Rozporządzenie delegowane 2024/3160 zmieniające rozporządzenie delegowane (UE) 2020/688 w odniesieniu do niektórych wymagań w zakresie zdrowia zwierząt dotyczących przemieszczania zwierząt lądowych w obrębie terytorium Unii

ROZPORZĄDZENIE DELEGOWANE KOMISJI (UE) 2024/3160
z dnia 9 października 2024 r.
zmieniające rozporządzenie delegowane (UE) 2020/688 w odniesieniu do niektórych wymagań w zakresie zdrowia zwierząt dotyczących przemieszczania zwierząt lądowych w obrębie terytorium Unii
(Tekst mający znaczenie dla EOG)

KOMISJA EUROPEJSKA,

uwzględniając Traktat o funkcjonowaniu Unii Europejskiej,

uwzględniając rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/429 z dnia 9 marca 2016 r. w sprawie przenośnych chorób zwierząt oraz zmieniające i uchylające niektóre akty w dziedzinie zdrowia zwierząt ("Prawo o zdrowiu zwierząt") 1 , w szczególności jego art. 131 ust. 1 lit. c) i d),

a także mając na uwadze, co następuje:

(1) W rozporządzeniu (UE) 2016/429 ustanowiono przepisy dotyczące zapobiegania chorobom zwierząt przenoszącym się lub przenoszonym na zwierzęta lub na ludzi oraz przepisy dotyczące zwalczania takich chorób. W części IV tytuł I rozdział 3 tego rozporządzenia określono wymagania w zakresie zdrowia zwierząt dotyczące przemieszczania utrzymywanych zwierząt lądowych w obrębie terytorium Unii.

(2) Rozporządzenie delegowane Komisji (UE) 2020/688 2  uzupełnia przepisy dotyczące zapobiegania chorobom wymienionym w art. 5 ust. 1 rozporządzenia (UE) 2016/429 i przepisy dotyczące zwalczania tych chorób w odniesieniu do przemieszczania zwierząt lądowych, w tym zwierząt kopytnych podatnych na zakażenie wirusem krwotocznej choroby zwierzyny płowej, w obrębie terytorium Unii.

(3) Zakażenie wirusem krwotocznej choroby zwierzyny płowej jest wymienione w załączniku do rozporządzenia wykonawczego Komisji (UE) 2018/1882 3  jako choroba kategorii D, w odniesieniu do której potrzebne są środki, aby zapobiec jej rozprzestrzenianiu się z uwagi na przemieszczanie między państwami członkowskimi. Sytuacja epidemiologiczna w Unii w odniesieniu do zakażenia wirusem krwotocznej choroby zwierzyny płowej zmieniła się od czasu wejścia w życie rozporządzenia (UE) 2016/429 i rozporządzenia delegowanego (UE) 2020/688 wraz z pierwszym w historii zgłoszeniem wystąpienia ognisk choroby w kilku państwach członkowskich Unii w 2022 r. Zakażenie wirusem krwotocznej choroby zwierzyny płowej rozprzestrzeniało się dalej mimo wejścia w życie rozporządzenia delegowanego Komisji (UE) 2023/2515 4 , które jest najnowszym aktem zmieniającym rozporządzenie delegowane (UE) 2020/688 i które wprowadziło nowe środki zmniejszające ryzyko w odniesieniu do przemieszczania zwierząt lądowych w obrębie terytorium Unii, w przypadku gdy te zwierzęta pochodzą z zakładu położonego na obszarze w promieniu co najmniej 150 km wokół tego zakładu, w którym zakażenie wirusem krwotocznej choroby zwierzyny płowej zostało zgłoszone w ciągu ostatnich dwóch lat przed wyjazdem. Aby zapobiec dalszemu rozprzestrzenianiu się choroby i zapewnić właściwy poziom ochrony państwom członkowskim przeznaczenia i tranzytu w odniesieniu do sytuacji w zakresie zdrowia zwierząt, a także wspierać bezpieczne przemieszczanie zwierząt w obrębie terytorium Unii, należy wprowadzić więcej środków zmniejszających ryzyko.

