Zalecenie 3/2023 (2024/626) w odniesieniu do dostosowania obszarów zarządzania gładzicą i witlinkiem

ZALECENIE nr 3/2023 SPECJALNEGO KOMITETU DS. RYBOŁÓWSTWA, USTANOWIONEGO NA MOCY ART. 8 UST. 1 LIT. Q) UMOWY O HANDLU I WSPÓŁPRACY MIĘDZY UNIĄ EUROPEJSKĄ I EUROPEJSKĄ WSPÓLNOTĄ ENERGII ATOMOWEJ, Z JEDNEJ STRONY, A ZJEDNOCZONYM KRÓLESTWEM WIELKIEJ BRYTANII I IRLANDII PÓŁNOCNEJ, Z DRUGIEJ STRONY
z dnia 1 grudnia 2023 r.
w odniesieniu do dostosowania obszarów zarządzania gładzicą i witlinkiem [2024/626]

SPECJALNY KOMITET DS. RYBOŁÓWSTWA,

uwzględniając Umowę o handlu i współpracy między Unią Europejską i Europejską Wspólnotą Energii Atomowej, z jednej strony, a Zjednoczonym Królestwem Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej, z drugiej strony ("umowa"), w szczególności jej art. 504 i art. 508 ust. 2 lit. d),

a także mając na uwadze, co następuje:

(1) Art. 504 ust. 1 umowy stanowi, że Unia Europejska i Zjednoczone Królestwo (każde z osobna "Strona", razem "Strony") zwracają się do Międzynarodowej Rady Badań Morza (ICES) o opinię w sprawie dostosowania obszarów zarządzania i jednostek oceny stosowanych przez ICES w odniesieniu do stad oznaczonych gwiazdką w załączniku 35.

(2) Są to: (i) złocica i szkarłacica (Morze Północne), L/W/2AC4-C; (ii) gładzica (kanał La Manche), PLE/7DE; (iii) turbot i nagład (Morze Północne), T/B/2AC4-C; oraz (iv) witlinek (Morze Celtyckie), WHG/7X7A-C.

(3) W dniu 24 lipca 2023 r. Strony przyjęły zalecenie dotyczące dostosowania obszarów zarządzania w odniesieniu do złocicy, szkarłacicy, turbota i nagłada 1 .

(4) Art. 504 ust. 2 umowy przewiduje, że w terminie sześciu miesięcy od otrzymania opinii Strony wspólnie zapoznają się z tą opinią i wspólnie rozważają dostosowania w obszarach zarządzania danymi stadami, z myślą o wspólnym ustaleniu zmian w wykazie stad i udziałów określonym w załączniku 35.

(5) Strony ustaliły konkluzje w odniesieniu do tych wspólnych wniosków skierowanych do ICES na temat czterech stad na posiedzeniu Specjalnego Komitetu ds. Rybołówstwa w dniu 21 października 2022 r. Ponadto w dniach 27 i 30 marca 2023 r. ICES wydała opinie dotyczące odpowiednio: (i) witlinka (Morze Celtyckie); oraz (ii) gładzicy (kanał La Manche).

(6) Obecnie witlinkiem (Morze Celtyckie) WHG/7X7A-C oraz gładzicą (kanał La Manche) PLE/7DE, zarządza się w ramach łącznego TAC obejmującego więcej niż jedno stado biologiczne, natomiast ICES wydaje opinie na poziomie stada biologicznego:

- witlinek (Morze Celtyckie) WHG/7X7A-C obejmuje dwa różne stada witlinka: stado w Morzu Celtyckim (części zachodnia i centralna kanału La Manche; rejony 7.b-c i 7.e-k) oraz; stado w części wschodniej kanału La Manche (rejon 7d), które stanowi część szerzej pojętego stada w Morzu Północnym i we wschodniej części kanału La Manche, gdzie udział rejonu 7d w TAC WHG/7X7A-C jest uzgadniany w ramach konsultacji trójstronnych między Zjednoczonym Królestwem, Norwegią i Unią.

