom na rynku spowodowanym skutkami pandemii COVID-19.
(31) Jak wspomniano w motywie 17, żaden z producentów eksportujących z ChRL nie współpracował w toku dochodzenia. W związku z tym Komisja poinformowała władze ChRL, że z uwagi na brak współpracy Komisja może zastosować art. 18 rozporządzenia podstawowego w odniesieniu do ustaleń dotyczących ChRL. Nie otrzymano żadnej odpowiedzi, w związku z czym Komisja postanowiła zastosować art. 18.
(32) W związku z tym zgodnie z art. 18 rozporządzenia podstawowego ustalenia dotyczące prawdopodobieństwa kontynuacji lub ponownego wystąpienia dumpingu oparto na dostępnych faktach, a w szczególności na informacjach przedstawionych we wniosku o dokonanie przeglądu, publicznie dostępnych danych od meksykańskich producentów CRS, danych z bazy danych Global Trade Atlas (GTA), danych od Komisji Regulacji Energetyki, informacjach publikowanych przez rząd Meksyku, Global Petrol Prices oraz Międzynarodową Organizację Pracy.
3.2. Procedura ustalania wartości normalnej na podstawie art. 2 ust. 6a rozporządzenia podstawowego w odniesieniu do przywozu stali odpornych na korozję pochodzących z ChRL
(33) W związku z wystarczającymi dowodami dostępnymi w chwili wszczęcia dochodzenia, które wskazują, w odniesieniu do ChRL, na istnienie znaczących zakłóceń w rozumieniu art. 2 ust. 6a lit. b) rozporządzenia podstawowego, Komisja wszczęła dochodzenie na podstawie na podstawie art. 2 ust. 6a rozporządzenia podstawowego.
(34) W celu uzyskania informacji uznanych za niezbędne do dochodzenia w odniesieniu do domniemanych znaczących zakłóceń Komisja przesłała kwestionariusz rządowi ChRL. Ponadto w pkt 5.3.2 zawiadomienia o wszczęciu Komisja wezwała wszystkie zainteresowane strony do przedstawienia swoich opinii i informacji oraz do dostarczenia dowodów potwierdzających zastosowanie art. 2 ust. 6a rozporządzenia podstawowego w terminie 37 dni od daty opublikowania zawiadomienia o wszczęciu w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej.
(35) Nie otrzymano odpowiedzi na pytania zawarte w kwestionariuszu od rządu ChRL i nie wpłynęły w terminie stanowiska dotyczące zastosowania art. 2 ust. 6a rozporządzenia podstawowego.
(36) Następnie Komisja poinformowała rząd ChRL, że do ustalenia istnienia znaczących zakłóceń w ChRL wykorzysta dostępne fakty w rozumieniu art. 18 rozporządzenia podstawowego. Rząd ChRL nie zgłosił żadnych uwag w tym zakresie.
(37) W pkt 5.3.2 zawiadomienia o wszczęciu Komisja wskazała również, że w świetle dostępnych dowodów może zaistnieć potrzeba wyboru odpowiedniego reprezentatywnego kraju na podstawie art. 2 ust. 6a lit. a) rozporządzenia podstawowego w celu ustalenia wartości normalnej na podstawie niezniekształconych cen lub wartości odniesienia. Komisja stwierdziła ponadto, że rozważy możliwość wykorzystania innych odpowiednich krajów zgodnie z kryteriami określonymi w art. 2 ust. 6a tiret pierwsze rozporządzenia podstawowego.
(38) 27 czerwca 2023 r. Komisja wydała notę do akt dotyczącą źródeł do celów ustalenia wartości normalnej ("nota dotycząca źródeł"). Notę dotyczącą źródeł zaktualizowano 6 lipca 2023 r., a zainteresowanym stronom zapewniono odpowiedni czas na przedstawienie uwag.
(39) Za pomocą noty dotyczącej źródeł Komisja poinformowała zainteresowane strony również o tym, że ma zamiar wykorzystać Meksyk jako reprezentatywny kraj oraz o odpowiednich źródłach, które zamierza wykorzystać do ustalenia wartości normalnej.
(40) W nocie dotyczącej źródeł Komisja poinformowała zainteresowane strony, że wobec braku współpracy za podstawę innych kosztów bezpośrednich i kosztów pośrednich produkcji przyjmie informacje dotyczące przemysłu Unii przedstawione we wniosku o dokonanie przeglądu wygaśnięcia i dodatkowe informacje uzyskane od wnioskodawcy oraz wyrazi je jako odsetek.
(41) Komisja poinformowała również zainteresowane strony, że określi koszty sprzedaży, koszty ogólne i administracyjne ("koszty SG&A") oraz zyski na podstawie informacji dostępnych publicznie dla jednego producenta meksykańskiego Ternium S.A.
(42) Ponadto w drodze noty dotyczącej źródeł Komisja zaprosiła zainteresowane strony do przedstawienia uwag na temat źródeł i stosowności wyboru Meksyku jako reprezentatywnego kraju, a także do zaproponowania innych krajów, pod warunkiem że przedłożyły one wystarczające informacje na temat odpowiednich kryteriów. Nie otrzymano żadnych uwag.
(43) Zgodnie z art. 2 ust. 1 rozporządzenia podstawowego "[p]odstawą obliczenia wartości normalnej są zwykle ceny uiszczone lub należne w zwykłym obrocie handlowym przez niezależnych nabywców w kraju wywozu".
(44) Jednakże zgodnie z art. 2 ust. 6a lit. a) rozporządzenia podstawowego "w przypadku stwierdzenia [...], że w kraju wywozu nie jest właściwe stosowanie cen i kosztów krajowych w związku z istnieniem w tym kraju znaczących zakłóceń w rozumieniu lit. b), wartość normalną konstruuje się wyłącznie na podstawie kosztów produkcji i sprzedaży odzwierciedlających niezniekształcone ceny lub wartości odniesienia" oraz wartość ta "obejmuje niezniekształconą i odpowiednią kwotę kosztów administracyjnych, kosztów sprzedaży i kosztów ogólnych oraz zyski" ("koszty administracyjne, koszty sprzedaży i koszty ogólne" zwane dalej "kosztami sprzedaży, kosztami ogólnymi i administracyjnymi").
(45) Jak wyjaśniono poniżej, w obecnym dochodzeniu Komisja stwierdziła, że w oparciu o dostępne dowody oraz ze względu na brak współpracy ze strony rządu ChRL i producentów eksportujących zastosowanie art. 2 ust. 6a rozporządzenia podstawowego było właściwe.
3.3. Istnienie znaczących zakłóceń
(46) W niedawno prowadzonych dochodzeniach dotyczących sektora stali w ChRL 9 Komisja stwierdziła występowanie znaczących zakłóceń w rozumieniu art. 2 ust. 6a lit. b) rozporządzenia podstawowego.
(47) W toku tych dochodzeń Komisja ustaliła, że w ChRL dochodzi do istotnej interwencji rządowej, co zakłóca proces skutecznej alokacji zasobów zgodnie z zasadami rynkowymi 10 . W szczególności Komisja stwierdziła, że w sektorze stali, która jest głównym surowcem w produkcji produktu objętego przeglądem, znaczna część przedsiębiorstw nadal stanowi własność rządu ChRL w rozumieniu art. 2 ust. 6a lit. b) tiret pierwsze rozporządzenia podstawowego 11 , a ponadto rząd ChRL dysponuje również możliwością ingerowania w ceny i koszty dzięki obecności
przedstawicieli państwa w przedsiębiorstwach w rozumieniu art. 2 ust. 6a lit. b) tiret drugie rozporządzenia podstawowego 12 . Komisja ustaliła również, że obecność i ingerencja przedstawicieli państwa na rynkach finansowych, a także w obszarze dostaw surowców i materiałów do produkcji wywołują dodatkowe zakłócenia działania rynku. Rzeczywiście, ogólnie rzecz biorąc, system planowania w ChRL powoduje, że zasoby są skoncentrowane w sektorach uznanych przez rząd za strategiczne lub z innego powodu ważne politycznie, a nie przydzielane zgodnie z mechanizmami rynkowymi 13 . Ponadto Komisja stwierdziła, że przepisy chińskiego prawa upadłościowego i chińskiego prawa rzeczowego nie funkcjonują w prawidłowy sposób w rozumieniu art. 2 ust. 6a lit. b) tiret czwarte rozporządzenia podstawowego, co prowadzi do zakłóceń wynikających w szczególności z utrzymywania niewypłacalnych przedsiębiorstw na rynku oraz z przydzielania praw użytkowania gruntów w ChRL 14 . Komisja stwierdziła także zakłócenia w kosztach wynagrodzeń w sektorze stali w rozumieniu art. 2 ust. 6a lit. b) tiret piąte rozporządzenia podstawowego 15 , jak również zakłócenia na rynkach finansowych w rozumieniu art. 2 ust. 6a lit. b) tiret szóste rozporządzenia podstawowego, w szczególności pod względem dostępu przedsiębiorców do kapitału w ChRL 16 .
(48) Podobnie jak w przypadku poprzednich dochodzeń dotyczących sektora stali w ChRL w obecnym dochodzeniu Komisja zbadała, czy ze względu na istnienie znaczących zakłóceń w rozumieniu art. 2 ust. 6a lit. b) rozporządzenia podstawowego właściwe było zastosowanie cen i kosztów krajowych w ChRL. Komisja uczyniła to na podstawie dowodów w aktach sprawy, w tym dowodów zawartych we wniosku, a także dowodów zawartych w dokumencie roboczym służb Komisji na temat znaczących zakłóceń w gospodarce Chińskiej Republiki Ludowej do celów dochodzeń w sprawie ochrony handlu 17 ("sprawozdanie"), który opiera się na publicznie dostępnych źródłach. Analiza ta obejmowała analizę istotnych interwencji rządowych w gospodarce ChRL ogółem, a także konkretnej sytuacji na rynku w sektorze, do którego należy produkt objęty przeglądem. Komisja uzupełniła te elementy dowodowe własnymi badaniami dotyczącymi poszczególnych kryteriów istotnych dla potwierdzenia istnienia znaczących zakłóceń w ChRL stwierdzonych również w jej poprzednich dochodzeniach w tym względzie.
(49) We wniosku twierdzono, że chińska gospodarka jako całość znajduje się pod szerokim wpływem istotnych interwencji rządowych, w związku z czym ceny krajowe i koszty chińskiego przemysłu stalowego nie mogą być wykorzystane w obecnym dochodzeniu. Na poparcie tego stanowiska we wniosku odniesiono się do sprawozdania, do ustawodawstwa chińskiego, do innych sprawozdań, a także do dodatkowych dowodów z niepotwierdzonych źródeł na zakłócenia wprowadzone w okresie objętym dochodzeniem przeglądowym.
(50) W szczególności we wniosku wskazano, że w kontekście doktryny "socjalistycznej gospodarki rynkowej" zapisanej w konstytucji ChRL, wszechobecności Komunistycznej Partii Chin ("KPCh") i wpływu rządu na gospodarkę za pomocą inicjatyw planowania strategicznego ingerencja rządu ChRL przybiera różne formy, a mianowicie administracyjne, finansowe i regulacyjne.
(51) We wniosku przedstawiono przykłady elementów wskazujących na istnienie zakłóceń, które wymieniono w art. 2 ust. 6a lit. b) tiret pierwsze do szóste rozporządzenia podstawowego. W szczególności wnioskodawca stwierdził, co następuje:
(52) Państwo chińskie nie tylko aktywnie opracowuje ogólne strategie gospodarcze dla poszczególnych przedsiębiorstw państwowych i nadzoruje ich wdrażanie, ale również roszczą sobie prawa do brania udziału w procesie podejmowania decyzji operacyjnych przez przedsiębiorstwa państwowe. Odbywa się to zazwyczaj poprzez rotację kadr między organami rządowymi a przedsiębiorstwami państwowymi, poprzez powoływanie członków Partii do organów wykonawczych przedsiębiorstw państwowych i poprzez tworzenie komórek partyjnych w przedsiębiorstwach, a także poprzez kształtowanie struktury korporacyjnej sektora przedsiębiorstw państwowych. W zamian przedsiębiorstwa państwowe mają szczególny status w chińskiej gospodarce. Wiąże się to z szeregiem korzyści ekonomicznych, w szczególności ochroną przed konkurencją i zapewnieniem preferencyjnego dostępu do odpowiednich czynników produkcji, w tym finansowania. Wyższa dźwignia finansowa i wydajność pracy doprowadziły do gwałtownego wzrostu zadłużenia przedsiębiorstw państwowych, wywołanego spadkiem kosztów odsetek. Pokazuje to, w jaki sposób łatwe warunki pieniężne mogą prowadzić do szybkiej akumulacji długu przedsiębiorstw państwowych 18 . Taka kontrola i taki nadzór polityczny wywierają wpływ szczególnie w sektorze stali - stal płaska walcowana na gorąco stanowi zdecydowanie najważniejszy materiał do produkcji CRS - w którym znaczna część przedsiębiorstw nadal stanowi własność chińskiego rządu i w którym rząd ChRL zamierza skonsolidować 60 % produkcji żelaza i stali na rzecz około dziesięciu dużych przedsiębiorstw do 2025 r.
(53) Państwo może ingerować w ceny i koszty dzięki obecności przedstawicieli państwa w przedsiębiorstwach, w szczególności za pośrednictwem komórek KPCh tworzonych zarówno w przedsiębiorstwach państwowych, jak i w przedsiębiorstwach prywatnych, w tym w odniesieniu do producentów CRS i dostawców materiałów do ich produkcji. W dokumentach publicznych producentów państwowych niekiedy podkreśla się związek z państwem chińskim, jak np. w komunikacie prasowym China Baowu z 2021 r., w którym stwierdzono, że przedsiębiorstwo to świadomie analizowało i wdrażało treść dwóch sesji Ogólnochińskiego Zgromadzenia Przedstawicieli Ludowych w oparciu o nowy etap rozwoju i zdecydowanie promowało zadania 14. pięcioletniego planowania strategicznego China Baowu. Ponadto obecność i ingerencja przedstawicieli państwa na rynkach finansowych, a także w obszarze dostaw surowców i materiałów do produkcji wywołują dodatkowe zakłócenia działania rynku.
(54) Rząd ChRL dysponuje środkami umożliwiającymi skłanianie podmiotów gospodarczych do przestrzegania celów polityki publicznej polegających na wspieraniu konkretnych gałęzi przemysłu, w tym produkcji CRS i dostaw surowca wykorzystywanego do ich wytwarzania. Środki te zaburzają prawidłowe funkcjonowanie mechanizmów rynkowych. Przykłady takich środków wiążą się z licznymi planami, wytycznymi i innymi dokumentami dotyczącymi stali wydawanymi przez organy na szczeblu krajowym, regionalnym i gminnym. Na przykład w marcu 2022 r. Ministerstwo Przemysłu i Technologii Informacyjnych ("MIIT"), Krajowa Komisja Rozwoju i Reform ("NDRC") oraz Ministerstwo Ekologii i Środowiska wydały wytyczne dotyczące promowania wysokiej jakości rozwoju przemysłu żelaza i stali, w których wezwały m.in. do zapewnienia do 2025 r. stabilnych dostaw zasobów, zaawansowanego sprzętu technicznego, wysokiej jakości produktów i wybitnych marek, wysokiego poziomu inteligentnych technologii i silnej konkurencyjności na skalę globalną. Inne przykłady to 13. i 14. krajowy plan pięcioletni; plan rozwoju na 2021 r. opublikowany przez Ministerstwo Przemysłu i Technologii Informacyjnych, w którym wezwano do zmniejszenia zużycia energii w przemyśle stalowym; lub katalog wytycznych dotyczących restrukturyzacji przemysłu z 2020 r. (wersja z 2019 r.) opublikowany przez NDRC. Chińskie wyroby walcowane na gorąco objęte są ponadto licznymi programami subsydiowania, a rząd ChRL kieruje rozwojem tego sektora zgodnie z szerokim spektrum narzędzi polityki i wytycznych dotyczących m.in.: struktury i restrukturyzacji rynku, surowców, inwestycji, eliminowania mocy produkcyjnych, zakresu produktów, przenoszenia produkcji, udoskonalania, zwrotów VAT itp.
(55) Chiński system prawa upadłościowego wydaje się niewystarczający, aby realizować swoje główne cele, takie jak sprawiedliwe rozliczanie wierzytelności i długów oraz ochrona należnych praw i interesów wierzycieli i dłużników. Co więcej, organy państwowe pełnią istotną i aktywną rolę w postępowaniach upadłościowych, niejednokrotnie wywierając bezpośredni wpływ na ich rezultat. Oprócz tego niedociągnięcia w systemie praw własności w Chinach są szczególnie zauważalne w odniesieniu do własności gruntów i praw do użytkowania gruntów, ponieważ wszystkie grunty są własnością państwa, ich przydział jest zależny wyłącznie od państwa, a przy przydzielaniu gruntów władze często realizują cele polityczne, w tym wdrażanie planów gospodarczych.
(56) Pracownicy i pracodawcy nie mogą swobodnie korzystać z praw do tworzenia związków zawodowych, a system rejestracji gospodarstw domowych, który ogranicza możliwość korzystania z pełnego spektrum usług w zakresie zabezpieczenia społecznego oraz innych świadczeń, zmniejsza mobilność. Prowadzi to do sytuacji, w której koszty wynagrodzeń są zniekształcone, ponieważ nie wynikają z normalnych mechanizmów rynkowych lub negocjacji pomiędzy przedsiębiorstwami i siłą roboczą.
(57) Na poziomie przydziału środków finansowych system finansowy ChRL jest zdominowany przez banki komercyjne będące własnością państwa. Ustanawiając i wdrażając swoją politykę kredytową, banki te muszą raczej dostosować się do celów polityki przemysłowej rządu, a nie oceniać przede wszystkim korzyści gospodarcze danego projektu. Ponadto ratingi obligacji i kredytowe są często zniekształcone z różnych powodów, w tym w związku z faktem, że na ocenę ryzyka wpływ ma strategiczne znaczenie przedsiębiorstwa dla rządu ChRL oraz moc każdej domniemanej gwarancji rządowej. Co więcej, koszty finansowania zewnętrznego były sztucznie utrzymywane na niskim poziomie w celu stymulowania wzrostu inwestycji, co doprowadziło do nadmiernego wykorzystania inwestycji kapitałowych oferujących coraz niższe zwroty i braku oznak ograniczenia akcji kredytowej.
(58) We wniosku podkreślono ponadto systematyczny charakter zakłóceń. W rezultacie nie można wykorzystać nie tylko krajowych cen sprzedaży CRS, ale także wszystkich kosztów materiałów do produkcji (w tym wyrobów płaskich walcowanych na gorąco ("HRFS") i podstawowych surowców, takich jak: ruda żelaza, która stanowi około 30 % kosztów bezpośrednich CRS; węgiel kamienny, który stanowi około 14 % kosztów bezpośrednich CRS; złom, żelazostopy i cynk, które razem stanowią około 34 % kosztów bezpośrednich CRS; energia, która stanowi około 13 % kosztów bezpośrednich CRS; grunty, finansowanie, praca itp.) również są zniekształcone, ponieważ na ich ceny wywiera wpływ istotna interwencja rządowa.
(59) Jeśli chodzi o HRFS jako materiał do produkcji CRS, we wniosku odniesiono się do szerokiego zakresu subsydiów, które chińscy producenci HRFS wciąż otrzymują. Chociaż Komisja objęła niektóre z nich środkami wyrównawczymi 19 , rząd ChRL nadal przyznaje subsydia na rzecz przemysłu HRFS w kilku formach, takich jak dotacje pieniężne, kontrola cen surowców, pożyczki preferencyjne, subsydia na użytkowanie gruntów, mało restrykcyjne egzekwowanie przepisów w zakresie ochrony środowiska, połączenia i przejęcia nakazane przez rząd oraz dopłaty do kapitału własnego i przekształcenia. We wniosku podano konkretne przykłady dotyczące producentów Chongqing Iron & Steel Company Ltd., Maanshan Iron & Steel Company Limited oraz Angang Steel Company.
(60) W odniesieniu do rudy żelaza, koksu i innych materiałów do produkcji CRS na rynku wyższego szczebla we wniosku wskazano, że oprócz bardziej oczywistych metod subsydiowania, takich jak dotacje pieniężne, inną strategią rządu ChRL mającą na celu pośrednie subsydiowanie producentów HRFS jest kontrolowanie cen surowców, m.in. przez ograniczenia wielkości wywozu oraz system zezwoleń na wywóz węgla. Jeśli chodzi o rudę żelaza, we wniosku odniesiono się do różnych form ograniczeń wywozowych obowiązujących w Chinach, a przy tym ostrzeżono, że dostępne oficjalne źródła prawdopodobnie nie podają pełnych informacji dotyczących chińskich środków. W tym względzie we wniosku przypomniano, że rząd ChRL podejmuje znaczne starania w celu kontrolowania cen surowców HRFS: w czerwcu 2021 r. Departament Cen NDRC oraz państwowy urząd regulacji rynku wszczęły też dochodzenie w sprawie transakcji kasowych na rynku rudy żelaza, a oprócz tego wszczęto dochodzenie w sprawie cen węgla, w ramach którego wysłano zespoły do różnych prowincji i miast chińskich, aby zbadały ceny i dostawy towarów. Rząd ChRL bardzo angażuje się w próby kontrolowania cen towarów, od węgla po miedź. Ponieważ ceny znacznie wzrosły, organy regulacyjne starają się interweniować w celu zapewnienia dostaw i stabilności cen. Co więcej, w lipcu 2022 r. władze chińskie ustanowiły nowy państwowy i zarządzany centralnie konglomerat rudy żelaza, China Mineral Resources Group, którego jasno określonym celem jest działanie jako scentralizowana platforma zakupów dla niektórych państwowych producentów stali i przedsiębiorstw handlowych w celu ujednolicenia negocjacji z dostawcami, a także zwiększenia kontroli państwa nad dostawami surowców wyższego szczebla i wzmocnienia siły przetargowej krajowego przemysłu stalowego na międzynarodowym rynku rudy żelaza.
(61) Podsumowując, we wniosku przyjęto stanowisko, że ceny lub koszty, w tym koszty surowców, energii i pracy, nie wynikają z działania mechanizmów wolnorynkowych, ponieważ wywiera na nie wpływ istotna interwencja rządowa w rozumieniu art. 2 ust. 6a lit. b) rozporządzenia podstawowego. Na tej podstawie, jak określono we wniosku, w celu ustalenia wartości normalnej w tym przypadku nie jest właściwe wykorzystanie cen i kosztów krajowych.
(62) Rząd ChRL nie przedstawił uwag ani dowodów potwierdzających lub obalających dowody załączone do akt sprawy, włączając w to sprawozdanie i dodatkowe dowody przedstawione przez wnioskodawcę, co do istnienia znaczących zakłóceń lub odpowiedniości zastosowania art. 2 ust. 6a rozporządzenia podstawowego w przedmiotowej sprawie.
(63) W szczególności w sektorze produktu objętego przeglądem, tj. w sektorze stalowym, znaczna część przedsiębiorstw nadal stanowi własność rządu ChRL w rozumieniu art. 2 ust. 6a lit. b) tiret pierwsze rozporządzenia podstawowego. Ze względu na brak współpracy ze strony chińskich eksporterów produktu objętego przeglądem nie można było ustalić dokładnych proporcji producentów prywatnych i państwowych. Dochodzenie potwierdziło jednak, że kilku producentów produktu objętego przeglądem jest bezpośrednio kontrolowanych przez państwo. Przykłady obejmują Baowu Steel Group - przedsiębiorstwo państwowe podlegające centralnej SASAC 20 - oraz jego spółki zależne Chongqing Iron & Steel Company Ltd. 21 i Maanshan Iron & Steel Company Limited 22 ; Baotou Steel Group - przedsiębiorstwo państwowe należące do rządu Mongolii Wewnętrznej 23 ; Angang Steel Group - przedsiębiorstwo państwowe podlegające centralnej SASAC 24 , a także Shougang Group - przedsiębiorstwo państwowe w 100 % należące do Beijing State-Owned Asset Management Ltd. 25
(64) W sektorze stali zarówno przedsiębiorstwa publiczne, jak i prywatne są objęte nadzorem politycznym i otrzymują wytyczne polityczne. Najnowsze chińskie dokumenty programowe dotyczące sektora stalowego potwierdzają, że rząd ChRL nadal przypisuje temu sektorowi duże znaczenie, co objawia się chociażby w zamiarze dokonywania w tym sektorze interwencji w celu kształtowania go zgodnie z polityką rządu. Świadczy o tym projekt wytycznych MIIT w sprawie wspierania wysokiej jakości rozwoju przemysłu stalowego, w którym wzywa się do dalszej konsolidacji bazy przemysłowej i znacznej poprawy poziomu modernizacji łańcucha przemysłowego 26 czy też 14. plan pięcioletni na rzecz rozwoju sektora surowców, zgodnie z którym w przypadku tego sektora stosowane będzie "połączenie wiodącej pozycji na rynku ze wsparciem rządowym" oraz będzie się dążyć do "wykształcenia grupy dominujących przedsiębiorstw o wiodącej pozycji w dziedzinie ekologii i podstawowej konkurencyjności" 27 , 14. plan pięcioletni na rzecz rozwoju sektora złomu stalowego, którego głównym celem jest "ciągłe zwiększanie wskaźnika zastosowania złomu stalowego, aby do końca terminu realizacji 14. planu pięcioletniego kompleksowy wskaźnik wykorzystania złomu w krajowej produkcji stali osiągnął 30 %" 28 , albo plan prac na rzecz stabilnego wzrostu przemysłu stalowego na 2023 r. 29 , w którym określono następujące cele: "W 2023 r. [...] inwestycje w środki trwałe w całej branży utrzymają stałe tempo wzrostu, a korzyści ekonomiczne znacznie się poprawią; inwestycje przemysłu w badania i rozwój ostatecznie osiągną poziom 1,5 %; wzrost wartości dodanej w przemyśle wyniesie około 3,5 %; w 2024 r. środowisko rozwoju przemysłu i struktura przemysłu będą dalej optymalizowane, kontynuowane będzie przechodzenie na wysokiej klasy, inteligentne i ekologiczne produkty, a wzrost wartości dodanej przemysłu przekroczy 4 %", a także w którym wzywa się do współpracy w celu "kierowania chińskimi produktami stalowymi, sprzętem, technologią, usługami itp. w celu wejścia na rynek globalny w sposób skoordynowany, promowania ekologicznej i niskoemisyjnej współpracy w globalnym przemyśle stalowym oraz poprawy odporności i poziomu bezpieczeństwa globalnych łańcuchów przemysłowych i dostaw [oraz do] wdrożenia działań mających na celu poprawę zdolności w zakresie dostaw w celu zapewnienia stabilnego i wydajnego funkcjonowania przemysłu" i w którym przewiduje się narzuconą przez rząd konsolidację przedsiębiorstw sektora stali: "zachęcanie wiodących w branży przedsiębiorstw do połączeń i przejęć, budowania światowej klasy wyjątkowo dużych grup przedsiębiorstw w sektorze żelaza i stali oraz wspieranie optymalnego rozmieszczenia krajowych zdolności produkcyjnych w zakresie żelaza i stali, wspieranie wyspecjalizowanych przedsiębiorstw o wiodącej pozycji w poszczególnych segmentach rynku stali w celu dalszej integracji zasobów i tworzenia ekosystemu przemysłu stalowego, zachęcanie przedsiębiorstw w sektorze żelaza i stali do przeprowadzania międzyregionalnych [.] połączeń i reorganizacji [.], rozważenie udzielenia większego wsparcia politycznego w procesie zastępowania mocy produkcyjnych przedsiębiorstwom w sektorze żelaza i stali, które zakończyły znaczące połączenia i reorganizacje".
(65) Podobne przykłady intencji władz chińskich, by nadzorować rozwój tego sektora i kierować nim, można dostrzec na poziomie prowincji, jak w Hebei, gdzie planuje się "stabilnie wdrażać grupowy rozwój organizacji, przyspieszyć reformę systemu własności mieszanej przedsiębiorstw państwowych, skoncentrować się na wspieraniu międzyregionalnych połączeń i reorganizacji prywatnych przedsiębiorstw żelaznych i stalowych, dążyć do utworzenia 1-2 dużych grup klasy światowej, 3-5 dużych grup o zasięgu krajowym pełniących funkcję pomocniczą", a także "dalej rozwijać kanały recyklingu i obiegu złomu stalowego, ulepszając selekcję i klasyfikację złomu stalowego" 30 . Co więcej, w planie prowincji Hebei w sektorze stali stwierdzono, że: "Należy postępować zgodnie z wytycznymi w zakresie dostosowania strukturalnego i dążyć do dywersyfikacji produktu. Należy podejmować niezłomnie działania na rzecz dostosowania strukturalnego i optymalizacji otoczenia przemysłu żelaznego i stalowego, propagować konsolidację, reorganizację, transformację i modernizację przedsiębiorstw oraz kompleksowo wspierać rozwój przemysłu żelaznego i stalowego w sposób sprzyjający przedsiębiorstwom prowadzącym działalność na dużą skalę, modernizować wyposażenie techniczne, a także dywersyfikować procesy produkcji i produkty rynku niższego szczebla".
