a także mając na uwadze, co następuje:(1) W dyrektywie (UE) 2020/2184 przewidziano ustanowienie europejskich list pozytywnych substancji wyjściowych, składów lub składników dla każdego rodzaju materiałów, a mianowicie materiałów organicznych, metalowych, cementowych, emalii, materiałów ceramicznych lub innych materiałów nieorganicznych, które są zatwierdzone do stosowania w produkcji materiałów lub produktów do kontaktu z wodą przeznaczoną do spożycia przez ludzi. Wnioski o włączenie lub usunięcie oraz wnioski dotyczące przeglądu substancji wyjściowych, składów lub składników na tych listach należy składać do Europejskiej Agencji Chemikaliów (ECHA). Komisja ma ustanowić procedurę składania takich wniosków.
(2) Potencjalni wnioskodawcy powinni być zachęcani do łączenia wysiłków i unikania niepotrzebnych badań na zwierzętach poprzez przygotowanie jednego wniosku dotyczącego tej samej substancji wyjściowej, składu lub składnika. Ponadto, aby umożliwić wcześniejsze planowanie rozpatrywania wniosków oraz ich skuteczne i terminowe rozpatrywanie, potencjalni wnioskodawcy muszą powiadomić ECHA o swoim zamiarze w ciągu 12 miesięcy przed złożeniem wniosku.
(3) Osobom niemającym siedziby w Unii należy zezwolić na ubieganie się o włączenie substancji wyjściowej, składu lub składnika do europejskich list pozytywnych lub usunięcie z nich, pod warunkiem że wyznaczą w tym celu przedstawiciela mającego siedzibę w Unii.
(4) W celu ochrony zdrowia ludzi Komisja powinna mieć możliwość wszczęcia procedury poprzez zwrócenie się do Komitetu ds. Oceny Ryzyka ECHA o przygotowanie opinii w sprawie włączenia substancji wyjściowej, składu lub składnika do europejskich list pozytywnych lub usunięcia ich z tych list.
(5) Wniosek powinien zawierać wszystkie informacje niezbędne do oceny wniosku zgodnie z metodykami testowania i zatwierdzania ustanowionymi w decyzji wykonawczej Komisji (UE) 2024/365 2 .
(6) W przypadku polimeru o dużej masie cząsteczkowej, który jest stosowany jako dodatek w materiale organicznym i nie jest otrzymywany w wyniku fermentacji mikrobiologicznej, wniosek powinien dotyczyć monomeru, ponieważ oczekuje się, że monomer będzie bardziej reaktywny, a tym samym bardziej istotny dla zdrowia ludzi. Ponadto ocena każdego polimeru wytworzonego z takiego monomeru nie byłaby proporcjonalna. W przypadku prepoli- meru przeznaczonego do niektórych silikonów lub powłok ocena jest bardziej skuteczna i proporcjonalna na poziomie prepolimeru. W przypadku domieszki materiału cementowego wniosek powinien dotyczyć polimeru, ponieważ polimer może składać się z wielu monomerów, których wzajemne oddziaływanie można ocenić tylko wtedy, gdy wniosek dotyczy polimeru.
(7) W celu ochrony informacji poufnych wnioskodawca inny niż odpowiedni organ powinien mieć możliwość wyznaczenia przedstawiciela, który może zostać wskazany zamiast tego podmiotu gospodarczego we wszelkich publicznych komunikatach.
(8) Sprawdzenie zgodności z wymogami powinno zagwarantować, że Komitet ds. Oceny Ryzyka ECHA dokonuje wyłącznie przeglądu wniosków kompletnych i o wystarczająco wysokiej jakości. Sprawdzenie zgodności z wymogami powinno również wykluczać wnioski, które nie wchodzą w zakres art. 11 dyrektywy (UE) 2020/2184. Anody protektorowe, membrany i żywice jonowymienne są chemikaliami do uzdatniania wody lub materiałami filtracyjnymi i są objęte art. 12, w związku z czym są wyłączone z zakresu art. 11. Sprawdzenie zgodności z wymogami powinno również umożliwić grupowanie wniosków, które przeszły procedurę sprawdzenia zgodności, w celu zapewnienia skutecznej oceny potencjalnie dużej liczby wniosków jednocześnie.
(9) Aby ułatwić weryfikację zgodności z warunkami stosowania i limitami migracji określonymi w europejskich listach pozytywnych, wnioski powinny zawierać informacje na temat odpowiednich metod analitycznych pomiaru migracji istotnych substancji chemicznych do wody pitnej. Informacje te powinny umożliwiać weryfikację tożsamości substancji i ilościowe określenie substancji, które migrują do wody przeznaczonej do spożycia przez ludzi, gdy do wytwarzania materiałów lub produktów mających kontakt z taką wodą wykorzystuje się substancję wyjściową, skład lub składnik wymieniony w europejskiej liście pozytywnej. Kalibracja metod analitycznych i związanych z nimi urządzeń pomiarowych może wymagać fizycznego badania migracji, które można przeprowadzić tylko wtedy, gdy wnioskodawca dostarczy kalibrator odpowiedniej substancji wyjściowej lub organicznego składnika cementowego lub próbkę składu. W związku z tym wnioskodawca przedstawia Komisji kalibrator substancji wyjściowej lub organicznego składnika cementowego lub reprezentatywną próbkę przyjętego składu materiałów metalowych, emalii, materiałów ceramicznych lub innych materiałów nieorganicznych po uzyskaniu pozytywnej opinii Komitetu ds. Oceny Ryzyka ECHA.
(10) Aby zapewnić ECHA, ale również podmiotom gospodarczym i odpowiednim organom, wystarczająco dużo czasu na przygotowanie się, stosowanie niniejszego aktu rozpocznie się od dnia 31 grudnia 2026 r. Jednakże art. 2 stosuje się od dnia 31 grudnia 2025 r.,
PRZYJMUJE NINIEJSZE ROZPORZĄDZENIE: