Rozporządzenie 2024/791 zmieniające rozporządzenie (UE) nr 600/2014 w odniesieniu do zwiększenia przejrzystości danych, usuwania przeszkód w powstawaniu systemów publikacji informacji skonsolidowanych, optymalizacji obowiązków obrotu oraz zakazu otrzymywania płatności za przepływ zleceń

ROZPORZĄDZENIE PARLAMENTU EUROPEJSKIEGO I RADY (UE) 2024/791
z dnia 28 lutego 2024 r.
zmieniające rozporządzenie (UE) nr 600/2014 w odniesieniu do zwiększenia przejrzystości danych, usuwania przeszkód w powstawaniu systemów publikacji informacji skonsolidowanych, optymalizacji obowiązków obrotu oraz zakazu otrzymywania płatności za przepływ zleceń
(Tekst mający znaczenie dla EOG)

PARLAMENT EUROPEJSKI I RADA UNII EUROPEJSKIEJ,

uwzględniając Traktat o funkcjonowaniu Unii Europejskiej, w szczególności jego art. 114,

uwzględniając wniosek Komisji Europejskiej,

po przekazaniu projektu aktu ustawodawczego parlamentom narodowym,

uwzględniając opinię Europejskiego Banku Centralnego 1 ,

uwzględniając opinię Europejskiego Komitetu Ekonomiczno-Społecznego 2 ,

stanowiąc zgodnie ze zwykłą procedurą ustawodawczą 3 ,

a także mając na uwadze, co następuje:

(1) W swoim komunikacie z dnia 24 września 2020 r. zatytułowanym "Unia rynków kapitałowych dla obywateli i przedsiębiorstw - nowy plan działania" ("plan działania na rzecz unii rynków kapitałowych") Komisja ogłosiła zamiar przedstawienia wniosku ustawodawczego w sprawie utworzenia ciągłego elektronicznego strumienia danych bieżących, który ma ukazywać kompleksowy obraz cen i wolumenu instrumentów udziałowych i instrumentów finansowych o cechach instrumentów udziałowych będących przedmiotem obrotu w całej Unii we wszystkich systemach obrotu ("system publikacji informacji skonsolidowanych"). W swoich konkluzjach z dnia 2 grudnia 2020 r. w sprawie planu działania Komisji na rzecz unii rynków kapitałowych Rada zachęciła Komisję do pobudzenia działalności inwestycyjnej wewnątrz Unii dzięki zwiększeniu dostępności i przejrzystości danych. W tym celu Komisja miała zbadać, jak pozbyć się przeszkód utrudniających stworzenie systemu publikacji informacji skonsolidowanych w Unii.

(2) W swoim komunikacie z dnia 19 stycznia 2021 r. zatytułowanym "Europejski system gospodarczy i finansowy: wspieranie otwartości, wytrzymałości i odporności" Komisja potwierdziła zamiar udoskonalenia, uproszczenia i dalszego ujednolicenia ram przejrzystości rynków papierów wartościowych w ramach przeglądu dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady 2014/65/UE 4  oraz rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 600/2014 5 . W ramach dążenia do wzmocnienia międzynarodowej roli euro Komisja ogłosiła również, że taka reforma obejmie opracowanie i wdrożenie systemu publikacji informacji skonsolidowanych, w szczególności w odniesieniu do emisji obligacji korporacyjnych, aby zwiększyć obrót wtórny instrumentami dłużnymi denomino- wanymi w euro.

(3) Rozporządzenie (UE) nr 600/2014 stanowi ramy legislacyjne dla dostawców informacji skonsolidowanych, zarówno w odniesieniu do instrumentów udziałowych, jak i instrumentów innych niż udziałowe. Dostawcy informacji skonsolidowanych są obecnie odpowiedzialni za pozyskiwanie z systemów obrotu i od zatwierdzonych podmiotów publikujących (APA) zgłoszeń transakcji na instrumentach finansowych oraz za konsolidację tych informacji w formie ciągłego elektronicznego strumienia danych bieżących, który dostarcza dane dotyczące cen i wolumenów poszczególnych instrumentów finansowych. Idea stojąca za wprowadzeniem dostawców informacji skonsolidowanych polegała na publicznym udostępnianiu danych pochodzących z systemów obrotu i od zatwierdzonych podmiotów publikujących w sposób skonsolidowany, obejmujący wszystkie rynki obrotu w Unii, przy użyciu identycznych znaczników danych, formatów i interfejsów użytkownika.

(4) Dotychczas żaden nadzorowany podmiot nie złożył jednak wniosku o zezwolenie na prowadzenie działalności w charakterze dostawcy informacji skonsolidowanych. W swoim sprawozdaniu z dnia 5 grudnia 2019 r. w sprawie kształtowania się cen danych przed- i posttransakcyjnych oraz systemu publikacji informacji skonsolidowanych dla instrumentów udziałowych Europejski Urząd Nadzoru (Europejski Urząd Nadzoru Giełd i Papierów Wartościowych) (EUNGiPW) ustanowiony rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 1095/2010 6  wskazał trzy główne przeszkody, które uniemożliwiły nadzorowanym podmiotom występowania z wnioskiem o udzielenie zezwolenie jako dostawcy informacji skonsolidowanych: po pierwsze, brak jasności co do sposobu, w jaki dostawca informacji skonsolidowanych ma otrzymywać dane z poszczególnych systemów wykonywania zleceń lub od odpowiednich dostawców usług w zakresie udostępniania informacji; po drugie, niewystarczające ujednolicenie danych udostępnianych przez te systemy wykonywania zleceń, by umożliwić opłacalną konsolidację; po trzecie, brak zachęt handlowych do występowania z wnioskiem o udzielenie zezwolenie na prowadzenie działalności jako dostawca informacji skonsolidowanych. Konieczne jest zatem usunięcie tych przeszkód. Ich usunięcie wiąże się po pierwsze z wymogiem, by wszystkie systemy obrotu i zatwierdzone podmioty publikujące ("podmioty przekazujące dane") dostarczały dane dostawcom informacji skonsolidowanych, a po drugie - z koniecznością poprawy jakości danych poprzez ujednolicenie zgłoszeń danych, które podmioty przekazujące dane powinny przekazywać do centrum danych dostawców informacji skonsolidowanych.

(5) Art. 1 ust. 7 dyrektywy 2014/65/UE zobowiązuje systemy i platformy, w ramach których możliwa jest interakcja między wieloma deklaracjami gotowości zakupu i sprzedaży instrumentów finansowych składanymi przez osoby trzecie ("systemy wielostronne"), do działania zgodnie z wymogami dotyczącymi rynków regulowanych, wielostronnych platform obrotu ("MTF") lub zorganizowanych platform obrotu ("OTF"). Ujęcie tego wymogu w zakresie dyrektywy 2014/65/UE pozwoliło na różne interpretacje tego wymogu, co doprowadziło do nierównych warunków działania między systemami wielostronnymi, które posiadają zezwolenie jako rynki regulowane, MTF lub OTF, a systemami wielostronnymi, które nie posiadają takiego zezwolenia. Aby zapewnić jednolite stosowanie tego wymogu, należy przenieść go z dyrektywy 2014/65/UE do rozporządzenia (UE) nr 600/2014.

(6) Anonimowy obrót to obrót bez zachowania przejrzystości przedtransakcyjnej z wykorzystaniem zwolnienia przewidzianego w art. 4 ust. 1 lit. a) rozporządzenia (UE) nr 600/2014 ("zwolnienie dotyczące kursu odniesienia") oraz zwolnienia przewidzianego w art. 4 ust. 1 lit. b) ppkt (i) tego rozporządzenia ("zwolnienie dotyczące negocjowanych transakcji"). Stosowanie obu zwolnień podlega dwóm ograniczeniom dotyczącym wolumenu, tzw. podwójnemu pułapowi wolumenu, który jest mechanizmem przyczyniającym się do ograniczenia poziomu anonimowego obrotu do określonego odsetka całkowitego obrotu danym instrumentem udziałowym. Po pierwsze poziom anonimowego obrotu instrumentem udziałowym w ramach danego systemu nie może przekroczyć 4 % całkowitego wolumenu obrotu tym instrumentem w Unii. W razie przekroczenia tego progu anonimowy obrót tym instrumentem w ramach danego systemu zostaje zawieszony. Po drugie, poziom anonimowego obrotu danym instrumentem udziałowym w Unii nie może przekroczyć 8 % całkowitego wolumenu obrotu tym instrumentem w Unii. W razie przekroczenia tego drugiego progu cały anonimowy obrót tym instrumentem na podstawie obu zwolnień zostaje zawieszony. Pierwszy z progów, tj. próg odnoszący się do systemu, umożliwia dalsze stosowanie tych zwolnień w innych systemach, na których obrotu tym instrumentem udziałowym jeszcze nie zawieszono, do czasu przekroczenia progu obowiązującego w całej Unii. To sprawia, że monitorowanie poziomów anonimowego obrotu i egzekwowanie zawieszenia jest bardziej skomplikowane. Aby uprościć podwójny pułap wolumenu przy jednoczesnym zachowaniu jego skuteczności, nowy pojedynczy pułap wolumenu powinien opierać się wyłącznie na obowiązującym w całej Unii progu ustalonym na poziomie 7 %, który powinien mieć zastosowanie wyłącznie do obrotu objętego zwolnieniem dotyczącym kursu odniesienia, lecz już nie do obrotu na podstawie zwolnienia dotyczącego negocjowanych transakcji. EUNGiPW powinien regularnie oceniać próg pułapu wolumenu, biorąc pod uwagę względy stabilności finansowej, najlepsze praktyki międzynarodowe, konkurencyjność firm unijnych, istotność wpływu na rynek i skuteczność kształtowania cen, oraz powinien przedkładać Komisji sprawozdanie ze swoimi sugestiami. Na tej podstawie Komisja powinna być uprawniona do dostosowywania progu pułapu wolumenu w drodze aktów delegowanych. EUNGiPW powinien również oceniać stosowność pułapu wolumenu i konieczność jego zniesienia lub objęcia nim innych systemów obrotu lub systemów wykonywania zleceń, które opierają swoje ceny na kursie odniesienia.

(7) W art. 8 rozporządzenia (UE) nr 600/2014 określono wymogi przejrzystości przedtransakcyjnej dla operatorów rynku i firm inwestycyjnych prowadzących obrót instrumentami innymi niż udziałowe, niezależnie od systemu obrotu. Wyraźne korzyści z tych wymogów odnieśli ci operatorzy rynku i te firmy inwestycyjne, którzy prowadzą centralny arkusz zleceń limitowanych lub system transakcyjny oparty na okresowych fazach ustalania kursu jednolitego, w których oferty zakupu i sprzedaży są anonimowe, stałe i prawdziwie wielostronne. Inne systemy obrotu, w szczególności głosowy system obrotu i system zapytań o kwotowanie, dostarczają klientom kwotowania dostosowane do indywidualnych potrzeb, które mają znikomą wartość informacyjną dla innych uczestników rynku. Aby zmniejszyć obciążenie regulacyjne nałożone na takich operatorów rynku i takie firmy inwestycyjne oraz aby uprościć stosowne zwolnienia, wymóg publikowania gwarantowanych lub orientacyjnych kwotowań powinien mieć zastosowanie wyłącznie do centralnych arkuszy zleceń limitowanych i do systemów transakcyjnych opartych na okresowych fazach ustalania kursu jednolitego. Aby uwzględnić ograniczenie przejrzystości przedtransakcyjnej do centralnych arkuszy zleceń limitowanych i do systemów transakcyjnych opartych na okresowych fazach ustalania kursu jednolitego, należy zmienić wymogi mające zastosowanie do zwolnień, o których mowa w art. 9 rozporządzenia (UE) nr 600/2014. Zwolnienie dostępne powyżej wielkości specyficznej dla danego instrumentu finansowego w przypadku systemów zapytań o kwotowanie i głosowych systemów transakcyjnych należy znieść.

(8) Obecnie instrumenty pochodne są objęte ramami przejrzystości dotyczącymi instrumentów innych niż udziałowe, co obejmuje różne rodzaje instrumentów finansowych: z jednej strony głównie papiery wartościowe (obligacje), a z drugiej - głównie kontrakty (instrumenty pochodne). Przejrzystość w odniesieniu do instrumentów innych niż udziałowe, podobnie jak w przypadku instrumentów udziałowych, opiera się na koncepcji "bycia przedmiotem obrotu w systemie obrotu". W przypadku niektórych instrumentów pochodnych koncepcja ta nie zdała egzaminu ze względu na ich brak zamienności i brak odpowiednich identyfikacyjnych danych referencyjnych. Z tego powodu zakres przejrzystości instrumentów pochodnych nie powinien opierać się na koncepcji "bycia przedmiotem obrotu w systemie obrotu", lecz raczej na z góry określonych cechach instrumentów pochodnych. Instrumenty pochodne powinny podlegać wymogom przejrzystości niezależnie od tego, czy są przedmiotem obrotu w systemie obrotu, czy poza nim. Wymogi przejrzystości powinny mieć zastosowanie do instrumentów pochodnych, które są wystarczająco standardowe, aby publikowane dane były istotne dla uczestników rynku innych niż umawiające się strony. Oznacza to, że wszystkie giełdowe instrumenty pochodne powinny nadal podlegać wymogom przejrzystości. Inne instrumenty pochodne powinny podlegać wymogom przejrzystości, jeżeli są objęte obowiązkiem rozliczania na podstawie rozporządzeniu Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 648/2012 7  ("obowiązek rozliczania"), do czego warunkiem wstępnym jest pewien stopień standaryzacji, i są rozliczane centralnie. Dzięki temu transakcje, które uznaje się za nienadające się do objęcia obowiązkiem rozliczania, takie jak transakcje wewnątrzgrupowe, nie podlegają wymogom przejrzystości. W szczególności wymogi przejrzystości powinny obejmować wyłącznie instrumenty pochodne na stopę procentową wyrażone w najbardziej standardowej i płynnej walucie i mające standardowy okres zapadalności. Ponadto ostatnie wydarzenia na rynkach pokazały, że brak przejrzystości niektórych swapów ryzyka kredytowego, dla których podstawą są światowe banki o znaczeniu systemowym lub indeks obejmujący takie banki, może napędzać spekulację na wiarygodności kredytowej takich banków. Zatem takie swapy ryzyka kredytowego również powinny podlegać wymogom w zakresie przejrzystości, jeżeli są rozliczane centralnie, nawet gdy nie podlegają obowiązkowi rozliczania. Komisja powinna być uprawniona do zmiany warunków określania instrumentów pochodnych, które mają podlegać wymogom przejrzystości, gdy wymaga tego sytuacja na rynku.

(9) Art. 10 rozporządzenia (UE) nr 600/2014 zawiera wymóg, zgodnie z którym systemy obrotu muszą podawać do wiadomości publicznej informacje związane z transakcjami na instrumentach innych niż udziałowe, w tym cenę i wolumen. W art. 11 tego rozporządzenia określono, kiedy właściwe organy krajowe mogą zezwolić na odroczoną publikację tych szczegółowych informacji. Odroczenie publikacji tych szczegółowych informacji jest dozwolone, gdy transakcja przekracza próg wielkości transakcji o dużej skali, dotyczy instrumentu, na który nie ma płynnego rynku, lub, w przypadku, gdy w transakcji uczestniczą dostawcy płynności, przekracza wielkość specyficzną dla progu odnoszącego się do instrumentu finansowego. Właściwe organy dysponują marginesem swobody przy określaniu odroczenia i szczegółów transakcji, które podlegają odroczeniu. Ten margines swobody doprowadził do zróżnicowania praktyk w poszczególnych państwach członkowskich oraz sprawił, że ramy przejrzystości posttransakcyjnej są nieskuteczne i skomplikowane. Aby zapewnić przejrzystość w przypadku wszystkich rodzajów inwestorów, konieczne jest ujednolicenie systemu odroczeń na szczeblu Unii, zniesienie marginesu swobody na szczeblu krajowym oraz ułatwienie konsolidacji danych. Dlatego należy wzmocnić wymogi dotyczące przejrzystości posttransakcyjnej poprzez zniesienie marginesu swobody przyznanego właściwym organom.

(10) Aby zapewnić odpowiedni poziom przejrzystości, cenę i wolumen transakcji realizowanych na obligacjach, strukturyzowanych produktach finansowych i na uprawnieniach do emisji należy publikować w czasie na tyle zbliżonym do czasu rzeczywistego, na ile pozwala na to technologia. Aby jednak nie narażać dostawców płynności przy takich transakcjach na nadmierne ryzyko, powinna istnieć możliwość odroczenia publikacji niektórych szczegółów transakcji. Kategorie transakcji, dla których dozwolone są odroczenia, należy określić z uwzględnieniem wielkości transakcji i płynności danych instrumentów finansowych. Dokładne zasady odraczania publikacji należy określić za pomocą regulacyjnych standardów technicznych, które należy regularnie poddawać przeglądowi z zamiarem stopniowego skrócenia mającego zastosowanie okresu odroczenia. Aby ramy przejrzystości były stabilniejsze, konieczne jest statyczne określanie płynności dla obligacji, strukturyzowanych produktów finansowych i uprawnień do emisji lub ich klas. W projektach regulacyjnych standardów technicznych, które ma opracować EUNGiPW, należy określić, jakie wielkości emisji odpowiadają płynnemu lub niepłynnemu rynkowi obligacji, lub ich klas, aż do ich terminu zapadalności, od jakiej wielkości transakcji na obligacjach płynnych albo niepłynnych można zastosować odroczenie publikacji oraz jaki powinien być okres takiego odroczenia, zgodnie z niniejszym rozporządzeniem. Aby zapewnić odpowiedni poziom przejrzystości w przypadku obligacji zabezpieczonych, wielkość emisji takich obligacji należy określić zgodnie z kryteriami określonymi w rozporządzeniu delegowanym Komisji (UE) 2015/61 8 . W odniesieniu do strukturyzowanych produktów finansowych i uprawnień do emisji EUNGiPW powinien opracować projekty regulacyjnych standardów technicznych w celu określenia, dla których instrumentów lub klas rynek jest płynny, a dla których nie. Właściwe jest, aby EUNGiPW określił mające zastosowanie kategorie i długość okresu odroczenia. Właściwe jest, aby EUNGiPW również stosował w kontekście zwolnienia z obowiązku przejrzystości przedtransakcyjnej określenie płynności i niepłynności rynków w przypadku obligacji, uprawnień do emisji i strukturyzowanych produktów finansowych. Płynności i niepłynności rynków nie należy jednak badać zbyt często. Właściwe organy powinny być uprawnione do wydłużania okresu odroczenia publikacji szczegółów zrealizowanych transakcji, których przedmiotem są instrumenty długu państwowego wyemitowane przez odpowiednie państwo członkowskie. Takie wydłużenie powinno mieć zastosowanie w całej Unii. W przypadku transakcji, których przedmiotem są instrumenty długu państwowego niewyemitowane przez państwa członkowskie, decyzje w sprawie takich wydłużeń okresu odroczenia publikacji powinny być podejmowane przez EUNGiPW.

(11) Niejednorodność instrumentów pochodnych powinna skutkować takim systemem odraczania, który jest odrębny od innych instrumentów innych niż udziałowe. O ile okres odroczenia powinien być określony za pomocą regulacyjnych standardów technicznych na podstawie wielkości transakcji i płynności danej klasy instrumentów pochodnych, o tyle do EUNGiPW powinno należeć określenie, które instrumenty lub klasy są płynne, a które nie, oraz powyżej jakiej wielkości transakcji można odroczyć publikację szczegółów transakcji. Właściwe jest, by EUNGiPW stosował również określenie płynności i niepłynności rynków w kontekście zwolnień z obowiązku przejrzystości przedtransakcyjnej.

(12) Art. 13 rozporządzenia (UE) nr 600/2014 zawiera wymóg, zgodnie z którym operatorzy rynku i firmy inwestycyjne prowadzący system obrotu muszą podawać do wiadomości publicznej informacje przed- i posttransakcyjne dotyczące transakcji na instrumentach finansowych w oparciu o właściwe zasady handlowe i udzielać niedyskryminacyj- nego dostępu do informacji. Zakładane cele tego artykułu nie zostały jednak osiągnięte. Informacje dostarczane przez systemy obrotu, zatwierdzone podmioty publikujące i podmioty systematycznie internalizujące transakcje w oparciu o właściwe zasady handlowe nie umożliwiają użytkownikom zrozumienia polityki dotyczącej danych ani sposobu ustalania ceny za dane. 18 sierpnia 2021 r. EUNGiPW wydał wytyczne, w których wyjaśnił sposób, w jaki należy stosować koncepcję "właściwych zasad handlowych". Wytyczne te należy przekształcić w obowiązki prawne i wzmocnić, aby zapewnić, by systemy obrotu, zatwierdzone podmioty publikujące, dostawcy informacji skonsolidowanych i podmioty systematycznie internalizujące transakcje nie mogli pobierać opłat za dane według wartości, jaką dane te reprezentują dla indywidualnych użytkowników. Ze względu na wysoki poziom szczegółowości wymagany do sprecyzowania koncepcji "właściwych zasad handlowych" oraz wymaganą elastyczność przy zmianie obowiązujących przepisów, tak by dostosować je do szybko zmieniającej się sytuacji w dziedzinie danych, należy przyznać EUNGiPW uprawnienia do opracowania projektów regulacyjnych standardów technicznych precyzujących sposób stosowania koncepcji "właściwych zasad handlowych", co dodatkowo zwiększy skuteczność ujednoliconego i spójnego stosowania art. 13 rozporządzenia (UE) nr 600/2014. Ponadto EUNGiPW powinien monitorować i oceniać zmiany w polityce dotyczącej danych i w ustalaniu cen na rynku. EUNGiPW powinna zaktualizować wyżej wspomniane projekty regulacyjnych standardów technicznych na podstawie swojej oceny.

(13) W celu wzmocnienia procesu kształtowania się cen oraz utrzymania równych warunków działania dla systemów obrotu i podmiotów systematycznie internalizujących transakcje, art. 14 rozporządzenia (UE) nr 600/2014 zawiera wymóg, zgodnie z którym podmioty systematycznie internalizujące transakcje muszą podawać do wiadomości publicznej wszystkie kwotowania w odniesieniu do instrumentów udziałowych, jeżeli te podmioty systematycznie internalizujące transakcje realizują transakcje o wielkości poniżej standardowej wielkości rynkowej. Podmioty systematycznie internalizujące transakcje mogą swobodnie decydować o wielkości, przy której będą dokonywać kwotowania, pod warunkiem że dokonują go przy minimalnej wielkości wynoszącej 10 % standardowej wielkości rynkowej. Możliwość ta doprowadziła jednak do bardzo niskiego poziomu przejrzystości przedtransakcyjnej gwarantowanej przez podmioty systematycznie internalizujące transakcje względem instrumentów udziałowych i utrudniła osiągnięcie równych warunków działania. Konieczne jest zatem zobowiązanie podmiotów systematycznie internalizujących transakcje do publikowania gwarantowanych kwotowań w oparciu o minimalną wielkość kwoty, którą określi się za pomocą regulacyjnych standardów technicznych. Opracowując te regulacyjne standardy techniczne, EUNGiPW powinien uwzględnić następujące cele: zwiększenie przejrzystości przedtransakcyjnej instrumentów udziałowych z korzyścią dla inwestorów końcowych; utrzymanie równych warunków działania dla systemów obrotu i podmiotów systematycznie internalizujących transakcje; zapewnienie inwestorom końcowym odpowiedniego wachlarza opcji obrotu; i zadbanie o to, by rynek obrotu w Unii pozostał atrakcyjny i konkurencyjny dla inwestorów zarówno unijnych, jak i międzynarodowych. Aby zwiększyć konkurencyjność podmiotów systematycznie internalizujących transakcje, należy umożliwić im kojarzenie zleceń dowolnej wielkości według wartości pośredniej.

(14) W art. 18 i 19 rozporządzenia (UE) nr 600/2014 ustanowiono wymogi przejrzystości przedtransakcyjnej dla podmiotów systematycznie internalizujących transakcje względem instrumentów innych niż udziałowe, mające zastosowanie, gdy podmioty te dostarczają swoim klientom gwarantowanych lub orientacyjnych kwotowań. Kwotowania te są dostosowane do potrzeb indywidualnych klientów i mają znikomą wartość informacyjną dla innych klientów. Zatem te wymogi należy znieść. Podmioty systematycznie internalizujące transakcje mogą jednak dobrowolnie spełniać wymogi przejrzystości przedtransakcyjnej, na przykład by zaspokoić potrzeby swoich klientów detalicznych.

(15) Zgodnie z obowiązującymi ramami prawnymi, jeżeli jedną ze stron transakcji jest podmiot systematycznie internali- zujący transakcje, podmiot ten jest zobowiązany do zgłoszenia transakcji zatwierdzonemu podmiotowi publikującemu, podczas gdy jego kontrahent - nie. Skłoniło to wiele firm inwestycyjnych do wyboru statusu podmiotu systematycznie internalizującego transakcje, w szczególności do celów zgłaszania transakcji realizowanych w imieniu swoich klientów, choć nie realizowały systematycznie transakcji na własny rachunek, przez co podlegały nieproporcjonalnym wymogom. Dlatego właściwe jest wprowadzenie statusu wyznaczonego podmiotu publikującego umożliwiającego firmie inwestycyjnej odpowiadanie za podanie transakcji do wiadomości publicznej za pośrednictwem zatwierdzonego podmiotu publikującego bez konieczności wyboru statusu podmiotu systematycznie internalizującego transakcje. Ponadto właściwe organy powinny przyznawać firmom inwestycyjnym status wyznaczonego podmiotu publikującego w odniesieniu do określonych klas instrumentów finansowych na wniosek tych firm inwestycyjnych oraz powinny powiadamiać o takich wnioskach EUNGiPW. EUNGiPW powinien prowadzić publiczny rejestr takich wyznaczonych podmiotów publikujących według klas instrumentów finansowych, aby uczestnicy rynku mogli je rozpoznać.

(16) Uczestnicy rynku potrzebują podstawowych danych rynkowych, aby móc podejmować świadome decyzje inwestycyjne. Obecnie pozyskiwanie danych dotyczących niektórych instrumentów finansowych bezpośrednio od podmiotów przekazujących dane wiąże się z wymogiem, zgodnie z którym dostawcy informacji skonsolidowanych muszą zawrzeć odrębne umowy licencyjne ze wszystkimi podmiotami przekazującymi dane. Proces ten jest uciążliwy, kosztowny i czasochłonny. Jest to jedna z przeszkód odstręczających od zgłaszania się kandydatów na dostawcę informacji skonsolidowanych w dowolnej klasie aktywów. Przeszkodę tę należy usunąć, aby umożliwić dostawcom informacji skonsolidowanych uzyskiwanie danych oraz przezwyciężyć trudność związaną z umowami licencyjnymi. Należy zobowiązać podmioty przekazujące dane, by przekazywały swoje dane dostawcom informacji skonsolidowanych oraz stosowały w tym celu ujednolicone wzory zgodne z wysokiej jakości standardami danych. Podmioty przekazujące dane powinny również dostarczać dane regulacyjne, aby informować inwestorów o statusie systemu kojarzenia zleceń, na przykład w przypadku przestojów na rynku, oraz o statusie instrumentu finansowego, na przykład w razie zawieszenia lub wstrzymania obrotu. Jedynie dostawcy informacji skonsolidowanych wybrani i upoważnieni przez EUNGiPW powinni mieć możliwość gromadzenia danych od podmiotów przekazujących dane zgodnie z zasadą obowiązkowego przekazywania danych. Aby dane były przydatne dla inwestorów, należy zobowiązać podmioty przekazujące dane do dostarczenia dostawcy informacji skonsolidowanych danych w czasie na tyle zbliżonym do czasu rzeczywistego, na ile pozwala na to technologia.

(17) Tytuły II i III rozporządzenia (UE) nr 600/2014 zawierają wymóg, zgodnie z którym systemy obrotu, zatwierdzone podmioty publikujące, firmy inwestycyjne i podmioty systematycznie internalizujące transakcje muszą podawać do wiadomości publicznej dane przedtransakcyjne dotyczące instrumentów finansowych, w tym ceny kupna i sprzedaży, oraz dane posttransakcyjne dotyczące transakcji, w tym cenę i wolumen transakcji zawartych na danym instrumencie. Uczestnicy rynku nie są zobowiązani do korzystania z podstawowych danych rynkowych dostarczonych przez dostawców informacji skonsolidowanych. Wymóg podawania do wiadomości publicznej danych przed- i posttransakcyjnych przez systemy obrotu, zatwierdzone podmioty publikujące, firmy inwestycyjne i podmioty systematycznie internalizujące transakcje powinien zatem nadal obowiązywać, aby umożliwić uczestnikom rynku dostęp do takich danych. Aby jednak uniknąć nadmiernego obciążenia podmiotów przekazujących dane rynkowe, należy w jak największym stopniu ujednolicić wymóg podawania danych do wiadomości publicznej przez podmioty przekazujące dane rynkowe z wymogiem przekazywania danych dostawcom informacji skonsolidowanych.

(18) Małe rynki regulowane i rynki rozwoju MŚP to systemy obrotu, na które dopuszcza się akcje emitentów, w przypadku których obrót na rynku wtórnym jest zazwyczaj mniej płynny niż obrót akcjami dopuszczonymi do obrotu na większych rynkach regulowanych. Włączenie małych systemów obrotu do systemu publikacji informacji skonsolidowanych mogłoby mieć pozytywny wpływ na ich rentowność i płynność papierów wartościowych będących przedmiotem obrotu w tych systemach, jednak aby uniknąć negatywnego wpływu systemu publikacji informacji skonsolidowanych na te systemy, należy ustanowić mechanizm opt-in. Ten mechanizm powinien mieć zastosowanie do firm inwestycyjnych prowadzących rynki rozwoju MŚP oraz do operatorów rynku, których roczny wolumen obrotu akcjami stanowi nie więcej niż 1 % rocznego wolumenu obrotu akcjami w Unii. Próg 1 % powinny uzupełniać dwa alternatywne warunki: firma inwestycyjna lub operator rynku nie należy do grupy składającej się z firmy inwestycyjnej lub operatora rynku, którzy przekraczają próg 1 %, ani nie ma z nimi bliskich powiązań, albo koncentracja obrotu w systemie obrotu prowadzonym przez tę firmę inwestycyjną lub operatora rynku jest bardzo wysoka, a mianowicie wynosi 85 % całkowitego rocznego wolumenu obrotu akcjami będącymi przedmiotem obrotu w systemie obrotu, w którym zostały one pierwotnie dopuszczone do obrotu. Tylko kilka systemów obrotu spełnia te kryteria, w związku z czym jedynie niewielki odsetek obrotu w Unii nie podlegałby wymogowi przekazywania danych dostawcy informacji skonsolidowanych. Niemniej jednak firmy inwestycyjne i operatorzy rynku, spełniający te kryteria, mieliby możliwość podjęcia decyzji o wyborze opcji opt-in, lecz musieliby powiadomić o niej dostawcę informacji skonsolidowanych i EUNGiPW. Taka decyzja byłaby nieodwołalna, a wszystkie dane - dotyczące zarówno akcji, jak i giełdowych funduszy inwestycyjnych typu ETF - stawałyby się w jej następstwie częścią systemu publikacji informacji skonsolidowanych.

(19) Ze względu na zróżnicowaną jakość danych uczestnikom rynku trudno jest porównywać takie dane, co w znacznej mierze pozbawia konsolidację danych jej wartości dodanej. Niezwykle ważne dla prawidłowego funkcjonowania systemu przejrzystości określonego w tytułach II i III rozporządzenia (UE) nr 600/2014 oraz dla konsolidacji danych przez dostawców informacji skonsolidowanych jest to, aby dane przekazywane przez tych dostawców były wysokiej jakości. Należy w związku z tym wprowadzić wymóg, aby te dane spełniały standardy gwarantujące wysoką jakość danych, zarówno pod względem treści, jak i formatu. Powinna istnieć możliwość szybkiej zmiany treści i formatu danych, aby uwzględnić zmieniające się praktyki rynkowe i perspektywę. Dlatego należy tam, gdzie to konieczne, za pomocą regulacyjnych standardów technicznych określić wymogi dotyczące jakości i treści danych oraz należy w nich uwzględnić najbardziej powszechne w branży standardy i praktyki, zmiany na szczeblu międzynarodowym oraz standardy uzgodnione na poziomie Unii lub na poziomie międzynarodowym, a także opinie specjalnej grupy ekspertów zainteresowanych stron powołanej przez Komisję, której zadaniem będzie doradztwo w kwestii jakości i treści danych oraz jakości protokołu komunikacyjnego. EUNGiPW powinien być ściśle zaangażowany w prace tej grupy ekspertów zainteresowanych stron.

(20) Aby skuteczniej monitorować zdarzenia podlegające zgłaszaniu, w ramach dyrektywy 2014/65/UE ujednolicono synchronizację zegarów służbowych w odniesieniu do systemów obrotu i ich członków. W trosce o to, by w kontekście konsolidacji danych znaczniki czasu zgłaszane przez różne podmioty mogły być porównywane w sposób miarodajny, należy objąć wymogami dotyczącymi ujednolicenia synchronizacji zegarów służbowych wyznaczone podmioty publikujące, podmioty systematycznie internalizujące transakcje, zatwierdzone podmioty publikujące i dostawców informacji skonsolidowanych. Ze względu na poziom technicznej wiedzy fachowej wymagany do ustanowienia wymogów dotyczących stosowania zsynchronizowanego zegara służbowego, EUNGiPW powinien mieć uprawnienia do opracowania projektów regulacyjnych standardów technicznych w celu określenia stopnia dokładności, z jaką należy zsynchronizować zegary służbowe.

(21) W art. 23 rozporządzenia (UE) nr 600/2014 zawarto wymóg, aby większość obrotu akcjami odbywała się w systemach obrotu lub w ramach podmiotów systematycznie internalizujących transakcje ("obowiązek obrotu akcjami"). Wymóg ten nie stosuje się do transakcji na akcjach, które mają charakter niesystematyczny, doraźny, nieregularny lub rzadki. Obecnie nie jest dostatecznie jasne, kiedy to zwolnienie ma zastosowanie. W związku z tym EUNGiPW wyjaśnił jego zakres, rozróżniając akcje na podstawie ich międzynarodowego kodu identyfikującego papier wartościowy (kod ISIN). Zgodnie z tym rozróżnieniem obowiązkowi obrotu akcjami podlegają jedynie akcje posiadające kod ISIN Europejskiego Obszaru Gospodarczego (EOG), które są przedmiotem obrotu w systemie obrotu. Podejście to zapewnia uczestnikom rynku obracającym akcjami przejrzystość. W związku z tym w rozporządzeniu (UE) nr 600/2014 należy uwzględnić obecną praktykę EUNGiPW, znosząc jednocześnie zwolnienie dla transakcji na akcjach, które mają charakter niesystematyczny, doraźny, nieregularny lub rzadki.

(22) Zgłaszanie informacji na rynkach finansowych, a w szczególności zgłaszanie transakcji, jest już w dużym stopniu zautomatyzowane, a dane są dość znormalizowane. Pewne niespójności między ramami zostały już usunięte dzięki rozporządzeniu (UE) nr 648/2012, rozporządzeniu Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2015/2365 9  oraz dzięki programowi sprawności i wydajności regulacyjnej Komisji (REFIT). Uprawnienia EUNGiPW należy uspójnić w taki sposób, by zobowiązać EUNGiPW do opracowania projektów regulacyjnych standardów technicznych i zapewnić większą spójność w zgłaszaniu transakcji między ramami określonymi w tych rozporządzeniach a ramami rozporządzenia (UE) nr 600/2014. Poprawi to jakość danych dotyczących transakcji i pozwoli uniknąć niepotrzebnych dodatkowych kosztów ponoszonych przez branżę. Ponadto zgłaszanie transakcji powinno umożliwiać szeroko zakrojoną wymianę danych transakcyjnych między właściwymi organami krajowymi, która odpowiadałaby ewoluującym potrzebom związanym z funkcją nadzorczą tych organów polegającą na monitorowaniu aktualnej sytuacji na rynku i powiązanego z nią potencjalnego ryzyka.

(23) Obecnie firmy inwestycyjne są zobowiązane do zgłaszania właściwym organom swoich transakcji na każdym instrumencie finansowym, który jest przedmiotem obrotu w systemie obrotu bądź którego instrumentem bazowym jest instrument będący przedmiotem obrotu w systemie obrotu lub indeks lub koszyk składający się z instrumentów finansowych będących przedmiotem obrotu w systemie obrotu, bez względu na to, czy transakcja ta jest realizowana w systemie obrotu, czy poza nim. Pojęcie "bycia przedmiotem obrotu w systemie obrotu" okazało się problematyczne w przypadku instrumentów pochodnych będących przedmiotem obrotu poza rynkiem regulowanym dla potrzeb zgłaszania transakcji; z tego samego powodu okazało się ono problematyczne dla potrzeb wymogów przejrzystości. Dlatego nowy zakres zgłaszania transakcji na instrumentach pochodnych doprecyzowuje, że należy zgłaszać transakcje na instrumentach pochodnych będących przedmiotem obrotu poza rynkiem regulowanym realizowane w systemie obrotu, a transakcje na instrumentach pochodnych będących przedmiotem obrotu poza rynkiem regulowanym realizowane poza systemem obrotu należy zgłaszać tylko wtedy, gdy podlegają wymogom przejrzystości lub gdy ich instrumentem bazowym jest instrument będący przedmiotem obrotu w systemie obrotu bądź indeks lub koszyk składający się z instrumentów finansowych będących przedmiotem obrotu w systemie obrotu.

(24) Systemy obrotu powinny być zobowiązane do przekazywania EUNGiPW identyfikujących danych referencyjnych do celów przejrzystości, w tym identyfikatorów instrumentów pochodnych będących przedmiotem obrotu poza rynkiem regulowanym. Identyfikator stosowany obecnie do instrumentów pochodnych, tj. ISIN, okazał się trudny w użyciu i nieskuteczny z punktu widzenia publicznej przejrzystości, a zaradzić temu należy poprzez posługiwanie się identyfikacyjnymi danymi referencyjnymi opartymi na uzgodnionym na szczeblu światowym unikatowym identyfikatorze produktu, takim jak unikatowy identyfikator produktu ISO 4914 (UPI). UPI opracowano jako narzędzie identyfikacji produktów pochodnych będących przedmiotem obrotu poza rynkiem regulowanym w trosce o większą przejrzystość i agregację danych na światowych rynkach instrumentów pochodnych będących przedmiotem obrotu poza rynkiem regulowanym. Może się jednak okazać, że ten unikatowy identyfikator nie jest wystarczający i że należy go uzupełnić dodatkowymi danymi identyfikacyjnymi. Dlatego Komisja powinna określić za pomocą aktów delegowanych identyfikacyjne dane referencyjne, które mają być stosowane do instrumentów pochodnych będących przedmiotem obrotu poza rynkiem regulowanym, w tym unikatowy identyfikator i wszelkie inne istotne identyfikacyjne dane referencyjne. W odniesieniu do identyfikatora, który ma być stosowany przy zgłaszaniu transakcji na podstawie rozporządzenia (UE) nr 600/2014, Komisja powinna wyszczególnić najbardziej odpowiednie identyfikatory instrumentów pochodnych będących przedmiotem obrotu poza rynkiem regulowanym, które mogą różnić się od identyfikatora określonego na potrzeby wymogów przejrzystości, biorąc pod uwagę różne cele tych wymogów, a szczególności monitorowanie przez właściwe organy nadużyć na rynku.

(25) Konkurencja między dostawcami informacji skonsolidowanych gwarantuje najefektywniejszy sposób prowadzenia systemu publikacji informacji skonsolidowanych i najlepsze warunki dla użytkowników. Jednak do tej pory żaden podmiot nie wystąpił z zamiarem prowadzenia działalności jako dostawca informacji skonsolidowanych. W związku z tym należy upoważnić EUNGiPW do okresowego organizowania konkurencyjnej procedury wyboru mającej na celu wyłonienie jednego podmiotu, który będzie w stanie prowadzić system publikacji informacji skonsolidowanych dla każdej określonej klasie aktywów przez określony czas. W pierwszej kolejności EUNGiPW powinien wszcząć procedurę wyboru na potrzeby systemu publikacji informacji skonsolidowanych dla obligacji. W ciągu sześciu miesięcy od wszczęcia tej procedury wyboru EUNGiPW powinien wszcząć procedurę wyboru dostawcy informacji skonsolidowanych dla akcji i funduszy inwestycyjnych typu ETF. Ponadto EUNGiPW powinien wszcząć procedurę wyboru dostawcy informacji skonsolidowanych dla instrumentów pochodnych będących przedmiotem obrotu poza rynkiem regulowanym w ciągu trzech miesięcy od daty rozpoczęcia stosowania aktu delegowanego określającego odpowiedni identyfikator instrumentów pochodnych będących przedmiotem obrotu poza rynkiem regulowanym do celów przejrzystości, lecz nie wcześniej niż po sześciu miesiącach od wszczęcia procedury wyboru dostawcy informacji skonsolidowanych dla akcji i funduszy inwestycyjnych typu ETF.

(26) Celem procedury wyboru jest przyznanie uprawnień do prowadzenia systemu publikacji informacji skonsolidowanych na okres pięciu lat. Procedura wyboru podlega przepisom ustanowionym rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE, Euratom) 2018/1046 10 . EUNGiPW powinien, w odniesieniu do wszystkich klas, wybrać kandydata na podstawie jego zdolności technicznej do prowadzenia systemu publikacji informacji skonsolidowanych, w tym jego zdolności do zapewnienia ciągłości działania i odporności, a także jego zdolności do korzystania z nowoczesnych technologii interfejsów, sposobu organizacji procesów zarządzania i podejmowania decyzji, metod zapewniania jakości danych, kosztów opracowania i obsługi systemu publikacji informacji skonsolidowanych, prostoty umowy licencyjnej, którą użytkownicy muszą zawrzeć, aby otrzymywać podstawowe dane rynkowe i dane regulacyjne, w tym liczby rodzajów licencji dla różnych przypadków użytkowania lub użytkowników, poziomu opłat pobieranych od użytkowników oraz procesów ograniczania zużycia energii. W szczególności w przypadku dostawcy informacji skonsolidowanych dla obligacji przy wyborze dostawcy informacji skonsolidowanych EUN- GiPW powinien wziąć pod uwagę istnienie sprawiedliwych i równych mechanizmów redystrybucji dochodów. Mechanizmy te powinny uwzględniać rolę małych systemów obrotu, jaką odgrywają one w zapewnieniu przedsiębiorstwom możliwości emisji długu w celu finansowania ich działalności. W przypadku akcji i funduszy inwestycyjnych typu ETF dostawcy informacji skonsolidowanych powinni podawać najlepszą europejską ofertę zakupu i sprzedaży bez ujawniania kodu identyfikacyjnego systemu obrotu. Do dnia 30 czerwca 2026 r. Komisja powinna dokonać oceny tego poziomu informacji przedtransakcyjnych z perspektywy funkcjonowania i konkurencyjności rynków unijnych i, w stosownych przypadkach, dołączyć do tej oceny wniosek ustawodawczy dotyczący struktury systemu publikacji informacji skonsolidowanych.

(27) Wybrany wnioskodawca powinien bez zbędnej zwłoki zwrócić się do EUNGiPW z wnioskiem o udzielenie zezwolenia. W terminie 20 dni roboczych od otrzymania wniosku EUNGiPW powinien sprawdzić jego kompletność i informuje o tym odpowiednio wnioskodawcę. W terminie trzech miesięcy od otrzymania kompletnego wniosku EUN- GiPW powinien przyjąć uzasadnioną decyzję o udzieleniu lub odmowie udzielenia zezwolenia. EUNGiPW powinien oprzeć tę uzasadnioną decyzję na swojej ocenie, czy wnioskodawca będzie w stanie w rozsądnym terminie poprowadzić system publikacji informacji skonsolidowanych zgodnie ze wszystkimi wymogami. W uzasadnionej decyzji EUNGiPW powinien określić warunki mające zastosowanie do prowadzenia przez wnioskodawcę systemu publikacji informacji skonsolidowanych, a w szczególności wysokość opłat pobieranych od użytkowników. Po udzieleniu zezwolenia EUNGiPW powinien mieć możliwość wyznaczenia wnioskodawcy rozsądnego terminu na ukończenie prac nad systemem publikacji informacji skonsolidowanych, aby mógł on rozpocząć działalność w sposób dobrze zorganizowany.

(28) Zgodnie z danymi przedstawionymi w ocenie skutków towarzyszącej wnioskowi dotyczącemu niniejszego rozporządzenia, przewidywana kwota dochodów w ramach systemu publikacji informacji skonsolidowanych prawdopodobnie będzie się różnić w zależności od dokładnych cech tego systemu publikacji informacji skonsolidowanych. Nie powinno to uniemożliwiać dostawcom informacji skonsolidowanych ustanowienia rozsądnej marży utrzymującej opłacalność ich modelu biznesowego. Pracownicy akademiccy i organizacje społeczeństwa obywatelskiego, którzy wykorzystują dane do celów badawczych, właściwe organy, które wykorzystują dane do wykonywania uprawnień regulacyjnych i nadzorczych, oraz inwestorzy detaliczni powinni mieć bezpłatny dostęp do podstawowych danych rynkowych i danych regulacyjnych. Dostawca informacji skonsolidowanych powinien zadbać o to, by informacje przekazywane inwestorom indywidualnym były łatwo dostępne i podawane w formacie przyjaznym dla użytkownika oraz czytelnym dla człowieka.

(29) Systemy obrotu ułatwiające obrót akcjami za pośrednictwem przejrzystego przedtransakcyjnego arkusza zleceń odgrywają kluczową rolę w procesie kształtowania cen. Dotyczy to w szczególności małych rynków regulowanych i rynków rozwoju MŚP, a konkretnie tych, których roczny wolumen obrotu akcjami stanowi nie więcej niż 1 % rocznego wolumenu obrotu akcjami w Unii ("małe systemy obrotu") i które na ogół stanowią główny ośrodek płynności papierów wartościowych oferowanych przez nie do obrotu. Dane, które małe systemy obrotu przekazują do systemu publikacji informacji skonsolidowanych, odgrywają zatem bardziej decydującą rolę w kształtowaniu cen akcji dopuszczanych do obrotu przez te małe systemy obrotu. Niezależnie od tego, że niektóre podmioty przekazujące dane mogą nie uczestniczyć w systemie publikacji informacji skonsolidowanych, właściwe jest preferencyjne traktowanie tych podmiotów przekazujących dane, które zdecydują się na opcję udziału w systemie publikacji informacji skonsolidowanych, przy redystrybucji dochodów generowanych przez system publikacji informacji skonsolidowanych dla akcji i funduszy inwestycyjnych typu ETF, aby pomóc małym systemom obrotu utrzymanie ich lokalnego dopuszczania do obrotu oraz ochronę bogatego i dynamicznego ekosystemu zgodnie z celami unii rynków kapitałowych.

(30) Dostawca informacji skonsolidowanych dla akcji i funduszy inwestycyjnych typu ETF powinien dokonywać redystrybucji części dochodów generowanych przez system publikacji informacji skonsolidowanych do niektórych systemów obrotu zgodnie z systemem redystrybucji opartym na trzech kryteriach. Wagę tych kryteriów należy określić za pomocą regulacyjnych standardów technicznych. Aby zachęcić małe systemy obrotu do wyboru opcji obowiązkowego przekazywania danych dostawcom informacji skonsolidowanych dla akcji i funduszy inwestycyjnych typu ETF, najwyższą wagę należy przypisywać całkowitemu rocznemu wolumenowi obrotu małych systemów obrotu. Średnią wagą należy wynagradzać podmioty przekazujące dane, które po raz pierwszy dopuściły do obrotu akcje lub fundusze inwestycyjne typu ETF w dniu 27 marca 2019 r. lub później. Biorąc pod uwagę ograniczoną liczbę notowań w małych systemach obrotu, dostawca informacji skonsolidowanych powinien przypisywać odpowiednią wagę całkowitemu rocznemu wolumenowi obrotu takich systemów, natomiast w przypadku innych systemów dostawca informacji skonsolidowanych powinien przypisywać tę wagę wolumenowi obrotu dotyczącemu akcji i funduszy inwestycyjnych typu ETF, które zostały pierwszy raz dopuszczone do obrotu w dniu 27 marca 2019 r. lub później. Najniższą wagę powinno mieć kryterium, które wynagradza transakcje zawarte w systemie transakcyjnym zapewniającym przejrzystość przedtransakcyjną i wynikające ze zleceń, które nie były objęte zwolnieniem z obowiązku przejrzystości przedtransakcyjnej.

(31) Skuteczność systemu publikacji informacji skonsolidowanych zależy od jakości danych przekazywanych do niego przez podmioty przekazujące dane. W trosce o wysoki poziom jakości danych EUNGiPW powinien określić warunki, pod którymi dostawca informacji skonsolidowanych może tymczasowo zawiesić redystrybucję dochodów, gdy dostawca informacji skonsolidowanych udowodni, że podmiot przekazujący dane poważnie i wielokrotnie naruszył wymogi dotyczące danych ustanowione niniejszym rozporządzeniem. Jeżeli zostanie stwierdzone, że podmiot przekazujący dane spełnił te wymogi dotyczące danych, powinien on otrzymać część dochodów, do której był uprawniony, powiększoną o odsetki.

(32) Aby zagwarantować niezmienne zaufanie uczestników rynku do systemu publikacji informacji skonsolidowanych, dostawcy informacji skonsolidowanych powinni okresowo publikować szereg sprawozdań dotyczących wypełniania przez nich obowiązków wynikających z niniejszego rozporządzenia, w szczególności sprawozdań zawierających statystyki dotyczące wyników oraz sprawozdań z incydentów związanych z jakością danych i systemami danych. Ze względu na wysoce techniczny charakter tych sprawozdań treść, harmonogram, format i terminologię dotyczące obowiązku zgłaszania transakcji należy określić za pomocą regulacyjnych standardów technicznych.

(33) Wymóg, zgodnie z którym zgłoszenia transakcji mają być udostępniane bezpłatnie po upływie 15 minut, ma obecnie zastosowanie do wszystkich systemów obrotu, zatwierdzonych podmiotów publikujących i dostawców informacji skonsolidowanych. W przypadku dostawców informacji skonsolidowanych wymóg ten uniemożliwia opłacalną działalność potencjalnego dostawcy informacji skonsolidowanych, ponieważ niektórzy potencjalni klienci wolą być może czekać na bezpłatne podstawowe dane rynkowe, zamiast zostać użytkownikiem systemu publikacji informacji skonsolidowanych. Dotyczy to w szczególności obligacji i instrumentów pochodnych będących przedmiotem obrotu poza rynkiem regulowanym, którymi zasadniczo nie handluje się często i których dane po 15 minutach często zachowują większość swojej wartości. Dlatego o ile wymóg bezpłatnego dostarczania danych po upływie 15 minut powinien nadal obowiązywać systemy obrotu i zatwierdzone podmioty publikujące, to w przypadku dostawców informacji skonsolidowanych należy z niego zrezygnować, aby zagwarantować opłacalność ich działalności.

(34) Art. 28 rozporządzenia (UE) nr 600/2014 zawiera wymóg, aby instrumenty pochodne będące przedmiotem obrotu poza rynkiem regulowanym, które podlegają obowiązkowi rozliczania, były przedmiotem obrotu w systemie obrotu ("obowiązek obrotu instrumentami pochodnymi"). Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2019/834 11  zmieniono rozporządzenie (UE) nr 648/2012 w celu ograniczenia zakresu podmiotów podlegających obowiązkowi rozliczania. W świetle ścisłego powiązania między obowiązkiem rozliczania a obowiązkiem obrotu instrumentami pochodnymi aby zapewnić większą spójność prawa i uprościć ramy prawne, konieczne i właściwe jest ponowne uspójnienie obowiązku obrotu instrumentami pochodnymi z obowiązkiem rozliczania instrumentów pochodnych. Bez tego uspójnienia niektórzy mniejsi kontrahenci finansowi i kontrahenci niefinansowi nie byliby już objęci obowiązkiem rozliczania, ale nadal podlegaliby obowiązkowi obrotu instrumentami pochodnymi.

(35) Usługi posttransakcyjne w zakresie redukcji ryzyka są podstawowym narzędziem zarządzania ryzykiem w odniesieniu do instrumentów pochodnych będących przedmiotem obrotu poza rynkiem regulowanym. Usługi posttransak- cyjne w zakresie redukcji ryzyka opierają się na transakcjach technicznych, które są wcześniej uzgodnione, nie mają wpływu na ceny, są neutralne pod względem ryzyka rynkowego i prowadzą do zmniejszenia ryzyka w każdym z portfeli. Usługi kompresji portfela, które są obecnie zwolnione z obowiązku realizacji zleceń na warunkach najkorzystniejszych dla klienta, co określono w art. 27 dyrektywy 2014/65/UE ("najlepsza realizacja zleceń"), oraz

wymogi w zakresie przejrzystości stanowią podzbiór usług posttransakcyjnych w zakresie redukcji ryzyka. Ze względu na ich techniczny charakter niemający wpływu na ceny transakcje na instrumentach pochodnych będących przedmiotem obrotu poza rynkiem regulowanym, które są generowane i realizowane jako rezultat usług posttran- sakcyjnych w zakresie redukcji ryzyka, nie powinny podlegać obowiązkowi obrotu instrumentami pochodnymi. Ze względu na fakt, że dostawcy usług posttransakcyjnych w zakresie redukcji ryzyka nie pozwalają na interakcję w systemie wielu deklaracji gotowości zakupu i sprzedaży instrumentów finansowych przez osoby trzecie, nie należy ich uznawać za prowadzących system wielostronny. Powinni oni być zwolnieni z wymogów przejrzystości przed- i posttransakcyjnej oraz z kontroli pod kątem najlepszej realizacji zleceń. Komisja powinna być uprawniona do określenia w drodze aktów delegowanych, co stanowi posttransakcyjną usługę w zakresie redukcji ryzyka do celów rozporządzenia (UE) nr 600/2014, oraz szczegółów transakcji, które mają być rejestrowane.

(36) W art. 6a rozporządzenia (UE) nr 648/2012 przewidziano mechanizm tymczasowego zawieszenia obowiązku rozliczania, jeżeli kryteria, na podstawie których konkretne klasy instrumentów pochodnych będących przedmiotem obrotu poza rynkiem regulowanym poddano obowiązkowi rozliczania, nie są już spełniane lub w przypadku gdy takie zawieszenie zostanie uznane za konieczne w celu uniknięcia poważnego zagrożenia dla stabilności finansowej w Unii. Takie zawieszenie mogłoby jednak uniemożliwić kontrahentom przestrzeganie obowiązku obrotu instrumentami pochodnymi, ponieważ obowiązek rozliczania stanowi warunek wstępny obowiązku obrotu instrumentami pochodnymi. Należy w związku z tym ustanowić, że w przypadku gdy zawieszenie obowiązku rozliczania prowadziłoby do istotnej zmiany kryteriów warunkujących obowiązek obrotu instrumentami pochodnymi, powinno być możliwe jednoczesne zawieszenie obowiązku obrotu instrumentami pochodnymi w odniesieniu do tych samych klas instrumentów pochodnych będących przedmiotem obrotu poza rynkiem regulowanym podlegających zawieszeniu obowiązku rozliczania. EUNGiPW powinien mieć również możliwość zwrócenia się do Komisji o zawieszenie obowiązku obrotu instrumentami pochodnymi, gdy takie zawieszenie jest niezbędne do uniknięcia niekorzystnych skutków dla płynności lub poważnego zagrożenia stabilności finansowej bądź do przeciwdziałania tym skutkom i temu zagrożeniu oraz do zapewnienia prawidłowego funkcjonowania rynków finansowych w Unii.

(37) Doraźny mechanizm zawieszający jest niezbędny, aby zadbać o zdolność Komisji do szybkiego reagowania na istotne zmiany warunków rynkowych, które mogłyby mieć istotny wpływ na obrót instrumentami pochodnymi oraz na kontrahentów uczestniczących w takim obrocie. W przypadku wystąpienia takiej zmiany warunków rynkowych oraz na wniosek właściwego organu państwa członkowskiego Komisja powinna móc zawiesić obowiązek obrotu instrumentami pochodnymi niezależnie od jakiegokolwiek zawieszenia obowiązku rozliczania. Zawieszenie obowiązku obrotu instrumentami pochodnymi powinno być możliwe w przypadku, gdy zakres obowiązku obrotu instrumentami pochodnymi obowiązującego w EOG ma nadmierny wpływ na stosunki między unijną firmą inwestycyjną a kontrahentem spoza EOG, oraz jeżeli taka firma inwestycyjna pełni rolę animatora rynku w ramach kategorii instrumentów pochodnych podlegających obowiązkowi obrotu instrumentami pochodnymi. Kwestia dublowania się obowiązków obrotu instrumentami pochodnymi jest szczególnie problematyczna w przypadku transakcji z kontrahentami na obszarze jurysdykcji państw trzecich, które stosują własne obowiązki obrotu instrumentami pochodnymi. Zawieszenie tego obowiązku przyczyniłoby się również do utrzymania konkurencyjności kontrahentów finansowych z EOG na rynkach światowych. Przy podejmowaniu decyzji o zawieszeniu obowiązku obrotu instrumentami pochodnymi Komisja powinna brać pod uwagę wpływ takiego zawieszenia na obowiązek rozliczania.

(38) Przepisy o niedyskryminacyjnym dostępie w odniesieniu do giełdowych instrumentów pochodnych mogą zmniejszyć atrakcyjność inwestowania w nowe produkty, ponieważ konkurenci mogą uzyskać dostęp do nich bez konieczności dokonywania początkowych inwestycji. W związku z tym stosowanie systemu niedyskryminacyjnego dostępu w odniesieniu do giełdowych instrumentów pochodnych, ustanowionego w art. 35 i 36 rozporządzenia (UE) nr 600/2014, może ograniczyć inwestowanie w takie produkty poprzez zlikwidowanie zachęt dla rynków regulowanych do tworzenia nowych giełdowych instrumentów pochodnych. Należy w związku z tym ustanowić, że system ten nie ma mieć zastosowania do kontrahentów centralnych (CCP) lub systemu obrotu w odniesieniu do giełdowych instrumentów pochodnych, co będzie sprzyjało innowacji i rozwojowi giełdowych instrumentów pochodnych w Unii.

(39) Pośrednicy finansowi powinni dążyć do uzyskania jak najlepszej ceny i największego prawdopodobieństwa realizacji transakcji, które przeprowadzają na rachunek swoich klientów. W tym celu pośrednicy finansowi powinni wybrać system obrotu lub kontrahenta do dokonywania transakcji swoich klientów wyłącznie na podstawie zasady dążenia do jak najlepszej realizacji zleceń swoich klientów. Nie powinno być zgodne z zasadą najlepszej realizacji zleceń to, że pośrednik finansowy, gdy działa w imieniu swoich klientów detalicznych lub klientów, którzy zdecydowali się na wybór statusu klienta profesjonalnego, o którym mowa w dyrektywie 2014/65/UE, otrzymuje opłatę, prowizję lub korzyści niepieniężne od jakiejkolwiek osoby trzeciej za wykonywanie zleceń od tych klientów w określonym systemie wykonywania zleceń lub za przekazywanie zleceń tych klientów osobie trzeciej do wykonania w określonym systemie wykonywania zleceń. Należy w związku z tym zakazać firmom inwestycyjnym przyjmowania takich płatności. Zakaz ten jest niezbędny w świetle rozbieżnych praktyk właściwych organów krajowych w poszczególnych państwach członkowskich co do stosowania przez nie wymogu najlepszej realizacji zleceń i nadzoru nad nim, jak określono w art. 27 dyrektywy 2014/65/UE. Państwo członkowskie, w którym firmy inwestycyjne prowadziły taką działalność przed dniem 28 marca 2024 r., powinno mieć możliwość zwolnienia firm inwestycyjnych podlegających jego jurysdykcji z tego zakazu do dnia 30 czerwca 2026 r., jeżeli te firmy inwestycyjne świadczą takie usługi na rzecz klientów mających miejsce zamieszkania lub siedzibę w tym państwie członkowskim.

(40) W celu zapewnienia elastyczności niezbędnej do dostosowywania się do zmian na rynkach finansowych oraz w celu doprecyzowania niektórych elementów technicznych rozporządzenia (UE) nr 600/2014 należy przekazać Komisji uprawnienia do przyjmowania aktów zgodnie z art. 290 Traktatu o funkcjonowaniu Unii Europejskiej (TFUE) w odniesieniu do dostosowania progu pułapu wolumenu; zmiany warunków określania, które instrumenty pochodne będące przedmiotem obrotu poza rynkiem regulowanym podlegają wymogom w zakresie przejrzystości; wyszczególnienia identyfikacyjnych danych referencyjnych, które mają być stosowane w odniesieniu do instrumentów pochodnych będących przedmiotem obrotu poza rynkiem regulowanym; sprecyzowania, co jest posttransak- cyjną usługą w zakresie redukcji ryzyka do celów rozporządzenia (UE) nr 600/2014, oraz określenia szczegółów transakcji, które mają być rejestrowane przez firmy inwestycyjne i operatorów rynku będących dostawcami usług posttransakcyjnych w zakresie redukcji ryzyka; oraz rozszerzenie obowiązku zgłaszania transakcji na ZAFI i firmy zarządzające, które świadczą usługi inwestycyjne i prowadzą działalność inwestycyjną oraz realizują transakcje na instrumentach finansowych. Szczególnie ważne jest, aby w czasie prac przygotowawczych Komisja prowadziła stosowne konsultacje, w tym na poziomie ekspertów, oraz aby konsultacje te prowadzone były zgodnie z zasadami określonymi w Porozumieniu międzyinstytucjonalnym z dnia 13 kwietnia 2016 r. w sprawie lepszego stanowienia prawa 12 . W szczególności, aby zapewnić Parlamentowi Europejskiemu i Radzie udział na równych zasadach w przygotowaniu aktów delegowanych, instytucje te otrzymują wszelkie dokumenty w tym samym czasie co eksperci państw członkowskich, a eksperci tych instytucji mogą systematycznie brać udział w posiedzeniach grup eksperckich Komisji zajmujących się przygotowaniem aktów delegowanych.

(41) W celu zapewnienia jednolitych warunków wykonywania przepisów rozporządzenia (UE) nr 600/2014, dotyczących zawieszenia obowiązku obrotu instrumentami pochodnymi w stosunku do instrumentów pochodnych będącymi przedmiotem obrotu poza rynkiem regulowanym, należy powierzyć Komisji uprawnienia wykonawcze. Uprawnienia te powinny być wykonywane zgodnie z rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 182/2011 13 .

(42) Należy przekazać Komisji uprawnienia do przyjmowania opracowanych przez EUNGiPW regulacyjnych standardów technicznych w odniesieniu do: cech centralnych arkuszy zleceń limitowanych i systemów transakcyjnych opartych na okresowych fazach ustalania kursu jednolitego; szczegółowych wymogów w zakresie systemu odroczeń w odniesieniu do transakcji na instrumentach innych niż udziałowe; przekazywania informacji w oparciu o właściwe zasady handlowe; progu stosowania obowiązków przejrzystości przedtransakcyjnej w odniesieniu do podmiotów systematycznie internalizujących transakcje, a także minimalnych wielkości kwotowania dla podmiotów systematycznie internalizujących transakcje; jakości protokołu komunikacyjnego, środków służących rozwiązaniu problemu błędnego zgłaszania transakcji i standardów egzekwowania przepisów w odniesieniu do jakości danych, w tym ustaleń dotyczących współpracy między podmiotami przekazującymi dane a dostawcą informacji skonsolidowanych oraz, w razie potrzeby, jakości i treści danych na potrzeby funkcjonowania systemu publikacji informacji skonsolidowanych; stopnia dokładności, z jaką zegary służbowe mają być zsynchronizowane przez systemy obrotu, podmioty systematycznie internalizujące transakcje, wyznaczone podmioty publikujące, zatwierdzone podmioty publikujące i dostawców informacji skonsolidowanych; warunków powiązania określonych transakcji i sposobów identyfikacji zagregowanych zleceń skutkujących realizacją transakcji; terminu, w którym mają być zgłaszane transakcje i dane referencyjne; informacji, które mają być przekazywane przez kandydatów ubiegających się o zezwolenie na prowadzenie działalności jako dostawca informacji skonsolidowanych; wagę przypisaną kryteriom stosowania systemu redystrybucji dochodów, metodę obliczania kwoty dochodów do redystrybucji między podmioty przekazujące dane w ramach tego systemu oraz warunki, na podstawie których dostawca informacji skonsolidowanych może tymczasowo zawiesić uczestnictwo podmiotów przekazujących dane w tym systemie; oraz treści, harmonogramu, formatu i terminologii dotyczących obowiązku zgłaszania transakcji spoczywającego na dostawcach informacji skonsolidowanych. Komisja powinna przyjąć regulacyjne standardy techniczne w drodze aktów delegowanych zgodnie z art. 290 TFUE oraz zgodnie z art. 10-14 rozporządzenia (UE) nr 1095/2010.

(43) Komisja powinna być uprawniona do przyjmowania opracowanych przez EUNGiPW wykonawczych standardów technicznych w odniesieniu do treści i formatu powiadomienia przekazywanego właściwym organom przez firmy spełniające kryteria podmiotu systematycznie internalizującego transakcje oraz w odniesieniu do standardowych formularzy, wzorców i procedur przekazywania informacji i powiadomień przez kandydatów ubiegających się o zezwolenie na prowadzenie działalności jako dostawca informacji skonsolidowanych. Komisja powinna przyjmować te wykonawcze standardy techniczne w drodze aktów wykonawczych zgodnie z art. 291 TFUE oraz zgodnie z art. 15 rozporządzenia (UE) nr 1095/2010.

(44) Ponieważ cele niniejszego rozporządzenia, a mianowicie ułatwienie powstania systemu publikacji informacji skonsolidowanych dla każdej klasy aktywów oraz zmiana niektórych aspektów rozporządzenia (UE) nr 600/2014 w celu zwiększenia przejrzystości na rynkach instrumentów finansowych, a także stworzenie równiejszych warunków działania dla rynków regulowanych i podmiotów systematycznie internalizujących transakcje oraz zwiększenie konkurencyjności rynków kapitałowych UE na arenie międzynarodowej nie mogą zostać osiągnięte w sposób wystarczający przez państwa członkowskie, natomiast, ze względu na ich skalę i skutki, możliwe jest ich lepsze osiągnięcie na poziomie Unii, może ona podjąć działania zgodnie z zasadą pomocniczości określoną w art. 5 Traktatu o Unii Europejskiej. Zgodnie z zasadą proporcjonalności określoną w tym artykule niniejsze rozporządzenie nie wykracza poza to, co jest konieczne do osiągnięcia tych celów.

(45) Niniejsze rozporządzenie nie narusza praw podstawowych i respektuje zasady określone w Karcie praw podstawowych Unii Europejskiej, w szczególności wolność prowadzenia działalności gospodarczej oraz prawo konsumentów do ochrony.

(46) Należy zatem odpowiednio zmienić rozporządzenie (UE) nr 600/2014,

PRZYJMUJĄ NINIEJSZE ROZPORZĄDZENIE:

Artykuł  1

Zmiany w rozporządzeniu (UE) nr 600/2014

W rozporządzeniu (UE) nr 600/2014 wprowadza się następujące zmiany:

1)
w art. 1 wprowadza się następujące zmiany:
a)
ust. 3 otrzymuje brzmienie:

"3. Tytuł V niniejszego rozporządzenia stosuje się również do wszystkich kontrahentów finansowych i kontrahentów niefinansowych, którzy podlegają obowiązkowi rozliczania na mocy tytułu II rozporządzenia (UE) nr 648/2012.";

b)
dodaje się ustęp w brzmieniu:

"5b. Wszystkie systemy wielostronne muszą funkcjonować zgodnie z przepisami tytułu II dyrektywy 2014/65/UE dotyczącymi MTF lub OTF albo zgodnie z przepisami tytułu III tej dyrektywy dotyczącymi rynków regulowanych.

Podmioty systematycznie internalizujące transakcje muszą prowadzić działalność zgodnie z tytułem III niniejszego rozporządzenia.

Bez uszczerbku dla art. 23 i 28 wszystkie firmy inwestycyjne zawierające transakcje na instrumentach finansowych, których to transakcji nie zawiera się w systemach wielostronnych lub w ramach podmiotów systematycznie internalizujących transakcje, muszą przestrzegać przepisów art. 20 i 21.";

c)
ust. 6, 7 i 8 otrzymują brzmienie:

"6. Art. 8, 8a, 8b, 10 i 21 nie mają zastosowania do rynków regulowanych, operatorów rynku i firm inwestycyjnych w odniesieniu do transakcji zawartych przez członka Europejskiego Systemu Banków Centralnych (ESBC), jeżeli członek ten uprzednio powiadomił swojego kontrahenta, że transakcja podlega wyłączeniu, oraz jeżeli zastosowanie ma jeden z poniższych warunków:

a) członek ESBC jest członkiem Eurosystemu działającym na mocy rozdziału IV Protokołu nr 4 w sprawie Statutu Europejskiego Systemu Banków Centralnych i Europejskiego Banku Centralnego, załączonego do Traktatu o Unii Europejskiej i TFUE, z wyjątkiem art. 24 tego statutu;

b) członek ESBC nie jest członkiem Eurosystemu, lecz transakcja jest zawierana w ramach prowadzenia polityki pieniężnej lub walutowej, włącznie z operacjami prowadzonymi w celu utrzymania oficjalnych rezerw walutowych lub zarządzania nimi, do czego ten członek ESBC jest prawnie upoważniony; lub

c) transakcja jest zawierana w ramach prowadzenia polityki stabilności finansowej, do czego ten członek ESBC jest prawnie upoważniony.

7. Ust. 6 nie ma zastosowania do transakcji zawieranych przez któregokolwiek z członków ESBC, który nie jest członkiem Eurosystemu, w ramach prowadzenia jego operacji inwestycyjnych.

8. EUNGiPW w ścisłej współpracy z ESBC opracowuje projekty regulacyjnych standardów technicznych w celu wyszczególnienia operacji w ramach polityki pieniężnej, operacji walutowych i operacji w ramach polityki stabilności finansowej oraz rodzajów transakcji, do których mają zastosowanie ust. 6 i 7 względem członków ESBC nie- będących członkami Eurosystemu.

EUNGiPW przedstawi Komisji te projekty regulacyjnych standardów technicznych do dnia 29 marca 2026 r.

Komisja jest uprawniona do uzupełnienia niniejszego rozporządzenia poprzez przyjęcie regulacyjnych standardów technicznych, o których mowa w akapicie pierwszym, zgodnie z procedurą określoną w art. 10-14 rozporządzenia (UE) nr 1095/2010.";

2)
w art. 2 ust. 1 wprowadza się następujące zmiany:
a)
dodaje się punkt w brzmieniu:

"8a) »rynek rozwoju MŚP« oznacza rynek rozwoju MŚP zdefiniowany w art. 4 ust. 1 pkt 12 dyrektywy 2014/65/UE;";

b)
pkt 11 otrzymuje brzmienie:

"11) »system wielostronny« oznacza każdy system lub platformę, w ramach których możliwa jest interakcja wielu deklaracji gotowości zakupu i sprzedaży instrumentów finansowych składanych przez osoby trzecie;";

c)
dodaje się punkt w brzmieniu:

"16a) »wyznaczony podmiot publikujący« oznacza firmę inwestycyjną odpowiedzialną za podawanie do wiadomości publicznej transakcji za pośrednictwem zatwierdzonego podmiotu publikującego zgodnie z art. 20 ust. 1 i art. 21 ust. 1;";

d)
pkt 17 otrzymuje brzmienie:

"17) »płynny rynek« oznacza:

a) do celów art. 9, 11 i 11a:

(i) w odniesieniu do obligacji - rynek, na którym w sposób ciągły są obecni gotowi i chętni nabywcy i sprzedawcy, przy czym rynek jest oceniany na podstawie wielkości emisji obligacji;

(ii) w odniesieniu do instrumentu finansowego lub klasy instrumentu finansowego innych niż te, o których mowa w ppkt (i) - rynek, na którym w trybie ciągłym istnieją kupujący i sprzedający gotowi do zawierania transakcji, gdzie rynek jest oceniany zgodnie z poniższymi kryteriami, z uwzględnieniem specyfiki struktury rynku danego instrumentu finansowego lub danej klasy instrumentu finansowego:

– średnia częstotliwość i wielkość transakcji w szerokim spektrum warunków rynkowych, z uwzględnieniem charakteru i cyklu życia produktów w ramach danej klasy instrumentu finansowego,

– liczba i rodzaj uczestników rynku, w tym udział uczestników rynku w obrocie danymi instrumentami finansowymi,

– średnia wartość spreadów, jeżeli jest dostępna,

– w stosownych przypadkach - wielkość emisji;

b) do celów art. 4, 5 i 14 - rynek danego instrumentu finansowego, którego obrót jest realizowany na co dzień, w przypadku gdy rynek jest oceniany według następujących kryteriów:

(i) kapitalizacja rynkowa tego instrumentu finansowego;

(ii) średnia dzienna liczba transakcji na tym instrumencie finansowym;

(iii) średni dzienny obrót dla tego instrumentu finansowego;";

e)
dodaje się punkt w brzmieniu:

"32a) »instrumenty pochodne będące przedmiotem obrotu poza rynkiem regulowanym« oznaczają instrumenty pochodne będące przedmiotem obrotu poza rynkiem regulowanym zdefiniowane w art. 2 pkt 7 rozporządzenia (UE) nr 648/2012;";

f)
pkt 35 otrzymuje brzmienie:

"35) »dostawca informacji skonsolidowanych« lub »CTP« oznacza osobę upoważnioną zgodnie z tytułem IVa rozdział 1 niniejszego rozporządzenia do świadczenia usług polegających na gromadzeniu danych z systemów obrotu i od zatwierdzonych podmiotów publikujących oraz na konsolidacji tych danych w ciągły elektroniczny strumień danych bieżących zapewniający podstawowe dane rynkowe i dane regulacyjne;";

g)
dodaje się punkty w brzmieniu:

"36b) »podstawowe dane rynkowe« oznaczają:

a) wszystkie następujące dane dotyczące danej akcji lub danego funduszu inwestycyjnego typu ETF w dowolnym momencie:

(i) w przypadku arkuszy zleceń realizowanych w trybie notowań ciągłych - europejską najlepszą ofertę kupna i sprzedaży wraz z odpowiadającym jej wolumenem;

(ii) w przypadku aukcyjnych systemów obrotu - cenę, po której system najlepiej zrealizowałby swój algorytm obrotu, oraz wolumen, który uczestnicy tego systemu mogliby potencjalnie zrealizować po tej cenie;

(iii) cenę, po jakiej zrealizowano transakcję, i wolumen zrealizowany po tej cenie;

(iv) w przypadku transakcji - rodzaj systemu obrotu oraz obowiązujące zwolnienia i odroczenia;

(v) z wyjątkiem informacji, o których mowa w ppkt (i) i (ii) - kod identyfikacyjny rynku jednoznacznie identyfikujący system obrotu oraz, w przypadku innych systemów wykonywania zleceń, kod identyfikacyjny identyfikujący rodzaj systemu wykonywania zleceń;

(vi) standardowy identyfikator instrumentu, który ma zastosowanie we wszystkich systemach wykonywania zleceń;

(vii) informacje dotyczące znacznika czasu w odniesieniu do następujących elementów, stosownie do przypadku:

– wykonanie transakcji i wszelkie zmiany do niej,

– wpis najlepszych ofert kupna i sprzedaży do arkusza zleceń,

– w przypadku aukcyjnego systemu obrotu - wskazanie cen lub wolumenów,

– publikacja przez systemy obrotu elementów wymienionych w tiret pierwszym, drugim i trzecim,

– rozpowszechnianie podstawowych danych rynkowych;

b) wszystkie następujące dane dotyczące danej obligacji lub danego instrumentu pochodnego będącego przedmiotem obrotu poza rynkiem regulowanym w dowolnym momencie:

(i) cena, po jakiej zrealizowano transakcję, oraz ilość lub wielkość zrealizowana po tej cenie;

(ii) kod identyfikacyjny rynku jednoznacznie identyfikujący system obrotu oraz, w przypadku innych systemów wykonywania zleceń, kod identyfikacyjny identyfikujący rodzaj systemu wykonywania zleceń;

(iii) w przypadku obligacji - standardowy identyfikator instrumentu, który ma zastosowanie we wszystkich systemach wykonywania zleceń;

(iv) w przypadku instrumentów pochodnych będących przedmiotem obrotu poza rynkiem regulowanym - identyfikacyjne dane referencyjne, o których mowa w art. 27 ust. 1 akapit drugi;

(v) informacje dotyczące znacznika czasu w odniesieniu do następujących elementów:

– wykonanie transakcji i wszelkie zmiany do niej,

– publikacja transakcji przez systemy obrotu,

– rozpowszechnianie podstawowych danych rynkowych;

(vi) rodzaj systemu obrotu oraz obowiązujące zwolnienia i odroczenia;

36c) »dane regulacyjne« oznaczają dane związane ze statusem systemów kojarzenia zleceń dotyczących instrumentów finansowych i dane związane ze statusem notowań indywidualnych instrumentów finansowych;";

3)
w art. 4 wprowadza się następujące zmiany:
a)
ust. 1 lit. b) ppkt (i) otrzymuje brzmienie:

"(i) są przeprowadzane w obrębie bieżącego spreadu ważonego wobec wolumenu, odzwierciedlonego w arkuszu zleceń lub kwotowaniach animatorów rynku regulowanego lub systemu obrotu prowadzącego dany system;";

b)
ust. 6 akapit pierwszy lit. a) otrzymuje brzmienie:

"a) szczegółowe dane przedtransakcyjne, zakres cen kupna i sprzedaży lub wskazane kwotowania animatorów rynku oraz poziom zainteresowania zawarciem transakcji po tych cenach, upubliczniane dla każdej klasy danego instrumentu finansowego, zgodnie z art. 3 ust. 1, z uwzględnieniem niezbędnej kalibracji dla różnych rodzajów systemów obrotu, o której mowa w art. 3 ust. 2;";

4)
w art. 5 wprowadza się następujące zmiany:
a)
tytuł otrzymuje brzmienie:

"Pułap wolumenu";

b)
ust. 1 otrzymuje brzmienie:

"1. Systemy obrotu zawieszają korzystanie ze zwolnienia, o którym mowa w art. 4 ust. 1 lit. a), jeżeli wartość procentowa obrotu danym instrumentem finansowym w Unii prowadzonego w ramach tego zwolnienia przekracza 7 % całkowitego wolumenu obrotu tym instrumentem finansowym w Unii. Podstawę decyzji o zawieszeniu korzystania z tego zwolnienia przez systemy obrotu stanowią dane opublikowane przez EUNGiPW zgodnie z ust. 4 niniejszego artykułu, przy czym decyzję tę podejmują one w terminie dwóch dni roboczych od opublikowania tych danych i na okres trzech miesięcy.";

c)
uchyla się ust. 2 i 3;
d)
ust. 4 otrzymuje brzmienie:

"4. W ciągu siedmiu dni roboczych po zakończeniu marca, czerwca, września i grudnia każdego roku kalendarzowego EUNGiPW publikuje całkowity wolumen obrotów w Unii w rozbiciu na poszczególne instrumenty finansowe w ciągu poprzedzających 12 miesięcy, wartość procentową obrotów na każdym instrumencie finansowym przeprowadzonych w całej Unii w ramach zwolnienia, o którym mowa w art. 4 ust. 1 lit. a), a także metodę obliczenia tych wartości procentowych obrotów na każdym instrumencie finansowym.";

e)
uchyla się ust. 5 i 6;
f)
ust. 7, 8 i 9 otrzymują brzmienie:

"7. Aby zapewnić wiarygodną podstawę monitorowania obrotów prowadzonych w ramach zwolnienia, o którym mowa w art. 4 ust. 1 lit. a), oraz do celów określenia, czy przekroczono limit, o którym mowa w ust. 1, operatorzy systemów obrotu wdrażają systemy i procedury umożliwiające identyfikację wszystkich transakcji przeprowadzonych w ich systemie w ramach tego zwolnienia.";

8. Okres publikacji przez EUNGiPW danych dotyczących obrotów, w którym prowadzi się monitoring obrotów na danym instrumencie finansowym w ramach zwolnienia, rozpoczyna się w dniu 29 września 2025 r.

9. EUNGiPW opracowuje projekty regulacyjnych standardów technicznych określających metodę, za pomocą której gromadzi, oblicza i publikuje dane dotyczące transakcji, o których mowa w ust. 4 (w tym oznaczanie transakcji), aby zapewnić dokładny pomiar całkowitego wolumenu obrotów w rozbiciu na instrumenty finansowe oraz wartość procentową obrotów, przy których stosowano to zwolnienie w całej Unii.

EUNGiPW przedstawi Komisji te projekty regulacyjnych standardów technicznych do dnia 29 marca 2025 r.

Komisja jest uprawniona do uzupełnienia niniejszego rozporządzenia poprzez przyjęcie regulacyjnych standardów technicznych, o których mowa w akapicie pierwszym, zgodnie z art. 10-14 rozporządzenia (UE) nr 1095/2010.

10. Do dnia 29 września 2027 r., a następnie co roku EUNGiPW przedkłada Komisji sprawozdanie oceniające próg dotyczący pułapu wolumenu określony w ust. 1, z uwzględnieniem stabilności finansowej, najlepszych praktyk międzynarodowych, konkurencyjności firm z Unii, poziomu wpływu na rynek, a także skuteczności kształtowania cen.

Komisja jest uprawniona do przyjęcia aktów delegowanych zgodnie z art. 50, w celu zmiany niniejszego rozporządzenia poprzez dostosowanie progu dotyczącego pułapu wolumenu określonego w ust. 1 niniejszego artykułu. Do celów niniejszego akapitu Komisja uwzględnia sprawozdanie EUNGiPW, o którym mowa w akapicie pierwszym niniejszego ustępu, zmiany na szczeblu międzynarodowym oraz standardy uzgodnione na poziomie Unii lub poziomie globalnym.";

5)
w art. 8 wprowadza się następujące zmiany:
a)
tytuł otrzymuje brzmienie:

"Wymogi w zakresie przejrzystości przedtransakcyjnej dla systemów obrotu w odniesieniu do obligacji, strukturyzowanych produktów finansowych i uprawnień do emisji";

b)
ust. 1 i 2 otrzymują brzmienie:

"1. Stosując centralny arkusz zleceń limitowanych lub system transakcyjny oparty na okresowych fazach ustalania kursu jednolitego, operatorzy rynku i firmy inwestycyjne prowadzące system obrotu podają do wiadomości publicznej bieżące ceny kupna i sprzedaży oraz poziom zainteresowania zawarciem transakcji po tych cenach, które są ogłaszane za pośrednictwem ich systemów w odniesieniu do obligacji, strukturyzowanych produktów finansowych oraz uprawnień do emisji. Tacy operatorzy rynku oraz firmy inwestycyjne podają te informacje do publicznej wiadomości w sposób ciągły w normalnych godzinach handlu.

2. Wymogi w zakresie przejrzystości, o których mowa w ust. 1, kalibruje się dla różnych rodzajów systemów transakcyjnych.";

c)
uchyla się ust. 3 i 4;
6)
dodaje się artykuły w brzmieniu:

"Artykuł 8a

Wymogi dotyczące przejrzystości przedtransakcyjnej dla systemów obrotu w odniesieniu do instrumentów pochodnych

1. Stosując centralny arkusz zleceń limitowanych lub system transakcyjny oparty na okresowych fazach ustalania kursu jednolitego, operatorzy rynku prowadzący rynek regulowany podają do wiadomości publicznej bieżące ceny kupna i sprzedaży oraz poziom zainteresowania zawarciem transakcji po tych cenach, które są ogłaszane za pośrednictwem ich systemów w odniesieniu do giełdowych instrumentów pochodnych. Operatorzy rynku oraz firmy inwestycyjne podają te informacje do publicznej wiadomości w sposób ciągły w normalnych godzinach handlu.

2. Stosując centralny arkusz zleceń limitowanych lub system transakcyjny oparty na okresowych fazach ustalania kursu jednolitego, operatorzy rynku i firmy inwestycyjne prowadzące MTF lub OTF podają do wiadomości publicznej bieżące ceny kupna i sprzedaży oraz poziom zainteresowania zawarciem transakcji po tych cenach, które są ogłaszane za pośrednictwem ich systemów w odniesieniu do instrumentów pochodnych będących przedmiotem obrotu poza rynkiem regulowanym denominowanych w euro, jenach japońskich, dolarach amerykańskich lub funtach szterlingach i które:

a) podlegają obowiązkowi rozliczania na mocy tytułu II rozporządzenia (UE) nr 648/2012, są rozliczane centralnie oraz, w odniesieniu do instrumentów pochodnych na stopę procentową, mają uzgodniony w umowie okres zapadalności wynoszący 1, 2, 3, 5, 7, 10, 12, 15, 20, 25 lub 30 lat;

b) są jednopodmiotowymi swapami ryzyka kredytowego, które odnoszą się do globalnego banku o znaczeniu systemowym i są rozliczane centralnie; lub

c) są jednopodmiotowymi swapami ryzyka kredytowego, które odnoszą się do indeksu obejmującego globalne banki o znaczeniu systemowym i są rozliczane centralnie.

Tacy operatorzy rynku oraz firmy inwestycyjne podają te informacje do publicznej wiadomości w sposób ciągły w normalnych godzinach handlu.

3. Wymogi w zakresie przejrzystości, o których mowa w ust. 1 i 2, kalibruje się dla różnych rodzajów systemów transakcyjnych.

4. Komisja jest uprawniona do przyjęcia aktów delegowanych zgodnie z art. 50 w celu zmiany ust. 2 akapit pierwszy niniejszego artykułu w odniesieniu do instrumentów pochodnych będących przedmiotem obrotu poza rynkiem regulowanym podlegających wymogom przejrzystości określonym w tym akapicie w świetle zmian na rynku.

Artykuł 8b

Wymogi dotyczące przejrzystości przedtransakcyjnej dla systemów obrotu w odniesieniu do zleceń pakietowych

1. Stosując centralny arkusz zleceń limitowanych lub system transakcyjny oparty na okresowych fazach ustalania kursu jednolitego, operatorzy rynku i firmy inwestycyjne prowadzące system obrotu podają do wiadomości publicznej bieżące ceny kupna i sprzedaży oraz poziom zainteresowania zawarciem transakcji po tych cenach, które są ogłaszane za pośrednictwem ich systemów w odniesieniu do zleceń pakietowych obejmujących obligacje, strukturyzo- wane produkty finansowe, uprawnienia do emisji lub instrumenty pochodne. Tacy operatorzy rynku oraz firmy inwestycyjne podają te informacje do publicznej wiadomości w sposób ciągły w normalnych godzinach handlu.

2. Wymogi w zakresie przejrzystości, o których mowa w ust. 1, kalibruje się dla różnych rodzajów systemów transakcyjnych.";

7)
w art. 9 wprowadza się następujące zmiany:
a)
tytuł otrzymuje brzmienie:

"Zwolnienia w odniesieniu do obligacji, strukturyzowanych produktów finansowych, uprawnień do emisji, instrumentów pochodnych i zleceń pakietowych";

b)
w ust. 1 wprowadza się następujące zmiany:
(i)
formuła wprowadzająca otrzymuje brzmienie:

"Właściwe organy muszą mieć możliwość zwolnienia operatorów rynku i firm inwestycyjnych prowadzących system obrotu z obowiązku upubliczniania informacji, o których mowa w art. 8 ust. 1, art. 8a ust. 1 i 2 oraz art. 8b ust. 1 w odniesieniu do:"

(ii)
uchyla się lit. b);
(iii)
lit. c) otrzymuje brzmienie:

"c) instrumentów pochodnych będących przedmiotem obrotu poza rynkiem regulowanym, które nie podlegają obowiązkowi obrotu, o którym mowa w art. 28, i dla których nie ma płynnego rynku oraz innych instrumentów finansowych, dla których nie ma płynnego rynku;";

(iv)
w lit. e) uchyla się ppkt (iii);
c)
ustęp 2a otrzymuje brzmienie:

"2a. Właściwe organy mają możliwość zastosowania zwolnienia z obowiązku, o którym mowa w art. 8b ust. 1, względem poszczególnych komponentów zlecenia pakietowego.";

d)
w ust. 3 akapit pierwszy otrzymuje brzmienie:

"Właściwe organy mogą, z własnej inicjatywy albo na wniosek innych właściwych organów lub EUNGiPW, cofnąć zwolnienie udzielone na mocy ust. 1, jeżeli zauważą, że zwolnienie to jest wykorzystywane w sposób odbiegający od jego pierwotnego celu lub jeżeli uznają, że zwolnienie jest wykorzystywane, aby obejść wymogi ustalone w niniejszym artykule.";

e)
w ust. 4 wprowadza się następujące zmiany:
(i)
akapit pierwszy otrzymuje brzmienie:

"Właściwy organ odpowiedzialny za nadzór nad co najmniej jednym systemem obrotu, w którym przedmiotem obrotu są obligacje, strukturyzowane produkty finansowe, uprawnienia do emisji lub instrumenty pochodne danej klasy, może tymczasowo zawiesić obowiązki, o których mowa w art. 8, jeżeli płynność instrumentu finansowego tej klasy spadnie poniżej określonego progu. Określony próg wyznacza się w oparciu o obiektywne kryteria właściwe dla rynku danego instrumentu finansowego. Informację o takim tymczasowym zawieszeniu publikuje się na stronie internetowej odpowiedniego właściwego organu i przekazuje się EUNGiPW. EUNGiPW publikuje tę informację o tymczasowym zawieszeniu na swojej stronie internetowej.";

(ii)
akapit trzeci otrzymuje brzmienie:

"Przed zawieszeniem lub przedłużeniem tymczasowego zawieszenia obowiązków, o których mowa w art. 8 odpowiedni właściwy organ powiadamia EUNGiPW o swoim zamiarze i podaje uzasadnienie. EUNGiPW w możliwie najkrótszym terminie wydaje właściwemu organowi opinię, w której ocenia, czy jego zdaniem zawieszenie lub przedłużenie tymczasowego zawieszenia jest uzasadnione w świetle akapitów pierwszego i drugiego niniejszego ustępu.";

f)
w ust. 5 wprowadza się następujące zmiany:
(i)
w akapicie pierwszym wprowadza się następujące zmiany:
lit. b) otrzymuje brzmienie:

"b) zakres cen kupna i sprzedaży oraz poziom zainteresowania zawarciem transakcji po tych cenach, upu- bliczniane dla każdej klasy danego instrumentu finansowego zgodnie z art. 8 ust. 1, art. 8a ust. 1 i 2 oraz art. 8b ust. 1, z uwzględnieniem niezbędnej kalibracji dla różnych rodzajów systemów obrotu, o której mowa w art. 8 ust. 2, art. 8a ust. 3 i art. 8b ust. 2;";

uchyla się lit. d);
dodaje się literę w brzmieniu:

"f) charakterystykę centralnych arkuszy zleceń limitowanych i systemów transakcyjnych opartych na okresowych fazach ustalania kursu jednolitego;";

(ii)
akapity drugi i trzeci otrzymują brzmienie:

"EUNGiPW przedstawi Komisji te projekty regulacyjnych standardów technicznych do dnia 29 marca 2025 r.

Komisja jest uprawniona do uzupełnienia niniejszego rozporządzenia poprzez przyjęcie regulacyjnych standardów technicznych, o których mowa w akapicie pierwszym, zgodnie z art. 10-14 rozporządzenia (UE) nr 1095/2010.";

8)
art. 10 otrzymuje brzmienie:

"Artykuł 10

Wymogi przejrzystości posttransakcyjnej dla systemów obrotu w odniesieniu do obligacji, strukturyzowanych produktów finansowych, uprawnień do emisji i instrumentów pochodnych

1. Operatorzy rynku i firmy inwestycyjne prowadzące system obrotu podają do publicznej wiadomości cenę, wolumen i czas transakcji zrealizowanych w odniesieniu do obligacji, strukturyzowanych produktów finansowych i uprawnień do emisji będących przedmiotem obrotu w danym systemie obrotu. Wymogi te mają również zastosowanie do transakcji realizowanych w odniesieniu do giełdowych instrumentów pochodnych oraz w odniesieniu do instrumentów pochodnych będących przedmiotem obrotu poza rynkiem regulowanym, o których mowa w art. 8a ust. 2. Operatorzy rynku oraz firmy inwestycyjne prowadzące system obrotu podają do publicznej wiadomości szczegóły wszystkich takich transakcji w czasie na tyle zbliżonym do czasu rzeczywistego, na ile pozwala na to technologia.

2. Operatorzy rynku oraz firmy inwestycyjne prowadzące system obrotu udostępniają, na rozsądnych warunkach handlowych i w sposób niedyskryminacyjny, rozwiązania stosowane na potrzeby upubliczniania informacji określonych w ust. 1 niniejszego artykułu firmom inwestycyjnym, które zgodnie z art. 21 mają obowiązek publikować szczegółowe informacje o ich transakcjach w odniesieniu do obligacji, strukturyzowanych produktów finansowych, uprawnień do emisji oraz instrumentów pochodnych będących przedmiotem obrotu poza rynkiem regulowanym, o których mowa w art. 8a ust. 2.

3. Informacje dotyczące transakcji pakietowej są udostępniane w odniesieniu do każdego komponentu w czasie na tyle zbliżonym do czasu rzeczywistego, na ile pozwala na to technologia, z uwzględnieniem potrzeby przypisania cen do konkretnych instrumentów finansowych, i zawierają oznaczenie pozwalające stwierdzić, że dany komponent należy do pakietu.

Jeżeli dany komponent transakcji pakietowej kwalifikuje się do odroczenia publikacji zgodnie z art. 11 lub 11a, informacje na temat tego komponentu udostępnia się po upływie okresu odroczenia przyznanego dla danej transakcji.";

9)
w art. 11 wprowadza się następujące zmiany:
a)
tytuł otrzymuje brzmienie:

"Odroczona publikacja w odniesieniu do obligacji, strukturyzowanych produktów finansowych lub uprawnień do emisji";

b)
ust. 1 otrzymuje brzmienie:

"1. Operatorzy rynku i firmy inwestycyjne prowadzące system obrotu mogą odroczyć publikację szczegółów transakcji przeprowadzonych w odniesieniu do obligacji, strukturyzowanych produktów finansowych lub uprawnień do emisji będących przedmiotem obrotu w systemie obrotu, w tym ceny i wolumenu, zgodnie z niniejszym artykułem.

Operatorzy rynku oraz firmy inwestycyjne prowadzące system obrotu w jasny sposób ujawniają uczestnikom rynku i opinii publicznej warunki odroczonej publikacji. EUNGiPW monitoruje stosowanie tych warunków i co dwa lata przedstawia Komisji sprawozdanie z ich stosowania w praktyce.

1a. Warunki odroczenia publikacji w odniesieniu do obligacji lub ich klas szereguje się według pięciu kategorii:

a) kategoria 1: transakcje średniej wielkości na instrumencie finansowym, dla którego istnieje płynny rynek;

b) kategoria 2: transakcje średniej wielkości na instrumencie finansowym, dla którego nie istnieje płynny rynek;

c) kategoria 3: transakcje dużej wielkości na instrumencie finansowym, dla którego istnieje płynny rynek;

d) kategoria 4: transakcje dużej wielkości na instrumencie finansowym, dla którego nie istnieje płynny rynek;

e) kategoria 5: transakcje bardzo dużej wielkości.

Po upływie okresu odroczenia publikuje się wszystkie szczegóły indywidualnych transakcji.

1b. Warunki odroczonej publikacji w odniesieniu do strukturyzowanych produktów finansowych lub uprawnień do emisji, lub ich klas, będących przedmiotem obrotu w systemie obrotu, opierają się na regulacyjnych standardach technicznych, o których mowa w ust. 4 lit. g).

Po upływie okresu odroczenia publikuje się wszystkie szczegóły indywidualnych transakcji.";

c)
ust. 2, 3 i 4 otrzymują brzmienie:

"2. Właściwy organ odpowiedzialny za nadzór nad co najmniej jednym systemem obrotu, w którym przedmiotem obrotu jest klasa obligacji, strukturyzowanego instrumentu finansowego lub uprawnienia do emisji, może, jeżeli płynność instrumentu finansowego tej klasy spadnie poniżej progu określonego zgodnie z metodą, o której mowa w art. 9 ust. 5 lit. a), tymczasowo zawiesić obowiązki, o których mowa w art. 10. Próg ten wyznacza się w oparciu o obiektywne kryteria właściwe dla rynku danego instrumentu finansowego.

Informację o takim tymczasowym zawieszeniu publikuje się na stronie internetowej odpowiedniego właściwego organu i przekazuje się EUNGiPW. EUNGiPW publikuje tę informację o tymczasowym zawieszeniu na swojej stronie internetowej.

W przypadku sytuacji nadzwyczajnej, takiej jak znaczący niekorzystny wpływ na płynność danej klasy obligacji, strukturyzowanego instrumentu finansowego lub uprawnienia do emisji, będącej przedmiotem obrotu w Unii, EUNGiPW może wydłużyć maksymalne okresy odroczenia określone zgodnie z regulacyjnymi standardami technicznymi przyjętymi na podstawie ust. 4 lit. f) i g). Przed podjęciem decyzji o takim wydłużeniu EUNGiPW konsultuje się z każdym właściwym organem odpowiedzialnym za nadzór nad co najmniej jednym systemem obrotu, w którym przedmiotem obrotu jest ta klasa obligacji, strukturyzowanego instrumentu finansowego lub uprawnienia do emisji. Informację o takim wydłużeniu publikuje się na stronie internetowej EUNGiPW.

Tymczasowe zawieszenie, o którym mowa w akapicie pierwszym, lub wydłużenie, o którym mowa w akapicie trzecim, obowiązuje przez początkowy okres, nie dłuższy niż trzy miesiące od daty opublikowania stosownej informacji na stronie internetowej odpowiedniego właściwego organu lub EUNGiPW, w zależności od przypadku. Takie zawieszenie lub wydłużenie można przedłużyć na kolejne okresy nieprzekraczające trzech miesięcy każdy, o ile powody, dla których wprowadzono tymczasowe zawieszenie lub wydłużenie, są nadal aktualne.

Przed zawieszeniem lub przedłużeniem okresu tymczasowego zawieszenia, o których mowa w akapicie pierwszym, odpowiedni właściwy organ zgłasza EUNGiPW swój zamiar i przedstawia uzasadnienie. EUNGiPW w możliwie najkrótszym terminie wydaje właściwemu organowi opinię, w której ocenia, czy jego zdaniem zawieszenie lub przedłużenie tymczasowego zawieszenia jest uzasadnione w świetle akapitów pierwszego i czwartego.

3. Oprócz odroczonej publikacji, o której mowa w ust. 1, właściwy organ państwa członkowskiego może zezwolić, w odniesieniu do instrumentów długu państwowego wyemitowanych przez to państwo członkowskie lub ich klas, na:

a) pominięcie publikacji wolumenu danej transakcji w wydłużonym okresie nieprzekraczającym sześciu miesięcy; lub

b) opublikowanie szczegółów pewnej liczby transakcji w wydłużonym okresie nieprzekraczającym sześciu miesięcy.

W przypadku transakcji, których przedmiotem są instrumenty długu państwowego niewyemitowane przez państwa członkowskie, decyzje, o których mowa w akapicie pierwszym, podejmuje EUNGiPW.

EUNGiPW publikuje na swojej stronie internetowej wykaz odroczeń przyznanych na podstawie akapitu pierwszego i drugiego. EUNGiPW monitoruje wdrażanie decyzji podjętych na podstawie akapitu pierwszego i drugiego i co dwa lata przedstawia Komisji sprawozdanie z ich realizacji w praktyce.

Po upływie okresu odroczenia publikuje się wszystkie szczegóły indywidualnych transakcji.

4. Po konsultacji z grupą ekspertów zainteresowanych stron powołaną zgodnie z art. 22b ust. 2, EUNGiPW opracowuje projekt regulacyjnych standardów technicznych określających poniższe elementy w taki sposób, aby umożliwić publikację informacji wymaganych na podstawie niniejszego artykułu oraz art. 27g:

a) szczegóły transakcji, które firmy inwestycyjne i operatorzy rynku mają udostępniać publicznie w odniesieniu do każdej klasy danego instrumentu finansowego, o którym mowa w ust. 1 niniejszego artykułu, w tym oznaczenia identyfikujące różne rodzaje transakcji publikowane na mocy art. 10 ust. 1 oraz art. 21 ust. 1, z rozróżnieniem na zdeterminowane czynnikami związanymi głównie z wyceną instrumentów finansowych oraz zdeterminowane innymi czynnikami;

b) limity czasowe uznawane za zgodne z obowiązkiem publikacji w czasie na tyle zbliżonym do czasu rzeczywistego, na ile pozwala na to technologia, także wtedy, gdy transakcje są realizowane poza normalnymi godzinami handlu;

c) dla których strukturyzowanych produktów finansowych lub uprawnień do emisji będących przedmiotem obrotu w systemie obrotu, lub ich klas istnieje płynny rynek;

d) cechy płynnego i niepłynnego rynku obligacji, lub ich klas, wyrażone jako progi określone w zależności od wielkości emisji tych obligacji;

e) w przypadku płynnej lub niepłynnej obligacji lub jej klasy - definicja transakcji średniej, dużej oraz bardzo dużej wielkości, o której mowa w ust. 1a, niniejszego artykułu na podstawie analizy ilościowej i jakościowej oraz z uwzględnieniem kryteriów określonych w art. 2 ust. 1 pkt 17 lit. a) oraz, w stosownych przypadkach, innych odpowiednich kryteriów;

f) w odniesieniu do obligacji lub ich klas - odroczenia publikacji ceny i wolumenu mające zastosowanie do każdej z pięciu kategorii określonych w ust. 1a, z zastosowaniem następujących maksymalnych okresów:

(i) dla transakcji w kategorii 1: odroczenie publikacji ceny i wolumenu nieprzekraczające 15 minut;

(ii) dla transakcji w kategorii 2: odroczenie publikacji ceny i wolumenu nieprzekraczające końca dnia sesyj- nego;

(iii) dla transakcji w kategorii 3: odroczenie publikacji ceny nieprzekraczające końca pierwszego dnia sesyj- nego po dacie transakcji oraz odroczenie publikacji wolumenu nieprzekraczające jednego tygodnia od daty transakcji;

(iv) dla transakcji w kategorii 4: odroczenie publikacji ceny nieprzekraczające końca drugiego dnia sesyjnego po dacie transakcji oraz odroczenie publikacji wolumenu nieprzekraczające dwóch tygodni od daty transakcji;

(v) dla transakcji w kategorii 5: odroczenie publikacji ceny i wolumenu nieprzekraczające czterech tygodni od daty transakcji.

g) warunki odroczonej publikacji w odniesieniu do strukturyzowanych produktów finansowych i uprawnień do emisji lub ich klas, na podstawie analizy ilościowej i jakościowej oraz z uwzględnieniem kryteriów określonych w art. 2 ust. 1 pkt 17 lit. a) oraz, w stosownych przypadkach, innych odpowiednich kryteriów;

h) w odniesieniu do instrumentów długu państwowego lub ich klas - kryteria stosowane przy określaniu wielkości lub rodzaju transakcji na takich instrumentach, w odniesieniu do których można podjąć decyzje zgodnie z ust. 3.

Dla każdej z kategorii określonych w ust. 1a EUNGiPW regularnie aktualizuje projekty regulacyjnych standardów technicznych, o których mowa w akapicie pierwszym lit. f) niniejszego ustępu, w celu rekalibracji mającego zastosowanie okresu odroczenia z myślą o jego stopniowym skróceniu w stosownych przypadkach. Nie później niż rok po rozpoczęciu stosowania skróconych okresów odroczenia EUNGiPW przeprowadza analizę ilościową i jakościową, aby ocenić skutki skrócenia tych okresów. W tym celu EUNGiPW wykorzystuje dane dotyczące przejrzystości posttransakcyjnej rozpowszechniane przez dostawcę informacji skonsolidowanych, o ile są one dostępne. Jeżeli wystąpią niekorzystne skutki dla instrumentów finansowych, EUNGiPW aktualizuje projekty regulacyjnych standardów technicznych, o których mowa w akapicie pierwszym lit. f) niniejszego ustępu, aby wydłużyć okres odroczenia do poprzedniego poziomu.

EUNGiPW przedstawi Komisji projekty regulacyjnych standardów technicznych, o których mowa w akapicie pierwszym, do dnia 29 grudnia 2024 r.

Komisja jest uprawniona do uzupełnienia niniejszego rozporządzenia poprzez przyjęcie regulacyjnych standardów technicznych, o których mowa w akapicie pierwszym i drugim, zgodnie z art. 10-14 rozporządzenia (UE) nr 1095/2010.";

10)
dodaje się artykuł w brzmieniu:

"Artykuł 11a

Odroczona publikacja w odniesieniu do instrumentów pochodnych

1. Operatorzy rynku i firmy inwestycyjne prowadzące system obrotu mogą odroczyć publikację szczegółów transakcji przeprowadzonych w odniesieniu do giełdowych instrumentów pochodnych oraz instrumentów pochodnych będących przedmiotem obrotu poza rynkiem regulowanym, o których mowa w art. 8a ust. 2, w tym ceny i wolumenu, zgodnie z niniejszym artykułem.

Operatorzy rynku oraz firmy inwestycyjne prowadzące system obrotu w jasny sposób ujawniają uczestnikom rynku i opinii publicznej warunki odroczonej publikacji. EUNGiPW monitoruje stosowanie tych warunków i co dwa lata przedstawia Komisji sprawozdanie z ich stosowania w praktyce.

Warunki odroczenia publikacji w odniesieniu do giełdowych instrumentów pochodnych lub instrumentów pochodnych będących przedmiotem obrotu poza rynkiem regulowanym, o których mowa w art. 8a ust. 2, lub ich klas, szereguje się według pięciu kategorii:

a) kategoria 1: transakcje średniej wielkości na instrumencie finansowym, dla którego istnieje płynny rynek;

b) kategoria 2: transakcje średniej wielkości na instrumencie finansowym, dla którego nie istnieje płynny rynek;

c) kategoria 3: transakcje dużej wielkości na instrumencie finansowym, dla którego istnieje płynny rynek;

d) kategoria 4: transakcje dużej wielkości na instrumencie finansowym, dla którego nie istnieje płynny rynek;

e) kategoria 5: transakcje bardzo dużej wielkości.

Po upływie okresu odroczenia publikuje się wszystkie szczegóły indywidualnych transakcji.

2. Właściwy organ odpowiedzialny za nadzór nad co najmniej jednym systemem obrotu, w którym przedmiotem obrotu jest określona klasa giełdowego instrumentu pochodnego lub instrumentu pochodnego będącego przedmiotem obrotu poza rynkiem regulowanym, o którym mowa w art. 8a ust. 2, może, jeżeli płynność instrumentu finansowego tej klasy spadnie poniżej progu określonego zgodnie z metodą, o której mowa w art. 9 ust. 5 lit. a), tymczasowo zawiesić obowiązki, o których mowa w art. 10. Próg ten wyznacza się w oparciu o obiektywne kryteria właściwe dla rynku danego instrumentu finansowego.

Informację o takim tymczasowym zawieszeniu publikuje się na stronie internetowej odpowiedniego właściwego organu i przekazuje się EUNGiPW. EUNGiPW publikuje tę informację o tymczasowym zawieszeniu na swojej stronie internetowej.

W przypadku sytuacji nadzwyczajnej, takiej jak znaczący niekorzystny wpływ na płynność danej klasy giełdowego instrumentu pochodnego lub instrumentu pochodnego będącego przedmiotem obrotu poza rynkiem regulowanym, o którym mowa w art. 8a ust. 2, będącego przedmiotem obrotu w Unii, EUNGiPW może wydłużyć maksymalne okresy odroczenia określone zgodnie z regulacyjnymi standardami technicznymi przyjętymi na podstawie ust. 3 lit. e) niniejszego artykułu. Przed podjęciem decyzji o takim wydłużeniu EUNGiPW konsultuje się z każdym właściwym organem odpowiedzialnym za nadzór nad co najmniej jednym systemem obrotu, w którym przedmiotem obrotu jest ta klasa giełdowego instrumentu pochodnego lub instrumentu pochodnego będącego przedmiotem obrotu poza rynkiem regulowanym, o którym mowa w art. 8a ust. 2. Informację o takim wydłużeniu publikuje się na stronie internetowej EUNGiPW.

Tymczasowe zawieszenie, o którym mowa w akapicie pierwszym, lub wydłużenie, o którym mowa w akapicie trzecim, obowiązuje przez początkowy okres, nie dłuższy niż trzy miesiące od daty opublikowania stosownej informacji na stronie internetowej odpowiedniego właściwego organu lub EUNGiPW, w zależności od przypadku. Takie zawieszenie lub wydłużenie można przedłużyć na kolejne okresy nieprzekraczające trzech miesięcy każdy, o ile powody, dla których wprowadzono tymczasowe zawieszenie lub wydłużenie, są nadal aktualne.

Przed zawieszeniem lub przedłużeniem okresu tymczasowego zawieszenia, o których mowa w akapicie pierwszym, odpowiedni właściwy organ zgłasza EUNGiPW swój zamiar i przedstawia uzasadnienie. EUNGiPW w możliwie najkrótszym terminie wydaje właściwemu organowi opinię, w której ocenia, czy jego zdaniem zawieszenie lub przedłużenie tymczasowego zawieszenia jest uzasadnione w świetle akapitów pierwszego i czwartego.

3. Po konsultacji z grupą ekspertów zainteresowanych stron powołaną zgodnie z art. 22b ust. 2, EUNGiPW opracowuje projekt regulacyjnych standardów technicznych określających poniższe elementy w taki sposób, aby umożliwić publikację informacji wymaganych na podstawie niniejszego artykułu oraz art. 27g:

a) szczegóły transakcji, które firmy inwestycyjne i operatorzy rynku mają udostępniać publicznie w odniesieniu do każdej klasy instrumentu pochodnego, o którym mowa w ust. 1 niniejszego artykułu, w tym oznaczenia identyfikujące różne rodzaje transakcji publikowane na mocy art. 10 ust. 1 oraz art. 21 ust. 1, z rozróżnieniem na zdeterminowane czynnikami związanymi głównie z wyceną instrumentów finansowych oraz zdeterminowane innymi czynnikami;

b) limity czasowe uznawane za zgodne z obowiązkiem publikacji w czasie na tyle zbliżonym do czasu rzeczywistego, na ile pozwala na to technologia, także wtedy, gdy transakcje są realizowane poza normalnymi godzinami handlu;

c) dla których instrumentów pochodnych, lub ich klas istnieje płynny rynek;

d) w przypadku płynnego lub niepłynnego instrumentu pochodnego lub jego klasy - co stanowi transakcję średniej, dużej oraz bardzo dużej wielkości, o której mowa w ust. 1 akapit trzeci niniejszego artykułu, na podstawie analizy ilościowej i jakościowej oraz z uwzględnieniem kryteriów określonych w art. 2 ust. 1 pkt 17 lit. a) oraz, w stosownych przypadkach, innych odpowiednich kryteriów;

e) odroczenia publikacji ceny i wolumenu mające zastosowanie do każdej z pięciu kategorii określonych w ust. 1 akapit trzeci niniejszego artykułu, na podstawie analizy ilościowej i jakościowej oraz z uwzględnieniem kryteriów określonych w art. 2 ust. 1 pkt 17 lit. a), wielkości transakcji oraz, w stosownych przypadkach, innych odpowiednich kryteriów.

Dla każdej z kategorii określonych w ust. 1 akapit trzeci niniejszego artykułu EUNGiPW regularnie aktualizuje projekty regulacyjnych standardów technicznych, o których mowa w akapicie pierwszym lit. e) niniejszego ustępu, w celu rekalibracji mającego zastosowanie okresu odroczenia z myślą o jego stopniowym skróceniu w stosownych przypadkach. Nie później niż rok po rozpoczęciu stosowania skróconych okresów odroczenia EUNGiPW przeprowadza analizę ilościową i jakościową, aby ocenić skutki skrócenia tych okresów. EUNGiPW wykorzystuje dane dotyczące przejrzystości posttransakcyjnej rozpowszechniane w tym celu przez system publikacji informacji skonsolidowanych, o ile są one dostępne. Jeżeli wystąpią niekorzystne skutki dla instrumentów finansowych, EUNGiPW aktualizuje projekty regulacyjnych standardów technicznych, o których mowa w akapicie pierwszym lit. e) niniejszego ustępu, aby wydłużyć okres odroczenia do poprzedniego poziomu.

EUNGiPW przedstawi Komisji projekty regulacyjnych standardów technicznych, o których mowa w akapicie pierwszym, do dnia 29 września 2025 r.

Komisja jest uprawniona do uzupełnienia niniejszego rozporządzenia poprzez przyjęcie regulacyjnych standardów technicznych, o których mowa w akapicie pierwszym i drugim, zgodnie z art. 10-14 rozporządzenia (UE) nr 1095/2010.

EUNGiPW dokonuje przeglądu regulacyjnych standardów technicznych, o których mowa w akapicie pierwszym i drugim, w porozumieniu z grupą ekspertów zainteresowanych stron powołaną zgodnie z art. 22b ust. 2, i zmienia je w celu uwzględnienia wszelkich istotnych zmian w kalibracji odroczeń publikacji ceny i wolumenu zgodnie z akapitem pierwszym lit. e) i akapitem drugim niniejszego ustępu.";

11)
art. 12 ust. 1 otrzymuje brzmienie:

"1. Operatorzy rynku oraz firmy inwestycyjne prowadzące system obrotu udostępniają publicznie informacje publikowane zgodnie z art. 3, 4 oraz 6-11a, oferując rozłącznie dane wymagane w ramach obowiązku przejrzystości przed- i posttransakcyjnej.";

12)
art. 13 otrzymuje brzmienie:

"Artykuł 13

Obowiązek udostępniania danych przed- i posttransakcyjnych w oparciu o właściwe zasady handlowe

1. Operatorzy rynku i firmy inwestycyjne prowadzące system obrotu, zatwierdzone podmioty publikujące, dostawcy informacji skonsolidowanych oraz podmioty systematycznie internalizujące transakcje podają do publicznej wiadomości informacje publikowane zgodnie z art. 3, 4, 6-11a, 14, 20, 21, 27g i 27h w oparciu o właściwe zasady handlowe, w tym bezstronne i sprawiedliwe warunki umowne.

Ci operatorzy rynku i firmy inwestycyjne, zatwierdzone podmioty publikujące, dostawcy informacji skonsolidowanych oraz podmioty systematycznie internalizujące transakcje zapewniają niedyskryminacyjny dostęp do takich informacji. Politykę w zakresie danych tych operatorów rynku i firm inwestycyjnych, zatwierdzonych podmiotów publikujących, dostawców informacji skonsolidowanych oraz podmiotów systematycznie internalizujących transakcje udostępnia się bezpłatnie w sposób łatwo dostępny i zrozumiały.

2. Operatorzy rynku i firmy inwestycyjne prowadzące system obrotu, zatwierdzone podmioty publikujące oraz podmioty systematycznie internalizujące transakcje udostępniają publicznie bezpłatnie informacje, o których mowa w ust. 1, 15 minut po ich opublikowaniu w formacie nadającym się do odczytu maszynowego i możliwym do wykorzystania przez wszystkich użytkowników, w tym inwestorów detalicznych.

3. Właściwe zasady handlowe obejmują poziom opłat i inne warunki umowne. Wysokość opłat ustala się na podstawie kosztów wyprodukowania i rozpowszechniania informacji, o których mowa w ust. 1, oraz rozsądnej marży.

4. Operatorzy rynku i firmy inwestycyjne prowadzące system obrotu, zatwierdzone podmioty publikujące, dostawcy informacji skonsolidowanych podmioty systematycznie internalizujące transakcje na żądanie przekazują właściwym organom informacje na temat rzeczywistych kosztów produkcji i rozpowszechniania informacji, o których mowa w ust. 1, w tym rozsądnej marży.

5. EUNGiPW opracowuje projekty regulacyjnych standardów technicznych w celu określenia:

a) definicji bezstronnych i sprawiedliwych warunków umownych, o których mowa w ust. 1 akapit pierwszy;

b) definicji niedyskryminacyjnego dostępu do informacji, o którym mowa w ust. 1 akapit drugi;

c) jednolitej treści, formatu i terminologii polityk w zakresie danych, które mają być podawane do wiadomości publicznej zgodnie z ust. 1 akapit drugi;

d) dostępu do danych oraz treści i formatu informacji, które mają być podawane do wiadomości publicznej zgodnie z ust. 1;

e) elementów, które należy uwzględnić przy obliczaniu kosztów i rozsądnej marży, o których mowa w ust. 3;

f) jednolitej treści, formatu i terminologii informacji, które mają być przekazywane właściwym organom zgodnie z ust. 4.

Co dwa lata EUNGiPW monitoruje i ocenia zmiany kosztów danych oraz, w stosownych przypadkach, aktualizuje te projekty regulacyjnych standardów technicznych w oparciu o swoją ocenę.

EUNGiPW przedstawi Komisji projekty regulacyjnych standardów technicznych, o których mowa w akapicie pierwszym, do dnia 29 grudnia 2024 r.

Komisja jest uprawniona do uzupełnienia niniejszego rozporządzenia poprzez przyjęcie regulacyjnych standardów technicznych, o których mowa w akapicie pierwszym i drugim, zgodnie z art. 10-14 rozporządzenia (UE) nr 1095/2010.";

13)
w art. 14 wprowadza się następujące zmiany:
a)
ust. 2 i 3 otrzymują brzmienie:

"2. Niniejszy artykuł oraz art. 15, 16 i 17 stosują się do podmiotów systematycznie internalizujących transakcje, jeżeli prowadzą one obrót wielkościami mniejszymi niż próg określony w regulacyjnych standardach technicznych przyjętych na podstawie ust. 7 lit. b) niniejszego artykułu lub równymi temu progowi.

3. Minimalną wielkość kwotowań podmiotów systematycznie internalizujących transakcje określa się w regulacyjnych standardach technicznych przyjmowanych zgodnie z ust. 7 lit. c). Każde kwotowanie dla konkretnej akcji, kwitu depozytowego, funduszu inwestycyjnego typu ETF, certyfikatu lub innego podobnego instrumentu finansowego będącego przedmiotem obrotu w systemie obrotu obejmuje gwarantowaną ofertę i ceny ofertowe dla wielkości mniejszych od progu lub równych progowi, o którym mowa w ust. 2. Cena musi odzwierciedlać istniejące warunki rynkowe dla tej akcji, kwitu depozytowego, funduszu inwestycyjnego typu ETF, certyfikatu lub innego podobnego instrumentu finansowego.";

b)
ustęp 7 otrzymuje brzmienie:

"7. Aby zapewnić skuteczną wycenę akcji, kwitów depozytowych, funduszy inwestycyjnych typu ETF, certyfikatów i innych podobnych instrumentów finansowych oraz zmaksymalizować możliwości zapewnienia klientom przez firmy inwestycyjne najbardziej korzystnych warunków transakcji, EUNGiPW opracowuje projekt regulacyjnych standardów technicznych dotyczących:

a) warunków publikowania gwarantowanych kwotowań cen, o którym mowa w ust. 1;

b) określenia progu, o którym mowa w ust. 2, z uwzględnieniem najlepszych praktyk międzynarodowych, konkurencyjności przedsiębiorstw unijnych, poziomu wpływu na rynek i skuteczności kształtowania cen i który nie może być niższy niż dwukrotność standardowej wielkości rynkowej;

c) określenia minimalnej wielkości kwotowań, o której mowa w ust. 3, która nie może przekraczać 90% progu, o którym mowa w ust. 2, i która nie może być niższa od standardowej wielkości rynkowej;

d) ustalenia, czy ceny odzwierciedlają istniejące warunki rynkowe, o czym mowa w ust. 3; oraz

e) standardowej wielkości rynkowej, o której mowa w ust. 4.

EUNGiPW przedstawi Komisji ten projekt regulacyjnych standardów technicznych do dnia 29 marca 2025 r.

Komisja jest uprawniona do uzupełnienia niniejszego rozporządzenia poprzez przyjęcie regulacyjnych standardów technicznych, o których mowa w akapicie pierwszym, zgodnie z art. 10-14 rozporządzenia (UE) nr 1095/2010.";

14)
w art. 15 wprowadza się następujące zmiany:
a)
w ust. 1 akapit trzeci zastępuje się akapitem w brzmieniu:

"Podmioty systematycznie internalizujące transakcje ustanawiają i wdrażają przejrzyste i niedyskryminujące zasady oraz obiektywne kryteria skutecznego wykonywania zleceń. Muszą one posiadać mechanizmy zapewniające należyte zarządzanie swoimi operacjami technicznymi, w tym ustanowić skuteczne systemy awaryjne umożliwiające radzenie sobie z ryzykiem zakłócenia funkcjonowania systemów.";

b)
ust. 5 otrzymuje brzmienie:

"5. EUNGiPW opracowuje projekty wykonawczych standardów technicznych w celu określenia treści i formatu powiadomienia, o którym mowa w ust. 1 akapit drugi.

EUNGiPW przedkłada Komisji te projekty wykonawczych standardów technicznych do dnia 29 marca 2025 r.

Komisji powierza się uprawnienia do przyjęcia wykonawczych standardów technicznych, o których mowa w akapicie pierwszym, zgodnie z art. 15 rozporządzenia (UE) nr 1095/2010.";

15)
art. 16 otrzymuje brzmienie:

"Artykuł 16

Obowiązki właściwych organów

Właściwe organy sprawdzają, czy podmioty systematycznie internalizujące transakcje spełniają warunki wykonywania zleceń określone w art. 15 ust. 1 oraz warunki wykonywania zleceń po korzystniejszej cenie określone w art. 15 ust. 2.";

16)
art. 17a otrzymuje brzmienie:

"Artykuł 17a

Minimalne wielkości zmiany ceny

1. Kwotowania podmiotów systematycznie internalizujących transakcje, korzystne zmiany cen w stosunku do tych kwotowań oraz ceny wykonania muszą odpowiadać minimalnym wielkościom zmiany ceny określonym zgodnie z art. 49 dyrektywy 2014/65/UE.

2. Wymogi określone w art. 15 ust. 2 niniejszego rozporządzenia oraz w art. 49 dyrektywy 2014/65/UE nie uniemożliwiają podmiotom systematycznie internalizującym transakcje kojarzenia zleceń według wartości pośredniej między bieżącymi cenami kupna i sprzedaży.";

17)
uchyla się art. 18 i 19;
18)
w art. 20 wprowadza się następujące zmiany:
a)
dodaje się ustęp w brzmieniu:

"1a. Każda indywidualna transakcja jest ogłaszana publicznie za pośrednictwem jednego zatwierdzonego podmiotu publikującego.";

b)
w ust. 3 akapit pierwszy, uchyla się lit. c);
19)
w art. 21 wprowadza się następujące zmiany:
a)
tytuł otrzymuje brzmienie:

"Ujawnianie informacji przez firmy inwestycyjne po zawarciu transakcji w odniesieniu do obligacji, strukturyzowanych produktów finansowych, uprawnień do emisji oraz instrumentów pochodnych";

b)
ust. 1 otrzymuje brzmienie:

"1. Firmy inwestycyjne, które na własny rachunek albo w imieniu klientów zawierają transakcje na obligacjach, strukturyzowanych produktach finansowych i uprawnieniach do emisji będących przedmiotem obrotu w systemie obrotu lub na instrumentach pochodnych będących przedmiotem obrotu poza rynkiem regulowanym, o których mowa w art. 8a ust. 2, ogłaszają publicznie wolumen i cenę tych transakcji oraz czas ich zawarcia. Informacje te są ogłaszane publicznie za pośrednictwem zatwierdzonego podmiotu publikującego.";

c)
ust. 3 i 4 otrzymują brzmienie:

"3. Informacje ogłaszane publicznie zgodnie z ust. 1 oraz terminy ich ogłaszania muszą być zgodne z wymogami przyjętymi na mocy art. 10, w tym z regulacyjnymi standardami technicznymi przyjętymi zgodnie z art. 11 ust. 4 lit. a) i b) oraz art. 11a ust. 3 lit. a) i b).

4. W odniesieniu do obligacji, strukturyzowanych produktów finansowych i uprawnień do emisji będących przedmiotem obrotu w systemie obrotu firmy inwestycyjne mogą odroczyć publikację ceny lub wolumenu na takich samych warunkach jak te określone w art. 11.

4a. W odniesieniu do instrumentów pochodnych będących przedmiotem obrotu poza rynkiem regulowanym, o których mowa w art. 8a ust. 2, firmy inwestycyjne mogą odroczyć publikację ceny lub wolumenu na takich samych warunkach jak te określone w art. 11a.";

d)
w ust. 5 w pierwszym akapicie wprowadza się następujące zmiany:
(i)
formuła wprowadzająca otrzymuje brzmienie:

"EUNGiPW opracowuje projekty regulacyjnych standardów technicznych w taki sposób, aby umożliwić publikację informacji wymaganych na mocy art. 27g, określających następujące elementy:";

(ii)
uchyla się lit. c);
20)
dodaje się artykuł w brzmieniu:

"Artykuł 21a

Wyznaczone podmioty publikujące

1. Właściwe organy przyznają firmom inwestycyjnym status wyznaczonego podmiotu publikującego w odniesieniu do określonych klas instrumentów finansowych, na wniosek tych firm inwestycyjnych. Właściwy organ informuje EUNGiPW o takich wnioskach.

2. Jeżeli tylko jedna strona transakcji jest wyznaczonym podmiotem publikującym na mocy ust. 1 niniejszego artykułu, jest ona odpowiedzialna za upublicznianie transakcji za pośrednictwem zatwierdzonego podmiotu publikującego zgodnie z art. 20 ust. 1 lub art. 21 ust. 1.

3. Jeżeli żadna ze stron transakcji nie jest wyznaczonym podmiotem publikującym lub obie strony transakcji są wyznaczonymi podmiotami publikującymi zgodnie z ust. 1 niniejszego artykułu, jedynie podmiot, który sprzedaje dany instrument finansowy, jest odpowiedzialny za upublicznianie transakcji za pośrednictwem zatwierdzonego podmiotu publikującego zgodnie z art. 20 ust. 1 lub art. 21 ust. 1.

4. EUNGiPW ustanowi rejestr wszystkich wyznaczonych podmiotów publikujących, określając ich tożsamość i klasy instrumentów finansowych, dla których są one wyznaczonymi podmiotami publikującymi, do dnia 29 września 2024 r. i regularnie aktualizuje ten rejestr. EUNGiPW publikuje ten rejestr na swojej stronie internetowej.

21)
w art. 22 ust. 1 zdanie wprowadzające otrzymuje brzmienie:

"W celu dokonywania wyliczeń pozwalających na określenie wymogów dotyczących przejrzystości przedtransakcyj- nej i posttransakcyjnej oraz systemów dotyczących obowiązku obrotu, o których mowa w art. 3-11a, art. 14-21 i art. 32, które mają zastosowanie do instrumentów finansowych, oraz w celu przygotowania sprawozdań dla Komisji zgodnie z art. 4 ust. 4, art. 7 ust. 1, art. 9 ust. 2, art. 11 ust. 3 i art. 11a ust. 1, EUNGiPW i właściwe organy mogą żądać informacji od: ";

22)
dodaje się artykuły w brzmieniu:

"Artykuł 22a

Przekazywanie danych dostawcy informacji skonsolidowanych

1. Systemy obrotu i zatwierdzone podmioty publikujące (»podmioty przekazujące dane«) przekazują do centrum danych dostawcy informacji skonsolidowanych, w czasie na tyle zbliżonym do czasu rzeczywistego, na ile pozwala na to technologia - w odniesieniu do akcji, funduszy inwestycyjnych typu ETF i obligacji będących przedmiotem obrotu w systemie obrotu oraz w odniesieniu do instrumentów pochodnych będących przedmiotem obrotu poza rynkiem regulowanym, o których mowa w art. 8a ust. 2 - dane regulacyjne i dane wymagane na podstawie art. 3 ust. 1, bez uszczerbku dla art. 4, i na podstawie art. 6 ust. 1, art. 10 ust. 1, art. 20 i art. 21 oraz, w przypadku przyjęcia regulacyjnych standardów technicznych na podstawie art. 22b ust. 3 lit. d), zgodnie z określonymi w nich wymogami. Te dane przekazuje się w zharmonizowanym formacie za pomocą protokołu komunikacyjnego gwarantującego wysoką jakość przesyłu danych.

2. Firma inwestycyjna prowadząca rynek rozwoju MŚP lub operator rynku, których roczny wolumen obrotu akcjami nie przekracza 1% rocznego wolumenu obrotu akcjami w Unii, nie są zobowiązani do przekazywania swoich danych dostawcy informacji skonsolidowanych, jeżeli:

a) ta firma inwestycyjna lub operator rynku nie należą do grupy obejmującej firmę inwestycyjną lub operatora rynku, których roczny wolumen obrotu akcjami stanowi ponad 1 % rocznego wolumenu obrotu akcjami w Unii, lub mającej bliskie powiązania z taką firmą inwestycyjną lub takim operatorem rynku; lub

b) rynek regulowany lub rynek rozwoju MŚP prowadzony przez tę firmę inwestycyjną lub tego operatora rynku odpowiada za ponad 85 % rocznego wolumenu obrotu akcjami dopuszczonymi po raz pierwszy do obrotu na tym rynku regulowanym lub rynku rozwoju MŚP.

3. Niezależnie od ust. 2 firma inwestycyjna prowadząca rynek rozwoju MŚP lub operator rynku, którzy spełniają warunki określone w tym ustępie, mogą podjąć decyzję o przekazaniu danych dostawcy informacji skonsolidowanych zgodnie z ust. 1, pod warunkiem że powiadomi o tym odpowiednio EUNGiPW i dostawcę informacji skonsolidowanych. Taka firma inwestycyjna lub operator rynku rozpoczyna przekazywanie danych dostawcy informacji skonsolidowanych w terminie 30 dni roboczych od daty powiadomienia EUNGiPW.

4. EUNGiPW publikuje na swojej stronie internetowej i aktualizuje na bieżąco wykaz firm inwestycyjnych prowadzących rynki rozwoju MŚP oraz operatorów rynku, którzy spełniają warunki określone w ust. 2, wskazując, którzy z nich postanowili zastosować ust. 3.

5. Każdy dostawca informacji skonsolidowanych wybiera, spośród rodzajów protokołów komunikacyjnych oferowanych przez podmioty przekazujące dane innym użytkownikom, protokół komunikacyjny, który ma być wykorzystywany do bezpośredniego przekazywania danych, o których mowa w ust. 1, do centrum danych dostawcy informacji skonsolidowanych.

6. Podmioty przekazujące dane nie otrzymują żadnego wynagrodzenia za przekazanie danych, o których mowa w ust. 1 niniejszego artykułu, ani za protokół komunikacyjny, o którym mowa w ust. 5 niniejszego artykułu, z wyjątkiem dochodów uzyskanych zgodnie z art. 27h ust. 5, 6 i 7.

7. Podmioty przekazujące dane stosują w odpowiednich przypadkach odroczenia określone w art. 7, 11 i 11a, art. 20 ust. 2 i art. 21 ust. 4 w odniesieniu do danych, które mają być przekazywane dostawcy informacji skonsolidowanych.

8. Jeżeli dostawca informacji skonsolidowanych uzna jakość danych za niewystarczającą, powiadamia odpowiednio organ właściwy dla podmiotu przekazującego dane. Właściwy organ podejmuje niezbędne działania zgodnie z art. 38g niniejszego rozporządzenia oraz art. 69 i 70 dyrektywy 2014/65/UE.

Artykuł 22b

Jakość danych

1. Dane przekazywane dostawcy informacji skonsolidowanych na mocy art. 22a ust. 1 oraz dane rozpowszechniane przez dostawcę informacji skonsolidowanych na mocy z art. 27h ust. 1 lit. d) muszą być zgodne z regulacyjnymi standardami technicznymi przyjętymi na podstawie art. 4 ust. 6 lit. a), art. 7 ust. 2 lit. a), art. 11 ust. 4 lit. a) i art. 11a ust. 3 lit. a), chyba że regulacyjne standardy techniczne przyjęte na podstawie ust. 3 lit. b) i d) niniejszego artykułu stanowią inaczej.

2. Do dnia 29 czerwca 2024 r. Komisja powoła grupę ekspertów zainteresowanych stron w celu świadczenia usług doradztwa w zakresie jakości i treści danych oraz jakości protokołu komunikacyjnego, o którym mowa w art. 22a ust. 1. Grupa ekspertów zainteresowanych stron i EUNGiPW ściśle ze sobą współpracują. Grupa ekspertów zainteresowanych stron podaje swoje opinie do wiadomości publicznej.

Grupa ekspertów zainteresowanych stron składa się z członków, których zakres wiedzy eksperckiej, umiejętności, wiedzy i doświadczenia jest wystarczający do świadczenia odpowiednich usług doradztwa.

Członków grupy ekspertów zainteresowanych stron powołuje się na podstawie otwartej i przejrzystej procedury wyboru. Wybierając członków grupy ekspertów zainteresowanych stron, Komisja zapewnia, by skład tej grupy odzwierciedlał różnorodność uczestników rynku w całej Unii.

Grupa ekspertów zainteresowanych stron wybiera spośród swoich członków przewodniczącego/przewodniczącą na okres dwóch lat. Parlament Europejski, ilekroć wpłynie taki wniosek, może wezwać przewodniczącego/przewodni- czącą grupy ekspertów zainteresowanych stron do złożenia przed nim oświadczenia i udzielenia odpowiedzi na wszelkie pytania posłów.

3. EUNGiPW opracowuje projekty regulacyjnych standardów technicznych w celu określenia jakości protokołu komunikacyjnego, środków służących rozwiązaniu problemu błędnego zgłaszania transakcji i standardów egzekwowania przepisów w odniesieniu do jakość danych, w tym ustaleń dotyczących współpracy między podmiotami przekazującymi dane a dostawcą informacji skonsolidowanych oraz, w razie potrzeby, jakości i treści danych na potrzeby funkcjonowania systemu publikacji informacji skonsolidowanych.

Te projekty regulacyjnych standardów technicznych określają w szczególności wszystkie następujące elementy:

a) minimalne wymogi dotyczące jakości protokołów komunikacyjnych, o których mowa w art. 22a ust. 1;

b) prezentacja podstawowych danych rynkowych, które mają być rozpowszechniane przez dostawcę informacji skonsolidowanych, zgodnie z najbardziej powszechnymi w branży standardami i praktykami;

c) co oznacza stwierdzenie, że dane przekazuje się "w czasie na tyle zbliżonym do czasu rzeczywistego, na ile pozwala na to technologia".

d) w razie konieczności dane, które należy przekazać dostawcy informacji skonsolidowanych, aby mógł on wykonywać swoje zadania, z uwzględnieniem opinii grupy ekspertów zainteresowanych stron powołanej zgodnie z ust. 2, w tym treść i format tych danych, zgodnie z najbardziej powszechnymi w branży standardami i praktykami;

Do celów akapitu pierwszego niniejszego ustępu EUNGiPW uwzględnia opinię grupy ekspertów zainteresowanych stron powołanej na mocy ust. 2 niniejszego artykułu, zmiany na szczeblu międzynarodowym oraz standardy uzgodnione na poziomie Unii lub poziomie globalnym. EUNGiPW zapewnia, aby w projektach regulacyjnych standardów technicznych uwzględniono wymogi dotyczące przejrzystości określone w art. 3, 6, 8, 8a, 8b, 10, 11, 11a, 14, 20, 21 i 27g.

EUNGiPW przedstawi Komisji projekty regulacyjnych standardów technicznych, o których mowa w akapicie pierwszym, do dnia 29 grudnia 2024 r.

Komisja jest uprawniona do uzupełnienia niniejszego rozporządzenia poprzez przyjęcie regulacyjnych standardów technicznych, o których mowa w akapicie pierwszym, zgodnie z art. 10-14 rozporządzenia (UE) nr 1095/2010.

Artykuł 22c

Synchronizacja zegarów służbowych

1. Systemy obrotu i ich członkowie, uczestnicy lub podmioty systematycznie internalizujące transakcje, wyznaczone podmioty publikujące, zatwierdzone podmioty publikujące i dostawcy informacji skonsolidowanych synchronizują swoje zegary służbowe do rejestrowania daty i godziny wszystkich zdarzeń podlegających sprawozdawczości.

2. EUNGiPW opracowuje projekty regulacyjnych standardów technicznych w celu określenia wymaganego poziomu dokładności synchronizacji zegarów służbowych zgodnego z normami międzynarodowymi.

EUNGiPW przedstawi Komisji te projekty regulacyjnych standardów technicznych do dnia 29 grudnia 2024 r.

Komisja jest uprawniona do uzupełnienia niniejszego rozporządzenia poprzez przyjęcie regulacyjnych standardów technicznych, o których mowa w akapicie pierwszym, zgodnie z art. 10-14 rozporządzenia (UE) nr 1095/2010.";

23)
art. 23 ust. 1 otrzymuje brzmienie:

"1. Firma inwestycyjna zapewnia, aby realizowany przez nią obrót akcjami, które posiadają międzynarodowy kod identyfikujący papier wartościowy Europejskiego Obszaru Gospodarczego (kod ISIN) i które są przedmiotem obrotu w systemie obrotu, odbywał się na rynku regulowanym, MTF, w ramach podmiotu systematycznie internalizującego transakcje lub w systemie obrotu państwa trzeciego uznanym za równoważny zgodnie z art. 25 ust. 4 lit. a) dyrektywy 2014/65/UE, stosownie do przypadku, chyba że:

a) akcje te są przedmiotem obrotu w systemie obrotu państwa trzeciego w walucie lokalnej lub walucie spoza EOG; lub

b) transakcje te przeprowadza się między uprawnionymi kontrahentami, między profesjonalnymi kontrahentami lub między uprawnionymi i profesjonalnymi kontrahentami i nie wpływają one na ustalanie poziomu cen rynkowych na podstawie czynników podaży i popytu.";

24)
w art. 25 wprowadza się następujące zmiany:
a)
ust. 2 otrzymuje brzmienie:

"2. Podmiot prowadzący system obrotu przechowuje do dyspozycji właściwego organu, przez co najmniej 5 lat, właściwe dane dotyczące wszystkich zleceń dotyczących instrumentów finansowych ogłaszanych za pośrednictwem jego systemów w formacie nadającym się do odczytu maszynowego z wykorzystaniem wspólnego wzoru. Zapisy obejmują właściwe dane, które składają się na charakter zlecenia, w tym dane, które łączą to zlecenie z wykonanymi transakcjami z niego wynikającymi, a szczegółowe informacje dotyczące tych transakcji zgłasza się zgodnie z art. 26 ust. 1 i 3. EUNGiPW odgrywa rolę mediatora i koordynatora w odniesieniu do dostępu właściwych organów do informacji na mocy niniejszego ustępu.";

b)
w ust. 3 akapit pierwszy otrzymuje brzmienie:

"EUNGiPW opracowuje projekty regulacyjnych standardów technicznych określających szczegóły i formaty właściwych danych zlecenia, co do których istnieje obowiązek przechowywania na mocy ust. 2 niniejszego artykułu i które nie zostały wymienione w art. 26.";

25)
w art. 26 wprowadza się następujące zmiany:
a)
w ust. 1 akapity drugi i trzeci otrzymują brzmienie:

"Właściwe organy zgodnie z art. 85 dyrektywy 2014/65/UE podejmują konieczne ustalenia w celu zapewnienia, by następujące właściwe organy również otrzymały te informacje:

a) właściwy organ najodpowiedniejszego rynku pod względem płynności dla tych instrumentów finansowych;

b) właściwe organy odpowiedzialne za nadzór nad firmami inwestycyjnymi przekazującymi zlecenia;

c) właściwe organy odpowiedzialne za nadzór nad oddziałami, które brały udział w transakcji; oraz

d) właściwy organ odpowiedzialny za nadzór nad wykorzystanym systemem obrotu.

Właściwy organ, o którym mowa w akapicie pierwszym, bez zbędnej zwłoki udostępnia EUNGiPW wszelkie informacje zgłoszone zgodnie z niniejszym artykułem.";

b)
ust. 2 i 3 otrzymują brzmienie:

"2. Obowiązek ustanowiony w ust. 1 ma zastosowanie do:

a) instrumentów finansowych dopuszczonych do obrotu lub będących przedmiotem obrotu w systemie obrotu lub w odniesieniu do których złożono wniosek o dopuszczenie do obrotu, bez względu na to, czy takie transakcje są realizowane w systemie obrotu, z wyjątkiem transakcji na instrumentach pochodnych będących przedmiotem obrotu poza rynkiem regulowanym innych niż te, o których mowa w art. 8a ust. 2, do których obowiązek ten ma zastosowanie wyłącznie w przypadku, gdy są one realizowane w systemie obrotu;

b) instrumentów finansowych, których instrumentem bazowym jest instrument finansowy będący przedmiotem obrotu w systemie obrotu, bez względu na to, czy transakcje te realizowane są w systemie obrotu;

c) instrumentów finansowych, których instrumentem bazowym jest indeks lub koszyk instrumentów finansowych będących przedmiotem obrotu w systemie obrotu, bez względu na to, czy transakcje te realizowane są w systemie obrotu;

d) instrumentów pochodnych będących przedmiotem obrotu poza rynkiem regulowanym, o których mowa w art. 8a ust. 2, bez względu na to, czy takie transakcje są przeprowadzane w systemie obrotu.

3. Zgłoszenia obejmują w szczególności szczegółowe informacje na temat nazw i numerów instrumentów kupionych lub sprzedanych, liczby, dat i godzin realizacji, dat wejścia w życie, cen transakcyjnych, oznaczenia używanego do identyfikacji stron, na rachunek których firma inwestycyjna zrealizowała daną transakcję, oznaczenia używanego do identyfikacji osób i algorytmów komputerowych odpowiedzialnych w firmie inwestycyjnej za decyzję inwestycyjną oraz za realizację transakcji, oznaczenia używanego do identyfikacji podmiotu podlegającego obowiązkowi sprawozdawczemu oraz sposobów identyfikacji odnośnych firm inwestycyjnych. Zgłoszenia transakcji dokonywane w systemie obrotu zawierają kod identyfikacyjny transakcji wygenerowany i rozpowszechniony przez system obrotu zarówno wśród kupujących, jak i sprzedających uczestników systemu obrotu.

W przypadku transakcji niedokonywanych w systemie obrotu zgłoszenia uwzględniają oznaczenie używane do identyfikacji rodzajów transakcji zgodnie z regulacyjnymi standardami technicznymi przyjętymi na mocy art. 20 ust. 3 lit. a) i art. 21 ust. 5 lit. a) niniejszego rozporządzenia. W przypadku towarowych instrumentów pochodnych w zgłoszeniu podaje się, czy transakcja redukuje obiektywnie mierzalne ryzyko zgodnie z art. 57 dyrektywy 2014/65/UE.";

c)
ust. 5 otrzymuje brzmienie:

"5. Podmiot prowadzący system obrotu zgłasza szczegóły transakcji na instrumentach finansowych będących przedmiotem obrotu na jego platformie, realizowanych za pośrednictwem jego systemów przez dowolnego członka, uczestnika lub użytkownika niepodlegającego niniejszemu rozporządzeniu zgodnie z ust. 1 i 3.";

d)
w ust. 8 przed akapitem pierwszym dodaje się akapit w brzmieniu:

"Firma inwestycyjna zgłasza właściwemu organowi macierzystego państwa członkowskiego firmy inwestycyjnej transakcje zrealizowane w całości lub w części za pośrednictwem jej oddziału. Oddział firmy z państwa trzeciego kieruje swoje zgłoszenia transakcji do właściwego organu, który udzielił zezwolenia oddziałowi. W przypadku gdy firma z państwa trzeciego utworzyła oddziały w więcej niż jednym państwie członkowskim, oddziały te określają właściwy organ, który ma otrzymywać wszystkie zgłoszenia transakcji.";

e)
w ust. 9 wprowadza się następujące zmiany:
(i)
w akapicie pierwszym wprowadza się następujące zmiany:
lit. c) otrzymuje brzmienie:

"c) odniesienia do instrumentów finansowych kupionych lub sprzedanych, liczby, dat i godzin realizacji, dat wejścia w życie, cen transakcyjnych, informacji i szczegółów tożsamości klienta, oznaczeń używanych do identyfikacji stron, na rachunek których firma inwestycyjna zrealizowała daną transakcję, oznaczeń używanych do identyfikacji osób i algorytmów komputerowych odpowiedzialnych w firmie inwestycyjnej za decyzję inwestycyjną oraz za realizację transakcji, oznaczeń używanych do identyfikacji podmiotu podlegającego obowiązkowi sprawozdawczemu, sposobów identyfikacji odnośnych firm inwestycyjnych, sposobu zrealizowania transakcji, pól danych niezbędnych do przetworzenia i analizy zgłoszeń transakcji zgodnie z ust. 3;";

uchyla się lit. d);
lit. e) otrzymuje brzmienie:

"e) odnośne kategorie wskaźników, które mają być zgłaszane zgodnie z ust. 2 lit. c);";

dodaje się punkty w brzmieniu:

"j) warunki powiązania określonych transakcji i sposoby identyfikacji zagregowanych zleceń skutkujących realizacją transakcji; oraz

k) termin, w którym mają być zgłaszane transakcje.";

(ii)
akapity drugi i trzeci otrzymują brzmienie:

"Opracowując te projekty regulacyjnych standardów technicznych, EUNGiPW bierze pod uwagę zmiany na szczeblu międzynarodowym oraz standardy uzgodnione na poziomie Unii lub poziomie międzynarodowym, a także spójność tych projektów regulacyjnych standardów technicznych z wymogami dotyczącymi zgłaszania określonymi w rozporządzeniach (UE) nr 648/2012 i (UE) 2015/2365.

EUNGiPW przedstawi Komisji projekty regulacyjnych standardów technicznych, o których mowa w akapicie pierwszym, do dnia 29 września 2025 r.

Komisja jest uprawniona do uzupełnienia niniejszego rozporządzenia poprzez przyjęcie regulacyjnych standardów technicznych, o których mowa w akapicie pierwszym, zgodnie z art. 10-14 rozporządzenia (UE) nr 1095/2010.";

f)
dodaje się ustęp w brzmieniu:

"11. Do dnia 29 marca 2028 r. EUNGiPW przedłoży Komisji sprawozdanie oceniające możliwość zwiększenia integracji w zakresie zgłaszania transakcji i usprawnienia przepływów danych na podstawie niniejszego artykułu, aby:

a) ograniczyć powielające się lub niespójne wymogi w zakresie zgłaszania danych dotyczących transakcji, a w szczególności powielające się lub niespójne wymogi określone w niniejszym rozporządzeniu oraz w rozporządzeniach (UE) nr 648/2012 i (UE) 2015/2365, a także w innych odpowiednich przepisach prawa Unii;

b) poprawić standaryzację danych oraz skuteczną wymianę i skuteczne wykorzystanie danych przekazywanych na podstawie wszelkich unijnych ram sprawozdawczości przez dowolny organ, na poziomie Unii lub poziomie krajowym.

Przy przygotowywaniu sprawozdania EUNGiPW ściśle współpracuje, w stosownych przypadkach, z pozostałymi organami Europejskiego Systemu Nadzoru Finansowego i Europejskim Bankiem Centralnym";

26)
w art. 27 wprowadza się następujące zmiany:
a)
w ust. 1 akapity pierwszy i drugi otrzymują brzmienie:

"W odniesieniu do instrumentów finansowych dopuszczonych do obrotu lub będących przedmiotem obrotu w systemie obrotu bądź w przypadku gdy emitent zatwierdził obrót wyemitowanym instrumentem lub gdy wpłynął wniosek o dopuszczenie do obrotu, systemy obrotu przekazują EUNGiPW identyfikacyjne dane referencyjne do celów zgłoszenia transakcji na podstawie art. 26 oraz do celów spełnienia wymogów przejrzystości na podstawie art. 3, 6, 8, 8a, 8b, 10, 14, 20 i 21.

W odniesieniu do instrumentów pochodnych będących przedmiotem obrotu poza rynkiem regulowanym identyfikacyjne dane referencyjne opierają się na uzgodnionym na szczeblu światowym unikalnym identyfikatorze produktu oraz na wszelkich innych odpowiednich identyfikacyjnych danych referencyjnych.

W odniesieniu do instrumentów pochodnych będących przedmiotem obrotu poza rynkiem regulowanym nieobjętych akapitem pierwszym niniejszego ustępu, które wchodzą w zakres art. 26 ust. 2, każdy wyznaczony podmiot publikujący przekazuje EUNGiPW identyfikacyjne dane referencyjne.";

b)
w ust. 3 wprowadza się następujące zmiany:
(i)
w akapicie pierwszym dodaje się literę w brzmieniu:

"c) terminu, w którym mają być zgłaszane dane referencyjne".;

(ii)
po akapicie pierwszym dodaje się akapit w brzmieniu:

"Opracowując te projekty regulacyjnych standardów technicznych, EUNGiPW bierze pod uwagę zmiany na szczeblu międzynarodowym oraz standardy uzgodnione na poziomie Unii lub poziomie międzynarodowym, a także spójność tych projektów regulacyjnych standardów technicznych z wymogami dotyczącymi zgłaszania określonymi w rozporządzeniach (UE) nr 648/2012 i (UE) 2015/2365.";

c)
dodaje się ustęp w brzmieniu:

"5. Do dnia 29 czerwca 2024 r. Komisja przyjmuje akty delegowane zgodnie z art. 50 w celu uzupełnienia niniejszego rozporządzenia poprzez określenie identyfikacyjnych danych referencyjnych, które należy stosować w odniesieniu do instrumentów pochodnych będących przedmiotem obrotu poza rynkiem regulowanym do celów spełnienia wymogów przejrzystości określonych w art. 8a ust. 2 oraz art. 10 i 21.

Komisja jest uprawniona do przyjmowania aktów delegowanych zgodnie z art. 50 w celu uzupełnienia niniejszego rozporządzenia przez określenie identyfikacyjnych danych referencyjnych, które należy stosować w odniesieniu do instrumentów pochodnych będących przedmiotem obrotu poza rynkiem regulowanym do celów art. 26.";

27)
w art. 27d wprowadza się następujące zmiany:
a)
tytuł otrzymuje brzmienie:

"Procedury udzielania zezwoleń i odrzucania wniosków o udzielenie zezwolenia dla zatwierdzonych mechanizmów sprawozdawczych i zatwierdzonych podmiotów publikujących";

b)
ust. 1, 2 i 3 otrzymują brzmienie:

"1. Wnioskujący o zezwolenie zatwierdzony podmiot publikujący lub zatwierdzony mechanizm sprawozdawczy składa wniosek zawierający wszystkie informacje, które są konieczne, aby umożliwić EUNGiPW lub, w stosownych przypadkach, właściwemu organowi krajowemu potwierdzenie, że dany zatwierdzony podmiot publikujący lub zatwierdzony mechanizm sprawozdawczy ustanowił - na dzień udzielenia pierwszego zezwolenia - wszystkie mechanizmy niezbędne do wypełnienia swoich obowiązków na podstawie niniejszego tytułu, w tym program działania określający m.in. rodzaj usług, które planuje świadczyć, i strukturę organizacyjną.

2. W terminie 20 dni roboczych od otrzymania wniosku o udzielenie zezwolenia EUNGiPW lub, w stosownych przypadkach, właściwy organ krajowy ocenia, czy wniosek jest kompletny.

Jeżeli wniosek nie jest kompletny, EUNGiPW lub, w stosownych przypadkach, właściwy organ krajowy określa termin przekazania dodatkowych informacji przez zatwierdzony podmiot publikujący lub zatwierdzony mechanizm sprawozdawczy.

Po stwierdzeniu kompletności wniosku EUNGiPW lub, w stosownych przypadkach, właściwy organ krajowy powiadamia o tym odpowiednio zatwierdzony podmiot publikujący lub zatwierdzony mechanizm sprawozdawczy.

3. W terminie sześciu miesięcy od otrzymania kompletnego wniosku EUNGiPW lub, w stosownych przypadkach, właściwy organ krajowy ocenia spełnienie przez zatwierdzony podmiot publikujący lub zatwierdzony mechanizm sprawozdawczy wymogów niniejszego tytułu. Przyjmuje on uzasadnioną decyzję o udzieleniu lub odmowie udzielenia zezwolenia, o czym powiadamia wnioskujący o zezwolenie zatwierdzony podmiot publikujący lub zatwierdzony mechanizm sprawozdawczy w terminie pięciu dni roboczych od przyjęcia tej uzasadnionej decyzji.";

c)
ust. 4, akapit pierwszy, lit. b) otrzymuje brzmienie:

"b) informacje, jakie należy zawrzeć w powiadomieniach, o których mowa w art. 27f ust. 2, w odniesieniu do zatwierdzonych podmiotów publikujących lub zatwierdzonych mechanizmów sprawozdawczych.";

d)
ust. 5 akapit pierwszy otrzymuje brzmienie:

"EUNGiPW opracowuje projekty wykonawczych standardów technicznych w celu określenia standardowych formularzy, wzorów i procedur na potrzeby przekazywania informacji wymaganych na mocy ust. 1 niniejszego artykułu oraz - w odniesieniu do zatwierdzonych podmiotów publikujących i zatwierdzonych mechanizmów sprawozdawczych - na potrzeby informacji, jakie należy zawrzeć w powiadomieniach, o których mowa w art. 27f ust. 2.;"

28)
dodaje się artykuły w brzmieniu:

"Artykuł 27da

Procedura wyboru jednego dostawcy informacji skonsolidowanych dla każdej klasy aktywów

1. W odniesieniu do każdej z następujących klas aktywów EUNGiPW organizuje odrębną procedurę wyboru w celu wyznaczenia jednego dostawcy informacji skonsolidowanych na okres pięciu lat:

a) obligacje;

b) akcje i fundusze inwestycyjne typu ETF; oraz

c) instrumenty pochodne będące przedmiotem obrotu poza rynkiem regulowanym lub odpowiednie podklasy instrumentów pochodnych będących przedmiotem obrotu poza rynkiem regulowanym.

Do dnia 29 grudnia 2024 r. EUNGiPW musi wszcząć pierwszą procedurę wyboru na mocy akapitu pierwszego lit. a).

EUNGiPW wszczyna pierwszą procedurę wyboru zgodnie z akapitem pierwszym lit. b) w terminie sześciu miesięcy od rozpoczęcia procedury wyboru na mocy akapitu pierwszego lit. a).

EUNGiPW wszczyna pierwszą procedurę wyboru na mocy akapitu pierwszym lit. c) niniejszego ustępu w terminie trzech miesięcy od daty rozpoczęcia stosowania aktu delegowanego, o którym mowa w art. 27 ust. 5, i nie wcześniej niż sześć miesięcy od wszczęcia procedury wyboru określonej w akapicie pierwszym, lit. b) niniejszego ustępu.

EUNGiPW wszczyna kolejne procedury wyboru zgodnie z akapitem pierwszym w terminie umożliwiającym kontynuowanie działalności systemu publikacji informacji skonsolidowanych bez zakłóceń.

2. W odniesieniu do każdej klasy aktywów, o której mowa w ust. 1, EUNGiPW wybiera wnioskodawcę, którego uznano za odpowiedniego do prowadzenia systemu publikacji informacji skonsolidowanych, na podstawie następujących kryteriów:

a) zdolność techniczna wnioskodawcy do zapewnienia odpornego systemu publikacji informacji skonsolidowanych w całej Unii;

b) zdolność wnioskodawcy do spełnienia wymogów organizacyjnych określonych w art. 27h;

c) zdolność wnioskodawcy do - odpowiednio - otrzymywania, konsolidacji i rozpowszechniania dla:

(i) akcji i funduszy inwestycyjnych typu ETF - danych przed- i posttransakcyjnych;

(ii) obligacji -danych posttransakcyjnych;

(iii) obligacji i instrumentów pochodnych będących przedmiotem obrotu poza rynkiem regulowanym- danych posttransakcyjnych;

d) adekwatność struktury zarządzania wnioskodawcy;

e) szybkość, z jaką wnioskodawca może rozpowszechniać podstawowe dane rynkowe oraz dane regulacyjne;

f) stosowność metod i ustaleń stosowanych przez wnioskodawców w celu zapewnienia jakości danych;

g) całkowita kwota wydatków potrzebnych wnioskodawcy do opracowania systemu publikacji informacji skonsolidowanych oraz bieżące koszty eksploatacji systemu publikacji informacji skonsolidowanych;

h) wysokość opłat, które wnioskodawca zamierza pobierać od poszczególnych rodzajów użytkowników systemu publikacji informacji skonsolidowanych, prostotę jego modeli opłat i licencji oraz zgodność z art. 13;

i) w przypadku systemu publikacji informacji skonsolidowanych dla obligacji - istnienie mechanizmów redystrybucji dochodów zgodnie z art. 27h ust. 5;

j) korzystanie przez wnioskodawcę z nowoczesnych technologii interfejsów do dostarczania podstawowych danych rynkowych i danych regulacyjnych oraz na potrzeby łączności;

k) stosowność wprowadzonych przez wnioskodawcę rozwiązań w celu przechowywania dokumentacji zgodnie z art. 27 ha ust. 3;

l) zdolność wnioskodawcy do zapewnienia odporności i ciągłości działania oraz rozwiązania, które wnioskodawca zamierza wdrożyć w celu ograniczenia ryzyka w cyberprzestrzeni i ryzyka przestojów oraz przeciwdziałania im;

m) rozwiązania, które wnioskodawca ma zamiar wprowadzić w celu ograniczenia zużycia energii generowanej w związku z gromadzeniem, przetwarzaniem i przechowywaniem danych;

n) w przypadku gdy wniosek składany jest przez współwnioskodawców - związana ze zdolnościami technicznymi i logistycznymi konieczność wspólnego złożenia wniosku przez każdego z wnioskodawców.

3. Wnioskodawca przekazuje wszystkie informacje niezbędne EUNGiPW do potwierdzenia, że w momencie złożenia wniosku wnioskodawca wprowadził wszystkie niezbędne rozwiązania w celu spełnienia kryteriów określonych w ust. 2 niniejszego artykułu oraz w celu sprostania wymogom organizacyjnym określonym w art. 27h.

4. W terminie sześciu miesięcy od wszczęcia każdej procedury wyboru, o której mowa w ust. 1, EUNGiPW przyjmuje uzasadnioną decyzję w sprawie wyboru wnioskodawcy odpowiedniego do prowadzenia systemu publikacji informacji skonsolidowanych i zwraca się do niego o bezzwłoczne złożenie wniosku o udzielenie zezwolenia.

5. Jeżeli żaden wnioskodawca nie zostanie wybrany na podstawie niniejszego artykułu ani nie uzyska zezwolenia na podstawie art. 27db, w terminie sześciu miesięcy od zakończenia nieskutecznej procedury wyboru lub udzielenia zezwolenia EUNGiPW wszczyna nową procedurę wyboru.

Artykuł 27db

Procedury udzielania zezwolenia dostawcom informacji skonsolidowanych i odrzucania wniosków dostawców informacji skonsolidowanych o udzielenie zezwolenia

1. Wniosek o udzielenie zezwolenia, o którym mowa w art. 27da ust. 4, zawiera wszystkie informacje niezbędne EUNGiPW do potwierdzenia, że w momencie złożenia wniosku o zezwolenie wnioskodawca wprowadził wszystkie niezbędne rozwiązania w celu spełnienia kryteriów określonych w art. 27da ust. 2.

2. W terminie 20 dni roboczych od otrzymania wniosku o udzielenie zezwolenia EUNGiPW sprawdza, czy jest on kompletny.

Jeśli wniosek o zezwolenie nie jest kompletny, EUNGiPW wyznacza termin, w którym wnioskodawca ma przedłożyć dodatkowe informacje.

Kiedy EUNGiPW uzna wniosek o udzielenie zezwolenia za kompletny, powiadamia o tym wnioskodawcę.

