Decyzja 2024/571 w sprawie stanowiska, które ma być zajęte w imieniu Unii Europejskiej podczas 13. konferencji ministerialnej Światowej Organizacji Handlu w odniesieniu do przystąpienia Związku Komorów do WTO

DECYZJA RADY (UE) 2024/571
z dnia 23 stycznia 2024 r.
w sprawie stanowiska, które ma być zajęte w imieniu Unii Europejskiej podczas 13. konferencji ministerialnej Światowej Organizacji Handlu w odniesieniu do przystąpienia Związku Komorów do WTO

RADA UNII EUROPEJSKIEJ,

uwzględniając Traktat o funkcjonowaniu Unii Europejskiej, w szczególności jego art. 207 ust. 4 akapit pierwszy w związku z jego art. 218 ust. 9,

uwzględniając wniosek Komisji Europejskiej,

a także mając na uwadze, co następuje:

(1) Porozumienie z Marrakeszu ustanawiające Światową Organizację Handlu (zwane dalej "porozumieniem WTO") zostało zawarte przez Unię w drodze decyzji Rady 94/800/WE 1  i weszło w życie dnia 1 stycznia 1995 r.

(2) Na podstawie art. IV:1 i IX:1 porozumienia WTO konferencja ministerialna Światowej Organizacji Handlu (zwanej dalej "WTO") jest uprawniona do przyjmowania decyzji na zasadzie konsensusu.

(3) Konferencja ministerialna WTO na 13. posiedzeniu w dniach 26-29 lutego 2024 r. może przyjąć decyzję dotyczącą przystąpienia Związku Komorów (zwanego dalej "Komorami") do WTO.

(4) Należy ustalić stanowisko, które ma być zajęte w imieniu Unii podczas 13. konferencji ministerialnej WTO, gdyż decyzje te są wiążące dla Unii.

(5) Negocjacje w sprawie przystąpienia Komorów do WTO rozpoczęły się w 2007 r. Grupę roboczą ds. przystąpienia Związku Komorów do WTO (zwaną dalej "grupą roboczą") powołano 9 października 2007 r. Dziewiąte posiedzenie grupy roboczej odbyło się 5 października 2023 r.

(6) Negocjacje wielostronne w sprawie dodatkowych obszarów związanych z handlem są nadal w toku. W 2022 r. Komisja, w imieniu Unii, zakończyła negocjacje dwustronne w sprawie kompleksowej serii zobowiązań dotyczących otwarcia rynku po stronie Związku Komorów.

(7) Oczekuje się, że przystąpienie do WTO przyczyni się w sposób pozytywny i trwały do postępu reform gospodarczych i zrównoważonego rozwoju Komorów. Unia powinna zatem wspierać przystąpienie Komorów do WTO,

PRZYJMUJE NINIEJSZĄ DECYZJĘ:

Artykuł  1

Stanowisko, które ma być zajęte w imieniu Unii na 13. posiedzeniu konferencji ministerialnej WTO polega na przyłączeniu się do konsensusu osiągniętego wśród członków WTO w odniesieniu do przyjęcia decyzji w sprawie przystąpienia Komorów do WTO.

Artykuł  2

Niniejsza decyzja wchodzi w życie z dniem jej przyjęcia.

Sporządzono w Brukseli dnia 23 stycznia 2024 r.
1 Decyzja Rady 94/800/WE z dnia 22 grudnia 1994 r. dotycząca zawarcia w imieniu Wspólnoty Europejskiej w dziedzinach wchodzących w zakres jej kompetencji, porozumień, będących wynikiem negocjacji wielostronnych w ramach Rundy Urugwajskiej (1986-1994) (Dz.U. L 336 z 23.12.1994, s. 1).

Zmiany w prawie

Przedłużenie ważności rozporządzenia o warunkach zabudowy z podpisem prezydenta

Podczas ostatniego posiedzenia Senat nie wniósł poprawek do noweli ustawy o dostępności wydłużającej o dwa lata ważność rozporządzenia w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie. Ma ono wygasnąć 20 września br. Brak rozporządzenia sparaliżowałby realizację inwestycji. W piątek prezydent podpisał ustawę.

Renata Krupa-Dąbrowska 19.07.2024
Nieczytelna preskrypcja? Farmaceuta sam zadecyduje o dawkowaniu leku

Jeśli na recepcie w ogóle nie wypisano dawkowania leku albo jest ono niemożliwe do rozczytania, farmaceuta sam będzie mógł zadecydować, jaka dawka będzie odpowiednia dla pacjenta. Będzie mógł wydać też pacjentowi maksymalnie cztery opakowania leku, a nie jak do tej pory dwa. Te zasady nie będą jednak dotyczyły leków zawierających substancje psychotropowe lub środki odurzające.

Inga Stawicka 19.07.2024
Renta wdowia będzie dużo kosztować

Współmałżonek zmarłej osoby będzie mógł pobierać równocześnie rentę rodzinną i inne świadczenie emerytalno-rentowe w wybranym przez siebie wariancie – tzw. rentę wdowią. Nie będzie już musiał, jak obecnie, decydować się na wybór tylko jednego świadczenia. Nowe przepisy miałyby wejść w życie od początku 2025 roku. Koszt wprowadzenia renty wdowiej dla państwa wyniesie tylko na początku 8-10 mld zł rocznie.

Beata Dązbłaż 18.07.2024
Nowe podstawy programowe dla kilku zawodów szkolnictwa branżowego

Od września zmienią się podstawy programowe kształcenia w zawodach: elektromechanik pojazdów samochodowych oraz technik pojazdów samochodowych, operator obrabiarek skrawających i technik weterynarii. Określona też została podstawa programowa kształcenia w nowym zawodzie technik elektromobilności.

Agnieszka Matłacz 08.07.2024
Kary za wykroczenia i przestępstwa skarbowe rosną od lipca po raz drugi w tym roku

41 mln 281 tys. 920 złotych może od lipca wynieść maksymalna kara za przestępstwo skarbowe. Najniższa grzywna za wykroczenie wynosi natomiast 430 złotych. Wzrost kar ma związek z podwyższeniem wysokości minimalnego wynagrodzenia. Od lipca 2024 roku wynosi ono 4300 złotych.

Krzysztof Koślicki 01.07.2024
Przepisy o głosowaniu korespondencyjnym bez poprawek Senatu

W środę Senat nie zgłosił poprawek do noweli kodeksu wyborczego, która umożliwia głosowanie korespondencyjne wszystkim obywatelom zarówno w kraju, jak i za granicą. 54 senatorów było za, a 30 przeciw. Ustawa trafi teraz do prezydenta. Poprzedniego dnia takie rozwiązanie rekomendowały jednomyślnie senackie komisje Praw Człowieka i Praworządności, Samorządu Terytorialnego i Administracji Państwowej oraz Komisja Ustawodawcza.

Grażyna J. Leśniak 26.06.2024