KOMISJA EUROPEJSKA,uwzględniając Traktat o funkcjonowaniu Unii Europejskiej,
uwzględniając dyrektywę Rady 2002/55/WE z dnia 13 czerwca 2002 r. w sprawie obrotu materiałem siewnym warzyw 1 , w szczególności jej art. 45,
uwzględniając dyrektywę Rady 2002/57/WE z dnia 13 czerwca 2002 r. w sprawie obrotu materiałem siewnym roślin oleistych i włóknistych 2 , w szczególności jej art. 24,
uwzględniając dyrektywę Rady 2008/72/WE z dnia 15 lipca 2008 r. w sprawie obrotu materiałem rozmnożeniowym oraz nasadzeniowym warzyw, innym niż nasiona 3 , w szczególności jej art. 4,
a także mając na uwadze, co następuje:(1) W rozporządzeniu wykonawczym Komisji (UE) 2019/2072 4 ustanowiono wykaz regulowanych agrofagów niekwarantannowych dla Unii ("RNQP" ("RAN")). Ponadto określono w nim wymogi dotyczące wprowadzania lub przemieszczania na terytorium Unii niektórych roślin, produktów roślinnych i innych przedmiotów w celu zapobiegania rozprzestrzenianiu się tych agrofagów na terytorium Unii.
(2) W celu zachowania spójności wymogi te należy dostosować do odpowiednich wymogów określonych w przepisach Unii dotyczących wprowadzania do obrotu nasion oraz innego materiału rozmnożeniowego i nasadzeniowego.
(3) Na podstawie metodyki opracowanej przez Europejską i Śródziemnomorską Organizację Ochrony Roślin (EPPO) 5 wirus pierścieniowej plamistości tytoniu został wymieniony w części H załącznika IV do rozporządzenia wykonawczego (UE) 2019/2072 jako regulowany agrofag niekwarantannowy dla Unii w odniesieniu do materiału siewnego roślin oleistych i włóknistych Glycine max (L.) Merr., przy progu tolerancji wynoszącym 0 %.
(4) W dyrektywie 2002/57/WE ustanowiono jednolity system kwalifikacji w odniesieniu do produkcji materiału siewnego roślin oleistych i włóknistych oraz obrotu takim materiałem w Unii, w tym wymogi dotyczące między innymi maksymalnej obecności regulowanych agrofagów niekwarantannowych w tych nasionach. W związku z tym oraz w celu dostosowania do przepisów rozporządzenia wykonawczego (UE) 2019/2072 konieczna jest zmiana tej dyrektywy poprzez dodanie wymogów dotyczących wirusa pierścieniowej plamistości tytoniu w odniesieniu do Glycine max (L.) Merr. (nasiono soi). Zmiana ta powinna polegać na ustanowieniu progu tolerancji na poziomie 0 % dla tego agrofaga we wszystkich kategoriach materiału siewnego tego gatunku, aby zapewnić spójność z odpowiednimi przepisami tego rozporządzenia wykonawczego.
(5) W ostatnich latach na terytorium Unii doszło do szerokiego rozpowszechnienia się wirusa brunatnej wyboistości owoców pomidora (ToBRFV). Ponadto w zaktualizowanej analizie zagrożenia organizmem szkodliwym przeprowadzonej przez EPPO w czerwcu 2024 r. 6 zauważono, że sytuacja dotycząca tego agrofaga zmieniła się, co doprowadziło do jego rozprzestrzenienia się na całym świecie.
(6) Ponieważ ToBRFV spełnia wymogi pozwalające na zakwalifikowanie go jako regulowanego agrofaga niekwaran- tannowego dla Unii, zostało wymienione w załączniku IV do rozporządzenia wykonawczego (UE) 2019/2072 w drodze zmiany wprowadzonej rozporządzeniem wykonawczym Komisji (UE) 2024/2970 7 .
(7) ToBRFV zostało wymienione w częściach E i H załącznika IV do rozporządzenia wykonawczego (UE) 2019/2072 jako regulowany agrofag niekwarantannowy dla Unii w odniesieniu do roślin przeznaczonych do sadzenia należących do Solanum lycopersicum L. i ich mieszańców oraz roślin przeznaczonych do sadzenia Capsicum annuum L. innych niż odmiany, o których wiadomo, że są odporne na ToBRFV, przy progu tolerancji wynoszącym 0 % w odniesieniu do jego występowania na tych roślinach. Agrofag ten został ponadto objęty środkami określonymi w załączniku V do tego rozporządzenia wykonawczego dotyczącymi wprowadzania do Unii i przemieszczania na jej terytorium tych roślin przeznaczonych do sadzenia.
(8) W dyrektywie 2002/55/WE ustanowiono wymogi dotyczące wprowadzania do obrotu materiału siewnego warzyw w Unii, w tym między innymi dotyczące obecności RNQP na tych nasionach. W związku z tym oraz w celu dostosowania do przepisów rozporządzenia wykonawczego (UE) 2019/2072 konieczna jest zmiana tej dyrektywy poprzez ustanowienie wymogów dotyczących obecności ToBRFV na nasionach Capsicum annuum L. (papryka), innych niż nasiona należące do odmiany, o której wiadomo, że jest odporna na ToBRFV, oraz w odniesieniu do występowania tego agrofaga na nasionach Solanum lycopersicum L. (pomidor zwyczajny) i jego mieszańcach. Zmianą tą należy ustanowić próg tolerancji na poziomie 0 % w odniesieniu do występowania tego agrofaga w nasionach tych gatunków, aby zapewnić spójność z odpowiednimi przepisami rozporządzenia wykonawczego (UE) 2019/2072.
(9) Dyrektywa Komisji 93/61/EWG 8 ustanawia szczegółowe warunki i normy jakości, które musi spełniać materiał rozmnożeniowy i nasadzeniowy warzyw, z wyłączeniem nasion, zgodnie z dyrektywą Rady 92/33/EWG 9 , w tym wymogi dotyczące występowania regulowanych agrofagów kwarantannowych na tym materiale niektórych gatunków. W celu dostosowania do przepisów rozporządzenia wykonawczego (UE) 2019/2072 konieczna jest zmiana tej dyrektywy poprzez określenie wymogów dotyczących obecności ToBRFV na materiale rozmnożeniowym i nasadzeniowym warzyw, innym niż nasiona, Capsicum annuum L. (papryka) i innym niż materiał należący do odmiany, o której wiadomo, że jest odporna na ToBRFV. Z tego samego powodu konieczna jest zmiana tej dyrektywy poprzez określenie wymogów dotyczących występowania tego agrofaga na materiale rozmnożeniowym i nasadzeniowym warzyw, innym niż nasiona, Solanum lycopersicum L. (pomidora zwyczajnego) oraz jego mieszańców. Zmianami tymi należy ustanowić próg tolerancji na poziomie 0 % w odniesieniu do ToBRFV na materiale rozmnożeniowym i nasadzeniowym, innym niż nasiona, tych gatunków, aby zapewnić spójność z odpowiednimi przepisami rozporządzenia wykonawczego (UE) 2019/2072.
(10) Niniejszą dyrektywę należy stosować od dnia 1 czerwca 2025 r., aby dać właściwym organom i podmiotom profesjonalnym więcej czasu na dostosowanie się do jej przepisów.
(11) Przepisy przewidziane w niniejszej dyrektywie są zgodne z opinią Stałego Komitetu ds. Roślin, Zwierząt, Żywności i Pasz,
PRZYJMUJE NINIEJSZĄ DYREKTYWĘ: