uwzględniając Traktat o funkcjonowaniu Unii Europejskiej,
Uwzględniając rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2024/1781 z dnia 13 czerwca 2024 r. w sprawie ustanowienia ram ustalania wymogów ekoprojektu w odniesieniu do zrównoważonych produktów oraz zmiany dyrektywy (UE) 2020/1828 i rozporządzenia (UE) 2023/1542 i uchylenia dyrektywy 2009/125/WE 1 ,w szczególności jego art. 19,
uwzględniając rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2017/1369 z dnia 4 lipca 2017 r. ustanawiające ramy etykietowania energetycznego i uchylające dyrektywę 2010/30/UE 2 , w szczególności jego art. 14,
(1) Aby zapewnić odpowiednie konsultacje w sprawie wymogów dotyczących ekoprojektu i etykietowania energetycznego produktów w drodze wyważonego udziału ekspertów wyznaczonych przez państwa członkowskie i wszystkich zainteresowanych stron, Komisja musi skorzystać z wiedzy fachowej specjalistów w organie doradczym.
(2) Art. 14 rozporządzenia (UE) 2017/1369 stanowi, że grupę ekspertów ("forum konsultacyjne") ustanowioną zgodnie z tym artykułem należy połączyć z forum, o którym mowa w art. 18 dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady 2009/125/WE 3 , w celu zapewnienia spójności pod względem udziału zainteresowanych stron w gromadzeniu wiedzy fachowej odnoszącej się do wniosków Komisji dotyczących ekoprojektu i etykietowania energetycznego. Po wejściu w życie rozporządzenia (UE) 2024/1781 i uchyleniu dyrektywy 2009/125/WE grupę ekspertów, o której mowa w art. 14 rozporządzenia (UE) 2017/1369 należy połączyć z grupą ekspertów ("forum ds. ekoprojektu") ustanowioną na mocy niniejszej decyzji.
(3) Należy zatem powołać grupę ekspertów w dziedzinie ekoprojektu i etykietowania energetycznego i określić jej zadania i strukturę zgodnie z decyzją Komisji C(2016) 3301 ustanawiającą przepisy horyzontalne dotyczące tworzenia i funkcjonowania grup ekspertów Komisji.
(4) Grupa powinna pomóc w opracowaniu wymogów dotyczących ekoprojektu i etykietowania energetycznego.
(5) Grupa powinna składać się z ekspertów wyznaczonych przez państwa członkowskie i z innych zainteresowanych stron, takich jak przedstawiciele przemysłu, w tym małych i średnich przedsiębiorstw (MŚP) w rozumieniu art. 2 ust. 1 załącznika do zalecenia Komisji 2003/361/WE 4 oraz rzemiosła, przedsiębiorstw społecznych, związków zawodowych, przedsiębiorstw handlowych, sprzedawców detalicznych, importerów, organizacji konsumenckich i ekologicznych, podmiotów zaangażowanych w działalność na rzecz gospodarki o obiegu zamkniętym, europejskich organizacji normalizacyjnych i naukowców.
(6) Należy ustanowić zasady dotyczące ujawniania informacji przez członków grupy.
(7) Dane osobowe powinny być przetwarzane zgodnie z rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2018/1725 5 ,
STANOWI, CO NASTĘPUJE:
W piątek, 19 grudnia 2025 roku, Senat przyjął bez poprawek uchwalone na początku grudnia przez Sejm bardzo istotne zmiany w przepisach dla pracodawców obowiązanych do tworzenia Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych. Odnoszą się one do tych podmiotów, w których nie działają organizacje związkowe. Ustawa trafi teraz na biurko prezydenta.
19.12.2025Nowe okresy wliczane do okresu zatrudnienia mogą wpłynąć na wymiar urlopów wypoczynkowych osób, które jeszcze nie mają prawa do 26 dni urlopu rocznie. Pracownicy nie nabywają jednak prawa do rozliczenia urlopu za okres sprzed dnia objęcia pracodawcy obowiązkiem stosowania art. 302(1) Kodeksu pracy, wprowadzającego zaliczalność m.in. okresów prowadzenia działalności gospodarczej czy wykonywania zleceń do stażu pracy.
19.12.2025Wszyscy pracodawcy, także ci zatrudniający choćby jednego pracownika, będą musieli dokonać wartościowania stanowisk pracy i określić kryteria służące ustaleniu wynagrodzeń pracowników, poziomów wynagrodzeń i wzrostu wynagrodzeń. Jeszcze więcej obowiązków będą mieli średni i duzi pracodawcy, którzy będą musieli raportować lukę płacową. Zdaniem prawników, dla mikro, małych i średnich firm dostosowanie się do wymogów w zakresie wartościowania pracy czy ustalenia kryteriów poziomu i wzrostu wynagrodzeń wymagać będzie zewnętrznego wsparcia.
18.12.2025Minister finansów i gospodarki podpisał cztery rozporządzenia wykonawcze dotyczące funkcjonowania KSeF – potwierdził we wtorek resort finansów. Rozporządzenia określają m.in.: zasady korzystania z KSeF, w tym wzór zawiadomienia ZAW-FA, przypadki, w których nie ma obowiązku wystawiania faktur ustrukturyzowanych, a także zasady wystawiania faktur uproszczonych.
16.12.2025Od 1 stycznia 2026 r. zasadą będzie prowadzenie podatkowej księgi przychodów i rozchodów przy użyciu programu komputerowego. Nie będzie już można dokumentować zakupów, np. środków czystości lub materiałów biurowych, za pomocą paragonów bez NIP nabywcy. Takie zmiany przewiduje nowe rozporządzenie w sprawie PKPiR.
15.12.2025Senat zgłosił w środę poprawki do reformy orzecznictwa lekarskiego w ZUS. Zaproponował, aby w sprawach szczególnie skomplikowanych możliwe było orzekanie w drugiej instancji przez grupę trzech lekarzy orzeczników. W pozostałych sprawach, zgodnie z ustawą, orzekać będzie jeden. Teraz ustawa wróci do Sejmu.
10.12.2025| Identyfikator: | Dz.U.UE.L.2024.2779 |
| Rodzaj: | Decyzja |
| Tytuł: | Decyzja 2024/2779 ustanawiająca grupę ekspertów ds. ekoprojektu dla zrównoważonych produktów i etykietowania energetycznego (forum ds. ekoprojektu) |
| Data aktu: | 24/10/2024 |
| Data ogłoszenia: | 29/10/2024 |
| Data wejścia w życie: | 18/11/2024 |