KOMISJA EUROPEJSKA,uwzględniając Traktat o funkcjonowaniu Unii Europejskiej,
uwzględniając dyrektywę Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2018/2001 z dnia 11 grudnia 2018 r. w sprawie promowania stosowania energii ze źródeł odnawialnych 1 , w szczególności jej art. 30 ust. 4 i 5,
a także mając na uwadze, co następuje:
(1) W dyrektywie (UE) 2018/2001 określono wymogi dotyczące niektórych paliw, a mianowicie biopaliw, biopłynów, paliw z biomasy, odnawialnych paliw ciekłych i gazowych pochodzenia niebiologicznego oraz pochodzących z recyklingu paliw węglowych, w celu zapewnienia, aby mogły one być zaliczane na poczet celów określonych w tej dyrektywie tylko wtedy, gdy zostały wyprodukowane w sposób zrównoważony i emitują mniej gazów cieplarnianych w porównaniu z paliwami kopalnymi. W art. 29 dyrektywy (UE) 2018/2001 ustanowiono kryteria zrównoważonego rozwoju i ograniczania emisji gazów cieplarnianych odnośnie do biopaliw, biopłynów i paliw z biomasy. Ponadto w art. 26 wspomnianej dyrektywy i w rozporządzeniu delegowanym Komisji (UE) 2019/807 2 określono kryteria ustalania: (i) które surowce do produkcji biopaliw, biopłynów lub paliw z biomasy wiążą się z wysokim ryzykiem spowodowania pośredniej zmiany użytkowania gruntów; oraz (ii) które biopaliwa, biopłyny lub paliwa z biomasy o wysokim ryzyku spowodowania pośredniej zmiany użytkowania gruntów, które spełniają określone warunki, mogą zostać certyfikowane jako wiążące się z niskim ryzykiem spowodowania pośredniej zmiany użytkowania gruntów. W art. 29a ust. 1 i 2 tej dyrektywy ustanowiono kryteria ograniczania emisji gazów cieplarnianych odnośnie do paliw odnawialnych pochodzenia niebiologicznego i pochodzących z recyklingu paliw węglowych. Art. 31a ust. 2 dyrektywy (UE) 2018/2001 zawiera wymóg, aby dane o przeprowadzonych transakcjach oraz o właściwościach ciekłych i gazowych paliw odnawialnych oraz pochodzących z recyklingu paliw węglowych były wprowadzane przez podmioty gospodarcze do unijnej bazy danych.
(2) Dobrowolne systemy odgrywają ważną rolę w dostarczaniu dowodów zgodności z kryteriami zrównoważonego rozwoju i ograniczania emisji gazów cieplarnianych odnośnie do biopaliw, biopłynów i paliw z biomasy. Zgodnie z dyrektywą (UE) 2018/2001 dobrowolne systemy mogą być wykorzystywane m.in. do: (i) poświadczania zgodności wszystkich paliw produkowanych z biomasy z kryteriami zrównoważonego rozwoju określonymi w tej dyrektywie oraz (ii) dostarczania dokładnych danych na temat ograniczenia przez nie emisji gazów cieplarnianych. Dobrowolne systemy mogą również służyć do wykazania, że podmioty gospodarcze wprowadzają dokładne informacje do unijnej lub krajowej bazy danych na temat paliw odnawialnych i pochodzących z recyklingu paliw węglowych zgodnie z art. 31a ust. 2 i 5 dyrektywy (UE) 2018/2001. Komisja może zdecydować, że dobrowolne systemy krajowe lub międzynarodowe mogą służyć wszystkim lub niektórym z tych celów.
(3) W dniu 15 października 2020 r. przedłożono Komisji wniosek o uznanie dobrowolnego systemu "Program zrównoważonej biomasy" na podstawie art. 30 ust. 4 dyrektywy (UE) 2018/2001. Komisja oceniła system i zidentyfikowała pewne kwestie wymagające zmiany. W dniu 2 grudnia 2021 r. ponownie przedłożono wniosek o uznanie dobrowolnego systemu "Program zrównoważonej biomasy", uwzględniając zidentyfikowane kwestie. W odpowiedzi Komisja przyjęła decyzję wykonawczą (UE) 2022/1657 3 uznającą, że dobrowolny system "Program zrównoważonej biomasy" wykazuje zgodność z wymogami określonymi w art. 29 ust. 6, 7 i 10 dyrektywy (UE) 2018/2001.
(4) W dobrowolnym systemie "Program zrównoważonej biomasy" wprowadzono dalsze zmiany w celu zapewnienia, aby uwzględniał on również zgodność z kryteriami zrównoważonego rozwoju i ograniczania emisji gazów cieplarnianych odnośnie do pozostałości rolniczych z gruntów rolnych. Po wprowadzeniu dalszych zmian we wniosku, który przedłożono ponownie 18 grudnia 2023 r. system uwzględnia również drzewne pozostałości rolnicze z gruntów rolnych. Decyzję wykonawczą (UE) 2022/1657 należy zatem uchylić i zastąpić niniejszą decyzją.
(5) Dobrowolny system "Program zrównoważonej biomasy" uwzględnia następujące rodzaje surowców:
a) materiał lignocelulozowy pochodzący z gruntów leśnych i nieleśnych;
b) pozostałości z przetwórstwa z przemysłu związanego z leśnictwem i rolnictwem (poza lasami i gruntami rolnymi); oraz
c) drzewne pozostałości rolnicze z gruntów rolnych. Wyklucza się niedrzewne pozostałości rolnicze z gruntów rolnych. Dobrowolny system "Program zrównoważonej biomasy" uwzględnia paliwa z biomasy (pelety i wióry drzewne) produkowane z leśnego i nieleśnego materiału lignocelulozowego oraz pozostałości z przetwarzania z sektorów związanych z leśnictwem i rolnictwem do celów wytwarzania ciepła i energii elektrycznej. W zakres systemu "Program zrównoważonej biomasy" nie wchodzą "biopłyny", "biopaliwa", "biogaz", "odnawialne ciekłe i gazowe paliwa transportowe pochodzenia niebiologicznego" oraz "paliwa pochodzące z recyklingu paliw węglowych". System ma globalny zasięg geograficzny i obejmuje cały łańcuch kontroli pochodzenia produktu.
(6) Oceniając ponownie dobrowolny system "Program zrównoważonej biomasy", Komisja stwierdziła, że uwzględnia on odpowiednio kryteria zrównoważonego rozwoju określone w art. 29 ust. 6 i 7 dyrektywy (UE) 2018/2001. Stwierdzono również, że jeśli chodzi o drzewne pozostałości rolnicze z gruntów rolnych, system odpowiednio uwzględnia kryteria zrównoważonego rozwoju określone w art. 29 ust. 2-5 tejdyrektywy. System zawiera dokładne dane na temat ograniczenia emisji gazów cieplarnianych do celów art. 29 ust. 10 tej dyrektywy i stosuje metodykę bilansu masy zgodnie z wymogami jej art. 30 ust. 1 i 2.
(7) Uznaje się, że dobrowolny system "Program zrównoważonej biomasy" odpowiednio spełnia wymogi przepisów zawartych w rozporządzeniu wykonawczym Komisji (UE) 2022/996 4 .
(8) Stwierdzono również, że system spełnia wymogi przepisów zawartych w rozporządzeniu wykonawczym Komisji (UE) 2022/2448 5 .
(9) W ponownej ocenie stwierdzono, że dobrowolny system "Program zrównoważonej biomasy" odpowiada stosownym normom wiarygodności, przejrzystości i niezależności audytu, jak również spełnia wymogi dotyczące metodyki określone w załączniku VI do dyrektywy (UE) 2018/2001.
(10) Informacja o uznaniu dobrowolnego systemu "Program zrównoważonej biomasy" powinna zostać udostępniona przez Komisję w sekcji poświęconej dobrowolnym systemom na stronie internetowej Europa.
(11) W celu umożliwienia szybkiego stosowania środków przewidzianych w niniejszej decyzji niniejsza decyzja powinna wejść w życie następnego dnia po jej opublikowaniu w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej.
(12) Środki przewidziane w niniejszej decyzji są zgodne z opinią Komitetu ds. Zrównoważonego Charakteru Biopaliw, Biopłynów i Paliw z Biomasy,
PRZYJMUJE NINIEJSZĄ DECYZJĘ: