Dyrektywa 2024/505 w sprawie zmiany dyrektywy 2005/36/WE w odniesieniu do uznawania kwalifikacji zawodowych pielęgniarek odpowiedzialnych za opiekę ogólną, które odbyły kształcenie w Rumunii

DYREKTYWA PARLAMENTU EUROPEJSKIEGO I RADY (UE) 2024/505
z dnia 7 lutego 2024 r.
w sprawie zmiany dyrektywy 2005/36/WE w odniesieniu do uznawania kwalifikacji zawodowych pielęgniarek odpowiedzialnych za opiekę ogólną, które odbyły kształcenie w Rumunii
(Tekst mający znaczenie dla EOG)

PARLAMENT EUROPEJSKI I RADA UNII EUROPEJSKIEJ,

uwzględniając Traktat o funkcjonowaniu Unii Europejskiej, w szczególności jego art. 46, art. 53 ust. 1 i art. 62,

uwzględniając wniosek Komisji Europejskiej,

po przekazaniu projektu aktu ustawodawczego parlamentom narodowym,

uwzględniając opinię Europejskiego Komitetu Ekonomiczno-Społecznego 1 ,

stanowiąc zgodnie ze zwykłą procedurą ustawodawczą 2 ,

a także mając na uwadze, co następuje:

(1) Zgodnie z dyrektywą 2005/36/WE Parlamentu Europejskiego i Rady 3  do uznania określonych kwalifikacji wydawanych w Rumunii pielęgniarkom odpowiedzialnym za opiekę ogólną zastosowanie mają szczegółowe przepisy dotyczące praw nabytych.

(2) Pielęgniarki odpowiedzialne za opiekę ogólną, których kształcenie nie spełniało minimalnych wymogów określonych w dyrektywie 2005/36/WE, a które rozpoczęło się przed dniem przystąpienia Rumunii do Unii, mogą korzystać z uznania kwalifikacji zawodowych na podstawie art. 33a dyrektywy 2005/36/WE, jeżeli spełniają określone w nim wymogi.

(3) Niektóre przyjmujące państwa członkowskie uznały kwalifikacje zawodowe pielęgniarek odpowiedzialnych za opiekę ogólną, które odbyły kształcenie w Rumunii, ale których kwalifikacje nie spełniały wymogów uprawniających do korzystania z uznania na podstawie art. 33a dyrektywy 2005/36/WE do celów dostępu do tego samego zawodu w danym państwie członkowskim. Te przyjmujące państwa członkowskie zastosowały w tym celu przepisy o uznawaniu na podstawie Traktatu o funkcjonowaniu Unii Europejskiej oraz odpowiednie orzecznictwo Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej albo ogólny system określony w art. 10-14 tej dyrektywy. Ten ogólny system stosowano w oparciu o założenie, że pielęgniarki, które odbyły kształcenie w Rumunii, mogą korzystać z ogólnego systemu w ten sam sposób co pielęgniarki odpowiedzialne za opiekę ogólną, które nie odbyły kształcenia w Rumunii i których kwalifikacje nie spełniały wymogów art. 33 tej dyrektywy, do którego odnosi się art. 10 lit. b) tej dyrektywy. Aby chronić takie prawa nabyte oraz uzasadnione oczekiwania pielęgniarek, które z nich skorzystały, państwa członkowskie powinny zapewnić, aby takie uznanie kwalifikacji zawodowych pielęgniarek, które odbyły kształcenie w Rumunii, ale których kwalifikacje nie spełniały wymogów różnych wersji art. 33a dyrektywy 2005/36/WE mających zastosowanie do czasu wejścia w życie niniejszej dyrektywy, pozostało ważne. Ponadto aby poprawić jasność i pewność prawa w odniesieniu do faktu, że ocena dokonywana na podstawie art. 10-14 dyrektywy 2005/36/WE ma mieć zastosowanie do sytuacji, w których kwalifikacje pielęgniarki nie spełniają wymogów art. 33a dyrektywy 2005/36/WE zmienionego niniejszą dyrektywą, w art. 10 lit. b) dyrektywy 2005/36/WE należy wprowadzić konkretne odniesienie do tego zmienianego artykułu.

(4) Rumunia ustanowiła specjalny program podwyższania kwalifikacji, aby umożliwić uczestnikom podniesienie ich kwalifikacji zawodowych w celu spełnienia wszystkich minimalnych wymogów w zakresie kształcenia określonych w dyrektywie 2005/36/WE dla zawodu pielęgniarki odpowiedzialnej za opiekę ogólną. W tym celu Rumunia nawiązała uprzednio kontakt z innymi państwami członkowskimi i Komisją.

(5) Rumunia wprowadziła specjalny program podwyższania kwalifikacji w drodze wspólnego zarządzenia Ministra Edukacji Narodowej i Ministra Zdrowia nr 4317/943/2014 4 . Zostało ono zatwierdzone przez Rumuńskie Stowarzyszenie Pielęgniarek, Położnych i Asystentów Medycznych oraz zatwierdzone zarządzeniem Ministra Edukacji Narodowej nr 5114/2014 5 .

(6) Specjalny program podwyższania kwalifikacji został ustanowiony dla osób posiadających dokument potwierdzający posiadanie kwalifikacji, o którym mowa w art. 33a dyrektywy 2005/36/WE, a także dla osób posiadających dokument potwierdzający posiadanie określonych kwalifikacji uzyskanych na poziomie ponadśrednim wymienionych w art. 4 zarządzenia Ministra Edukacji Narodowej nr 5114/2014.

(7) W 2018 r. Rumunia przedstawiła wyniki specjalnego programu podwyższania kwalifikacji odpowiedniej grupie ekspertów, tj. grupie koordynatorów ds. uznawania kwalifikacji zawodowych, a w następstwie konsultacji żadne państwo członkowskie nie zgłosiło sprzeciwu wobec propozycji, aby absolwenci tego programu mogli korzystać z korzystniejszego systemu uznawania kwalifikacji.

(8) W dniu 11 maja 2020 r. Komisja opublikowała - na podstawie art. 60 ust. 2 dyrektywy 2005/36/WE - sprawozdanie na temat wyników specjalnego programu podwyższania kwalifikacji. W sprawozdaniu tym stwierdzono, że Rumunia wdrożyła wynegocjowany uprzednio z państwami członkowskimi specjalny program podwyższania kwalifikacji w celu umożliwienia jego uczestnikom podwyższenia ich kwalifikacji, aby spełniali minimalne wymogi określone w dyrektywie 2005/36/WE.

(9) W celu włączenia specjalnego programu podwyższania kwalifikacji do kryteriów uznawania w oparciu o prawa nabyte właściwe dla pielęgniarek odpowiedzialnych za opiekę ogólną, które odbyły kształcenie w Rumunii, należy zmienić art. 33a dyrektywy 2005/36/WE tak, aby kwalifikacje pielęgniarek posiadających odpowiednie dokumenty potwierdzające ukończenie tego programu mogły być uznawane bez konieczności potwierdzania doświadczenia zawodowego w Rumunii, jak ma to miejsce obecnie.

(10) Należy zatem odpowiednio zmienić dyrektywę 2005/36/WE,

PRZYJMUJĄ NINIEJSZĄ DYREKTYWĘ:

Artykuł  1

W dyrektywie 2005/36/WE wprowadza się następujące zmiany:

1)
art. 10 lit. b) otrzymuje brzmienie:

"b) w przypadku lekarzy posiadających podstawowy poziom wykształcenia medycznego, lekarzy specjalistów, pielęgniarek odpowiedzialnych za opiekę ogólną, lekarzy dentystów, wyspecjalizowanych lekarzy dentystów, lekarzy weterynarii, położnych, farmaceutów i architektów - jeżeli migrant nie spełnia wymogów dotyczących odbycia faktycznej i zgodnej z prawem praktyki zawodowej, o których mowa w art. 23, 27, 33, 33a, 37, 39, 43 i 49;";

2)
art. 33a otrzymuje brzmienie:

"Artykuł 33a

Prawa nabyte właściwe dla pielęgniarek odpowiedzialnych za opiekę ogólną, które odbyły kształcenie w Rumunii

1. W odniesieniu do rumuńskich kwalifikacji pielęgniarek odpowiedzialnych za opiekę ogólną zastosowanie mają jedynie przepisy dotyczące praw nabytych określone w ust. 2.

2. W przypadku obywateli państw członkowskich, którzy ukończyli kształcenie pielęgniarki odpowiedzialnej za opiekę ogólną w Rumunii, i których program kształcenia nie spełniał minimalnych wymogów w zakresie kształcenia określonych w art. 31, państwa członkowskie uznają za wystarczający dowód:

a) którykolwiek spośród poniższych dokumentów potwierdzających posiadanie kwalifikacji pielęgniarki odpowiedzialnej za opiekę ogólną, pod warunkiem że dokumentowi takiemu towarzyszy zaświadczenie, że ci obywatele państwa członkowskiego faktycznie i zgodnie z prawem wykonywali zawód pielęgniarki odpowiedzialnej za opiekę ogólną w Rumunii, w tym ponosili pełną odpowiedzialność za planowanie, organizację i sprawowanie opieki pielęgniarskiej nad pacjentami, przez co najmniej trzy kolejne lata w okresie pięciu lat poprzedzających datę wydania tego zaświadczenia:

(i) Certficat de competente profesionale de asistent medical generalist uzyskany w wyniku kształcenia ponadśredniego w scoala postliceala, poświadczający kształcenie rozpoczęte przed dniem 1 stycznia 2007 r.;

(ii) Diploma de absolvire de asistent medical generalist uzyskany w wyniku krótkiego cyklu studiów wyższych, poświadczający kształcenie rozpoczęte przed dniem 1 października 2003 r.; lub

(iii) Diploma de licenta de asistent medical generalist uzyskany w wyniku długiego cyklu studiów wyższych, poświadczający kształcenie rozpoczęte przed dniem 1 października 2003 r.;

b) którykolwiek spośród dokumentów potwierdzających posiadanie kwalifikacji wymienionych w lit. a) pkt (ii) oraz (iii), pod warunkiem że dokumentowi temu towarzyszy następujący dokument potwierdzający posiadanie kwalifikacji uzyskanych na podstawie specjalnego programu podwyższania kwalifikacji: Diploma de licenta, o którym mowa w art. 3 ust. 2 wspólnego zarządzenia Ministra Edukacji Narodowej i Ministra Zdrowia nr 4317/943/2014 z dnia 11 sierpnia 2014 r. w sprawie zatwierdzenia specjalnego programu podwyższania kwalifikacji dotyczącego kształcenia podstawowego pielęgniarek odpowiedzialnych za opiekę ogólną odbytego przed dniem 1 stycznia 2007 r. dla absolwentów szkół pomaturalnych i wyższych (Dziennik Urzędowy Rumunii nr 624 z dnia 26 sierpnia 2014 r.), któremu towarzyszy suplement do dyplomu potwierdzający, że dana osoba ukończyła specjalny program podwyższania kwalifikacji; lub

c) którykolwiek spośród dokumentów potwierdzających posiadanie kwalifikacji uzyskanych na poziomie ponadśred- nim wymienionych w art. 4 zarządzenia Ministra Edukacji Narodowej nr 5114/2014 w sprawie zatwierdzenia metodologii organizacji, prowadzenia i ukończenia specjalnego programu podwyższania kwalifikacji dotyczącego kształcenia podstawowego pielęgniarek odpowiedzialnych za opiekę ogólną odbytego przed dniem 1 stycznia 2007 r. dla absolwentów szkół pomaturalnych (Dziennik Urzędowy Rumunii nr 5 z dnia 6 stycznia 2015 r.), pod warunkiem że dokumentowi temu towarzyszy następujący dokument potwierdzający posiadanie kwalifikacji uzyskanych na podstawie specjalnego programu podwyższania kwalifikacji: Certificat de revalorizare a competentelor profesionale, o którym mowa w art. 3 ust. 1 oraz w załączniku 3 do wspólnego zarządzenia Ministra Edukacji Narodowej i Ministra Zdrowia nr 4317/943/2014 oraz w art. 16 zarządzenia Ministra Edukacji Narodowej nr 5114/2014.";

3)
dodaje się artykuł w brzmieniu:

"Artykuł 33b

Ważność praw nabytych przed dniem 3 marca 2024 r.

Przyjmujące państwa członkowskie gwarantują ważność uznania rumuńskich kwalifikacji do wykonywania zawodu pielęgniarki odpowiedzialnejza opiekę ogólną przyznanego na podstawie art. 10-14 niniejszejdyrektywy przed dniem 3 marca 2024 r. w przypadku obywateli państw członkowskich, którzy odbyli w Rumunii kształcenie jako pielęgniarki odpowiedzialne za opiekę ogólną i nie spełniali wymogów:

a) art. 33a niniejszej dyrektywy w wersji obowiązującej w dniu 1 stycznia 2007 r.; lub

b) art. 33a niniejszej dyrektywy, w brzmieniu zmienionym dyrektywą Parlamentu Europejskiego i Rady 2013/55/UE * .

Artykuł  2
1. 
Państwa członkowskie wprowadzają w życie przepisy ustawowe, wykonawcze i administracyjne niezbędne do wykonania niniejszej dyrektywy do dnia 4 marca 2025 r. Niezwłocznie powiadamiają o tym Komisję.

Przepisy przyjęte przez państwa członkowskie zawierają odniesienie do niniejszej dyrektywy lub odniesienie takie towarzyszy ich urzędowej publikacji. Sposób dokonywania takiego odniesienia określany jest przez państwa członkowskie.

2. 
Państwa członkowskie przekazują Komisji teksty podstawowych przepisów prawa krajowego, przyjętych w dziedzinie objętej niniejszą dyrektywą.
Artykuł  3

Niniejsza dyrektywa wchodzi w życie dwudziestego dnia po jej opublikowaniu w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej.

Niniejsza dyrektywa skierowana jest do państw członkowskich.

Sporządzono w Strasburgu dnia 7 lutego 2024 r.

q

1 Opinia z dnia 25 października 2023 r. (dotychczas nieopublikowana w Dzienniku Urzędowym).
2 Stanowisko Parlamentu Europejskiego z dnia 12 grudnia 2023 r. (dotychczas nieopublikowane w Dzienniku Urzędowym) oraz decyzja Rady z dnia 23 stycznia 2024 r.
3 Dyrektywa 2005/36/WE Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 7 września 2005 r. w sprawie uznawania kwalifikacji zawodowych (Dz.U. L 255 z 30.9.2005, s. 22).
4 Wspólne zarządzenie Ministra Edukacji Narodowej i Ministra Zdrowia nr 4317/943/2014 z dnia 11 sierpnia 2014 r. w sprawie zatwierdzenia specjalnego programu podwyższania kwalifikacji dotyczącego kształcenia podstawowego pielęgniarek odpowiedzialnych za opiekę ogólną odbytego przed dniem 1 stycznia 2007 r. dla absolwentów szkół pomaturalnych i wyższych (Dziennik Urzędowy Rumunii nr 624 z dnia 26 sierpnia 2014 r.).
5 Zarządzenie Ministra Edukacji Narodowej nr 5114/2014 z dnia 15 grudnia 2014 r. w sprawie zatwierdzenia metodologii organizacji, prowadzenia i ukończenia specjalnego programu podwyższania kwalifikacji dotyczącego kształcenia podstawowego pielęgniarek odpowiedzialnych za opiekę ogólną odbytego przed dniem 1 stycznia 2007 r. dla absolwentów szkół pomaturalnych (Dziennik Urzędowy Rumunii nr 5 z dnia 6 stycznia 2015 r.).
* Dyrektywa Parlamentu Europejskiego i Rady 2013/55/UE z dnia 20 listopada 2013 r. zmieniająca dyrektywę 2005/36/WE w sprawie uznawania kwalifikacji zawodowych i rozporządzenie (UE) nr 1024/2012 w sprawie współpracy administracyjnej za pośrednictwem systemu wymiany informacji na rynku wewnętrznym ("rozporządzenie w sprawie IMI") (Dz.U. L 354 z 28.12.2013, s. 132).".

Zmiany w prawie

Przedłużenie ważności rozporządzenia o warunkach zabudowy z podpisem prezydenta

Podczas ostatniego posiedzenia Senat nie wniósł poprawek do noweli ustawy o dostępności wydłużającej o dwa lata ważność rozporządzenia w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie. Ma ono wygasnąć 20 września br. Brak rozporządzenia sparaliżowałby realizację inwestycji. W piątek prezydent podpisał ustawę.

Renata Krupa-Dąbrowska 19.07.2024
Nieczytelna preskrypcja? Farmaceuta sam zadecyduje o dawkowaniu leku

Jeśli na recepcie w ogóle nie wypisano dawkowania leku albo jest ono niemożliwe do rozczytania, farmaceuta sam będzie mógł zadecydować, jaka dawka będzie odpowiednia dla pacjenta. Będzie mógł wydać też pacjentowi maksymalnie cztery opakowania leku, a nie jak do tej pory dwa. Te zasady nie będą jednak dotyczyły leków zawierających substancje psychotropowe lub środki odurzające.

Inga Stawicka 19.07.2024
Renta wdowia będzie dużo kosztować

Współmałżonek zmarłej osoby będzie mógł pobierać równocześnie rentę rodzinną i inne świadczenie emerytalno-rentowe w wybranym przez siebie wariancie – tzw. rentę wdowią. Nie będzie już musiał, jak obecnie, decydować się na wybór tylko jednego świadczenia. Nowe przepisy miałyby wejść w życie od początku 2025 roku. Koszt wprowadzenia renty wdowiej dla państwa wyniesie tylko na początku 8-10 mld zł rocznie.

Beata Dązbłaż 18.07.2024
Nowe podstawy programowe dla kilku zawodów szkolnictwa branżowego

Od września zmienią się podstawy programowe kształcenia w zawodach: elektromechanik pojazdów samochodowych oraz technik pojazdów samochodowych, operator obrabiarek skrawających i technik weterynarii. Określona też została podstawa programowa kształcenia w nowym zawodzie technik elektromobilności.

Agnieszka Matłacz 08.07.2024
Kary za wykroczenia i przestępstwa skarbowe rosną od lipca po raz drugi w tym roku

41 mln 281 tys. 920 złotych może od lipca wynieść maksymalna kara za przestępstwo skarbowe. Najniższa grzywna za wykroczenie wynosi natomiast 430 złotych. Wzrost kar ma związek z podwyższeniem wysokości minimalnego wynagrodzenia. Od lipca 2024 roku wynosi ono 4300 złotych.

Krzysztof Koślicki 01.07.2024
Przepisy o głosowaniu korespondencyjnym bez poprawek Senatu

W środę Senat nie zgłosił poprawek do noweli kodeksu wyborczego, która umożliwia głosowanie korespondencyjne wszystkim obywatelom zarówno w kraju, jak i za granicą. 54 senatorów było za, a 30 przeciw. Ustawa trafi teraz do prezydenta. Poprzedniego dnia takie rozwiązanie rekomendowały jednomyślnie senackie komisje Praw Człowieka i Praworządności, Samorządu Terytorialnego i Administracji Państwowej oraz Komisja Ustawodawcza.

Grażyna J. Leśniak 26.06.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.UE.L.2024.505

Rodzaj: Dyrektywa
Tytuł: Dyrektywa 2024/505 w sprawie zmiany dyrektywy 2005/36/WE w odniesieniu do uznawania kwalifikacji zawodowych pielęgniarek odpowiedzialnych za opiekę ogólną, które odbyły kształcenie w Rumunii
Data aktu: 07/02/2024
Data ogłoszenia: 12/02/2024
Data wejścia w życie: 03/03/2024, 12/02/2024