KOMISJA EUROPEJSKA,uwzględniając Traktat o funkcjonowaniu Unii Europejskiej,
uwzględniając dyrektywę Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2018/2001 z dnia 11 grudnia 2018 r. w sprawie promowania stosowania energii ze źródeł odnawialnych 1 , w szczególności jej art. 30 ust. 4 i 5,
a także mając na uwadze, co następuje:
(1) W dyrektywie (UE) 2018/2001 określono wymogi dotyczące niektórych paliw, a mianowicie biopaliw, biopłynów, paliw z biomasy, paliw odnawialnych pochodzenia niebiologicznego i pochodzących z recyklingu paliw węglowych, w celu zapewnienia, aby mogły one być zaliczane na poczet celów określonych w tej dyrektywie tylko wtedy, gdy zostały wyprodukowane w sposób zrównoważony i emitują mniej gazów cieplarnianych w porównaniu z paliwami kopalnymi. W art. 29 dyrektywy (UE) 2018/2001 ustanowiono kryteria zrównoważonego rozwoju i ograniczania emisji gazów cieplarnianych odnośnie do biopaliw, biopłynów i paliw z biomasy.
(2) Dobrowolne systemy odgrywają ważną rolę w dostarczaniu dowodów zgodności z kryteriami zrównoważonego rozwoju i ograniczania emisji gazów cieplarnianych odnośnie do biopaliw, biopłynów i paliw z biomasy. Zgodnie z dyrektywą (UE) 2018/2001 dobrowolne systemy mogą być wykorzystywane do poświadczania zgodności wszystkich paliw produkowanych z biomasy z kryteriami zrównoważonego rozwoju określonymi w tej dyrektywie oraz dostarczają dokładnych danych na temat ograniczenia emisji gazów cieplarnianych dzięki tym paliwom.
(3) W dniu 29 czerwca 2021 r. przedłożono Komisji wniosek o uznanie dobrowolnego systemu "Program Zatwierdzania Certyfikacji Lasów - PEFC" na podstawie art. 30 ust. 4 dyrektywy (UE) 2018/2001. Komisja oceniła system i zidentyfikowała pewne kwestie wymagające zmiany.
(4) W dniu 4 października 2024 r. ponownie przedłożono wniosek o uznanie dobrowolnego systemu "PEFC", uwzględniając kwestie zidentyfikowane przez Komisję. W przeprowadzonej przez Komisję analizie ponownie przedłożonego wniosku stwierdzono, że dobrowolny system "PEFC" odpowiednio uwzględnia kryteria zrównoważonego rozwoju dotyczące produkcji paliw z biomasy leśnej. Stwierdzono również, że system ten odpowiednio uwzględnia kryteria ograniczania emisji gazów cieplarnianych odnośnie do paliw z biomasy.
(5) Dobrowolny system "PEFC" uwzględnia paliwa z biomasy produkowane z: (i) biomasy leśnej oraz (ii) biomasy z odpadów i pozostałości przemysłu związanych z leśnictwem. System ma globalny zasięg geograficzny i obejmuje cały łańcuch dostaw w sektorze leśnym.
(6) Oceniając dobrowolny system "PEFC", Komisja stwierdziła, że uwzględnia on odpowiednio kryteria zrównoważonego rozwoju określone w art. 29 ust. 6 i 7 dyrektywy (UE) 2018/2001. Komisja stwierdziła również, że system dostarcza dokładnych danych na temat ograniczenia emisji gazów cieplarnianych do celów art. 29 ust. 10 tej dyrektywy i stosuje metodykę bilansu masy zgodnie z wymogami art. 30 ust. 1 i 2 wspomnianej dyrektywy.
(7) Komisja stwierdziła, że dobrowolny system "PEFC" spełnia odpowiednio wymogi przepisów zawartych w rozporządzeniu wykonawczym Komisji (UE) 2022/996 2 .
(8) Stwierdzono również, że system spełnia wymogi przepisów zawartych w rozporządzeniu wykonawczym Komisji (UE) 2022/2448 3 .
(9) W ocenie Komisji stwierdzono, że dobrowolny system "PEFC" spełnia stosowne normy wiarygodności, przejrzystości i niezależności audytu, jak również wymogi dotyczące metodyki określone w załączniku VI do dyrektywy (UE) 2018/2001.
(10) Informacja o uznaniu dobrowolnego systemu "PEFC" powinna zostać udostępniona przez Komisję w sekcji poświęconej dobrowolnym systemom na stronie internetowej Europa.
(11) W celu umożliwienia szybkiego stosowania środków przewidzianych w niniejszej decyzji niniejsza decyzja powinna wejść w życie następnego dnia po jej opublikowaniu w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej.
(12) Środki przewidziane w niniejszej decyzji są zgodne z opinią Komitetu ds. Zrównoważonego Charakteru Biopaliw, Biopłynów i Paliw z Biomasy,
PRZYJMUJE NINIEJSZĄ DECYZJĘ: