RADA UNII EUROPEJSKIEJ,uwzględniając Traktat o funkcjonowaniu Unii Europejskiej,
uwzględniając rozporządzenie Rady (UE) 2023/1529 z dnia 20 lipca 2023 r. w sprawie środków ograniczających w związku ze wsparciem wojskowym Iranu dla rosyjskiej wojny napastniczej przeciwko Ukrainie oraz dla ugrupowań zbrojnych i uzbrojonych podmiotów na Bliskim Wschodzie i w rejonie Morza Czerwonego 1 , w szczególności jego art. 7 ust. 1,
uwzględniając wniosek Wysokiego Przedstawiciela Unii do Spraw Zagranicznych i Polityki Bezpieczeństwa,
a także mając na uwadze, co następuje:(1) W dniu 20 lipca 2023 r. Rada przyjęła rozporządzenie (UE) 2023/1529.
(2) W konkluzjach z dnia 21 i 22 marca 2024 r. Rada Europejska stwierdziła, że gdyby Iran przekazał Rosji rakietowe
pociski balistyczne i powiązane z nimi technologie do wykorzystania przeciwko Ukrainie, po zaopatrzeniu rosyjskiego reżimu w bezzałogowe statki powietrzne (UAV), które są wykorzystywane do nieustających ataków na ludność cywilną w Ukrainie, Unia będzie gotowa reagować szybko i w koordynacji z partnerami międzynarodowymi, w tym za pomocą nowych i znaczących środków ograniczających przeciwko Iranowi. Ponadto Rada Europejska stwierdziła, że dostęp Rosji do produktów i technologii wrażliwych mających znaczenie dla pola walki musi zostać ograniczony w największym możliwym zakresie, w tym poprzez ukierunkowanie działań na podmioty w państwach trzecich, które umożliwiają Rosji obchodzenie sankcji. Rada Europejska wezwała Wysokiego Przedstawiciela Unii do Spraw Zagranicznych i Polityki Bezpieczeństwa (zwanego dalej "Wysokim Przedstawicielem") oraz Komisję do przygotowania dalszych sankcji wobec Białorusi, Korei Północnej i Iranu.
(3) W dniu 13 września 2024 r., w oświadczeniu Wysokiego Przedstawiciela wydanym w imieniu Unii, Unia zdecydowanie potępiła niedawne przekazanie Rosji rakietowych pocisków balistycznych wyprodukowanych w Iranie, uznane za bezpośrednie zagrożenie dla bezpieczeństwa europejskiego oraz istotną eskalację dostaw irańskich bezzałogowych statków powietrznych i amunicji, które Rosja wykorzystała w nielegalnej wojnie napastniczej przeciwko Ukrainie. Unia miała zareagować szybko i w koordynacji z partnerami międzynarodowymi, w tym za pomocą nowych i znaczących środków ograniczających przeciwko Iranowi, w tym wskazując osoby i podmioty uczestniczące w irańskich programach z zakresu rakietowych pocisków balistycznych i dronów, i w tym kontekście rozważała również możliwość nałożenia środków ograniczających na irański sektor lotnictwa.
(4) Rosja wykorzystuje wyprodukowane w Iranie bezzałogowe statki powietrzne do wspierania swojej wojny napastniczej przeciwko Ukrainie naruszającej suwerenność, niezależność i integralność terytorialną Ukrainy, w tym przeciwko ludności cywilnej i infrastrukturze cywilnej. Finansowany przez państwo irański program rozwoju i produkcji bezzałogowych statków powietrznych przyczynia się zatem do naruszania Karty Narodów Zjednoczonych oraz podstawowych zasad prawa międzynarodowego.
(5) Irański program pocisków rakietowych, opierający się na przedsiębiorstwach państwowych i prywatnych i korzystający z krajowych zdolności badawczych, jest prowadzony przez irańskie Ministerstwo Obrony i Logistyki Sił Zbrojnych oraz Korpus Strażników Rewolucji Islamskiej, które podlegają unijnym środkom ograniczającym.
(6) Główną kwestią budzącą zaniepokojenie jest przekazywanie wyprodukowanych w Iranie bezzałogowych statków powietrznych i pocisków rakietowych oraz powiązanych z nimi technologii i komponentów do Rosji oraz uzbrojonych podmiotów niepaństwowych na Bliskim Wschodzie i poza nim. Iran przekazał Rosji wyprodukowane przez siebie bezzałogowe statki powietrzne i pociski rakietowe oraz powiązane z nimi technologie i komponenty, w tym wykorzystując do tego celu jednostki pływające i porty.
(7) Zważywszy na powagę sytuacji, do wykazu osób fizycznych i prawnych, podmiotów i organów objętych środkami ograniczającymi zamieszczonego w załączniku III do rozporządzenia (UE) 2023/1529 należy dodać jedną osobę fizyczną i cztery podmioty.
(8) Należy zatem odpowiednio zmienić rozporządzenie (UE) 2023/1529,
PRZYJMUJE NINIEJSZE ROZPORZĄDZENIE:
Niniejsze rozporządzenie wiąże w całości i jest bezpośrednio stosowane we wszystkich państwach członkowskich.Sporządzono w Brukseli dnia 18 listopada 2024 r.