KOMISJA EUROPEJSKA,uwzględniając Traktat o funkcjonowaniu Unii Europejskiej,
uwzględniając rozporządzenie (WE) nr 396/2005 Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 23 lutego 2005 r. w sprawie najwyższych dopuszczalnych poziomów pozostałości pestycydów w żywności i paszy pochodzenia roślinnego i zwierzęcego oraz na ich powierzchni, zmieniające dyrektywę Rady 91/414/EWG 1 , w szczególności jego art. 4,
a także mając na uwadze, co następuje:(1) Produkty pochodzenia roślinnego i zwierzęcego, do których stosuje się najwyższe dopuszczalne poziomy pozostałości pestycydów ("NDP") określone w rozporządzeniu (WE) nr 396/2005, są wymienione w załączniku I do tego rozporządzenia.
(2) Rozporządzeniem Komisji (UE) 2018/62 2 w części B załącznika I do rozporządzenia (WE) nr 396/2005 wprowadzono nową pozycję dotyczącą "liści rzodkwi" jako produktu, do którego miały być stosowane te same NDP co do "jarmużu". W związku z otrzymaniem informacji sugerujących, że NDP dla jarmużu mogą nie być odpowiednie dla liści rzodkwi we wszystkich przypadkach oraz że do potwierdzenia odpowiednich NDP potrzebne są szczegółowe badania pozostałości na liściach rzodkwi, w rozporządzeniu Komisji (UE) 2018/1049 3 przewidziano okres przejściowy, zanim te NDP zaczną mieć zastosowanie do "liści rzodkwi", aby umożliwić państwom członkowskim zebranie niezbędnych danych na temat tego, czy NDP dotyczące "jarmużu" należy stosować do "liści rzodkwi". Okres ten został następnie przedłużony do dnia 1 stycznia 2025 r. rozporządzeniem Komisji (UE) 2021/1771 4 .
(3) Państwa członkowskie przedstawiły dane, z których wynika, że w przypadku odmian rzodkwi o małych liściach (Raphanus sativus var. radicula) najbardziej zbliżone dobre praktyki rolnicze to praktyki stosowane w odniesieniu do rokietty siewnej/rukoli, która należy do tej samej rodziny botanicznej (Brassicaceae) i ma podobne cechy morfologiczne, natomiast w przypadku odmian o dużych liściach (Raphanus sativus var. longipinnatus i Raphanus sativus var. niger) najbardziej zbliżone dobre praktyki rolnicze to praktyki stosowane w przypadku jarmużu.
(4) W części B załącznika I do rozporządzenia (WE) nr 396/2005 należy zatem uwzględnić dwie oddzielne pozycje dotyczące liści rzodkwi poprzez włączenie nowej pozycji dotyczącej "małych liści rzodkwi", do których zastosowanie będą miały NDP dotyczące "rokietty siewnej/rukoli" określone w części A wspomnianego załącznika; należy także zmienić istniejącą pozycję w części B załącznika I do rozporządzenia (WE) nr 396/2005 poprzez zastąpienie wpisu "liście rzodkwi" wpisem "duże liście rzodkwi", do których zastosowanie będą miały takie same NDP jak w przypadku "jarmużu" w części A tego załącznika. Pozycje te powinny również zawierać nazwy naukowe gatunków i odmian, do których należą produkty.
(5) Ponieważ państwa członkowskie dostarczyły obecnie niezbędne dane, przypis dotyczący okresu przejściowego dla liści rzodkwi należy skreślić z załącznika I do rozporządzenia (WE) nr 396/2005.
(6) Należy zatem odpowiednio zmienić rozporządzenie (WE) nr 396/2005.
(7) Środki przewidziane w niniejszym rozporządzeniu są zgodne z opinią Stałego Komitetu ds. Roślin, Zwierząt, Żywności i Pasz,
PRZYJMUJE NINIEJSZE ROZPORZĄDZENIE:
Niniejsze rozporządzenie wiąże w całości i jest bezpośrednio stosowane we wszystkich państwach członkowskich.Sporządzono w Brukseli dnia 18 grudnia 2024 r.