(4) W Kodeksie zdrowia zwierząt lądowych 5  Światowej Organizacji Zdrowia Zwierząt (WOAH) wyszczególniono szczepienie przeciwko zakażeniu wirusem krwotocznej choroby zwierzyny płowej jako skuteczny środek zapobiegający rozprzestrzenianiu się wirusa w związku z przemieszczaniem zwierząt, niezależnie od występowania wirusa w miejscu pochodzenia, o ile szczepionka jest stosowana zgodnie ze specyfikacjami. Dlatego niniejsze rozporządzenie powinno przewidywać stosowanie szczepionek jako środka zmniejszającego ryzyko w odniesieniu do niektórych przemieszczeń dotyczących niektórych utrzymywanych zwierząt kopytnych należących do gatunków umieszczonych w wykazie i pochodzących z zakładu położonego na obszarze w promieniu co najmniej 150 km wokół tego zakładu, w którym zakażenie wirusem krwotocznej choroby zwierzyny płowej zostało zgłoszone u zwierząt utrzymywanych należących do gatunków umieszczonych w wykazie w odniesieniu do tej choroby w ciągu ostatnich dwóch lat przed wyjazdem.

(5) Doświadczenie pokazuje ponadto, że właściwe organy państw członkowskich przeznaczenia są najlepiej przygotowane do oceny lokalnej sytuacji w zakresie zdrowia zwierząt w miejscach przeznaczenia w odniesieniu do niektórych utrzymywanych zwierząt kopytnych pochodzących z obszarów, na których zakażenie wirusem krwotocznej choroby zwierzyny płowej zostało zgłoszone u zwierząt utrzymywanych należących do gatunków umieszczonych w wykazie w odniesieniu do tej choroby w ciągu ostatnich dwóch lat przed wyjazdem. W związku z tym państwa członkowskie powinny posiadać pewną elastyczność w zakresie ustanawiania środków zmniejszających ryzyko innych niż te przewidziane już w rozporządzeniu delegowanym (UE) 2020/688 w odniesieniu do przemieszczania takich zwierząt, aby zapewnić właściwy poziom ochrony w miejscu przeznaczenia, z zastrzeżeniem zasady proporcjonalności. Niniejsze rozporządzenie powinno zatem umożliwiać zastosowanie się do szczególnych środków zmniejszających ryzyko ustanowionych przez właściwe organy państwa członkowskiego przeznaczenia, które uwzględniają lokalną sytuację w odniesieniu do zakażenia wirusem krwotocznej choroby zwierzyny płowej.

(6) Należy ustanowić przepisy dotyczące stosowania szczepionek i zgodności z innymi szczególnymi środkami zmniejszającymi ryzyko określonymi przez właściwe organy państwa członkowskiego przeznaczenia w odniesieniu do przemieszczania między państwami członkowskimi bydła, owiec, kóz, wielbłądowatych, jeleniowatych i innych utrzymywanych zwierząt kopytnych.

(7) Jeżeli operacje transportowe z udziałem zwierząt pochodzących z zakładu położonego na obszarze w promieniu co najmniej 150 km wokół tego zakładu, w którym zakażenie wirusem krwotocznej choroby zwierzyny płowej zostało zgłoszone u zwierząt utrzymywanych należących do gatunków umieszczonych w wykazie w odniesieniu do tej choroby w ciągu ostatnich dwóch lat przed wyjazdem do państwa członkowskiego przeznaczenia, nie są zgodne ze środkami zmniejszającymi ryzyko przewidzianymi w rozporządzeniu delegowanym (UE) 2020/688 w odniesieniu do takiej sytuacji lub są zgodne ze szczególnymi środkami zmniejszającymi ryzyko ustanowionymi przez właściwe organy państwa członkowskiego przeznaczenia, to takie operacje transportowe mogą stwarzać ryzyko dla sytuacji zdrowotnej państwa członkowskiego tranzytu lub jego obszaru. W związku z tym aby państwo członkowskie tranzytu mogło odpowiednio zabezpieczyć się przed ryzykiem stwarzanym przez tranzyt, w odniesieniu do takich operacji transportowych należy określić wymogi dotyczące ochrony środków transportu przed wektorami oraz wymogi dotyczące ochrony rozładunku zwierząt, a także przewidzieć możliwość udzielenia od nich odstępstwa.

(8) W celu zapewnienia przejrzystości niektóre rodzaje przemieszczeń w obrębie terytorium Unii przeprowadzane niezgodnie ze środkami zmniejszającymi ryzyko przewidzianymi w rozporządzeniu delegowanym (UE) 2020/688 w odniesieniu do takiej sytuacji lub przeprowadzane zgodnie z innymi szczególnymi środkami zmniejszającymi ryzyko ustanowionymi przez właściwe organy państwa członkowskiego przeznaczenia, lub wiążące się z operacjami transportowymi niespełniającymi wymogów przewidzianych w rozporządzeniu delegowanym (UE) 2020/688 w odniesieniu do takiej sytuacji, powinny być dozwolone jedynie w przypadku, gdy właściwy organ państwa członkowskiego przeznaczenia lub państwa członkowskiego tranzytu uprzednio powiadomił Komisję i pozostałe państwa członkowskie, że takiego rodzaju przemieszczenia zostały dozwolone bez względu na państwo członkowskie pochodzenia lub obszar pochodzenia na terenie tego państwa.

(9) Należy zatem odpowiednio zmienić rozporządzenie delegowane (UE) 2020/688,

PRZYJMUJE NINIEJSZE ROZPORZĄDZENIE:

Artykuł  1

Zmiany w rozporządzeniu delegowanym (UE) 2020/688

W rozporządzeniu delegowanym (UE) 2020/688 wprowadza się następujące zmiany:

1)
w art. 10 ust. 1 wprowadza się następujące zmiany:
a)
w akapicie pierwszym lit. f) pkt (ii) dodaje się ppkt 3 w brzmieniu:

"3. zwierzęta zostały zaszczepione przeciwko zakażeniu wirusem krwotocznej choroby zwierzyny płowej i pozostają one w okresie działania szczepionki gwarantowanym w specyfikacji szczepionki oraz spełniają co najmniej jeden z następujących wymogów:

– zostały zaszczepione co najmniej 60 dni przed datą przemieszczenia,

– zostały zaszczepione szczepionką inaktywowaną i przeszły z wynikiem ujemnym test PCR przeprowadzony na próbkach pobranych po upływie co najmniej 14 dni od daty rozpoczęcia okresu działania szczepionki określonego w specyfikacji szczepionki;";

b)
akapit drugi otrzymuje brzmienie:

"Na zasadzie odstępstwa od akapitu pierwszego lit. f) pkt (ii) właściwy organ państwa członkowskiego pochodzenia może zezwolić na następujące rodzaje przemieszczeń do innego państwa członkowskiego lub na jego obszar:

a) przemieszczenia, które nie spełniają żadnego z zestawów wymogów określonych w akapicie pierwszym lit. f) pkt (ii); lub

b) przemieszczenia, które są zgodne ze szczególnymi środkami zmniejszającymi ryzyko określonymi przez właściwy organ państwa członkowskiego przeznaczenia w momencie udzielenia przez ten organ zezwolenia na te przemieszczenia zgodnie z akapitem czwartym.";

c)
dodaje się akapit trzeci w brzmieniu:

