Rozporządzenie wykonawcze 2024/3094 ustanawiające szczegółowe przepisy dotyczące niektórych urządzeń selektywnych mających na celu ograniczenie przypadkowych połowów dorsza atlantyckiego w Morzu Bałtyckim przewidzianych w załączniku VIII do rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2019/1241

ROZPORZĄDZENIE WYKONAWCZE KOMISJI (UE) 2024/3094
z dnia 27 listopada 2024 r.
ustanawiające szczegółowe przepisy dotyczące niektórych urządzeń selektywnych mających na celu ograniczenie przypadkowych połowów dorsza atlantyckiego w Morzu Bałtyckim przewidzianych w załączniku VIII do rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2019/1241

KOMISJA EUROPEJSKA,

uwzględniając Traktat o funkcjonowaniu Unii Europejskiej,

uwzględniając rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2019/1241 z dnia 20 czerwca 2019 r. w sprawie zachowania zasobów rybnych i ochrony ekosystemów morskich za pomocą środków technicznych, zmieniające rozporządzenia Rady (WE) nr 1967/2006, (WE) nr 1224/2009 i rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 1380/2013, (UE) 2016/1139, (UE) 2018/973, (UE) 2019/472 i (UE) 2019/1022 oraz uchylające rozporządzenia Rady (WE) nr 894/97, (WE) nr 850/98, (WE) nr 2549/2000, (WE) nr 254/2002, (WE) nr 812/2004 i (WE) nr 2187/2005 1 , w szczególności jego art. 24 ust. 1 lit. a),

a także mając na uwadze, co następuje:

(1) W części B pkt 1.3.1.1 załącznika VIII do rozporządzenia (UE) 2019/1241 przewidziano niektóre urządzenia zapewniające selektywność przymocowane do narzędzi połowowych w celu ograniczenia przypadkowych połowów dorsza bałtyckiego podczas połowów płastugokształtnych w podrejonach ICES 22-26.

(2) Należy ustanowić specyfikacje techniczne tych urządzeń.

(3) Te specyfikacje techniczne powinny w szczególności dotyczyć stosowania urządzenia selektywnego "roofless", zmodyfikowanego worka włoka T90 (o rozmiarze oczek sieci wynoszącym co najmniej 125 mm i wzmocnieniu natów za pomocą lin typu "lastridge") oraz worka włoka o kwadratowych oczkach (składającego się z dwóch paneli o minimalnym rozmiarze oczek sieci wynoszącym co najmniej 125 mm).

(4) Komitet Naukowo-Techniczny i Ekonomiczny ds. Rybołówstwa (STECF) stwierdził 2 , że te specyfikacje techniczne są szczegółowe i wystarczające do celów wdrażania.

(5) STECF ocenił również szereg dodatkowych specyfikacji zaproponowanych przez państwa członkowskie na posiedzeniu Komitetu ds. Rybołówstwa i Akwakultury we wrześniu 2022 r. Dotyczą one nowej wersji opisu technicznego narzędzi połowowych. STECF stwierdził 3 , że proponowane specyfikacje są jaśniejsze i prostsze oraz nie ograniczają funkcjonalności i selektywności urządzeń.

(6) Właścicielom statków należy zapewnić wystarczająco dużo czasu na wyposażenie statków w nowe urządzenia zapewniające selektywność.

(7) Środki przewidziane w niniejszym rozporządzeniu są zgodne z opinią Komitetu ds. Rybołówstwa i Akwakultury,

PRZYJMUJE NINIEJSZE ROZPORZĄDZENIE:

Artykuł  1

Specyfikacje techniczne urządzeń zapewniających selektywność, o których mowa w części B pkt 1.3.1.1 załącznika VIII do rozporządzenia (UE) 2019/1241, określono w załączniku do niniejszego rozporządzenia.

Artykuł  2

Niniejsze rozporządzenie wchodzi w życie dwudziestego dnia po jego opublikowaniu w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej.

Niniejsze rozporządzenie stosuje się od dnia 9 kwietnia 2025 r.

Niniejsze rozporządzenie wiąże w całości i jest bezpośrednio stosowane we wszystkich państwach członkowskich.

Sporządzono w Brukseli dnia 27 listopada 2024 r.

ZAŁĄCZNIK

I. 

Definicje

Do celów niniejszego rozporządzenia zastosowanie mają następujące definicje:
1)
"tkanina bezwęzłowa" oznacza tkaninę sieciową składającą się z czworobocznych oczek, w której rogi oczek są utworzone poprzez splecenie sznurków dwóch przyległych stron oczka;
2)
"sieć umożliwiająca selektywność modułową (NEMOS)" oznacza czteropanelową część sieci zamontowaną między ostatnią zwężoną częścią włoka a workiem włoka, zaprojektowaną w taki sposób, aby umożliwić montowanie urządzeń selektywnych.

II. 

Specyfikacje techniczne worka włoka o oczkach kwadratowych (identyfikator narzędzia: SMC_125)

1.
Worek włoka jest zbudowany z dwóch paneli o oczkach kwadratowych o tych samych wymiarach, połączonych natami, po jednym z każdej strony o równej długości.
2.
Liczba wolnych prętów, z wyjątkiem prętów w natach, przy dowolnym obwodzie musi być stała od przedniej części przedłużenia do najbardziej tylnej części worka włoka.
3.
Minimalny rozmiar oczka kwadratowego wynosi 125 mm. Tkanina sieciowa jest zamontowana w taki sposób, że pręty są ułożone równolegle i prostopadle do długości worka włoka.
4.
Tkanina sieciowa o oczkach kwadratowych jest bezwęzłowa, pleciona z nitki pojedynczej o grubości sznurka co najmniej 5 mm lub jest tkaniną sieciową o podobnych potwierdzonych właściwościach w zakresie selektywności.
5.
Maksymalna liczba wolnych prętów w obwodzie worka włoka wynosi 50.
6.
Długość części sieci o oczkach kwadratowych wynosi co najmniej 5,5 m.
7.
Przednia część worka włoka o oczkach kwadratowych jest przyłączona do tkaniny sieciowej o oczkach rombowych włoka w stosunku 1 pręt (oczka kwadratowe) do 2 węzłów (oczka rombowe).
8.
Aby ułatwić instalację i działanie sznurówki worka włoka, pod tylnym końcem worka włoka o oczkach kwadratowych umieszcza się część o oczkach rombowych w porządku: 2 węzły (oczka rombowe) na 1 pręt (oczka kwadratowe). Oczka kwadratowe kończą się nie więcej niż cztery oczka od sznurówki, łącznie z ręcznie splatanym rzędem oczek, przez które przechodzi sznurówka. Minimalny rozmiar oczek rombowych wynosi 105 mm dla nici polietylenowych o grubości nie większej niż 6 mm w przypadku pojedynczego sznurka lub o grubości nie większej niż 4 mm w przypadku podwójnego sznurka.
9.
Przykład worka włoka o oczkach kwadratowych spełniającego wymogi prawne przedstawiono na rysunku 1.

Rysunek 1

grafika

III. 

Specyfikacje techniczne zmodyfikowanego worka włoka T90 (identyfikator narzędzia: T90_125_2P_LR)

1.
Rozmiar oczek sieci worka włoka wynosi co najmniej 125 mm.
2.
Materiał przędzy jest wykonany z nici polietylenowych o grubości nie większej niż 6 mm w przypadku pojedynczego sznurka lub o grubości nie większej niż 4 mm w przypadku podwójnego sznurka.
3.
Długość worka włoka określa się przez długość w zwarciu liny wzmacniającej ("lastridge") przymocowanej do każdego z natów worka włoka. Długość liny wzmacniającej ("lastridge") wynosi co najmniej 6 m.
4.
Liny wzmacniające ("lastridge") muszą być wykonane z PP Danline o średnicy co najmniej 18 mm.
5.
Mocowanie lin wzmacniających ("lastridge") do natów musi być jednolite, w porządku: 10 oczek worka włoka na 90 cm liny.
6.
Worek włoka T90 jest połączony z przedłużeniem T90, wykonanym z tej samej tkaniny sieciowej jak opisano dla worka włoka lub selektywnej części sieci włoka.
7.
Liczba oczek na obwodzie worka włoka sensu stricto i przedłużenia w dowolnym miejscu, oprócz łączeń i natów, wynosi maksymalnie 50 oczek.
8.
Przykład zmodyfikowanego worka włoka T90 przedstawiono na rysunku 2.

Rysunek 2

grafika

IV. 

Specyfikacje techniczne NEMOS i ROOFLESS (identyfikator narzędzia: NEMOS+RL175)

a)
NEMOS
1.
NEMOS składa się z czterech paneli o równej szerokości i minimalnej długości 4,5 metra.
2.
Cztery panele NEMOS są wykonane z tradycyjnej tkaniny sieciowej o oczkach rombowych oraz o tym samym nominalnym rozmiarze oczek (rozciągniętego) worka włoka, do którego jest przymocowany (niezależnie od rodzaju worka włoka).
3.
Liczba wolnych oczek (z wyłączeniem oczek w natach) na szerokość każdego panelu urządzenia NEMOS wynosi 25 % liczby wolnych oczek w obwodzie worka włoka o oczkach rombowych, do którego jest ono przymocowane, lub 50 % liczby wolnych oczek w obwodzie w przypadku worka włoka o oczkach kwadratowych lub worka włoka T90.
4.
Po podłączeniu do włoka dwupanelowego musi istnieć możliwość połączenia przedniej krawędzi urządzenia NEMOS z trzonem włoka za pomocą adaptera składającego się z 2-4 paneli wykonanych z tego samego materiału sieciowego i mającego długość co najmniej połowy długości urządzenia NEMOS.
5.
Po przymocowaniu do dwupanelowego worka włoka tylna krawędź urządzenia NEMOS jest podłączona do worka włoka za pomocą adaptera opisanego w pkt 4, ale w pozycji odwrotnej.
6.
Aby zapewnić stabilny przekrój poprzeczny NEMOS, NEMOS może być opcjonalnie wyposażony w dodatkowe elementy, na przykład pływaki i ciężary.
b)
URZĄDZENIE SELEKTYWNE TYPU "ROOFLESS"
1.
Okno ewakuacyjne stanowi prostokątną część z prostymi krawędziami.
2.
Długość okna ewakuacyjnego wynosi co najmniej 175 cm. Szerokość okna jest równa szerokości górnego panelu NEMOS, z wyłączeniem oczek w natach.
3.
Przednia krawędź okna ewakuacyjnego znajduje się na 25 % (± dwa oczka) długości całkowitej górnego panelu i kończy się nie mniej niż 2 oczka od tylnej krawędzi panelu.
c)
INNE SPECYFIKACJE NEMOS I ROOFLESS
1.
Górny panel znajdujący się bezpośrednio przed oknem ewakuacyjnym jest unoszony przez dwa pływaki zamontowane jeden za drugim. Średnica pływaków wynosi co najmniej 200 mm.
2.
W przypadku ich stosowania pływaki i ciężary są przymocowane jeden za drugim odpowiednio do dolnych i górnych natów. Segment NEMOS, w którym montuje się ROOFLESS, jest wolny od pływaków i ciężarów. Pływaki i ciężary stosuje się parami na lewej i prawej burcie. Każdy rząd pływaków przymocowanych do górnego nata jest sparowany z rzędem ciężarów w dolnym nacie. Aby uniknąć zbyt dużego pionowego naciągu NEMOS (a tym samym zmniejszenia spływu dorsza), liny ciężarów nie mogą przekraczać ujemnego wyporu równego 4 kg/m, podczas gdy liny pływaków składają się maksymalnie z sześciu jednostek, z których każda ma maksymalną średnicę 120 mm.
3.
Krawędź panelu sieciowego po oknie ewakuacyjnym stabilizuje się sztywnym prętem połączonym z tkaniną sieciową przy współczynniku osadzenia między 0,3 a 0,4. Dodatkowy sztywny pręt o takich samych właściwościach i długości musi być przymocowany do dolnego panelu bezpośrednio poniżej sztywnego pręta w górnym panelu.
4.
NEMOS i ROOFLESS przedstawiono na rysunkach 3 i 4.

