a także mając na uwadze, co następuje:(1) Rozporządzeniem (UE) 2016/429 ustanowiono przepisy dotyczące poszczególnych chorób umieszczonych w wykazie zgodnie z art. 5 ust. 1 tego rozporządzenia oraz określono, w jaki sposób przepisy te mają być stosowane do różnych kategorii chorób umieszczonych w wykazie. Rozporządzenie (UE) 2016/429 przewiduje również zatwierdzenie lub cofnięcie przez Komisję statusu obszaru wolnego od choroby dla państw członkowskich lub ich stref lub kompartmentów w odniesieniu do niektórych chorób umieszczonych w wykazie, o których mowa w art. 9 ust. 1 lit. a), b) i c) tego rozporządzenia. W rozporządzeniu (UE) 2016/429 przewidziano ponadto, że państwa członkowskie ustanawiają obowiązkowe programy likwidacji chorób umieszczonych w wykazie, o których mowa w art. 9 ust. 1 lit. b) tego rozporządzenia, oraz nieobowiązkowe programy likwidacji chorób umieszczonych w wykazie, o których mowa w art. 9 ust. 1 lit. c) tego rozporządzenia, a Komisja zatwierdza te programy.
(2) Rozporządzenie delegowane Komisji (UE) 2020/689 2 uzupełnia rozporządzenie (UE) 2016/429 i ustanawia kryteria przyznawania, utrzymywania, zawieszania i cofania statusu obszaru wolnego od choroby dla państw członkowskich lub ich stref lub kompartmentów, a także wymagania dotyczące zatwierdzania programów likwidacji choroby dla państw członkowskich lub ich stref lub kompartmentów.
(3) Rozporządzeniem wykonawczym Komisji (UE) 2021/620 3 ustanowiono przepisy wykonawcze dotyczące umieszczonych w wykazie chorób zwierząt, o których to chorobach mowa w art. 9 ust. 1 lit. a), b) i c) rozporządzenia (UE) 2016/429, w odniesieniu do statusu obszaru wolnego od choroby i statusu obszaru nieobjętego szczepieniami niektórych państw członkowskich lub ich stref lub kompartmentów oraz do zatwierdzania programów likwidacji tych chorób umieszczonych w wykazie. W szczególności w załącznikach do niego wymieniono państwa członkowskie lub ich strefy lub kompartmenty, które posiadają zatwierdzony status obszaru wolnego od choroby oraz aktualnie zatwierdzone obowiązkowe lub nieobowiązkowe programy likwidacji choroby. W związku ze zmianą sytuacji epidemiologicznej w Unii w odniesieniu do niektórych chorób umieszczonych w wykazie należy zmienić załączniki I i VIII do tego rozporządzenia wykonawczego.
(4) Po pierwsze, w odniesieniu do zakażenia wywoływanego przez Brucella abortus, B. melitensis i B. suis u utrzymywanych owiec i kóz Włochy zawiadomiły Komisję o wystąpieniu ogniska pierwotnego w dniu 11 grudnia 2023 r. w prowincji Alessandria w regionie Piemontu, a następnie w dniach 8 stycznia 2024 r. i 1 sierpnia 2024 r. zgłosiły wystąpienie dwóch ognisk wtórnych w tej samej prowincji. Jako że cały region Piemontu ma status obszaru wolnego od choroby i jest umieszczony w wykazie w rozdziale 2 części I załącznika I do rozporządzenia wykonawczego (UE) 2021/620, należy cofnąć zatwierdzenie statusu obszaru wolnego od zakażenia wywoływanego przez Brucella abortus, B. melitensis i B. suis u utrzymywanych owiec i kóz dla prowincji Alessandria w regionie Piemontu, a wpis w tym wykazie dotyczący Włoch należy odpowiednio zmienić.
(5) Po drugie, w odniesieniu do zakażenia wirusem choroby niebieskiego języka (serotypy 1-24) (zakażenie BTV) Czechy, Dania, Niemcy, Luksemburg, Austria i Szwecja zawiadomiły Komisję o wystąpieniu ognisk zakażenia BTV - serotyp 3. W Niemczech ogniska zgłoszono w strefie, która nadal posiada status obszaru wolnego od tej choroby. Austria również poinformowała Komisję o wystąpieniu jednego ogniska zakażenia BTV - serotyp 4. Także Włochy i Hiszpania zgłosiły Komisji wystąpienie ognisk zakażenia BTV - serotyp 8. We Włoszech zgłoszenie dotyczyło regionu Doliny Aosty, a w Hiszpanii wspólnoty autonomicznej Katalonii niedaleko prowincji Huesca we wspólnocie autonomicznej Aragonii oraz wspólnoty autonomicznej Balearów. Jako że całe terytorium Czech, Luksemburga, Danii i Niemiec (z wyjątkiem kraju związkowego Bremy, Hesji, Dolnej Saksonii, Nadrenii Północnej- Westfalii i Nadrenii-Palatynatu), a także całe terytorium Austrii i Szwecji, region Doliny Aosty we Włoszech, wspólnota autonomiczna Balearów i wspólnota autonomiczna Aragonii w Hiszpanii posiadają status obszarów wolnych od choroby i są umieszczone w wykazie w części I załącznika VIII do rozporządzenia wykonawczego (UE) 2021/620, należy cofnąć zatwierdzenie statusu obszaru wolnego od zakażenia BTV dla całego terytorium Danii, Luksemburga, Niemiec - zgodnie z powyższym opisem, Austrii, Szwecji, kilku regionów Czech, regionu Doliny Aosty we Włoszech, jak i dla wspólnoty autonomicznej Balearów oraz prowincji Huesca we wspólnocie autonomicznej Aragonii w Hiszpanii. W związku z powyższym należy odpowiednio zmienić wpisy dotyczące Czech, Danii, Niemiec, Hiszpanii, Włoch, Luksemburga, Austrii i Szwecji w tym wykazie.
(6) Hiszpania poinformowała również Komisję, że rozszerzyła zakres terytorialny nieobowiązkowego programu likwidacji zakażenia BTV już zatwierdzonego w odniesieniu do stref wymienionych w części II załącznika VIII do rozporządzenia wykonawczego (UE) 2021/620 poprzez dodanie wspólnoty autonomicznej Balearów oraz strefy obejmującej prowincję Huesca we wspólnocie autonomicznej Aragonii. W związku z tym należy dodać te obszary do wpisu dotyczącego Hiszpanii w części II załącznika VIII do rozporządzenia wykonawczego (UE) 2021/620 oraz zatwierdzić proponowaną zmianę w nieobowiązkowym programie likwidacji zakażenia BTV.
(7) Należy zatem odpowiednio zmienić załączniki I i VIII do rozporządzenia wykonawczego (UE) 2021/620.
(8) Środki przewidziane w niniejszym rozporządzeniu są zgodne z opinią Stałego Komitetu ds. Roślin, Zwierząt, Żywności i Pasz,
PRZYJMUJE NINIEJSZE ROZPORZĄDZENIE:
Niniejsze rozporządzenie wiąże w całości i jest bezpośrednio stosowane we wszystkich państwach członkowskich.Sporządzono w Brukseli dnia 17 października 2024 r.