a także mając na uwadze, co następuje:(1) W rozporządzeniu wykonawczym Komisji (UE) 2019/2072 2 ustanowiono wykaz roślin, produktów roślinnych i innych przedmiotów, których wprowadzanie na terytorium Unii z niektórych państw trzecich jest zakazane. Zgodnie z pkt 1 załącznika VI do tego rozporządzenia zakazuje się wprowadzania na terytorium Unii roślin przeznaczonych do sadzenia Chamaecyparis Spach, Juniperus L. i Pinus L., innych niż owoce i nasiona.
(2) Rozporządzenie wykonawcze Komisji (UE) 2020/1217 3 dopuszcza, na zasadzie odstępstwa od pkt 1 załącznika VI do rozporządzenia wykonawczego (UE) 2019/2072 i pod pewnymi warunkami, wprowadzanie do Unii naturalnie lub sztucznie skarlonych roślin przeznaczonych do sadzenia Chamaecyparis Spach, Juniperus L. i niektórych gatunków Pinus L., pochodzących z Japonii ("określone rośliny").
(3) Niektóre agrofagi kwarantannowe dla Unii, takie jak Gymnosporangium spp., mają - w zależności od etapu rozwoju zarodników - dwóch żywicieli różniących się pod względem taksonomicznym. W związku z tym, aby zagwarantować, że odnośne agrofagi nie występują na danym obszarze, w przypadku wywozu roślin Juniperus, należy wprowadzić wymogi dotyczące inspekcji również w odniesieniu do roślin Chaenomeles Lindl., Crataegus L., Cydonia Mill., Juniperus L., Malus Mill., Photinia Ldl. oraz Pyrus L., pochodzących z tego samego miejsca produkcji, ale niekoniecznie przeznaczonych na wywóz do Unii.
(4) Zgodnie z art. 3 rozporządzenia wykonawczego (UE) 2020/1217 odstępstwo przewidziane w tym rozporządzeniu wykonawczym wygasa w dniu 31 grudnia 2024 r.
(5) Dnia 29 marca 2024 r. Japonia zwróciła się o przedłużenie odstępstwa przewidzianego w rozporządzeniu wykonawczym (UE) 2020/1217.
(6) W następstwie niedawnych przypadków przechwycenia Matsucoccus matsumurae (Kuwana) oraz Homona magnanima Dyakonov na skarlonych roślinach Pinus z Japonii agrofagi te należy również uznać za odnośne agrofagi do czasu ich oceny jako potencjalnych agrofagów kwarantannowych dla Unii.
(7) Ponadto w opinii Europejskiego Urzędu ds. Bezpieczeństwa Żywności (EFSA) z dnia 15 marca 2019 r. 4 stwierdzono, że rośliny Chamaecyparis Spach i Pinus parviflora Sieb. & Zucc. (Pinus pentaphylla Mayr) są również roślinami żywicielskimi agrofaga Urocerus japonicus (F. Sm.). Tego agrofaga należy zatem również uznać za odnośnego agrofaga w przypadku tych roślin i objąć go odpowiednimi środkami.
(8) Wprowadzanie określonych roślin do Unii, z zastrzeżeniem wymogów rozporządzenia wykonawczego (UE) 2020/1217 skutecznie stosowanych przez Japonię, stanowi dopuszczalne zagrożenie fitosanitarne dla terytorium Unii. W związku z tym należy ponownie przyznać odstępstwo.
(9) Odstępstwo to powinno podlegać podobnym wymogom co wymogi określone w rozporządzeniu wykonawczym (UE) 2020/1217. Wymogi te powinny mieć zastosowanie bez uszczerbku dla pkt 30 załącznika VII do rozporządzenia wykonawczego (UE) 2019/2072 w odniesieniu do wprowadzania na terytorium Unii naturalnie lub sztucznie skarlonych roślin przeznaczonych do sadzenia innych niż nasiona.
(10) Szereg agrofagów występujących u określonych roślin, w szczególności agrofagi Coleosporium asterum (Dietel) Sydow & P. Sydow, Coleosporium paederiae Dietel ex Hirats. f., Coleosporium phellodendri Komarov, Crisicoccus pini (Kuwana), Dendrolimus spectabilis (Butler), Dendrolimus superans Butler, Matsucoccus matsumurae (Kuwana), Sirex nitobei Mats., Thecodiplosis japonensis Uchida & Inouye oraz Urocerus japonicus (F. Sm.), nie zostało wymienionych jako agrofagi kwarantannowe dla Unii, ponieważ nie przeprowadzono jeszcze pełnej oceny ich ryzyka fitosanitarnego. W związku z tym, ponieważ niniejsze rozporządzenie dotyczy szczególnego ryzyka fitosanitarnego, które nie zostało jeszcze w pełni ocenione, przewidziane w nim wymogi powinny mieć charakter tymczasowy, na podstawie art. 7 rozporządzenia wykonawczego (UE) 2019/2072, aby umożliwić pełną ocenę wspomnianego ryzyka.
(11) Określone rośliny stanowią rośliny żywicielskie agrofaga Homona magnanima. Zgodnie z rozporządzeniem wykonawczym Komisji (UE) 2022/1941 5 nie można go wprowadzać, przemieszczać ani utrzymywać, rozmnażać ani uwalniać na terytorium Unii, ponieważ jest agrofagiem objętym środkami, o których mowa w art. 30 rozporządzenia (UE) 2016/2031.
(12) Ze względu na pewność prawa należy uchylić rozporządzenie wykonawcze (UE) 2020/1217 i zastąpić je przepisami niniejszego rozporządzenia.
(13) Środki przewidziane w niniejszym rozporządzeniu są zgodne z opinią Stałego Komitetu ds. Roślin, Zwierząt, Żywności i Pasz,
PRZYJMUJE NINIEJSZE ROZPORZĄDZENIE:
Niniejsze rozporządzenie wiąże w całości i jest bezpośrednio stosowane we wszystkich państwach członkowskich.Sporządzono w Brukseli dnia 11 listopada 2024 r.