DECYZJA RADY (UE) 2024/2869
z dnia 5 listopada 2024 r.
w sprawie stanowiska, które ma być zajęte w imieniu Unii Europejskiej w ramach Specjalnego Komitetu ds. Energii ustanowionego na mocy Umowy o handlu i współpracy między Unią Europejską i Europejską Wspólnotą Energii Atomowej, z jednej strony, a Zjednoczonym Królestwem Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej, z drugiej strony, w sprawie powołania grupy roboczej ds. bezpieczeństwa dostaw
RADA UNII EUROPEJSKIEJ,uwzględniając Traktat o funkcjonowaniu Unii Europejskiej, w szczególności jego art. 194 ust. 2 w związku z art. 218 ust. 9,
uwzględniając wniosek Komisji Europejskiej,
a także mając na uwadze, co następuje:(1) W dniu 29 kwietnia 2021 r. Rada przyjęła decyzję (UE) 2021/689 1 w sprawie zawarcia Umowy o handlu i współpracy między Unią Europejską i Europejską Wspólnotą Energii Atomowej, z jednej strony, a Zjednoczonym Królestwem Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej, z drugiej strony 2 (zwanej dalej "umową o handlu i współpracy"). Umowa o handlu i współpracy weszła w życie dnia 1 maja 2021 r.
(2) W art. 8 ust. 1 lit. l) umowy o handlu i współpracy ustanowiono Specjalny Komitet ds. Energii. Jego kompetencje określono w art. 8 ust. 4 umowy o handlu i współpracy.
(3) Art. 8 ust. 4 lit. f) umowy o handlu i współpracy upoważnia Specjalny Komitet ds. Energii do powoływania, nadzorowania, koordynowania i rozwiązywania grup roboczych. Na podstawie art. 9 ust. 2 umowy o handlu i współpracy każda powołana grupa robocza, pod nadzorem komitetu, ma wspierać komitet w wykonywaniu jego zadań, a w szczególności przygotowuje prace komitetu i wykonuje wszelkie zadania powierzone tej grupie roboczej przez ten komitet. Art. 9 ust. 4 umowy o handlu i współpracy stanowi, że każda powołana grupa robocza ma ustalić swój regulamin wewnętrzny, harmonogram posiedzeń i porządek obrad za wspólną zgodą.
(4) Na podstawie art. 8 ust. 4 lit. f) umowy o handlu i współpracy Specjalny Komitet ds. Energii powinien powołać grupę roboczą ds. bezpieczeństwa dostaw, która będzie działać pod jego nadzorem. Grupa robocza ds. bezpieczeństwa dostaw powinna ustalić swój regulamin wewnętrzny zgodnie z decyzją Rady (UE) 2023/2193 3 i powinna regularnie składać sprawozdania ze swojej działalności Specjalnemu Komitetowi ds. Energii.
(5) Grupa robocza ds. bezpieczeństwa dostaw powinna działać na rzecz zacieśnienia współpracy między Unią a Zjednoczonym Królestwem w dziedzinie bezpieczeństwa dostaw. Powinna ona służyć jako forum współpracy, wymiany informacji, dyskusji technicznych i wzajemnych konsultacji. Z wyjątkiem ustalenia własnego regulaminu wewnętrznego celem grupy roboczej ds. bezpieczeństwa dostaw nie jest przyjmowanie aktów ani środków mających skutki prawne.
(6) Należy ustalić stanowisko, które ma być zajęte w imieniu Unii w ramach Specjalnego Komitetu ds. Energii, gdyż decyzja Specjalnego Komitetu ds. Energii będzie wiążąca dla Unii,
PRZYJMUJE NINIEJSZĄ DECYZJĘ: