a także mając na uwadze, co następuje:(1) Rozporządzeniem wykonawczym Komisji (UE) 2018/2019 2 ustanowiono - na podstawie wstępnej oceny ryzyka - wykaz roślin, produktów roślinnych i innych przedmiotów wysokiego ryzyka.
(2) Po przeprowadzeniu wstępnej oceny w załączniku do rozporządzenia wykonawczego (UE) 2018/2019 uwzględniono tymczasowo - jako rośliny wysokiego ryzyka - 34 rodzaje i jeden gatunek roślin przeznaczonych do sadzenia pochodzących z państw trzecich. Wykaz ten obejmuje rodzaj Prunus L.
(3) Rozporządzeniem wykonawczym Komisji (UE) 2020/1213 3 ustanowiono środki fitosanitarne do celów wprowadzania na terytorium Unii niektórych roślin, produktów roślinnych i innych przedmiotów, które usunięto z załącznika do rozporządzenia wykonawczego (UE) 2018/2019, ale w przypadku których nie oceniono jeszcze w pełni zagrożeń fitosanitarnych. Wynika to z faktu, że co najmniej jeden z agrofagów występujących na tych roślinach nie został jeszcze włączony do wykazu agrofagów kwarantannowych dla Unii zawartego w załączniku II do rozporządzenia wykonawczego Komisji (UE) 2019/2072 4 , ale dalsza pełna ocena ryzyka może wykazać, że spełnia on warunki takiego włączenia.
(4) W dniu 31 marca 2023 r. Zjednoczone Królestwo 5 przedłożyło Komisji wniosek o wywóz do Unii okulantów/ zrazów gatunku Prunus avium w wieku do jednego roku, o maksymalnej średnicy 12 mm, przeznaczonych do sadzenia roślin gatunku Prunus avium oraz Prunus avium szczepionych na podkładkach Prunus avium, Prunus canescens, Prunus cerasus lub Prunus pseudocerasus, w wieku do 7 lat, w podłożu uprawowym, o maksymalnej średnicy 40 mm u podstawy łodygi, przeznaczonych do sadzenia roślin gatunku Prunus avium oraz Prunus avium szczepionych na podkładkach Prunus avium, Prunus canescens, Prunus cerasus lub Prunus pseudocerasus, w wieku do 7 lat, z odkrytymi korzeniami, o maksymalnej średnicy 40 mm u podstawy łodygi oraz przeznaczonych do sadzenia roślin gatunku Prunus avium w wieku do 15 lat, w podłożu uprawowym, o maksymalnej średnicy 80 mm u podstawy łodygi ("rośliny wskazane w pierwszym wniosku"). Wniosek ten został poparty odpowiednią dokumentacją techniczną (dokumentacja techniczna z dnia 31 marca 2023 r.).
(5) W dniu 23 maja 2024 r. Europejski Urząd ds. Bezpieczeństwa Żywności ("Urząd") przyjął opinię naukową dotyczącą oceny ryzyka związanego z roślinami wskazanymi w pierwszym wniosku 6 (opinia z dnia 23 maja 2024 r.). Urząd uznał gatunki Bemisia tabaci (populacje europejskie), Colletotrichum aenigma, Eulecanium excrescens, Scirtothrips dorsalis i Takahashia japonica oraz wirusa pierścieniowej plamistości tytoniu i wirusa pierścieniowej plamistości pomidora za agrofagi istotne dla tych roślin, ocenił środki ograniczające ryzyko opisane w dokumentacji technicznej z dnia 31 marca 2023 r. i oszacował prawdopodobieństwo, że odnośne rośliny są wolne od tych agrofagów.
(6) W dniu 9 czerwca 2023 r. Zjednoczone Królestwo przedłożyło Komisji wniosek o wywóz do Unii okulantów/ zrazów gatunku Prunus spinosa w wieku do jednego roku, o maksymalnej średnicy 12 mm, przeznaczonych do sadzenia roślin gatunku Prunus spinosa w wieku do 7 lat, z odkrytymi korzeniami, o maksymalnej średnicy 40 mm u podstawy łodygi oraz przeznaczonych do sadzenia roślin gatunku Prunus spinosa w wieku do 7 lat, w podłożu uprawowym, o maksymalnej średnicy 40 mm u podstawy łodygi ("rośliny wskazane w drugim wniosku"). Wniosek ten został poparty odpowiednią dokumentacją techniczną (dokumentacja techniczna z dnia 9 czerwca 2023 r.).
(7) W dniu 19 czerwca 2024 r. Urząd przyjął opinię naukową dotyczącą oceny ryzyka związanego z roślinami wskazanymi w drugim wniosku 7 (opinia z dnia 19 czerwca 2024 r.). Urząd uznał gatunki Bemisia tabaci (populacje europejskie), Eulecanium excrescens i Scirtothrips dorsalis za agrofagi istotne dla tych roślin, ocenił środki ograniczające ryzyko opisane w dokumentacji i oszacował prawdopodobieństwo, że odnośne rośliny są wolne od tych agrofagów.