"Do celów akapitu drugiego lit. a) i b) przemieszczenia z państwa członkowskiego pochodzenia przez inne państwo członkowskie (»państwo członkowskie tranzytu«) lub przez jego obszar do państwa członkowskiego przeznaczenia spełniają co najmniej jeden z następujących zestawów wymogów:

a) odbywają się przy użyciu środków transportu, które są chronione przed atakami wektorów w trakcie transportu oraz:

– planowany przewóz nie obejmuje rozładunku zwierząt na okres przekraczający jeden dzień, lub

– zwierzęta są rozładowywane w zakładzie zabezpieczonym przed wektorami lub w okresie wolnym od wektorów;

b) państwo członkowskie tranzytu zezwala na ten rodzaj przemieszczenia.";

d)
dodaje się akapit czwarty w brzmieniu:

"Właściwy organ państwa członkowskiego pochodzenia może zgodnie z akapitem drugim zezwolić na niektóre rodzaje przemieszczeń jedynie w przypadku, gdy właściwy organ państwa członkowskiego przeznaczenia oraz - w sytuacji opisanejw akapicie trzecim lit. b) - właściwy organ państwa członkowskiego tranzytu powiadomiły Komisję i pozostałe państwa członkowskie, że takiego rodzaju przemieszczenia zostały dozwolone bez względu na państwo członkowskie pochodzenia lub obszar pochodzenia na terenie tego państwa.";

2)
w art. 15 ust. 1 wprowadza się następujące zmiany:
a)
w akapicie pierwszym lit. e) pkt (ii) dodaje się ppkt 3 w brzmieniu:

"3. zwierzęta zostały zaszczepione przeciwko zakażeniu wirusem krwotocznej choroby zwierzyny płowej i pozostają one w okresie działania szczepionki gwarantowanym w specyfikacji szczepionki oraz spełniają co najmniej jeden z następujących wymogów:

– zostały zaszczepione co najmniej 60 dni przed datą przemieszczenia,

– zostały zaszczepione szczepionką inaktywowaną i przeszły z wynikiem ujemnym test PCR przeprowadzony na próbkach pobranych po upływie co najmniej 14 dni od daty rozpoczęcia okresu działania szczepionki określonego w specyfikacji szczepionki;";

b)
akapit drugi otrzymuje brzmienie:

"Na zasadzie odstępstwa od akapitu pierwszego lit. e) pkt (ii) właściwy organ państwa członkowskiego pochodzenia może zezwolić na następujące rodzaje przemieszczeń do innego państwa członkowskiego lub na jego obszar:

a) przemieszczenia, które nie spełniają żadnego z zestawów wymogów określonych w akapicie pierwszym lit. e) pkt (ii); lub

b) przemieszczenia, które są zgodne ze szczególnymi środkami zmniejszającymi ryzyko określonymi przez właściwy organ państwa członkowskiego przeznaczenia w momencie udzielenia przez ten organ zezwolenia na te przemieszczenia zgodnie z akapitem czwartym.";

c)
dodaje się akapit trzeci w brzmieniu:

"Do celów akapitu drugiego lit. a) i b) przemieszczenia z państwa członkowskiego pochodzenia przez inne państwo członkowskie (»państwo członkowskie tranzytu«) lub przez jego obszar do państwa członkowskiego przeznaczenia spełniają co najmniej jeden z następujących zestawów wymogów:

a) odbywają się przy użyciu środków transportu, które są chronione przed atakami wektorów w trakcie transportu oraz:

– planowany przewóz nie obejmuje rozładunku zwierząt na okres przekraczający jeden dzień, lub

– zwierzęta są rozładowywane w zakładzie zabezpieczonym przed wektorami lub w okresie wolnym od wektorów;

b) państwo członkowskie tranzytu zezwala na ten rodzaj przemieszczenia.";

d)
dodaje się akapit czwarty w brzmieniu:

"Właściwy organ państwa członkowskiego pochodzenia może zgodnie z akapitem drugim zezwolić na niektóre rodzaje przemieszczeń jedynie w przypadku, gdy właściwy organ państwa członkowskiego przeznaczenia oraz - w sytuacji opisanejw akapicie trzecim lit. b) - właściwy organ państwa członkowskiego tranzytu powiadomiły Komisję i pozostałe państwa członkowskie, że takiego rodzaju przemieszczenia zostały dozwolone bez względu na państwo członkowskie pochodzenia lub obszar pochodzenia na terenie tego państwa.";

3)
w art. 23 ust. 1 wprowadza się następujące zmiany:
a)
w akapicie pierwszym lit. g) pkt (ii) dodaje się ppkt 3 w brzmieniu:

"3. zwierzęta zostały zaszczepione przeciwko zakażeniu wirusem krwotocznej choroby zwierzyny płowej i pozostają one w okresie działania szczepionki gwarantowanym w specyfikacji szczepionki oraz spełniają co najmniej jeden z następujących wymogów:

– zostały zaszczepione co najmniej 60 dni przed datą przemieszczenia,

– zostały zaszczepione szczepionką inaktywowaną i przeszły z wynikiem ujemnym test PCR przeprowadzony na próbkach pobranych po upływie co najmniej 14 dni od daty rozpoczęcia okresu działania szczepionki określonego w specyfikacji szczepionki;";

b)
akapit drugi otrzymuje brzmienie:

"Na zasadzie odstępstwa od akapitu pierwszego lit. g) pkt (ii) właściwy organ państwa członkowskiego pochodzenia może zezwolić na następujące rodzaje przemieszczeń do innego państwa członkowskiego lub na jego obszar:

a) przemieszczenia, które nie spełniają żadnego z zestawów wymogów określonych w akapicie pierwszym lit. g) pkt (ii); lub

b) przemieszczenia, które są zgodne ze szczególnymi środkami zmniejszającymi ryzyko określonymi przez właściwy organ państwa członkowskiego przeznaczenia w momencie udzielenia przez ten organ zezwolenia na te przemieszczenia zgodnie z akapitem czwartym.";

c)
dodaje się akapit trzeci w brzmieniu:

"Do celów akapitu drugiego lit. a) i b) przemieszczenia z państwa członkowskiego pochodzenia przez inne państwo członkowskie (»państwo członkowskie tranzytu«) lub przez jego obszar do państwa członkowskiego przeznaczenia spełniają co najmniej jeden z następujących zestawów wymogów:

a) odbywają się przy użyciu środków transportu, które są chronione przed atakami wektorów w trakcie transportu oraz:

– planowany przewóz nie obejmuje rozładunku zwierząt na okres przekraczający jeden dzień, lub

– zwierzęta są rozładowywane w zakładzie zabezpieczonym przed wektorami lub w okresie wolnym od wektorów;

b) państwo członkowskie tranzytu zezwala na ten rodzaj przemieszczenia.";

d)
dodaje się akapit czwarty w brzmieniu:

"Właściwy organ państwa członkowskiego pochodzenia może zgodnie z akapitem drugim zezwolić na niektóre rodzaje przemieszczeń jedynie w przypadku, gdy właściwy organ państwa członkowskiego przeznaczenia oraz - w sytuacji opisanejw akapicie trzecim lit. b) - właściwy organ państwa członkowskiego tranzytu powiadomiły Komisję i pozostałe państwa członkowskie, że takiego rodzaju przemieszczenia zostały dozwolone bez względu na państwo członkowskie pochodzenia lub obszar pochodzenia na terenie tego państwa.";

4)
w art. 26 ust. 1 wprowadza się następujące zmiany:
a)
w akapicie pierwszym lit. g) pkt (ii) dodaje się ppkt 3 w brzmieniu:

"3. zwierzęta zostały zaszczepione przeciwko zakażeniu wirusem krwotocznej choroby zwierzyny płowej i pozostają one w okresie działania szczepionki gwarantowanym w specyfikacji szczepionki oraz spełniają co najmniej jeden z następujących wymogów:

– zostały zaszczepione co najmniej 60 dni przed datą przemieszczenia,

– zostały zaszczepione szczepionką inaktywowaną i przeszły z wynikiem ujemnym test PCR przeprowadzony na próbkach pobranych po upływie co najmniej 14 dni od daty rozpoczęcia okresu działania szczepionki określonego w specyfikacji szczepionki;";

b)
akapit drugi otrzymuje brzmienie:

"Na zasadzie odstępstwa od akapitu pierwszego lit. g) pkt (ii) właściwy organ państwa członkowskiego pochodzenia może zezwolić na następujące rodzaje przemieszczeń do innego państwa członkowskiego lub na jego obszar:

a) przemieszczenia, które nie spełniają żadnego z zestawów wymogów określonych w akapicie pierwszym lit. g) pkt (ii); lub

b) przemieszczenia, które są zgodne ze szczególnymi środkami zmniejszającymi ryzyko określonymi przez właściwy organ państwa członkowskiego przeznaczenia w momencie udzielenia przez ten organ zezwolenia na te przemieszczenia zgodnie z akapitem czwartym.";

c)
dodaje się akapit trzeci w brzmieniu:

"Do celów akapitu drugiego lit. a) i b) przemieszczenia z państwa członkowskiego pochodzenia przez inne państwo członkowskie (»państwo członkowskie tranzytu«) lub przez jego obszar do państwa członkowskiego przeznaczenia spełniają co najmniej jeden z następujących zestawów wymogów:

a) odbywają się przy użyciu środków transportu, które są chronione przed atakami wektorów w trakcie transportu oraz:

– planowany przewóz nie obejmuje rozładunku zwierząt na okres przekraczający jeden dzień, lub

– zwierzęta są rozładowywane w zakładzie zabezpieczonym przed wektorami lub w okresie wolnym od wektorów;

b) państwo członkowskie tranzytu zezwala na ten rodzaj przemieszczenia.";

d)
dodaje się akapit czwarty w brzmieniu:

"Właściwy organ państwa członkowskiego pochodzenia może zgodnie z akapitem drugim zezwolić na niektóre rodzaje przemieszczeń jedynie w przypadku, gdy właściwy organ państwa członkowskiego przeznaczenia oraz - w sytuacji opisanejw akapicie trzecim lit. b) - właściwy organ państwa członkowskiego tranzytu powiadomiły Komisję i pozostałe państwa członkowskie, że takiego rodzaju przemieszczenia zostały dozwolone bez względu na państwo członkowskie pochodzenia lub obszar pochodzenia na terenie tego państwa.";

5)
w art. 29 ust. 1 wprowadza się następujące zmiany:
a)
w akapicie pierwszym lit. f) pkt (ii) dodaje się ppkt 3 w brzmieniu:

"3. zwierzęta zostały zaszczepione przeciwko zakażeniu wirusem krwotocznej choroby zwierzyny płowej i pozostają one w okresie działania szczepionki gwarantowanym w specyfikacji szczepionki oraz spełniają co najmniej jeden z następujących wymogów:

– zostały zaszczepione co najmniej 60 dni przed datą przemieszczenia,

– zostały zaszczepione szczepionką inaktywowaną i przeszły z wynikiem ujemnym test PCR przeprowadzony na próbkach pobranych po upływie co najmniej 14 dni od daty rozpoczęcia okresu działania szczepionki określonego w specyfikacji szczepionki;";

b)
akapit drugi otrzymuje brzmienie:

"Na zasadzie odstępstwa od akapitu pierwszego lit. f) pkt (ii) właściwy organ państwa członkowskiego pochodzenia może zezwolić na następujące rodzaje przemieszczeń do innego państwa członkowskiego lub na jego obszar:

a) przemieszczenia, które nie spełniają żadnego z zestawów wymogów określonych w akapicie pierwszym lit. f) pkt (ii); lub

b) przemieszczenia, które są zgodne ze szczególnymi środkami zmniejszającymi ryzyko określonymi przez właściwy organ państwa członkowskiego przeznaczenia w momencie udzielenia przez ten organ zezwolenia na te przemieszczenia zgodnie z akapitem czwartym.";

c)
dodaje się akapit trzeci w brzmieniu:

"Do celów akapitu drugiego lit. a) i b) przemieszczenia z państwa członkowskiego pochodzenia przez inne państwo członkowskie (»państwo członkowskie tranzytu«) lub przez jego obszar do państwa członkowskiego przeznaczenia spełniają co najmniej jeden z następujących zestawów wymogów:

a) odbywają się przy użyciu środków transportu, które są chronione przed atakami wektorów w trakcie transportu oraz:

– planowany przewóz nie obejmuje rozładunku zwierząt na okres przekraczający jeden dzień, lub

– zwierzęta są rozładowywane w zakładzie zabezpieczonym przed wektorami lub w okresie wolnym od wektorów;

b) państwo członkowskie tranzytu zezwala na ten rodzaj przemieszczenia.";

d)
dodaje się akapit czwarty w brzmieniu:

"Właściwy organ państwa członkowskiego pochodzenia może zgodnie z akapitem drugim zezwolić na niektóre rodzaje przemieszczeń jedynie w przypadku, gdy właściwy organ państwa członkowskiego przeznaczenia oraz - w sytuacji opisanejw akapicie trzecim lit. b) - właściwy organ państwa członkowskiego tranzytu powiadomiły Komisję i pozostałe państwa członkowskie, że takiego rodzaju przemieszczenia zostały dozwolone bez względu na państwo członkowskie pochodzenia lub obszar pochodzenia na terenie tego państwa.".

Artykuł  2

Wejście w życie

Niniejsze rozporządzenie wchodzi w życie dwudziestego dnia po jego opublikowaniu w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej.

Niniejsze rozporządzenie wiąże w całości i jest bezpośrednio stosowane we wszystkich państwach członkowskich.

Sporządzono w Brukseli dnia 9 października 2024 r.

1 Dz.U. L 84 z 31.3.2016, s. 1, ELI: http://data.europa.eu/eli/reg/2016/429/oj.
2 Rozporządzenie delegowane Komisji (UE) 2020/688 z dnia 17 grudnia 2019 r. uzupełniające rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/429 w odniesieniu do wymagań w zakresie zdrowia zwierząt dotyczących przemieszczania zwierząt lądowych i jaj wylęgowych w obrębie terytorium Unii (Dz.U. L 174 z 3.6.2020, s. 140, ELI: http://data.europa.eu/eli/reg_del/2020/ 688/oj).
3 Rozporządzenie wykonawcze Komisji (UE) 2018/1882 z dnia 3 grudnia 2018 r. w sprawie stosowania niektórych przepisów dotyczących zapobiegania chorobom oraz ich zwalczania do kategorii chorób umieszczonych w wykazie oraz ustanawiające wykaz gatunków i grup gatunków, z którymi wiąże się znaczne ryzyko rozprzestrzeniania się chorób umieszczonych w tym wykazie (Dz.U. L 308 z 4.12.2018, s. 21, ELI: http://data.europa.eu/eli/reg_impl/2018/1882/oj).
4 Rozporządzenie delegowane Komisji (UE) 2023/2515 z dnia 8 września 2023 r. zmieniające rozporządzenie delegowane Komisji (UE) 2020/688 w odniesieniu do niektórych wymagań w zakresie zdrowia zwierząt dotyczących przemieszczania zwierząt lądowych w obrębie Unii (Dz.U. L, 2023/2515, 14.11.2023, ELI: http://data.europa.eu/eli/reg_del/2023/2515/oj).
5 Światowa Organizacja Zdrowia Zwierząt, Kodeks zdrowia zwierząt lądowych, rozdział 8.7, 2023.

Zmiany w prawie

Stosunek prezydenta Dudy do wolnej Wigilii "uległ zawieszeniu"

Prezydent Andrzej Duda powiedział w czwartek, że ubolewa, że w sprawie ustawy o Wigilii wolnej od pracy nie przeprowadzono wcześniej konsultacji z prawdziwego zdarzenia. Jak dodał, jego stosunek do ustawy "uległ niejakiemu zawieszeniu". Wyraził ubolewanie nad tym, że pomimo wprowadzenia wolnej Wigilii, trzy niedziele poprzedzające święto mają być dniami pracującymi. Ustawa czeka na podpis prezydenta.

kk/pap 12.12.2024
ZUS: Renta wdowia - wnioski od stycznia 2025 r.

Od Nowego Roku będzie można składać wnioski o tzw. rentę wdowią, która dotyczy ustalenia zbiegu świadczeń z rentą rodzinną. Renta wdowia jest przeznaczona dla wdów i wdowców, którzy mają prawo do co najmniej dwóch świadczeń emerytalno-rentowych, z których jedno stanowi renta rodzinna po zmarłym małżonku. Aby móc ją pobierać, należy jednak spełnić określone warunki.

Grażyna J. Leśniak 20.11.2024
Zmiany w składce zdrowotnej od 1 stycznia 2026 r. Rząd przedstawił założenia

Przedsiębiorcy rozliczający się według zasad ogólnych i skali podatkowej oraz liniowcy będą od 1 stycznia 2026 r. płacić składkę zdrowotną w wysokości 9 proc. od 75 proc. minimalnego wynagrodzenia, jeśli będą osiągali w danym miesiącu dochód do wysokości 1,5-krotności przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czwartym kwartale roku poprzedniego, włącznie z wypłatami z zysku, ogłaszanego przez prezesa GUS. Będzie też dodatkowa składka w wysokości 4,9 proc. od nadwyżki ponad 1,5-krotność przeciętnego wynagrodzenia, a liniowcy stracą możliwość rozliczenia zapłaconych składek w podatku dochodowym.

Grażyna J. Leśniak 18.11.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności

Usprawnienie i zwiększenie efektywności systemu wdrażania Rozwoju Lokalnego Kierowanego przez Społeczność (RLKS) przewiduje ustawa z dnia 11 października 2024 r. o zmianie ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności. Jak poinformowała w czwartek Kancelaria Prezydenta, Andrzej Duda podpisał ją w środę, 13 listopada. Ustawa wejdzie w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.

Grażyna J. Leśniak 14.11.2024
Do poprawki nie tylko emerytury czerwcowe, ale i wcześniejsze

Problem osób, które w latach 2009-2019 przeszły na emeryturę w czerwcu, przez co - na skutek niekorzystnych zasad waloryzacji - ich świadczenia były nawet o kilkaset złotych niższe od tych, jakie otrzymywały te, które przeszły na emeryturę w kwietniu lub w maju, w końcu zostanie rozwiązany. Emerytura lub renta rodzinna ma - na ich wniosek złożony do ZUS - podlegać ponownemu ustaleniu wysokości. Zdaniem prawników to dobra regulacja, ale równie ważna i paląca jest sprawa wcześniejszych emerytur. Obie powinny zostać załatwione.

Grażyna J. Leśniak 06.11.2024
Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.UE.L.2024.3160

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Rozporządzenie delegowane 2024/3160 zmieniające rozporządzenie delegowane (UE) 2020/688 w odniesieniu do niektórych wymagań w zakresie zdrowia zwierząt dotyczących przemieszczania zwierząt lądowych w obrębie terytorium Unii
Data aktu: 09/10/2024
Data ogłoszenia: 20/12/2024