Rozporządzenie delegowane 2024/371 uzupełniające dyrektywę Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2020/2184 poprzez ustanowienie zharmonizowanych specyfikacji dotyczących oznakowania produktów do kontaktu z wodą przeznaczoną do spożycia przez ludzi

ROZPORZĄDZENIE DELEGOWANE KOMISJI (UE) 2024/371
z dnia 23 stycznia 2024 r.
uzupełniające dyrektywę Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2020/2184 poprzez ustanowienie zharmonizowanych specyfikacji dotyczących oznakowania produktów do kontaktu z wodą przeznaczoną do spożycia przez ludzi
(Tekst mający znaczenie dla EOG)

KOMISJA EUROPEJSKA,

uwzględniając Traktat o funkcjonowaniu Unii Europejskiej,

uwzględniając dyrektywę Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2020/2184 z dnia 16 grudnia 2020 r. w sprawie jakości wody przeznaczonej do spożycia przez ludzi 1 , w szczególności jej art. 11 ust. 11,

a także mając na uwadze, co następuje:

(1) W art. 11 dyrektywy (UE) 2020/2184 zobowiązano państwa członkowskie do zapewnienia, aby niektóre materiały do kontaktu z wodą przeznaczoną do spożycia przez ludzi nie wpływały negatywnie - bezpośrednio lub pośrednio - na ochronę zdrowia ludzkiego, nie wpływały niekorzystnie na barwę, zapach lub smak wody, nie sprzyjały rozwojowi drobnoustrojów ani nie uwalniały do wody zanieczyszczeń w stopniu wyższym, niż jest to konieczne z uwagi na przewidziane zastosowanie materiału.

(2) Zgodnie z art. 11 ust. 11 dyrektywy (UE) 2020/2184 Komisja przyjmuje akty delegowane w celu ustanawiania zharmonizowanych specyfikacji dotyczących widocznego, wyraźnie czytelnego i nieusuwalnego oznakowania do stosowania w celu wskazywania, że produkty do kontaktu z wodą przeznaczoną do spożycia przez ludzi są zgodne z art. 11 tej dyrektywy. Do produktu, dla którego wydano deklarację zgodności UE zgodnie z rozporządzeniem delegowanym Komisji (UE) 2024/370 2 , musi zostać dołączone oznakowanie ustanowione w niniejszym rozporządzeniu.

(3) Zharmonizowane specyfikacje dotyczące umiejscowienia i projektu oznakowania mają zastosowanie do produktów przeznaczonych do stosowania w nowych instalacjach lub w istniejących instalacjach, gdy są one poddawane naprawie lub przebudowie, służących do poboru, uzdatniania, magazynowania lub dystrybucji wody przeznaczonej do spożycia przez ludzi, i które są przeznaczone do kontaktu z taką wodą.

(4) Aby oznakowanie było wystarczająco widoczne i wyraźnie wyodrębnione, należy określić jego minimalny rozmiar, a ono samo powinno się składać z symbolu i tekstu informacyjnego,

PRZYJMUJE NINIEJSZE ROZPORZĄDZENIE:

Artykuł  1
1. 
Oznakowanie, o którym mowa w art. 11 ust. 11 dyrektywy (UE) 2020/2184 ("oznakowanie"), zawiera symbol przedstawiony w załączniku. Wysokość symbolu musi wynosić co najmniej 5 mm.

Jeżeli symbol minimalnej wielkości nie może być umieszczony na produkcie, umieszcza się go na opakowaniu i w dokumentacji.

Symbol jest nieusuwalny i umieszcza się go w sposób widoczny na co najmniej jednej powierzchni produktu, we wszelkich dokumentach technicznych i administracyjnych dołączonych do produktu ("dokumentacja") oraz na opakowaniu produktu.

2. 
Oznakowanie w dokumentacji i na opakowaniu produktu zawiera również następujący tekst informacyjny: "PRZEZNACZONY DO KONTAKTU Z WODĄ PITNĄ".
3. 
Tekst informacyjny, o którym mowa w ust. 2, musi być wyraźnie widoczny i umieszczony pod symbolem, pisany wielkimi literami i z wykorzystaniem czcionki Helvetica Bold o minimalnym rozmiarze 5 mm.

Tekst informacyjny umieszczony na dokumentacji jest napisany w językach urzędowych państwa członkowskiego, w którym produkt jest wprowadzany do obrotu, chyba że to państwo członkowskie postanowi inaczej.

Tekst informacyjny umieszczony na opakowaniu jest napisany co najmniej w jednym z języków urzędowych państwa członkowskiego, w którym produkt jest wprowadzany do obrotu.

W tekście informacyjnym można używać dodatkowych języków niż te wymagane w niniejszym ustępie, pod warunkiem że we wszystkich użytych językach podane są te same informacje.

Jeżeli tekst informacyjny jest tłumaczony na język inny niż wymagane języki, o których mowa w niniejszym ustępie, przetłumaczony tekst umieszcza się pod tekstem informacyjnym w tych wymaganych językach.

4. 
Kolor i sposób prezentacji oznakowania dobierane są tak, aby symbol wyraźnie się wyróżniał.
5. 
Na produkcie, dokumentacji i opakowaniu można umieścić inne etykiety, pod warunkiem że nie ma to wpływu na

widoczność, czytelność i znaczenie oznakowania.

6. 
Wszystkie elementy oznakowania umieszcza się w pobliżu innego etykietowania na produkcie, w dokumentacji i na opakowaniu.
Artykuł  2

Wejście w życie

Niniejsze rozporządzenie wchodzi w życie dwudziestego dnia po jego opublikowaniu w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej.

Niniejsze rozporządzenie stosuje się od dnia 31 grudnia 2026 r.

Niniejsze rozporządzenie wiąże w całości i jest bezpośrednio stosowane we wszystkich państwach członkowskich.

Sporządzono w Brukseli dnia 23 stycznia 2024 r.

ZAŁĄCZNIK

SYMBOL

1 Dz.U. L 435 z 23.12.2020, s. 1.
2 Rozporządzenie delegowane Komisji (UE) 2024/370 z dnia 23 stycznia 2024 r. uzupełniające dyrektywę Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2020/2184 poprzez ustanowienie procedur oceny zgodności produktów do kontaktu z wodą przeznaczoną do spożycia przez ludzi oraz zasad wyznaczania jednostek oceniających zgodność uczestniczących w tych procedurach (Dz.U. L, 2024/370, 23.4.2024, ELI: http://data.europa.eu/eli/reg_del/2024/370/oj).

Zmiany w prawie

Stosunek prezydenta Dudy do wolnej Wigilii "uległ zawieszeniu"

Prezydent Andrzej Duda powiedział w czwartek, że ubolewa, że w sprawie ustawy o Wigilii wolnej od pracy nie przeprowadzono wcześniej konsultacji z prawdziwego zdarzenia. Jak dodał, jego stosunek do ustawy "uległ niejakiemu zawieszeniu". Wyraził ubolewanie nad tym, że pomimo wprowadzenia wolnej Wigilii, trzy niedziele poprzedzające święto mają być dniami pracującymi. Ustawa czeka na podpis prezydenta.

kk/pap 12.12.2024
ZUS: Renta wdowia - wnioski od stycznia 2025 r.

Od Nowego Roku będzie można składać wnioski o tzw. rentę wdowią, która dotyczy ustalenia zbiegu świadczeń z rentą rodzinną. Renta wdowia jest przeznaczona dla wdów i wdowców, którzy mają prawo do co najmniej dwóch świadczeń emerytalno-rentowych, z których jedno stanowi renta rodzinna po zmarłym małżonku. Aby móc ją pobierać, należy jednak spełnić określone warunki.

Grażyna J. Leśniak 20.11.2024
Zmiany w składce zdrowotnej od 1 stycznia 2026 r. Rząd przedstawił założenia

Przedsiębiorcy rozliczający się według zasad ogólnych i skali podatkowej oraz liniowcy będą od 1 stycznia 2026 r. płacić składkę zdrowotną w wysokości 9 proc. od 75 proc. minimalnego wynagrodzenia, jeśli będą osiągali w danym miesiącu dochód do wysokości 1,5-krotności przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czwartym kwartale roku poprzedniego, włącznie z wypłatami z zysku, ogłaszanego przez prezesa GUS. Będzie też dodatkowa składka w wysokości 4,9 proc. od nadwyżki ponad 1,5-krotność przeciętnego wynagrodzenia, a liniowcy stracą możliwość rozliczenia zapłaconych składek w podatku dochodowym.

Grażyna J. Leśniak 18.11.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności

Usprawnienie i zwiększenie efektywności systemu wdrażania Rozwoju Lokalnego Kierowanego przez Społeczność (RLKS) przewiduje ustawa z dnia 11 października 2024 r. o zmianie ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności. Jak poinformowała w czwartek Kancelaria Prezydenta, Andrzej Duda podpisał ją w środę, 13 listopada. Ustawa wejdzie w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.

Grażyna J. Leśniak 14.11.2024
Do poprawki nie tylko emerytury czerwcowe, ale i wcześniejsze

Problem osób, które w latach 2009-2019 przeszły na emeryturę w czerwcu, przez co - na skutek niekorzystnych zasad waloryzacji - ich świadczenia były nawet o kilkaset złotych niższe od tych, jakie otrzymywały te, które przeszły na emeryturę w kwietniu lub w maju, w końcu zostanie rozwiązany. Emerytura lub renta rodzinna ma - na ich wniosek złożony do ZUS - podlegać ponownemu ustaleniu wysokości. Zdaniem prawników to dobra regulacja, ale równie ważna i paląca jest sprawa wcześniejszych emerytur. Obie powinny zostać załatwione.

Grażyna J. Leśniak 06.11.2024
Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.UE.L.2024.371

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Rozporządzenie delegowane 2024/371 uzupełniające dyrektywę Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2020/2184 poprzez ustanowienie zharmonizowanych specyfikacji dotyczących oznakowania produktów do kontaktu z wodą przeznaczoną do spożycia przez ludzi
Data aktu: 23/01/2024
Data ogłoszenia: 23/04/2024
Data wejścia w życie: 31/12/2026, 13/05/2024