(8) Na podstawie opinii z dnia 23 maja 2024 r. i z dnia 19 czerwca 2024 r. zagrożenie fitosanitarne wynikające z wprowadzenia na terytorium Unii zarówno roślin wskazanych w pierwszym wniosku, jak i roślin wskazanych w drugim wniosku uznaje się za ograniczone do dopuszczalnego poziomu, o ile zastosowane zostaną odpowiednie środki, aby wyeliminować zagrożenie agrofagami związanymi z tymi roślinami.
(9) W przypadku odnośnych roślin wskazanych w pierwszym wniosku Urząd zidentyfikował agrofagi, o których wiadomo, że używają gatunki Prunus avium, Prunus canescens, Prunus cerasus lub Prunus pseudocerasus jako żywicieli. Ponieważ zagrożenie fitosanitarne wynikające z wprowadzenia na terytorium Unii dużych i starszych drzew (80 mm i 15 lat) uznaje się za ograniczone do dopuszczalnego poziomu przy zastosowaniu odpowiednich środków, uzasadnione jest zatem stwierdzenie, że zagrożenie fitosanitarne wynikające z wprowadzenia wszystkich przeznaczonych do sadzenia roślin gatunków Prunus avium, Prunus canescens, Prunus cerasus i Prunus pseudocerasus, niezależnie od ich wielkości i wieku, szczepionych lub nieszczepionych, z odkrytymi korzeniami lub w podłożu uprawowym, pochodzących ze Zjednoczonego Królestwa, jest ograniczone do dopuszczalnego poziomu poprzez zastosowanie odpowiednich środków.
(10) W związku z powyższym przeznaczonych do sadzenia roślin gatunków Prunus avium, Prunus canescens, Prunus cerasus i Prunus pseudocerasus, okulantów/zrazów gatunku Prunus spinosa w wieku do jednego roku, o maksymalnej średnicy 12 mm oraz przeznaczonych do sadzenia roślin gatunku Prunus spinosa w wieku do 7 lat, nieszczepionych, o maksymalnej średnicy 40 mm u podstawy łodygi, pochodzących ze Zjednoczonego Królestwa ("odnośne rośliny") nie należy już uznawać za rośliny wysokiego ryzyka. Należy je więc usunąć z wykazu roślin, produktów roślinnych i innych przedmiotów wysokiego ryzyka w załączniku do rozporządzenia wykonawczego (UE) 2018/2019.
(11) Należy zatem odpowiednio zmienić rozporządzenie wykonawcze (UE) 2018/2019.
(12) Środki opisane przez Zjednoczone Królestwo w dokumentacjach technicznych z dnia 31 marca 2023 r. i z dnia 9 czerwca 2023 r. uznaje się za wystarczające do ograniczenia do dopuszczalnego poziomu ryzyka wynikającego z wprowadzenia na terytorium Unii odnośnych roślin. Środki te należy zatem ustanowić jako fitosanitarne wymogi przywozowe w załączniku do rozporządzenia wykonawczego (UE) 2020/1213, aby zapewnić ochronę fitosanitarną terytorium Unii.
(13) Gatunek Bemisia tabaci (populacje europejskie) jest wymieniony jako agrofag kwarantannowy dla strefy chronionej w załączniku III do rozporządzenia wykonawczego (UE) 2019/2072, natomiast gatunek Scirtothrips dorsalis jest wymieniony jako agrofag kwarantannowy dla Unii w załączniku II do tego rozporządzenia wykonawczego.
(14) Wirus pierścieniowej plamistości tytoniu i wirus pierścieniowej plamistości pomidora są obecnie wymienione jako regulowane agrofagi niekwarantannowe dla Unii w załączniku IV do rozporządzenia wykonawczego (UE) 2019/2072.
(15) Gatunek Takahashia japonica nie został jeszcze włączony do wykazu agrofagów kwarantannowych dla Unii w załączniku II do rozporządzenia wykonawczego (UE) 2019/2072. Niemniej jednak, na podstawie przedstawionych przez państwa członkowskie dowodów wskazujących, że wpływ tego agrofaga na jego rośliny żywicielskie w Unii nie jest znaczący, w odniesieniu do tego agrofaga nie są konieczne wymagania przywozowe.
(16) Gatunki Colletotrichum aenigma i Eulecanium excrescens nie zostały jeszcze włączone do wykazu agrofagów kwarantannowych dla Unii. Pełna ocena ryzyka dotycząca agrofagów musi stać się dostępna, aby ustalić, czy należy umieścić te agrofagi w wykazie w załączniku II do rozporządzenia wykonawczego (UE) 2019/2072 oraz czy w konsekwencji należy umieścić odnośne rośliny wraz z odpowiednimi szczegółowymi wymaganiami w wykazie w załączniku VII do tego rozporządzenia.
(17) Należy zatem zmienić rozporządzenie wykonawcze (UE) 2020/1213, aby uwzględnić agrofagi Colletotrichum aenigma i Eulecanium excrescens oraz odpowiadające im wymagania.
(18) Środki przewidziane w niniejszym rozporządzeniu są zgodne z opinią Stałego Komitetu ds. Roślin, Zwierząt, Żywności i Pasz,
PRZYJMUJE NINIEJSZE ROZPORZĄDZENIE:
Niniejsze rozporządzenie wiąże w całości i jest bezpośrednio stosowane we wszystkich państwach członkowskich.Sporządzono w Brukseli dnia 27 listopada 2024 r.