Rozporządzenie delegowane 2024/2925 zmieniające rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2023/2053 w odniesieniu do zarządzania zasobami tuńczyka błękitnopłetwego we wschodnim Atlantyku i w Morzu Śródziemnym

ROZPORZĄDZENIE DELEGOWANE KOMISJI (UE) 2024/2925
z dnia 19 czerwca 2024 r.
zmieniające rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2023/2053 w odniesieniu do zarządzania zasobami tuńczyka błękitnopłetwego we wschodnim Atlantyku i w Morzu Śródziemnym

KOMISJA EUROPEJSKA,

uwzględniając Traktat o funkcjonowaniu Unii Europejskiej,

uwzględniając rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2023/2053 z dnia 13 września 2023 r. ustanawiające wieloletni plan zarządzania zasobami tuńczyka błękitnopłetwego we wschodnim Atlantyku i w Morzu Śródziemnym oraz zmieniające rozporządzenia (WE) nr 1936/2001, (UE) 2017/2107 i (UE) 2019/833 oraz uchylające rozporządzenie (UE) 2016/1627 1 , w szczególności jego art. 66 ust. 1 lit. e) i k),

a także mając na uwadze, co następuje:

(1) Unia jest stroną Międzynarodowej Komisji ds. Ochrony Tuńczyka Atlantyckiego (ICCAT) po zatwierdzeniu konwencji ICCAT zgodnie z decyzją Rady 86/238/EWG 2 .

(2) ICCAT przyjmuje środki służące zapewnieniu długoterminowej ochrony i zrównoważonego wykorzystania zasobów rybnych w obszarze objętym konwencją ICCAT oraz ochronie ekosystemów morskich, w których zasoby te występują. Środki te mogą stać się wiążące dla Unii.

(3) Od czasu przyjęcia rozporządzenia (UE) 2023/2053 ICCAT przyjęła na swoim dorocznym posiedzeniu w 2023 r. zalecenie ICCAT 23-06 3 , w odniesieniu do zarządzania zasobami tuńczyka błękitnopłetwego we wschodnim Atlantyku i w Morzu Śródziemnym. Zalecenie ICCAT 23-06 zawiera przepisy dotyczące zmiany limitów zdolności w zakresie hodowli tuńczyka błękitnopłetwego, uzupełnienie protokołu operacji wypuszczania, aktualizację formularza sprawozdawczego dotyczącego postępowania z martwymi lub utraconymi rybami oraz aktualizację procedury dostarczania plomb ICCAT obserwatorom regionalnym ICCAT. Środki te należy wprowadzić do prawa Unii.

(4) Ponadto do rozporządzenia (UE) 2023/2053 należy wprowadzić szereg aktualizacji i zmian, a mianowicie aktualizację całego protokołu operacji wypuszczania zawartego w załączniku XII oraz zmianę określonej długości statku w załączniku XV.

(5) Biorąc pod uwagę, że przepisy przewidziane w niniejszym rozporządzeniu mają bezpośredni wpływ na planowanie okresu połowu statków unijnych oraz na powiązaną działalność gospodarczą, niniejsze rozporządzenie powinno wejść w życie jak najszybciej,

PRZYJMUJE NINIEJSZE ROZPORZĄDZENIE:

Artykuł  1

W rozporządzeniu (UE) 2023/2053 wprowadza się następujące zmiany:

1)
w art. 15 uchyla się ust. 3;
2)
załączniki XII, XIII, XV i XVa zmienia się zgodnie z załącznikiem do niniejszego rozporządzenia.
Artykuł  2

Niniejsze rozporządzenie wchodzi w życie następnego dnia po jego opublikowaniu w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej.

Niniejsze rozporządzenie wiąże w całości i jest bezpośrednio stosowane we wszystkich państwach członkowskich.

Sporządzono w Brukseli dnia 19 czerwca 2024 r.

ZAŁĄCZNIK

W załącznikach XII, XIII, XV i XVa do rozporządzenia (UE) 2023/2053 wprowadza się następujące zmiany:
1)
załącznik XII otrzymuje brzmienie:

"ZAŁĄCZNIK XII

PROTOKÓŁ OPERACJI WYPUSZCZANIA

Wydawanie nakazów wypuszczenia

1. Nakazy wypuszczenia przed umieszczeniem w sadzach są wydawane:

przez właściwy organ państwa członkowskiego lub CPC operatora przekazującego, jeżeli na podstawie uprzedniego powiadomienia o transferze właściwy organ państwa członkowskiego statku łowczego lub tonara odmawia dokonania operacji transferu zgodnie z art. 46; lub

właściwy organ państwa członkowskiego lub CPC miejsca hodowli lub tuczu, jeżeli zgodnie z art. 45d ust. 8 właściwe organy państwa członkowskiego lub CPC miejsca hodowli lub tuczu nie wydały zezwolenia na umieszczenie w sadzach w ciągu jednego miesiąca od złożenia wniosku o zezwolenie na umieszczenie w sadzach.

2. Nakazy wypuszczenia po umieszczeniu w sadzach są wydawane:

przez właściwy organ państwa członkowskiego lub CPC bandery lub tonara, jeżeli zgodnie z procedurami określonymi w art. 50 ust. 7-9 ustalono, że masa ryb umieszczonych w sadzach przekracza masę ryb zgłoszonych jako złowione. O nakazie wypuszczenia należy powiadomić właściwe organy państwa członkowskiego lub CPC miejsca hodowli lub tuczu, które przekazują nakaz zainteresowanemu operatorowi miejsca hodowli lub tuczu; lub

przez właściwe organy państwa członkowskiego lub CPC miejsca hodowli lub tuczu, jeżeli po odłowieniu pozostałe ryby nie są uwzględnione w systemie eBCD lub gdy w ramach oceny przeniesienia lub transferu kontrolnego stwierdzono nadwyżkę ryb.

W przypadkach, o których mowa w pkt 2 akapit pierwszy, całkowitą masę tuńczyka błękitnopłetwego, który ma zostać wypuszczony, przelicza się na odpowiednią liczbę osobników, stosując średnią masę w oparciu o analizę nagrań wideo z kamery stereoskopowej dotyczących odpowiedniej operacji umieszczania w sadzach, przeprowadzonej przez właściwe organy państwa członkowskiego lub CPC miejsca hodowli lub tuczu zgodnie z art. 51 ust. 1.

Segregacja ryb przed operacją wypuszczenia

3. Przed wypuszczeniem z sadza wykorzystywanego w hodowli właściwe organy państwa członkowskiego lub CPC miejsca hodowli lub tuczu zapewniają, aby:

ryby, które mają zostać wypuszczone, były oddzielane i przemieszczane do pustego sadza wykorzystywanego w transporcie, a transfer ryb do sadza wykorzystywanego w transporcie był monitorowany za pomocą kamery kontrolnej w wodzie, zgodnie z minimalnymi normami określonymi w załączniku X;

liczba ryb oddzielonych w celu wypuszczenia odpowiadała liczbie ryb w nakazie wypuszczenia.

4. Uprzednią segregację ryb przeprowadza się w obecności obserwatora regionalnego ICCAT.

Zapis operacji wypuszczania za pomocą kamery wideo

5. Wypuszczenie tuńczyka błękitnopłetwego z sadzów wykorzystywanych w transporcie lub hodowli do morza jest rejestrowane za pomocą kamery kontrolnej. Obserwator regionalny ICCAT obserwuje wszystkie operacje wypuszczenia do morza.

Sprawozdawczość

6. W odniesieniu do każdej przeprowadzonej operacji wypuszczenia operator przekazujący lub operator miejsca hodowli lub tuczu odpowiedzialny za wypuszczenie sporządza sprawozdanie z operacji wypuszczenia, korzystając ze wzoru określonego w sekcji 13 niniejszego załącznika.

