(notyfikowana jako dokument nr C(2024) 8783)(Jedynie teksty w językach francuskim i włoskim są autentyczne)
(Tekst mający znaczenie dla EOG)
(Dz.U.UE L z dnia 18 grudnia 2024 r.)
KOMISJA EUROPEJSKA,
uwzględniając Traktat o funkcjonowaniu Unii Europejskiej,
uwzględniając rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/429 z dnia 9 marca 2016 r. w sprawie przenośnych chorób zwierząt oraz zmieniające i uchylające niektóre akty w dziedzinie zdrowia zwierząt ("Prawo o zdrowiu zwierząt") 1 , w szczególności jego art. 259 ust. 1 lit. c),
a także mając na uwadze, co następuje:
(1) Zarażenie pasożytem Aethina tumida (mały chrząszcz ulowy) jest chorobą umieszczoną w wykazie, o której mowa w załączniku II do rozporządzenia (UE) 2016/429, oraz chorobą kategorii D i E, o której mowa w załączniku do rozporządzenia wykonawczego Komisji (UE) 2018/1882 2 .
(2) Choroba ta jest zasadniczo nieobecna w Unii, ale zarażenia odnotowano od września 2014 r. w regionie Kalabrii we Włoszech i od 2022 r. we francuskim departamencie zamorskim wyspy Reunion. Aktualnie decyzja wykonawcza Komisji (UE) 2023/110 3 ustanawia pewne środki nadzwyczajne dotyczące zdrowia zwierząt w odniesieniu do potwierdzonych zarażeń małym chrząszczem ulowym we Włoszech i Francji, a Kalabrię i wyspę Reunion wymieniono w załączniku do tej decyzji wykonawczej jako strefy objęte tymi środkami nadzwyczajnymi,.
(3) Zarówno Włochy, jak i Francja powiadomiły niedawno Komisję o nowych przypadkach zarażenia małym chrząszczem ulowym wykrytych w Kalabrii i na wyspie Reunion. Ponadto Włochy powiadomiły również niedawno Komisję o kilku nowych przypadkach zarażenia małym chrząszczem ulowym wykrytych w regionie Sycylia, który nie jest wymieniony w załączniku do tej decyzji wykonawczej jako strefa objęta tymi środkami nadzwyczajnymi.
(4) Aby zapobiec niepotrzebnym zakłóceniom w handlu wewnątrz Unii oraz uniknąć wprowadzenia przez państwa trzecie nieuzasadnionych barier w handlu, a także aby zapobiec rozprzestrzenianiu się małego chrząszcza ulowego do innych stref Unii, należy dodać region Sycylia do wykazu państw członkowskich lub ich stref objętych środkami nadzwyczajnymi w załączniku do decyzji wykonawczej (UE) 2023/110 ze względu na występowanie zarażenia małym chrząszczem ulowym.
(5) Ponadto decyzję wykonawczą (UE) 2023/110 stosuje się do 31 grudnia 2024 r. Biorąc jednak pod uwagę ciągłe trudności, które odnośne państwa członkowskie w ostatnich latach napotykają przy eliminacji małego chrząszcza ulowego, należy przedłużyć obowiązywanie środków nadzwyczajnych określonych w tej decyzji wykonawczej. W związku z tym należy zmienić decyzję wykonawczą (UE) 2023/110, aby miała ona zastosowanie do dnia 31 grudnia 2026 r.
(6) Należy zatem odpowiednio zmienić decyzję wykonawczą (UE) 2023/110.
(7) Środki przewidziane w niniejszej decyzji są zgodne z opinią Stałego Komitetu ds. Roślin, Zwierząt, Żywności i Pasz,
PRZYJMUJE NINIEJSZĄ DECYZJĘ:
Sporządzono w Brukseli dnia 16 grudnia 2024 r.