Rozporządzenie wykonawcze 2024/739 wykonujące rozporządzenie (UE) 2023/888 w sprawie środków ograniczających w związku z działaniami destabilizującymi Republikę Mołdawii

ROZPORZĄDZENIE WYKONAWCZE RADY (UE) 2024/739
z dnia 22 lutego 2024 r.
wykonujące rozporządzenie (UE) 2023/888 w sprawie środków ograniczających w związku z działaniami destabilizującymi Republikę Mołdawii

RADA UNII EUROPEJSKIEJ,

uwzględniając Traktat o funkcjonowaniu Unii Europejskiej,

uwzględniając rozporządzenie Rady (UE) 2023/888 z dnia 28 kwietnia 2023 r. w sprawie środków ograniczających w związku z działaniami destabilizującymi Republikę Mołdawii 1 , w szczególności jego art. 13 ust. 1,

uwzględniając wniosek Wysokiego Przedstawiciela Unii do Spraw Zagranicznych i Polityki Bezpieczeństwa,

a także mając na uwadze, co następuje:

(1) W dniu 28 kwietnia 2023 r. Rada przyjęła rozporządzenie (UE) 2023/888.

(2) Unia wciąż zdecydowanie popiera Republikę Mołdawii oraz jej odporność, bezpieczeństwo, stabilność, gospodarkę i dostawy energii w obliczu destabilizujących działań podmiotów zewnętrznych.

(3) W związku z sytuacją w Republice Mołdawii Rada uważa, że do wykazu osób fizycznych i prawnych, podmiotów i organów zamieszczonego w załączniku I do rozporządzenia (UE) 2023/888 należy dodać sześć osób i jeden podmiot.

(4) Należy zatem odpowiednio zmienić rozporządzenie (UE) 2023/888,

PRZYJMUJE NINIEJSZE ROZPORZĄDZENIE:

Artykuł  1

W załączniku I do rozporządzenia (UE) 2023/888 wprowadza się zmiany określone w załączniku do niniejszego rozporządzenia.

Artykuł  2

Niniejsze rozporządzenie wchodzi w życie z dniem jego opublikowania w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej.

Niniejsze rozporządzenie wiąże w całości i jest bezpośrednio stosowane we wszystkich państwach członkowskich.

Sporządzono w Brukseli dnia 22 lutego 2024 r.

ZAŁĄCZNIK

W załączniku I do rozporządzenia (UE) 2023/888 wprowadza się następujące zmiany:
1)
W tytule "A. Osoby fizyczne" dodaje się wpisy w brzmieniu:
Imię i nazwisko Informacje identyfikacyjne Uzasadnienie Data umieszczenia w wykazie
"6. Chiril GUZUN Były funkcjonariusz policji granicznej, obecnie przywódca grupy paramilitarnej »SCUTUL POPORULUI«

Data urodzenia:

27.4.1979

Miejsce urodzenia: Ratus, Criuleni, Mołdawska Socjalistyczna Republika Radziecka

Płeć: mężczyzna

Obywatelstwo: mołdawskie

Chiril Guzun jest założycielem i obecnym przywódcą »Scutul Poporului« - organizacji paramilitarnej w Republice Mołdawii, do której należą m.in. byli wojskowi, funkcjonariusze policji i organów ścigania. Organizacja ta uczestniczy w protestach, wykorzystując przemoc, w szczególności do destabilizacji Republiki Mołdawii. Podczas prób destabilizacji rządu kraju w lutym 2023 r. grupom demonstrantów powiązanym z zdelegalizowanymi później partiami »Partidul Ș OR« i Partii Budowania Europy w Domu, »Partidul Acasă Construim Europa« (PACE) towarzyszyli członkowie »Scutul Poporului«, którzy wzięli udział w zamieszkach i brutalnych demonstracjach i ich wspierali.

Chiril Guzun jest długoletnim znajomym Gheorghe's Cavcaliuc, który jest umieszczony w wykazie i przewodzi partii »PACE«. Cavcaliuc przyznał, że koordynował działania, jeśli chodzi o brutalne protesty, ze stowarzyszeniem Chirila Guzuna. Ponadto, Natalia Guzun, żona Chirila Guzuna jest wiceprezesem partii »PACE«.

Jako przywódca »Scutul Poporului«, poprzez kierowanie demonstracjami, podczas których dochodziło do użycia przemocy, uczestniczenie w nich i ich wspieranie, Chiril Guzun jest odpowiedzialny za działania podważające praworządność, stabilność i bezpieczeństwo w Republice Mołdawii i im zagrażające. Ponadto Chiril Guzun jest powiązany z Gheorghe'em Cavcaliucem i z »Scutul Poporului«.

22.2.2024
7. Dmitry MILYUTIN Zastępca szefa Departamentu Wywiadu Operacyjnego 5. Dyrekcji (rosyjska Federalna Służba Bezpieczeństwa - FSB)

Data urodzenia:

30.5.1967

Miejsce urodzenia: Iżewsk, ZSRR (obecnie Federacja Rosyjska)

Płeć: mężczyzna

Obywatelstwo: rosyjskie

Nr dowodu osobistego: 0134180

Dmitry Milyutin jest zastępcą szefa Departamentu Wywiadu Operacyjnego rosyjskiej Federalnej Służby Bezpieczeństwa (FSB), odpowiedzialnym za tajne operacje Rosji w Republice Mołdawii od 2016 r., szczególnie w regionie Naddniestrza, które to operacje destabilizują porządek konstytucyjny. Za pośrednictwem swoich agentów Dmitry Milyutin kieruje i manipuluje wybranymi podmiotami politycznymi w Republice Mołdawii oraz koordynuje ich działania, aby realizować prorosyjskie programy, podważając tym samym demokratyczny proces polityczny w Republice Mołdawii. Ponadto grupa Dmitra Milyutina jest zaangażowana w organizowanie brutalnych protestów i innych aktów przemocy, do których dochodzi w Republice Mołdawii. Poprzez poważne podważanie demokratycznego procesu politycznego, próby destabilizowania porządku konstytucyjnego, a także udział w organizowaniu brutalnych demonstracji i innych aktów przemocy Dmitry Milyutin wspiera działania podważające suwerenność i niezależność, demokrację, praworządność, stabilność i bezpieczeństwo Republiki Mołdawii i im zagrażające. Jest również powiązany z umieszczonym w wykazie Igorem Chaiką. 22.2.2024
8. Arina Evgheni CORȘ ICOVA Data urodzenia:

28.12.1974

Płeć: kobieta

Obywatelstwo: mołdawskie

Państwowy numer identyfikacyjny (IDNP): 0962011898118

Arina Corș icova kieruje kilkoma grupami przedsiębiorstw komunikacji medialnej w Republice Mołdawii. Jedna z grup jest właścicielem dwóch kanałów telewizyjnych (»ACCENT TV« i »PRIMUL ÎN MOLDOVA«), których działalność została zawieszona przez Republikę Mołdawii za rozpowszechnianie nieprawdziwych informacji na temat napaści na Ukrainę i aktualnych wydarzeń politycznych w Republice Mołdawii. Pomimo utraty licencji telewizyjnej »Primul în Moldova« nadal rozpowszechnia fałszywe oświadczenia mające na celu destabilizację Republiki Mołdawii.

W tym kontekście Arina Corș icova jest bezpośrednio zaangażowana w podważanie demokratycznego procesu politycznego w Republice Mołdawii, prowadząc kampanię dezinformacyjną i otrzymując polityczne poparcie ze strony Ilana Ș ora.

Ponadto jest od dawna współpracowniczką umieszczonego w wykazie Ilana Ș ora: finansowała w przeszłości jego kampanie wyborcze i jest pośrednim udziałowcem »Banca Socială«, zamieszanego w sprawę oszustwa bankowego.

Podważając demokratyczny proces polityczny i destabilizując porządek konstytucyjny Arina Corș icova jest odpowiedzialna za udział w kampanii mającej na celu destabilizację porządku konstytucyjnego w Republice Mołdawii. Ponadto jest powiązana z Ilanem Ș orem.

22.2.2024
9. Dumitru CHITOROAGĂ Data urodzenia:

23.12.1984

Płeć: mężczyzna

Obywatelstwo: mołdawskie

Państwowy numer identyfikacyjny (IDNP): 2002003101445

Numer paszportu: AB1187605

Dumitru Chitoroagă jest zarządcą grupy przedsiębiorstw medialnych będącej właścicielem kilku kanałów komunikacji medialnej w Republice Mołdawii, w których pełni on również funkcję dyrektora. Te kanały komunikacji medialnej promują często przekazy mające na celu utrudnianie i podważanie demokratycznego procesu politycznego poprzez ewidentne fałszywe twierdzenia dotyczące rządu Republiki Mołdawii. Ponadto wyrażają one wyraźne poparcie dla Ilana Ș ora i jego partii politycznej »Ș OR«. Niektóre z tych kanałów były własnością lub zostały założone przez Ilana Ș ora działającego poprzez pośredników.

Republika Mołdawii prawnie zawiesiła działalność szeregu kanałów medialnych, w tym »TV6« i »ORHEI TV«, którymi zarządza Dumitru Chitoroagă, za rozpowszechnianie nieprawdziwych informacji na temat aktualnych wydarzeń politycznych w Republice Mołdawii.

W związku z tym, przez utrudnianie i podważanie demokratycznego procesu politycznego, Dumitru Chitoroagă jest odpowiedzialny za działania podważające demokrację, praworządność, stabilność i bezpieczeństwo w Republice Mołdawii i im zagrażające. Ponadto jest powiązany z Ilanem Ș orem.

22.2.2024
10. Maria ALBOT Doradca ds. stosunków zewnętrznych baszkana Gagauzji Zarządca fundacji »Miron Ș or« Udziałowiec »Banca Socială«

Data urodzenia:

21.1.1986

Płeć: kobieta

Obywatelstwo: mołdawskie Państwowy numer identyfikacyjny (IDNP): 2000088038487

Maria Albot jest długoletnią zaufaną współpracowniczką umieszczonego w wykazie Ilana Ș ora. Obecnie pełni ona kierowniczą rolę w jednej ze jego fundacji - »Miron Ș or«, jest ona również mocno zaangażowana w sprawę oszustwa bankowego, która wpłynęła na stabilność finansową Republiki Mołdawii. Wcześniej zajmowała stanowiska w innych przedsiębiorstwach lub fundacjach należących do Ilana Ș ora lub z nim powiązanych. W związku z tym jest również powiązana z Ilanem Ș orem. 22.2.2024
11. Victor PETROV Polityk, członek Zgromadzenia

Ludowego Gagauzji

Data urodzenia:

29.6.1975

Płeć: mężczyzna

Obywatelstwo: mołdawskie

Państwowy numer identyfikacyjny (IDNP): 0973004885136

Victor Petrov jest zastępcą baszkana Zgromadzenia Ludowego Gagauzji i przywódcą Związku Ludowego Gagauzji, wyraźnie prorosyjskiego ruchu społecznopolitycznego, który połączył się z partią polityczną »Renaș tere«. Otrzymuje poparcie polityczne od umieszczonego w wykazie Ilana Ș ora.

Victor Petrov aktywnie uczestniczy w szerzeniu dezinformacji, nawoływaniu do przemocy i wywoływaniu strachu wśród ludności gagauzyjskiej w Republice Mołdawii w związku z potencjalną utratą autonomii spowodowaną przez władze Kiszyniowa. W związku z tym władze Republiki Mołdawii zablokowały jedną z jego stron internetowych - »gagauznews.md«. Niemniej jednak szerzenie dezinformacji trwa nadal za pośrednictwem nowej domeny - »gagauznews.com« oraz poprzez oświadczenia Victora Petrova.

Podważając demokratyczny proces polityczny i destabilizując porządek konstytucyjny, Victor Petrov wspiera działania i politykę, które podważają i zagrażają demokracji, praworządności i stabilności w Republice Mołdawii. Jest również powiązany z umieszczonym w wykazie Ilanem Ș orem

22.2.2024"
2)
dodaje się tytuł "B. Osoby prawne, podmioty i organy" oraz wpis w brzmieniu:

"B. Osoby prawne, podmioty i organy

Nazwa Informacje identyfikacyjne Uzasadnienie Data umieszczenia w wykazie
1. Stowarzyszenie publiczne - »Epaulettes Poporului« (»stowarzyszenie osób z epoletami«)

(Asociaț ia Obș tească - Asociaț ia Oamenilor cu Epoleț i »Scutul Poporului«)

Rodzaj podmiotu: organizacja pozarządowa - grupa paramilitarna

Adres: 74, Mitropolit Varlam Street, Chiș inău, Republic of Moldova

Numer ewidencyjny: 1022620011296

Strona internetowa: https://m.

facebook.com/people/Scutul-

Poporului/100088028496232/

»Scutul Poporului« jest organizacją paramilitarną w Republice Mołdawii, do której należą m.in. byli wojskowi i funkcjonariusze policji i organów ścigania. Na jej czele stoi Chiril Guzun. Bierze ona udział w protestach, w szczególności mających na celu destabilizację Republiki Mołdawii, dopuszczając się przemocy. Podczas prób destabilizacji rządu kraju w lutym 2023 r. grupom demonstrantów powiązanym z partiami »SOR«, Partią Budującą Europę w Domu, »PACE« towarzyszyli członkowie »Scutul Poporului«, którzy wzięli udział w zamieszkach i brutalnych demonstracjach.

W związku z udziałem w brutalnych demonstracjach i wspieraniem ich »Scutul Poporului« jest odpowiedzialna za działania podważające suwerenność i niezależność Republiki Mołdawii oraz demokrację, praworządność, stabilność i bezpieczeństwo w Republice Mołdawii i im zagrażające. Ponadto »Scutul Poporului« jest powiązana z umieszczonym w wykazie Chirilem Guzunem.

22.2.2024"
1 Dz.U. L 114 z 2.5.2023, s. 1.

Zmiany w prawie

Stosunek prezydenta Dudy do wolnej Wigilii "uległ zawieszeniu"

Prezydent Andrzej Duda powiedział w czwartek, że ubolewa, że w sprawie ustawy o Wigilii wolnej od pracy nie przeprowadzono wcześniej konsultacji z prawdziwego zdarzenia. Jak dodał, jego stosunek do ustawy "uległ niejakiemu zawieszeniu". Wyraził ubolewanie nad tym, że pomimo wprowadzenia wolnej Wigilii, trzy niedziele poprzedzające święto mają być dniami pracującymi. Ustawa czeka na podpis prezydenta.

kk/pap 12.12.2024
ZUS: Renta wdowia - wnioski od stycznia 2025 r.

Od Nowego Roku będzie można składać wnioski o tzw. rentę wdowią, która dotyczy ustalenia zbiegu świadczeń z rentą rodzinną. Renta wdowia jest przeznaczona dla wdów i wdowców, którzy mają prawo do co najmniej dwóch świadczeń emerytalno-rentowych, z których jedno stanowi renta rodzinna po zmarłym małżonku. Aby móc ją pobierać, należy jednak spełnić określone warunki.

Grażyna J. Leśniak 20.11.2024
Zmiany w składce zdrowotnej od 1 stycznia 2026 r. Rząd przedstawił założenia

Przedsiębiorcy rozliczający się według zasad ogólnych i skali podatkowej oraz liniowcy będą od 1 stycznia 2026 r. płacić składkę zdrowotną w wysokości 9 proc. od 75 proc. minimalnego wynagrodzenia, jeśli będą osiągali w danym miesiącu dochód do wysokości 1,5-krotności przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czwartym kwartale roku poprzedniego, włącznie z wypłatami z zysku, ogłaszanego przez prezesa GUS. Będzie też dodatkowa składka w wysokości 4,9 proc. od nadwyżki ponad 1,5-krotność przeciętnego wynagrodzenia, a liniowcy stracą możliwość rozliczenia zapłaconych składek w podatku dochodowym.

Grażyna J. Leśniak 18.11.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności

Usprawnienie i zwiększenie efektywności systemu wdrażania Rozwoju Lokalnego Kierowanego przez Społeczność (RLKS) przewiduje ustawa z dnia 11 października 2024 r. o zmianie ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności. Jak poinformowała w czwartek Kancelaria Prezydenta, Andrzej Duda podpisał ją w środę, 13 listopada. Ustawa wejdzie w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.

Grażyna J. Leśniak 14.11.2024
Do poprawki nie tylko emerytury czerwcowe, ale i wcześniejsze

Problem osób, które w latach 2009-2019 przeszły na emeryturę w czerwcu, przez co - na skutek niekorzystnych zasad waloryzacji - ich świadczenia były nawet o kilkaset złotych niższe od tych, jakie otrzymywały te, które przeszły na emeryturę w kwietniu lub w maju, w końcu zostanie rozwiązany. Emerytura lub renta rodzinna ma - na ich wniosek złożony do ZUS - podlegać ponownemu ustaleniu wysokości. Zdaniem prawników to dobra regulacja, ale równie ważna i paląca jest sprawa wcześniejszych emerytur. Obie powinny zostać załatwione.

Grażyna J. Leśniak 06.11.2024
Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.UE.L.2024.739

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Rozporządzenie wykonawcze 2024/739 wykonujące rozporządzenie (UE) 2023/888 w sprawie środków ograniczających w związku z działaniami destabilizującymi Republikę Mołdawii
Data aktu: 22/02/2024
Data ogłoszenia: 22/02/2024
Data wejścia w życie: 22/02/2024