3. W terminie trzech miesięcy od otrzymania kompletnego wniosku EUNGiPW ocenia, czy wnioskodawca spełnia wymogi niniejszego tytułu. Przyjmuje on uzasadnioną decyzję o udzieleniu lub odmowie udzielenia zezwolenia, o czym powiadamia wnioskodawcę w terminie pięciu dni roboczych od dnia przyjęcia tej uzasadnionej decyzji. W decyzji o udzieleniu zezwolenia określa się warunki, na jakich wnioskodawca ma prowadzić działalność.

4. Po wydaniu zezwolenia zgodnie z ust. 3 EUNGiPW może przyznać wnioskodawcy, który uzyskał zezwolenie jako dostawca informacji skonsolidowanych, okres przejściowy na potrzeby wprowadzenia niezbędnych rozwiązań operacyjnych i technicznych.

5. Dostawcy informacji skonsolidowanych stale spełniają wymogi organizacyjne określone w art. 27h oraz warunki określone w uzasadnionej decyzji o udzieleniu zezwolenia dostawcy informacji skonsolidowanych, o której mowa w ust. 3 niniejszego artykułu.

Dostawca informacji skonsolidowanych, który nie jest już w stanie spełniać wspomnianych wymogów i warunków, bezzwłocznie informuje o tym EUNGiPW.

6. Cofnięcie zezwolenia, o którym mowa w art. 27e, staje się skuteczne dopiero po wyborze nowego dostawcy informacji skonsolidowanych i po uzyskaniu przez niego zezwolenia w odniesieniu do danej klasy aktywów zgodnie z art. 27da i 27db.

7. EUNGiPW opracowuje projekty regulacyjnych standardów technicznych określających:

a) informacje, które należy przekazać zgodnie z ust. 1;

b) informacje, jakie należy zawrzeć w powiadomieniach, o których mowa w art. 27f ust. 2, w odniesieniu do dostawców informacji skonsolidowanych.

EUNGiPW przedstawi Komisji te projekty regulacyjnych standardów technicznych do dnia 29 grudnia 2024 r.

Komisja jest uprawniona do uzupełnienia niniejszego rozporządzenia poprzez przyjęcie regulacyjnych standardów technicznych, o których mowa w akapicie pierwszym, zgodnie z art. 10-14 rozporządzenia (UE) nr 1095/2010.

8. EUNGiPW opracowuje projekty wykonawczych standardów technicznych w celu określenia standardowych formularzy, wzorów i procedur na potrzeby przekazywania informacji wymaganych na mocy ust. 1 niniejszego artykułu oraz - w odniesieniu do dostawców informacji skonsolidowanych - na potrzeby informacji, jakie należy zawrzeć w powiadomieniach, o których mowa w art. 27f ust. 2.

EUNGiPW przedkłada Komisji te projekty wykonawczych standardów technicznych do dnia 29 grudnia 2024 r.

Komisji powierza się uprawnienia do przyjęcia wykonawczych standardów technicznych, o których mowa w akapicie pierwszym, zgodnie z art. 15 rozporządzenia (UE) nr 1095/2010.";

29)
w art. 27e dodaje się ustęp w brzmieniu:

"3. Dostawca usług w zakresie udostępniania informacji, któremu ma zostać cofnięte zezwolenie, przed wycofaniem się zapewnia uporządkowane zastąpienie, w tym przekazanie danych innym dostawcom usług w zakresie udostępniania informacji, zapewnienie należytego powiadomienia klientów oraz przekierowanie przepływów zgłaszania transakcji do innego dostawcy usług w zakresie udostępniania informacji.";

30)
art. 27f ust. 4 otrzymuje brzmienie:

"4. EUNGiPW lub, w stosownych przypadkach, właściwy organ krajowy odmawia udzielenia zezwolenia lub cofa zezwolenie, jeżeli nie jest przekonany, że osoba lub osoby faktycznie kierujące działalnością dostawcy usług w zakresie udostępniania informacji mają wystarczająco nieposzlakowaną opinię, lub jeżeli istnieją obiektywne i możliwe do wykazania powody, by przypuszczać, że proponowane zmiany w organie zarządzającym dostawcy usług w zakresie udostępniania informacji stwarzają zagrożenie dla należytego i ostrożnego zarządzania tym podmiotem oraz odpowiedniego uwzględnienia interesów jego klientów oraz kwestii integralności rynku.";

31)
w art. 27 g wprowadza się następujące zmiany:
a)
dodaje się ustępy w brzmieniu:

"4a. Zatwierdzony podmiot publikujący stosuje obiektywne, niedyskryminujące i podawane do wiadomości publicznej wymogi, od których uzależnia dostęp przedsiębiorstw podlegających wymogom przejrzystości zgodnie z art. 20 ust. 1 i art. 21 ust. 1 do swoich usług.

Zatwierdzony podmiot publikujący podaje do publicznej wiadomości ceny i opłaty za świadczone na mocy niniejszego rozporządzenia usługi w zakresie udostępniania informacji. Podaje do publicznej wiadomości oddzielnie ceny i opłaty za każdą świadczoną usługę, w tym zniżki i rabaty oraz warunki korzystania z nich. Umożliwia jednostkom sprawozdawczym odrębny dostęp do poszczególnych usług.

4b. Zatwierdzony podmiot publikujący przechowuje do dyspozycji odpowiedniego właściwego organu lub EUNGiPW dokumentację swojej działalności przez co najmniej pięć lat.";

b)
uchyla się ust. 7;
32)
art. 27h otrzymuje brzmienie:

"Artykuł 27h

Wymogi organizacyjne dotyczące dostawców informacji skonsolidowanych

1. Zgodnie z warunkami uzyskania zezwolenia, o których mowa w art. 27db, dostawca informacji skonsolidowanych:

a) gromadzi wszystkie dostarczone przez podmioty przekazujące dane związane z klasą aktywów, w odniesieniu do której uzyskał zezwolenie;

b) pobiera od użytkowników opłaty, przy jednoczesnym zapewnieniu bezpłatnego dostępu do systemu publikacji informacji skonsolidowanych inwestorom detalicznym, naukowcom, organizacjom społeczeństwa obywatelskiego i właściwym organom;

c) w przypadku systemu publikacji informacji skonsolidowanych dla akcji i funduszy inwestycyjnych typu ETF - redystrybuuje część swoich dochodów zgodnie z ust. 6;

d) rozpowszechnia podstawowe dane rynkowe i dane regulacyjne wśród użytkowników danych, w formie ciągłego elektronicznego strumienia danych, na niedyskryminujących warunkach, w czasie na tyle zbliżonym do czasu rzeczywistego, na ile pozwala na to technologia;

e) zapewnia, by podstawowe dane rynkowe i dane regulacyjne były łatwo dostępne, nadające się do odczytu maszynowego i możliwe do wykorzystania przez wszystkich użytkowników, w tym inwestorów detalicznych;

f) posiada systemy umożliwiające skuteczną kontrolę kompletności danych dostarczonych przed podmioty przekazujące dane, a także wykrywanie oczywistych błędów i żądanie ponownego przekazania danych;

g) w przypadku gdy dostawca informacji skonsolidowanych jest kontrolowany przez grupę podmiotów gospodarczych, posiada system zgodności, którego celem jest zapewnienie, by funkcjonowanie systemu publikacji informacji skonsolidowanych nie prowadziło do zakłóceń konkurencji.

Do celów akapitu pierwszego lit. d) dostawca informacji skonsolidowanych dla akcji i funduszy inwestycyjnych typu ETF przy podawaniu do wiadomości publicznej europejskiej najlepszej oferty kupna i sprzedaży w czasie na tyle zbliżonym do czasu rzeczywistego, na ile pozwala na to technologia, nie publikuje kodu identyfikacyjnego rynku.

2. Dostawca informacji skonsolidowanych przyjmuje, publikuje i regularnie aktualizuje na swojej stronie interneto

wej standardy poziomu świadczenia usług obejmujące wszystkie następujące elementy:

a) wykaz podmiotów przekazujących dane, od których otrzymuje się dane rynkowe;

b) sposoby i szybkość dostarczania użytkownikom podstawowych danych rynkowych i danych regulacyjnych;

c) środki wdrożone w celu zapewnienia ciągłości działania przy dostarczaniu podstawowych danych rynkowych i danych regulacyjnych.

3. Dostawca informacji skonsolidowanych posiada solidne mechanizmy zabezpieczające, opracowane po to, by zagwarantować bezpieczeństwo środków przesyłu danych między podmiotami przekazującymi dane a dostawcą informacji skonsolidowanych oraz między dostawcą informacji skonsolidowanych a użytkownikami, a także minimalizować ryzyko zniekształcenia danych i nieupoważnionego dostępu. Dostawca informacji skonsolidowanych utrzymuje odpowiednie zasoby oraz posiada systemy zapasowe, aby zapewnić możliwość oferowania swoich usług i ich utrzymanie przez cały czas.

4. W odniesieniu do każdej z klas aktywów, o których mowa w art. 27da ust. 1, dostawca informacji skonsolidowanych publikuje wykaz instrumentów finansowych objętych systemem publikacji informacji skonsolidowanych, podając ich identyfikacyjne dane referencyjne.

Dostawca informacji skonsolidowanych oferuje bezpłatny dostęp do swojego wykazu oraz zapewnia, by wykaz ten był regularnie poddawany przeglądowi i aktualizacji, aby zapewnić kompleksowy obraz wszystkich instrumentów finansowych objętych systemem publikacji informacji skonsolidowanych.

5. Dostawca informacji skonsolidowanych w odniesieniu do instrumentów finansowych innych niż akcje i fundusze inwestycyjne typu ETF może redystrybuować wśród podmiotów przekazujących dane część dochodów generowanych przez system publikacji informacji skonsolidowanych.

6. Dostawca informacji skonsolidowanych dla akcji i funduszy inwestycyjnych typu ETF dokonuje redystrybucji części dochodów generowanych przez system publikacji informacji skonsolidowanych, co wskazuje się w uzasadnionej decyzji, o której mowa w art. 27db ust. 3, na rzecz podmiotów przekazujących dane spełniających co najmniej jedno z następujących kryteriów (»system redystrybucji dochodów«):

a) podmiot przekazujący dane jest rynkiem regulowanym lub rynkiem rozwoju MŚP, którego roczny wolumen obrotu akcjami nie przekracza 1 % rocznego wolumenu obrotu akcjami w Unii (»mały system obrotu«);

b) podmiot przekazujący dane jest systemem obrotu, który pierwszy raz dopuścił do obrotu akcje lub fundusze inwestycyjne typu ETF w dniu 27 marca 2019 r. lub po tym dniu;

c) dane są przekazywane przez system obrotu i odnoszą się do transakcji na akcjach i funduszach inwestycyjnych typu ETF, które zostały zawarte w systemie transakcyjnym zapewniającym przejrzystość przedtransakcyjną, w przypadku gdy transakcje te nie wynikają ze zleceń, które podlegały zwolnieniu z obowiązku przejrzystości przedtransakcyjnej na podstawie art. 4 ust. 1 lit. c).

7. Do celów systemu redystrybucji dochodów dostawca informacji skonsolidowanych uwzględnia następujący wolumen obrotu (»odpowiedni wolumen obrotu«):

a) do celów ust. 6 lit. a) całkowity roczny wolumen obrotu wygenerowany przez ten system obrotu;

b) do celów ust. 6 lit. b):

(i) w przypadku małych systemów obrotu - ich całkowity roczny wolumen obrotu;

(ii) w przypadku systemów obrotu innych niż małe systemy obrotu - wolumen obrotu dotyczący akcji i funduszy inwestycyjnych typu ETF, o których mowa w tej literze;

c) do celów ust. 6 lit. c) - wolumen dotyczący akcji i funduszy inwestycyjnych typu ETF, o których mowa w tej literze.

Dostawca informacji skonsolidowanych określa kwotę dochodów do redystrybucji między podmioty przekazujące dane w ramach systemu redystrybucji dochodów, mnożąc odpowiedni wolumen obrotu przez wagę przypisaną każdemu kryterium określonemu w ust. 6, jak określono w regulacyjnych standardach technicznych przyjętych zgodnie z ust. 8.

Jeżeli systemy obrotu spełniają więcej niż jedno z kryteriów określonych w ust. 6, kwoty wynikające z obliczeń, o których mowa w akapicie drugim niniejszego ustępu, dodaje się łącznie.

8. EUNGiPW opracowuje projekty regulacyjnych standardów technicznych w celu:

a) określenia wagi przypisanej każdemu kryterium określonemu w ust. 6;

b) doprecyzowania metody obliczania kwoty dochodu do redystrybucji między podmioty przekazujące dane zgodnie z ust. 7 akapit drugi;

c) określenia kryteriów, na podstawie których dostawca informacji skonsolidowanych może tymczasowo zawiesić uczestnictwo w systemie redystrybucji dochodów podmiotu przekazującego dane, jeżeli dostawca informacji skonsolidowanych udowodni, że ten podmiot przekazujący dane poważnie i wielokrotnie naruszył wymogi dotyczące danych, o których mowa w art. 22a, 22b i 22c, oraz określenia warunków, na jakich dostawca informacji skonsolidowanych:

(i) wznowi redystrybucję dochodów; oraz

(ii) jeżeli nie doszło do naruszenia tych wymogów, przekaże podmiotowi przekazującemu dane wstrzymane dochody wraz z odsetkami.

Do celów akapitu pierwszego lit. a) niniejszego ustępu kryterium określone w ust. 6 lit. a) ma większą wagę niż kryterium określone w lit. b) tego ustępu, a kryterium określone w lit. b) tego ustępu ma wyższą wagę niż kryterium określone w lit. c) tego ustępu.

EUNGiPW przedstawi Komisji projekty regulacyjnych standardów technicznych, o których mowa w akapicie pierwszym, do dnia 29 grudnia 2024 r.

Komisja jest uprawniona do uzupełnienia niniejszego rozporządzenia poprzez przyjęcie regulacyjnych standardów technicznych, o których mowa w akapicie pierwszym, zgodnie z art. 10-14 rozporządzenia (UE) nr 1095/2010.";

33)
dodaje się artykuł w brzmieniu:

"Artykuł 27ha

Obowiązki sprawozdawcze dostawców informacji skonsolidowanych

1. Co roku dostawcy informacji skonsolidowanych publikują na swojej stronie internetowej statystyki dotyczące wyników i sprawozdania dotyczące incydentów związanych z jakością danych i systemami danych. Te statystyki dotyczące wyników i sprawozdania dotyczące incydentów są dostępne publicznie i bezpłatne.

2. EUNGiPW opracowuje projekty regulacyjnych standardów technicznych w celu określenia treści, terminów, formatu i terminologii obowiązku sprawozdawczego, o którym mowa w ust. 1.

EUNGiPW przedstawi Komisji te projekty regulacyjnych standardów technicznych do dnia 29 września 2025 r.

Komisja jest uprawniona do uzupełnienia niniejszego rozporządzenia poprzez przyjęcie regulacyjnych standardów technicznych, o których mowa w akapicie pierwszym, zgodnie z art. 10-14 rozporządzenia (UE) nr 1095/2010.

3. Dostawca informacji skonsolidowanych przechowuje do dyspozycji odpowiedniego właściwego organu lub EUNGiPW dokumentację swojej działalności przez co najmniej pięć lat..";

34)
w art. 27i dodaje się ustępy w brzmieniu:

"4a. Zatwierdzony mechanizm sprawozdawczy stosuje obiektywne, niedyskryminujące i podawane do wiadomości publicznej wymogi, od których uzależniony jest dostęp do jego usług przedsiębiorstw podlegających obowiązkom sprawozdawczym określonym w art. 26.

Zatwierdzony mechanizm sprawozdawczy podaje do wiadomości publicznej ceny i opłaty za świadczone na mocy niniejszego rozporządzenia usługi w zakresie udostępniania informacji. Podaje do publicznej wiadomości oddzielnie ceny i opłaty za każdą świadczoną usługę, w tym zniżki i rabaty oraz warunki korzystania z nich. Umożliwia jednostkom sprawozdawczym odrębny dostęp do poszczególnych usług. Ceny i opłaty pobierane przez zatwierdzony mechanizm sprawozdawczy są powiązane z kosztami.

4b. Zatwierdzony mechanizm sprawozdawczy przechowuje do dyspozycji odpowiedniego właściwego organu lub EUNGiPW dokumentację swojej działalności przez co najmniej pięć lat.";

35)
w art. 28 wprowadza się następujące zmiany:
a)
w ust. 1 formuła wprowadzająca otrzymuje brzmienie:

"Kontrahenci finansowi oraz kontrahenci niefinansowi, którzy podlegają obowiązkowi rozliczalności na mocy tytułu II rozporządzenia (UE) nr 648/2012, zawierają transakcje z innymi takimi kontrahentami finansowymi lub innymi takimi kontrahentami niefinansowymi w zakresie instrumentów pochodnych należących do klasy tych instrumentów, w stosunku do której ogłoszono obowiązek obrotu zgodnie z procedurą określoną w art. 32 i które figurują w rejestrze, o którym mowa w art. 34, wyłącznie:";

b)
w ust. 2 uchyla się akapit pierwszy;
c)
dodaje się ustęp w brzmieniu:

"2a. Obowiązkowi obrotu nie podlegają transakcje na instrumentach pochodnych, które są zwolnione z obowiązku rozliczania na mocy tytułu II rozporządzenia (UE) nr 648/2012 lub nie podlegają temu obowiązkowi.";

d)
ust. 4 akapit trzeci lit. b) otrzymuje brzmienie:

"b) systemy obrotu mają jasne i przejrzyste reguły, aby instrumenty pochodne mogły być przedmiotem obrotu w sposób sprawiedliwy, uporządkowany i efektywny, oraz aby były swobodnie zbywalne;";

36)
w art. 31 wprowadza się następujące zmiany:
a)
tytuł otrzymuje brzmienie:

"Usługi posttransakcyjne w zakresie redukcji ryzyka";

b)
ust. 1 otrzymuje brzmienie:

"1. Wymogi dotyczące przejrzystości określone w art. 8a, 10 i 21 niniejszego rozporządzenia, obowiązek obrotu określony w art. 28 niniejszego rozporządzenia oraz obowiązek wykonywania zleceń na warunkach najbardziej korzystnych dla klienta określony w art. 27 dyrektywy 2014/65/UE nie mają zastosowania do transakcji na instrumentach pochodnych będących przedmiotem obrotu poza rynkiem regulowanym, które zostały utworzone i ustanowione w wyniku usług posttransakcyjnych w zakresie redukcji ryzyka.";

c)
uchyla się ust. 2;
d)
ust. 3 i 4 otrzymują brzmienie:

"3. Firmy inwestycyjne i operatorzy rynku będący dostawcami usług posttransakcyjnych w zakresie redukcji ryzyka prowadzą pełną i dokładną dokumentację transakcji, o których mowa w ust. 1 niniejszego artykułu, które nie zostały jeszcze zarejestrowane ani zgłoszone zgodnie z rozporządzeniem (UE) nr 648/2012. Te firmy inwestycyjne i operatorzy rynku udostępniają tę dokumentację niezwłocznie na wniosek odpowiedniego właściwego organu lub EUNGiPW.

4. Komisja jest uprawniona do przyjmowania zgodnie z art. 50 aktów delegowanych uzupełniających niniejsze rozporządzenie w odniesieniu do:

a) usług posttransakcyjnych w zakresie redukcji ryzyka do celów ust. 1;

b) transakcji, które mają być rejestrowane zgodnie z ust. 3.";

37)
w art. 32 wprowadza się następujące zmiany:
a)
ust. 2 lit. a) otrzymuje brzmienie:

"a) klasa instrumentów pochodnych na podstawie ust. 1 lit. a) niniejszego artykułu lub jej odnośny podzbiór muszą być przedmiotem obrotu przynajmniej w jednym systemie obrotu, o którym mowa w art. 28 ust. 1; oraz";

b)
ust. 4 akapit pierwszy otrzymuje brzmienie:

"Zgodnie z kryteriami określonymi w ust. 2 i po przeprowadzeniu konsultacji publicznych EUNGiPW z własnej inicjatywy określa klasy instrumentów pochodnych lub poszczególne instrumenty pochodne, które powinny podlegać obowiązkowi obrotu w systemach, o których mowa w art. 28 ust. 1 niniejszego rozporządzenia, a dla których żaden CCP nie otrzymał jeszcze zezwolenia na podstawie art. 14 lub art. 15 rozporządzenia (UE) nr 648/2012.";

c)
dodaje się ustępy w brzmieniu:

"4a. W przypadku gdy EUNGiPW uzna zawieszenie obowiązku rozliczania, o którym mowa w art. 6a rozporządzenia (UE) nr 648/2012, za istotną zmianę w kryteriach warunkujących obowiązek obrotu, o której mowa w ust. 5 niniejszego artykułu, EUNGiPW może zwrócić się do Komisji o zawieszenie obowiązku obrotu ustanowionego w art. 28 ust. 1 niniejszego rozporządzenia w odniesieniu do tych samych klas instrumentów pochodnych będących przedmiotem obrotu poza rynkiem regulowanym, które są objęte wnioskiem o zawieszenie obowiązku rozliczania.

4b. EUNGiPW może zwrócić się do Komisji o zawieszenie obowiązku obrotu określonego w art. 28 ust. 1 w odniesieniu do konkretnych klas instrumentów pochodnych będących przedmiotem obrotu poza rynkiem regulowanym lub do konkretnego rodzaju kontrahentów, jeżeli zawieszenie takie jest konieczne w celu uniknięcia niekorzystnego wpływu na płynność lub poważnego zagrożenia dla stabilności finansowej lub w celu zaradzenia takiemu wpływowi lub zagrożeniu, a także w celu zapewnienia prawidłowego funkcjonowania rynków finansowych w Unii, oraz jeżeli zawieszenie to jest proporcjonalne do tych celów.

4c. Wnioski, o których mowa w ust. 4a i 4b, nie są podawane do wiadomości publicznej.

4d. Bez zbędnej zwłoki po otrzymaniu wniosków, o których mowa w ust. 4a i 4b, i na podstawie uzasadnienia

i dowodów przedstawionych przez EUNGiPW Komisja podejmuje jedno z następujących działań:

a) w drodze aktu wykonawczego zawiesza obowiązek obrotu w odniesieniu do klas instrumentów pochodnych będących przedmiotem obrotu poza rynkiem regulowanym lub w odniesieniu do rodzajów kontrahentów;

b) odrzuca wniosek o zawieszenie.

Do celów lit. b) akapit pierwszy Komisja informuje EUNGiPW o przyczynach odrzucenia wniosku o zawieszenie. Komisja bezzwłocznie informuje o tym odrzuceniu Parlament Europejski i Radę i przekazuje im uzasadnienie tego odrzucenia przekazane EUNGiPW. Informacje przekazane Parlamentowi Europejskiemu i Radzie dotyczące odrzucenia i jego przyczyn nie są podawane do wiadomości publicznej.

Zawieszenie, o którym mowa w akapicie pierwszym lit. a), obowiązuje przez początkowy okres nie dłuższy niż trzy miesiące od daty opublikowania aktu wykonawczego, o którym mowa w tej literze.

W przypadku gdy w dalszym ciągu występują przyczyny zawieszenia, o którym mowa w akapicie pierwszym lit. a), Komisja może w drodze aktu wykonawczego wydłużyć zawieszenie o dodatkowe okresy nie dłuższe niż trzy miesiące, przy czym łączny okres zawieszenia nie może być dłuższy niż 12 miesięcy.

Akty wykonawcze, o których mowa w akapicie pierwszym lit. a) oraz w akapicie czwartym niniejszego ustępu, przyjmuje się zgodnie z procedurą sprawdzającą, o której mowa w art. 51.";

38)
dodaje się artykuł w brzmieniu:

"Artykuł 32a

Autonomiczne zawieszenie obowiązku obrotu

1. Na wniosek właściwego organu państwa członkowskiego Komisja może, w drodze aktu wykonawczego, zawiesić obowiązek obrotu określony w art. 28 (»obowiązek obrotu instrumentami pochodnymi«) w odniesieniu do określonych kontrahentów finansowych, w stosownych przypadkach po konsultacji z EUNGiPW. Właściwy organ wskazuje, dlaczego uważa, że warunki zawieszenia zostały spełnione. W szczególności właściwy organ wykazuje, że kontrahent finansowy podlegający jego jurysdykcji:

a) regularnie pełni rolę animatora rynku w odniesieniu do instrumentu pochodnego będącego przedmiotem obrotu poza rynkiem regulowanym i podlegającego obowiązkowi obrotu instrumentami pochodnymi oraz regularnie otrzymuje zapytania o kwotowanie dotyczące instrumentów pochodnych podlegających obowiązkowi obrotu instrumentami pochodnymi od kontrahenta spoza EOG, który nie jest aktywnym członkiem systemu obrotu EOG oferującego obrót instrumentem pochodnym będącym przedmiotem obrotu poza rynkiem regulowanym i podlegającym obowiązkowi obrotu; lub

b) regularnie pełni rolę animatora rynku w odniesieniu do swapu ryzyka kredytowego podlegającego obowiązkowi obrotu instrumentami pochodnymi oraz:

(i) zamierza prowadzić na własny rachunek obrót swapami ryzyka kredytowego podlegającymi obowiązkowi obrotu instrumentami pochodnymi w systemie obrotu otwartym wyłącznie dla kontrahentów, którzy są członkami rozliczającymi uczestniczącymi w CCP zdefiniowanymi w art. 2 pkt 14 rozporządzenia (UE) nr 648/2012 (system "dealer-to-dealer");

(ii) zamierza prowadzić na własny rachunek obrót swapami ryzyka kredytowego podlegającymi obowiązkowi obrotu instrumentami pochodnymi z kontrahentem, który jest animatorem rynku i który nie jest aktywnym członkiem systemu "dealer-to-dealer" w EOG oferującym obrót instrumentami pochodnymi będącymi przedmiotem obrotu poza rynkiem regulowanym i podlegającymi obowiązkowi obrotu instrumentami pochodnymi; oraz

(iii) rozlicza te swapy ryzyka kredytowego u CCP, który uzyskał zezwolenie lub został uznany na mocy rozporządzenia (UE) nr 648/2012.

Akt wykonawczy, o którym mowa w akapicie pierwszym niniejszego ustępu, przyjmuje się zgodnie z procedurą sprawdzającą, o której mowa w art. 51.

2. Dokonując oceny, czy należy zawiesić obowiązek obrotu instrumentami pochodnymi zgodnie z ust. 1, Komisja rozważa, czy obowiązek ten należy zawiesić w odniesieniu do konkretnych rynków, oraz bierze pod uwagę, czy takie zawieszenie obowiązku obrotu instrumentami pochodnymi miałoby zakłócający wpływ na obowiązek rozliczania na mocy tytułu II rozporządzenia (UE) nr 648/2012.

Komisja kontaktuje się również z właściwymi organami innych państw członkowskich, by zbadać, czy kontrahenci finansowi w państwach członkowskich innych niż te, które złożyły wniosek zgodnie z ust. 1 (»państwo członkowskie składające wniosek«), są w sytuacji podobnej do sytuacji występującej w państwie członkowskim, które taki wniosek złożyło.

Właściwy organ państwa członkowskiego niebędącego państwem członkowskim składającym wniosek może, po przyjęciu aktu wykonawczego, o którym mowa w ust. 1, zwrócić się o dodanie do tego aktu wykonawczego kontrahentów finansowych będących w sytuacji podobnej do sytuacji występującej w państwie członkowskim składającym wniosek. Właściwy organ państwa członkowskiego składającego wniosek wykazuje, dlaczego uważa, że są spełnione warunki zawieszenia.

3. W przypadku zawieszenia obowiązku obrotu instrumentami pochodnymi zgodnie z ust. 1 lub 2 w odniesieniu do kontrahenta finansowego obowiązek obrotu instrumentami pochodnymi nie ma zastosowania do kontrahenta, o którym mowa w ust. 1 lit. a) lub ust. 1 lit. b) ppkt (ii).

4. Do aktu wykonawczego, o którym mowa w ust. 1, dołącza się dowody przedstawione przez właściwy organ wnioskujący o zawieszenie.

5. Akt wykonawczy, o którym mowa w ust. 1, przekazuje się EUNGiPW i publikuje w rejestrze, o którym mowa w art. 34.

6. Komisja regularnie sprawdza, czy nadal istnieją podstawy do zawieszenia obowiązku obrotu instrumentami pochodnymi.";

39)
w art. 35 wprowadza się następujące zmiany:
a)
w ust. 1 akapit pierwszy formuła wprowadzająca otrzymuje brzmienie:

"Bez uszczerbku dla art. 7 rozporządzenia (UE) nr 648/2012 CCP przyjmuje instrumenty finansowe do rozliczenia w sposób niedyskryminacyjny i przejrzysty, w tym w zakresie wymogów dotyczących zabezpieczenia oraz opłat związanych z dostępem, bez względu na system obrotu, w którym zawierana jest transakcja.

Wymóg określony w akapicie pierwszym nie ma zastosowania do giełdowych instrumentów pochodnych.

W szczególności CCP zapewnia systemowi obrotu prawo do niedyskryminacyjnego traktowania kontraktów zawieranych w tym systemie obrotu pod względem:";

b)
ust. 3 otrzymuje brzmienie:

"3. CCP udziela systemowi obrotu pisemnej odpowiedzi w terminie trzech miesięcy od otrzymania wniosku, o którym mowa w ust. 2, udzielając pozwolenia na dostęp, pod warunkiem że odpowiedni właściwy organ udzielił pozwolenia na dostęp zgodnie z ust. 4, albo odmawiając dostępu. CCP może odmówić dostępu na podstawie warunków określonych w ust. 6 lit. a). W przypadku odmowy dostępu CCP przedstawia w swojej odpowiedzi wyczerpujące uzasadnienie oraz informuje swój właściwy organ na piśmie o tej decyzji. W przypadku gdy system obrotu ma siedzibę w innym państwie członkowskim niż CCP, dany CCP przekazuje również tę pisemną odpowiedź organowi właściwemu dla systemu obrotu. CCP zapewnia dostęp w terminie trzech miesięcy od udzielenia pozytywnej odpowiedzi na wniosek o udzielenie dostępu.";

c)
w ust. 4 wprowadza się następujące zmiany:
(i)
akapit pierwszy otrzymuje brzmienie:

"Organ właściwy dla CCP lub dla systemu obrotu udziela systemowi obrotu dostępu do CCP, pod warunkiem że taki dostęp nie będzie stwarzał zagrożenia dla sprawnego i prawidłowego funkcjonowania rynków, w szczególności z powodu fragmentacji płynności, ani nie będzie zwiększał ryzyka systemowego.";

(ii)
skreśla się akapity drugi i trzeci;
40)
w art. 36 wprowadza się następujące zmiany:
a)
ust. 1 akapit pierwszy otrzymuje brzmienie:

"Bez uszczerbku dla art. 8 rozporządzenia (UE) nr 648/2012 system obrotu na wniosek zapewnia strumienie danych o transakcjach na niedyskryminacyjnych i przejrzystych zasadach, w tym w zakresie opłat związanych z dostępem, dowolnemu CCP zatwierdzonemu lub uznanemu zgodnie z tym rozporządzeniem, który zamierza rozliczać transakcje w instrumentach finansowych zawierane w tym systemie obrotu. Wymogu tego nie stosuje się do:

a) instrumentu pochodnego, który już podlega obowiązkom w zakresie dostępu określonym w art. 8 rozporządzenia (UE) nr 648/2012;

b) giełdowych instrumentów pochodnych.";

b)
ust. 3 otrzymuje brzmienie:

"3. System obrotu udziela CCP pisemnej odpowiedzi w terminie trzech miesięcy od otrzymania wniosku, o którym mowa w ust. 2, udzielając pozwolenia na dostęp, pod warunkiem że odpowiedni właściwy organ udzielił pozwolenia na dostęp zgodnie z ust. 4, albo odmawiając dostępu. System obrotu może odmówić dostępu na podstawie warunków określonych w ust. 6 lit. a). W przypadku odmowy dostępu system obrotu przedstawia w swojej odpowiedzi wyczerpujące uzasadnienie oraz pisemnie informuje o tej decyzji swój właściwy organ. W przypadku gdy CCP ma siedzibę w państwie członkowskim innym niż państwo członkowskie systemu obrotu, dany system obrotu przekazuje tę pisemną odpowiedź również organowi właściwemu dla CCP. System obrotu zapewnia dostęp w terminie trzech miesięcy od udzielenia pozytywnej odpowiedzi na wniosek o udzielenie dostępu.";

c)
w ust. 4 wprowadza się następujące zmiany:
(i)
akapit pierwszy otrzymuje brzmienie:

"Organ właściwy dla systemu obrotu lub organ właściwy dla CCP udziela CCP dostępu do systemu obrotu, pod warunkiem że taki dostęp nie będzie stwarzał zagrożenia dla sprawnego i prawidłowego funkcjonowania rynków, w szczególności ze względu na fragmentację płynności, oraz pod warunkiem że system obrotu zastosował odpowiednie rozwiązania zapobiegające takiej fragmentacji i nie będzie zwiększał ryzyka systemowego.";

(ii)
skreśla się akapity drugi i trzeci;
d)
uchyla się ust. 5;
e)
w ust. 6 w akapicie pierwszym skreśla się lit. d);
41)
art. 38 ust. 1 otrzymuje brzmienie:

"1. System obrotu mający siedzibę w państwie trzecim może złożyć wniosek o uzyskanie dostępu do CCP mającego siedzibę w Unii wyłącznie wtedy, gdy Komisja przyjmie decyzję zgodnie z art. 28 ust. 4 w odniesieniu do tego państwa trzeciego.

CCP mający siedzibę w państwie trzecim może złożyć wniosek o uzyskanie dostępu do systemu obrotu w Unii, pod warunkiem że dany CCP został uznany na mocy art. 25 rozporządzenia (UE) nr 648/2012.

CCP i systemy obrotu mające siedzibę w państwach trzecich mogą uzyskać zezwolenie na korzystanie z praw dostępu określonych w art. 35 i 36 wyłącznie w odniesieniu do instrumentów finansowych objętych tymi artykułami, pod warunkiem że Komisja przyjmie decyzję zgodnie z ust. 3 niniejszego artykułu stanowiącą, że ramy prawne i nadzorcze danego państwa trzeciego uznano za zapewniające skuteczny równoważny system pozwalający CCP i systemom obrotu zatwierdzonym na podstawie przepisów innych państw na dostęp do CCP i systemów obrotu mających siedzibę w tym państwie trzecim.";

42)
w art. 38g ust. 1 formuła wprowadzająca otrzymuje brzmienie:

"Jeżeli EUNGiPW stwierdzi, że osoba wymieniona w art. 38b ust. 1 lit. a) nie wywiązała się z dowolnego ze zobowiązań określonych w art. 20-22c lub w tytule IVa, podejmuje co najmniej jedno z poniższych działań:";

43)
w art. 38h ust. 1 akapit pierwszy otrzymuje brzmienie:

"Jeżeli zgodnie z art. 38k ust. 5 EUNGiPW stwierdzi, że osoba wymieniona w art. 38b ust. 1 lit. a) w sposób zamierzony lub w wyniku zaniedbania nie wywiązała się z dowolnego ze zobowiązań określonych w art. 22-22c lub w tytule IVa, podejmuje decyzję o nałożeniu grzywny zgodnie z ust. 2 niniejszego artykułu";

44)
dodaje się artykuł w brzmieniu:

"Artykuł 39a

Zakaz otrzymywania płatności za przepływ zleceń

1. Firmy inwestycyjne działające w imieniu klientów detalicznych, zdefiniowanych w art. 4 pkt 11 dyrektywy 2014/65/UE, lub klienci profesjonalni, o których mowa w sekcji II załącznika II do tej dyrektywy, nie otrzymują żadnych opłat, prowizji ani korzyści niepieniężnych od strony trzeciej za realizację zleceń tych klientów w określonym systemie wykonywania zleceń ani za przekazywanie zleceń tych klientów jakiejkolwiek stronie trzeciej w celu ich realizacji w określonym systemie wykonywania zleceń (»płatność za przepływ zleceń«).

Akapit pierwszy nie ma zastosowania do rabatów lub zniżek na opłaty transakcyjne w systemach realizacji zleceń, jeżeli jest to dozwolone zgodnie z zatwierdzoną i publiczną strukturą taryfową systemu obrotu w Unii lub systemu obrotu państwa trzeciego i jeżeli takie rabaty lub zniżki przynoszą korzyść wyłącznie klientowi. Zniżki lub rabaty nie mogą przynosić korzyści pieniężnej firmie inwestycyjnej.

2. Państwo członkowskie, w którym przed 28 marca 2024 r. miały siedzibę działające w imieniu klientów firmy inwestycyjne, które otrzymują opłaty, prowizje lub korzyści niepieniężne od strony trzeciej za realizację zleceń tych klientów w określonym systemie realizacji zleceń lub za przekazywanie zleceń tych klientów jakiejkolwiek stronie trzeciej w celu ich realizacji w określonym systemie wykonywania zleceń, może znieść ustanowiony w ust. 1 zakaz do dnia 30 czerwca 2026 r. w odniesieniu do firm inwestycyjnych podlegających jego jurysdykcji, jeżeli te firmy inwestycyjne świadczą usługi inwestycyjne na rzecz klientów mających miejsce zamieszkania lub siedzibę w tym państwie członkowskim.

W celu zastosowania zwolnienia, o którym mowa w akapicie pierwszym, państwo członkowskie, które spełnia warunek określony w akapicie pierwszym, powiadamia w tym celu EUNGiPW do dnia 29 września 2024 r. EUNGiPW prowadzi wykaz państw członkowskich korzystających z tego zwolnienia. Wykaz podaje się do publicznej wiadomości i regularnie aktualizuje.";

45)
w art. 50 wprowadza się następujące zmiany:
a)
ust. 2 otrzymuje brzmienie:

"2. Uprawnienia do przyjęcia aktów delegowanych, o których mowa w art. 1 ust. 9, art. 2 ust. 2 lub 3, art. 5 ust. 10, art. 8a ust. 4, art. 17 ust. 3, art. 27 ust. 4 lub 5, art. 31 ust. 4, art. 38k ust. 10, art. 38n ust. 3, art. 40 ust. 8, art. 41 ust. 8, art. 42 ust. 7, art. 45 ust. 10 oraz art. 52 ust. 10, 14b i 15, powierza się Komisji na czas nieokreślony od dnia 2 lipca 2014 r..";

b)
ust. 3 otrzymuje brzmienie:

"3. "Przekazanie uprawnień, o których mowa w art. 1 ust. 9, art. 2 ust. 2 i 3, art. 5 ust. 10, art. 8a ust. 4, art. 17 ust. 3, art. 27 ust. 4 i 5, art. 31 ust. 4, art. 38k ust. 10, art. 38n ust. 3, art. 40 ust. 8, art. 41 ust. 8, art. 42 ust. 7, art. 45 ust. 10 oraz art. 52 ust. 10, 14b i 15, może zostać w dowolnym momencie odwołane przez Parlament Europejski lub przez Radę. Decyzja o odwołaniu kończy przekazanie określonych w niej uprawnień. Decyzja o odwołaniu staje się skuteczna następnego dnia po jej opublikowaniu w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej lub w późniejszym terminie określonym w tej decyzji. Nie wpływa ona na ważność już obowiązujących aktów delegowanych.";

c)
ust. 5 otrzymuje brzmienie:

"5. Akt delegowany przyjęty zgodnie z art. 1 ust. 9, art. 2 ust. 2 lub 3, art. 5 ust. 10, art. 8a ust. 4, art. 7 ust. 3, art. 27 ust. 4 lub 5, art. 31 ust. 4, art. 38k ust. 10, art. 38n ust. 3, art. 40 ust. 8, art. 41 ust. 8, art. 42 ust. 7, art. 45 ust. 10 lub art. 52 ust. 10, 14b lub 15, wchodzi w życie jedynie wówczas, gdy Parlament Europejski albo Rada nie wyraziły sprzeciwu w terminie trzech miesięcy od przekazania tego aktu Parlamentowi Europejskiemu i Radzie lub jeśli przed upływem tego terminu zarówno Parlament Europejski, jak i Rada poinformowały Komisję, że nie wniosą sprzeciwu. Termin ten przedłuża się o trzy miesiące z inicjatywy Parlamentu Europejskiego lub Rady.";

46)
w art. 52 wprowadza się następujące zmiany:
a)
uchyla się ust. 11, 12 i 13;
b)
ust. 14 otrzymuje brzmienie:

"14. Do dnia 30 czerwca 2026 r. EUNGiPW, w ścisłej współpracy z grupą ekspertów zainteresowanych stron ustanowioną na podstawie art. 22b ust. 2, zbada popyt rynkowy na system publikacji informacji skonsolidowanych dla akcji i funduszy inwestycyjnych typu ETF, wpływ tego systemu publikacji informacji skonsolidowanych na funkcjonowanie oraz atrakcyjność i międzynarodową konkurencyjność unijnych rynków i firm, a także to, czy system publikacji informacji skonsolidowanych zrealizował swój cel, jakim jest zmniejszenie asymetrii informacji między uczestnikami rynku i uczynienie Unii bardziej atrakcyjnym miejscem dla inwestycji. EUNGiPW złoży Komisji sprawozdanie na temat zasadności dodania dodatkowych funkcji do systemu publikacji informacji skonsolidowanych, takich jak rozpowszechnianie kodu identyfikacyjnego rynku w odniesieniu do danych przedtransak- cyjnych. Na podstawie tego sprawozdania Komisja w stosownym przypadku przedłoży wniosek ustawodawczy Parlamentowi Europejskiemu i Radzie.

14a. Po upływie trzech lat od wydania pierwszego zezwolenia na prowadzenie systemu publikacji informacji skonsolidowanych Komisja, po przeprowadzeniu konsultacji z EUNGiPW i z grupą ekspertów zainteresowanych stron ustanowioną na podstawie art. 22b ust. 2, przedkłada Parlamentowi Europejskiemu i Radzie sprawozdanie obejmujące następujące kwestie:

a) klasy aktywów objęte systemem publikacji informacji skonsolidowanych;

b) terminowość i jakość danych przekazywanych dostawcy informacji skonsolidowanych;

c) terminowość rozpowszechniania podstawowych danych rynkowych i danych regulacyjnych oraz jakość tych danych;

d) rola podstawowych danych rynkowych i danych regulacyjnych w zmniejszaniu braków we wdrażaniu;

e) liczba użytkowników systemu publikacji informacji skonsolidowanych w poszczególnych klasach aktywów;

f) wpływ podstawowych danych rynkowych i danych regulacyjnych na zaradzenie asymetrii informacji między różnymi uczestnikami rynku kapitałowego;

g) stosowność protokołów przekazywania wykorzystywanych do przekazywania danych dostawcy informacji skonsolidowanych;

h) stosowność i funkcjonowanie systemu redystrybucji dochodów, w szczególności w odniesieniu do podmiotów przekazujących dane będących małymi systemami obrotu;

i) wpływ podstawowych danych rynkowych i danych regulacyjnych na inwestycje w MŚP;

14b. Do dnia 29 marca 2025 r. Komisja w ścisłej współpracy z EUNGiPW oceni możliwość rozszerzenia wymogów określonych w art. 26 niniejszego rozporządzenia na ZAFI zdefiniowane w art. 4 ust. 1 lit. b) dyrektywy 2011/61/UE oraz spółki zarządzające zdefiniowane w art. 2 ust. 1 lit. b) dyrektywy 2009/65/WE, które świadczą usługi inwestycyjne i prowadzą działalność inwestycyjną i które realizują transakcje na instrumentach finansowych. W szczególności Komisja uwzględni w tej ocenie analizę kosztów i korzyści oraz ocenę zakresu takiego rozszerzenia.

Na podstawie tej oceny i z uwzględnieniem celów unii rynków kapitałowych Komisja jest uprawniona do przyjęcia aktów delegowanych zgodnie z art. 50 w celu zmiany niniejszego rozporządzenia poprzez rozszerzenie wymogów ujętych w art. 26, zgodnie z akapitem pierwszym niniejszego ustępu.

14c. Do dnia 29 marca 2028 r. EUNGiPW przedłoży Komisji sprawozdanie oceniające stosowność pułapu wolumenu określonego w art. 5 ust. 1 oraz konieczność jego zniesienia lub objęcia nim innych systemów obrotu lub systemów wykonywania zleceń, które opierają swoje ceny na kursie odniesienia, z uwzględnieniem najlepszych praktyk międzynarodowych, konkurencyjności unijnych rynków finansowych oraz wpływu tego pułapu wolumenu na uczciwy i prawidłowy obrót na rynkach oraz na skuteczność kształtowania cen.";

c)
w ust. 15 wprowadza się następujące zmiany:
(i)
część wprowadzająca otrzymuje brzmienie:

"Komisja jest uprawniona do przyjmowania aktów delegowanych zgodnie z art. 50 w celu uzupełnienia niniejszego rozporządzenia poprzez określenie środków, aby:";

(ii)
uchyla się lit. a)-d);
(iii)
lit. e) otrzymuje brzmienie:

"e) zapewniać, by podstawowe dane rynkowe i dane regulacyjne były dostarczane w oparciu o właściwe zasady handlowe i zaspokajały potrzeby użytkowników tych danych w całej Unii;";

(iv)
uchyla się lit. f);
(v)
lit. g) i h) otrzymują brzmienie:

"g) określić rozwiązania mające zastosowanie w przypadku, gdy dostawca informacji skonsolidowanych nie spełnia już kryteriów wyboru;

h) określić rozwiązania, dzięki którym dostawca informacji skonsolidowanych może nadal prowadzić system publikacji informacji skonsolidowanych, pod warunkiem że żaden nowy podmiot nie uzyska zezwolenia w ramach procedury wyboru.";

47)
w art. 54 wprowadza się następujące zmiany:
a)
uchyla się ust. 2;
b)
dodaje się ustęp w brzmieniu:

"3. Przepisy aktów delegowanych przyjętych na podstawie rozporządzenia (UE) nr 600/2014 mające zastosowanie przed dniem 28 marca 2024 r. mają nadal zastosowanie do dnia rozpoczęcia stosowania aktów delegowanych przyjętych na podstawie rozporządzenia (UE) nr 600/2014 mających zastosowanie od tej daty.".

Artykuł  2

Wejście w życie i stosowanie

Niniejsze rozporządzenie wchodzi w życie dwudziestego dnia po jego opublikowaniu w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej.

Niniejsze rozporządzenie wiąże w całości i jest bezpośrednio stosowane we wszystkich państwach członkowskich.

Sporządzono w Strasburgu dnia 28 lutego 2024 r.

1 Dz.U. C 286 z 27.7.2022, s. 17.
2 Dz.U. C 290 z 29.7.2022, s. 68.
3 Stanowisko Parlamentu Europejskiego z dnia 16 stycznia 2024 r. (dotychczas nieopublikowane w Dzienniku Urzędowym) oraz decyzja Rady z dnia 20 lutego 2024 r.
4 Dyrektywa Parlamentu Europejskiego i Rady 2014/65/UE z dnia 15 maja 2014 r. w sprawie rynków instrumentów finansowych oraz zmieniająca dyrektywę 2002/92/WE i dyrektywę 2011/61/UE (Dz.U. L 173 z 12.6.2014, s. 349).
5 Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 600/2014 z dnia 15 maja 2014 r. w sprawie rynków instrumentów finansowych oraz zmieniające rozporządzenie (UE) nr 648/2012 (Dz.U. L 173 z 12.6.2014, s. 84).
6 Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 1095/2010 z dnia 24 listopada 2010 r. w sprawie ustanowienia Europejskiego Urzędu Nadzoru (Europejskiego Urzędu Nadzoru Giełd i Papierów Wartościowych), zmiany decyzji nr 716/2009/WE i uchylenia decyzji Komisji 2009/77/WE (Dz.U. L 331 z 15.12.2010, s. 84).
7 Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 648/2012 z dnia 4 lipca 2012 r. w sprawie instrumentów pochodnych będących przedmiotem obrotu poza rynkiem regulowanym, kontrahentów centralnych i repozytoriów transakcji (Dz.U. L 201 z 27.7.2012, s. 1).
8 Rozporządzenie delegowane Komisji (UE) 2015/61 z dnia 10 października 2014 r. uzupełniające rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 575/2013 w odniesieniu do wymogu pokrycia wypływów netto dla instytucji kredytowych (Dz.U. L 11 z 17.1.2015, s. 1).
9 Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2015/2365 z dnia 25 listopada 2015 r. w sprawie przejrzystości transakcji finansowanych z użyciem papierów wartościowych i ponownego wykorzystania oraz zmiany rozporządzenia (UE) nr 648/2012 (Dz.U. L 337 z 23.12.2015, s. 1).
10 Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE, Euratom) 2018/1046 z dnia 18 lipca 2018 r. w sprawie zasad finansowych mających zastosowanie do budżetu ogólnego Unii, zmieniające rozporządzenia (UE) nr 1296/2013, (UE) nr 1301/2013, (UE) nr 1303/2013, (UE) nr 1304/2013, (UE) nr 1309/2013, (UE) nr 1316/2013, (UE) nr 223/2014 i (UE) nr 283/2014 oraz decyzję nr 541/2014/UE, a także uchylające rozporządzenie (UE, Euratom) nr 966/2012 (Dz.U. L 193 z 30.7.2018, s. 1).
11 Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2019/834 z dnia 20 maja 2019 r. zmieniające rozporządzenie (UE) nr 648/2012 w odniesieniu do obowiązku rozliczania, zawieszania obowiązku rozliczania, wymogów dotyczących zgłaszania, technik ograniczania ryzyka związanego z kontraktami pochodnymi będącymi przedmiotem obrotu poza rynkiem regulowanym, które nie są rozliczane przez kontrahenta centralnego, rejestracji repozytoriów transakcji i nadzoru nad nimi, a także wymogów dotyczących repozytoriów transakcji (Dz.U. L 141 z 28.5.2019, s. 42).
12 Dz.U. L 123 z 12.5.2016, s. 1.
13 Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 182/2011 z dnia 16 lutego 2011 r. ustanawiające przepisy i zasady ogólne dotyczące trybu kontroli przez państwa członkowskie wykonywania uprawnień wykonawczych przez Komisję (Dz.U. L 55 z 28.2.2011, s. 13).

Zmiany w prawie

ZUS: Renta wdowia - wnioski od stycznia 2025 r.

Od Nowego Roku będzie można składać wnioski o tzw. rentę wdowią, która dotyczy ustalenia zbiegu świadczeń z rentą rodzinną. Renta wdowia jest przeznaczona dla wdów i wdowców, którzy mają prawo do co najmniej dwóch świadczeń emerytalno-rentowych, z których jedno stanowi renta rodzinna po zmarłym małżonku. Aby móc ją pobierać, należy jednak spełnić określone warunki.

Grażyna J. Leśniak 20.11.2024
Zmiany w składce zdrowotnej od 1 stycznia 2026 r. Rząd przedstawił założenia

Przedsiębiorcy rozliczający się według zasad ogólnych i skali podatkowej oraz liniowcy będą od 1 stycznia 2026 r. płacić składkę zdrowotną w wysokości 9 proc. od 75 proc. minimalnego wynagrodzenia, jeśli będą osiągali w danym miesiącu dochód do wysokości 1,5-krotności przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czwartym kwartale roku poprzedniego, włącznie z wypłatami z zysku, ogłaszanego przez prezesa GUS. Będzie też dodatkowa składka w wysokości 4,9 proc. od nadwyżki ponad 1,5-krotność przeciętnego wynagrodzenia, a liniowcy stracą możliwość rozliczenia zapłaconych składek w podatku dochodowym.

Grażyna J. Leśniak 18.11.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności

Usprawnienie i zwiększenie efektywności systemu wdrażania Rozwoju Lokalnego Kierowanego przez Społeczność (RLKS) przewiduje ustawa z dnia 11 października 2024 r. o zmianie ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności. Jak poinformowała w czwartek Kancelaria Prezydenta, Andrzej Duda podpisał ją w środę, 13 listopada. Ustawa wejdzie w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.

Grażyna J. Leśniak 14.11.2024
Do poprawki nie tylko emerytury czerwcowe, ale i wcześniejsze

Problem osób, które w latach 2009-2019 przeszły na emeryturę w czerwcu, przez co - na skutek niekorzystnych zasad waloryzacji - ich świadczenia były nawet o kilkaset złotych niższe od tych, jakie otrzymywały te, które przeszły na emeryturę w kwietniu lub w maju, w końcu zostanie rozwiązany. Emerytura lub renta rodzinna ma - na ich wniosek złożony do ZUS - podlegać ponownemu ustaleniu wysokości. Zdaniem prawników to dobra regulacja, ale równie ważna i paląca jest sprawa wcześniejszych emerytur. Obie powinny zostać załatwione.

Grażyna J. Leśniak 06.11.2024
Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Nowy urlop dla rodziców wcześniaków coraz bliżej - rząd przyjął projekt ustawy

Rada Ministrów przyjęła we wtorek przygotowany w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej projekt ustawy wprowadzający nowe uprawnienie – uzupełniający urlop macierzyński dla rodziców wcześniaków i rodziców dzieci urodzonych w terminie, ale wymagających dłuższej hospitalizacji po urodzeniu. Wymiar uzupełniającego urlopu macierzyńskiego będzie wynosił odpowiednio do 8 albo do 15 tygodni.

Grażyna J. Leśniak 29.10.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.UE.L.2024.791

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Rozporządzenie 2024/791 zmieniające rozporządzenie (UE) nr 600/2014 w odniesieniu do zwiększenia przejrzystości danych, usuwania przeszkód w powstawaniu systemów publikacji informacji skonsolidowanych, optymalizacji obowiązków obrotu oraz zakazu otrzymywania płatności za przepływ zleceń
Data aktu: 28/02/2024
Data ogłoszenia: 08/03/2024
Data wejścia w życie: 28/03/2024