Dyrektywa delegowana 2024/299 zmieniająca dyrektywę Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/2284 w odniesieniu do metod zgłaszania prognozowanych emisji niektórych rodzajów zanieczyszczeń atmosferycznych

DYREKTYWA DELEGOWANA KOMISJI (UE) 2024/299
z dnia 27 października 2023 r.
zmieniająca dyrektywę Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/2284 w odniesieniu do metod zgłaszania prognozowanych emisji niektórych rodzajów zanieczyszczeń atmosferycznych
(Tekst mający znaczenie dla EOG)

KOMISJA EUROPEJSKA,

uwzględniając Traktat o funkcjonowaniu Unii Europejskiej,

uwzględniając dyrektywę Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/2284 z dnia 14 grudnia 2016 r. w sprawie redukcji krajowych emisji niektórych rodzajów zanieczyszczeń atmosferycznych, zmiany dyrektywy 2003/35/WE oraz uchylenia dyrektywy 2001/81/WE 1 , w szczególności jej art. 8 ust. 7,

a także mając na uwadze, co następuje:

(1) Art. 8 ust. 2 dyrektywy (UE) 2016/2284 zobowiązuje państwa członkowskie do przygotowania i aktualizacji co dwa lata krajowych prognoz emisji zanieczyszczeń określonych w tabeli C w załączniku I do tej dyrektywy zgodnie z wymogami określonymi w tej dyrektywie.

(2) Art. 8 ust. 5 dyrektywy (UE) 2016/2284 stanowi, że krajowe prognozy emisji powinny być przygotowywane i aktualizowane zgodnie z wymogami określonymi w załączniku IV do tej dyrektywy oraz że należy je szacować i przyporządkowywać do odnośnych sektorów źródeł.

(3) Prognozy emisji zanieczyszczeń należy zgłaszać Komisji i Europejskiej Agencji Środowiska zgodnie z art. 10 ust. 2 dyrektywy (UE) 2016/2284. Powyższe zasady sprawozdawczości mają być zgodne z zasadami przewidzianymi w Konwencji Europejskiej Komisji Gospodarczej Organizacji Narodów Zjednoczonych (EKG ONZ) z 1979 r. w sprawie transgranicznego zanieczyszczania powietrza na dalekie odległości 2  ("konwencja LRTAP").

(4) Wymogi sprawozdawcze wynikające z konwencji LRTAP określono w Wytycznych dotyczących zgłaszania danych o emisjach i prognozach w ramach Konwencji w sprawie transgranicznego zanieczyszczania powietrza na dalekie odległości (wytyczne dotyczące sprawozdawczości). Organ wykonawczy konwencji dokonał rewizji tych wytycznych na swoim 42. posiedzeniu w grudniu 2022 r. 3 , zmieniając wymogi dotyczące zgłaszania prognoz emisji. Zgodnie z pkt 27, pkt 41 lit. b) i pkt 46 zmienionych wytycznych sprawozdawczości prognozowane emisje należy zgłaszać przy użyciu wzoru określonego w załączniku IV do tych wytycznych. Wzór ten odpowiada strukturze wzoru zgłoszenia bilansów emisji, co oznacza, że prognozy emisji należy zgłaszać w podziale na poszczególne kategorie źródeł według Nomenklatury dla sprawozdawczości (NFR), jak przewidziano w konwencji LRTAP.

(5) Od czasu zmiany wytycznych sprawozdawczości w 2022 r. poziom agregacji prognoz emisji wymagany na podstawie dyrektywy (UE) 2016/2284 przestał być zgodny z wymogami sprawozdawczymi określonymi w konwencji LRTAP. Wzór określony w załączniku IV do zmienionych wytycznych dotyczących sprawozdawczości wymaga wyższego poziomu szczegółowości odpowiadającego poziomowi wymaganemu dla bilansów emisji zgodnie z załącznikiem I do zmienionych wytycznych dotyczących sprawozdawczości oraz art. 8 ust. 1 dyrektywy (UE) 2016/2284. Aby poprawić porównywalność i spójność sprawozdań, określone w dyrektywie (UE) 2016/2284 zasady sprawozdawczości odnoszące się do prognoz emisji należy dostosować do zasad sprawozdawczości dotyczących bilansów emisji wymaganych na mocy dyrektywy (UE) 2016/2284.

(6) Należy zatem odpowiednio zmienić załączniki I i IV do dyrektywy (UE) 2016/2284,

PRZYJMUJE NINIEJSZĄ DYREKTYWĘ:

Artykuł  1

W załącznikach I i IV do dyrektywy (UE) 2016/2284 wprowadza się zmiany określone w załączniku do niniejszej dyrektywy.

Artykuł  2
1. 
Państwa członkowskie wprowadzają w życie przepisy ustawowe, wykonawcze i administracyjne niezbędne do wykonania niniejszej dyrektywy w terminie do dnia 31 grudnia 2024 r. Niezwłocznie przekazują Komisji tekst tych przepisów.

Przepisy przyjęte przez państwa członkowskie zawierają odniesienie do niniejszej dyrektywy lub odniesienie takie towarzyszy ich urzędowej publikacji. Metody dokonywania takiego odniesienia określane są przez państwa członkowskie.

2. 
Państwa członkowskie przekazują Komisji tekst podstawowych przepisów prawa krajowego przyjętych w dziedzinie objętej niniejszą dyrektywą.
Artykuł  3

Niniejsza dyrektywa wchodzi w życie dwudziestego dnia po jej opublikowaniu w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej.

Artykuł  4

Niniejsza dyrektywa skierowana jest do państw członkowskich.

Sporządzono w Brukseli dnia 27 października 2023 r.

ZAŁĄCZNIK

W załącznikach I i IV do dyrektywy (UE) 2016/2284 wprowadza się następujące zmiany:

1)
w załączniku I tabela C otrzymuje brzmienie:

"Tabela C

Wymogi dotyczące przekazywania informacji o emisjach i prognoz, o których mowa w art. 8 ust. 2

Rodzaj informacji Zanieczyszczenia Szereg czasowy/lata docelowe Terminy przekazywania informacji
Krajowe dane w postaci siatki dotyczące emisji z podziałem na kategorie źródeł (GNFR) - SO2, NOx, NMVOC, CO, NH3, PM10, PM2.5

- metale ciężkie (Cd, Hg, Pb)

- TZO (ogółem WWA, HCB, PCB, dioksyny/furany)

- Sadza (jeżeli dane są dostępne)

Co cztery lata dla roku sprawozdawczego minus 2 (X-2) od 2017 r. 1 maja 4
Duże źródła punktowe według kategorii źródła (GNFR) - SO2, NOx, NMVOC, CO, NH3, PM10, PM2,5

- metale ciężkie (Cd, Hg, Pb)

- TZO (ogółem WWA, HCB, PCB, dioksyny/furany)

- Sadza (jeżeli dane są dostępne)

Co cztery lata dla roku sprawozdawczego minus 2 (X-2) od 2017 r. 1 maja (1)
Prognozowane emisje w podziale na kategorie źródeł według NFR - SO2, NOx, NH3, NMVOC, PM2,raz, jeśli dane są dostępne, sadza Co dwa lata w odniesieniu do lat, których dotyczą prognozy, czyli 2020, 2025, 2030 oraz, jeżeli dane są dostępne, 2040 i 2050 od 2017 r. 15 marca
2)
w załączniku IV część 2 ("Krajowe prognozy emisji") pkt 2 otrzymuje brzmienie:

"2. Prognozy emisji są szacowane i zgłaszane w podziale na kategorie źródeł według NFR. Jeżeli nie jest to możliwe ze względu na brak wystarczająco szczegółowych danych, w raporcie metodycznym IIR zamieszcza się uzasadnienie bardziej zagregowanego poziomu sprawozdawczości. Państwa członkowskie przygotowują prognozę »ze środ- kami« (środki przyjęte) i - w stosownych przypadkach - »z dodatkowymi środkami« (środki planowane) dla każdego zanieczyszczenia zgodnie z wytycznymi ustanowionymi w przewodniku EMEP/EEA.".

1 Dz.U. L 344 z 17.12.2016, s. 1.
2 Konwencja w sprawie transgranicznego zanieczyszczania powietrza na dalekie odległości (Dz.U. L 171 z 27.6.1981, s. 13).
3 Wytyczne dotyczące zgłaszania danych dotyczących emisji i prognoz na podstawie konwencji LRTAP opracowane przez organ wykonawczy konwencji LRTAP (ECE/EB.AIR/125, decyzje organu wykonawczego 2013/3 i 2013/4), zmienione na jego 42. posiedzeniu w grudniu 2022 r.
4 Jeżeli informacje zawierały błędy, ponowne przekazanie informacji, wraz z wyjaśnieniem wprowadzonych zmian, następuje w ciągu czterech tygodni."

Zmiany w prawie

ZUS: Renta wdowia - wnioski od stycznia 2025 r.

Od Nowego Roku będzie można składać wnioski o tzw. rentę wdowią, która dotyczy ustalenia zbiegu świadczeń z rentą rodzinną. Renta wdowia jest przeznaczona dla wdów i wdowców, którzy mają prawo do co najmniej dwóch świadczeń emerytalno-rentowych, z których jedno stanowi renta rodzinna po zmarłym małżonku. Aby móc ją pobierać, należy jednak spełnić określone warunki.

Grażyna J. Leśniak 20.11.2024
Zmiany w składce zdrowotnej od 1 stycznia 2026 r. Rząd przedstawił założenia

Przedsiębiorcy rozliczający się według zasad ogólnych i skali podatkowej oraz liniowcy będą od 1 stycznia 2026 r. płacić składkę zdrowotną w wysokości 9 proc. od 75 proc. minimalnego wynagrodzenia, jeśli będą osiągali w danym miesiącu dochód do wysokości 1,5-krotności przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czwartym kwartale roku poprzedniego, włącznie z wypłatami z zysku, ogłaszanego przez prezesa GUS. Będzie też dodatkowa składka w wysokości 4,9 proc. od nadwyżki ponad 1,5-krotność przeciętnego wynagrodzenia, a liniowcy stracą możliwość rozliczenia zapłaconych składek w podatku dochodowym.

Grażyna J. Leśniak 18.11.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności

Usprawnienie i zwiększenie efektywności systemu wdrażania Rozwoju Lokalnego Kierowanego przez Społeczność (RLKS) przewiduje ustawa z dnia 11 października 2024 r. o zmianie ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności. Jak poinformowała w czwartek Kancelaria Prezydenta, Andrzej Duda podpisał ją w środę, 13 listopada. Ustawa wejdzie w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.

Grażyna J. Leśniak 14.11.2024
Do poprawki nie tylko emerytury czerwcowe, ale i wcześniejsze

Problem osób, które w latach 2009-2019 przeszły na emeryturę w czerwcu, przez co - na skutek niekorzystnych zasad waloryzacji - ich świadczenia były nawet o kilkaset złotych niższe od tych, jakie otrzymywały te, które przeszły na emeryturę w kwietniu lub w maju, w końcu zostanie rozwiązany. Emerytura lub renta rodzinna ma - na ich wniosek złożony do ZUS - podlegać ponownemu ustaleniu wysokości. Zdaniem prawników to dobra regulacja, ale równie ważna i paląca jest sprawa wcześniejszych emerytur. Obie powinny zostać załatwione.

Grażyna J. Leśniak 06.11.2024
Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Nowy urlop dla rodziców wcześniaków coraz bliżej - rząd przyjął projekt ustawy

Rada Ministrów przyjęła we wtorek przygotowany w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej projekt ustawy wprowadzający nowe uprawnienie – uzupełniający urlop macierzyński dla rodziców wcześniaków i rodziców dzieci urodzonych w terminie, ale wymagających dłuższej hospitalizacji po urodzeniu. Wymiar uzupełniającego urlopu macierzyńskiego będzie wynosił odpowiednio do 8 albo do 15 tygodni.

Grażyna J. Leśniak 29.10.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.UE.L.2024.299

Rodzaj: Dyrektywa
Tytuł: Dyrektywa delegowana 2024/299 zmieniająca dyrektywę Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/2284 w odniesieniu do metod zgłaszania prognozowanych emisji niektórych rodzajów zanieczyszczeń atmosferycznych
Data aktu: 27/10/2023
Data ogłoszenia: 17/01/2024
Data wejścia w życie: 06/02/2024