(66) Podobnie w planie transformacji i modernizacji przemysłu stalowego prowincji Henan w ramach 14. planu pięcioletniego przewidziano, że należy "stworzyć specyficzne bazy produkcji stali [...], stworzyć 6 specyficznych baz produkcji stali w Anyang, Jiyuan, Pingdingshan, Xinyang, Shangqiu i Zhoukou itd. oraz zintensyfikować tę działalność, zwiększyć poziom jej specjalizacji i nadać jej unikalny charakter. Do 2025 r. moce produkcyjne w zakresie produkcji surówki w mieście Anyang będą kontrolowane w taki sposób, aby utrzymywały się w granicach 14 mln ton, natomiast moce produkcyjne w zakresie produkcji stali surowej będą kontrolowane w taki sposób, aby utrzymywały się w granicach 15 mln ton". 31
(67) Kolejne cele polityki przemysłowej można dostrzec również w dokumentach planistycznych innych prowincji, jak Jiangsu 32 , Szantung 33 , Shanxi 34 , Dalian w prowincji Liaoning 35 czy Zhejiang 36 .
(68) Co się tyczy możliwości ingerowania w ceny i koszty przez rząd ChRL poprzez obecność przedstawicieli państwa w przedsiębiorstwach w rozumieniu art. 2 ust. 6a lit. b) tiret drugie rozporządzenia podstawowego, ze względu na brak współpracy po stronie producentów eksportujących nie można było systematycznie ustalać istnienia osobistych powiązań między producentami produktu objętego przeglądem a KPCh. Istnieją jednak pewne konkretne dostępne przykłady dotyczące produktu objętego przeglądem. Zważywszy na to, że produkt objęty przeglądem stanowi podsektor sektora stalowego, dostępne informacje odnoszące się do producentów stali są adekwatne również dla produktu objętego przeglądem.
(69) Na przykład prezes zarządu Baotou Steel Union, części Baotou Steel Group, pełni również funkcję sekretarza partii przedsiębiorstwa, a prezes związku zawodowego tego przedsiębiorstwa jest zastępcą sekretarza partii 37 . Podobnie w Shougang Group prezes zarządu pełni funkcję sekretarza komitetu partii, a zastępca dyrektora wykonawczego jest członkiem komitetu partii 38 .
(70) Ponadto w sektorze produktu objętego przeglądem prowadzona jest polityka faworyzująca producentów krajowych lub w inny sposób wpływająca na rynek w rozumieniu art. 2 ust. 6a lit. b) tiret trzecie rozporządzenia podstawowego. W dochodzeniu wskazano dodatkowe dokumenty świadczące o tym, że przemysł korzysta z rządowych wytycznych i interwencji rządu w sektorze stalowym, ponieważ produkt objęty przeglądem stanowi jeden z jego podsektorów.
(71) Rząd ChRL nadal uznaje przemysł stalowy za jedną z kluczowych gałęzi gospodarki 39 . Znajduje to potwierdzenie w licznych planach, wytycznych i innych dokumentach dotyczących stali wydawanych przez organy na szczeblu krajowym, regionalnym i gminnym. W ramach 14. planu pięcioletniego rząd ChRL zaplanował transformację i modernizację przemysłu stalowego, a także optymalizację i dostosowanie strukturalne 40 . Podobnie w 14. planie pięcioletnim dotyczącym rozwoju sektora surowcowego, który ma zastosowanie również do sektora stalowego, sektor ten określono mianem "fundamentu gospodarki realnej" i "kluczowego obszaru stanowiącego źródło przewagi konkurencyjnej Chin na arenie międzynarodowej", a także wyznaczono szereg celów i przedstawiono szereg metod pracy, które mogłyby napędzić rozwój sektora stalowego w latach 2021-2025 - obejmowały one dokonanie modernizacji technologicznej, udoskonalenie struktury sektora (m.in. dzięki kontynuowaniu procesu koncentracji przedsiębiorstw) lub przeprowadzenie transformacji cyfrowej 41 . Co więcej, wspomniany powyżej (zob. motyw 56) plan prac na rzecz stabilnego wzrostu przemysłu stalowego jest wyrazem tego, w jaki sposób koncentracja chińskich władz na sektorze stali wpisuje się w szerszy kontekst kierowania chińską gospodarką przez rząd ChRL: "[w] spieranie przedsiębiorstw w sektorze stali, aby uważnie monitorowały potrzeby nowej infrastruktury, nowej urbanizacji, rewitalizacji obszarów wiejskich i wschodzących gałęzi przemysłu, łączyły się z głównymi projektami inżynieryjnymi związanymi z 14. planem pięcioletnim w różnych regionach oraz dokładały wszelkich starań, aby zapewnić dostawy stali. Ustanowienie i pogłębienie mechanizmów współpracy na wyższym i niższym szczeblu łańcucha dostaw między sektorem stali a kluczowymi sektorami wykorzystującymi stal, takimi jak przemysł stoczniowy, transport, budownictwo, energetyka, motoryzacja, artykuły gospodarstwa domowego, maszyny rolnicze i sprzęt ciężki, prowadzenie działalności w zakresie łączenia produkcji i popytu oraz aktywne rozszerzanie obszarów zastosowań stali" 42 .
(72) Oprócz tego, jeśli chodzi o rudę żelaza - ważny surowiec wykorzystywany do produkcji produktu objętego przeglądem - zgodnie z 14. planem pięcioletnim na rzecz rozwoju sektora surowców państwo planuje "racjonalnie rozwijać krajowe zasoby surowców mineralnych. Zwiększyć eksplorację rudy żelaza [...], wdrożyć preferencyjną politykę podatkową, zachęcić do wprowadzania zaawansowanej technologii i sprzętu, aby zmniejszyć wytwarzanie stałych odpadów górniczych" 43 . W prowincjach takich jak Hebei władze przewidują następujące działania na rzecz sektora: "dotację preferencyjną na inwestycje w nowe projekty; zbadanie możliwości i pokierowanie instytucjami finansowymi, aby udzielały nisko oprocentowanych pożyczek przedsiębiorstwom z sektora żelaza i stali w celu przejścia na nowe gałęzie przemysłu, przy jednoczesnym zapewnieniu przez władze dotacji preferencyjnych" 44 . Podsumowując, rząd ChRL dysponuje środkami umożliwiającymi skłanianie podmiotów gospodarczych do przestrzegania celów polityki publicznej polegających na wspieraniu promowanych gałęzi przemysłu, w tym sektora produkcji głównych surowców wykorzystywanych do wytwarzania produktu objętego przeglądem. Środki te zaburzają swobodne funkcjonowanie mechanizmów rynkowych.
(73) Na produkt objęty przeglądem mają również wpływ zakłócenia kosztów wynagrodzeń w rozumieniu art. 2 ust. 6a lit. b) tiret piąte rozporządzenia podstawowego, o których mowa również powyżej w motywie 45. Zniekształcenia te mają zarówno bezpośredni (przy wytwarzaniu produktu objętego przeglądem lub głównych materiałów do jego produkcji), jak i pośredni (przy dostępie do materiałów do produkcji od przedsiębiorstw podlegających temu samemu systemowi pracy w ChRL) wpływ na sektor 45 .
(74) Ponadto w toku obecnego dochodzenia nie przedstawiono żadnych dowodów wskazujących, że sektor produktu objętego przeglądem nie pozostaje pod wpływem interwencji rządowej w system finansowy w rozumieniu art. 2 ust. 6a lit. b) tiret szóste rozporządzenia podstawowego, o czym mowa również w motywie 45 powyżej. Ten rodzaj interwencji rządowej znajduje też wyraźne odzwierciedlenie we wspomnianym powyżej (zob. motyw 56) planie
prac na rzecz stabilnego wzrostu: "[z]achęcanie instytucji finansowych do aktywnego świadczenia usług finansowych na rzecz przedsiębiorstw w sektorze stali, które przeprowadzają połączenia i reorganizacje, dostosowują rozplanowanie, przekształcają i modernizują się, zgodnie z zasadami kontroli ryzyka i zrównoważonego rozwoju działalności". Dlatego istotna interwencja rządowa w system finansowy prowadzi do wywierania poważnego wpływu na warunki rynkowe na wszystkich poziomach.
(75) Komisja przypomina również, że wytwarzanie produktu objętego przeglądem wymaga szeregu materiałów do produkcji. W przypadku gdy producenci produktu objętego przeglądem kupują/zamawiają te materiały do produkcji, ceny, jakie płacą (i które są rejestrowane jako ich koszty), są wyraźnie narażone na te same wspomniane wcześniej zakłócenia systemowe. Na przykład dostawcy materiałów do produkcji zatrudniają siłę roboczą, która podlega zakłóceniom. Mogą oni zaciągać pożyczki, które podlegają zakłóceniom w sektorze finansowym lub w zakresie alokacji kapitału. Oprócz tego podlegają systemowi planowania, który ma zastosowanie na wszystkich szczeblach administracji i sektorów.
(76) W rezultacie nie tylko ceny sprzedaży krajowej produktu objętego przeglądem nie są odpowiednie do wykorzystania w rozumieniu art. 2 ust. 6a lit. a) rozporządzenia podstawowego, ale także wszystkie koszty materiałów do produkcji (w tym surowców, energii, gruntów, finansowania, pracy itp.) są zniekształcone, ponieważ na ich ceny wywiera wpływ istotna interwencja rządowa, jak opisano w częściach I i II sprawozdania. Interwencje rządowe opisane w odniesieniu do alokacji kapitału, gruntów, pracy, energii i surowców występują istotnie w całej ChRL. Oznacza to na przykład, że materiały do produkcji, które produkowano w ChRL, na skutek połączenia szeregu czynników produkcji są narażone na znaczące zakłócenia. To samo dotyczy materiałów do produkcji materiałów do produkcji i tak dalej.
(77) Podsumowując, z dostępnych dowodów wynika, że ceny i koszty produktu objętego przeglądem, w tym koszty surowców, energii i pracy, nie wynikają z działania sił rynkowych, ponieważ wywiera na nie wpływ istotna interwencja rządowa w rozumieniu art. 2 ust. 6a lit. b) rozporządzenia podstawowego, na co wskazuje rzeczywisty lub potencjalny wpływ co najmniej jednego istotnego elementu spośród elementów w nim wymienionych.
(78) Na tej podstawie i wobec braku jakiejkolwiek współpracy ze strony rządu ChRL Komisja stwierdziła, że w celu ustalenia wartości normalnej w tym przypadku nie jest właściwe wykorzystanie cen i kosztów krajowych.
(79) W związku z tym Komisja przystąpiła do konstruowania wartości normalnej wyłącznie na podstawie kosztów produkcji i sprzedaży odzwierciedlających niezniekształcone ceny lub wartości odniesienia, czyli, w tym przypadku, na podstawie odpowiednich kosztów produkcji i sprzedaży w odpowiednim reprezentatywnym kraju, zgodnie z art. 2 ust. 6a lit. a) rozporządzenia podstawowego, jak opisano w następnych sekcjach.
(80) W bieżącym dochodzeniu rząd ChRL nie przedstawił żadnych przeciwnych dowodów ani argumentów.
3.4. Kraj reprezentatywny
(81) Wyboru reprezentatywnego kraju dokonano na podstawie następujących kryteriów określonych w art. 2 ust. 6a rozporządzenia podstawowego:
- Poziom rozwoju gospodarczego podobny do poziomu ChRL. W tym celu Komisja wykorzystała kraje o dochodzie narodowym brutto na mieszkańca podobnym do ChRL na podstawie bazy danych Banku Światowego 46 .
- Produkcja produktu objętego przeglądem w przedmiotowym kraju 47 ,
- Dostępność odpowiednich danych publicznych w reprezentatywnym kraju.
- W przypadku gdy istnieje kilka potencjalnych reprezentatywnych krajów, pierwszeństwo należy przyznać, w stosownych przypadkach, państwu z odpowiednim poziomem ochrony socjalnej i ochrony środowiska.
(82) Jak wyjaśniono w motywie 36, Komisja opublikowała notę dotyczącą źródeł, w której opisano fakty i dowody leżące u podstaw odpowiednich kryteriów, poinformowano zainteresowane strony o tym, że Komisja zamierza rozważyć wykorzystanie Meksyku jako odpowiedniego reprezentatywnego kraju w przedmiotowej sprawie, jeżeli potwierdzono istnienie znaczących zakłóceń zgodnie z art. 2 ust. 6a rozporządzenia podstawowego.
(83) W nocie dotyczącej źródeł Komisja wyjaśniła, że z uwagi na brak współpracy będzie musiała oprzeć się na faktach dostępnych zgodnie z art. 18 rozporządzenia podstawowego. Wyboru reprezentatywnego kraju dokonano na podstawie informacji zawartych we wniosku o dokonanie przeglądu wygaśnięcia w połączeniu z innymi źródłami informacji uznanymi za właściwe według odpowiednich kryteriów ustanowionych w art. 2 ust. 6a rozporządzenia podstawowego zgodnie z art. 18 ust. 5 rozporządzenia podstawowego, w tym pochodzących z publikacji Banku Światowego "Doing Business" 48 , z Global Trade Atlas ("GTA") 49 , od Komisji Regulacji Energetyki rządu Meksyku 50 , Global Petrol Prices 51 oraz Międzynarodowej Organizacji Pracy 52 .
(84) W odniesieniu do poziomu rozwoju gospodarczego we wniosku o dokonanie przeglądu wygaśnięcia wnioskodawca rozpatrzył Meksyk jako potencjalne reprezentatywny kraj o poziomie rozwoju gospodarczego podobnym do ChRL 53 .
(85) Jeżeli chodzi o produkcję produktu objętego przeglądem, zgodnie z wnioskiem o dokonanie przeglądu wygaśnięcia 54 w Meksyku istnieje kilku producentów CRS. Wnioskodawca wskazał osiem przedsiębiorstw, które produkowały CRS, o mocy produkcyjnej wynoszącej około 4 mln ton. Jako producentów produktu objętego przeglądem Komisja wskazała także Turcję, Indie i Wietnam. Indie i Wietnam nie spełniają jednak kryteriów dotyczących poziomu rozwoju gospodarczego podobnego do poziomu ChRL.
(86) Jeżeli chodzi o dostępność odpowiednich danych publicznych w reprezentatywnym kraju, zgodnie z wnioskiem dane dotyczące istotnych czynników produkcji, dane statystyczne dotyczące przywozu i dane dotyczące ceny energii były łatwo dostępne w odniesieniu do Meksyku.
(87) Jak wyjaśniono w nocie dotyczącej źródeł, Komisja wskazała jedno przedsiębiorstwo w Meksyku, o nazwie Ternium, które posiadało publicznie dostępne dane finansowe za okres objęty postępowaniem i było rentowne w tym okresie 55 .
(88) Po ustaleniu na podstawie wszystkich powyższych elementów, że Meksyk jest odpowiednim reprezentatywnym krajem, nie było potrzeby przeprowadzenia oceny poziomu ochrony socjalnej i ochrony środowiska zgodnie z art. 2 ust. 6a lit. a) tiret pierwsze zdanie ostatnie rozporządzenia podstawowego.
(89) W nocie dotyczącej źródeł zaproszono również zainteresowane strony do przedstawienia uwag na temat stosow- ności wyboru Meksyku jako reprezentatywnego kraju, a także do zaproponowania innych krajów, pod warunkiem przedłożenia wystarczających informacji na temat odpowiednich kryteriów. Nie otrzymano żadnych uwag.
(90) Biorąc pod uwagę wyniki powyższej analizy, należy uznać, że Meksyk spełniał kryteria przewidziane w art. 2 ust. 6a lit. a) tiret pierwsze rozporządzenia podstawowego pozwalające uznać go za odpowiedni reprezentatywny kraj.
3.5. Źródła, na podstawie których ustalono poziom niezniekształconych kosztów
(91) W nocie dotyczącej źródeł Komisja przedstawiła wykaz wszystkich czynników produkcji, takich jak materiały, energia i siła robocza, wykorzystywanych przez producentów eksportujących w produkcji produktu objętego przeglądem.
(92) Komisja stwierdziła również w nocie dotyczącej źródeł, że na potrzeby obliczenia wartości normalnej zgodnie z art. 2 ust. 6a lit. a) rozporządzenia podstawowego skorzysta z GTA w celu ustalenia poziomu niezniekształconych kosztów czynników produkcji, w szczególności surowców.
(93) Komisja stwierdziła ponadto, że do ustalenia niezniekształconych kosztów gazu, energii elektrycznej i pracy wykorzysta odpowiednio dane od Komisji Regulacji Energetyki rządu Meksyku, dane Global Petrol Prices oraz Międzynarodowej Organizacji Pracy.
(94) Komisja poinformowała zainteresowane strony, że ze względu na brak współpracy ze strony chińskich eksporterów weźmie również pod uwagę wartość pośrednich kosztów produkcji, co pozwoliło jej uwzględnić koszty, których nie ujęto we wspomnianych powyżej czynnikach produkcji. Komisja ustaliła stosunek pośrednich kosztów produkcji do kosztów produkcji na podstawie informacji przekazanych we wniosku o dokonanie przeglądu 56 .
(95) Komisja stwierdziła wreszcie, że aby ustalić koszty sprzedaży, koszty ogólne i administracyjne oraz zysk, wykorzysta dane finansowe meksykańskiego producenta produktu objętego przeglądem, jak określono w motywie 79 powyżej.
(96) Komisja nie otrzymała od zainteresowanych stron żadnych uwag dotyczących wykazu czynników produkcji w nocie dotyczącej źródeł.
3.6. Niezniekształcone koszty i wartości odniesienia
3.6.1. Czynniki produkcji
(97) Biorąc pod uwagę wszystkie informacje zawarte we wniosku o dokonanie przeglądu oraz dalsze informacje przedstawione przez wnioskodawcę, a także wobec braku współpracy ze strony chińskich producentów eksportujących lub braku uwag do noty dotyczącej źródeł, w celu określenia wartości normalnej zgodnie z art. 2 ust. 6a lit. a) rozporządzenia podstawowego zidentyfikowano następujące czynniki produkcji i ich źródła:
Tabela 1
Czynniki produkcji niektórych stali odpornych na korozję
Czynniki produkcji |
Kody towarów w Meksyku |
Źródło danych |
Jednostka miary |
Mający zastosowanie koszt jednostkowy w CNY |
Surowce |
Cynk - niestopowy i złom odpadowy |
7901 11 01 7902 00 01
|
GTA 57 |
Tony |
27 184,16 |
Ruda żelaza, nieaglomerowana |
2601 11 01 |
GTA |
Tony |
924,29 |
Węgiel bitumiczny, nawet sproszkowany |
2701 12 01 |
GTA |
Tony |
1 772,34 |
Złom stalowy |
7204 41 01 |
GTA |
Tony |
3 686,86 |
Koks i półkoks, z węgla, węgla brunatnego (lignitu) lub torfu, nawet aglomerowany |
2704 00 01 |
GTA |
Tony |
3 804,46 |
Żelazokrzem, żelazochrom, żelazotytan |
7202 21 01 7202 41 01
7202 91 01
|
GTA |
Tony |
21 393,32 |
Produkty uboczne/odpady |
Wióry z toczenia, wiórkowania, dłutowania, frezowania, piłowania, pilnikowania, okrawania i tłoczenia, z żeliwa lub stali, nawet w wiązkach (z wył. wiórów z żeliwa, ze stali stopowej lub z ocynowanego żeliwa lub stali) |
7204 41 |
GTA |
Tony |
3 686,86 |
Energia/media |
gaz ziemny |
Nie dotyczy |
Komisja Regulacji Energetyki, rząd Meksyku 58 |
Gigadżul (GJ) |
40,85 |
Energia - energia elektryczna |
Nie dotyczy |
Global Petrol Prices 59 |
kWh |
1,19 |
Wszystkie pozostałe surowce, opakowania, materiały zużywalne |
Nie dotyczy |
|
Kwota zryczałtowana |
% kosztów bezpośrednich |
Praca |
Bezpośrednia robocizna |
Nie dotyczy |
MOP |
Godziny |
15,87 |
3.6.2. Surowce
(98) Aby ustalić niezniekształconą cenę surowców dostarczanych do zakładu producenta reprezentatywnego kraju, Komisja jako podstawę wykorzystała średnią ważoną ceny importowej stosowanej przy przywozie do reprezentatywnego kraju podanej w GTA, do której dodano należności celne przywozowe i koszty transportu. Cenę importową w kraju reprezentatywnym obliczono jako średnią ważoną cen jednostkowych produktów przywożonych ze wszystkich państw trzecich z wyjątkiem ChRL i państw, które nie są członkami WTO, wymienionych w załączniku 1 do rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2015/755 60 .
(99) Komisja postanowiła wykluczyć przywóz z ChRL do reprezentatywnego kraju, ponieważ uznała w sekcji 3.3, że oparcie się na cenach i kosztach krajowych w ChRL nie jest odpowiednim rozwiązaniem z uwagi na występowanie znaczących zakłóceń w rozumieniu art. 2 ust. 6a lit. b) rozporządzenia podstawowego. Biorąc pod uwagę, że nie ma dowodów wskazujących na to, że te same zakłócenia nie mają w równym stopniu wpływu na produkty przeznaczone na wywóz, Komisja uznała, że te same zakłócenia miały wpływ na ceny eksportowe. Po wykluczeniu przywozu z ChRL i państw niebędących członkami WTO do reprezentatywnego kraju wielkość przywozu z innych państw trzecich pozostała reprezentatywna.
(100) Aby ustalić niezniekształconą cenę surowców dostarczanych do zakładu producenta, Komisja zastosowała należności celne przywozowe obowiązujące w reprezentatywnym kraju, dostosowując je odpowiednio w zależności od wielkości przywozu kraju pochodzenia. Komisja dodała krajowe koszty transportu w Tajlandii na podstawie raportu Banku Światowego "Doing Business" 61 .
3.6.3. Produkty uboczne
(101) Z informacji zawartych we wniosku o dokonanie przeglądu 62 wynika, że w produkcji stali odpornych na korozję uzyskuje się tylko jeden produkt uboczny, złom. Aby ustalić jego niezniekształconą cenę, Komisja dodała również do średniej ceny importowej w ramach przywozu do Meksyku koszty transportu wewnętrznego, stosując tę samą metodykę co w przypadku surowców.
3.6.4. Praca
(102) Do obliczenia wartości pracy Komisja wykorzystała dane statystyczne MOP 63 dotyczące Meksyku. Komisja wykorzystała dane MOP dotyczące średnich nominalnych miesięcznych zarobków i średnich godzin tygodniowo przepracowanych przez pracowników przemysłu wytwórczego w Meksyku za 2022 r.
3.6.5. Energia elektryczna
(103) Komisja wykorzystała dostępne dane dotyczące przemysłowych cen energii elektrycznej mających zastosowanie w Meksyku, opublikowane przez Global Petrol Prices 64 . W chwili dokonywania obliczeń odpowiednie dane dotyczyły września 2022 r. Cena obejmuje wszystkie elementy rachunku za energię elektryczną, takie jak koszt energii, dystrybucja i podatki.
3.6.6. Gaz ziemny
(104) Cena gazu ziemnego dla przedsiębiorstw (odbiorców przemysłowych) w Meksyku jest publikowana przez Komisję Regulacji Energetyki rządu Meksyku 65 . Komisja wykorzystała dane obowiązujące za 2022 r., które obejmowały okres objęty dochodzeniem przeglądowym.
3.6.7. Inne koszty bezpośrednie
(105) Inne koszty bezpośrednie ustalono na podstawie informacji dotyczących przemysłu Unii, podanych we wniosku o dokonanie przeglądu wygaśnięcia (zob. motyw 39).
3.6.8. Pośrednie koszty produkcji, koszty sprzedaży, koszty ogólne i administracyjne oraz zysk
(106) Zgodnie z art. 2 ust. 6a lit. a) rozporządzenia podstawowego "skonstruowana wartość normalna obejmuje niezniek- ształconą i odpowiednią kwotę kosztów administracyjnych, kosztów sprzedaży i kosztów ogólnych oraz zyski". Ponadto należy ustalić wartość pośrednich kosztów produkcji w celu pokrycia kosztów niewliczonych do czynników produkcji, o których mowa powyżej.
(107) Aby ustalić niezniekształconą wartość pośrednich kosztów produkcji oraz biorąc pod uwagę brak współpracy ze strony producentów eksportujących, Komisja wykorzystała dostępne fakty zgodnie z art. 18 rozporządzenia podstawowego. W związku z tym Komisja ustaliła stosunek pośrednich kosztów produkcji do całkowitych kosztów produkcji i pracy na podstawie danych przedstawionych przez wnioskodawcę we wniosku o dokonanie przeglądu wygaśnięcia.
(108) W odniesieniu do kosztów SG&A oraz zysku Komisja wykorzystała publicznie dostępne dane finansowe odnoszące się do okresu objętego dochodzeniem przeglądowym pochodzące od producenta meksykańskiego, o którym mowa w motywie 76 66 .
3.7. Obliczanie wartości normalnej
(109) Na podstawie powyższego Komisja skonstruowała wartość normalną dla każdego rodzaju produktu na podstawie ceny ex-works zgodnie z art. 2 ust. 6a lit. a) rozporządzenia podstawowego.
(110) Po pierwsze, Komisja ustaliła wartość niezniekształconych kosztów produkcji. Wobec braku współpracy ze strony producentów eksportujących Komisja oparła się na dostarczonych przez wnioskodawcę we wniosku o dokonanie przeglądu informacjach dotyczących zużycia poszczególnych czynników (surowców, gazu, energii elektrycznej i pracy) używanych w produkcji CRS.
(111) Komisja pomnożyła wielkość konsumpcji przez niezniekształcone koszty jednostkowe odnotowane w Meksyku, jak opisano w sekcji 3.6. Szereg czynników produkcji, które stanowiły znikomy udział w całkowitych kosztach surowców w okresie objętym dochodzeniem przeglądowym, wyrażono jako odsetek głównych surowców, jak wyjaśniono w motywie 84. Komisja zastosowała ten odsetek do niezniekształconych kosztów głównych surowców, aby uzyskać niezniekształconą wartość.
(112) Po ustaleniu niezniekształconych kosztów produkcji Komisja dodała do nich pośrednie koszty produkcji, koszty sprzedaży, koszty ogólne i administracyjne oraz zysk, jak stwierdzono w motywach 98 i 100.
- pośrednie koszty produkcji, które stanowiły ogółem 34,5 % bezpośrednich kosztów produkcji,
- koszty sprzedaży, koszty ogólne i administracyjne oraz inne koszty, które stanowiły 9,2 % kosztów sprzedanych towarów, oraz
- zyski, które odpowiadały 21,4 % kosztów sprzedanych towarów, zastosowano do całkowitych niezniekształconych kosztów produkcji.
(113) Na tej podstawie Komisja skonstruowała wartość normalną dla każdego rodzaju produktu na podstawie ceny ex-works zgodnie z art. 2 ust. 6a lit. a) rozporządzenia podstawowego.
3.8. Cena eksportowa
(114) Wobec braku współpracy ze strony chińskich producentów eksportujących cenę eksportową ustalono w oparciu o dane Eurostatu dotyczące przywozu na poziomie CIF (koszt, ubezpieczenie, fracht). Tę cenę CIF obniżono o koszty frachtu morskiego i koszty ubezpieczenia oraz krajowe koszty transportu w Chinach, aby otrzymać cenę eksportową na poziomie cen ex-works. Przeanalizowano dostępne dane dotyczące krajowych kosztów transportu w Chinach, w tym dane zawarte w sprawozdaniu krajowym "Doing Business" 67 dotyczącym Chin oraz średnie koszty frachtu morskiego i ubezpieczenia z Chin na podstawie danych OECD 68 . Komisja postanowiła jednak wykorzystać odpowiednie dane dotyczące kosztów transportu przedstawione we wniosku o dokonanie przeglądu wygaśnięcia 69 , ponieważ były one bardziej aktualne w porównaniu z innymi przekazanymi informacjami.
3.9. Porównanie i marginesy dumpingu
(115) Komisja porównała wartości normalne ustalone zgodnie z art. 2 ust. 6a lit. a) rozporządzenia podstawowego w odniesieniu do stali odpornych na korozję z ceną eksportową na podstawie ceny ex-works, jak ustalono powyżej.
(116) Na tej podstawie wyliczono, że margines dumpingu dla przywozu z Chin, wyrażony jako wartość procentowa ceny CIF na granicy Unii przed ocleniem, wynosił średnio 51,1 %.
(117) Wielkość przywozu do Unii w okresie objętym dochodzeniem przeglądowym była jednak nieznaczna i odpowiadała mniej niż 0,01 % udziału w rynku unijnym i w związku z tym ilość tę uznano za niereprezentatywną. W związku z tym Komisja stwierdziła, że te niewielkie ilości nie stanowią wystarczającej podstawy do kontynuacji analizy dumpingu. Komisja zbadała zatem również prawdopodobieństwo ponownego wystąpienia dumpingu.
3.10. Prawdopodobieństwo ponownego wystąpienia dumpingu
(118) Komisja zbadała, zgodnie z art. 11 ust. 2 rozporządzenia podstawowego, prawdopodobieństwo ponownego wystąpienia dumpingu w przypadku wygaśnięcia środków. Przeanalizowano następujące czynniki dodatkowe:
- moce produkcyjne i wolne moce produkcyjne w ChRL;
- stosunek cen dominujących na rynku unijnym do cen eksportowych z ChRL stosowanych wobec państw trzecich;
- poziom cen przy wywozie z ChRL do państw trzecich; oraz
- atrakcyjność rynku Unii.
3.10.1. Moce produkcyjne i wolne moce produkcyjne w ChRL
(119) Wobec braku współpracy Komisja ustaliła moce produkcyjne i wolne moce produkcyjne w ChRL na podstawie informacji przedstawionych we wniosku o dokonanie przeglądu 70 i informacji pochodzących z CEIC Data 71 .
(120) Zgodnie z informacjami zawartymi we wniosku o dokonanie przeglądu obecne moce produkcyjne Chin w zakresie stali szacuje się na 1,2 mld ton rocznie, a zużycie szacuje się na 1 mld ton 72 . Oznacza to wolne moce produkcyjne rzędu 0,2 mld ton rocznie. Wiadomo powszechnie, że Chińczycy rzeczywiście dysponują nadwyżką mocy produkcyjnych w zakresie produkcji stali 73 . ChRL przyczyniłaby się ponadto do jednej czwartej całkowitego wzrostu mocy produkcyjnych w zakresie stali w 2023 r. 74
(121) We wniosku o dokonanie przeglądu wnioskodawca wyjaśnił, że napotkał trudności w uzyskaniu konkretnych danych wskazujących na moce produkcyjne wyłącznie w odniesieniu do CRS. W związku z tym wykorzystał on dostępne dane dotyczące produkcji i mocy produkcyjnych w odniesieniu do wyrobów cynkowanych ogniowo ("HDG") i elektrolitycznie ("EG"), ponieważ wyroby te obejmują CRS 75 . W związku z tym wnioskodawca był zdania, że wykorzystanie danych dotyczących HDG było najdokładniejszym sposobem oceny mocy w odniesieniu do CRS 76 .
(122) Producenci eksportujący CRS w państwie, którego dotyczy postępowanie, mają nie tylko znaczne i rosnące wolne moce produkcyjne, ale również zdolność do szybkiego dalszego zwiększania mocy produkcyjnych w razie potrzeby. Wynika to z faktu, że CRS i inne wyroby z HDG mogą być wytwarzane zamiennie na tych samych liniach produkcyjnych, a producenci wyrobów z HDG mogą przechodzić z jednego produktu na drugi 77 .
(123) Na tej podstawie wnioskodawca ustalił wzrost mocy produkcyjnych stali HDG z 50,4 mln ton w 2018 r. do 51,2 mln ton w 2022 r. Zauważył również spadek wykorzystania mocy produkcyjnych w 2022 r. wynikający z braku popytu na wyroby ze stali na rynku krajowym 78 - zmianę zaobserwowaną również w całym chińskim przemyśle stalowym przez Światowe Stowarzyszenie Stali, które prognozuje niepewne perspektywy dla Chin i ich konsumpcji krajowej na 2024 r. 79 Przewiduje się, że wykorzystanie mocy produkcyjnych spadnie do 86,2 % w 2023 r., a następnie do 85,7 % do 2026 r. 80 Szacowane łączne chińskie wolne moce produkcyjne w zakresie HDG i EG wynoszące 6,4 mln ton stanowiłyby ponad 80 % konsumpcji CRS na wolnym rynku unijnym w okresie objętym dochodzeniem przeglądowym 81 .
(124) W związku z powyższym Komisja stwierdziła, że chińscy producenci eksportujący posiadają znaczące wolne moce produkcyjne w zakresie wytwarzania CRS w celu wywozu na rynek Unii, co sprawia, że - w przypadku wygaśnięcia środków - istnieje prawdopodobieństwo wzrostu wywozu po cenach dumpingowych.
3.10.2. Ceny eksportowe stosowane wobec państw trzecich przy wywozie z ChRL
(125) Jak zauważono powyżej w motywie 28, przywóz CRS z ChRL praktycznie zanikł w okresie objętym dochodzeniem przeglądowym. W związku z tym cena importowa produktu objętego postępowaniem do Unii nie była reprezentatywna ze względu na bardzo niewielką ilość tego produktu.
(126) Na podstawie danych statystycznych GTA dotyczących przywozu 82 Komisja zidentyfikowała dziesięć największych importerów stali odpornych na korozję z ChRL w okresie objętym dochodzeniem przeglądowym. Były to Tajlandia, Korea Południowa, Brazylia, Indonezja, Wietnam, Izrael, Chile, Peru, Japonia i Filipiny. Wywóz do tych państw stanowił łącznie 54,9 % całego chińskiego wywozu w okresie objętym dochodzeniem przeglądowym. We wniosku o dokonanie przeglądu wnioskodawca zauważył jednak, że cena eksportowa przy wywozie na Filipiny była zbyt wysoka w okresie objętym dochodzeniem przeglądowym. Podczas gdy w 2019 i 2020 r. ceny eksportowe przy wywozie z Chin na Filipiny były podobne do cen stosowanych wobec innych miejsc przeznaczenia, w 2021 r. cena eksportowa przy wywozie na Filipiny wzrosła o około 120 % w 2021 r. i o kolejne 50 % w 2022 r. (zagregowany wzrost o 220 % w latach 2020-2022), natomiast ceny eksportowe z Chin do wszystkich innych miejsc przeznaczenia w tym samym okresie wzrosły średnio o 50 %. Wnioskodawca wyjaśnił we wniosku, że takie zmiany cen eksportowych przy wywozie na Filipiny wynikały głównie z faktu, że Filipiny w dużym stopniu polegały na przywozie stali, a z powodu zakłóceń w łańcuchu dostaw z Rosji kupowały drogie wyroby stalowe z Chin 83 , w tym CRS. W świetle powyższego oraz z uwagi na brak współpracy ze strony chińskich producentów eksportujących Komisja uznała zatem, że cen eksportowych przy wywozie na Filipiny nie można uznać za wiarygodny wskaźnik poziomu cen eksportowych, i postanowiła nie uwzględniać cen eksportowych przy wywozie na Filipiny w swojej analizie.
(127) Komisja skorygowała podane ceny w odniesieniu do pozostałych dziewięciu krajów w celu obliczenia ceny eksportowej na poziomie ex-works, odejmując koszty frachtu morskiego i koszty ubezpieczenia 84 oraz krajowe koszty transportu w Chinach 85 . Cena produktu wywożonego do dziewięciu analizowanych miejsc przeznaczenia wywozu pozostaje niższa niż dominujący poziom cen w Unii, jak wyjaśniono w motywie 122 poniżej.
(128) Następnie Komisja porównała wartość normalną ustaloną zgodnie z art. 2 ust. 6a lit. a) rozporządzenia podstawowego z cenami eksportowymi przy wywozie do dziewięciu głównych miejsc przeznaczenia wywozu. Porównanie wykazało, że ceny eksportowe stosowane w wywozie do tych dziewięciu krajów były znacznie niższe od wartości normalnej, zgodnie z poniższym:
Tabela 2
Różnica cenowa między wartością normalną a ceną eksportową
Państwo |
Odsetek całkowitego "globalnego" wywozu CRS z ChRL |
Różnica cenowa między wartością normalną a ceną eksportową według kraju (%) |
Tajlandia |
10,4 |
115,7 |
Korea Południowa |
10,4 |
128,9 |
Brazylia |
6,3 |
110,3 |
Indonezja |
4,6 |
92,3 |
Wietnam |
3,1 |
76,8 |
Izrael |
2,8 |
120,5 |
Chile |
2,7 |
97,1 |
Peru |
2,6 |
107,4 |
Japonia |
2,4 |
106,5 |
(129) Na podstawie powyższego Komisja stwierdziła, że gdyby środki wygasły, a ceny, po których chińscy producenci eksportujący dokonywaliby wywozu produktu objętego postępowaniem do Unii, były zgodne z cenami eksportowymi stosowanymi w wywozie do państw trzecich zaobserwowanymi podczas przeglądu, poziom dumpingu byłyby znaczny.
3.10.3. Atrakcyjność rynku unijnego
(130) Według danych GTA chińscy producenci eksportujący dokonywali wywozu do dziewięciu głównych miejsc przeznaczenia wymienionych w motywie 118 po średniej cenie o 15 % niższej od ceny dominującej na rynku unijnym w okresie objętym dochodzeniem przeglądowym. Wnioskodawca stwierdził również we wniosku o dokonanie przeglądu, że w okresie objętym dochodzeniem znacznie spadły koszty wysyłki z Chin do Europy 86 . Biorąc pod uwagę poziom cen i spadek kosztów transportu, rynek unijny jest znacznie bardziej atrakcyjny dla chińskich eksporterów niż wszystkie inne państwa z wyłączeniem Filipin. Zatem w przypadku braku środków potencjalne wyższe ceny eksportowe i większy poziom wywozu do Unii przyniosłyby większe zyski niż wywóz do innych państw trzecich, co świadczy o atrakcyjności rynku unijnego.
(131) Chociaż wielkość wywozu z Chin do Unii zmniejszyła się po wprowadzeniu pierwotnych środków, chińscy producenci wytwarzają znaczne ilości produktu objętego przeglądem, a według statystyk GTA w okresie objętym dochodzeniem przeglądowym dokonali wywozu na poziomie blisko 10 mln w skali globalnej.
(132) W okresie objętym dochodzeniem przeglądowym wielkość wywozu CRS do państw spoza Unii była równa całkowitej konsumpcji w Unii i o około 30 % wyższa niż produkcja unijna w tym samym okresie. Biorąc pod uwagę atrakcyjność rynku unijnego pod względem cen, otwartości i zwiększonej konsumpcji, uznaje się, że w przypadku uchylenia środków chińscy eksporterzy prawdopodobnie przekierowaliby znaczne ilości CRS po cenach dumpingowych na bardziej atrakcyjny rynek unijny.
(133) Co więcej, na wielu rynkach światowych wprowadzono lub rozszerzono środki ochrony handlu w odniesieniu do przywozu chińskich CRS. Mowa między innymi o Indiach (środki antydumpingowe w odniesieniu do kodów HS 7225 99 i 7226 99), Republice Południowej Afryki i Namibii (środki antydumpingowe w odniesieniu do kodów HS 7210 49 i 7210 61), Wietnamie (środki antydumpingowe w odniesieniu do kodu HS 7225 99), Kanadzie (środki antydumpingowe w odniesieniu do kodów HS 7210 49 i 7226 99), Eurazjatyckiej Unii Gospodarczej (środki anty dumpingowe w odniesieniu do kodów HS 7210 49 i 7210 61), Malezji (środki antydumpingowe w odniesieniu do kodów HS 7210 61 i 7226 99) oraz Tajlandii (środki antydumpingowe w odniesieniu do kodu HS 7210 49) 87 . Ukraina wprowadziła również środki antydumpingowe w odniesieniu do wszystkich kodów HS związanych z pro duktem objętym postępowaniem. Oprócz tego w USA wprowadzono środki na podstawie sekcji 232, a w Zjednoczo nym Królestwie wdrożono środki ochronne. Środki te stanowią ograniczenia wywozowe dla chińskich producentów CRS na inne znaczące rynki eksportowe i zwiększają prawdopodobieństwo przekierowania chińskiego wywozu na rynek unijny w przypadku braku środków.
(134) ChRL były ponadto nadal zainteresowane rynkiem unijnym nawet po wprowadzeniu środków pierwotnych, czego dowodem było dochodzenie w sprawie obejścia środków antydumpingowych dotyczących przywozu pochodzącego z ChRL, w wyniku którego przedmiotowe środki rozszerzono na nieznacznie zmodyfikowane niektóre stale odporne na korozję 88 . Fakt, że Unia przyjęła środki ochronne dotyczące niektórych wyrobów ze stali, w tym produktu objętego przeglądem, nie zmienia tego wniosku. Wielkości przywozu w ramach rezydualnego kontyngentu taryfowego ustala się na poziomie, który może pozwolić Chinom na wywóz znacznych ilości stali odpornych na korozję.
(135) W związku z tym, w przypadku wygaśnięcia środków w UE chińscy producenci prawdopodobnie wznowiliby wywóz CRS po cenach dumpingowych w znacznych ilościach na rynek unijny.
3.10.4. Wnioski dotyczące prawdopodobieństwa ponownego wystąpienia dumpingu
(136) W związku z powyższym Komisja uznała, że niezależnie od tego, czy w okresie objętym dochodzeniem przeglądowym występował dumping, istnieje duże prawdopodobieństwo ponownego wystąpienia dumpingu w przypadku dopuszczenia do wygaśnięcia obecnie obowiązujących środków.
(137) W szczególności z poziomu wartości normalnej ustalonego dla ChRL w porównaniu z poziomem chińskich cen eksportowych stosowanych na rynkach państw trzecich i w Unii, atrakcyjności rynku unijnego pod względem poziomu cen i wielkości oraz istnienia w ChRL znacznych mocy produkcyjnych wynika, że prawdopodobieństwo ponownego wystąpienia dumpingu w przypadku wygaśnięcia obecnie obowiązujących środków jest wysokie.
4. SZKODA
4.1. Definicja przemysłu Unii i produkcji unijnej
(138) Produkt podobny był wytwarzany w okresie badanym przez 21 producentów w Unii. Producenci ci reprezentują przemysł Unii w rozumieniu art. 4 ust. 1 rozporządzenia podstawowego.
(139) Zgodnie z ustaleniami całkowita produkcja unijna, w tym produkcja na rynek sprzedaży wewnętrznej, okresie objętym dochodzeniem przeglądowym wyniosła około 7 743 498 ton. Komisja ustaliła wielkość produkcji na podstawie odpowiedzi na pytania zawarte w kwestionariuszu otrzymane od wnioskodawcy i producentów unijnych objętych próbą. Jak wskazano w motywie 13, trzech producentów unijnych wybranych do próby reprezentowało 29 % całko witej unijnej produkcji produktu podobnego.
4.2. Konsumpcja w Unii
(140) Komisja ustaliła wielkość konsumpcji w Unii na podstawie:
a) danych wnioskodawcy dotyczących sprzedaży i wykorzystania na użytek własny (w tym sprzedaży na wewnętrzne potrzeby) produktu podobnego przez przemysł Unii, sprawdzonych przez porównanie z wielkością sprzedaży i wykorzystania na użytek własny zgłoszoną przez objętych próbą producentów unijnych; oraz
b) przywozu produktu objętego przeglądem do Unii z wszystkich państw trzecich, według danych Eurostatu.
(141) Konsumpcja w Unii kształtowała się następująco:
Tabela 3
Konsumpcja w Unii (w tonach)
|
2019 |
2020 |
2021 |
ODP |
Konsumpcja w Unii ogółem |
9 011 034 |
9184071 |
11 063 151 |
9 547 573 |
Wskaźnik (2019 = 100) |
100 |
102 |
123 |
106 |
Konsumpcja na rynku sprzedaży wewnętrznej |
1 864 394 |
1 764931 |
2 091 845 |
1 916 305 |
Wskaźnik (2019 = 100) |
100 |
95 |
112 |
103 |
Konsumpcja na wolnym rynku |
7146640 |
7419141 |
8 971 306 |
7631268 |
Wskaźnik (2019 = 100) |
100 |
104 |
126 |
107 |
Źródło: Eurostat, wnioskodawca i producenci unijni objęci próbą.
|
(142) W trakcie okresu badanego konsumpcja w Unii na wolnym rynku wzrosła o 7 %. Ten wzrost konsumpcji był najbardziej widoczny w 2021 r. ze względu na odbudowę gospodarki po kryzysie związanym z COVID-19. W tym samym okresie popyt na rynku sprzedaży wewnętrznej ulegał wahaniom i ogólnie wzrósł o 3 %. Wahania na rynku sprzedaży wewnętrznej były częściowo spowodowane różnicami w poziomie wykorzystania linii stosowanych do wytwarzania produktu objętego przeglądem do wytwarzania produktów nieobjętych zakresem przeglądu.
4.3. Przywóz z państwa, którego dotyczy postępowanie
4.3.1. Wielkość i udział w rynku przywozu z państwa, którego dotyczy postępowanie
(143) Komisja określiła wielkość przywozu na podstawie danych Eurostatu. Udział w rynku przywozu ustalono przez porównanie tego przywozu z konsumpcją w Unii.
(144) Przywóz do Unii z państwa, którego dotyczy postępowanie, kształtował się następująco:
Tabela 4
Wielkość przywozu i udział w rynku
|
2019 |
2020 |
2021 |
ODP |
Wielkość przywozu z ChRL (w tonach) |
196 |
232 |
10 926 |
953 |
Udział przywozu z ChRL w rynku |
0,0% |
0,0% |
0,1 % |
0,0% |
Źródło: Eurostat.
|
(145) Przywóz produktu objętego przeglądem z Chin do Unii utrzymywał się na bardzo niskim poziomie w całym okresie badanym. W rezultacie udział Chin w rynku był nieznaczny.
4.3.2. Ceny importowe z państwa, którego dotyczy postępowanie, oraz podcięcie cenowe
Tabela 5
Ceny przywozu z państwa, którego dotyczy postępowanie
|
2019 |
2020 |
2021 |
ODP |
Średnia cena |
998 |
1 037 |
972 |
1 395 |
Wskaźnik (2019 = 100) |
100 |
104 |
97 |
140 |
Źródło: Eurostat.
|
(146) Ceny przywozu z państwa, którego dotyczy postępowanie, zwiększyły się w okresie badanym o 40 %, jednak przywóz był wciąż minimalny. Te minimalne wielkości przywozu z ChRL nie pozwalają na żadne znaczące obliczenia podcięcia cenowego.
4.4. Przywóz z państw trzecich innych niż ChRL
(147) Wielkość przywozu do Unii oraz udział w rynku i trendy cenowe dotyczące przywozu niektórych stali odpornych na korozję z innych państw trzecich kształtowały się następująco:
Tabela 6
Przywóz z państw trzecich
Państwo |
|
2019 |
2020 |
2021 |
ODP |
Wietnam |
Wielkość sprzedaży (w tonach) |
28 972 |
51 241 |
744 010 |
709 484 |
|
Wskaźnik (2019 = 100) |
100 |
177 |
2 568 |
2 449 |
|
Udział w rynku |
0,4% |
0,7% |
8,3 % |
9,3% |
|
Wskaźnik (2019 = 100) |
100 |
170 |
2 046 |
2 293 |
|
Średnia cena (EUR/t) |
664 |
608 |
1 007 |
1 132 |
|
Wskaźnik (2019 = 100) |
100 |
92 |
152 |
170 |
Turcja |
Wielkość sprzedaży (w tonach) |
472 298 |
704823 |
1 029 743 |
581706 |
|
Wskaźnik (2019 = 100) |
100 |
149 |
218 |
123 |
|
Udział w rynku |
6,6% |
9,5% |
11,5% |
7,6% |
|
Wskaźnik (2019 = 100) |
100 |
144 |
174 |
115 |
|
Średnia cena (EUR/t) |
615 |
562 |
934 |
1 138 |
|
Wskaźnik (2019 = 100) |
100 |
91 |
152 |
185 |
Tajwan |
Wielkość sprzedaży (w tonach) |
137 310 |
164223 |
281377 |
362 660 |
|
Wskaźnik (2019 = 100) |
100 |
120 |
205 |
264 |
|
Udział w rynku |
1,9% |
2,2% |
3,1 % |
4,8 % |
|
Wskaźnik (2019 = 100) |
100 |
115 |
163 |
247 |
|
Średnia cena (EUR/t) |
655 |
627 |
880 |
1 225 |
|
Wskaźnik (2019 = 100) |
100 |
96 |
134 |
187 |
Indie |
Wielkość sprzedaży (w tonach) |
195 469 |
159695 |
479238 |
197750 |
|
Wskaźnik (2019 = 100) |
100 |
82 |
245 |
101 |
|
Udział w rynku |
2,7% |
2,2% |
5,3% |
2,6% |
|
Wskaźnik (2019 = 100) |
100 |
79 |
195 |
95 |
|
Średnia cena (EUR/t) |
637 |
576 |
1 023 |
1 091 |
|
Wskaźnik (2019 = 100) |
100 |
90 |
161 |
171 |
Korea Południowa |
Wielkość sprzedaży (w tonach) |
221 329 |
241 201 |
144 540 |
164311 |
|
Wskaźnik (2019 = 100) |
100 |
109 |
65 |
74 |
|
Udział w rynku |
3,1 % |
3,3% |
1,6% |
2,2% |
|
Wskaźnik (2019 = 100) |
100 |
105 |
52 |
70 |
|
Średnia cena (EUR/t) |
683 |
622 |
862 |
1 213 |
|
Wskaźnik (2019 = 100) |
100 |
91 |
126 |
178 |
Rosja |
Wielkość sprzedaży (w tonach) |
182 292 |
276 474 |
278278 |
117971 |
|
Wskaźnik (2019 = 100) |
100 |
152 |
153 |
65 |
|
Udział w rynku |
2,6% |
3,7% |
3,1 % |
1,5% |
|
Wskaźnik (2019 = 100) |
100 |
146 |
122 |
61 |
|
Średnia cena (EUR/t) |
606 |
547 |
988 |
1 148 |
|
Wskaźnik (2019 = 100) |
100 |
90 |
163 |
189 |
Republika Południowej Afryki |
Wielkość sprzedaży (w tonach) |
- |
- |
76 165 |
107412 |
|
Wskaźnik (2021 = 100) |
- |
- |
100 |
141 |
|
Udział w rynku |
- |
- |
0,8 % |
1,4% |
|
Wskaźnik (2021 = 100) |
- |
- |
100 |
166 |
|
Średnia cena (EUR/t) |
- |
- |
1 187 |
1 230 |
|
Wskaźnik (2021 = 100) |
- |
- |
100 |
104 |
Pozostałe państwa trzecie |
Wielkość sprzedaży (w tonach) |
133 941 |
140 573 |
242 601 |
229 747 |
|
Wskaźnik (2019 = 100) |
100 |
105 |
181 |
172 |
|
Udział w rynku |
1,9% |
1,9% |
2,7% |
3,0% |
|
Wskaźnik (2019 = 100) |
100 |
101 |
144 |
161 |
|
Średnia cena (EUR/t) |
622 |
564 |
960 |
1 125 |
|
Wskaźnik (2019 = 100) |
100 |
91 |
154 |
181 |
Wszystkie państwa trzecie łącznie, z wyjątkiem ChRL |
Wielkość sprzedaży (w tonach) |
1 371611 |
1 738 230 |
3275952 |
2 471 041 |
|
Wskaźnik (2019 = 100) |
100 |
127 |
239 |
180 |
|
Udział w rynku |
19,2% |
23,4% |
36,5 % |
32,4% |
|
Wskaźnik (2019 = 100) |
100 |
122 |
190 |
169 |
|
Średnia cena (EUR/t) |
634 |
577 |
968 |
1 153 |
|
Wskaźnik (2019 = 100) |
100 |
91 |
153 |
182 |
Źródło: Eurostat.
|
(148) Przywóz produktu objętego przeglądem z państw trzecich innych niż ChRL wzrósł ogólnie o 80 %, przy czym szczególnie wysoki poziom odnotowano w 2021 r. po odbudowie gospodarki w następstwie kryzysu związanego z COVID-19. Przywóz ten pochodził głównie z Turcji i Wietnamu.
(149) Przywóz z Turcji był znaczny w całym okresie badanym, chociaż jego wielkość była różna. Wszczęcie dochodzenia antydumpingowego 24 czerwca 2021 r. 89 w odniesieniu do przywozu produktu podobnego pochodzącego z Rosji i Turcji 90 mogło mieć efekt mrożący w odniesieniu do przywozu produktu objętego przeglądem z tych dwóch państw w 2021 r. i w okresie objętym dochodzeniem przeglądowym.
(150) Przywóz z Wietnamu był ograniczony w latach 2019 i 2020, ale następnie gwałtownie wzrósł o ponad 2 000 %, aż stał się głównym źródłem przywozu. Dwoma głównymi przyczynami tego wzrostu były wejście w życie umowy o wolnym handlu między UE a Wietnamem 91 oraz wyłączenie wietnamskiej stali odpornej na korozję ze środków ochronnych dotyczących stali do czerwca 2022 r. 92
(151) Udział w rynku państw trzecich innych niż ChRL wzrósł z 19,2 % w 2019 r. do 32,4 % w okresie objętym dochodzeniem przeglądowym.
(152) Ogólnie rzecz ujmując, od 2020 r. ceny przywozu z państw trzecich były niższe niż ceny przemysłu Unii, przy czym różnica ta zmniejszyła się w miarę upływu czasu. Należy jednak zauważyć, że mogą istnieć różne asortymenty produktów oraz że, w szczególności w odniesieniu do Turcji, ceny podane w powyższej tabeli wykluczają cła antydumpingowe mające zastosowanie w ostatniej połowie 2022 r.
4.5. Sytuacja gospodarcza przemysłu Unii
4.5.1. Uwagi ogólne
(153) Ocena warunków ekonomicznych przemysłu Unii obejmowała ocenę wszystkich wskaźników gospodarczych oddziałujących na stan przemysłu Unii w okresie badanym.
(154) Jak wspomniano w sekcji 1.6.1, w celu oceny warunków ekonomicznych przemysłu Unii zastosowano kontrolę wyrywkową.
(155) W celu określenia szkody Komisja wprowadziła rozróżnienie między makroekonomicznymi i mikroekonomicznymi wskaźnikami szkody. Komisja oceniła wskaźniki makroekonomiczne na podstawie danych przedstawionych w odpowiedziach Eurofer na pytania zawarte w kwestionariuszu, dotyczących wszystkich producentów unijnych, porównanych w razie potrzeby z odpowiedziami na pytania zawarte w kwestionariuszu udzielonymi przez producentów unijnych objętych próbą. Komisja oceniła wskaźniki mikroekonomiczny na podstawie danych zawartych w zweryfikowanych odpowiedziach na pytania zawarte w kwestionariuszu udzielonych przez producentów unijnych objętych próbą. Oba zestawy danych sprawdzono i uznano za reprezentatywne dla sytuacji gospodarczej przemysłu Unii.
(156) Do wskaźników makroekonomicznych zalicza się: produkcję, moce produkcyjne, wykorzystanie mocy produkcyjnych, wielkość sprzedaży, udział w rynku, wzrost, zatrudnienie, wydajność, wielkość marginesu dumpingu oraz poprawę sytuacji po wcześniejszym dumpingu.
(157) Do wskaźników mikroekonomicznych zalicza się: średnie ceny jednostkowe, koszt jednostkowy, koszty pracy, zapasy, rentowność, przepływy środków pieniężnych, inwestycje, zwrot z inwestycji i zdolność do pozyskania kapitału.
4.5.2. Wskaźniki makroekonomiczne
4.5.2.1. Produkcja, moce produkcyjne i wykorzystanie mocy produkcyjnych
(158) Całkowita produkcja unijna, moce produkcyjne i wykorzystanie mocy produkcyjnych kształtowały się w okresie badanym następująco:
Tabela 7
Produkcja, moce produkcyjne i wykorzystanie mocy produkcyjnych
|
2019 |
2020 |
2021 |
ODP |
Wielkość produkcji (w tonach) |
9209033 |
8 901 268 |
8995570 |
7 743 498 |
Wskaźnik (2019 = 100) |
100 |
97 |
98 |
84 |
Moce produkcyjne (w tonach) |
11 569 564 |
12 587 213 |
11 159 969 |
11 244 662 |
Wskaźnik (2019 = 100) |
100 |
109 |
96 |
97 |
Wykorzystanie zdolności przepustowej |
79,6 % |
70,7 % |
80,6 % |
68,9 % |
Wskaźnik (2019 = 100) |
100 |
89 |
101 |
87 |
Źródło: Eurofer i producenci unijni objęci próbą.
|
(159) Wielkość produkcji przemysłu Unii ulegała wahaniom i w ogólnym ujęciu spadła o 16 % w okresie badanym. Spadek w 2020 r. wynikał częściowo z presji wywieranej przez przywóz z Turcji i Rosji 93 . W okresie badanym moce produkcyjne przemysłu Unii były różne. Ogólnie spadły o 3 %. Spadek wielkości produkcji w ostatniej części okresu badanego - w większości - oraz spadek mocy produkcyjnych - w całości - spowodowane były niereprezentatywnymi trudnościami finansowymi i wynikającymi z nich trudnościami operacyjnymi, których doświadczył jeden producent unijny nieobjęty próbą 94 . Wskaźnik wykorzystania mocy produkcyjnych spadł o 13 %, co jest wynikiem spadku produkcji unijnej.
(160) Jak jednak ustalono w pierwotnym dochodzeniu, opisane powyżej tendencje są częściowo teoretyczne, ponieważ producenci unijni wykorzystują linie cynkowania ogniowego do produkcji produktu objętego przeglądem, ale także innych produktów, które nie są przedmiotem przeglądu. W przypadku niektórych producentów w okresie badanym zmienił się udział linii produkcyjnych, które przydzielono do produkcji produktu objętego przeglądem.
4.5.2.2. Wielkość sprzedaży na wolnym rynku, wielkość na rynku sprzedaży wewnętrznej i udział w rynku
(161) Wielkość sprzedaży i udział przemysłu Unii w rynku kształtowały się w okresie badanym następująco:
Tabela 8
Wielkość sprzedaży na wolnym rynku i jej udział w tym rynku
|
2019 |
2020 |
2021 |
ODP |
Sprzedaż na wolnym rynku (w tonach) |
5 774832 |
5 680 681 |
5 684 429 |
5 159 274 |
Wskaźnik (2019 = 100) |
100 |
98 |
98 |
89 |
Udział w rynku sprzedaży wolnorynkowej (%) |
80,8 % |
76,6 % |
63,4 % |
67,6 % |
Wskaźnik (2019 = 100) |
100 |
95 |
78 |
84 |
Źródło: Eurofer i producenci unijni objęci próbą.
|
(162) Wielkość sprzedaży przemysłu unijnego na rynku unijnym spadła w okresie badanym o 11 %. Spadek tek nastąpił głównie między 2021 r. a okresem objętym dochodzeniem przeglądowym i można go wyjaśnić spadkiem konsumpcji w tym okresie oraz upadkiem dużego producenta unijnego nieobjętego próbą w 2021 r., jak wyjaśniono w motywie 151.
(163) W okresie badanym udział przemysłu Unii w wolnym rynku zmniejszył się o 16 %, ponieważ w tym samym czasie przywóz wzrósł gwałtownie, tj. w ujęciu bezwzględnym jego wzrost był dwukrotnie większy niż wzrost konsumpcji.
Tabela 9
Wielkości produkcji na użytek własny i jej udział w rynku
|
2019 |
2020 |
2021 |
ODP |
Sprzedaż wewnętrzna (w tonach) |
1 864 394 |
1 764931 |
2 091 845 |
1 916 305 |
Wskaźnik (2019 = 100) |
100 |
95 |
112 |
103 |
Udział rynku sprzedaży wewnętrznej w całkowitej produkcji unijnej (%) |
20,2 % |
19,8 % |
23,3 % |
24,7 % |
Wskaźnik (2019 = 100) |
100 |
98 |
115 |
122 |
Źródło: Eurofer i producenci unijni objęci próbą.
|
(164) Wielkość sprzedaży wewnętrznej przemysłu Unii była stosunkowo stabilna i odnotowano ogólny wzrost o 3 %.
(165) Spadek produkcji unijnej pociągnął za sobą wzrost udziału rynku sprzedaży wewnętrznej w całkowitej produkcji unijnej.
4.5.2.3. Wzrost
(166) Przemysłowi Unii udało się częściowo odnieść korzyści z okresów wzrostu gospodarczego na rynku unijnym, nawet jeżeli wykorzystanie mocy produkcyjnych było niższe niż podczas pierwotnego dochodzenia i prowadzono restrukturyzację. Przemysł Unii utrzymywał znaczne udziały w rynku w całym okresie badanym.
4.5.2.4. Zatrudnienie i wydajność
(167) Zatrudnienie i wydajność kształtowały się w okresie badanym następująco:
Tabela 10
Zatrudnienie i wydajność
|
2019 |
2020 |
2021 |
ODP |
Liczba pracowników |
11 117 |
12 048 |
10 385 |
9 593 |
Wskaźnik (2019 = 100) |
100 |
108 |
93 |
86 |
Wydajność (w tonach na pracownika) |
828 |
739 |
866 |
807 |
Wskaźnik (2019 = 100) |
100 |
89 |
105 |
97 |
Źródło: Eurofer i producenci unijni objęci próbą.
|
(168) W okresie badanym poziom zatrudnienia w przemyśle Unii związanego z produkcją produktu objętego przeglądem wahał się i spadł o 14 %. Spadek w ostatniej części okresu badanego należy przypisać zmianom zachodzącym u jednego dużego producenta, jak wspomniano w motywie 151 powyżej. Co więcej, niektóre wahania są teoretyczne, ponieważ wynikają z różnych modeli produkcyjnych i różnej metodyki stosowanej w celu przydzielania zasobów, w której puntem wyjścia była rodzina produktów szersza niż produkt objęty przeglądem (mianowicie obejmowała wszystkie wyroby cynkowane ogniowo).
(169) Produktywność przemysłu Unii spadła w okresie badanym o 3 %. Wahania te związane są ze spadkiem wielkości produkcji w Unii w 2020 r. i w okresie objętym dochodzeniem przeglądowym.
4.5.2.5. Wielkość marginesu dumpingu i poprawa sytuacji po wcześniejszym dumpingu
(170) Poziom przywozu w okresie objętym dochodzeniem przeglądowym był bardzo ograniczony i stanowił nieznaczny odsetek konsumpcji w Unii. Dlatego też nie można było wymiernie ustalić wpływu wielkości rzeczywistych marginesów dumpingu na przemysł Unii. W przeglądzie skupiono się na prawdopodobieństwie ponownego wystąpienia dumpingu w przypadku uchylenia środków antydumpingowych. Jak jednak wspomniano w motywie 120, różnica między wartością normalną a ceną eksportową stosowaną przy wywozie do państw trzecich była znaczna.
(171) Stale odporne na korozję były już przedmiotem dochodzeń antydumpingowych. W pierwotnym dochodzeniu Komisja stwierdziła, że w okresie od 1 października 2015 r. do 30 września 2016 r. na sytuację przemysłu Unii znaczący wpływ miał przywóz produktu objętego przeglądem pochodzącego z ChRL po cenach dumpingowych. W sierpniu 2020 r. w ramach dochodzenia w sprawie obejścia środków antydumpingowych dotyczących przywozu pochodzącego z ChRL przedmiotowe środki rozszerzono na nieznacznie zmodyfikowane niektóre stale odporne na korozję 95 . W dochodzeniu dotyczącym między innymi produktu objętego przeglądem Komisja stwierdziła, że w okresie od 1 stycznia 2020 r. do 30 grudnia 2020 r. na sytuację przemysłu Unii negatywny wpływ miał przywóz towarów po cenach dumpingowych z Rosji i Turcji 96 .
(172) W związku z tym, gdy rozpoczynano niniejsze dochodzenie, sytuacja przemysłu Unii poprawiała się po wcześniejszych praktykach dumpingowych. Wprowadzone środki miały jednak niezaprzeczalnie pozytywny wpływ na przemysł Unii.
4.5.3. Wskaźniki mikroekonomiczne
4.5.3.1. Ceny i czynniki wpływające na ceny
(173) Średnie ważone jednostkowe ceny sprzedaży stosowane przez objętych próbą producentów Unii wobec klientów niepowiązanych w Unii kształtowały się w okresie badanym następująco:
Tabela 11
Ceny sprzedaży i koszt produkcji w Unii (EUR/t)
|
2019 |
2020 |
2021 |
ODP |
Średnia jednostkowa cena sprzedaży na wolnym rynku |
628 |
587 |
1 039 |
1 162 |
Wskaźnik (2019 = 100) |
100 |
93 |
165 |
185 |
Jednostkowy koszt produkcji |
601 |
588 |
789 |
986 |
Wskaźnik (2019 = 100) |
100 |
98 |
131 |
164 |
Źródło: Objęci próbą producenci unijni.
|
(174) Producenci unijni mogli podnieść swoje ceny sprzedaży w Unii po wprowadzeniu odpowiednich środków ochrony handlu.
(175) Jednostkowy koszt produkcji wzrósł w ujęciu ogólnym w okresie badanym o 64 %. W drugiej połowie okresu badanego ceny niektórych głównych surowców i energii znacznie wzrosły.
4.5.3.2. Koszty pracy (176) Średnie koszty pracy objętych próbą producentów unijnych kształtowały się w okresie badanym następująco:
Tabela 12
Średnie koszty pracy na pracownika
|
2019 |
2020 |
2021 |
ODP |
Średnie koszty pracy na pracownika (w EUR) |
72 692 |
68 225 |
77 162 |
81 837 |
Wskaźnik (2019 = 100) |
100 |
94 |
106 |
113 |
Źródło: Objęci próbą producenci unijni.
|
(177) Średnie koszty pracy na pracownika producentów unijnych objętych próbą wzrosły w okresie badanym o 13 %. W 2020 r. tymczasowo spadły ze względu na środki wsparcia publicznego związane z COVID-19.
4.5.3.3. Zapasy (178) Stan zapasów objętych próbą producentów unijnych kształtował się w okresie badanym następująco:
Tabela 13
Zapasy
|
2019 |
2020 |
2021 |
ODP |
Stan zapasów na koniec okresu sprawozdawczego (w tonach) |
154 680 |
111817 |
171244 |
160 558 |
Wskaźnik (2019 = 100) |
100 |
72 |
111 |
104 |
Stan zapasów na koniec okresu sprawozdawczego jako odsetek produkcji |
7,6% |
5,3% |
7,2% |
7,6% |
Wskaźnik (2019 = 100) |
100 |
70 |
96 |
100 |
Źródło: Objęci próbą producenci unijni.
|
(179) Producenci unijni zwykle utrzymują niewielki poziom zapasów. Zapasy nie są zatem uznawane za istotny wskaźnik szkody w przypadku tego przemysłu. Potwierdza to także analiza zmian stanu zapasów na koniec okresu sprawozdawczego jako wartości procentowej produkcji.
4.5.3.4. Rentowność, przepływy środków pieniężnych, inwestycje, zwrot z inwestycji i zdolność do pozyskania kapitału
(180) Rentowność, przepływy środków pieniężnych, inwestycje i zwrot z inwestycji objętych próbą producentów unijnych kształtowały się w okresie badanym następująco:
Tabela 14
Rentowność, przepływy środków pieniężnych, inwestycje i zwrot z inwestycji
|
2019 |
2020 |
2021 |
ODP |
Rentowność sprzedaży klientom niepowiązanym w Unii (w % obrotu ze sprzedaży) |
- 3,7 % |
- 1,7 % |
16,1 % |
7,9% |
Wskaźnik (2019 = 100) |
- 100 |
- 46 |
435 |
214 |
Przepływy pieniężne (EUR) |
- 26 986 371 |
43 439 334 |
269 485 933 |
189 860 405 |
Wskaźnik (2019 = 100) |
- 100 |
161 |
999 |
704 |
Inwestycje (w EUR) |
27 483 583 |
30 820 545 |
25 152 956 |
35 339 227 |
Wskaźnik (2019 = 100) |
100 |
112 |
92 |
129 |
Zwrot z inwestycji |
- 6% |
- 3% |
33% |
22% |
Wskaźnik (2019 = 100) |
- 100 |
- 50 |
550 |
367 |
Źródło: Objęci próbą producenci unijni.
|
(181) Komisja określiła rentowność producentów unijnych objętych próbą, wyrażając zysk netto przed opodatkowaniem ze sprzedaży produktu podobnego klientom niepowiązanym w Unii jako odsetek obrotów z tej sprzedaży. Przywóz towarów po cenach dumpingowych z kilku państw przyczynił się do poniesienia strat przez przemysł Unii w latach 2019 i 2020. Wprowadzone następnie środki ochrony handlu pozwoliły producentom unijnym podnieść ich ceny sprzedaży do poziomu wyższego niż wyniósł wzrost kosztów produkcji i osiągnąć zrównoważony poziom zysku. W okresie objętym dochodzeniem przeglądowym zyski znacznie spadły w porównaniu z 2021 r., ponieważ ceny sprzedaży nie mogły już uwzględniać dalszego znacznego wzrostu kosztów produkcji. Rentowność osiągnięta zarówno w 2021 r., jak i w 2022 r. przewyższała jednak zysk docelowy ustalony we wcześniejszych dochodzeniach obejmujących ten sam i nieco szerszy asortyment produktów 97 .
(182) Przepływy pieniężne netto określają zdolność producentów unijnych do samofinansowania swojej działalności. Tendencja w przepływach środków pieniężnych netto była zgodna z pozytywnymi zmianami w zakresie rentowności.
(183) Inwestycje to wartość księgowa netto aktywów. Inwestycje netto wzrosły ogółem w okresie badanym. Ogólnie rzecz biorąc, inwestycje te miały na celu utrzymanie istniejących mocy produkcyjnych, poprawę jakości, zmniejszenie kosztów i oszczędność energii.
(184) Zwrot z inwestycji to procentowy stosunek zysku do wartości księgowej netto inwestycji. Pod tym względem odnotowano pozytywne zmiany w kontekście znacznych zysków, ale ograniczonych inwestycji.
(185) Przywóz z ChRL nie miał bezpośredniego wpływu na zdolność do pozyskania kapitału.
4.6. Wnioski dotyczące szkody
(186) Zmiany wskaźników mikro- i makroekonomicznych w okresie badanym pokazały, że sytuacja finansowa przemysłu Unii była dobra w 2021 r. i w okresie objętym dochodzeniem przeglądowym, a rentowność w obu tych okresach przekraczała założone wcześniej zyski docelowe dla przemysłu.
(187) Pogorszeniu uległy niektóre wskaźniki oparte na wielkości oraz zatrudnienie, ale w znacznej części lub całkowicie można to przypisać szczególnym trudnościom napotykanym przez jednego dużego producenta unijnego, który praktycznie zaprzestał produkcji w 2021 r. Biorąc pod uwagę wszystkich pozostałych producentów unijnych, można by uzyskać obraz przemysłu Unii, z którego wynika, że znaczny spadek konsumpcji w okresie objętym dochodzeniem przeglądowym i duży wzrost przywozu w okresie badanym nie mają prawie żadnego wpływu na przemysł Unii, o ile w ogóle mają na niego wpływ.
(188) W związku z powyższym Komisja stwierdziła, że w okresie objętym dochodzeniem przeglądowym przemysł Unii nie poniósł istotnej szkody w rozumieniu art. 3 ust. 5 rozporządzenia podstawowego.
5. PRAWDOPODOBIEŃSTWO PONOWNEGO WYSTĄPIENIA SZKODY
(189) W powyższej sekcji Komisja stwierdziła, że przemysł Unii nie poniósł istotnej szkody w okresie objętym dochodzeniem przeglądowym. W związku z tym Komisja oceniła, zgodnie z art. 11 ust. 2 rozporządzenia podstawowego, czy istnieje prawdopodobieństwo ponownego wystąpienia szkody pierwotnie wyrządzonej przywozem towarów po cenach dumpingowych z ChRL w przypadku wygaśnięcia środków.
(190) W tym względzie Komisja oparła się na informacjach udostępnionych przez współpracujące strony oraz na wszelkich innych informacjach dostępnych w aktach sprawy. Zbadała moce produkcyjne i wolne moce produkcyjne w ChRL; związek między cenami w Unii, w ChRL i chińskimi cenami eksportowymi stosowanymi w wywozie do państw trzecich; prawdopodobne poziomy cen i wielkości przywozu z ChRL w przypadku braku środków antydumpingowych; oraz wpływ na przemysł Unii w przypadku wygaśnięcia środków.
(191) Jak stwierdzono w motywie 123, szacowane chińskie wolne moce produkcyjne w zakresie CRS stanowią ponad 80 % konsumpcji CRS na wolnym rynku unijnym w okresie objętym dochodzeniem przeglądowym, ale odsetek ten może wzrosnąć w świetle wskaźnika wykorzystania chińskich zakładów stali odpornej na korozję, który według prognoz ma wynieść 86,2 % w 2023 r. 98 Co więcej, jak stwierdzono w motywie 127, ceny w Unii są wyższe niż w dziewięciu z dziesięciu największych obecnych miejsc przeznaczenia wywozu chińskich CRS.
(192) W związku z tym istnieje bardzo duże prawdopodobieństwo, że wygaśnięcie środków antydumpingowych skutkowałoby wzrostem chińskiego wywozu do Unii. Ze względu na malejący popyt krajowy w Chinach fakt, że producenci CRS mogą z łatwością przejść z produkcji innych wyrobów z HDG na CRS oraz zastosować wyższe ceny na rynku unijnym (zob. motywy 123 i 122), taki wzrost może być nawet większy niż obecne wolne moce produkcyjne Chin, które stanowią już 80 % konsumpcji w Unii.
(193) Jak ponadto wyjaśniono w motywie 127, Komisja porównała ceny przywozu z cenami przemysłu Unii na podstawie bieżących cen eksportowych chińskich producentów eksportujących do państw trzecich. Ceny przy wywozie do głównych miejsc przeznaczenia wywozu o reprezentatywnej sprzedaży, o których mowa w motywie 126, skorygowano najpierw przez odjęcie kosztów transportu z ChRL do państw trzecich, a następnie dodanie kosztów transportu z ChRL do Unii, z wykorzystaniem danych dotyczących kosztów frachtu morskiego z wniosku o dokonanie przeglądu. Przy zastosowaniu tych obliczonych cen CIF i porównaniu ich ze średnimi ważonymi cenami sprzedaży stosowanymi przez trzech producentów unijnych objętych próbą wobec klientów niepowiązanych na rynku unijnym, dostosowanych do poziomu cen ex-works, ceny chińskiego wywozu do państw trzecich podcinały średnie ceny sprzedaży przemysłu Unii, odpowiednio dostosowane do poziomu ex-works, o 6,8 %. Wniosek zawierał również informacje, z których wynikało, że Chiny dokonywały wywozu coraz większych ilości do państw spoza Unii po niskich cenach 99 .
(194) Co więcej, chociaż rynki eksportowe mają duże znaczenie dla chińskiego przemysłu, ChRL ma coraz więcej trudności z dostępem do nich ze względu na szeroki zakres środków nałożonych przez inne państwa trzecie na przywóz niektórych stali odpornych na korozję z Chin, jak opisano w sekcji 3 powyżej.
(195) Rynek produktu objętego przeglądem jest bardzo konkurencyjny pod względem cen. W związku z tym prawdopodobne wprowadzenie do Unii przywozu po niskich cenach z państwa, którego dotyczy postępowanie, zmusiłoby przemysł Unii do zmniejszenia produkcji i obniżenia cen. Producenci unijni nie mieliby wystarczająco dużo czasu, aby podźwignąć się po poniesionych w przeszłości szkodach, dalej inwestować i wywiązywać się ze swoich zobowiązań, w tym zobowiązań społecznych i środowiskowych.
(196) Poziom zysku prawdopodobnie stanie się niemożliwy do utrzymania w przypadku tak kapitałochłonnego przemysłu. Poważne straty dla przemysłu Unii zagrożą jego zdolności do pozyskiwania kapitału, jego rentowności i prawdopodobnie doprowadzą do zamknięcia zakładów produkcyjnych i zwolnień pracowników, a także zakłóceń w łańcuchu dostaw.
(197) Istnieją środki ochronne dotyczące stali, na których producenci unijni już korzystają. Obecne dochodzenie antydumpingowe dotyczy jednak odrębnej kwestii, która nie jest objęta żadnym istniejącym środkiem.
(198) Na tej podstawie stwierdza się, że brak środków najprawdopodobniej doprowadziłby do znacznego wzrostu przywozu towarów po cenach dumpingowych z ChRL po wyrządzających szkodę cenach, a istotna szkoda najpewniej wystąpiłaby ponownie.
6. INTERES UNII
(199) Zgodnie z art. 21 rozporządzenia podstawowego Komisja zbadała, czy utrzymanie istniejących środków antydumpingowych nie zaszkodzi interesom Unii jako całości. Interes Unii określono na podstawie oceny wszystkich różnorodnych interesów, których dotyczy sprawa, w tym interesu przemysłu Unii, importerów i użytkowników.
6.1. Interes przemysłu Unii
(200) Większość z 21 producentów unijnych poparła wniosek i żaden z nich nie sprzeciwił się wszczęciu dochodzenia. Jak stwierdzono w sekcji 4 powyżej, przemysł Unii nie ponosi już istotnej szkody. Jak jednak stwierdzono w sekcji 5, uchylenie środków skutkowałoby ponownym napływem przywozu towarów po cenach dumpingowych z Chin, który szybko doprowadziłby do ponownego wystąpienia szkody. Kontynuacja obowiązujących środków leży zatem w interesie przemysłu Unii.
6.2. Interes importerów niepowiązanych
(201) Żaden z importerów nie współpracował w ramach dochodzenia.
(202) Brak współpracy ze strony importerów uniemożliwił Komisji przeanalizowanie, czy importerzy osiągali złe wyniki lub czy nie byli w stanie przenieść ewentualnego wzrostu cen.
(203) Komisja zauważa, że importerzy i łańcuchy dostaw nie tylko mają dostęp do bogactwa produkcji unijnej, ale także mogą korzystać z przywozu od wielu dostawców i z wielu krajów. Rozszerzenie środków nie ma na celu wykluczenia przywozu z Chin z rynku, a jedynie zapewnienie, aby przywóz ten nie był sprzedawany po cenach dumpingowych, powodując tym samym szkodę.
6.3. Interes użytkowników
(204) Użytkownicy nie współpracowali podczas dochodzenia. Dlatego Komisja nie była w stanie przeanalizować skutków obowiązujących środków w odniesieniu do sytuacji użytkowników.
(205) Komisja zauważa, że w toku pierwotnego dochodzenia stwierdziła, iż obecnie obowiązujące środki nie mają znaczącego negatywnego wpływu na użytkowników i konsumentów. Niektóre stale odporne na korozję stanowią bowiem na ogół stosunkowo niewielką część kosztów projektu budowlanego (zaledwie około 1 % w przypadku budynku mieszkalnego i 2 % w przypadku budynku biurowego), jak zauważono w przykładzie przedstawionym w załączniku 13 do wniosku.
6.4. Wnioski dotyczące interesu Unii
(206) W związku z powyższym Komisja ustaliła, że nie ma przekonujących powodów, aby stwierdzić, że utrzymanie istniejących środków nałożonych na przywóz niektórych stali odpornych na korozję pochodzących z ChRL nie leży w interesie Unii.
7. ŚRODKI ANTYDUMPINGOWE
(207) Na podstawie wniosków Komisji dotyczących prawdopodobieństwa ponownego wystąpienia dumpingu, prawdopodobieństwa ponownego wystąpienia szkody oraz interesu Unii, należy utrzymać środki antydumpingowe dotyczące niektórych stali odpornych na korozję z ChRL.
(208) Poszczególne stawki cła antydumpingowego określone w niniejszym rozporządzeniu mają zastosowanie wyłącznie do przywozu produktu objętego przeglądem pochodzącego z państwa, którego dotyczy postępowanie, i wytworzonego przez wymienione osoby prawne. Przywożony produkt objęty przeglądem, wytworzony przez dowolne inne przedsiębiorstwo, które nie zostało konkretnie wymienione w części normatywnej niniejszego rozporządzenia, w tym podmioty powiązane z przedsiębiorstwami konkretnie wymienionymi, podlega stawce cła stosowanej względem "całego pozostałego przywozu pochodzącego z Chińskiej Republiki Ludowej". Nie powinny one być objęte żadną z indywidualnych stawek cła antydumpingowego.
(209) Przedsiębiorstwo może zwrócić się o zastosowanie indywidualnych stawek cła antydumpingowego w przypadku zmiany jego nazwy. Wniosek w tej sprawie należy kierować do Komisji 100 . Wniosek musi zawierać wszystkie istotne informacje, które pozwolą wykazać, że zmiana nie wpływa na prawo przedsiębiorstwa do korzystania ze stawki celnej, która ma wobec niego zastosowanie. Jeśli zmiana nazwy przedsiębiorstwa nie wpływa na prawo do korzystania ze stawki należności celnej, która ma do niego zastosowanie, rozporządzenie dotyczące zmiany nazwy zostanie opublikowane w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej.
(210) W celu zminimalizowania ryzyka obchodzenia cła w związku z różnicą w stawkach celnych potrzebne są szczególne środki gwarantujące stosowanie indywidualnych ceł antydumpingowych. Przedsiębiorstwa, na które nałożono indywidualne cła antydumpingowe, muszą przedstawić ważną fakturę handlową organom celnym państwa członkowskiego. Faktura musi spełniać wymogi określone w art. 1 ust. 3 niniejszego rozporządzenia. Przywóz, któremu nie towarzyszy taka faktura, powinien zostać objęty cłem antydumpingowym obowiązującym wobec "całego pozostałego przywozu pochodzącego z Chińskiej Republiki Ludowej".
(211) Mimo że przedstawienie tej faktury jest konieczne, aby organy celne państw członkowskich zastosowały indywidualne stawki cła antydumpingowego wobec przywozu, nie jest ona jedynym elementem branym pod uwagę przez organy celne. Organy celne państw członkowskich muszą bowiem przeprowadzić zwykłą kontrolę, nawet jeśli otrzymają fakturę spełniająca wszystkie wymogi określone w art. 1 ust. 3 niniejszego rozporządzenia, i podobnie jak we wszystkich innych przypadkach mogą one żądać dodatkowych dokumentów (dokumentów przewozowych itp.) do celów weryfikacji dokładności danych zawartych w oświadczeniu oraz zapewnienia zasadności późniejszego zastosowania stawki należności celnej zgodnie z prawem celnym.
(212) Jeżeli wywóz dokonywany przez jedno z przedsiębiorstw korzystających z niższej indywidualnej stawki celnej wzrośnie w znacznym stopniu po wprowadzeniu przedmiotowych środków, tego rodzaju wzrost wielkości wywozu może zostać uznany za stanowiący sam w sobie zmianę w strukturze handlu ze względu na wprowadzenie środków w rozumieniu art. 13 ust. 1 rozporządzenia podstawowego. W takich okolicznościach oraz pod warunkiem spełnienia określonych wymagań może zostać wszczęte dochodzenie w sprawie obejścia środków. Podczas tego dochodzenia można między innymi zbadać potrzebę zniesienia indywidualnych stawek celnych, a następnie nałożyć cło ogólnokrajowe.
(213) Eksporter lub producent, który nie dokonywał wywozu produktu objętego postępowaniem do Unii w okresie przyjętym do określenia poziomu cła mającego obecnie zastosowanie do jego wywozu, może złożyć wniosek do Komisji o objęcie go stawką cła antydumpingowego w odniesieniu do nieobjętych próbą przedsiębiorstw współpracujących. Komisja powinna przychylić się do tego wniosku pod warunkiem spełnienia trzech warunków. Nowy producent eksportujący musiałby wykazać, że: (i) nie dokonywał wywozu produktu objętego postępowaniem do Unii w okresie przyjętym do określenia poziomu cła mającego zastosowanie do jego wywozu; (ii) nie jest powiązany z przedsiębiorstwem, które dokonywało takiego wywozu i które w związku z tym jest objęte cłami antydumpingowymi oraz (iii) dokonywał wywozu produktu objętego postępowaniem tuż po OD lub przyjął nieodwołalne zobowiązanie umowne do wywozu znacznych ilości tego produktu.
(214) Wszystkie zainteresowane strony zostały poinformowane o istotnych faktach i ustaleniach, na podstawie których zamierzano zalecić utrzymanie obowiązujących środków. Wyznaczono również stronom termin do przedstawienia uwag dotyczących ujawnionych informacji. Nie otrzymano żadnych uwag.
(215) Zgodnie z art. 109 rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE, Euratom) 2018/1046 101 , gdy kwotę należy zwrócić w następstwie wyroku Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej, do wypłaty należnych odsetek stosuje się stopę oprocentowania stosowaną przez Europejski Bank Centralny w odniesieniu do jego podstawowych operacji refinansujących, opublikowaną w serii C Dziennika Urzędowego Unii Europejskiej, obowiązującą pierwszego kalendarzowego dnia każdego miesiąca.
(216) Rozporządzeniem wykonawczym (UE) 2019/159 102 Komisja nałożyła na trzy lata środek ochronny w odniesieniu do przywozu niektórych wyrobów ze stali. Rozporządzeniem wykonawczym Komisji (UE) 2021/1029 103 przedłużono obowiązywanie środka ochronnego do 30 czerwca 2024 r. Produkt objęty postępowaniem należy do jednej z kategorii produktów objętych środkiem ochronnym. W związku z tym po przekroczeniu kontyngentów taryfowych określonych w ramach środka ochronnego zarówno cło za ilości powyżej kontyngentu, jak i cło antydumpingowe stałyby się należne za ten sam przywóz. Ponieważ taka kumulacja środków antydumpingowych ze środkami ochronnymi może mieć większe niż pożądane skutki dla handlu, Komisja postanowiła zapobiec jednoczesnemu stosowaniu cła antydumpingowego z cłem za ilości powyżej kontyngentu w odniesieniu do produktu objętego postępowaniem w okresie obowiązywania cła ochronnego.
(217) Oznacza to, że jeżeli cło za ilości powyżej kontyngentu, o którym mowa w art. 1 ust. 6 rozporządzenia (UE) 2019/159, zaczyna mieć zastosowanie do produktu objętego postępowaniem i przewyższa poziom ceł antydumpingowych nałożonych na podstawie niniejszego rozporządzenia, pobiera się tylko cło za ilości powyżej kontyngentu, o którym mowa w art. 1 ust. 6 rozporządzenia (UE) 2019/159. W okresie równoczesnego stosowania cła ochronnego i cła antydumpingowego zawiesza się pobór ceł nałożonych na podstawie niniejszego rozporządzenia. Jeżeli cło za ilości powyżej kontyngentu, o którym mowa w art. 1 ust. 6 rozporządzenia (UE) 2019/159, zaczyna mieć zastosowanie do produktu objętego postępowaniem i jest określone na poziomie niższym niż poziom ceł antydumpingowych określony w niniejszym rozporządzeniu, pobiera się cło za ilości powyżej kontyngentu, o którym mowa w art. 1 ust. 6 rozporządzenia (UE) 2019/159, powiększone o różnicę między tym cłem a wyższym z poziomów ceł antydumpingowych nałożonych na podstawie niniejszego rozporządzenia. Zawiesza się niepobraną część kwoty ceł antydumpingowych.
(218) Środki przewidziane w niniejszym rozporządzeniu są zgodne z opinią komitetu ustanowionego na mocy art. 15 ust. 1 rozporządzenia podstawowego,
PRZYJMUJE NINIEJSZE ROZPORZĄDZENIE: