(notyfikowana jako dokument nr C(2024) 8677)(Jedynie tekst w języku greckim jest autentyczny)
(Tekst mający znaczenie dla EOG)
(Dz.U.UE L z dnia 10 grudnia 2024 r.)
KOMISJA EUROPEJSKA,
uwzględniając Traktat o funkcjonowaniu Unii Europejskiej,
uwzględniając rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/429 z dnia 9 marca 2016 r. w sprawie przenośnych chorób zwierząt oraz zmieniające i uchylające niektóre akty w dziedzinie zdrowia zwierząt ("Prawo o zdrowiu zwierząt") 1 , w szczególności jego art. 259 ust. 1 lit. c),
a także mając na uwadze, co następuje:
(1) Ospa owiec i ospa kóz jest zakaźną chorobą wirusową występującą u owiec i kóz, która może mieć poważny wpływ na odnośną populację zwierząt i rentowność hodowli, powodując zakłócenia w przemieszczaniu przesyłek tych zwierząt i pozyskanych od nich lub z nich produktów w Unii oraz w wywozie do państw trzecich.
(2) W przypadku wystąpienia ogniska ospy owiec i ospy kóz u owiec lub kóz istnieje poważne ryzyko rozprzestrzenienia się tej choroby na inne zakłady, w których utrzymywane są owce lub kozy.
(3) Rozporządzenie delegowane Komisji (UE) 2020/687 2 uzupełnia przepisy dotyczące zwalczania chorób umieszczonych w wykazie, o których mowa w art. 9 ust. 1 lit. a), b) i c) rozporządzenia (UE) 2016/429, i zdefiniowanych jako choroby kategorii A, B i C w rozporządzeniu wykonawczym Komisji (UE) 2018/1882 3 . W szczególności w art. 21 i 22 rozporządzenia delegowanego (UE) 2020/687 przewidziano ustanowienie obszaru objętego ograniczeniami w przypadku wystąpienia ogniska choroby kategorii A, w tym ospy owiec i ospy kóz, oraz przewidziano stosowanie na nim niektórych środków. Ponadto art. 21 ust. 1 tego rozporządzenia delegowanego stanowi, że obszar objęty ograniczeniami obejmuje obszar zapowietrzony, obszar zagrożony oraz, w razie potrzeby, obszary buforowe wokół lub w sąsiedztwie obszarów zapowietrzonego i zagrożonego.
(4) Decyzję wykonawczą Komisji (UE) 2024/2207 4 przyjęto na podstawie rozporządzenia (UE) 2016/429 i ustanowiono w niej niektóre środki nadzwyczajne w odniesieniu do ospy owiec i ospy kóz w Grecji. W szczególności w decyzji wykonawczej (UE) 2024/2207 przewiduje się, że obszary zapowietrzone, obszary zagrożone i obszary buforowe, które mają zostać ustanowione przez to państwo członkowskie zgodnie z rozporządzeniem delegowanym (UE) 2020/687 w następstwie wystąpienia ognisk tej choroby, powinny obejmować co najmniej obszary wymienione w załączniku do wspomnianej decyzji wykonawczej.
(5) Od czasu przyjęcia decyzji wykonawczej (UE) 2024/2207 Grecja powiadomiła Komisję o wystąpieniu dodatkowych ognisk ospy owiec i ospy kóz w zakładach, w których utrzymuje się owce i kozy. W związku z tym załącznik do tej decyzji wykonawczej został kilkakrotnie odpowiednio zmieniony w celu uwzględnienia tych dodatkowych ognisk. Decyzja wykonawcza 2024/2207 została ostatnio zmieniona decyzją wykonawczą Komisji (UE) 2024/2937 5 .
(6) Od daty przyjęcia decyzji wykonawczej (UE) 2024/2937 Grecja powiadomiła Komisję o wystąpieniu 27 dodatkowych ognisk ospy owiec i ospy kóz w zakładach, w których utrzymuje się owce i kozy w jednostkach regionalnych Ksanti, Rodopy, Fokida, Limnos, Larisa, Kawala, Ewros i Eubea. Dwa z tych nowych ognisk nie znajduje się w granicach obszarów zapowietrzonych, zagrożonych i buforowych ustanowionych już w wyniku wystąpienia poprzednich ognisk, lecz na obszarach, na których nie zgłaszano wcześniej wystąpienia choroby, w tym w jednostkach regionalnych Eubea i Limnos.
(7) W związku z tym obszary w Grecji umieszczone w wykazie obszarów zapowietrzonych, zagrożonych i buforowych w załączniku do decyzji wykonawczej (UE) 2024/2207 należy skorygować w celu zapobieżenia dalszemu rozprzestrzenianiu się choroby w Grecji i w pozostałej części Unii oraz dostosować okres obowiązywania środków, które mają być na nich stosowane. Należy zatem zmienić określony w załączniku do tej decyzji wykonawczej wykaz obszarów objętych ograniczeniami oraz okres obowiązywania środków, które mają być na nich stosowane, a także wyznaczyć dodatkowe obszary zapowietrzone, zagrożone i buforowe w związku z ogniskami w jednostkach regionalnych Eubea i Limnos.
(8) Wielkość obszarów zapowietrzonych, zagrożonych i buforowych oraz okres obowiązywania środków, które mają być na nich stosowane, powinny opierać się na kryteriach określonych w art. 64 ust. 1 rozporządzenia (UE) 2016/429 oraz przepisach określonych w rozporządzeniu delegowanym (UE) 2020/687, w tym sytuacji epidemiologicznej w odniesieniu do ospy owiec i ospy kóz na obszarach dotkniętych tą chorobą oraz ogólnej sytuacji epidemiologicznej w zakresie ospy owiec i ospy kóz w danym państwie członkowskim, a także na poziomie ryzyka dalszego rozprzestrzeniania się tej choroby. Okres obowiązywania środków należy również wyznaczyć z uwzględnieniem norm międzynarodowych Kodeksu zdrowia zwierząt lądowych Światowej Organizacji Zdrowia Zwierząt (WOAH). W obecnej sytuacji epidemiologicznej istnieje bardzo wysokie ryzyko dalszego rozprzestrzeniania się choroby, w szczególności ze względu na fakt, że zgodnie z informacjami przekazanymi przez Grecję w ciągu jednego tygodnia stwierdzono wystąpienie łącznie 27 nowych ognisk ospy owiec i ospy kóz, przy czym po raz pierwszy ogniska choroby wystąpiły w jednostce regionalnej Limnos, co świadczy o tym, że choroba ta ma tendencję zarówno do utrzymywania się, jak i do rozprzestrzeniania na duże odległości, mimo obowiązujących już środków.
(9) Ponadto w związku z wystąpieniem licznych nowych ognisk ospy owiec i ospy kóz w Grecji w ciągu ostatnich czterech tygodni, w dużych odległościach od siebie, konieczne jest przedłużenie zakazu przemieszczania owiec i kóz z całego terytorium Grecji do miejsca przeznaczenia znajdującego się poza Grecją, co najmniej do dnia 15 stycznia 2025 r., aby zapobiec rozprzestrzenianiu się choroby na pozostałą część Unii i uniknąć nieuzasadnionych barier handlowych.
(10) Środki przewidziane w niniejszej decyzji są zgodne z opinią Stałego Komitetu ds. Roślin, Zwierząt, Żywności i Pasz,
PRZYJMUJE NINIEJSZĄ DECYZJĘ:
Sporządzono w Brukseli dnia 4 grudnia 2024 r.