7. Obserwator regionalny ICCAT zatwierdza informacje zawarte w deklaracji wypuszczenia. Operator przekazujący lub operator miejsca hodowli lub tuczu przedkłada deklarację wypuszczenia swoim organom w ciągu 48 godzin od przeprowadzenia operacji wypuszczenia w celu przekazania jej do Sekretariatu ICCAT.

Przepisy ogólne

8. Operacje wypuszczenia z okrężnic, tonarów lub sadzów wykorzystywanych w transporcie przeprowadza się niezwłocznie po otrzymaniu nakazu wypuszczenia.

9. Operacje wypuszczenia z miejsc hodowli lub tuczu należy przeprowadzić w ciągu 3 miesięcy od ostatniej operacji umieszczenia w sadzu danej ryby i w odległości co najmniej 10 mil od miejsca hodowli lub tuczu. W przypadku wypuszczenia ilości mniejszej niż 5 ton tuńczyka błękitnopłetwego właściwe organy państwa członkowskiego lub CPC miejsca hodowli lub tuczu mogą ustalić mniejszą odległość do celów wypuszczenia, nie mniejszą jednak niż 5 mil.

10. Kapitan holownika lub operator miejsca hodowli lub tuczu jest odpowiedzialny za przetrwanie ryb do czasu przeprowadzenia operacji wypuszczenia.

11. Właściwe organy państwa członkowskiego lub CPC miejsca hodowli lub tuczu mogą zastosować wszelkie dodatkowe środki, jakie uznają za konieczne do zapewnienia, aby operacje wypuszczania odbywały się w najodpowiedniejszym momencie i miejscu, tak aby zwiększyć prawdopodobieństwo powrotu ryb do stada.

12. Przepisy niniejszego załącznika nie mają zastosowania do operacji wypuszczania tuńczyka błękitnopłetwego z tonarów w wyniku zbierania narzędzi połowowych po zakończeniu działalności.

13. WZÓR SPRAWOZDANIA Z WYPUSZCZENIA:

Sprawozdanie ICCAT z wypuszczenia Nr dokumentu:
1 - SZCZEGÓŁOWE INFORMACJE DOTYCZĄCE POŁOWU/UMIESZCZENIA W SADZU
Miejsce hodowli lub tuczu/statek łowczy/holownik dokonujący wypuszczenia:

Numer w rejestrze ICCAT:

Odniesienie do nakazu wypuszczenia:

Statek(-y) łowczy(-e)/tonar (1):

Numer JFO:

Numer(-y) zezwolenia(-eń) na umieszczenie w sadzach (1):

Numer sadza(-ów) wykorzystywanego(-ych) w operacji wypuszczenia:

Odniesienie(-a) do systemu eBCD:

Numer zezwolenia na wypuszczenie:

2 - SZCZEGÓŁOWE INFORMACJE NA TEMAT OPERACJI WYPUSZCZENIA
Rodzaj operacji wypuszczenia (3):

Data operacji:

Nazwa holownika:

Numer w rejestrze ICCAT:

Bandera:

Segregacja ryb przed operacją wypuszczenia:

Numer sadza(-ów) wykorzystywanego(-ych) w weryfikacji:

Numer sadza wykorzystywanego w operacji wypuszczenia: Liczba zwolnionych osobników tuńczyka błękitnopłetwego: Masa uwolnionych osobników tuńczyka błękitnopłetwego (kg):

Nazwa/nazwisko, data i podpis operatora (2): Nazwisko, nr ICCAT i podpis obserwatora:
Obecność obserwatora (T/N) Powód braku porozumienia: Nieprzestrzegane zasady lub procedury:
(1) Wyłącznie w przypadku wypuszczenia z miejsc hodowli lub tuczu.

(2) Podpis operatora miejsca hodowli lub tuczu w przypadku wypuszczeń z miejsc hodowli lub tuczu lub kapitana statku

rybackiego w przypadku wypuszczeń nakazanych statkom łowczym lub holownikom.