- Gładzica (kanał La Manche) PLE/7DE, obejmuje dwa różne stada gładzicy (gładzica we wschodniej części kanału La Manche 7d i gładzica w zachodniej części kanału La Manche 7e), którymi zarządza się w ramach jednego TAC. Ponadto ten jeden TAC dla rejonów 7.d. i 7e opiera się na prognozowanych przez ICES połowach w każdym obszarze, które uwzględniają przepływy migracyjne w obie strony między stadami, w tym gładzicy w Morzu Północnym, która w załączniku 36 do umowy jest objęta odrębnym TAC (PLE/2A3AX4).

(7) W swojej rocznej opinii z 30 czerwca 2023 r. w sprawie witlinka i gładzicy ICES zaleciła wdrożenie zarządzania wit- linkiem na poziomie stada, a gładzicy na poziomie obszaru, z uwzględnieniem migracji. W zaleceniu ICES zwróciła uwagę, że mieszając obszary biologiczne i obszary TAC w odniesieniu do różnych stad witlinka i gładzicy, trudno będzie osiągnąć cel, jakim jest prowadzenie połowów na poziomie maksymalnego podtrzymywalnego połowu (MSY) w odniesieniu do obu stad.

(8) Art. 508 ust. 2 lit. d) umowy stanowi, że Specjalny Komitet ds. Rybołówstwa może przyjmować zalecenia dotyczące współpracy w zakresie zrównoważonego zarządzania rybołówstwem w ramach działu piątego (Rybołówstwo) umowy.

(9) Strony uznają, że dostosowanie obszarów zarządzania stadami może być dobrym rozwiązaniem, aby ustalić zrównoważone uprawnienia do połowów.

(10) Strony odnotowały potencjalne wyzwania społeczne i gospodarcze, które mogą wyniknąć z przejścia na zalecany w opinii ICES jeden obszar zarządzania stadem, w tym ze stosowania obowiązku wyładunku. Strony uważają, że elastyczność, polegająca np. na wymianie kontyngentów między Stronami, mogłaby złagodzić te krótkoterminowe skutki społeczne i gospodarcze oraz że elastyczność ta może być uwzględniana przy corocznych konsultacjach między Unią Europejską a Zjednoczonym Królestwem i odzwierciedlana w pisemnym protokole z tych konsultacji,

PRZYJMUJE NINIEJSZE ZALECENIE:

Artykuł  1

Specjalny Komitet ds. Rybołówstwa zaleca, aby w ramach corocznych konsultacji prowadzonych na podstawie art. 498 umowy Strony zarządzały witlinkiem w rejonach 7.b-c i 7.e-k oddzielnie od witlinka w podobszarze 4 i rejonie 7.d, określając oddzielnie w przypisie do pisemnego protokołu z corocznych konsultacji maksymalne ilości witlinka, które można poławiać w rejonie 7.d oraz w rejonach 7.b-c, e-k w ramach TAC dla Morza Celtyckiego (WHG/7X7A-C).

Specjalny Komitet ds. Rybołówstwa zaleca ponadto, aby ogólna kwota przydzielona na rejon 7.d odpowiadała kwocie uprawnień do połowów witlinka w Morzu Północnym i we wschodniej części kanału La Manche określonej w corocznych trójstronnych konsultacjach między Zjednoczonym Królestwem, Norwegią i Unią.

Artykuł  2

Specjalny Komitet ds. Rybołówstwa zaleca, aby w ramach corocznych konsultacji prowadzonych na podstawie art. 498 umowy Strony zarządzały gładzicą w rejonach 7.d i 7.e na poziomie jednego obszaru, określając w przypisie do pisemnego protokołu z corocznych konsultacji oddzielnie maksymalne ilości gładzicy, które można poławiać w rejonie 7.d oraz w rejonie 7.e w ramach TAC dla kanału la Manche (PLE/7DE).

Artykuł  3

Specjalny Komitet ds. Rybołówstwa zaleca, aby w celu uwzględnienia potencjalnych skutków społecznych i gospodarczych w ramach corocznych konsultacji zgodnie z art. 498 umowy Strony rozważyły środki łagodzące.

Sporządzono w Brukseli i Londynie dnia 1 grudnia 2023 r.
1 Zalecenie nr 2/2023 Specjalnego Komitetu ds. Rybołówstwa, ustanowionego na mocy art. 8 ust. 1 lit. q) Umowy o handlu i współpracy między Unią Europejską i Europejską Wspólnotą Energii Atomowej, z jednej strony, a Zjednoczonym Królestwem Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej, z drugiej strony z dnia 24 lipca 2023 r. w odniesieniu do dostosowania obszarów zarządzania złocicą, szkarłacicą, turbotem i nagładem (Dz.U. L 198 z 8.8.2023, s. 44).

Zmiany w prawie

ZUS: Renta wdowia - wnioski od stycznia 2025 r.

Od Nowego Roku będzie można składać wnioski o tzw. rentę wdowią, która dotyczy ustalenia zbiegu świadczeń z rentą rodzinną. Renta wdowia jest przeznaczona dla wdów i wdowców, którzy mają prawo do co najmniej dwóch świadczeń emerytalno-rentowych, z których jedno stanowi renta rodzinna po zmarłym małżonku. Aby móc ją pobierać, należy jednak spełnić określone warunki.

Grażyna J. Leśniak 20.11.2024
Zmiany w składce zdrowotnej od 1 stycznia 2026 r. Rząd przedstawił założenia

Przedsiębiorcy rozliczający się według zasad ogólnych i skali podatkowej oraz liniowcy będą od 1 stycznia 2026 r. płacić składkę zdrowotną w wysokości 9 proc. od 75 proc. minimalnego wynagrodzenia, jeśli będą osiągali w danym miesiącu dochód do wysokości 1,5-krotności przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czwartym kwartale roku poprzedniego, włącznie z wypłatami z zysku, ogłaszanego przez prezesa GUS. Będzie też dodatkowa składka w wysokości 4,9 proc. od nadwyżki ponad 1,5-krotność przeciętnego wynagrodzenia, a liniowcy stracą możliwość rozliczenia zapłaconych składek w podatku dochodowym.

Grażyna J. Leśniak 18.11.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności

Usprawnienie i zwiększenie efektywności systemu wdrażania Rozwoju Lokalnego Kierowanego przez Społeczność (RLKS) przewiduje ustawa z dnia 11 października 2024 r. o zmianie ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności. Jak poinformowała w czwartek Kancelaria Prezydenta, Andrzej Duda podpisał ją w środę, 13 listopada. Ustawa wejdzie w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.

Grażyna J. Leśniak 14.11.2024
Do poprawki nie tylko emerytury czerwcowe, ale i wcześniejsze

Problem osób, które w latach 2009-2019 przeszły na emeryturę w czerwcu, przez co - na skutek niekorzystnych zasad waloryzacji - ich świadczenia były nawet o kilkaset złotych niższe od tych, jakie otrzymywały te, które przeszły na emeryturę w kwietniu lub w maju, w końcu zostanie rozwiązany. Emerytura lub renta rodzinna ma - na ich wniosek złożony do ZUS - podlegać ponownemu ustaleniu wysokości. Zdaniem prawników to dobra regulacja, ale równie ważna i paląca jest sprawa wcześniejszych emerytur. Obie powinny zostać załatwione.

Grażyna J. Leśniak 06.11.2024
Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Nowy urlop dla rodziców wcześniaków coraz bliżej - rząd przyjął projekt ustawy

Rada Ministrów przyjęła we wtorek przygotowany w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej projekt ustawy wprowadzający nowe uprawnienie – uzupełniający urlop macierzyński dla rodziców wcześniaków i rodziców dzieci urodzonych w terminie, ale wymagających dłuższej hospitalizacji po urodzeniu. Wymiar uzupełniającego urlopu macierzyńskiego będzie wynosił odpowiednio do 8 albo do 15 tygodni.

Grażyna J. Leśniak 29.10.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.UE.L.2024.626

Rodzaj: Zalecenie
Tytuł: Zalecenie 3/2023 (2024/626) w odniesieniu do dostosowania obszarów zarządzania gładzicą i witlinkiem
Data aktu: 01/12/2023
Data ogłoszenia: 26/02/2024
Data wejścia w życie: 26/02/2024