Rysunek 3

grafika

Szczegóły konstrukcyjne i widok izometryczny NEMOS + ROOFLESS opracowanego jako urządzenie zmniejszające przyłów dorsza w połowach płastugokształtnych.

Rysunek 4

grafika

Schematyczny rysunek techniczny (widok górny i boczny) NEMOS+ROOFLESS.

Zmiany w prawie

Stosunek prezydenta Dudy do wolnej Wigilii "uległ zawieszeniu"

Prezydent Andrzej Duda powiedział w czwartek, że ubolewa, że w sprawie ustawy o Wigilii wolnej od pracy nie przeprowadzono wcześniej konsultacji z prawdziwego zdarzenia. Jak dodał, jego stosunek do ustawy "uległ niejakiemu zawieszeniu". Wyraził ubolewanie nad tym, że pomimo wprowadzenia wolnej Wigilii, trzy niedziele poprzedzające święto mają być dniami pracującymi. Ustawa czeka na podpis prezydenta.

kk/pap 12.12.2024
ZUS: Renta wdowia - wnioski od stycznia 2025 r.

Od Nowego Roku będzie można składać wnioski o tzw. rentę wdowią, która dotyczy ustalenia zbiegu świadczeń z rentą rodzinną. Renta wdowia jest przeznaczona dla wdów i wdowców, którzy mają prawo do co najmniej dwóch świadczeń emerytalno-rentowych, z których jedno stanowi renta rodzinna po zmarłym małżonku. Aby móc ją pobierać, należy jednak spełnić określone warunki.

Grażyna J. Leśniak 20.11.2024
Zmiany w składce zdrowotnej od 1 stycznia 2026 r. Rząd przedstawił założenia

Przedsiębiorcy rozliczający się według zasad ogólnych i skali podatkowej oraz liniowcy będą od 1 stycznia 2026 r. płacić składkę zdrowotną w wysokości 9 proc. od 75 proc. minimalnego wynagrodzenia, jeśli będą osiągali w danym miesiącu dochód do wysokości 1,5-krotności przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czwartym kwartale roku poprzedniego, włącznie z wypłatami z zysku, ogłaszanego przez prezesa GUS. Będzie też dodatkowa składka w wysokości 4,9 proc. od nadwyżki ponad 1,5-krotność przeciętnego wynagrodzenia, a liniowcy stracą możliwość rozliczenia zapłaconych składek w podatku dochodowym.

Grażyna J. Leśniak 18.11.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności

Usprawnienie i zwiększenie efektywności systemu wdrażania Rozwoju Lokalnego Kierowanego przez Społeczność (RLKS) przewiduje ustawa z dnia 11 października 2024 r. o zmianie ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności. Jak poinformowała w czwartek Kancelaria Prezydenta, Andrzej Duda podpisał ją w środę, 13 listopada. Ustawa wejdzie w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.

Grażyna J. Leśniak 14.11.2024
Do poprawki nie tylko emerytury czerwcowe, ale i wcześniejsze

Problem osób, które w latach 2009-2019 przeszły na emeryturę w czerwcu, przez co - na skutek niekorzystnych zasad waloryzacji - ich świadczenia były nawet o kilkaset złotych niższe od tych, jakie otrzymywały te, które przeszły na emeryturę w kwietniu lub w maju, w końcu zostanie rozwiązany. Emerytura lub renta rodzinna ma - na ich wniosek złożony do ZUS - podlegać ponownemu ustaleniu wysokości. Zdaniem prawników to dobra regulacja, ale równie ważna i paląca jest sprawa wcześniejszych emerytur. Obie powinny zostać załatwione.

Grażyna J. Leśniak 06.11.2024
Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.UE.L.2024.3094

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Rozporządzenie wykonawcze 2024/3094 ustanawiające szczegółowe przepisy dotyczące niektórych urządzeń selektywnych mających na celu ograniczenie przypadkowych połowów dorsza atlantyckiego w Morzu Bałtyckim przewidzianych w załączniku VIII do rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2019/1241
Data aktu: 27/11/2024
Data ogłoszenia: 10/12/2024
Data wejścia w życie: 30/12/2024, 09/04/2025