Rozporządzenie wykonawcze 2024/2784 wykonujące rozporządzenie (UE) nr 401/2013 dotyczące środków ograniczających w związku z sytuacją w Mjanmie/Birmie

ROZPORZĄDZENIE WYKONAWCZE RADY (UE) 2024/2784
z dnia 29 października 2024 r.
wykonujące rozporządzenie (UE) nr 401/2013 dotyczące środków ograniczających w związku z sytuacją w Mjanmie/Birmie

RADA UNII EUROPEJSKIEJ,

uwzględniając Traktat o funkcjonowaniu Unii Europejskiej,

uwzględniając rozporządzenie Rady (UE) nr 401/2013 z dnia 2 maja 2013 r. dotyczące środków ograniczających w związku z sytuacją w Mjanmie/Birmie i uchylające rozporządzenie (WE) nr 194/2008 1 , w szczególności jego art. 4i,

uwzględniając wniosek Wysokiego Przedstawiciela Unii do Spraw Zagranicznych i Polityki Bezpieczeństwa,

a także mając na uwadze, co następuje:

(1) W dniu 2 maja 2013 r. Rada przyjęła rozporządzenie (UE) nr 401/2013.

(2) W dniu 31 stycznia 2023 r. Wysoki Przedstawiciel Unii do Spraw Zagranicznych i Polityki Bezpieczeństwa wydał w imieniu Unii oświadczenie stanowczo potępiające obalenie demokratycznie wybranego rządu Mjanmy przez siły zbrojne Mjanmy, co stanowi rażące pogwałcenie woli obywateli wyrażonej podczas wyborów parlamentarnych w dniu 8 listopada 2020 r. Ten bezprawny akt spowodował cofnięcie przemian demokratycznych w tym kraju i wywołał katastrofalne skutki humanitarne i społeczne oraz w zakresie bezpieczeństwa, gospodarki i praw człowieka.

(3) Unia jest nadal głęboko zaniepokojona trwającą eskalacją przemocy w Mjanmie/Birmie i ewolucją w kierunku przedłużającego się konfliktu o skutkach regionalnych. Unia potępia ciągłe poważne naruszenia praw człowieka dokonywane przez siły zbrojne Mjanmy, w tym tortury, przemoc seksualną i przemoc ze względu na płeć, prześladowanie podmiotów społeczeństwa obywatelskiego, obrońców praw człowieka i dziennikarzy oraz ataki na ludność cywilną, w tym mniejszości etniczne i religijne.

(4) Wobec braku szybkich postępów w sytuacji w Mjanmie/Birmie Unia kilkakrotnie wyrażała gotowość przyjęcia dalszych środków ograniczających wobec osób i podmiotów odpowiedzialnych za podważanie demokracji i praworządności oraz za poważne naruszenia praw człowieka mające miejsce w tym kraju.

(5) Z uwagi na przedłużającą się poważną sytuację w Mjanmie/Birmie do wykazu osób fizycznych i prawnych, podmiotów i organów objętych środkami ograniczającymi, zamieszczonego w załączniku IV do rozporządzenia (UE) nr 401/2013, należy dodać trzy osoby i jeden podmiot.

(6) Należy zatem odpowiednio zmienić rozporządzenie (UE) nr 401/2013,

PRZYJMUJE NINIEJSZE ROZPORZĄDZENIE:

Artykuł  1

W załączniku IV do rozporządzenia (UE) nr 401/2013 wprowadza się zmiany zgodnie z załącznikiem do niniejszego rozporządzenia.

Artykuł  2

Niniejsze rozporządzenie wchodzi w życie z dniem jego opublikowania w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej.

Niniejsze rozporządzenie wiąże w całości i jest bezpośrednio stosowane we wszystkich państwach członkowskich.

Sporządzono w Brukseli dnia 29 października 2024 r.