(3) Wypuszczenie po sporządzeniu sprawozdania z umieszczania w sadzach; tuńczyki błękitnopłetwe pozostałe po odłowieniu, które nie są uwzględnione w systemie eBCD; nadwyżka tuńczyka błękitnopłetwego stwierdzona w wyniku transferu kontrolnego lub oceny przeniesienia.";

2)
w załączniku XIII część F "Wzór formularza sprawozdawczego" w piątym wierszu wzoru dodaje się nową trzecią kolumnę "Przeznaczenie martwych ryb (odrzuconych lub wyładowanych)" między kolumnami "Liczba martwych tuńczyków błękitnopłetwych" i "Podpis kapitana":

"F. Wzór formularza sprawozdawczego

Zgłaszanie ryb, które padły podczas dalszych transferów i operacji holowania
Holownik Nazwa
Nr ICCAT i bandera
Nr ITD i nr sadza
Imię i nazwisko kapitana
Statek (statki) łowczy(-e)/tonar Nazwa statku(-ów)/tonara
Nr ICCAT i nr JFO
Nr(y) eBCD
Poprzedni holownik jeżeli dotyczy) Nazwa
Nr ICCAT i bandera
Nr ITD i nr sadza
Całkowita liczba zgłoszonych martwych tuńczyków błękitnopłetwych (*)
Docelowe miejsce hodowli lub tuczu CPC/Nazwa/Nr ICCAT
Data Liczba martwych tuńczyków błękitnopłetwych Przeznaczenie martwych ryb (odrzuconych lub wyładowanych) Podpis kapitana
OGÓŁEM
(*) W przypadku dalszych transferów kapitan holownika przekazującego dostarcza kapitanowi holownika odbierającego oryginał sprawozdania dotyczącego śmiertelności.";
3)
w załączniku XV pkt 1 akapit wprowadzający otrzymuje brzmienie:

"1. Niezależnie od bardziej rygorystycznych wymogów mających zastosowanie do określonych połowów w ramach ICCAT, każde państwo członkowskie bandery wprowadza VMS dla wszystkich swoich statków rybackich o długości całkowitej powyżej 12 metrów, i dla wszystkich swoich holowników niezależnie od ich długości, którym zezwolono na połowy w wodach poza jurysdykcją państwa członkowskiego bandery, oraz:";

4)
w załączniku XVa pkt 1 otrzymuje brzmienie:

"1. Przed oddelegowaniem na okrężnicowcu, tonarze lub holowniku podmiot prowadzący program obecności obserwatorów regionalnych ICCAT dostarcza każdemu obserwatorowi regionalnemu ICCAT, za którego jest odpowiedzialny, co najmniej 25 plomb ICCAT oraz prowadzi rejestr dostarczonych i wykorzystanych plomb.".

1 Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2023/2053 z dnia 13 września 2023 r. ustanawiające wieloletni plan zarządzania zasobami tuńczyka błękitnopłetwego we wschodnim Atlantyku i w Morzu Śródziemnym oraz zmieniające rozporządzenia (WE) nr 1936/2001, (UE) 2017/2107 i (UE) 2019/833 oraz uchylające rozporządzenie (UE) 2016/1627 (Dz.U. L 238 z 27.9.2023, s. 1, ELI: http://data.europa.eu/eli/reg/2023/2053/oj).
2 Decyzja Rady 86/238/EWG z dnia 9 czerwca 1986 r. w sprawie przystąpienia Wspólnoty do Międzynarodowej konwencji o ochronie tuńczyka atlantyckiego, zmienionej Protokołem załączonym do Aktu Końcowego Konferencji Pełnomocników Państw - Stron Konwencji, podpisanego w Paryżu dnia 10 lipca 1984 r. (Dz.U. L 162 z 18.6.1986, s. 33, ELI: http://data.europa.eu/eli/dec/1986/ 238/oj).
3 Zalecenie ICCAT zmieniające zalecenie 22-08 dotyczące ustanowienia wieloletniego planu odbudowy zasobów tuńczyka błękitnopłetwego we wschodnim Atlantyku i w Morzu Śródziemnym.

Zmiany w prawie

Stosunek prezydenta Dudy do wolnej Wigilii "uległ zawieszeniu"

Prezydent Andrzej Duda powiedział w czwartek, że ubolewa, że w sprawie ustawy o Wigilii wolnej od pracy nie przeprowadzono wcześniej konsultacji z prawdziwego zdarzenia. Jak dodał, jego stosunek do ustawy "uległ niejakiemu zawieszeniu". Wyraził ubolewanie nad tym, że pomimo wprowadzenia wolnej Wigilii, trzy niedziele poprzedzające święto mają być dniami pracującymi. Ustawa czeka na podpis prezydenta.

kk/pap 12.12.2024
ZUS: Renta wdowia - wnioski od stycznia 2025 r.

Od Nowego Roku będzie można składać wnioski o tzw. rentę wdowią, która dotyczy ustalenia zbiegu świadczeń z rentą rodzinną. Renta wdowia jest przeznaczona dla wdów i wdowców, którzy mają prawo do co najmniej dwóch świadczeń emerytalno-rentowych, z których jedno stanowi renta rodzinna po zmarłym małżonku. Aby móc ją pobierać, należy jednak spełnić określone warunki.

Grażyna J. Leśniak 20.11.2024
Zmiany w składce zdrowotnej od 1 stycznia 2026 r. Rząd przedstawił założenia

Przedsiębiorcy rozliczający się według zasad ogólnych i skali podatkowej oraz liniowcy będą od 1 stycznia 2026 r. płacić składkę zdrowotną w wysokości 9 proc. od 75 proc. minimalnego wynagrodzenia, jeśli będą osiągali w danym miesiącu dochód do wysokości 1,5-krotności przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czwartym kwartale roku poprzedniego, włącznie z wypłatami z zysku, ogłaszanego przez prezesa GUS. Będzie też dodatkowa składka w wysokości 4,9 proc. od nadwyżki ponad 1,5-krotność przeciętnego wynagrodzenia, a liniowcy stracą możliwość rozliczenia zapłaconych składek w podatku dochodowym.

Grażyna J. Leśniak 18.11.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności

Usprawnienie i zwiększenie efektywności systemu wdrażania Rozwoju Lokalnego Kierowanego przez Społeczność (RLKS) przewiduje ustawa z dnia 11 października 2024 r. o zmianie ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności. Jak poinformowała w czwartek Kancelaria Prezydenta, Andrzej Duda podpisał ją w środę, 13 listopada. Ustawa wejdzie w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.

Grażyna J. Leśniak 14.11.2024
Do poprawki nie tylko emerytury czerwcowe, ale i wcześniejsze

Problem osób, które w latach 2009-2019 przeszły na emeryturę w czerwcu, przez co - na skutek niekorzystnych zasad waloryzacji - ich świadczenia były nawet o kilkaset złotych niższe od tych, jakie otrzymywały te, które przeszły na emeryturę w kwietniu lub w maju, w końcu zostanie rozwiązany. Emerytura lub renta rodzinna ma - na ich wniosek złożony do ZUS - podlegać ponownemu ustaleniu wysokości. Zdaniem prawników to dobra regulacja, ale równie ważna i paląca jest sprawa wcześniejszych emerytur. Obie powinny zostać załatwione.

Grażyna J. Leśniak 06.11.2024
Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.UE.L.2024.2925

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Rozporządzenie delegowane 2024/2925 zmieniające rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2023/2053 w odniesieniu do zarządzania zasobami tuńczyka błękitnopłetwego we wschodnim Atlantyku i w Morzu Śródziemnym
Data aktu: 19/06/2024
Data ogłoszenia: 26/11/2024
Data wejścia w życie: 27/11/2024