a także mając na uwadze, co następuje:(1) W dniu 19 listopada 2018 r. Rada przyjęła strategię UE na rzecz zwalczania nielegalnej broni palnej, broni strzeleckiej i lekkiej (BSiL) oraz amunicji do tych rodzajów broni, zatytułowaną "Zabezpieczenie broni, ochrona obywateli" (zwaną dalej "strategią UE dotyczącą BSiL"). Strategia UE dotycząca BSiL zobowiązuje Unię i jej państwa członkowskie do pomocy we wzmacnianiu zdolności w zakresie egzekwowania prawa, aby wykrywać, zakłócać działalność i zakazywać działalności siatek nielegalnego handlu bronią oraz zapobiegać sytuacjom, w których broń palna trafia w ręce terrorystów i przestępców za pośrednictwem nielegalnego rynku, między innymi poprzez blokowanie nielegalnego finansowania i transportu broni oraz usprawnienie roli policji granicznej, organów celnych i portowych w walce z nielegalnym przepływem broni drogą morską.
(2) W dniu 2 grudnia 2019 r. Rada przyjęła decyzję (WPZiB) 2019/2009 1 dotyczącą wspierania wysiłków Ukrainy na rzecz zwalczania nielegalnego handlu bronią, amunicją i materiałami wybuchowymi, we współpracy z Organizacją Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie (OBWE). Rada przyjęła następnie decyzje (WPZiB) 2022/2276 2 , (WPZiB) 2024/330 3 i (WPZiB) 2024/1805 4 , aby przedłużyć okres wdrażania decyzji (WPZiB) 2019/2009 do dnia 21 stycznia 2025 r.
(3) W dniu 2 grudnia 2021 r. Rada przyjęła decyzję (WPZiB) 2021/2133 5 dotyczącą wsparcia kompleksowego programu wspierania wysiłków na rzecz zapobiegania nielegalnemu handlowi BSiL i amunicją konwencjonalną oraz zwalczania tego procederu w Europie Południowo-Wschodniej.
(4) Bezprecedensowe wyzwania w zakresie bezpieczeństwa, jakie pojawiają się od lutego 2022 r. w wyniku nielegalnej rosyjskiej wojny napastniczej przeciwko Ukrainie, znacząco zwiększyły ryzyko handlu bronią, amunicją i materiałami wybuchowymi w Ukrainie i ich rozprzestrzeniania. Potencjalnie stanowi to znaczące długoterminowe zagrożenie dla bezpieczeństwa zarówno w Unii, jak i w Ukrainie. Współpraca między Unią a Ukrainą w tej kwestii stanowi zatem przedmiot wspólnego zainteresowania.
(5) Wykonywanie decyzji (WPZiB) 2019/2009 wykazało jej skuteczność oraz podkreśliło bezwzględną konieczność bieżącego i rozszerzonego wsparcia.
(6) W lutym 2024 r. władze ukraińskie zwróciły się do Sekretariatu OBWE o dalsze wspieranie wzmacniania zdolności władz ukraińskich w zakresie zapobiegania nielegalnemu handlowi bronią, amunicją i materiałami wybuchowymi oraz zwalczania tego procederu we wszystkich jego aspektach.
(7) Wspólne zobowiązania na rzecz bezpieczeństwa między Unią Europejską a Ukrainą z dnia 27 czerwca 2024 r. stanowią, że:
- Unia i Ukraina zintensyfikują współpracę w celu zapobiegania przenikaniu broni palnej oraz BSiL, amunicji do tych rodzajów broni oraz materiałów wybuchowych, oraz w celu zwalczania tego zjawiska,
- Unia będzie nadal wspierać Ukrainę w tworzeniu solidnej zdolności do monitorowania zapasów, przypadków nabywania oraz posiadania broni palnej i BSiL, prowadzenia dochodzeń w sprawie jej nielegalnego posiadania i handlu nią oraz wnoszenia w tej sprawie oskarżeń, a także wspierania międzynarodowej współpracy i pomocy w tym zakresie,
- Unia będzie popierać wyznaczenie i rozwinięcie odpowiednich struktur mających na celu skuteczną kontrolę i utylizację broni palnej oraz BSiL,
- Unia i Ukraina będą czynnie ujawniać i zwalczać manipulację informacjami dokonywaną przez Rosję w tym zakresie,
PRZYJMUJE NINIEJSZĄ DECYZJĘ: