Decyzja wykonawcza 2024/2662 ustanawiająca standardowy formularz wniosku o wydanie unijnego tymczasowego dokumentu podróży i zmieniająca decyzję wykonawczą (UE) 2022/2452

DECYZJA WYKONAWCZA KOMISJI (UE) 2024/2662
z dnia 14 października 2024 r.
ustanawiająca standardowy formularz wniosku o wydanie unijnego tymczasowego dokumentu podróży i zmieniająca decyzję wykonawczą (UE) 2022/2452

KOMISJA EUROPEJSKA,

uwzględniając Traktat o funkcjonowaniu Unii Europejskiej,

uwzględniając dyrektywę Rady (UE) 2019/997 z dnia 18 czerwca 2019 r. ustanawiającą unijny tymczasowy dokument podróży oraz uchylającą decyzję 96/409/WPZiB 1 , w szczególności art. 4 ust. 9 i art. 9 ust. 1 tej dyrektywy,

a także mając na uwadze, co następuje:

(1) W dyrektywie (UE) 2019/997 ustanawia się przepisy dotyczące warunków i procedury uzyskiwania unijnego tymczasowego dokumentu podróży (zwanego dalej "unijnym TDP") przez niereprezentowanych obywateli w państwach trzecich oraz określa się jednolity format takiego dokumentu, składającego się z jednolitego formularza i jednolitej naklejki unijnego TDP.

(2) W decyzji wykonawczej Komisji (UE) 2022/2452 2  określono dodatkowe specyfikacje techniczne w odniesieniu do wzoru graficznego, formatu i kolorów jednolitego formularza i jednolitej naklejki unijnego TDP, wymogów dotyczących materiału i technik drukowania jednolitego formularza unijnego TDP, a także zabezpieczeń i wymogów, łącznie ze wzmocnionymi normami dotyczącymi ochrony przed fałszowaniem, podrabianiem oraz przerabianiem.

(3) Aby ułatwić wymianę informacji dotyczących wniosków o wydanie unijnego TDP, należy ustanowić standardowy formularz wniosku o wydanie unijnego TDP.

(4) Zgodnie z art. 4 ust. 8 dyrektywy (UE) 2019/997 odbiorca unijnego TDP jest - w momencie dotarcia do miejsca docelowego - proszony o zwrócenie unijnego TDP. Zgodnie z art. 4 ust. 9 tej dyrektywy informację na temat obowiązku zwrotu unijnego TDP należy zamieścić w standardowym formularzu wniosku o wydanie unijnego TDP.

(5) Aby odbiorcy unijnych TDP dysponowali informacjami niezbędnymi do tego, aby zwrócić dokument właściwemu organowi, zgodnie z informacjami podanymi w standardowym formularzu wniosku o wydanie unijnego TDP, konieczne jest ustanowienie dodatkowych specyfikacji technicznych związanych z wydawaniem unijnego TDP. W specyfikacjach tych należy przewidzieć, aby państwo członkowskie obywatelstwa informowało państwo członkowskie udzielające pomocy o miejscu zwrotu unijnego TDP; informację tę należy następnie przekazać odbiorcy unijnego TDP.

(6) Konieczne jest ponadto dokonanie przeglądu i aktualizacji niektórych norm technicznych określonych w decyzji wykonawczej (UE) 2022/2452. W części I załącznika do decyzji wykonawczej (UE) 2022/2452 należy doprecyzować, że wszystkie blankiety jednolitych formularzy unijnego TDP i naklejek, skradzione lub utracone podczas dostawy, powinny być zgłaszane do bazy danych Interpolu zawierającej dane skradzionych lub utraconych dokumentów podróży przez państwo członkowskie, które te dokumenty zamówiło. Pozwoli to uniknąć luk w sprawozdawczości.

(7) W decyzji wykonawczej (UE) 2022/2452 należy jako część III załącznika dodać przepisy dotyczące wypełniania i zamieszczania jednolitych naklejek unijnego TDP, aby zapewnić przestrzeganie przez organy państw członkowskich wspólnych norm przy wypełnianiu unijnych TDP, w tym pól przeznaczonych do odczytu maszynowego.

(8) Zgodnie z art. 10 ust. 1 dyrektywy (UE) 2019/997 każde państwo członkowskie wyznacza organ odpowiedzialny za produkcję jednolitych formularzy i naklejek unijnego TDP. Ten sam organ może zostać wyznaczony przez większą liczbę państw członkowskich lub przez wszystkie państwa członkowskie. Do tej pory państwa członkowskie wyznaczyły trzy różne organy. Aby uniknąć sytuacji, w której unijnym TDP produkowanym przez różne organy przypisuje się ten sam numer dokumentu, należy zapewnić zróżnicowanie zakresów numeracyjnych poprzez stosowne przyporządkowanie ich do poszczególnych organów wyznaczonych przez państwa członkowskie. Ponadto należy zarezerwować zakres numeracyjny na potrzeby ewentualnego wykorzystania w przyszłości. Przepisy te należy dodać jako część IV załącznika do decyzji wykonawczej (UE) 2022/2452.

(9) Należy zatem odpowiednio zmienić decyzję wykonawczą (UE) 2022/2452.

(10) Środki przewidziane w niniejszej decyzji są zgodne z opinią komitetu powołanego na mocy art. 6 rozporządzenia Rady (WE) nr 1683/95 3 ,

PRZYJMUJE NINIEJSZĄ DECYZJĘ:

Artykuł  1
1. 
W załączniku I określono standardowy formularz wniosku o wydanie unijnego tymczasowego dokumentu podróży określono w załączniku I.
2. 
Podczas konsultacji przewidzianych w art. 4 dyrektywy (UE) 2019/997 przed wydaniem unijnego tymczasowego dokumentu podróży państwo członkowskie udzielające pomocy zwraca się do państwa członkowskiego obywatelstwa o udzielenie informacji na temat miejsca, w którym wnioskodawca ma - po przybyciu do miejsca docelowego - zwrócić unijny tymczasowy dokument podróży, który ma zostać mu wydany, np.:
a)
w organie państwa członkowskiego obywatelstwa odpowiedzialnym za wydawanie dokumentów podróży;
b)
w ambasadzie lub konsulacie państwa członkowskiego obywatelstwa;
c)
u funkcjonariuszy straży granicznej państwa członkowskiego obywatelstwa.
3. 
Państwo członkowskie obywatelstwa zapewnia państwu członkowskiemu udzielającemu pomocy informacje, o których mowa w ust. 2. Wydając unijny TDP, państwo członkowskie udzielające pomocy przekazuje te informacje wnioskodawcy.
Artykuł  2

W decyzji wykonawczej (UE) 2022/2452 wprowadza się następujące zmiany:

1)
w art. 1 dodaje się akapity w brzmieniu:

"Przepisy dotyczące wypełniania i zamieszczania jednolitych naklejek unijnego TDP określono w części III załącznika.

Przepisy dotyczące poszczególnych organów odpowiedzialnych za produkcję jednolitych formularzy i naklejek unijnego TDP określono w części IV załącznika.";

2)
część I pkt 3.8 załącznika do decyzji wykonawczej (UE) 2022/2452 zastępuje się tekstem znajdującym się w załączniku II do niniejszej decyzji;
3)
tekst załącznika III do niniejszej decyzji dodaje się jako część III załącznika do decyzji wykonawczej (UE) 2022/2452;
4)
tekst załącznika IV do niniejszej decyzji dodaje się jako część IV załącznika do decyzji wykonawczej (UE) 2022/2452.
Artykuł  3

Niniejsza decyzja wchodzi w życie dwudziestego dnia po jej opublikowaniu w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej.

Sporządzono w Brukseli dnia 14 października 2024 r.

ZAŁĄCZNIKI

ZAŁĄCZNIK  I

Wniosek o wydanie tymczasowego dokumentu podróży

ZAŁĄCZNIK  II

"3.8. KWESTIE DOTYCZĄCE DOSTAW

Państwo członkowskie zawierające umowę musi uregulować wraz z producentem dostarczanie unijnych TDP. Ponieważ gotowe, ale jeszcze niespersonalizowane unijne TDP uważa się za przedmioty zabezpieczone wysokiego ryzyka, przy ich transporcie należy zastosować wszelkie możliwe środki bezpieczeństwa.

W odniesieniu do każdego rodzaju transportu należy przeprowadzić ogólną ocenę ryzyka i ją udokumentować. Należy także zastosować wszelkie dodatkowe środki bezpieczeństwa, jakie zostaną uznane za konieczne (np. samochód opancerzony, pojazd towarzyszący). Przy każdej zmianie istotnych okoliczności należy dokonać przeglądu takich ocen.

Wszelkie działania związane z załadunkiem i rozładunkiem - w tym dostawa do odbiorcy - muszą być monitorowane przy zastosowaniu podwójnej kontroli, tj. z udziałem co najmniej dwóch osób.

Przed wyjazdem należy przekazać państwu członkowskiemu zawierającemu umowę numery seryjne transportowanych unijnych TDP drogą elektroniczną.

W regularnych odstępach czasu podczas transportu należy kontrolować stan i lokalizację pojazdów przewożących dokumenty zabezpieczone. Muszą istnieć co najmniej dwa niezależne systemy zapewniające skuteczną komunikację z partnerami zewnętrznymi w przypadku wystąpienia jakichkolwiek zakłóceń w transporcie.

Wszelkie nieprawidłowości (np. niedopełnienie przez którąkolwiek z zaangażowanych stron tych minimalnych wymagań w zakresie transportu, atak na transport lub utrata w czasie transportu z dowolnej przyczyny) muszą być bezzwłocznie zgłaszane producentowi.

Dostęp do zabezpieczonych produktów z wnętrza kabiny kierowcy musi być niemożliwy, a przedział, w którym przewożone są towary, musi być wykonany z metalu i całkowicie zamknięty (niedozwolone są pojazdy kryte plandeką). Drzwi umożliwiające dostęp w celu załadunku lub rozładunku muszą być zamykane na zamek. Klucze do zamków nie mogą być przewożone w pojeździe.

Każda umowa dostawy blankietów formularzy i naklejek unijnych TDP musi zawierać postanowienie, zgodnie z którym państwu członkowskiemu zawierającemu umowę należy niezwłocznie zgłaszać przypadki kradzieży lub utraty blankietów jednolitych formularzy unijnych TDP i naklejek w trakcie dostawy, w tym ich odpowiednie numery seryjne. Państwa członkowskie zawierające umowę muszą zgłosić taką kradzież lub utratę w bazie danych Interpolu zawierającej dane skradzionych lub utraconych dokumentów podróży (SLTD), bez uszczerbku dla wszelkich obowiązków zgłoszenia wynikających z art. 38 ust. 2 lit. k) rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2018/1862 4 .".

ZAŁĄCZNIK  III

"

Część  III

Wypełnianie i zamieszczanie jednolitych naklejek unijnych tymczasowych dokumentów podróży

1.
Wypełnianie jednolitych naklejek unijnych tymczasowych dokumentów podróży

Na jednolitej naklejce unijnego tymczasowego dokumentu podróży (unijny TDP) umieszcza się następujące wpisy:

1.1.
Sekcja "FOR ONE JOURNEY TO/POUR UN VOYAGE VERS":

W tej sekcji podaje się kraj docelowy, na podróż do którego wydano unijny TDP.

Sekcję tę należy wypełnić stosując skróconą nazwę państwa w języku angielskim zgodnie z sekcją 7.1.1 Międzyinstytucjonalnego przewodnika redakcyjnego opublikowanego przez Urząd Publikacji Unii Europejskiej i załącznikiem A5 do tego przewodnika.

Wydające państwo członkowskie może również wskazać nazwę kraju docelowego w innych językach urzędowych. W przypadku zastosowania różnych języków, oddziela się je ukośnikiem (/) (na przykład: Italy/Italie).

1.2.
Sekcja "VIA/VIA":

W tej sekcji można wskazać kraje tranzytu między krajem wyjazdu a krajem docelowym, zgodnie z zaplanowaną trasą.

Sekcję tę należy wypełnić stosując trzyliterowe kody określone w dokumencie ICAO nr 9303 dotyczącym dokumentów podróży do odczytu maszynowego.

W przypadku wielu krajów tranzytu należy je rozdzielić za pomocą poziomej kreski (na przykład: ESP-AUT). Należy wskazać nie więcej niż pięć krajów tranzytu.

1.3.
Sekcja "NUMBER OF THE EU ETD FORM/Numéro DU FORMULAIRE TVP UE":

Sekcję tę należy wypełnić podając numer jednolitego formularza unijnego TDP, na którym zostanie zamieszczona jednolita naklejka unijnego TDP.

1.4.
Sekcja "ISSUING STATE/ÉTAT DE DÉLIVRANCE":

W tej sekcji podaje się państwo członkowskie wydające unijny TDP.

Sekcję tę należy wypełnić stosując trzyliterowy kod określony w dokumencie ICAO nr 9303 dotyczącym dokumentów podróży do odczytu maszynowego.

1.5.
Sekcja "ISSUED IN/DÉLIVRÉ À":

W tej sekcji podaje się lokalizację organu wydającego.

Lokalizację podaje się w języku angielskim lub francuskim.

Wydające państwo członkowskie może, zgodnie z praktyką krajową, podać nazwę lub skrót organu wydającego.

1.6.
Sekcja "DATE OF ISSUE/Date de délivrance":

W tej sekcji podaje się datę wydania unijnego TDP.

Daty są podane w następujący sposób:

dwie cyfry na oznaczenie dnia, z zerem wiodącym, jeśli danemu dniowi odpowiada pojedyncza cyfra;
odstęp;
dwie cyfry na oznaczenie miesiąca z zerem wiodącym, jeśli danemu miesiącowi odpowiada pojedyncza cyfra;
pusta przestrzeń;
cztery cyfry na oznaczenie roku.

Na przykład: 20 01 2018 = 20 stycznia 2018 r.

1.7.
Sekcja "DATE OF EXPIRY/date d'expiration":

W tej sekcji podaje się datę wygaśnięcia unijnego TDP.

Daty wpisuje się zgodnie z pkt 1.6 tej części załącznika.

Zgodnie z art. 6 dyrektywy (UE) 2019/997 unijny TDP jest ważny przez okres niezbędny do zakończenia podróży, na potrzeby której został wydany. Podczas obliczania tego okresu uwzględnia się niezbędne postoje nocne oraz połączenia w podróży. Okres ważności obejmuje dodatkowy okres karencji wynoszący dwa dni. Jak przewidziano w art. 6 dyrektywy (UE) 2019/997, poza wyjątkowymi okolicznościami okres ważności unijnego TDP nie może przekraczać 15 dni kalendarzowych.

1.8.
Sekcja "SURNAME, GIVEN NAME/NOM, PRÉNOM":

W tej sekcji podaje się nazwisko i imię (imiona) odbiorcy, w tej kolejności, oddzielone pojedynczym przecinkiem (,).

Sekcję tę należy wypełnić stosując konwencje w zakresie wpisywania imion i nazwisk określone w dokumencie ICAO nr 9303 w sprawie dokumentów podróży nadających się do odczytu maszynowego.

Aby wpisać długie nazwiska lub imiona, można użyć drugiego wiersza. Każdy taki wiersz należy umieścić w taki sposób, aby nie kolidował z elementem dyfrakcyjnym optycznie zmiennym, miejscem zarezerwowanym na wstawienie ewentualnego wspólnego dwuwymiarowego kodu kreskowego lub polem przeznaczonym do odczytu maszynowego.

Jeżeli liczba znaków składających się na nazwisko i imię przekracza liczbę dostępnych pól, nadliczbowe znaki należy zastąpić kropką (.).

1.9.
Sekcja "NATIONALITY/NATIONALITÉ":

W tej sekcji podaje się obywatelstwo odbiorcy.

Sekcję tę należy wypełnić stosując trzyliterowe kody określone w dokumencie ICAO nr 9303 dotyczącym dokumentów podróży do odczytu maszynowego.

1.10.
Sekcja "DATE OF BIRTH/DATE DE NAISSANCE":

Ta sekcja zawiera informacje o dacie urodzenia odbiorcy.

Daty wpisuje się zgodnie z pkt 1.6 tej części załącznika.

1.11.
Sekcja "SEX/SEXE":

W tej sekcji podaje się płeć odbiorcy.

Sekcję tę należy wypełnić stosując zasady określone w części 6 dokumentu ICAO nr 9303 dotyczącego dokumentów podróży do odczytu maszynowego.

1.12.
Sekcja "REMARKS/Observations":

W tej sekcji organ wydający zamieszcza wszelkie dalsze niezbędne informacje, na przykład rodzaju i numeru zastąpionego dokumentu.

Jeżeli informacje te są dostępne, zastępowany dokument wskazuje się za pomocą dwuliterowego kodu dokumentu określonego w dokumencie ICAO nr 9303 dotyczącym dokumentów podróży do odczytu maszynowego, po którym następuje numer dokumentu (np. PP123456789).

Jeżeli liczba znaków składających się na nazwisko i imię przekroczyła liczbę pól dostępnych w sekcji "SURNAME, GIVEN NAME/NOM, PRÉNOM", nadliczbowe znaki należy wstawić po kropce (.).

Jeżeli unijny TDP jest wydawany małoletniemu, w tej sekcji można również podać imię i nazwisko osoby dorosłej towarzyszącej małoletniemu oraz jej stopień pokrewieństwa z małoletnim, na przykład w następującym formacie:

"Accompanied by [nazwisko, imię] ([stopień pokrewieństwa, np. "mother", "father" itp.])", na przykład "Accompanied by Eriksson, Anna Maria (mother)".

Informacje te podaje się w języku angielskim lub francuskim.

1.13.
Rozmiar czcionki

Wpisów w polu przeznaczonym do odczytu wzrokowego należy dokonywać przy użyciu czcionki o wielkości co najmniej 1,8 mm (przy pomiarze litery "E"). W razie wydruku czcionka powinna mieć rozmiar co najmniej 1,6 mm.

1.14.
Sekcja poświęcona wizerunkowi twarzy:

Kolorowe zdjęcie posiadacza unijnego TDP zamieszcza się w miejscu przeznaczonym do tego celu na naklejce unijnego TDP zgodnie z częścią 6 dokumentu ICAO nr 9303 dotyczącego dokumentów podróży do odczytu maszynowego oraz sprawozdaniem technicznym dotyczącym jakości zdjęć.

W kwestii jakości zdjęć twarzy zastosowanie ma sprawozdanie techniczne w sprawie jakości zdjęć (Referencyjne wizerunki twarzy do dokumentów podróży odczytywanych maszynowo) wersja 1.0 z kwietnia 2018 r. 5 .

1.15.
Pole przeznaczone do odczytu maszynowego:

Jednolita naklejka unijnego TDP zawiera odpowiednie informacje nadające się do odczytu maszynowego zgodnie z częścią 6 dokumentu ICAO nr 9303 dotyczącego dokumentów podróży do odczytu maszynowego, część 6, i musi być zgodna ze specyfikacjami zawartymi w części 3 dokumentu ICAO 9303 dotyczącego dokumentów podróży do odczytu maszynowego.

Ponadto wypełnia się następujące pola w następujący sposób:

Pole przeznaczone do odczytu maszynowego znak pozycje (wiersz 1) Element danych Specyfikacje
1-2 Kod dokumentu Litery "PU" wskazują, że dany dokument jest unijnym tymczasowym dokumentem podróży zawierającym pole przeznaczone do odczytu maszynowego 6 .
Pole przeznaczone do odczytu maszynowego znak pozycje (line 2) Element danych Specyfikacje
1-9 Numer dokumentu Stosuje się dwuliterowy kod wydającego państwa członkowskiego określony w dokumencie ICAO nr 9303 oraz siedmiocyfrowy numer wydrukowany wcześniej na jednolitej naklejce unijnego TDP.
29-35 Dane fakultatywne Stosuje się numer jednolitego formularza unijnego TDP.
2.
Zamieszczanie jednolitej naklejki unijnego TDP
2.1.
Jednolitą naklejkę unijnego TDP zamieszcza się na stronie drugiej jednolitego formularza unijnego TDP trwale i w taki sposób, aby zapobiec jej łatwemu usunięciu.
2.2.
Jednolitą naklejkę unijnego TDP zamieszcza się wzdłuż krawędzi strony, tuż przy tej krawędzi. Pole do odczytu maszynowego jednolitej naklejki unijnego TDP znajduje się wzdłuż zewnętrznej krawędzi strony.
2.3.
Pieczęć organu wydającego umieszcza się na jednolitej naklejce unijnego TDP tak, aby jej część znajdowała się na stronie."

ZAŁĄCZNIK  IV

"

Część  IV

Przepisy dla różnych organów odpowiedzialnych za produkcję jednolitych formularzy i naklejek unijnego TDP

1.
Organy wyznaczone przez państwa członkowskie

Zgodnie z art. 10 dyrektywy (UE) 2019/997 państwa członkowskie poinformowały o następujących organach produkujących jednolite formularze i naklejki unijnego TDP:

1)
Istituto Poligrafico e Zecca dello Stato S.p.A.

Wyznaczone przez: Belgię, Bułgarię, Czechy, Danię, Niemcy, Estonię, Irlandię, Grecję, Hiszpanię, Chorwację, Włochy, Cypr, Łotwę, Litwę, Luksemburg, Węgry, Maltę, Niderlandy, Austrię, Polskę, Rumunię, Słowenię, Słowację, Finlandię, Szwecję.

2)
Imprensa Nacional - Casa da Moeda, S. A.

Wyznaczone przez: Portugalię.

3)
IN Group

Wyznaczone przez: Francja 7 .

2.
Zakresy numeracyjne przypisane różnym organom wyznaczonym do celów produkcji formularzy unijnego TDP

Państwa członkowskie zapewniają, aby wyznaczone przez nie organy odpowiedzialne za produkcję jednolitych formularzy i naklejek unijnego TDP przestrzegały podczas nadrukowania siedmiocyfrowego numeru na formularzach unijnego TDP poniższych zakresów numeracyjnych:

1)
Istituto Poligrafico e Zecca dello Stato S.p.A.: 0 000 000 - 6 999 999;
2)
Imprensa Nacional - Casa da Moeda, S. A.: 7 000 000 - 7 499 999;
3)
IN Group: 7 500 000- 8 999 999.
Zakres numeracyjny 9 000 000 - 9 999 999 jest zarezerwowany do wykorzystania w przyszłości."
1 Dz.U. L 163 z 20.6.2019, s. 1, ELI: http://data.europa.eu/eli/dir/2019/997/oj.
2 Decyzja wykonawcza Komisji (UE) 2022/2452 z dnia 8 grudnia 2022 r. określająca dodatkowe specyfikacje techniczne dotyczące unijnego tymczasowego dokumentu podróży ustanowionego dyrektywą Rady (UE) 2019/997 (Dz.U. L 320 z 14.12.2022, s. 47, ELI: http://data.europa.eu/eli/dec_impl/2022/2452/oj).
3 Rozporządzenie Rady (WE) nr 1683/95 z dnia 29 maja 1995 r. ustanawiające jednolity formularz wizowy (Dz.U. L 164 z 14.7.1995, s. 1, ELI: http://data.europa.eu/eli/reg/1995/1683/oj).
4 Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2018/1862 z dnia 28 listopada 2018 r. w sprawie utworzenia, funkcjonowania i użytkowania Systemu Informacyjnego Schengen (SIS) w dziedzinie współpracy policyjnej i współpracy wymiarów sprawiedliwości w sprawach karnych, zmiany i uchylenia decyzji Rady 2007/533/WSiSW oraz uchylenia rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (WE) nr 1986/2006 i decyzji Komisji 2010/261/UE (Dz.U. L 312 z 7.12.2018, s. 56, ELI: http://data.europa.eu/eli/reg/2018/ 1862/oj).
6 DyrektywaDyrektywadelegowana Komisji (UE) 2024/1986 z dnia 6 maja 2024 r. zmieniająca dyrektywdyrektywęęRady (UE) 2019/997 w odniesieniu do pola przeznaczonego do odczytu maszynowego w unijnym tymczasowym dokumencie podróży (Dz.U. L, 2024/1986, 16.7.2024, ELI: http://data.europa.eu/eli/dir_del/2024/1986/ojhttp://data.europa.eu/eli/dir_del/2024/1986/oj).
7 Francja poinformowała Komisję, że w razie potrzeby zmieni wyznaczony organ na Istituto Poligrafico e Zecca dello Stato S.p.A.

Zmiany w prawie

ZUS: Renta wdowia - wnioski od stycznia 2025 r.

Od Nowego Roku będzie można składać wnioski o tzw. rentę wdowią, która dotyczy ustalenia zbiegu świadczeń z rentą rodzinną. Renta wdowia jest przeznaczona dla wdów i wdowców, którzy mają prawo do co najmniej dwóch świadczeń emerytalno-rentowych, z których jedno stanowi renta rodzinna po zmarłym małżonku. Aby móc ją pobierać, należy jednak spełnić określone warunki.

Grażyna J. Leśniak 20.11.2024
Zmiany w składce zdrowotnej od 1 stycznia 2026 r. Rząd przedstawił założenia

Przedsiębiorcy rozliczający się według zasad ogólnych i skali podatkowej oraz liniowcy będą od 1 stycznia 2026 r. płacić składkę zdrowotną w wysokości 9 proc. od 75 proc. minimalnego wynagrodzenia, jeśli będą osiągali w danym miesiącu dochód do wysokości 1,5-krotności przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czwartym kwartale roku poprzedniego, włącznie z wypłatami z zysku, ogłaszanego przez prezesa GUS. Będzie też dodatkowa składka w wysokości 4,9 proc. od nadwyżki ponad 1,5-krotność przeciętnego wynagrodzenia, a liniowcy stracą możliwość rozliczenia zapłaconych składek w podatku dochodowym.

Grażyna J. Leśniak 18.11.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności

Usprawnienie i zwiększenie efektywności systemu wdrażania Rozwoju Lokalnego Kierowanego przez Społeczność (RLKS) przewiduje ustawa z dnia 11 października 2024 r. o zmianie ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności. Jak poinformowała w czwartek Kancelaria Prezydenta, Andrzej Duda podpisał ją w środę, 13 listopada. Ustawa wejdzie w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.

Grażyna J. Leśniak 14.11.2024
Do poprawki nie tylko emerytury czerwcowe, ale i wcześniejsze

Problem osób, które w latach 2009-2019 przeszły na emeryturę w czerwcu, przez co - na skutek niekorzystnych zasad waloryzacji - ich świadczenia były nawet o kilkaset złotych niższe od tych, jakie otrzymywały te, które przeszły na emeryturę w kwietniu lub w maju, w końcu zostanie rozwiązany. Emerytura lub renta rodzinna ma - na ich wniosek złożony do ZUS - podlegać ponownemu ustaleniu wysokości. Zdaniem prawników to dobra regulacja, ale równie ważna i paląca jest sprawa wcześniejszych emerytur. Obie powinny zostać załatwione.

Grażyna J. Leśniak 06.11.2024
Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Nowy urlop dla rodziców wcześniaków coraz bliżej - rząd przyjął projekt ustawy

Rada Ministrów przyjęła we wtorek przygotowany w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej projekt ustawy wprowadzający nowe uprawnienie – uzupełniający urlop macierzyński dla rodziców wcześniaków i rodziców dzieci urodzonych w terminie, ale wymagających dłuższej hospitalizacji po urodzeniu. Wymiar uzupełniającego urlopu macierzyńskiego będzie wynosił odpowiednio do 8 albo do 15 tygodni.

Grażyna J. Leśniak 29.10.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.UE.L.2024.2662

Rodzaj: Decyzja
Tytuł: Decyzja wykonawcza 2024/2662 ustanawiająca standardowy formularz wniosku o wydanie unijnego tymczasowego dokumentu podróży i zmieniająca decyzję wykonawczą (UE) 2022/2452
Data aktu: 14/10/2024
Data ogłoszenia: 15/10/2024
Data wejścia w życie: 04/11/2024