a także mając na uwadze, co następuje:(1) Art. 27 Układu eurośródziemnomorskiego ustanawiającego stowarzyszenie między Wspólnotami Europejskimi i ich państwami członkowskimi z jednej strony, a Arabską Republiką Egiptu z drugiej strony (zwanego dalej "układem") odnosi się do protokołu 4 do tego układu (zwanego dalej "protokołem 4"), który ustanawia reguły pochodzenia.
(2) Art. 3 protokołu 4 stanowi, że Rada Stowarzyszenia ustanowiona w art. 74 ust. 1 układu może podjąć decyzję o zmianie postanowień protokołu 4.
(3) Celem Regionalnej konwencji w sprawie paneurośródziemnomorskich preferencyjnych reguł pochodzenia 2 (zwanej dalej "konwencją") jest transpozycja istniejących dwustronnych systemów reguł pochodzenia do wielostronnych ram ustanowionych w dwustronnych układach o wolnym handlu zawartych między Umawiającymi się Stronami konwencji do wielostronnych ram, nie naruszając zasad określonych w tych dwustronnych umowach.
(4) Unia i Arabska Republika Egiptu podpisały konwencję odpowiednio w dniu 15 czerwca 2011 r. i w dniu 9 października 2013 r.
(5) Unia i Arabska Republika Egiptu złożyły swoje instrumenty przyjęcia u depozytariusza konwencji odpowiednio w dniu 26 marca 2012 r. i w dniu 23 kwietnia 2014 r. W związku z powyższym, zgodnie z art. 10 ust. 3 konwencji, konwencja weszła w życie w odniesieniu do Unii i Arabskiej Republiki Egiptu odpowiednio w dniu 1 maja 2012 r. i w dniu 1 czerwca 2014 r.
(6) Decyzją nr 1/2015 Rady Stowarzyszenia UE-Egipt 3 protokół 4 został zastąpiony nowym protokołem odnoszącym się do konwencji.
(7) Do czasu zawarcia i wejścia w życie zmiany konwencji, Unia Europejska i Arabska Republika Egiptu zgodziły się stosować alternatywny zestaw reguł pochodzenia oparty na regułach zmienionej konwencji, które mogłyby być stosowane dwustronnie jako reguły pochodzenia alternatywne wobec reguł określonych w konwencji.
(8) Podczas pierwszego posiedzenia technicznego dotyczącego przejściowych reguł pochodzenia, które odbyło się w Brukseli 5 lutego 2020 r., większość Umawiających się Stron konwencji, w tym UE i Egipt, uzgodniła, aby do czasu przyjęcia zmienionych reguł określonych w konwencji 4 stosować te reguły (zwane dalej "przejściowymi regułami pochodzenia") na przejściowych zasadach dwustronnych równolegle z regułami określonymi w konwencji.
(9) Z dniem 1 września 2021 r. weszła już w życie sieć dwustronnych protokołów w sprawie reguł pochodzenia między Umawiającymi się Stronami konwencji, co sprawia, że mają zastosowanie przejściowe reguły 5 .
(10) Celem przejściowych reguł pochodzenia jest wprowadzenie bardziej złagodzonych reguł, aby ułatwić uzyskiwanie przez towary preferencyjnego statusu pochodzenia. Ponieważ przejściowe reguły pochodzenia są zasadniczo bardziej złagodzone niż reguły określone w konwencji, to towary spełniające reguły pochodzenia określone w konwencji - z wyłączeniem niektórych produktów rolnych klasyfikowanych do działów 2, 4-15, 16 (z wyjątkiem przetworzonych produktów rybołówstwa) oraz działów 17-24 systemu zharmonizowanego - mogą również być kwalifikowane jako pochodzące na podstawie przejściowych reguł pochodzenia.
(11) Przejściowe reguły pochodzenia mają zastosowanie równolegle z regułami pochodzenia określonymi w konwencji, tworząc dwie odrębne strefy kumulacji. Z tego względu w art. 8 dodatku A do protokołu 4 zawiera przepis służący ułatwieniu stosowania przenikalności pomiędzy konwencją a przejściowymi regułami pochodzenia.
(12) W związku z powyższym protokół 4 należy zastąpić nowym protokołem, który zapewnia alternatywny zestaw reguł pochodzenia. Ponadto nowy protokół powinien zawierać odesłanie dynamiczne do konwencji tak, aby zawsze odnosił się do najnowszej obowiązującej wersji konwencji,
PRZYJMUJE NINIEJSZĄ DECYZJĘ:
1 Dz.U. L 304 z 30.9.2004, s. 39.
2 Dz.U. L 54 z 26.2.2013, s. 4.
3 Decyzja nr 1/2015 Rady Stowarzyszenia UE-Egipt z dnia 21 września 2015 r. zastępująca Protokół 4 do Układu eurośródziemnomorskiego ustanawiającego Stowarzyszenie między Wspólnotami Europejskimi i ich państwami członkowskimi, z jednej strony, a Arabską Republiką Egiptu, z drugiej strony, dotyczący definicji pojęcia "produkty pochodzące" oraz metod współpracy administracyjnej (Dz.U. L 334 z 22.12.2015, s. 62).
4 Dz.U. L 339 z 30.12.2019, s. 1.
5 Dz.U. C 51 z 10.2.2023, s. 1.