(notyfikowana jako dokument nr C(2024) 8308)(Jedynie tekst w języku greckim jest autentyczny)
(Tekst mający znaczenie dla EOG)
(Dz.U.UE L z dnia 25 listopada 2024 r.)
KOMISJA EUROPEJSKA,
uwzględniając Traktat o funkcjonowaniu Unii Europejskiej,
uwzględniając rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/429 z dnia 9 marca 2016 r. w sprawie przenośnych chorób zwierząt oraz zmieniające i uchylające niektóre akty w dziedzinie zdrowia zwierząt ("Prawo o zdrowiu zwierząt") 1 , w szczególności jego art. 259 ust. 1,
a także mając na uwadze, co następuje:
(1) Zakażenie wirusem pomoru małych przeżuwaczy jest zakaźną chorobą wirusową występującą u owiec i kóz, która może mieć poważny wpływ na odnośną populację zwierząt, a także na rentowność hodowli, powodując zakłócenia w przemieszczaniu przesyłek tych zwierząt i pozyskanych od nich lub z nich produktów w Unii oraz w wywozie do państw trzecich.
(2) W przypadku wystąpienia ogniska zakażenia wirusem pomoru małych przeżuwaczy u owiec lub kóz istnieje poważne ryzyko rozprzestrzenienia się tej choroby na inne zakłady, w których utrzymywane są owce lub kozy.
(3) Rozporządzenie delegowane Komisji (UE) 2020/687 2 uzupełnia przepisy dotyczące zwalczania chorób umieszczonych w wykazie, o których mowa w art. 9 ust. 1 lit. a), b) i c) rozporządzenia (UE) 2016/429, i zdefiniowanych jako choroby kategorii A, B i C w rozporządzeniu wykonawczym Komisji (UE) 2018/1882 3 . Zakażenie wirusem pomoru małych przeżuwaczy sklasyfikowano w rozporządzeniu wykonawczym (UE) 2018/1882 jako chorobę kategorii A. W przypadku wystąpienia ogniska choroby kategorii A art. 21 i 22 rozporządzenia delegowanego (UE) 2020/687 przewidują w szczególności ustanowienie obszaru objętego ograniczeniami oraz stosowanie na nim niektórych środków. Ponadto art. 21 ust. 1 tego rozporządzenia delegowanego stanowi, że obszar objęty ograniczeniami obejmuje obszar zapowietrzony, obszar zagrożony oraz, w razie potrzeby, obszary buforowe wokół lub w sąsiedztwie obszarów zapowietrzonego i zagrożonego.
(4) Decyzję wykonawczą Komisji (UE) 2024/2132 4 przyjęto na podstawie rozporządzenia (UE) 2016/429 i ustanowiono w niej niektóre środki nadzwyczajne w odniesieniu do zakażenia wirusem pomoru małych przeżuwaczy w Grecji. W szczególności w decyzji wykonawczej (UE) 2024/2132 przewiduje się, że obszary zapowietrzone, obszary zagrożone i obszary buforowe, które mają zostać ustanowione przez to państwo członkowskie zgodnie z rozporządzeniem delegowanym (UE) 2020/687 w następstwie wystąpienia ognisk tej choroby, powinny obejmować co najmniej obszary wymienione w załączniku do wspomnianej decyzji wykonawczej.
(5) Od czasu przyjęcia decyzji wykonawczej (UE) 2024/2132 Grecja powiadomiła Komisję o wystąpieniu dodatkowych ognisk zakażenia wirusem pomoru małych przeżuwaczy w zakładach, w których utrzymuje się owce lub kozy. W związku z tym załącznik do tej decyzji wykonawczej został zmieniony w celu uwzględnienia tych dodatkowych ognisk.
(6) Od czasu ostatniej zmiany decyzji wykonawczej (UE) 2024/2132 Grecja powiadomiła Komisję o wystąpieniu dwóch nowych ognisk zakażenia wirusem pomoru małych przeżuwaczy w zakładach, w których utrzymuje się owce lub kozy: jedno w jednostce regionalnej Koryntia i jedno w jednostce regionalnej Ilia. Oba nowe ogniska znajdują się w granicach obszarów zapowietrzonych, zagrożonych i buforowych, które zostały już ustanowione w wyniku wystąpienia poprzednich ognisk na tych samych obszarach.
(7) Biorąc pod uwagę rozprzestrzenianie się zakażenia wirusem pomoru małych przeżuwaczy, obszary w Grecji umieszczone w wykazie obszarów zapowietrzonych, zagrożonych i buforowych w załączniku do decyzji wykonawczej (UE) 2024/2132 należy skorygować w celu zapobieżenia dalszemu rozprzestrzenianiu się choroby w Grecji i w pozostałej części Unii. Należy również dostosować okres obowiązywania środków, które mają być na nich stosowane.
(8) Wielkość i umiejscowienie obszarów zapowietrzonych, zagrożonych i buforowych i okres obowiązywania środków, które mają być na nich stosowane, powinny opierać się na kryteriach określonych w art. 64 ust. 1 rozporządzenia (UE) 2016/429 oraz przepisach określonych w rozporządzeniu delegowanym (UE) 2020/687, w tym sytuacji epidemiologicznej w odniesieniu do zakażenia wirusem pomoru małych przeżuwaczy na obszarach dotkniętych tą chorobą oraz ogólnej sytuacji epidemiologicznej w zakresie zakażenia wirusem pomoru małych przeżuwaczy w danym państwie członkowskim, a także na poziomie ryzyka dalszego rozprzestrzeniania się tej choroby. Okres obowiązywania środków należy również wyznaczyć z uwzględnieniem norm międzynarodowych Kodeksu zdrowia zwierząt lądowych Światowej Organizacji Zdrowia Zwierząt (WOAH). W obecnej sytuacji epidemiologicznej istnieje wysokie ryzyko dalszego rozprzestrzeniania się choroby ze względu na fakt, że nowe ogniska choroby zgłoszono ponad 11 tygodni po potwierdzeniu pierwszych ognisk choroby w tych samych jednostkach regionalnych, co wskazuje na utrzymywanie się obiegu choroby.
(9) Należy zatem odpowiednio zmienić wykaz obszarów objętych ograniczeniami oraz okres obowiązywania środków, które mają być na nich stosowane, określone w załączniku do decyzji wykonawczej (UE) 2024/2132.
(10) Środki przewidziane w niniejszej decyzji są zgodne z opinią Stałego Komitetu ds. Roślin, Zwierząt, Żywności i Pasz,
PRZYJMUJE NINIEJSZĄ DECYZJĘ:
Sporządzono w Brukseli dnia 20 listopada 2024 r.