Rozporządzenie wykonawcze 2024/3156 wykonujące rozporządzenie (UE) 2023/2147 w sprawie środków ograniczających w związku z działaniami podważającymi stabilność i przemiany polityczne w Sudanie

ROZPORZĄDZENIE WYKONAWCZE RADY (UE) 2024/3156
z dnia 16 grudnia 2024 r.
wykonujące rozporządzenie (UE) 2023/2147 w sprawie środków ograniczających w związku z działaniami podważającymi stabilność i przemiany polityczne w Sudanie

RADA UNII EUROPEJSKIEJ

uwzględniając Traktat o funkcjonowaniu Unii Europejskiej,

uwzględniając rozporządzenie Rady (UE) 2023/2147 z dnia 9 października 2023 r. w sprawie środków ograniczających w związku z działaniami podważającymi stabilność i przemiany polityczne w Sudanie 1 , w szczególności jego art. 13 ust. 1,

uwzględniając wniosek Wysokiego Przedstawiciela Unii do Spraw Zagranicznych i Polityki Bezpieczeństwa,

a także mając na uwadze, co następuje:

(1) W dniu 9 października 2023 r. Rada przyjęła rozporządzenie (UE) 2023/2147.

(2) W dniu 27 listopada 2023 r. Wysoki Przedstawiciel Unii do Spraw Zagranicznych i Polityki Bezpieczeństwa wydał w imieniu Unii oświadczenie, w którym Unia i jej państwa członkowskie ponownie zdecydowanie potępiły trwające walki między sudańskimi siłami zbrojnymi (SAF) a Siłami Szybkiego Wsparcia (RSF) oraz powiązanymi z nimi bojówkami. W oświadczeniu wyrażono też ubolewanie w związku z dramatyczną eskalacją przemocy i nieodwracalnymi stratami ludzkimi w Darfurze i w całym kraju, a także naruszeniami prawa międzynarodowego praw człowieka i międzynarodowego prawa humanitarnego.

(3) W dniu 22 stycznia 2024 r. rozporządzeniem wykonawczym (UE) 2024/384 2 , Rada przyjęła środki ograniczające przeciwko sześciu podmiotom SAF i RSF odpowiedzialnym za wspieranie działań podważających stabilność i przemiany polityczne w Sudanie.

(4) W dniu 24 czerwca 2024 r. rozporządzeniem wykonawczym (UE) 2024/1783 3 , Rada przyjęła środki ograniczające przeciwko sześciu osobom odpowiedzialnym za wspieranie działań podważających stabilność i przemiany polityczne w Sudanie.

(5) Zważywszy na powagę sytuacji, do wykazu osób fizycznych i prawnych, podmiotów i organów zamieszczonego w załączniku I do rozporządzenia (UE) 2023/2147 należy dodać cztery osoby fizyczne.

(6) Należy zatem odpowiednio zmienić rozporządzenie (UE) 2023/2147,

PRZYJMUJE NINIEJSZE ROZPORZĄDZENIE:

Artykuł  1

W załączniku I do rozporządzenia (UE) 2023/2147 wprowadza się zmiany zgodnie z załącznikiem do niniejszego rozporządzenia.

Artykuł  2

Niniejsze rozporządzenie wchodzi w życie z dniem jego opublikowania w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej.

Niniejsze rozporządzenie wiąże w całości i jest bezpośrednio stosowane we wszystkich państwach członkowskich.

Sporządzono w Brukseli dnia 16 grudnia 2024 r.

ZAŁĄCZNIK

W załączniku I do rozporządzenia (UE) 2023/2147 w podtytule A "Osoby fizyczne" dodaje się wpisy w brzmieniu:
Imię i nazwisko Informacje identyfikacyjne Przyczyny Data umieszczenia w wykazie
"7. Salah Abdallah Mohamed

SALAH

alias

SALAH GOSH

Data urodzenia: 1957

Miejsce urodzenia: Nuri, Sudan

Obywatelstwo: sudańskie

Paszport: YSJCYKRYG1U5

Płeć: mężczyzna

Funkcja: były doradca ds. bezpieczeństwa narodowego Republiki Sudanu; były dyrektor sudańskich Narodowych Służb Bezpieczeństwa i Wywiadu;

Powiązane osoby: były prezydent Republiki Sudanu Omar Al-Baszir; generał Abdelfattah Al-Burhan

Powiązane podmioty: Narodowe Służby Bezpieczeństwa i Wywiadu (NISS)

Salah Abdallah Mohamed Salah jest byłym doradcą ds. bezpieczeństwa narodowego Republiki Sudanu oraz byłym dyrektorem sudańskich Narodowych Służb Bezpieczeństwa i Wywiadu (NISS).

Salah Abdallah Mohamed Salah jest odpowiedzialny za kilka zamachów stanu w Sudanie (w szczególności za zamachy stanu w 2012 r. i w 2019 r.); pomógł także w przeprowadzeniu zamachu stanu w 2021 r. Jest ogólnie uważany za szefa siatki szpiegowskiejw Sudanie. Z racji posiadanejwiedzy fachowej jako były urzędnik ds. bezpieczeństwa odgrywał ważną rolę w pomaganiu członkom byłego reżimu w powrocie do władzy i podważał starania na rzecz utworzenia w Sudanie rządu cywilnego.

Po upadku reżimu Al-Baszira Salah Abdallah Mohamed Salah jest nadal zaangażowany w działania podważające pokój i stabilność w tym kraju. Chociaż obecnie rzadko pokazuje się publicznie, jest nadal aktywny i ciągle uważany jest za »mózg« stojący za wieloma działaniami przeprowadzonymi przez sudańskie siły zbrojne (SAF) i dział operacji wywiadowczych.

Uznaje się w związku z tym, że Salah Abdallah Mohamed Salah jest przywódcą wśród bezkompromisowych członków byłego reżimu Al-Ba- szira, odpowiedzialnym za działania dotyczące bezpieczeństwa i wojska; działał także w strukturach SAF. Jego powiązania ideologiczne z byłym reżimem Al-Baszira, w szczególności z National Congress Party (NPC) stanowią istotną siłę napędową dyskursu, który zasila wojnę przeciwko formacji opozycyjnej, jaką są Siły Szybkiego Wsparcia (RSF).

Salah Abdallah Mohamed Salah angażował się zatem w działania, które zagrażają pokojowi, stabilności lub bezpieczeństwu Sudanu, oraz w działania podważające starania na rzecz wznowienia przemian politycznych w Sudanie.

16.12.2024
8. Tijani KARSHOM alias

KHARSHOM;

KARSHOUM;

KHARSHOUM;

AL-TIJANI AL-TAHIR KARSHOUM

Obywatelstwo: sudańskie

Płeć: mężczyzna

Funkcja: były zastępca gubernatora (»wali« w języku miejscowym) Darfuru Zachodniego; faktyczny gubernator Darfuru Zachodniego

Powiązane osoby: Abdulrahman JUMA BARA-

KALLAH; Masar Abdurahman ASEEL

Powiązane podmioty: Zgromadzenie Sił Wyzwolenia Sudanu (Gathering of Sudan Liberation

Forces - GSLF)

Tijani Karshom jest wiodącym członkiem plemienia Mahamid i był zastępcą gubernatora Darfuru Zachodniego w czasie masakry plemienia Massalit w Al-Dżunajna, stolicy Darfuru Zachodniego, w czerwcu 2023 r. Jest on także członkiem Zgromadzenia Sił Wyzwoleńczych Sudanu (GSLF), które umożliwiało werbowanie bojówek do walki u boku Siły Szybkiego Wsparcia (RSF).

Tijani Karshom jest odpowiedzialny za śmiertelny zamach na gubernatora Darfuru Zachodniego w Al-Dżunajna w czerwcu 2023 r., za polecenie RSF, by nie pozwoliły uwięzionym w Al-Dżunajna cywilom uciec z miasta, oraz za kierowanie dwoma atakami na obozy dla osób wewnętrznie przesiedlonych. Po masakrze w Al-Dżunajna utworzył komisję, która miała zebrać ciała i pogrzebać je w masowych grobach. Uczestniczył także w usiłowaniach ukrycia ciał po drugiej masakrze w Ardamacie w Darfurze Zachodnim w listopadzie 2023 r.

Tijani Karshom odpowiada także za kierowanie atakiem w Al-Dżunajna u boku RSF i za kierowanie ostrzałem artyleryjskim wymierzonym w siedzibę gubernatora Darfuru Zachodniego w maju 2023 r. - na miesiąc przed zabójstwem gubernatora.

Tijani Karshom prowadził działania zagrażające pokojowi, stabilności i bezpieczeństwu Sudanu i brał udział w planowaniu w Darfurze Zachodnim czynów stanowiących poważne naruszenia praw człowieka i naruszenia międzynarodowego prawa humanitarnego, w tym zabójstw, gwałtów i innych poważnych rodzajów przemocy seksualnej i przemocy ze względu na płeć oraz uprowadzeń, a także brał udział w kierowaniu takimi czynami lub ich popełnianiu.

16.12.2024
9. Mohamed Ali Ahmed SUBIR Obywatelstwo: sudańskie

Płeć: mężczyzna

Funkcja: generał broni, szef Dyrekcji Wywiadu

Wojskowego w sudańskich siłach zbrojnych (SAF)

Powiązane podmioty: sudańskie siły zbrojne;

Dyrekcja Wywiadu Wojskowego

Mohamed Ali Ahmed Subir jest generałem broni w sudańskich siłach zbrojnych (SAF) i szefem Dyrekcji Wywiadu Wojskowego (DMI) w tych siłach zbrojnych. Piastując to stanowisko przewodził działaniom przeprowadzanym przez wywiad wojskowy od czasu wybuchu 15 kwietnia 2023 r. konfliktu między SAF, Siłami Szybkiego Wsparcia (RSF) i powiązanymi z nimi ugrupowaniami zbrojnymi. O jego znaczeniu świadczy także jego udział w publicznie ujawnionych spotkaniach starszych rangą dowódców SAF, które odbyły się w maju i w lipcu 2023 r. pod kierownictwem głównodowodzącego Abdelfattaha Al-Bur- hana w siedzibie naczelnego dowództwa SAF w Chartumie.

Mohamed Ali Ahmed Subir odpowiada zatem za dowodzenie działaniami polegającymi na nękaniu, arbitralnych aresztowaniach i zatrzymaniach obrońców praw człowieka, działaczy społeczności lokalnych, w tym działaczy antywojennych, prawników, lekarzy, wolontariuszy wspierających służby ratunkowe, członków partii politycznych i komitetów oporu oraz osób postrzeganych jako zwolennicy RSF.

Mohamed Ali Ahmed Subir był także zaangażowany w kilka aktów przemocy seksualnej - w tym gwałtu i gróźb gwałtu - przypisywanych DMI, i w popełniane przez tę dyrekcję czyny mające znamiona tortur i innych form brutalnego traktowania.

Jest również odpowiedzialny za nałożenie przez Dyrekcję Wywiadu Wojskowego istotnych ograniczeń na dostęp do pomocy i jej dostarczanie.

Mohamed Ali Ahmed Subir był zatem bezpośrednio zaangażowany w popełnianie przez Dyrekcję Wywiadu Wojskowego czynów stanowiących poważne naruszenia praw człowieka i naruszenia międzynarodowego prawa humanitarnego oraz za czyny bezpośrednio podważające starania na rzecz wznowienia przemian politycznych w Sudanie.

16.12.2024
10. Osman Mohamed HAMID

alias

Osman AMALIYAT

Obywatelstwo: sudańskie

Płeć: mężczyzna

Funkcja: generał dywizji w RSF; szef operacji RSF

Powiązane podmioty: Siły Szybkiego Wsparcia

Osman Mohamed Hamid jest generałem dywizji w Siłach Szybkiego Wsparcia (RSF) i szefem operacji RSF. Kieruje zatem działaniami prowadzonymi przez RSF od czasu wybuchu 15 kwietnia 2023 r. konfliktu między sudańskimi siłami zbrojnymi (SAF), Siłami Szybkiego Wsparcia (RSF) i powiązanymi z nimi ugrupowaniami zbrojnymi, o czym świadczy w szczególności jego obecność na polu walki w Dżebel Aulia w listopadzie 2023 r.

Osman Mohamed Hamid odpowiada zatem jako dowódca za kontynuację walk przez RSF i za popełniane przez nie naruszenia międzynarodowego prawa praw człowieka oraz międzynarodowego prawa humanitarnego. Odpowiada za przeprowadzone na dużą skalę ataki na tle etnicznym i ze względu na płeć, a także za zabójstwa, tortury, liczne akty przemocy seksualnej i przemocy ze względu na płeć, gwałty, niewolnictwo seksualne, uprowadzenia i werbowanie, wykorzystywanie dzieci w działaniach wojennych i utrudnianie będącym w potrzebie cywilom dostępu do pomocy humanitarnej.

Osman Mohamed Hamid był zatem bezpośrednio zaangażowany w popełniane przez RSF czynów zagrażających pokojowi, stabilności i bezpieczeństwu Sudanu. Jest on także odpowiedzialny za działania, które stanowią poważne naruszenia praw człowieka oraz naruszenia międzynarodowego prawa humanitarnego, a także za działania bezpośrednio podważające starania na rzecz wznowienia przemian politycznych w Sudanie.

16.12.2024"
1 Dz.U. L, 2023/2147, 11.10.2023, ELI: http://data.europa.eu/eli/reg/2023/2147/oj.
2 Rozporządzenie wykonawcze Rady (UE) 2024/384 z dnia 22 stycznia 2024 r. wykonujące rozporządzenie (UE) 2023/2147 w sprawie środków ograniczających w związku z działaniami podważającymi stabilność i przemiany polityczne w Sudanie (Dz. U. L, 2024/384, 22.1.2024, ELI: http://data.europa.eu/eli/reg_impl/2024/384/oj).
3 Rozporządzenie wykonawcze Rady (UE) 2024/1783 z dnia 24 czerwca 2024 r. wykonujące rozporządzenie (UE) 2023/2147 w sprawie środków ograniczających w związku z działaniami podważającymi stabilność i przemiany polityczne w Sudanie (Dz. U. L, 2024/1783, 24.6.2024, ELI: http://data.europa.eu/eli/reg_impl/2024/1783/oj).

Zmiany w prawie

Stosunek prezydenta Dudy do wolnej Wigilii "uległ zawieszeniu"

Prezydent Andrzej Duda powiedział w czwartek, że ubolewa, że w sprawie ustawy o Wigilii wolnej od pracy nie przeprowadzono wcześniej konsultacji z prawdziwego zdarzenia. Jak dodał, jego stosunek do ustawy "uległ niejakiemu zawieszeniu". Wyraził ubolewanie nad tym, że pomimo wprowadzenia wolnej Wigilii, trzy niedziele poprzedzające święto mają być dniami pracującymi. Ustawa czeka na podpis prezydenta.

kk/pap 12.12.2024
ZUS: Renta wdowia - wnioski od stycznia 2025 r.

Od Nowego Roku będzie można składać wnioski o tzw. rentę wdowią, która dotyczy ustalenia zbiegu świadczeń z rentą rodzinną. Renta wdowia jest przeznaczona dla wdów i wdowców, którzy mają prawo do co najmniej dwóch świadczeń emerytalno-rentowych, z których jedno stanowi renta rodzinna po zmarłym małżonku. Aby móc ją pobierać, należy jednak spełnić określone warunki.

Grażyna J. Leśniak 20.11.2024
Zmiany w składce zdrowotnej od 1 stycznia 2026 r. Rząd przedstawił założenia

Przedsiębiorcy rozliczający się według zasad ogólnych i skali podatkowej oraz liniowcy będą od 1 stycznia 2026 r. płacić składkę zdrowotną w wysokości 9 proc. od 75 proc. minimalnego wynagrodzenia, jeśli będą osiągali w danym miesiącu dochód do wysokości 1,5-krotności przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czwartym kwartale roku poprzedniego, włącznie z wypłatami z zysku, ogłaszanego przez prezesa GUS. Będzie też dodatkowa składka w wysokości 4,9 proc. od nadwyżki ponad 1,5-krotność przeciętnego wynagrodzenia, a liniowcy stracą możliwość rozliczenia zapłaconych składek w podatku dochodowym.

Grażyna J. Leśniak 18.11.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności

Usprawnienie i zwiększenie efektywności systemu wdrażania Rozwoju Lokalnego Kierowanego przez Społeczność (RLKS) przewiduje ustawa z dnia 11 października 2024 r. o zmianie ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności. Jak poinformowała w czwartek Kancelaria Prezydenta, Andrzej Duda podpisał ją w środę, 13 listopada. Ustawa wejdzie w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.

Grażyna J. Leśniak 14.11.2024
Do poprawki nie tylko emerytury czerwcowe, ale i wcześniejsze

Problem osób, które w latach 2009-2019 przeszły na emeryturę w czerwcu, przez co - na skutek niekorzystnych zasad waloryzacji - ich świadczenia były nawet o kilkaset złotych niższe od tych, jakie otrzymywały te, które przeszły na emeryturę w kwietniu lub w maju, w końcu zostanie rozwiązany. Emerytura lub renta rodzinna ma - na ich wniosek złożony do ZUS - podlegać ponownemu ustaleniu wysokości. Zdaniem prawników to dobra regulacja, ale równie ważna i paląca jest sprawa wcześniejszych emerytur. Obie powinny zostać załatwione.

Grażyna J. Leśniak 06.11.2024
Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.UE.L.2024.3156

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Rozporządzenie wykonawcze 2024/3156 wykonujące rozporządzenie (UE) 2023/2147 w sprawie środków ograniczających w związku z działaniami podważającymi stabilność i przemiany polityczne w Sudanie
Data aktu: 16/12/2024
Data ogłoszenia: 16/12/2024
Data wejścia w życie: 16/12/2024