ZAŁĄCZNIK

W załączniku IV do rozporządzenia (UE) nr 401/2013 wprowadza się następujące zmiany:
1)
w wykazie zamieszczonym w części A ("Osoby fizyczne, o których mowa w art. 4a") dodaje się wpisy w brzmieniu:
Nazwisko Informacje identyfikacyjne Przyczyny Data umieszczenia
"104. Saw Chit Thu

(alias Saw San Myint, Maung

Chit Thu, Chit Thu)

Obywatelstwo: Mjanma/Birma

Miejsce urodzenia: wieś Inn, Hlaingbwe, stan

Karen, Mjanma/Birma

Płeć: mężczyzna

Stopień: pułkownik

Powiązany podmiot: Grupa Chit Linn Myaing

Pułkownik Saw Chit Thu jest przywódcą wojskowym z grupy etnicznej Karen/Kayin i przedsiębiorcą. Jest członkiem założycielem i sekretarzem generalnym sił straży granicznej Karen/Kayin (BGF) / krajowej armii Karen (KNA) - zbrojnej grupy powiązanej z Tatmadaw (siłami zbrojnymi Mjanmy). Pod przywództwem Chit Thu BGF/KNA jest odpowiedzialne za pogwałcenia praw człowieka i nadużycia wobec ludności cywilnej na obszarach swoich działań, a także za istnienie kompleksów oszukańczej działalności, takich jak w Shwe Kokko. Kompleksy te są regionalnymi centrami przestępczości międzynarodowej, w tym oszustw internetowych, handlu narkotykami i handlu ludźmi. W kompleksach tych dochodzi do bardzo poważnych pogwałceń praw człowieka, obejmujących pracę przymusową i tortury, co zagraża pokojowi, bezpieczeństwu i stabilności w Mjanmie/ Birmie.

W celu kontrolowania tych kompleksów BGF/KNA współpracuje z Tatmadaw, np. informując Tatmadaw o przeciwnikach rządu oraz przymusowo werbując żołnierzy, co dodatkowo zagraża pokojowi, bezpieczeństwu i stabilności w Mjanmie/Birmie.

Saw Chit Thu jest założycielem i byłym prezesem grupy Chit Linn Myaing (CLM) - grupy spółek prowadzonej przez jego rodzinę we współpracy z BGF; grupa ta ma również udział w kompleksie w Shwe Kokko i czerpie z niego zyski. Od 2017 r. Saw Chit Thu rozwija w Shwe Kokko osiedle Yatai New City, we współpracy z Yatai International Holding Group.

Jako członek założyciel i sekretarz generalny BGF/KNA, a także z racji swojego udziału w prowadzeniu kompleksów oszukańczej działalności, Saw Chit Thu jest odpowiedzialny za poważne naruszenia praw człowieka w Mjanmie/Birmie, a ponadto bierze udział w działaniach zagrażających pokojowi, bezpieczeństwu i stabilności w Mjanmie/Birmie. Jest on ponadto powiązany z siłami zbrojnymi Mjanmy (Tatmadaw).

29.10.2024
105. Mote Thun

(alias Saw Mote Thun, Mote

Thone)

Obywatelstwo: Mjanma/Birma

Płeć: mężczyzna

Stopień: podpułkownik

Funkcja: Zastępca sekretarza generalnego sił straży granicznej Karen/Kayin oraz krajowej armii Karen (BGF/KNA); członek założyciel sił straży granicznej Karen/Kayin

Powiązana osoba: Saw Chit Thu

Podpułkownik Mote Thun jest członkiem założycielem i zastępcą sekretarza generalnego sił straży granicznej Karen/Kayin (BGF) / krajowej armii Karen (KNA) - zbrojnej grupy powiązanej z Tatmadaw (siłami zbrojnymi Mjanmy). Posiada szczególną władzę w południowym rejonie miasta Myawadi przy granicy Mjanmy z Tajlandią, gdzie znajduje się wiele kompleksów oszukańczejdziałalności. Główne kompleksy znajdujące się pod kontrolą Mote Thuna to m.in. należąca do Wan Kuok-Koia (alias Broken Tooth) strefa Dongmei. Mote Thun jest także zaangażowany w przedsięwzięcie KK Park. Kompleksy te są regionalnymi centrami przestępczości międzynarodowej, w tym oszustw internetowych, handlu narkotykami i handlu ludźmi. W kompleksach tych dochodzi do bardzo poważnych pogwałceń praw człowieka, obejmujących pracę przymusową i tortury, co zagraża pokojowi, bezpieczeństwu i stabilności w Mjanmie/Birmie.

W celu kontrolowania tych kompleksów BGF/KNA współpracuje z Tatmadaw, np. informując Tatmadaw o przeciwnikach rządu oraz przymusowo werbując żołnierzy, co dodatkowo zagraża pokojowi, bezpieczeństwu i stabilności w Mjanmie/Birmie.

Jako członek założyciel i zastępca sekretarza generalnego BGF/KNA, a także z racji jego udziału w prowadzeniu kompleksów oszukańczej działalności, podpułkownik Mote Thun jest odpowiedzialny za poważne naruszenia praw człowieka w Mjanmie/Birmie, a ponadto bierze udział w działaniach zagrażających pokojowi, bezpieczeństwu i stabilności w Mjanmie/Birmie. Jest on ponadto powiązany z siłami zbrojnymi Mjanmy (Tatmadaw).

29.10.2024
106. Tin Win

(alias Saw Tin Win)

Obywatelstwo: Mjanma/Birma

Płeć: mężczyzna

Stopień: major

Funkcja: Bezpośredni podwładny pułkownika Saw Chit Thu w krajowej armii Karen (KNA), były członek sił straży granicznej

Powiązana osoba: Saw Chit Thu

Major Tin Win jest bezpośrednim podwładnym pułkownika Saw Chit Thu w siłach straży granicznej Karen/Kayin (BGF) / krajowej armii Karen (KNA) - zbrojnej grupy powiązanej z Tatmadaw (siłami zbrojnymi Mjanmy).

Będąc pod bezpośrednim dowództwem pułkownika Saw Chit Thu, Tin Win wspiera kompleksy działań oszukańczych znajdujące się niedaleko Myawadi, takie jak kompleks w Shwe Kokko, przedsięwzięcia KK Park i Huanya, oraz czerpie z nich korzyści. Kompleksy te są dużymi regionalnymi centrami przestępczości międzynarodowej, w tym oszustw internetowych, handlu narkotykami i handlu ludźmi. W kompleksach tych dochodzi do bardzo poważnych pogwałceń praw człowieka, obejmujących pracę przymusową i tortury, co zagraża pokojowi, bezpieczeństwu i stabilności w Mjanmie/ Birmie.

W celu kontrolowania tych kompleksów BGF/KNA współpracuje z Tatmadaw, np. informując Tatmadaw o przeciwnikach rządu oraz przymusowo werbując żołnierzy, co dodatkowo zagraża pokojowi, bezpieczeństwu i stabilności w Mjanmie/Birmie.

Pełniąc funkcję w BGF/KNA, a także z racji swojego udziału w prowadzeniu ośrodków oszukańczej działalności, major Tin Win jest odpowiedzialny za poważne naruszenia praw człowieka, a ponadto bierze udział w działaniach zagrażających pokojowi, bezpieczeństwu i stabilności w Mjanmie/Birmie. Jest on ponadto powiązany z siłami zbrojnymi Mjanmy (Tatmadaw).

29.10.2024"
2)
w wykazie zamieszczonym w części B ("Osoby prawne, podmioty i organy, o których mowa w art. 4a") dodaje się wpisy w brzmieniu:
Nazwa Informacje identyfikacyjne Przyczyny Data umieszczenia
"22. Chit Linn Myaing Group (CLM) Miejsce rejestracji: Mjanma/Birma

Główne miejsce działalności: Shwe Kokko, miasto Myawadi, dystrykt Myawadi, stan Kayin, Mjanma/ Birma

Chit Linn Myaing Group (CLM) to grupa spółek kontrolowana przez pułkownika Saw Chit Thu, który jest członkiem założycielem i sekretarzem generalnym sił straży granicznej Karen/Kayin (BGF) / krajowej armii Karen (KNA) - zbrojnej grupy powiązanej z Tatmadaw (siłami zbrojnymi Mjanmy) - oraz przez jego rodzinę. Grupa CLM bierze udział w działalności oszukańczych kompleksów kontrolowanych przez BGF/KNA, znajdujących się w okolicy miasta Myawadi (przy granicy Mjanmy z Tajlandią), obejmujących m.in. miasto Shwe Kokko, oraz czerpie korzyści finansowe z tej działalności. Shwe Kokko jest ośrodkiem przestępczości międzynarodowej, w tym oszustw internetowych, handlu narkotykami i handlu ludźmi. W mieście tym dochodzi do bardzo poważnych pogwałceń praw człowieka, obejmujących pracę przymusową i tortury, co zagraża pokojowi, bezpieczeństwu i stabilności w Mjanmie/Birmie.

W celu kontrolowania tych kompleksów BGF/KNA współpracuje z Tatmadaw, np. informując Tamadaw o przeciwnikach rządu oraz przymusowo werbując żołnierzy, co dodatkowo zagraża pokojowi, bezpieczeństwu i stabilności w Mjanmie/Birmie.

Grupa Chit Linn Myaing bierze zatem udział w działaniach zagrażających pokojowi, bezpieczeństwu i stabilności Mjanmy/Birmy, ponadto czerpie korzyści ze związków z siłami zbrojnymi Mjanmy. Grupa Chit Linn Myaing jest powiązana z siłami zbrojnymi Mjanmy (Tatmadaw).

29.10.2024"
1 Dz.U. L 121 z 3.5.2013, s. 1.

Zmiany w prawie

ZUS: Renta wdowia - wnioski od stycznia 2025 r.

Od Nowego Roku będzie można składać wnioski o tzw. rentę wdowią, która dotyczy ustalenia zbiegu świadczeń z rentą rodzinną. Renta wdowia jest przeznaczona dla wdów i wdowców, którzy mają prawo do co najmniej dwóch świadczeń emerytalno-rentowych, z których jedno stanowi renta rodzinna po zmarłym małżonku. Aby móc ją pobierać, należy jednak spełnić określone warunki.

Grażyna J. Leśniak 20.11.2024
Zmiany w składce zdrowotnej od 1 stycznia 2026 r. Rząd przedstawił założenia

Przedsiębiorcy rozliczający się według zasad ogólnych i skali podatkowej oraz liniowcy będą od 1 stycznia 2026 r. płacić składkę zdrowotną w wysokości 9 proc. od 75 proc. minimalnego wynagrodzenia, jeśli będą osiągali w danym miesiącu dochód do wysokości 1,5-krotności przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czwartym kwartale roku poprzedniego, włącznie z wypłatami z zysku, ogłaszanego przez prezesa GUS. Będzie też dodatkowa składka w wysokości 4,9 proc. od nadwyżki ponad 1,5-krotność przeciętnego wynagrodzenia, a liniowcy stracą możliwość rozliczenia zapłaconych składek w podatku dochodowym.

Grażyna J. Leśniak 18.11.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności

Usprawnienie i zwiększenie efektywności systemu wdrażania Rozwoju Lokalnego Kierowanego przez Społeczność (RLKS) przewiduje ustawa z dnia 11 października 2024 r. o zmianie ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności. Jak poinformowała w czwartek Kancelaria Prezydenta, Andrzej Duda podpisał ją w środę, 13 listopada. Ustawa wejdzie w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.

Grażyna J. Leśniak 14.11.2024
Do poprawki nie tylko emerytury czerwcowe, ale i wcześniejsze

Problem osób, które w latach 2009-2019 przeszły na emeryturę w czerwcu, przez co - na skutek niekorzystnych zasad waloryzacji - ich świadczenia były nawet o kilkaset złotych niższe od tych, jakie otrzymywały te, które przeszły na emeryturę w kwietniu lub w maju, w końcu zostanie rozwiązany. Emerytura lub renta rodzinna ma - na ich wniosek złożony do ZUS - podlegać ponownemu ustaleniu wysokości. Zdaniem prawników to dobra regulacja, ale równie ważna i paląca jest sprawa wcześniejszych emerytur. Obie powinny zostać załatwione.

Grażyna J. Leśniak 06.11.2024
Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Nowy urlop dla rodziców wcześniaków coraz bliżej - rząd przyjął projekt ustawy

Rada Ministrów przyjęła we wtorek przygotowany w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej projekt ustawy wprowadzający nowe uprawnienie – uzupełniający urlop macierzyński dla rodziców wcześniaków i rodziców dzieci urodzonych w terminie, ale wymagających dłuższej hospitalizacji po urodzeniu. Wymiar uzupełniającego urlopu macierzyńskiego będzie wynosił odpowiednio do 8 albo do 15 tygodni.

Grażyna J. Leśniak 29.10.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.UE.L.2024.2784

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Rozporządzenie wykonawcze 2024/2784 wykonujące rozporządzenie (UE) nr 401/2013 dotyczące środków ograniczających w związku z sytuacją w Mjanmie/Birmie
Data aktu: 29/10/2024
Data ogłoszenia: 29/10/2024
Data wejścia w życie: 29/10/2024